PDA

View Full Version : Συγκριτικο Προς Σχολιασμο...



kalant
24/12/2007, 18:16
μεταξυ triumph tiger 1050 και bmw 800s τι θα διαλεγατε?

απο ολες τις αποψεις τι συμφερει περισσοτερο, δηλαδη...

αντιπροσωπεια,

σχεση τιμης και αυτων που προσφερουν,

μεταπωληση,

τιμες ανταλλακτικων,

αξιοπιστια,

καταναλωση...


τα εχω οδηγησει και τα δυο και μου αρεσαν, αλλα παραπανω απο αυτο δεν μπορω να εχω αποψη μιας και απο τις δυο εταιριες δεν ειχα ποτε αλλη εμπειρια με καποιο μοντελο τους...

απο διαστασεις απο την οδηγηση και μονο μου φανηκε το tiger λιγο πιο ογκωδες, και λιγο πιο ψηλο επισης...

αυτο που με χαλαει στο bmw ειναι οτι ειναι καπως πιο συνιθισμενο απο το tiger...

καλες γιορτες σε ολους και οτι επιθυμειτε...

:beer:

:wave2:

gixxerpap
24/12/2007, 19:12
γιατι μας βαζεις σε μπελαδες μερα που ειναι???? εεε???

πες μου που θα βρω ενα bmw για τεστ, και θα σε απαντησω πολυ συντομα....

project.breeze
24/12/2007, 19:12
Το Tiger χωρίς δεύτερη σκέψη.Είναι πιο όμορφο κατά γενική ομολογία,πιο γρήγορο,πιο σύγχρονο εμφανισιακά.Αν και δεν νομίζω πως θα μπορούσα να τα κατατάξω στην ίδια κατηγορία.Δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο αλλά μου φαίνεται πως το bmw θα είναι πιο άνετο λόγω θέσης οδήγησης από το tiger και αντίστοιχα το tiger φαίνεται πως έχει πιο sport προσανατολισμούς (πιο πολύ για μεγάλο supermotard μου κάνει).Ένα άλλο πολύ σημαντικό στοιχείο για μένα είναι ο ήχος και το Tiger έχει απίστευτο ήχο...Εγώ το Tiger θα έπαιρνα και χωρίς να το έχω κάνει test ride:beer:

MikeG
24/12/2007, 19:16
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το BMW.
Σίγουρα καλύτερη αντιπροσωπία, καλύτερη τιμή μεταπώλησης, ανταλλακτικά & όλα τα σχετικά.
Από εκεί & πέρα το 800 είναι πραγματικά άψογο. Βέβαια θα συμφωνήσω με τον από πάνω ότι θα τα έβαζα σε άλλη κατηγορία. Πολύ μικρή κατανάλωση, πολύ οικονομικό service & εύκολα αλλάζοντας εξάτμιση, & βάζοντας άλλο φίλτρο αέρα έχεις κάποιο όφελος.


Για δες & εδώ. (http://www.1000hp.net/BMW_F_800_ST-Trailer.wmv) αλλά &


εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30947) :winka: :wave2:

kalant
24/12/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για δες & εδώ. (http://www.1000hp.net/BMW_F_800_ST-Trailer.wmv) αλλά &


εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30947) :winka: :wave2:

τα εχω δει...

και τα δυο μηχανακια ταιριαζουν για τη χρηση που τα θελω, δεν με ενδιαφερει και τοσο το γκαζι, και τα 86 (αν δεν κανω λαθος) αλογα του bmw μια χαρα ειναι...

γι'αυτα που γραφω στην αρχη δεν γνωριζω τιποτα, οκ mikeg με διαφωτισες καπως...

τα 9.100€ που εχει το bmw δεν νομιζεις οτι ειναι πολλα?

ή τα αξιζει τα λεφτα του?

MikeG
24/12/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τα εχω δει...

και τα δυο μηχανακια ταιριαζουν για τη χρηση που τα θελω, δεν με ενδιαφερει και τοσο το γκαζι, και τα 86 (αν δεν κανω λαθος) αλογα του bmw μια χαρα ειναι...

γι'αυτα που γραφω στην αρχη δεν γνωριζω τιποτα, οκ mikeg με διαφωτισες καπως...

τα 9.100€ που εχει το bmw δεν νομιζεις οτι ειναι πολλα?

ή τα αξιζει τα λεφτα του?

Κοίτα, πληρώνεις & ένα 500 για το σήμα. & πάλι όμως δε νομίζω ότι είναι πάρα πολλά. Σε σύγκριση ίσως με τα japan, υπάρχει διαφορά στη τιμή. Αν δεις όμως τα ευρωπαϊκά. Πάντως γενικά η BMW (εκτός εξαιρέσεων) είναι πολύ καλή αντιπροσωπεία. Ίσως η καλύτερη. Αλήθεια, πόσο πάει ο Τίγρης? Αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι κάποιος περίμενα τα ανταλλακτικά του πάνω από 3 μήνες. Αυτό δε θα το δεις στη BMW. Να ξέρεις πάντως ότι το μοτερ που φοράει & τα φρένα του είναι διαμάντια! :wave2:

kalant
24/12/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κοίτα, πληρώνεις & ένα 500 για το σήμα. & πάλι όμως δε νομίζω ότι είναι πάρα πολλά. Σε σύγκριση ίσως με τα japan, υπάρχει διαφορά στη τιμή. Αν δεις όμως τα ευρωπαϊκά. Πάντως γενικά η BMW (εκτός εξαιρέσεων) είναι πολύ καλή αντιπροσωπεία. Ίσως η καλύτερη. Αλήθεια, πόσο πάει ο Τίγρης? Αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι κάποιος περίμενα τα ανταλλακτικά του πάνω από 3 μήνες. Αυτό δε θα το δεις στη BMW. Να ξέρεις πάντως ότι το μοτερ που φοράει & τα φρένα του είναι διαμάντια! :wave2:

10.990 χωρις abs και 11.790 με abs...

κοιτα και τα χαρακτηριστικα (http://www.triumph.co.uk/greece/2278.aspx) του...

ευχαριστω και χρονια πολλα...

m1ke
24/12/2007, 21:30
Χωρίς να έχω οδηγήσει το BMW πιστεύω ότι τα δύο μηχανάκια δεν είναι συγκρίσιμα. Το Tiger έχει "επιθετική" συμπεριφορά καθώς από άποψη γεωμετρίας και δύναμης μοιάζει περισσότερο με SS παρά με On-Off ή all around.
Νομίζω ότι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί είναι τα ανταλλακτικά και η μεταπώληση και περισσότερο το ποιό από τα δύο ταιριάζει περισσότερο στο στυλ οδήγησής σου και στη χρήση που σκοπεύεις να του κάνεις.

gdevelek
24/12/2007, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Το Tiger έχει "επιθετική" συμπεριφορά καθώς από άποψη γεωμετρίας και δύναμης μοιάζει περισσότερο με SS παρά με On-Off ή all around.


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

πάρε 3 φωτό

ένα tiger

ένα Ρ6

και ένα βι-στρώμ 1000άρι

...και ξανασκεψου αυτό που έγραψες

m1ke
24/12/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

πάρε 3 φωτό

ένα tiger

ένα Ρ6

και ένα βι-στρώμ 1000άρι

...και ξανασκεψου αυτό που έγραψες

Γωνία κάστερ Tiger 23.2

Γωνία κάστερ Yamaha R6 24

Είπες τίποτα ????

gdevelek
24/12/2007, 23:07
αν η γεωμετρία μιας μοτό συμπυκνώνεται στη γωνία κάστερ... εσύ τι λες, συμπυκνώνεται;;;



λοιπόν

χθες ο αφρούλης κατηγόρησε κάποιον (δεν με ενδιαφέρει ποιόν, δεν έχει την παραμικρή σημασία) για iperopsia

αν εσύ απόψε, κάνεις quote τις φωτό ενός Ρ6, ενός v-strom και ενός tiger 1050, και μου γράψεις "ΝΑΙ, επιμένω πως το tiger έχει κοντινότερη γεωμετρία στο 675 από ότι στο v-strom", τότε θα μιλάμε για κάτι εξίσου... χμμμμμμμμ... μνημειώδες με το ποστ του αφρούλη (πράγμα που θα αποτελεί επίτευγμα)

m1ke
24/12/2007, 23:13
@gdevelek

Δεν ξέρω τι συμπυκνώνεται σε τι και που κολλάει ο Αφρο στο ποστ και γιατί είσαι αρπαγμένος στην τελική ....

Εγώ σου είπα αν ξέρεις κανένα on-off ή all-around με γωνία κάστερ 23,2 και εσύ μου λες να συγκρίνω φωτογραφίες δηλαδή π@π@ριές

gdevelek
24/12/2007, 23:20
εσύ μιλάς για "παπαριές", εγώ απλά σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, ποιός είναι λοιπόν ο "αρπαγμένος";

αν θες σώνει και καλά να μιλήσεις με αριθμούς, κοίτα το ύψος του τιμονιού στο ένα και τον κλιπον στο άλλο, ειδικά σε συνάρτηση με το ύψος της σέλλας

ο αφρούλης κολλάει παντού, είναι ο αντι-τεφλόν

αν αποφεύγεις να απαντήσεις στην ερώτηση περί γωνίας κάστερ ως το ΕΝΑ και μοναδικό μέγεθος που προσδιορίζει το χαρακτήρα μιας μοτό, κι αν δεν θες να βάλεις τις φωτό πλάι-πλάι να δούμε επιτέλους τι είναι αυτό που ισχυρίζεσαι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω :wave2:

m1ke
24/12/2007, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εσύ μιλάς για "παπαριές", εγώ απλά σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς, ποιός είναι λοιπόν ο "αρπαγμένος";

αν θες σώνει και καλά να μιλήσεις με αριθμούς, κοίτα το ύψος του τιμονιού στο ένα και τον κλιπον στο άλλο, ειδικά σε συνάρτηση με το ύψος της σέλλας

ο αφρούλης κολλάει παντού, είναι ο αντι-τεφλόν

αν αποφεύγεις να απαντήσεις στην ερώτηση περί γωνίας κάστερ ως το ΕΝΑ και μοναδικό μέγεθος που προσδιορίζει το χαρακτήρα μιας μοτό, κι αν δεν θες να βάλεις τις φωτό πλάι-πλάι να δούμε επιτέλους τι είναι αυτό που ισχυρίζεσαι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω :wave2:

Εγώ φίλε μου ισχυρίζομαι ότι το Tiger σε οδική συμπεριφορά είναι πιο κοντά σε SS παρά σε On-Off ή all-around. Αυτή είναι η άποψη που αποκόμισα οδηγώντας το. Αν δε σου αρέσει ή δεν συμφωνείς δικαίωμά σου όπως και δικαίωμά μου είναι να καταγράφω την άποψή μου δημόσια.:wave2:

Σχετικά με τη γωνία κάστερ φυσικά και δεν είναι η μοναδική παράμετρος που ορίζει τη γεωμετρία, είναι όμως σημαντικός παράγοντας.

gdevelek
24/12/2007, 23:44
επειδή πριν λίγες μέρες αγόρασα ΣΣ

και τα έχω δει όλα από τη θέση οδήγησης, όχι σε σχέση με ον-οφφ αλλά με το σούπερ4 που είναι σαφώς πιο σκυφτό από ένα ον-οφφ

και δευτερευόντως από τη σκληρότητα των αναρτήσεων

αυτό που έχω να πω είναι πως δεν μπορούμε να λέμε πως ένα ον-οφφ είναι πολύ κοντά σε ΣΣ, απλά και μόνο επειδή (1) είναι πολύ δυνατό και (2) έχει παραπλήσια γωνία κάστερ

ή μάλλον μπορούμε, απλά ακούγεται κάπως...

m1ke
24/12/2007, 23:53
Καλοτάξιδο το SS καταρχάς και θα σου πρότεινα να ξεβιδώσεις κανά κλικ τις αποσβέσεις συμπίεσης γιατί θα δεινοπαθήσεις στους ελληνικούς δρόμους.

Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα το Tiger ΔΕΝ είναι SS, όμως έχει περισσότερα χαρακτηριστικά που ταιριάζουν σε SS απ'ότι σε On-Off. πχ. δες το ψαλίδι ή τις διαστάσεις ελαστικών που φοράει και άλλες μικρές λεπτομέρειες που το διαχωρίζουν ξεκάθαρα από τα On-Off.

Και επανερχόμενος στο αρχικό ποστ το 800άρι της BMW με το Tiger είναι μηχανές με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία σχεδίασης.

gousgoun_69
28/12/2007, 19:00
Θα προτιμούσα το Tiger γιατί είναι πιό δυνατό και σίγουρα θα είναι πιο άνετο στο ταξίδι :wave2:

700_Thespieis
28/12/2007, 19:43
Tiger:D