PDA

View Full Version : γνωμες για σχαρα πισω



mai_tai
25/12/2007, 00:18
καταρχην χρονια πολλα σε ολους-για προτινεται ρε παλικαρια καμια καλη σχαριτσα για το 660 που να ταιριαζει με το ολο προφιλ της μηχανης!επισης που μπορω να βρω σπαστη βαση για πινακιδα γιατι μου την καρφωνει να την βλεπω ετσι να προεξεχει...(καμια καλη πατεντα -δεκτη)


115457

dirtbird
25/12/2007, 09:40
Γιαααα δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41528&perpage=20&pagenumber=4)

..αν και πρόκειται για ακριβή λύση.... :wave2:

trigger
25/12/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιαααα δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41528&perpage=20&pagenumber=4)

..αν και πρόκειται για ακριβή λύση.... :wave2:
Πόσο εύκολα μπορείς να στερεώσεις κάτι πάνω της; Δίνεται με το plate της βαλίτσας;

mai_tai
25/12/2007, 10:06
eida k mia sto e-moto.gr tis kappa! kali fenete k xvris polles metatropes-ti lete?

trigger
25/12/2007, 10:08
Έχω της Givi που λογικά είναι ίδια με την Kappa αλλά τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά με τη βαλίτσα οπότε δεν ξέρω να σου πω για απλό φόρτωμα. Το σίγουρο είναι οτι είναι ωραία και στιβαρή κατασκευή.

dirtbird
25/12/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Πόσο εύκολα μπορείς να στερεώσεις κάτι πάνω της; Δίνεται με το plate της βαλίτσας;

H βάση με τις χειρολαβές (ίδιες σε σχήμα με αυτές των πρώτων μοντέλων) μένει σταθερή πάνω στο ΧΤ. Όταν θέλεις να βάλεις βαλίτσα, τοποθετείς την βάση της βαλίτσας, η οποία μπαίνει συρταρωτά και μετά ασφαλίζει με 1 ταχυσύνδεσμο μισής στροφής (δεν χρειάζεται εργαλεία, το κάνεις και με μικρό κέρμα).

Η βάση όπως βλέπετε έχει μικρή επιφάνεια και σίγουρα δεν μπορείς να στερεώσεις πράγματα με την ίδια ευκολία όπως σε μία κλασική σχάρα.

Επίσης δεν συστήνεται να κυκλοφορείς με την βάση της βαλίτσας πάνω γιατί οποισδήποτε (τύχει να γνωρίζει), μπορεί να στην πάρει. Πάντως πάνω στην βάση της βαλίτσας μπορείς να στερεώσεις περισσότερα πράγματα (αν και φυσικά ενοχλεί το 'δόντι' κουμπώατος της βαλίτσας).
Όταν έχεις πάνω την βαλίτσα, δεν μπορεί να αφαιρεθεί η βάση της (εκτός και αν παραβιαστεί και αφαιρεθεί η βαλίτσα).

Η ποιότητα του όλου συτήματος είναι πολύ καλή και αν σας ενδιαφέρει και το αισθητικό αποτέλεσμα, νομίζω ότι είναι απείρως καλύτερο από το να έχεις μία κλασική σχάρα πίσω. Αν από την άλλη κουβαλάς συχνά ογκώδη αντικείμενα και δεν σε ενδιαφέρει η τοποθέτηση βαλίτσας, τότε μα΄λλον είναι προτιμότερη η κλασική σχάρα.

kaps
26/12/2007, 20:51
Πόσο πάει σύνολο και από που τη πήρατε ;

dirtbird
26/12/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Πόσο πάει σύνολο και από που τη πήρατε ;

Eγώ την δικιά μου από ΜΟΤΟΡΟΔΑ (αντιπροσωπεύει τα SW-Motech).
Πόσο... έχω ξεχάσει, αλλά δεν είναι φτηνή ...

μπορείς όμως να επεκταθείς έως τριβάλιτσο... αν νοιώθεις πολύ kinky... :rotflmao: :rotflmao:

kaps
27/12/2007, 07:10
Μπα και που θα τη βάλω με χίλια ζόρια διότι το ΧΤΧ το θέλω και λίγο αλανιάρικο οπότε ήδη με τη βάση της σχάρας θα με χαλάσει αλλά έλα που έχω το κράνος της συζύγου κάθε πρωί μαζί μου και το βάζω άλλοτε με λάστιχο πάνω στη σέλλα και άλλοτε το κρατάω στο χέρι κάτι που είναι ενοχλητικό και λίγο επικίνδυνο λόγω στριγμώματος στους δρόμους της Αθήνας αλλά και καθόδου μου προς Κέντρο από Ε.Ο Α.Λ .Εντωμεταξύ η φτηνή σχάρα που κυκλοφορεί απαιτεί να βγουν οι χειρολαβές και δεν μου αρέσει , η ακριβή της Μοτοδυναμικής δεν απαιτεί να βγουν αλλά είναι ακριβή και έτσι θέλω κάτι σε πιο extreme.

babis italo
28/12/2007, 15:20
υπαρχει μια ελληνικη σχαρα (σιδερο μαυρο) περιπου στα 45? που ειναι καλη και δοκιμασμενη
αφαιρουνται οι χειρολαβες γιατι εχει η σχαρα δικες της
σιγουρα καποιος θα την εχει δει
εχει και η yamaha σχαρα αλλα ειναι λιγο ακριβη κι ειναι κι αυτη σιδερενια μαυρη..
με πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτο

:) :)