PDA

View Full Version : Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm



asmar
01/12/2003, 13:33
Καλημερίζω τα καλά παιδιά του φόρουμ.
Ως γνωστόν είμαι κάτοχος εδω και 15 περίπου μέρες ενός VTR 1000 firestorm '97 Μοντέλο.
Παρακάτω σας παραθέτω εντυπώσεις, αρνητικά και θετικά απο τις πρώτες βόλτες.....(έχω κάνει μπόλικα χιλιόμετρα)

Πρώτα τα θετικά
1.Είναι σούπερ για σούζες
2.Είναι honda, ποιότητα πλαστικών κτλ κτλ
3.Κιβώτιο γνωστό, τέλειο
4.Θόρυβος κ#!*&
5.’νετο πολύ για τον οδηγό και λίγο χειρότερα για τον συνοδηγό
6.Πολύ καλή πίσω ανάρτηση, για γρήγορη οδήγηση
7.Τραβάει μέχρι της 8000 στροφές τέλεια (έχει κόκκινο στις 9,5 είναι V2 είπαμε)
8.Πολύ καλά φρένα αλλά αν θέλετε να .....(βλέπε στα αρνητικά)
9.Πολύ καλή θέση οδήγησης και για σβέλτη βόλτα αλλά και για ήρεμη.
10.Περιέργως έχει πολύ καλή προστασία απο τον αέρα και ο οδηγός και ο συνοδηγός
11. Έχει λίγα πλαστικά οπότε αν φάτε χύμα θα την βγάλετε σχετικά καλά.

Και τώρα τα αρνητικά
1. αν γουστάρετε endo οπωσδήποτε σωληνάκια υψηλής πίεσης
2. για κάτι παραπάνω απο σβέλτη οδήγηση πιο σκληρά ελατήρια μπροστά + υγρά
3. η μαλακία που τραβάς για τον αέρα δεν σταθεροποιείται και πρέπει κάθε πρωϊ να την κρατάω για λίγο.... μου την δίνει
4. Μικρό ντεπόζιτο, κοινώς σπάσε μου τα α#$%@! κάθε 165 χιλ σε βενζινάδικο επειγώντος, αν δε πάτε όπως πηγάιναμε στην Ουαλία κάθε...έκπληξη ;)

Αξίζει να το αγοράσετε διότι είναι:
Honda και είστε κολλημένοι
δεν έχετε ξαναοδηγήσει V2 και έχετε πάθει πλάκα
γουστάρετε σούζες
θέλω φτηνό 1000άρι και αξιόπιστο
Σας αρέσει έμφανησιακά
Γιατι είναι η καλύτερη αγορά για 1000άρι στα λεφτά του

Αμα θυμηθώ και άλλα θα σας πω......

Καλή μας μέρα

Julius
01/12/2003, 14:02
Σε Γενικές γραμμές ευχαριστημένος ε?

Πόσα χιλιόμετρα είχε από πριν Στέλιο? Αν και μου αρέσει πολύ ως μοτοσυκλέτα έχω ακούσει για ασθενικές επιδόσεις και πολλά προβλήματα, παρόλα αυτά κανένα από τα δύο τεκμηριωμένο.

Στην γρήγορη βόλτα πώς είναι? Πίστα σκοπεύεις να το βάλεις?

Να το χαίρεσαι το εργαλείο και πάλι, και να έχεις καλά χιλιόμετρα

asmar
01/12/2003, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Σε Γενικές γραμμές ευχαριστημένος ε?

Πόσα χιλιόμετρα είχε από πριν Στέλιο? Αν και μου αρέσει πολύ ως μοτοσυκλέτα έχω ακούσει για ασθενικές επιδόσεις και πολλά προβλήματα, παρόλα αυτά κανένα από τα δύο τεκμηριωμένο.

Στην γρήγορη βόλτα πώς είναι? Πίστα σκοπεύεις να το βάλεις?

Να το χαίρεσαι το εργαλείο και πάλι, και να έχεις καλά χιλιόμετρα

Julius το μηχανάκι είναι σούπερ. Απο ασθενικές επιδόσεις κτλ μην μασάς, βλέπω και άλλους με 140 ίππους να πάνε σαν κότες οπότε όλα είναι θέμα οδηγού. Η μοτοσικλέτα είναι μια χαρά στημένη.
Τώρα αν είχε και 20 άλογα παραπάνω δεν θα με χαλούσε.
Η μηχανή είχε 16000 χιλ και τώρα γύρω στα 17000 και κάτι.
Για προβλήματα θα σου πω μόλις πάθει κάτι!
Και μπαίνω στο θέμα που γουστάρω περισσότερο...τη σβέλτη βόλτα :)

Χωρίς υπερβολές αν οδηγήσεις στους Αγγλικούς δρόμους θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει διαφορά (πολύ μικρή) απο πίστα οπότε όσα έγραψα ισχύουν και για πίστα. Το μηχανάκι το οδηγώ στα όρια του εδω και έχει πολύ κάλή συμπεριφορά.Όπως ανέφερα και προηγουμένως για πίστα χρειάζεται οπωσδήποτε πιο σκληρά ελατήρια και υγρά.
Απο μηχανικά δεν έχω ιδέα για να σου πω τίποτα αλλά απο την 13χρονη επαφή μου με δίκυκλα βλέπω ότι είναι πολύ καλά στημένη.
Σε πίστα θα πάω μόλις βγάλει ήλιο δηλ το καλοκαίρι :mad:

Η ουσία είναι ότι με ελάχιστες μετατροπές μπορείς να κάνεις αξιοπρεπείς χρόνους αρκεί να μην έχει πολλές ευθείες, μόνο εκεί με περνάει ο paladin
:D :p :cool:

Γενικά εγω δεν είμαι τύπος που πιάνομαι απο νούμερα και μπούρου μπούρου...μου αρέσει το οδήγησα το πλιάγιασα , το ΠΗΡΑ!

TITANIUM
01/12/2003, 18:37
loipon prwta ap ola kalota3ido to neo sou mhxanaki
8elw an sou pw kapoia pragamata giati olos tyxaiws die8etw ena tetoio(twra exw sp2) prwton les kati gia ta frena bale nissin takakia kai kane e3aerwsh sthn trompa kai 8a breis thn ygeia sou agyres einai! elathria mprosta kai ladaki alla kai pisw ena amortiser 8a ekane th nyxta mera! problhmata mhden ston kinhthra to mono arnhtiko ta liga aloga.a kai h katanalwsh ti ine ayta pou roufaei!!!!

kales souzes!!!!




ps den ine to diko mou ayto alla phkste!!!!


249

wizard
01/12/2003, 18:38
[QUOTE]

ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ!.. :D ’στα κι έχω ψηθεί για στρητ και τι θα με κάμω.. Κυττάω από Sprint ST μέχρι R1 2004!! τι θα γίνει δεν ξέρω, πάντως το διάβημα είναι προδιαγεγραμμένο.. :eek:

DIT
01/12/2003, 18:54
μία λες για τo on-off της ΚΤΜ..μία περνάς στην άλλη μεριά και ονειρεύεσαι streetακια...

μήπως η πολύ δουλειά σου έχει θολώσει το μυαλό και δεν ξέρεις τί αναζητάς??Αν λατρεύεις το χώμα θα το σκυλομετανοιώσεις...

τέσπα...πολύ γουστάρω πάντως που περνάμε καλά!!Πάντα τέτοια..

asmar
01/12/2003, 21:28
ότι καίει το άτιμο πολύ :( αλλά μπρος στην ευχαρίστηση :)

DEMINIO
01/12/2003, 21:50
Χωρίς υπερβολές αν οδηγήσεις στους Αγγλικούς δρόμους θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει διαφορά (πολύ μικρή) απο πίστα

Τα παίρνω.... :mad: :mad:




Μπράβο, να το χαίρεσαι το πιστόλι ρε asmar....;) :)

ireneepi
01/12/2003, 23:35
Μπραβο ρε Ασμαρ....καλοταξιδο κ λιωσε το....!


Διονυση αποφασισε παλικαρι μου τι θελεις τελος παντων...!Μηπως κανα ζωντανο αλογατο?:D

wizard
02/12/2003, 11:40
Ειρήνη, ζωντανό αλόγατο θέλω.. αλλά πούντο; :(

..για να ιδώ.. αναμένω (κάρβουνο αναμένω..)

asmar
02/12/2003, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Τα παίρνω.... :mad: :mad:

Μπράβο, να το χαίρεσαι το πιστόλι ρε asmar....;) :)

Ena tha sou po gia na katalabeis ti paizei me tous dromous edo.
Exthes to bradi ekana endo se bregmeno karga dromo!
Ta sumperasmata dika sas :) :cool:

Capo_Di_Capi
02/12/2003, 13:47
Ρε Δεμίνιε εδώ έκανα endo εγω το κουλό, που δεν ξέρω τι θα πει σούζα, στους αγγλεζικους δρόμους.

kosdros
02/12/2003, 18:14
ρε Στέλιο! Όλο τέτοια καλά να ακούμε!

flavor
02/12/2003, 18:15
στέλιο είσαι ο πλέον κατάλληλος για να μου λύσει κάποιες απορίες ως πρωην κάτοχος cbr και νυν δικυλινδρου μιάς και εγώ σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να μεταπιδήσω στην οικογένεια των δικύλινδρων βρουμ βρουμ:p

η μόνη μου επαφή με δικύλινδρα είναι από το χώρο των on off και μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάζομαι πάρα πολύ με την αίσθηση του γκαζιού...ειδικά μετά την αγορά του cbr.
βέβαια δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω δικύλινδο streetaki μέχρι στιγμή αν και πολύ θα το ήθελα.:(
οσό αναφορά την λειτουργεία στις χαμηλομεσαίες στροφές η διαφορά σίγουρα θα είναι τεράστια.
στη παρατετάμενη λειτουργεία στο φάσμα στροφών όμως μεταξύ 8000 και κόκκινα είναι άνετο η σου σπάνε τα νεύρα οι κραδασμοί..γιατί βλέπεις το cbr μας κακόμαθε αχ άτιμη honda τι μας κάνεις:p

kosdros
02/12/2003, 18:56
δοκίμασε και το sv1000s που μου φαίνεται πολύ όμορφο

asmar
03/12/2003, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από flavor
στέλιο είσαι ο πλέον κατάλληλος για να μου λύσει κάποιες απορίες ως πρωην κάτοχος cbr και νυν δικυλινδρου μιάς και εγώ σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να μεταπιδήσω στην οικογένεια των δικύλινδρων βρουμ βρουμ:p

η μόνη μου επαφή με δικύλινδρα είναι από το χώρο των on off και μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάζομαι πάρα πολύ με την αίσθηση του γκαζιού...ειδικά μετά την αγορά του cbr.
βέβαια δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω δικύλινδο streetaki μέχρι στιγμή αν και πολύ θα το ήθελα.:(
οσό αναφορά την λειτουργεία στις χαμηλομεσαίες στροφές η διαφορά σίγουρα θα είναι τεράστια.
στη παρατετάμενη λειτουργεία στο φάσμα στροφών όμως μεταξύ 8000 και κόκκινα είναι άνετο η σου σπάνε τα νεύρα οι κραδασμοί..γιατί βλέπεις το cbr μας κακόμαθε αχ άτιμη honda τι μας κάνεις:p

Καλημέρα flavor

Ξεκινώ....για να ευχαριστηθείς το V2 πρέπει να έχει καλή άσφαλτο.
Δεν είναι τόσο άνετο όσο το CBR αλλά μην φαντάζεσαι super sport φάση, κάνει ταξιδάκια μια χαρά.
Απο ότι βλέπω έχουμε παρεμφερή εμπειρία, είχα και εγω on-off αρκετά χρόνια.
Το VTR δεν έχει και τους τόσους κραδασμούς πια.
Το κόκκινο το έχει στις 9500 στροφές αλλά δεν χρειάζεται να το πηγαίνεις εκεί.
Στην χθεσινή βόλτα που πήγα με τον paladin και τον trifonidi_g στην Ουαλία το δούλευα απο 5-8 και έμπαινα κομμάτια στις στροφές συν ότι είχα μπόλικη ροπή για διόρθωση μέσα στη στροφή.
Και καταλήγω.......καλό το CBR, τα κάνει σχεδόν όλα και συμφέρει αλλά προσωπικά το θεωρώ απίστευτα ΒΑΡΕΤΟ συν ότι μου τη σπάει ότι πρέπει να το δουλεύω απο 10-? για να έχω γκάζι.
Σκέψου ότι το CBR έχει μεγαλύτερη τελική αλλά δεν μου έχει γίνει ποτέ αισθητό αυτό με το VTR.
Εγω φίλε έπειτα και απο αυτή τη μηχανή άκου που έχω καταλήξει το οποίο και θα κάνω μόλις βρω κάτι που ψάχνω.......(δουλειά)
Θα κρατήσω το VTR και θα πάρω και ένα VFR800 (τα έχουν πολύ φτηνά εδώ) για touring και το πρώτο για ταρζανιές :)
Γιατί όπως και να το κάνουμε αμα έχεις το χαβαλέ μέσα σου πάρε VTR αμα το πολυσκέφτεσαι μην το πάρεις αλλά πρώτα κάνε το και μια βόλτα στην Επίδαυρο :) :D

Ότι θες εδώ είμαι.

BIKENEST
03/12/2003, 17:07
Καλοριζικο ρε τυπε!!!!


263

TITANIUM
03/12/2003, 22:20
paides kalhspera!
polu kalo to vtrf !
alla an sas aresoun ta strofilikia balte pio ba8ia to xeri sthn tseph!!
sas para8etw me perhfani ato moro mou pou ayrio 8a tou kanw dwro kai ena setaki olosomes akrapovic gia na mhn mou griniazei!!!!! v2 power!!


264

asmar
04/12/2003, 11:00
TITANIUM αξίζει πραγματικά τον κόπο κάποιες καλοκαιρινές διακοπές να τις περάσεις στους δρόμους της Αγγλίας.Αμα δεν θες να έρθεις και οδικός την βάζεις σε φορτηγό (καμιά 200 ευρω) και πατάει κατευθείαν Αγγλική άσφαλτο = ΠΟΡΩΣΗ.
Ωραίο το μηχανάκι σου αλλά γενικά εγω είμαι πιο touring φάση, γουστάρω και τις ταρζανιές αλλά κόβω πολλά χιλιόμετρα οπότε προτίμησα το f.