PDA

View Full Version : Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)



Σελίδες : 1 [2] 3 4

Band(age)it
08/08/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
το χχ δεν βγαίνει πια η HONDA περιμένει τι θα βγάλουν οι άλλοι,όταν όμως οι άλλοι βγάλουν ,χτυπάει και ολοι έρχονται μετα πίσω...τα ίδια λέμε όλοι πόλεμο η HONDA τίποτα και ειναι το Νουμερο 1,και εσυ να έχεις καλα χιλιομετρα και τα ονειρα σου πραγματικότητα..

Το οτι η Honda περιμενει να δει τι θα βγαλουν οι αλλοι δε δειχνει και πολυ σοβαρη εταιρεια...
Το haya βγαινει απο το 1999 !
Το Kawasaki zzr 1400 βγαινει απο το 2006...
Ακομη τα μελεταει μαλλον να δει απο που χτυπιουνται
Σε πειραξε το sushi στην Ιαπωνια παλικαααααριιιιιιι !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kastpan
08/08/2008, 23:56
τι πούλησαν πες μας???Η HONDA πουλάει και ξέρει οτι αυτά που λες είναι εκτός ανταγωνισμού...Μηπως είναι ετσι??

kastpan
08/08/2008, 23:58
κεραμικά έμβολα ποιος έχει???ξέρει κανείς το NR?? επειδή μιλάτε για τεχνολογία και παλιές moto??

Band(age)it
09/08/2008, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ουτε εσυ με κάλυψες μ=για τις συντεταγμένες καμία εταιρία δεν βάζει μόστρα τέτοια νούμερα αν δεν είναι σίγουρη....δεν έχουν απάντηση τα εργοστάσια έχεις εσύ???Είχα transalp μην το ξεχνάς και είμαι πιτσιρικάς όχι δημόσιος υπάλληλος που χαμογελάει...(βλέπε προηγούμενα)
ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ...



The position numbers correspond to the peak altitude of the highest paved road accessible by motorcycle in Europe: at Col de la Bonette, located in the southern French Alps .

Πηγη Site (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xl700_v_transalp%2008.htm)

Σε τι πραγμα δεν εχουν απαντηση τα εργοστασια ? Τι λες τωρα ?

Band(age)it
09/08/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
τι πούλησαν πες μας???Η HONDA πουλάει και ξέρει οτι αυτά που λες είναι εκτός ανταγωνισμού...Μηπως είναι ετσι??

Τι πουλαει αφου εχει σταματησει η παραγωγη του ? Μεταχειρισμενα τα πουλαει ?
Φυσικα και ειναι εκτος ανταγωνισμου η hayabusa .
Ουτε στους καθρεφτες της δε φαινεται ο ανταγωνισμος !
:smokin:

Band(age)it
09/08/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
κεραμικά έμβολα ποιος έχει???ξέρει κανείς το NR?? επειδή μιλάτε για τεχνολογία και παλιές moto??

Οχι μονο εσυ το ξερεις το NR ..
Φιλαρακι...οβαλ πιστονια ειχε το NR οχι κεραμικα :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:06
και εκεί να ήταν άλλος δεν είχε πάει...Τα λέμε αυριο



Ο ashimo και εγώ,σας ευχόμαστε καλά χιλιόμετρα και καλό βράδυ..
Ξέχασα να σας συστήσω τον ashimo που έχει σχέση με την HONDA και την Τεχνολογία.....
Περιμένω καληνύχτα,απο πιάνα και εξωλέμβιες για τεχνολογία...

ΠΑΡΤΕ ΟΛΟΙ TRANSALP....

kastpan
09/08/2008, 00:07
Κεραμικά οβάλ καληνύχτα...

Band(age)it
09/08/2008, 00:08
Παρε Vespa :wave2:

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ΠΑΡΤΕ ΟΛΟΙ TRANSALP....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τα χαρίζουν πλέον;

kast, το tiger που έχω (και ειναι και το παλιο) βγαζει (ονομαστικά) 105 άλογα... Δε βρίσκω λόγο να παω στα 50κατι, πληρώνοντας κιόλας 8.5 χιλιάρικα :bigcry:

kastpan
09/08/2008, 00:13
vespa τι να παρω? μια 200? χαμογελο....

Band(age)it
09/08/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Κεραμικά οβάλ καληνύχτα...


Πες μου σε παρακαλω την πηγη σου οσον αφορα το υλικο κατασκευης των οβαλ πιστονιων .
Στην επισημη ιστοσελιδα της Honda δεν το αναφερει πουθενα .

kastpan
09/08/2008, 00:20
ελα τωρα τιγρης χωρις δοντια.παπουτσια χωρις σολα καληνυχτα καλα και ασφαλη χιλιομετρα αυτο εινει το πιο σημαντικο.ολα τα αλλα ...............θα τα βρουμε θα παρετε ολοιι honda.

καλο βραδυ σε ολλους αν ειπαμε καμμια κουβεντα θελω να πιστευω οτι στο δρομο αναβουμε ο ενα στον αλλον μεγαλη σκαλα πονηρα και με νοημα.καλες διακοπες σε ολους...............

kastpan
09/08/2008, 00:25
Band(age)it
εχω παει
ειδα κατασκευη εμβολων .HAMAMATSU 2005

και ξερω πολλα απο κει...............χαμογελο καληνυχτα φιλε λεω αληθεια

Band(age)it
09/08/2008, 00:44
Καληνυχταααα!

taksidiotis25
09/08/2008, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

λογικη ειναι?

δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα πανω απο 7.500€ το θεωρω κοροιδια αφου απο το παλιο εχει ελαχιστες αλλαγες και για μενα ανουσιες κιολας...

αντε μονο η σελα να ειναι πιο ανετη οπως ειπες κι εσυ αλλα 8.600 δεν τα εδινα με τιποτα, οταν το 650 εχει 6.990 και ειναι ιδια...

επισης ας παει στα μοντελα και τελος χρονια πολλα :beer: οχι απλα λογικη δεν ειναι,κοροιδια σκετη ειναι.
οσοι εχουν το παλιο καλυτερα να καθησουν εκει.
εβγαλαν ενα μηχανακι που στην ουσια δεν προοριζεται για τιποτα καθαρα,που θα το πας.χωμα?πως?με την πλαστικη ποδια απο κατω???
ουτε καν το γκαζι για την σωστη ευκινησια δεν εχει.
που θα το πας,ταξιδι?καλα ναι,να δω που θα μπεις με την μηδαμινη καλυψη που προσφερει.
για παπι πολης καλο ειναι αλλα ακριβο.
σε ποιοτητα κατασκευης καμια σχεση με το παλιο απλα.τριζει,ο σκελετος εχει πολυ κακες κολλησεις που χτυπανε στο ματι.
οποτε μπα,δε θα παρω.

harvester
09/08/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
και εκεί να ήταν άλλος δεν είχε πάει...Τα λέμε αυριο



Ο ashimo και εγώ,σας ευχόμαστε καλά χιλιόμετρα και καλό βράδυ..
Ξέχασα να σας συστήσω τον ashimo που έχει σχέση με την HONDA και την Τεχνολογία.....
Περιμένω καληνύχτα,απο πιάνα και εξωλέμβιες για τεχνολογία...

ΠΑΡΤΕ ΟΛΟΙ TRANSALP....
ποιος ασιμο ρε φιλε http://de.youtube.com/watch?v=B7QEU4GDrUk&feature=related

ποια χοντα μας λες εδω και 8 σελιδες.
τι μπορει να πει η honda απο ποιοτητα κατασκευης μπροστα στην ποιοτητα ενος bmw?
πηγες ιαπωνια και δεν ρωτησες τι κατασκευαζει η kawasaki ?http://www.kawasakirobot.co.uk/Worldwide.htm
ποια αξιοπιστια της honda που μαζι με μηχανη παιρνεις δωρο πηνια?

σε ποια κατηγορια εχει το καλυτερο μηχανακι?
τι μπορει να πει το ταπεινο cbr μπροστα στο εξωτικο ducati?
τι μπορει να πει για την κατηγορια τουρισμου μπροστα στην bmw,στην kawasaki, στην yamaha?
ποιο transalp ρε φιλε που για να βαλει usd πιρουνι σε χωματινο πρεπει να περασει 4ετια απο τον ανταγωνισμο.

να μην μιλησω για σκουτερ που η yamaha της εχει παρει τα σωβρακα.
να μην μιλησω για θαλασα οπου η kawasaki βγαζει 250 αλογα.

ευτυχως εβγαλε το cbr1000 φετος και ξεπλυνε λιγο την ντροπη της
να μην μιλησω για γυμνα γιατι ειναι τσοντα το θεμα.

παρε το παρταλακι σου, αγορασε και ενα fmx για να εχεις ενα fun bike μηχανακι παρε και ενα honda type r και μαθε και τον ασιμο να ανεβαινει σκαλια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

taksidiotis25
09/08/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ποιος ασιμο ρε φιλε http://de.youtube.com/watch?v=B7QEU4GDrUk&feature=related

ποια χοντα μας λες εδω και 8 σελιδες.
τι μπορει να πει η honda απο ποιοτητα κατασκευης μπροστα στην ποιοτητα ενος bmw?
πηγες ιαπωνια και δεν ρωτησες τι κατασκευαζει η kawasaki ?http://www.kawasakirobot.co.uk/Worldwide.htm
ποια αξιοπιστια της honda που μαζι με μηχανη παιρνεις δωρο πηνια?

σε ποια κατηγορια εχει το καλυτερο μηχανακι?
τι μπορει να πει το ταπεινο cbr μπροστα στο εξωτικο ducati?
τι μπορει να πει για την κατηγορια τουρισμου μπροστα στην bmw,στην kawasaki, στην yamaha?
ποιο transalp ρε φιλε που για να βαλει usd πιρουνι σε χωματινο πρεπει να περασει 4ετια απο τον ανταγωνισμο.

να μην μιλησω για σκουτερ που η yamaha της εχει παρει τα σωβρακα.
να μην μιλησω για θαλασα οπου η kawasaki βγαζει 250 αλογα.

ευτυχως εβγαλε το cbr1000 φετος και ξεπλυνε λιγο την ντροπη της
να μην μιλησω για γυμνα γιατι ειναι τσοντα το θεμα.

παρε το παρταλακι σου, αγορασε και ενα fmx για να εχεις ενα fun bike μηχανακι παρε και ενα honda type r και μαθε και τον ασιμο να ανεβαινει σκαλια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: σε ολα αυτα που λες συμφωνω.
ομως πιστευω οτι μια honda δεν θα αφησει ετσι το πραγμα.
ετσι κι αλλιως πουλαει,honda και ξερο ψωμι λενε καποιοι ακομα,για ποσο ομως ειναι το ερωτημα.
πιστευω οτι μεσα σε μια τριετια η honda θα μας εκπληξει ευχαριστα με νεα τεχνουργηματα μηχανων,μακαρι δηλαδη.

Road67
09/08/2008, 15:24
Eπιμενεις για τη yamaha με τα πιανα αλλα δε σε ειδα να αντικρουεις καπου κατι για τα μοντελα της. Εχεις ενα φιλο σου εκει που του δινει ψωμι να φαει η χοντα, μπορει να εχει και κανα παλιο ΧΧ και πιστευεις οτι με τον εντυπωσιασμο που νιωθεις λογω του μικρου της ηλικιας σου και το γεγονος οτι παρα εισαι τοσο μικρος οδηγεις μια τετοια συντηρητικουρα και χρησιμοποιωντας τα προπολεμικα επιτευγματα της χοντα ντυμενα με το μηχανικιστικο λεξιλογιο του φιλου σου, οτι θα μας πεισεις. Ωραια τα εχεις καλουπωσεις. Η yamaha πουλαει πιανα, η suzuki εχει φαληρισει, η kawa κατι πουλαει, αλλα η χοντα υπερεχει ξεκαθαρα με τα παρωχημενα καλουπια, τους κινητηρες 15ετιας. Την εποχη του σιδηρου να πρωτοστατει.
Σου λενε ολοι καλοριζικο και να εχεις καλα και ασφαλη χιλιομετρα και με επαρση απαντας ''καλα χιλιομετρα σε 'σενα'' στον εναν, η σε αλλο ποστ απαντας οτι αυτο εχει σημασια για να τελειωσει το θεμα ειτε γιατι ο φιλος σου εφυγε απο το σπιτι σου, ειτε γιατι στριμωχτηκατε. Αναμενατε ολοι τη νυχτα πως και πως απαντησεις για να αναψετε αλλο ενα τσιγαρο, να πιειτε μια γουλια μπιρα και να σχολιασετε αντε να ανταλλαξετε ιστοριες και για τα ενδοξα χρονια της χοντα.

:wave2:

kastpan
09/08/2008, 19:30
αυτα που γράφεται δεν μου λένε τίποτα....

Zid
09/08/2008, 20:08
:a014:

Band(age)it
09/08/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
αυτα που γράφεται δεν μου λένε τίποτα....

Εδω δε σου λενε τιποτα οι σιδηροκατασκευες των 8600 ευρω , αυτα θα καταλαβαινες ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
09/08/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao:
τα χαρίζουν πλέον;
kast, το tiger που έχω (και ειναι και το παλιο) βγαζει (ονομαστικά) 105 άλογα... Δε βρίσκω λόγο να παω στα 50κατι, πληρώνοντας κιόλας 8.5 χιλιάρικα :bigcry:

Στο ένα πληρώνεις άλογα ενώ στο άλλο χρόνο ζωής :o

:evil:



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

taksidiotis25
10/08/2008, 01:37
γιατι ρε παιδια τσακωνεστε???

Honda"The power of dreams":lol: :lol: :lol: :rotflmao: παλια,μακαρι να χει μελλον η υποθεση βεβαια.

σουλης
10/08/2008, 05:28
εγω εχω να πω οτι οι 4 τελευταιες μηχανές μου ηταν HONDA και η ποιότητα κατασκευής εχει πεσει απελπιστικα πολύ στις ευρειας κατανάλωσης μηχανές διότι εχει πέσει και η τιμή τους γενικώς το ΤΑ 600 το είχα πάρει νομίζω 2.400.000 ? και την ίδια τιμή σχεδόν έχει το καινούριο 700 ε μην περιμένουμε και την ίδια ποιότητα και για να μην τα πολυ μπερδευουμε δεν βλεπω και καμμια τρελη διαφορά στην ποιότητα ΤΑ -V STRΟΜ που να δικαιολογεί το παραπάνω χιλιάρικο απλάη ΧΟΝΤΑ εκμεταλευεται ακόμη μια φορά το ονομά της και πλασάρει την ίδια μηχανή χωρίς ουσιώδη διαφορά εδω και 15 χρόνια ΄΄αλλαξε του τροχους και τα πλαστικά διότι πολύ απλά δεν έιχε να παρουσιάσει τίποτα αλλο
εν αντιθέση με το CBF που πουλάει εξω που το ανανέωσε ριζικά.

Band(age)it
10/08/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
εγω εχω να πω οτι οι 4 τελευταιες μηχανές μου ηταν HONDA και η ποιότητα κατασκευής εχει πεσει απελπιστικα πολύ στις ευρειας κατανάλωσης μηχανές διότι εχει πέσει και η τιμή τους γενικώς το ΤΑ 600 το είχα πάρει νομίζω 2.400.000 ? και την ίδια τιμή σχεδόν έχει το καινούριο 700 ε μην περιμένουμε και την ίδια ποιότητα και για να μην τα πολυ μπερδευουμε δεν βλεπω και καμμια τρελη διαφορά στην ποιότητα ΤΑ -V STRΟΜ που να δικαιολογεί το παραπάνω χιλιάρικο απλάη ΧΟΝΤΑ εκμεταλευεται ακόμη μια φορά το ονομά της και πλασάρει την ίδια μηχανή χωρίς ουσιώδη διαφορά εδω και 15 χρόνια ΄΄αλλαξε του τροχους και τα πλαστικά διότι πολύ απλά δεν έιχε να παρουσιάσει τίποτα αλλο
εν αντιθέση με το CBF που πουλάει εξω που το ανανέωσε ριζικά.

Να κι ενας λογικος ανθρωπος.... :beer: :beer:

Tpap
13/08/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
δηλαδή φίλε trap,όλα αυτα τα έχει η Honda???μάλιστα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πρώτα-πρώτα, καστπαν και μερικοί άλλοι το νικ είναι Tpap και ΌΧΙ Trap...

Επειδή αδυνατείς να εντοπίσεις τις επισημάνσεις που ανέφερα --και όχι για κανένα άλλο λόγο παρά γιατί σου λείπει το μέτρο σύγκρισης-- δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να γελάς...

μάλλον θα κλαίς -τα λεφτάκια σου- όταν συναντηθούμε και στα δείξω από κοντά βήμα πρός βήμα...
επίσης θα σου δείξω και ένα μηχανάκι με πλαστικά-βίδες-φινίρισμα-βαφή-ποιότητα περιφεριακών που θα σου τρέχουν τα σάλια.
Και αν είσαι και λίγο παλιός θα θυμηθείς πως ακριβώς έτσι, έφτιαχνε η Χόντα κάποτε τα μηχανάκια της.
Και πιό μετά κερνάω καφεδάκι στο ''αίθριον'' στην Σκαφιδιά για να σου πάνε τα φαρμάκια κάτω.

τέλος να θυμάσαι: α.δεν τεκμηριώνεις απόψεις λέγοντας πως ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΕΣ εργοστάσιο.
β.ΕΣΥ πλήρωσες την χόντα, εκείνη θα έπρεπε να κάνει διαφήμηση σε σένα...και ΌΧΙ το ανάποδο.
:wave2:

kastpan
13/08/2008, 23:03
Για να το λές εσυ αυτό (Tpap) πρέπει να έχεις δίκιο...ναι πιστεύω οτι έχεις εντοπίσει τα κύρια προβλήματα που παρουσιάζει η transalp...Πιστεύω οτι το επόμενο βημα είναι τα στείλεις και στην Honda... δεν το ξέρω το μαγαζί που λές...και η Honda δεν έχει ανάγκη από διαφήμιση...και επειδή πολυ μπλα μπλα για το τίποτα,δεν προκειται να ασχοληθώ άλλο με το θέμα...

el_mojito
13/08/2008, 23:21
Πάλι το ίδιο παραμυθάκι, πάλι το ίδιο τροπάριο...

Τρανσάλπ vs στρωματέξ

Δέν το καταλαβαίνω ρε παιδιά...γιατί τέτοιο μένος,λές και σας έθιξαν τον ανδρισμό οι μέν,λές και σας έβρισαν την οικογένεια οι δέ.Γιατί τέτοια ταύτιση ?Ειδικά απο αυτούς με τα στρωματέξ...

Όποιο και να σας αρέσει αγοράστε το, αρκεί να αρέσει σε εσάς.Εγώ προσωπικα δε δίνω δεκάρα τσακιστή για το αν αρέσει σε ορισμένους ή όχι το μηχανάκι που καβαλάω.Άν αρέσει σε εμένα ΤΕΛΟΣ....

'' το στρώμα έχει αλουμίνια,το ΤΑ είναι σαν τρένο απο παλιοσίδερα,το ΤΑ είναι honda και είναι το καλύτερο...'' ρεεεεε basta!Καβαλήστε τα και χαρείτε τα ρεεεεεεε κι αφήστε τις κοκορομαχίες...

(σας το λέει ένας καμμένος που έπεσε κατηγορία - απο on-off 600 έπεσα σε σκούτερ 200άρι- ΑΛΛΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ) :bawl:

blackup
24/08/2008, 05:14
Γειά σας παιδιά. :)

On-off δεν είχα ποτέ, αλλά έχω μπει στη διαδικασία να αποκτήσω κάποιο. Πιο πολύ μού «μιλάει» η νέα TA 700.

Έχω διαβάσει συζητήσεις επί συζητήσεων και εδώ και αλλού, περί συγκρίσεων με V-strom ή με το προηγούμενο το ΤΑ 650.

Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι πιο πολύ στις τόσες διαμάχες που έχω συναντήσει, είναι πόσοι αυθεντικοί μηχανόβιοι υπάρχουν τελικά. Πρέπει να είναι τελικά πολύ μικρό το ποσοστό των αυθεντικών.

Αυτό διότι ο αυθεντικός μηχανόβιος δεν ανεβαίνει πάνω για να κάνει επίδειξη, όπως πολύ συχνά έχουμε συνηθίσει στη χώρα μας να βλέπουμε με όλα τα οχήματα, αλλά γιατί νιώθει όμορφα με τη «κούκλα» που έχει ανάμεσα στα πόδια του.

Αν εσύ νιώθεις την έλξη με μια «γκόμενα» δεν σε απασχολεί η άποψη τρίτων ούτε «την λες» στους άλλους για τη δική τους «γκόμενα».

Απλα καβαλάς και πας ...

;)

vestromas
25/08/2008, 14:06
Aφου μας εμαθες πιος ειναι ο καλος μηχανοβιος και τωρα ξερουμε κ εμεις, συνεχισε την συζητηση με το καινουριο τρανς αλπ, μια και σου μιλαη και πες μας τι σου ειπε και τι του απαντησες. Α ρωτατο και απο μενα κατι μια και συνενοηστε. Πως δικαιολογει η μαμα του η χοντα τοσο ακριβη τιμη; :lol: :beer: :wave2:

kastpan
25/08/2008, 14:40
vestroma kalos irthes apo tis diakopes sou!!!pisteyw na perases kala.....mipws allakses gnwmh????!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ggs
25/08/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aφου μας εμαθες πιος ειναι ο καλος μηχανοβιος και τωρα ξερουμε κ εμεις, συνεχισε την συζητηση με το καινουριο τρανς αλπ, μια και σου μιλαη και πες μας τι σου ειπε και τι του απαντησες. Α ρωτατο και απο μενα κατι μια και συνενοηστε. Πως δικαιολογει η μαμα του η χοντα τοσο ακριβη τιμη; :lol: :beer: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :lol: :a46:

Anty12
25/08/2008, 15:14
Άντε μπράβο...επιτέλους γυρίσατε ....να ζωντανέψει λίγο το θρεντ ........:D
Για βάλτε και το Tenere(08) μέσα στη κουβέντα να γουστάρουμε......



:a014:

vestromas
25/08/2008, 15:46
Καλως σας βρηκα ολους. Σε ολες τις διακοπες μου φετος ενα καινουριο τρανσαλπ ειδα και αυτο στη Τζια, εξω απο μια ταβερνα στο λιμανι. Ηταν μουσταρδοχρυσαφι και ο τυπος το χρησιμοποιουσε τα απογευματα στον πεζοδρομο για να συνοδευει τον 3 χρονο γιο του που ποδηλατουσε με βοηθητικες στο λιμανι.
Οι διακοπες μου ηταν στην Τζια για 6 μερες την οποια την γυρισα για τα καλα απο δρομο και χωμα και στην Δυτικη Πελοπονησο, Ζαχαρω, Αρχαια Ολυμπια, Ανδριτσαινα κλπ.
Τρανσαλπ καινουριο μονο 1. Vestromia παντου. Βαρεθηκα να χαιρεταω. Ισως να πηγαν ολα στις αλπεις ακολουθωντας τις συντεταγμενες που μοστραρησε η χοντα στα πλαστικα.:lol: :beer: :wave2:

sniper
25/08/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
.l...
Τρανσαλπ καινουριο μονο 1. Vestromia παντου. Βαρεθηκα να χαιρεταω. ....


Κι αυτό βενζίνη θα έβαζε... τα άλλα που να τα φτάσεις για να τα δεις....


Ενώ τα βεστρώμ... μία θερμοκρασία, μία η ντίζα, μία το φρένο, μία το γνωστό τσικι-τσίκι.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

el_hymador
25/08/2008, 15:56
Ρε παρτε Versys που ασχολειστε με τις μπακταλες ΤΑ & Strom....


ετσι και αλλιως ποσοι απο εσας πατε χωμα;

Versys λεμε!!

vagtav
25/08/2008, 16:24
10 ημέρες στην Μικρά Ασία και 2000χλμ δεν είδα πάντως κανένα V Strom και κανένα Transalp.
Μόνο ΚΤΜ, BMW και AFRICA συνάντησα :wave2:

kastpan
25/08/2008, 17:08
Σιγά ρε vestroma.....χαλάρωσε λιγο...Σε λιγο θα μας πεις οτι δεν είδες κανένα Honda στο δρόμο...:lol: :lol: :lol:

id12586
25/08/2008, 17:27
Πωπω τι ωραίο thread!!
:rotflmao: :bigcry:

Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
φιλε postman μην το βλέπεις έτσι.Και στα αυτοκινητα πχ,ολα έχουν ABS αλλά κάπουν διαφέρουν...Εγώ αγόρασα την νέα Transalp από ΒΑΤΙΔΗ(παρα πολυ καλή εξυπηρέτηση)..Είχα την transalp 650 αλλά μολις οδηγησα την 700 την εκανα αμέσως ανταλλαγή.Πιστευω οτι ειναι η καλύτερη μηχανή αυτή την στιγμή και με διαφορά απο τις άλλες..Και επειδή κατασκευ. στην ισπανια παει να πει οτι δεν ειναι καλή....κανεις λάθος....
Έπρεπε όμως να είχα σταματήσει κάπου εδώ που ακούστηκε το τεράστιο όνομα του Μέγιστου (θου κύριε) ΒΑΤΙΔΗ..
Προσκυνώ άρχοντα. Πουλάω σπίτι και κωλομπαρο και τρέχω να αγοράσω TA700. Oυγκ. :a8: :a43:

kastpan
25/08/2008, 18:53
Εγω απλός ανέφερα απο που το πείρα,τωρα εαν εχεις προσωπικα με τον συγκεκριμένο μου είναι αδιάφορο...Πούλα και μαγαζι δεν με ενδιαφέρει..:lol: :lol:

vagtav
25/08/2008, 19:04
1ον είμαι πολύ χαλαρός. Έχω κατεβάσει καμιά 10αριά βίντεο από το youtube με κρητικά τραγούδια από τον Πορτοκαλομάικ και την έχω καταβρεί !

2ον δεν είμαι βεστρωμάς.

3ον δεν ξέρω την ηλικία σου και ούτε με νοιάζει αλλά όταν είχα Αφρικα 650cc και Transalp 400cc εσύ πρέπει να έπαιζες με σιδηρόδρομους.

4ον δεν είμαι βεστρωμάς.

5ον ανέφερα αν διάβασες καλά είπα ότι είδα ΑΦΡΙΚΑ και μάλιστα κοντά στο Denizli σε αντιτουριστικό προορισμό. Εκτός και αν Honda ειναι μόνο τα Transalp

6ον δεν είμαι βεστρωμάς, αν και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με αυτό. Suzuki ήταν το πρώτο μηχανάκι μου. Ο ληστής....

Αυτά από εμένα.

Και όντως δεν είδα κανένα Transalp, όπως και πολλά άλλα μηχανάκια αλλά δεν νομίζω ότι έχει πολύ μεγάλη σημασία....

Road67
25/08/2008, 19:31
Εγω παντως φευγοντας ειδα στην Πατρων

1 ΤΑ 650
2 Τζιξερ
1 FJR
1 Hornet
Κατι παπιες
2-3 CBR

Αυτα
:rotflmao:

taksidiotis25
26/08/2008, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
10 ημέρες στην Μικρά Ασία και 2000χλμ δεν είδα πάντως κανένα V Strom και κανένα Transalp.
Μόνο ΚΤΜ, BMW και AFRICA συνάντησα :wave2: με εκανες να χαρω,ειδες 2 απο τις εταιρειες που εχω,ktm,bmw.
α ρε αθανατη africa.πολυ μου αρεσε αυτη η μηχανη.

vestromas
26/08/2008, 08:47
Διευκρινιζω για οσους δεν το καταλαβαν, οτι αναφερθηκα στο καινουριο τρανσαλπ, υπαινισομενος οτι δεν πουλαη.
Οσογια την Μικρα Ασια που αναφερθηκε ο φιλος, στο youtube κυκλοφορουν καργα τα βιντεακια με Τουρκους vstromαδες, που λυσανε σε ολα τα εδαφη.
:beer: :wave2:

spicar76
26/08/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Διευκρινιζω για οσους δεν το καταλαβαν, οτι αναφερθηκα στο καινουριο τρανσαλπ, υπαινισομενος οτι δεν πουλαη.
Οσογια την Μικρα Ασια που αναφερθηκε ο φιλος, στο youtube κυκλοφορουν καργα τα βιντεακια με Τουρκους vstromαδες, που λυσανε σε ολα τα εδαφη.
:beer: :wave2:


μπουγιουρουμ σιχτιρ γκιαουρ!!!!


νεο τρανσαλπ λεμεεεε:beer:

panisk
05/09/2008, 23:09
Γεια χαρά και από μένα...
Είμαι και εγώ στο ίδιο μπέρδεμα...Ποιά από τις 2 ???
Σε μάρκες δεν τρώω κόλλημα. Κοιτάω με ποιο μηχάνημα θα καλύψω τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μου ανάγκες, ποιο είναι ποιο σύγχρονο τεχνολογικά αυτή τη στιγμή, το τι γουστάρω να βλέπω κάθε πρωί. Μετά ο δρόμος μου με οδηγεί σε Test Ride. Να διευκρινήσω ότι κινούμαι νότια προάστια Αθήνα και περίχωρα. Κίνηση δεν τρώω και πολυ.Συμπεράσματα ΔΙΚΑ μου και γνώμη ΠΑΝΤΑ προσωπική. Το Vstrom έχει πολύ όγκο για μένα που δεν ταξιδεύω. Καλό το ζύγισμά του, ευαίσθητο το ABS. Το Transalp πιο μαζεμένο, ο κινητήρας αποδίδει σαν ηλεκτρικός (απλά παντου!) δίχνει πιο ελαφρύ και πιο ζωντανό, είναι πολύ πιο ευέλικτο στο στροφιλίκι, πιο ζυγισμένο, χάνει στα πολλά και τα φρένα του με ABS και το σύστημα συνδυασμένης πέδησης CBS είναι απλά κορυφή.
Με πονάει το 1000ρικο που είναι ακριβότερο από το V strom αλλά έννιωσα άνετα και πιο σίγουρος στο 1ο χλμ με το TA. Αυτό μετράει περισσότερο για μένα και όχι η μάρκα ή οι συντεταγμένες για κάπου που δεν θα πάω!
Μου τη σπάει η τιμολογιακή πολιτική του Σαρακάκη και τσαντίζομαι που μάλλον θα τον πληρώσω (ακριβά), αλλά δεν θα περιμένω 2-3 χρόνια για μεταχειρισμένο ΤΑ. Άλλωστε πάντα παίζει το μεταχείρο V strom και όχι το ΤΑ 650.
Ευχαριστώ αυτόν που διάβασε μέχρι εδώ.

Road67
06/09/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panisk
Το Transalp δίχνει πιο ζωντανό :confused: :confused: ...
Περι ορεξεως φυσικα :beer:

Ταξιδευτής
06/09/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
δεσμοδρομικο τι εννοείς το συστημα μεταβλητού χρονισμού??

:hypnotize

:hypnotize

:a018: :a018: :a018:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
τεχνικα τι έχει να αποδείξει η ducati οχι marketing system...

Ελλλεεεεοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!
:a4: :a4: :a4: :a4:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Απαντηση για τις συντεταγμένες θέλω.....ουτε οι εταιρίες δεν απαντούν...

Δεν παλευεται το παλικαρι λεμε! Τελος!!! :rotflmao:
Πως την ειχα χασει τετοια ΘΕΜΑΤΑΡΑ ο μλκ;;; :lol:

Ταξιδευτής
06/09/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
και εκεί να ήταν άλλος δεν είχε πάει...Τα λέμε αυριο

Ο ashimo και εγώ,σας ευχόμαστε καλά χιλιόμετρα και καλό βράδυ..
Ξέχασα να σας συστήσω τον ashimo που έχει σχέση με την HONDA και την Τεχνολογία.....
Περιμένω καληνύχτα,απο πιάνα και εξωλέμβιες για τεχνολογία...

ΠΑΡΤΕ ΟΛΟΙ TRANSALP....

:bigcry: :bigcry: :lol: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Κεραμικά οβάλ καληνύχτα...

:bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ελα τωρα τιγρης χωρις δοντια.παπουτσια χωρις σολα καληνυχτα καλα και ασφαλη χιλιομετρα αυτο εινει το πιο σημαντικο.ολα τα αλλα ...............θα τα βρουμε θα παρετε ολοιι honda.

καλο βραδυ σε ολλους αν ειπαμε καμμια κουβεντα θελω να πιστευω οτι στο δρομο αναβουμε ο ενα στον αλλον μεγαλη σκαλα πονηρα και με νοημα.καλες διακοπες σε ολους...............

ΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααααααααααααααααααααααχαχαααααααα αααααααχαααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :bawl:

Δεν μπορω αλλοοοοοοοο!!!! Τι παλικαααααριιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!:bawl: :bawl: :lol:

ΥΓ1. Ρε σεις μπας και ειναι ο ....Κοσμικος Μαστορας σε εκδοση Χονδα;;; :lol:

ΥΓ2. Ξερεις, δεν ζουμε σε δεντρα μεγαλε! ΞΕΡΟΥΜΕ για το ρομποτακι της Χονδα! Α και ειναι ASIMO (ως φορος τιμης στον Isaac Asimov, "πατερα" της συγχρονης ρομποτικης) και ΟΧΙ ...Ashimo! Για ανθρωπο που εχει παει Ιαπωνια (γουααααουυυυ) δεν τα ξερεις και τοσο καλα! :lol:
http://world.honda.com/ASIMO/

Road67
06/09/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
06/09/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
....

την άκουσες, ομολογώ...ή κάνω λάθος..?

Ταξιδευτής
06/09/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
την άκουσες, ομολογώ...ή κάνω λάθος..?


:bawl: E δεν μπορω ρε συ Τασο! Μιλαμε το παλικαρι ειναι απο τα ΠΟΛΥ λιγα!!! :bigcry: :lol:
Οταν βλεπεις επιχειρηματα που ακομα και 5χρονα παιδια θα ντρεπονταν να χρησιμοποιησουν, δεν μπορεις παρα να θαυμασεις το μεγαλειο της φυσης..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
06/09/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:bawl: E δεν μπορω ρε συ Τασο! Μιλαμε το παλικαρι ειναι απο τα ΠΟΛΥ λιγα!!! :bigcry: :lol:
Οταν βλεπεις επιχειρηματα που ακομα και 5χρονα παιδια θα ντρεπονταν να χρησιμοποιησουν, δεν μπορεις παρα να θαυμασεις το μεγαλειο της φυσης..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δεν υπαρχει λογος να γινεσαι εριστικος φιλε μου το παλικαρι εξηγει αναλυτικα οτι το ΤΑ ειναι το καλυτερο, διοτι απλα ΕΙΝΑΙ. Τι να λεμε απο 'κει και περα, αυτη η εξηγηση αρκει














:bigcry: :bigcry:



:bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

THEOD
06/09/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από panisk
Γεια χαρά και από μένα...
Είμαι και εγώ στο ίδιο μπέρδεμα...Ποιά από τις 2 ???
Σε μάρκες δεν τρώω κόλλημα. Κοιτάω με ποιο μηχάνημα θα καλύψω τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ μου ανάγκες, ποιο είναι ποιο σύγχρονο τεχνολογικά αυτή τη στιγμή, το τι γουστάρω να βλέπω κάθε πρωί. Μετά ο δρόμος μου με οδηγεί σε Test Ride. Να διευκρινήσω ότι κινούμαι νότια προάστια Αθήνα και περίχωρα. Κίνηση δεν τρώω και πολυ.Συμπεράσματα ΔΙΚΑ μου και γνώμη ΠΑΝΤΑ προσωπική. Το Vstrom έχει πολύ όγκο για μένα που δεν ταξιδεύω. Καλό το ζύγισμά του, ευαίσθητο το ABS. Το Transalp πιο μαζεμένο, ο κινητήρας αποδίδει σαν ηλεκτρικός (απλά παντου!) δίχνει πιο ελαφρύ και πιο ζωντανό, είναι πολύ πιο ευέλικτο στο στροφιλίκι, πιο ζυγισμένο, χάνει στα πολλά και τα φρένα του με ABS και το σύστημα συνδυασμένης πέδησης CBS είναι απλά κορυφή.
Με πονάει το 1000ρικο που είναι ακριβότερο από το V strom αλλά έννιωσα άνετα και πιο σίγουρος στο 1ο χλμ με το TA. Αυτό μετράει περισσότερο για μένα και όχι η μάρκα ή οι συντεταγμένες για κάπου που δεν θα πάω!
Μου τη σπάει η τιμολογιακή πολιτική του Σαρακάκη και τσαντίζομαι που μάλλον θα τον πληρώσω (ακριβά), αλλά δεν θα περιμένω 2-3 χρόνια για μεταχειρισμένο ΤΑ. Άλλωστε πάντα παίζει το μεταχείρο V strom και όχι το ΤΑ 650.
Ευχαριστώ αυτόν που διάβασε μέχρι εδώ.

Επιτέλους και μια αληθινή, εμπεριστατωμένη, προσωπική άποψη και δείγμα ώριμης σκέψης...

έχω βαρεθεί να διαβάζω "τεστ" από τα προσπέκτους και από ανθρώπους που πρέπει ντε και καλά να πείσουν όλους τους άλλους ότι η δική τους επιλογή μηχανής είναι οπωσδήποτε η καλύτερη και κατάλληλη για όλους τους άλλους...

Μέσα στο αφόρητο μπλα-μπλα που μαστίζει τα φόρουμ κάπου ξεχνάμε ότι πέρα από προδιαγραφές και χαρτιά η μοροσυκλέττα μεταδίδει και επικοινωνεί με τον αναβάτη της μέσω της ΑΙΣΘΗΣΗΣ που δίνει και μέσω των ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ που καλύπτει...

Καλά χιλιόμετρα φίλε με την όποια επιλογή σου... :wave2:

panisk
06/09/2008, 15:16
Ευχαριστώ φίλε THEOD για τα καλά σου λόγια !
Αναθεμάτιζα την ώρα και τη στιγμή που άρχιζα να διαβάζω αυτό το θέμα, νομίζοντας ότι θα βοηθηθώ και εγώ στην επικείμενη αλλαγή της μοτοσυκλέτας μου.

Να 'σαι πάντα καλά, καλά χλμ και πάντα ΟΡΘΙΟΙ !!!

:beer:

vestromas
06/09/2008, 22:09
Εμεις φταιμε βρε αχαριστοι που θελουμε να ζωντανεψουμε το φορουμ.
Συντηριτικουρες!
Με τα τετριμενα σας χαιδευετε ο ενας τον αλλον.
Με αυτη την λογικη και χωρις υπερβολη και κοντριτσα, δεν θα ειχαμε κανεναν λογω να συζηταμε.
Θα λεγαμε, μπραβο σε ολους και ωραιο το μηχανακι που διαλεξες και ολα καλα ειναι και ολα την ιδια δουλεια κανουνε και αλλες τριχες.:lol: :beer: :wave2:

panisk
07/09/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εμεις φταιμε βρε αχαριστοι που θελουμε να ζωντανεψουμε το φορουμ.
Συντηριτικουρες!
Με τα τετριμενα σας χαιδευετε ο ενας τον αλλον.
Με αυτη την λογικη και χωρις υπερβολη και κοντριτσα, δεν θα ειχαμε κανεναν λογω να συζηταμε.
Θα λεγαμε, μπραβο σε ολους και ωραιο το μηχανακι που διαλεξες και ολα καλα ειναι και ολα την ιδια δουλεια κανουνε και αλλες τριχες.:lol: :beer: :wave2:

Eυτυχώς ...που είμαστε σε forum και όχι face to face γιατί θα μας είχες δείρει όλους που δεν συμφωνούμε με αυτό που επέλεξες. Σιγά τ' αυγά. Λες και αυτό που έχεις είναι κάτι το τόσο σπουδαίο και όλοι πρέπει να το πάρουμε επειδή και μόνο το επέλεξες εσύ?Ηρέμησε λίγο...

vestromas
07/09/2008, 12:14
Σιγα μην πλακωθουμε για τα κωλομηχανακια.
Πλακα κανω ρε panisk.
:lol:
Mα καλα τωρα. Δεν φαινετε οτι καλαμπουριζω;
Για τοσο μ@λ@κα μ εχετε σ αυτο το φορουμ;
Ημαρτον ρε!!!

panisk
07/09/2008, 22:25
Ευτυχώς το ...διόρθωσες !!! Γιατί δεν τολμούσε κανένας να σου πει τίποτα για τη μηχανή σου και έβγαζες μαχαίρια. Μη με παρεξηγεήσης μόνο πλάκα δε φάνηκε ότι κάνεις.Τέλος ! Και άμα δε μου βγει να πάρω το ΤΑ καινούργιο θα παιξει σαν το δικό σου μεταχειρησμένο, οπότε θα τα λέμε ΟΚ?Να σαι πάντα καλά.

Smith
12/09/2008, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Η ποιότητα των Honda έχει εδώ και πολλά χρόνια πάρει την κάτω βόλτα. Τώρα εαν ακόμη παραμένει ενα 5% καλύτερη (εαν...) δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να γίνει κριτήριο.

2) Τελικά (όπως αναμένονταν) το νέο Transalp είναι καλύτερο σε ειδικά σημεία μόνο από το παλιότερο:
α) Στα φρένα: Λογικό μιας και ΟΛΑ τα νέα φρένα είναι καλύτερα από τα παλαιότερα (ειδικά τόσο παλιά όσο του παλιού Transalp)
β) Στην αίσθηση του μπροστινού στην άσφαλτο: Κι αυτό αναμένονταν αφού έχει μικρύνει η διάμετρος του μπροστινού τροχού και όπως ξέρουμε όσο μικρότερη διάμετρος τόσο πιο έυκολα στρίβει. Άλλωστε το μπροστινό του Transalp δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερα καλό και ήταν πολύ εύκολο να βελτιωθεί (προσωπικά δεν μου άρεζε καθόλου η αίσθησή του)
γ) Στην σέλα: Επουσιώδες και δύσκολη βελτίωση διότι η παλιά ήδη ήταν παρα πολύ καλή (ειδικά για την κατηγορία)

ΑΛΛΑ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω:

1) Η προστασία από τον αέρα είναι χειρότερη και όχι καλή για πάνω από 120. Γεγονός απαράδεκτο για την φυσιογνωμία της μηχανής που τα ταξιδάκια μικρά ή μεγάλα είναι πάντα στο πρόγραμμα πολλών από τους ιδιοκτήτες της. Εκτός και εαν είναι πια μηχανή για την πόλη αλλα εκεί υπάρχουν και πιο φθηνές και βολικές επιλογές.

2) Δεν είναι μηχανή για 160 στην εθνική μιας και ακόμη η ιπποδύναμή της δεν επαρκεί. Πιθανόν απλά να είναι εως 160 στην εθνική μιας και αυτά τα έπιανε και το προηγούμενο μοντέλο. Σίγουρα η ιπποδύναμή της δεν είναι αυτή που θα έπρεπε. Μια αύξηση των 5 ίππων θεωρείται αμελητέα σαν εξέλιξη ενός τόσο παλιού μοντέλου. Τα ίδια παίρνεις με εξάτμηση και φίλτρο (ας πούμε..). Θα περίμενα περισσότερα πράγματα ειδικά την στιγμή που ο ανταγωνισμός έχει φτάσει σχεδόν σε +50% της ιπποδύναμης του νέου Transalp. Και ΝΑΙ η δύναμη μετράει στο ταξίδι. Ειδικά εαν είσαι φορτωμένος. Εαν μάλιστα η κάλυψη από τον αέρα είναι καλή τότε πας με 180-200 χαλαρά σε όλη την εθνική πια εαν έχεις την δυνατότητα και πραγματικά το θέλεις όταν έχεις μια βαρετή ευθεία μπροστά σου. Εκεί τα Vstrom κλπ είναι πραγματικα απόλαυση.


Είναι απογοήτευση εως και εκνευριστικό αυτό που κάνει τελικά η HONDA. Με ελάχιστο δικό της κόστος παρουσιάζει μοντέλα που στέκονται οριακά στην αγορά (καλά εως εδώ) ΑΛΛΑ τα κοστολογεί περισσότερο από τα top μοντέλα της κατηγορίας που όντως έχουν να προσφέρουν τεχνολογία στον αγοραστή τους. Μπορεί να είναι καλά και να κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αλλα θα έπρεπε να τα δίνει και σε αντίστοιχο κόστος και όχι να προσπαθεί να παρει τα φράγκα μόνο με το όνομά της.

Με μια τιμή όσο το παλιό Transalp είναι αυτή που θα έπρεπε να πουλάει το νέο (και πολύ είναι).

Αλλιώς με τα χρήματα που δίνεις αλλάζεις όλο το μπροστινό μαζί και την πίσω ανάρτηση στο παλιό και έχεις καλύτερη μηχανή η οποία πάει και στο χώμα.

Μου την δίνει η νοοτροπία της HONDA και γι αυτό και δεν θα έπερνα ποτε μου.

+1000

Υ.Γ.
να πω μονο οτι η εταιρεια Honda ΕΑΝ καταφέρνει και πουλαει με τα παραπάνω δεδομένα..ΜΑΓΚΙΑ ΤΗΣ... που το καταφέρνει...να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες... αλλά..όπως και να εχει πιστευω οτι το ''νεο'' transalp ειναι η πιο ''μουφα'' + ακριβή ε μοτο της χρονιάς...ειδικα εναντι του ανταγωνισμου...

1. πιστεύω οτι θα την αγοράσουν μονο άσχετοι... =άπειροι δηλαδή οδηγοι κτλ...

2. δεν πρόκειται καποιος που ασχολειται με το αντικειμενο ''ροδα, τσαντα και κοπάνα'' να δωσει ευρώ τσακιστο...

3. α...άσχετο αλλά... προτιμώ 1000φορες εμφανισιακα το παλιο μοντελο απο την στραβωμένη κρεμάστρα...:wave2: :wave2:

vestromas
12/09/2008, 02:26
Μονο κατι τετοιες ωρες βγαινουν οι μεγαλες αληθειες.:a18: :a23: :a23: :a23: :beer: :beer: :wave2:

kastpan
12/09/2008, 17:26
Καλά ρε Smith,ασχολείσου εσύ με την δικιά σου και το τι κάνει ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός...Δηλαδή δεν κατάλαβα ποιός εσυ που θα πεις τον άλλον ""μονο άσχετοι... =άπειροι δηλαδή οδηγοι κτλ""εσυ τι είσαι ο σχετικός δηλαδή???και εσυ vestroma πιστευω να έχεις βοηθητικές ρόδες για μεσα στην πόλη!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και οσο για σ'ενα Ταξιδευτή αμα μένεις σε ενα λάθος τοτε οκ,και οσο για τα Κεραμικά οβάλ,για ποιο λόγο γελάς δεν ξέρω,εαν έχεις κατι τα πείς πες το...

Respect
12/09/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Πωπω τι ωραίο thread!!
:rotflmao: :bigcry:

Έπρεπε όμως να είχα σταματήσει κάπου εδώ που ακούστηκε το τεράστιο όνομα του Μέγιστου (θου κύριε) ΒΑΤΙΔΗ..
Προσκυνώ άρχοντα. Πουλάω σπίτι και κωλομπαρο και τρέχω να αγοράσω TA700. Oυγκ. :a8: :a43: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Smith
13/09/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Καλά ρε Smith,ασχολείσου εσύ με την δικιά σου και το τι κάνει ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός...Δηλαδή δεν κατάλαβα ποιός εσυ που θα πεις τον άλλον ""μονο άσχετοι... =άπειροι δηλαδή οδηγοι κτλ""εσυ τι είσαι ο σχετικός δηλαδή???και εσυ vestroma πιστευω να έχεις βοηθητικές ρόδες για μεσα στην πόλη!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και οσο για σ'ενα Ταξιδευτή αμα μένεις σε ενα λάθος τοτε οκ,και οσο για τα Κεραμικά οβάλ,για ποιο λόγο γελάς δεν ξέρω,εαν έχεις κατι τα πείς πες το...

Πολύ απλά και...''ρομαντικά'' :rotflmao: αυτά που με νούμερα προσφέρει το καιούργιο transalp είναι...ακόμα λιγότερα ίσως και από το παλιό... καλά...σε σχεση με ανταγωνισμό..τι να πουμε..???
V-strom...? versys..? bmw..??

οπότε καταλαβαίνεις τι εννοώ με το ''ασχετοι''....:smokin:

Road67
13/09/2008, 16:40
kastpan :D παρε το ΤΑ700 σκιστο φταστο στα ορια του στην πολη, στο χωμα, σε εθνικη και μετα κανε τα ιδια με το KLR650 κι ελα πες μας ενα τραγουδι μετα :wave2:

Ταξιδευτής
13/09/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Καλά ρε Smith,ασχολείσου εσύ με την δικιά σου και το τι κάνει ο καθένας είναι δικός του λογαριασμός...Δηλαδή δεν κατάλαβα ποιός εσυ που θα πεις τον άλλον ""μονο άσχετοι... =άπειροι δηλαδή οδηγοι κτλ""εσυ τι είσαι ο σχετικός δηλαδή???και εσυ vestroma πιστευω να έχεις βοηθητικές ρόδες για μεσα στην πόλη!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και οσο για σ'ενα Ταξιδευτή αμα μένεις σε ενα λάθος τοτε οκ,και οσο για τα Κεραμικά οβάλ,για ποιο λόγο γελάς δεν ξέρω,εαν έχεις κατι τα πείς πες το...

Ε συγνωμη ρε αδερφε αλλα οταν λες



quote:
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
δεσμοδρομικο τι εννοείς το συστημα μεταβλητού χρονισμού??


quote:
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
τεχνικα τι έχει να αποδείξει η ducati οχι marketing system...

quote:
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Απαντηση για τις συντεταγμένες θέλω.....ουτε οι εταιρίες δεν απαντούν...

πως περιμενεις να σε παρει σοβαρα ο αλλος μετα;;;
Για την ιστορια (να μαθεις κ κατι χρησιμο) το δεσμοδρομικο συστημα ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΥ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ.
Το Desmo ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕΑΥΤΟ το συστημα κινησης των βαλβιδων! ΔΕΝ μεταβαλλει χρονισμους η τιποτα!

ΥΓ1. Επισης, οταν λες αν τεχνικα εχει κατι να δειξει η Ducati η οχι, τοτε γινεσαι λιγο γραφικος....
ΥΓ2. Οταν λες οτι στα πλαστικα σου εχεις ενα αυτοκολλητο με συντεταγμενες -και αυτο προτασεις ως ...προτερημα της μηχανης σου- ε τοτε τι να σου πουμε αλλο.... :bigcry:

ΥΓ3. ΕΧΩ Transalp και το λατρευω.... :wave2:

road spirit
14/09/2008, 00:08
δεν ξαναπάω διακοπές
:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
χάνω απίστευτα θρεντ...

συνεχίστε οπωσδήποτε :rotflmao:

vestromas
14/09/2008, 00:21
Kastpan, εαν συνεχισεις ετσι, θα κρεμασω τα παπουτσια μου και θα βγω στη συνταξη :lol:
Δεν ξερω εαν το φορουμ αντεχει.
Εαν βρεθει αλλος ενας τετοιος απο τα ευρωπαικα, θα γελασει ο καθε πικραμενος.:lol: :beer: :wave2:

Ai8erovamon
23/09/2008, 10:31
Kastpan μην χαλιέσαι ρε φίλε, και εγώ ασχετος είμαι με το 700ρι, και οι 2 είμαστε άσχετοι γιατί απλά δεν θέλουμε ένα κύτος να μας ζεσταίνει τα @@ μέσα στο καμίνι της πόλης, γιατί δεν θέλουμε να κάνουμε μπούγιο/φιγούρα με μια μηχανή 3 στρέμματα, γιατί δεν θέλουμε ένα θρόνο να κοιμόμαστε την ώρα που οδηγάμε αλλά την ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ θέση οδήγησης παρεά με τα καλύτερα φρένα της αγοράς στην κατηγορία του, γιατί δεν θέλουμε και δεν μας αρέσει ένας άγριος κινητήρας που γυρνάς το γκάζι και σε κλωτσάει, αλλά ένα προοδευτικό κινητήρα ροπάτο,που δεν φτάνει βέβαια στα 190, και τι να τα κάνουμε άλλωστε, που να τα πιάσουμε;(ειδικά εγώ στα χανιά) γιατί δεν θέλουμε να περνάμε κάτω απο τα σπίτια και να μας ακούει όλη η περιοχή με όλες τις αλλαγές των ταχυτήτων.

Γιατί δεν θέλουμε να οδηγάει όλος κόσμος τη μηχανή μας και να είναι περισσότερα τα transalp απο τα παπάκια (βλέπε vstrom, και όπως έχουν γίνει τα πράγματα 1200gs) γιατι όταν θα θέλουμε να ξεπαρκάρουμε τη μηχανή μας, θέλουμε να είναι μοναδική και να μην την μπερδέμουμε με αλλες 30 που θα είναι παρκαρισμένες δίπλα.

Μην ακούς κανέναν, σου αρέσει; τελείωσε! Έτσι που έχει εξελιχθεί το φορουμ δεν πρόκειται να σου πει κανεις καλη κουβέντα ακόμα και αν πιστεύει κάτι θετικό, άστους με τα στρέματα τους να περιφέρονται, περιμένοντας να βρούν μια φορά το μήνα καμιά μεγάλη ευθεία να πιάσουν τα 200
:)

Band(age)it
23/09/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε ένα κύτος να μας ζεσταίνει τα @@ μέσα στο καμίνι της πόλης,
Αυτο λεγεται ss 1000

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε να κάνουμε μπούγιο/φιγούρα με μια μηχανή 3 στρέμματα,
Αυτο λεγεται BMW

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε ένα θρόνο να κοιμόμαστε την ώρα που οδηγάμε
Αυτο λεγεται Goldwing

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε και δεν μας αρέσει ένας άγριος κινητήρας που γυρνάς το γκάζι και σε κλωτσάει,
Αυτο λεγεται ΚΤΜ

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε να περνάμε κάτω απο τα σπίτια και να μας ακούει όλη η περιοχή με όλες τις αλλαγές των ταχυτήτων.
Αυτο λεγεται και παλι BMW

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
δεν θέλουμε να οδηγάει όλος κόσμος τη μηχανή μας
Αυτο λεγεται λευκη GSX-750 με ενα μπλε φαρο στο πισω μερος (εχει πουλησει πολυ και πανε ολοι τους κομματια )


Συμπερασμα...με 7195 ευρω παιρνεις μια μηχανη με ολα αυτα τα προσοντα ή δινεις κατι παραπανω , ενα χιλιαρικο ας πουμε και παιρνεις κατι που δεν εχει κανενα απο αυτα :rotflmao: :rotflmao:

Smith
23/09/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
Kastpan μην χαλιέσαι ρε φίλε, και εγώ ασχετος είμαι με το 700ρι, και οι 2 είμαστε άσχετοι γιατί απλά δεν θέλουμε ένα κύτος να μας ζεσταίνει τα @@ μέσα στο καμίνι της πόλης, γιατί δεν θέλουμε να κάνουμε μπούγιο/φιγούρα με μια μηχανή 3 στρέμματα, γιατί δεν θέλουμε ένα θρόνο να κοιμόμαστε την ώρα που οδηγάμε αλλά την ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ θέση οδήγησης παρεά με τα καλύτερα φρένα της αγοράς στην κατηγορία του, γιατί δεν θέλουμε και δεν μας αρέσει ένας άγριος κινητήρας που γυρνάς το γκάζι και σε κλωτσάει, αλλά ένα προοδευτικό κινητήρα ροπάτο,που δεν φτάνει βέβαια στα 190, και τι να τα κάνουμε άλλωστε, που να τα πιάσουμε;(ειδικά εγώ στα χανιά) γιατί δεν θέλουμε να περνάμε κάτω απο τα σπίτια και να μας ακούει όλη η περιοχή με όλες τις αλλαγές των ταχυτήτων.

Γιατί δεν θέλουμε να οδηγάει όλος κόσμος τη μηχανή μας και να είναι περισσότερα τα transalp απο τα παπάκια (βλέπε vstrom, και όπως έχουν γίνει τα πράγματα 1200gs) γιατι όταν θα θέλουμε να ξεπαρκάρουμε τη μηχανή μας, θέλουμε να είναι μοναδική και να μην την μπερδέμουμε με αλλες 30 που θα είναι παρκαρισμένες δίπλα.

Μην ακούς κανέναν, σου αρέσει; τελείωσε! Έτσι που έχει εξελιχθεί το φορουμ δεν πρόκειται να σου πει κανεις καλη κουβέντα ακόμα και αν πιστεύει κάτι θετικό, άστους με τα στρέματα τους να περιφέρονται, περιμένοντας να βρούν μια φορά το μήνα καμιά μεγάλη ευθεία να πιάσουν τα 200
:)


α...α...να γεια σου...εαν λοιπόν η φιλοσοφία και οι απόψεις σου ειναι όπως οι παραπάνω παιρνεις το transalp για τους λόγους που εσύ ξέρεις + γουστάρεις και όλα τα άλλα... τέλος....:beer: :D

Road67
23/09/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
Γιατί δεν θέλουμε να οδηγάει όλος κόσμος τη μηχανή μας και να είναι περισσότερα τα transalp απο τα παπάκια
Μα ειναι :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
την ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ θέση οδήγησης
Ποιος ηρθε; :hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
τα καλύτερα φρένα της αγοράς στην κατηγορία του

Κι αρχιζω να παραμιλωωωωωω ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ :bigcry: :yuck: :rotflmao:

:eyepop: :wave2: :eyepop:

Elle
23/09/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αυτο λεγεται ss 1000

Αυτο λεγεται BMW

Αυτο λεγεται Goldwing

Αυτο λεγεται ΚΤΜ

Αυτο λεγεται και παλι BMW

Αυτο λεγεται λευκη GSX-750 με ενα μπλε φαρο στο πισω μερος (εχει πουλησει πολυ και πανε ολοι τους κομματια )


Συμπερασμα...με 7195 ευρω παιρνεις μια μηχανη με ολα αυτα τα προσοντα ή δινεις κατι παραπανω , ενα χιλιαρικο ας πουμε και παιρνεις κατι που δεν εχει κανενα απο αυτα :rotflmao: :rotflmao:


+1000 ρε παιδάκι μου!!!!

:beer: :beer: :wave2:

Ai8erovamon
24/09/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μα ειναι :smokin:


Μα δεν είναι! πόσα transalp 700 κυκλοφορούν;ναι το δέχομαι ελάχιστα πουλάει! Αλλα και όλα τα προηγούμενα να λάβουμε υποψιν, θα είναι λιγότερα απο vstrom, και οπου να ναι απο bmw


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Ποιος ηρθε; :hypnotize


Τι ποιος ήρθε;; σαφως και έχει την ανώτερη θέση οδήγησης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα κυβικά του..απο προσωπική μου εμπειρία μιλάω, έκανα test ride όλες τις ανάλογες(f800 f650 1200gs,versys, vstrom,tiger,το transalp έχει την καλύτερη θέση οδήγησης η οποία σε συνδυασμό με την μαζεμένη και ευέλικτη μηχανή σου δίνει μια παρα πολύ ομορφη αίσθηση οδηγικά!




Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Κι αρχιζω να παραμιλωωωωωω ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ-ΤΑ :bigcry: :yuck: :rotflmao:

:eyepop: :wave2: :eyepop:

Μπορεις να παραμιλάς και να λες οτι θες, πριν πεις οτι πεις, το χεις οδηγήσει το μηχανάκι; με τι κριτήρια μιλάς; Νομίζω ουτε καν συγκριτικό δεν θα χεις διαβάσει, οχι να τα χεις οδηγήσει.
TA TA TA TA TA TA :sun:

Road67
24/09/2008, 13:40
Και παω σημερα στην τραπεζα και βγαινοντας λεω να τακτοποιησω τα χαρτια μου που ν' ακουμπησω που ν' ακουμπησω; Ηταν εκει κατι παπιες μπα ηταν πολυ χαμηλες, μια πολυθρονα της peugeot δε με βολευε αααα τι βλεπω 2-3 ιδια μηχανακια τι να ειναι; Μμμμ βολικο ειναι ακουμπαω στη σχαρα ηταν και στο υψος των χεριων μου δεν κουραστηκα καθολου, ανοιγω το φακελο, ταξινομω τα χαρτια, πω ρε γαμωτο αργει κι ο αλλος να βγει που να κατσω; Ε ας κατσω πανω του ευτυχως δεν ειχε κλειδωμενο τιμονι... Καλε τη βολικη θεσουλα ειναι αυτη ... με πιασε κι ελαφρα υπνηλια εκει πανω. Θεση για ρηλαξ βαζω 10 ακουμπιστηρι αλλα 10, συνολο 20. Βρε τι ειναι, τι ειναι ; Καλε ειναι ΤΑΤΑ :smokin:

Tpap
24/09/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
1. Μα δεν είναι! πόσα transalp 700 κυκλοφορούν;ναι το δέχομαι ελάχιστα πουλάει! Αλλα και όλα τα προηγούμενα να λάβουμε υποψιν, θα είναι λιγότερα απο vstrom, και οπου να ναι απο bmw

2. Τι ποιος ήρθε;; σαφως και έχει την ανώτερη θέση οδήγησης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα κυβικά του..απο προσωπική μου εμπειρία μιλάω, έκανα test ride όλες τις ανάλογες(f800 f650 1200gs,versys, vstrom,tiger,το transalp έχει την καλύτερη θέση οδήγησης η οποία σε συνδυασμό με την μαζεμένη και ευέλικτη μηχανή σου δίνει μια παρα πολύ ομορφη αίσθηση οδηγικά!

3. Μπορεις να παραμιλάς και να λες οτι θες, πριν πεις οτι πεις, το χεις οδηγήσει το μηχανάκι; με τι κριτήρια μιλάς; Νομίζω ουτε καν συγκριτικό δεν θα χεις διαβάσει, οχι να τα χεις οδηγήσει.
TA TA TA TA TA TA :sun:


για πάμε λοιπόν...(αν και αμφιβάλλω για το αν έχει νόημα):

1. Είναι σαφές το ότι δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητος ο αριθμός πωλήσεων από μόνος του.
Αν επιθυμείς να μην πολυβλέπεις το μηχανάκι σου στον δρόμο, αποτελεί κριτήριο αγοράς -έστω υποκειμενικό.

2. Ο ΓΑΛΑΤΑΣ.
Αν έκανες τεσιτι ράιδ στα μηχανάκια που αναφέρεις και κατέληξες ότι το ΤΑ έχει την καλύτερη θέση οδήγησης, τότε πρέπει να ελέγξεις τον κ@λο σου γιατί οι πληροφορίες που σου δίνει είναι του κ@λου. Εκτός αν χολένεις στην επεξεργασία, οπότε το πρόβλημα είναι αλλού.

3. Το να διαβάσεις ένα συγκριτικό αναμασάς απόψεις άλλων, το να την οδηγήσεις όμως, είναι ένα θέμα.

Πρίν το καβαλήσεις όμως το μηχανάκι πρέπει να σε κερδίσει οπτικά.
Και όχι μόνο με το σχήμα του, παρά με την ποιότητά του, την τάξη, την βαφή του, τα πλάστικά του, το φινίρισμά του, τα καλώδιά του, την εργονομία του, την ποιότητα των χειριστηρίων του, από τις βίδες του...από τα επι μέρους εξαρτήματα.
Ετσι συνθέτεις την εικόνα. Και έπειτα το καβαλάς.

Εγώ δεν το καβάλησα. Μόλις συνέθεσα την εικόνα, γύρισα την πλάτη μου.

Αντε γειά και καλά χλμ.

ΥΓ: Αν πάλι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, προτού απαντήσεις ρίξε μια λεπτομερή ματιά σε κανά μονδέλο της χόνδα της δεκαετίας του '80.
Αν έριξες και δεν κατάλαβες και πάλι, μην απαντήσεις καθόλου...

Road67
24/09/2008, 16:06
Αρνουμαι να οδηγησω ενα μηχανακι που παραπεμπει σε αλλες εποχες, δεν εχει να επιδειξει τιποτα τεχνολογικα σε σχεση με το 650 και βρισκεται σε μια τραγικα υψηλη τιμη για οσα προσφερει ενω το πλασσαρουν σαν το απολυτο ον οφ που για οποιον θυμαται κι απ' τον προκατοχο του ναι παει καλα στην πολη, ναι παει καλα στον επαρχιακο, δεν υπαρχει περιπτωση ομως να κανει αξιοπρεπες ταξιδι σε ΕΟ και δη δικαβαλο. Και μη μιλησουμε τωρα για φινιρισματα γιατι οι συγκρισεις με Στρομα και Μπεμπα 1200 πανε περιπατο. Μη μου πεις οτι αλλαξε η ασαφης πληροφορηση του τιμονιου που ειχε και το 650 γιατι ξερω οτι δεν αλλαξε. Κι οσο για τη θεση οδηγησης φτανει να συγκριθει μεχρι εκεινη του Πηγασου που να φτασει στα παραπανω μοντελα που προαναφερεις;

Ai8erovamon
25/09/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
για πάμε λοιπόν...(αν και αμφιβάλλω για το αν έχει νόημα):

1. Είναι σαφές το ότι δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητος ο αριθμός πωλήσεων από μόνος του.
Αν επιθυμείς να μην πολυβλέπεις το μηχανάκι σου στον δρόμο, αποτελεί κριτήριο αγοράς -έστω υποκειμενικό.

2. Ο ΓΑΛΑΤΑΣ.
Αν έκανες τεσιτι ράιδ στα μηχανάκια που αναφέρεις και κατέληξες ότι το ΤΑ έχει την καλύτερη θέση οδήγησης, τότε πρέπει να ελέγξεις τον κ@λο σου γιατί οι πληροφορίες που σου δίνει είναι του κ@λου. Εκτός αν χολένεις στην επεξεργασία, οπότε το πρόβλημα είναι αλλού.

3. Το να διαβάσεις ένα συγκριτικό αναμασάς απόψεις άλλων, το να την οδηγήσεις όμως, είναι ένα θέμα.

Πρίν το καβαλήσεις όμως το μηχανάκι πρέπει να σε κερδίσει οπτικά.
Και όχι μόνο με το σχήμα του, παρά με την ποιότητά του, την τάξη, την βαφή του, τα πλάστικά του, το φινίρισμά του, τα καλώδιά του, την εργονομία του, την ποιότητα των χειριστηρίων του, από τις βίδες του...από τα επι μέρους εξαρτήματα.
Ετσι συνθέτεις την εικόνα. Και έπειτα το καβαλάς.

Εγώ δεν το καβάλησα. Μόλις συνέθεσα την εικόνα, γύρισα την πλάτη μου.

Αντε γειά και καλά χλμ.

ΥΓ: Αν πάλι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, προτού απαντήσεις ρίξε μια λεπτομερή ματιά σε κανά μονδέλο της χόνδα της δεκαετίας του '80.
Αν έριξες και δεν κατάλαβες και πάλι, μην απαντήσεις καθόλου...

Συμφωνώ για την ποιότητα κατασκευής, δεν είναι χόντα όπως την ξέρουμε, ωστόσο δεν είναι κακή,είναι καλή.
Ως προς το σχήμα...μόνο η μάσκα του είναι μυστήρια, και είναι δύσκολο να τη συνηθίσεις, έγω όταν το πρωτοείδα λέω τι αίσχος είναι αυτό δεν προκειται να το αγοράσω ποτέ, όταν το οδήγησα με κέρδισε όμως και σκέφτηκα πως ό,τι μηχανάκι και να πάρω θα πρέπει να κάνω υποχωρήσεις...έκανα στην εμφάνιση.

Νομίζω πως είναι λάθος να απορρίπτεις ένα μηχανάκι έτσι αβασάνιστα, ολοκληρωμένη εικόνα έχεις ΜΟΝΟ αφού το οδηγήσεις!Αν δεν το οδηγούσα, απλά δεν θα το αγόραζα. Το οικονομικό δόξα το θεώ δεν ήταν κριτίριο για μένα μπορούσα ν πάρω μέχρι και 1200gs. Κριτίριο ήταν να ανέβω πάνω να το οδηγήσω και να το γουστάρω, χωρίς απαραίτητη προϋπόθεση να πηγαίνει γιουρια

Όσον αφορά τη θέση οδήγησης...ο,τι και να μου λες εσύ εμένα για κ@λους, με βολεύει άψογα, τι να κάνουμε τώρα!!! σε σύγκριση με όλα που οδήγησα, καθώς επίσης και όλοι όσοι το έχουν οδηγήσει, γενικότερα τα transalp αν έχουν ένα δυνατό χαρτί αυτή είναι η θέση οδήγησης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αρνουμαι να οδηγησω ενα μηχανακι που παραπεμπει σε αλλες εποχες, δεν εχει να επιδειξει τιποτα τεχνολογικα σε σχεση με το 650 και βρισκεται σε μια τραγικα υψηλη τιμη για οσα προσφερει ενω το πλασσαρουν σαν το απολυτο ον οφ που για οποιον θυμαται κι απ' τον προκατοχο του ναι παει καλα στην πολη, ναι παει καλα στον επαρχιακο, δεν υπαρχει περιπτωση ομως να κανει αξιοπρεπες ταξιδι σε ΕΟ και δη δικαβαλο. Και μη μιλησουμε τωρα για φινιρισματα γιατι οι συγκρισεις με Στρομα και Μπεμπα 1200 πανε περιπατο. Μη μου πεις οτι αλλαξε η ασαφης πληροφορηση του τιμονιου που ειχε και το 650 γιατι ξερω οτι δεν αλλαξε. Κι οσο για τη θεση οδηγησης φτανει να συγκριθει μεχρι εκεινη του Πηγασου που να φτασει στα παραπανω μοντελα που προαναφερεις;
[/B]

Παραπέμπει σε άλλες εποχές;για την μάσκα αναφέρεσαι; Γενικότερα οι κατασκευάστριες στο θέμα μασκών έχουν ξεφύγει παντελώς, της BMW δεν μου αρέσει καμία μα καμία όμως!

Τι χρειάζεται να επιδείξει τεχνολογικά; injection έχει, abs έχει,cbs έχει, πολλές δεν τα χουν αυτά και για την transalp είναι καινούρια. Αν θες τώρα Hitech πράγματα, πάρε το DN?

Για ΕΟ σύμφωνοι, δεν συγκρίνεται με μπέμπα και στρομ, ώστοσο ανταπεξέρχεται αξιοπρεπώς(140-160 άνετα),

Σε αντίθεση,τα στρομ και μπεμπες ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ, ειδικά το καλοκαίρι
(Ελεεινος ο μπόξερ για σφήνες)

Όσο για την θέση οδήγησής του...κάτι 800ρες μπεμπες και 650ρες απλά, τις κάνει σκόνη!Όσο για τις 1200ρες και στρομ, τι να πώ...με βολεύει περισσότερο το transalp με το μαζεμένο του τεπόζιτο, και την πιο επιθετική θέση που είναι πιο κοντά στον μπροστινό τροχο.
Ανέβηκα λάρισα με φίλο που έχει αγοράσει το καινούριο 800ρι και ανταλλάξαμε, η γνώμη του τα λέει όλα.

Που ξέρεις εσύ για το δικάβαλο;;;;; το οδήγησες;;;;έκατσες δικαβαλο;;;σου είπε κανείς τίποτα;;; απο που και ως που θα μιλήσεις εσύ για την θέση οδήγησής του όντας απλός παρατηρητής και αφου δεν ακούς ούτε λαμβάνεις υποψιν σου(και δικαίως) συγκριτικά και παράλληλα το απορρίπτεις απο την πρώτη ματιά? Μόνο για ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση μπορείς να μιλάς τίποτα παραπάνω!

Κάτσε λοιπόν με την άρνησή σου να το οδηγήσεις και μην εκφέρεις άποψη εκεί που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.

Ευχαριστώ για τα Καλά σας...χιλιόμετρα :beer:

Road67
25/09/2008, 14:11
Mου απαντάς εν μέρει αλλά για τα 8210 μιας κι αναφέρεσαι στο ABS μοντέλο τουμπεκί έτσι; Για τη μάσκα που λες για πάρε μάτι το kle με το μασκάκι από Ζ1000 εν αντιθέσει με το ΤΑ που βλέπουμε αναμάσημα της Honda αλλωτινών εποχών. Α και που 'σαι τα 140 σε ΕΟ δεν είναι ταχύτητα όταν μόλις φυσήξει λίγος αέρας μόνο από πείσμα θα προσπαθήσεις να διατηρήσεις χιλιόμετρα λόγω της μικρής καμπύλης άρα του μεγάλου κενού από κάτω και των στροβιλισμών του αέρα το μηχανάκι δεν κρατιέται, όταν το Στρομα που λες πάει τρένο διατηρώντας τα 170-180 άνετα. Αλλά κατά βάση δε σε νοιάζει το Στρόμα, το κόλλημα σου είναι με τη BMW.
Α και που 'σαι επειδή κάτι ξέρουμε από F650 το μηχανάκι κάνει άριστη διήθηση. Επίσης στην ΕΟ κινείται αξιοπρεπώς με 140 και λίγο παραπάνω.
Μια και συγκρίνεις το ΤΑ με τη 1200 δεν το συγκρίνεις και με το Caponord, είμαι σίγουρος οτι με λογικά επιχειρήματα θα μας πείσεις οτι είναι πολύ ανώτερο!!!!!
Από που κι ως που θα μιλήσω εγώ για τη θέση οδήγησης; Γιατί εγώ δε μπορώ να κρίνω; Η μήπως η στατική εκτίμηση για 'σενα δε μετράει εκτός κι αν την έχεις κάνει ο ίδιος; Απλά βυθίζεσαι στη θέση οδήγησης του.
Η Ηonda θέλει ανανέωση κι εσύ λέγε ό,τι θέλεις. Αν με τον όρο ανανέωση και φρέσκια μηχανή θεωρεί ένα ΤΑ που του αύξησε τα κυβικά και του πρόσφερε σχεδιασμό που παραπέμπει στην εποχή που βγαίνανε μηχανάκια σαν το XT550 (ναι το στρογγυλοφάναρο λέω!!).
Όταν λοιπόν έχω κάτσει πάνω του και γνωρίζω σχεδόν όλα τα άλλα μοντέλα με τα οποία το συγκρίνεις να το οδηγήσω γιατί για να πειστώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθεί με τη 1200;
Δεν αντιλέγω οτι στην πόλη είναι καλό, στον επαρχιακό εξ' ίσου και ικανοποιητικό στο χώμα, ε όχι όμως να το συγκρίνεις και με μοντέλα που δε μπορεί να συγκριθεί ούτε γι' αστείο.
Γιατί ταράχτηκες τόσο με την αναφορά στο δικάβαλο; Και που ξέρεις οτι δε μου έχει πει κανένας τίποτα;
Και σου ξαναλέω πως δεν απορρίπτω το ΤΑ700 σαν ΤΑ700 αλλά σαν ένα μηχανάκι που τα 8210 είναι δυσανάλογα του τι προσφέρει.

Ai8erovamon
25/09/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Mου απαντάς εν μέρει αλλά για τα 8210 μιας κι αναφέρεσαι στο ABS μοντέλο τουμπεκί έτσι;

Βέβαίως, 8210 είναι πολλά για αυτά που προσφέρει, για μένα άξιζε γιατί έκατσα και απλά κούμπωσα πάνω στο μηχανάκι, αυτό δεν συνέβει με κανένα bmw suzuki και kawasaki, ούτε με το προηγούμενο ΤΑ


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Για τη μάσκα που λες για πάρε μάτι το kle με το μασκάκι από Ζ1000 εν αντιθέσει με το ΤΑ που βλέπουμε αναμάσημα της Honda αλλωτινών εποχών.

KLE?? Ποιό; το προηγούμενό μου μηχανάκι; αυτό που έχει τον κινητήρα του GPZ? Και τι να κρατήσω τη μάσκα που δεν δένει ούτε για πλάκα με το υπόλοιπο μηχανάκι;;Το φανάρι δεν είναι όπως τα παλιά, δεν είναι στρογγυλό, είναι ρομβοϊδες και το προτιμώ απο bmw που είναι εντελώς ασύμετρικό ή του στρομ που είναι τερατώδες χωρίς ίχνος φινέτσας


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Α και που 'σαι τα 140 σε ΕΟ δεν είναι ταχύτητα όταν μόλις φυσήξει λίγος αέρας μόνο από πείσμα θα προσπαθήσεις να διατηρήσεις χιλιόμετρα λόγω της μικρής καμπύλης άρα του μεγάλου κενού από κάτω και των στροβιλισμών του αέρα το μηχανάκι δεν κρατιέται, όταν το Στρομα που λες πάει τρένο διατηρώντας τα 170-180 άνετα. Αλλά κατά βάση δε σε νοιάζει το Στρόμα, το κόλλημα σου είναι με τη BMW.

Οδήγησέ το και πες μου πόσο άνετα πας με 140,το μηχανάκι τα χει για πλάκα κα δεν του φέυγει ούτε με αέρα ουτε τίποτα(λάρισα λαμία με βροχή και αέριδες) αν αρχίσω και εγώ τις θεωρίες μπορώ να σου αποδείξω οτι ο ήλιος βγαίνει απο τη δύση. Όσο για τον στρόμα που πάει 170-180 άνετα, σύμφωνοι, είπα, για ΕΟ είναι προτιμότερες οι μπέμπες και τα στρόμια, αλλά τι; θα πάρω μια ογκώδη μηχανή που παει 170-180,έχε το μεγαλύτερο κόστος συντήρησης στην αγορά, να την κυκλοφορώ κάθε μέρα στην πόλη για να την βγάζω μια φορά το μήνα σε μια ΕΟ; Προτιμώ να εξυπηρετώ τις σταστιστικά πιο σύνηθεις ανάγκες μου στην πόλη και παράλληλα να πηγαίνω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ στις ΕΟ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Από που κι ως που θα μιλήσω εγώ για τη θέση οδήγησης; Γιατί εγώ δε μπορώ να κρίνω; Η μήπως η στατική εκτίμηση για 'σενα δε μετράει εκτός κι αν την έχεις κάνει ο ίδιος; Απλά βυθίζεσαι στη θέση οδήγησης του.

Οπως το είπες, ΕΚΤΙΜΗΣΗ, ΔΕΝ μετράει σαν ολοκληρωμένη άποψη, είναι σαν την ημιμάθεια, προτιμότερη η αμάθεια(γιατι ακούς και μαθαίνεις) παρά η ημιμάθεια που βγάζεις ημιτελή συμπεράσματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Η Ηonda θέλει ανανέωση κι εσύ λέγε ό,τι θέλεις. Αν με τον όρο ανανέωση και φρέσκια μηχανή θεωρεί ένα ΤΑ που του αύξησε τα κυβικά και του πρόσφερε σχεδιασμό που παραπέμπει στην εποχή που βγαίνανε μηχανάκια σαν το XT550 (ναι το στρογγυλοφάναρο λέω!!).
Όταν λοιπόν έχω κάτσει πάνω του και γνωρίζω σχεδόν όλα τα άλλα μοντέλα με τα οποία το συγκρίνεις να το οδηγήσω γιατί για να πειστώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθεί με τη 1200;

Για την μάσκα είπα είναι μυστήριο τραίνο, τι ανανέωση θέλει, μπορείς να μου πεις;Αλουμινένιο πλαίσιο ας πούμε; Υπολογιστή ταξιδίου;
Βεβαίως και δεν συγκρίνεται με την 1200 μα τι συζητάμε; η 1200 κάνει 14000(μια απλή έκδοση) και απλά για τα ελληνικά δεδομένα είναι ΑΧΡΙΣΤΗ, όντας μέσα στους ελληνικούς βρωμόδρομους και στριμοκώλιασμα η συντριπτική πλειοψηφία όσων την έχουν είναι απλά γιά λόγους επίδειξης οικονομικής ισχύος και πουλ μουρ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δεν αντιλέγω οτι στην πόλη είναι καλό, στον επαρχιακό εξ' ίσου και ικανοποιητικό στο χώμα, ε όχι όμως να το συγκρίνεις και με μοντέλα που δε μπορεί να συγκριθεί ούτε γι' αστείο.
Γιατί ταράχτηκες τόσο με την αναφορά στο δικάβαλο; Και που ξέρεις οτι δε μου έχει πει κανένας τίποτα;
Και σου ξαναλέω πως δεν απορρίπτω το ΤΑ700 σαν ΤΑ700 αλλά σαν ένα μηχανάκι που τα 8210 είναι δυσανάλογα του τι προσφέρει.
Δεν ταράχτηκα για το δικάβαλο, δεν έχω λόγο, γνωρίζω το μηχανάκι μου και την άνεσή του και έχω ακούσει τις κριτικές, στο τέλος τέλος, την έχω ζήσει, δεν είναι το τέρας του στρομ ή άλλων, έίναι όμως άνετη, αρκετά μεγάλη πολύ πιο εργονομική.(ύψος χειρολαβής, γωνία ποδιών)

Καταλήγω:
Στην πόλη κινούμαι 265 μέρες τον χρόνο, σε επαρχιακό πηγαίνω τις 30, τις υπόλοιπες σε εθνική, γιατί να πάρω μια μηχανή η οποία θα ναι χειρότερη σε αυτούς τους δρόμους μόνο και μόνο επειδη θα πιάνει άνετα τα 180 και θα κάνει μπούγιο με τον όγκο της ή/και τον έλικά της;

Την μηχανή μέσω γνωστού την πήρα με 7900, με τα έξτρα που φόρτωσα +κλειδαριές έφτασε τα 9700 πως σου ακούγεται αυτο; :rotflmao:

Road67
25/09/2008, 19:46
Άκου,
πρώτα απ' όλα δε σύγκρινα το ΤΑ με το kle, δεν είμαι βλαμμένος (νομίζω :D ) και ούτε μ' αρέσει το μασκάκι (άσχετο αλλά το ίδιο το kle θεωρώ οτι είναι από τα καλύτερα μηχανάκια πόλης, τουλάχιστον σε σχέση με scooter, xt κλπ) όμως έστω κι έτσι υπήρξε μια προσπάθεια ανανέωσης.
Δεύτερον, δε συμπαθώ τη 1200 γιατί μοιάζει (άποψη μου) με οικοδομή, είναι μια πολύ ικανή μοτοσυκλέτα αν και όχι για το Ελλαδιστάν τουλάχιστον όχι για καθημερινή χρήση. Και δεν εκτιμώ ιδιαίτερα τα BMW τουλάχιστον όχι το F650 που πάλι είναι δυσανάλογα ακριβό με αυτό που προσφέρει.
Δεν είπα οτι το ΤΑ ζορίζεται να πιάσει τα 140, αλλά με αέρα σε ΕΟ δε μπορεί να τα κρατήσει άνετα.
Όσον αφορά τη θέση οδήγησης εφ' όσον δεν κούμπωσα πάνω του και δεδομένου οτι η τιμή είναι υψηλή μένω σ' αυτή την εκτίμηση και δεν το οδηγώ. Θα σου εξηγήσω και το λόγο, στο παρελθόν ενα φεγγάρι αγόρασα μηχανή που δεν κούμπωσα στη θέση οδήγησης της με το σκεπτικπό πως θα τη συνηθίσω και όντως τη συνήθισα αλλά ποτέ δε με βόλεψε τόσο ώστε να την αισθάνομαι κτήμα μου. Επομένως στο 700 δεν κούμπωσα, εντάξει παραδέχομαι οτι είμαι κι επηρεασμένος από τα υπερβολικά φράγκα αλλά άλλο το να συνηθίσω κι άλλο το να το βολευτώ.

Μλκ με 9900 θα μπορούσες να πάρεις το zx και να το κυκλοφορείς 30 μέρες το χρόνο :rotflmao: :lol:

Ai8erovamon
25/09/2008, 23:38
Όντως το KLE είναι ό,τι πρέπει για πόλη και δη για Αθήνα, σε ταξίδι όμως...ακριβώς πάνω στο μισάωρο αν δεν είσαι μικρόκ@λ@ς έχεις πιαστεί.
Δεν παρατήρησα οτι τα χάνει εύκολα με αέριδες για να σου πω την αλήθεια,δεν θυμάμαι, στην πρώτη ευκαιρία θα το τσεκάρω.

ZX? :D Το γέλιο είναι οτι αρχικά πήγαινα για CBF1000, μου άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά μια χαρά τα γκάζια του, αλλά...δεν δεν...κούμπωνα, είμαι και 1.90 και έπρεπε να λυγίζω πολύ τα πόδια μου! Αμέσως μετά...ΤΑ...ΤΑ...ΤΑ νεύρα μου τα χάπια μου και μια Τρανσάλπ να φύγω

:lol: :rotflmao:

Road67
26/09/2008, 18:56
Σταμάτα σε παρακαλώ να μιλάς για το KLE σε ταξίδι :rotflmao: ...

Και το αστείο αν έπαιρνες το CBF είναι πως σχεδιαστικά τουλάχιστον θα σου θύμιζε το αγαπημένο σου...Στρόμα :bawl: :lol: Αλλά μια και το ανέφερες για 'μενα το 1000 είναι μηχανάκι που αντιπροσωπεύει τα λεφτά του, αρπάζει (καλά δεν εκτινάσσεται κιόλας :D ) από χαμηλά, έχει πολύ στρωτή λειτουργία και είναι πολύ παραπάνω από ένα κλασσικό street. Αλλά δε σου δίνω άλλο αέρα γιατί θα συνεχίσεις να μιλάς για kle και cbf το ΤΑ θα ξεχαστεί και τελικά θα φάμε μπαν γιατί χαλάσαμε το ευγενικό και όλο σεβασμό κλίμα... :bigcry: :lol: :lol: ....
Σοβαρά τώρα δεν πιστεύεις οτι θα έπρεπε να είναι φθηνότερο τουλάχιστον κατά 600-700 ευρώ στην ABS έκδοση;

Bavarian
27/09/2008, 14:39
Xθές είδα ένα νέο ΤΑ στην Κατεχάκη για ΠΡΩΤΗ φορά από πέρυσι το Νοέμβριο που βγήκε στο δρόμο.Ως τώρα το είχα δεί μόνο σε μαγαζί.Ειλικρινά όσο πορωμένος χοντάκιας και να είμαι δεν θα το αγόραζα σε αυτά τα λεφτά με τίποτα...

vestromas
29/09/2008, 19:28
Ρε φιλε Αιθεροβαμονα, 1.90 αντρας και εδωσες τοσα λεφτα για το τρανσαλπ;
Ενταξει γουστα ειναι αυτα, αλλα το vstrom το καβαλησες να δεις αν σε βολευει;
Εκτος αν δεν σου παει εμφανισιακα. Τοτε παο πασο.:beer: :wave2:

Smith
29/09/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Xθές είδα ένα νέο ΤΑ στην Κατεχάκη για ΠΡΩΤΗ φορά από πέρυσι το Νοέμβριο που βγήκε στο δρόμο.Ως τώρα το είχα δεί μόνο σε μαγαζί.Ειλικρινά όσο πορωμένος χοντάκιας και να είμαι δεν θα το αγόραζα σε αυτά τα λεφτά με τίποτα...

ωραία..μιας και εισαι και χοντάκιας...
άλλη ερώτηση.. με λιγότερα χρήματα και...ίδια εμφάνιση θα το έπαιρνες...??
2.. τα παλιά αν και πλεον κλασσικά δεν ειναι πού πιο ομορφα / σοβαρά..???.. λέω τώρα εγώ...:smokin:

p@nos
29/09/2008, 21:36
emena ρε παιδια παντως εμφανισιακα μου αρεσει πολυ το καινουριο τρανσαλπ,το μοτερ του στροματος να ειχε θα ηταν το επομενο μου...

kalant
29/09/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
emena ρε παιδια παντως εμφανισιακα μου αρεσει πολυ το καινουριο τρανσαλπ,το μοτερ του στροματος να ειχε θα ηταν το επομενο μου...

ρε φιλε τι του βρισκεις, ειλικρινα τωρα, απο πισω δεν βλεπεται, απο μπροστα το ιδιο, μονο τα ψηφιακα του οργανα ειναι ωραια, ολα τα υπολοιπα :yuck:

αντε ισως και η σελα του να ειναι καλη, δεν την εχω καβαλησει αλλα φαινεται ανετη...

να σημειωσω οτι ειμαι αντικειμενικοτατος και καθολου κολλημενος με μαρκες, εχω αγορασει στην μοτοσυκλετιστικη μου πορεια μοντελα των περισσοτερων εταιρειων...

:beer:

vestromas
29/09/2008, 22:28
Το καβαλησα λιγο στην εκθεση, και μου φανηκε σαν xlr250.
To κοιταγα γυρω γυρω και δεν μπορουσα να το χωνεψω με τιποτα.
Αυτο το φως αυτη η εξατμιση.
Απορω ρε παιδια.
Το παλιο ηταν μια χαρα μηχανακι. και κατα την γνωμη μου μονο πιο δυνατο κινητηρα χρειαζοτανε.
Μακαρι να το παρουν και αλλοι εκτος απ τον φιλο αιθερωβαμον για να χουμε να λεμε:lol: :beer: :wave2:

p@nos
29/09/2008, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ρε φιλε τι του βρισκεις, ειλικρινα τωρα, απο πισω δεν βλεπεται, απο μπροστα το ιδιο, μονο τα ψηφιακα του οργανα ειναι ωραια, ολα τα υπολοιπα :yuck:

αντε ισως και η σελα του να ειναι καλη, δεν την εχω καβαλησει αλλα φαινεται ανετη...

να σημειωσω οτι ειμαι αντικειμενικοτατος και καθολου κολλημενος με μαρκες, εχω αγορασει στην μοτοσυκλετιστικη μου πορεια μοντελα των περισσοτερων εταιρειων...

:beer:



τι να σου πω,αισθητικα μου αρεσει πολυ,και μαλλον επειδη εχω αδυναμια στα στρογγυλα φαναρια...

μου αρεσει και απο το στρομα περισσοτερο επειδη ειναι αισθητικα πιο ελαφρυ,δεν εχει δλδ τοσο μπουγιο,μου αρεσει επεισης που εχει ακτινωτες ζαντες,και γενικα εμφανησιακα μου αρεσει,αλλα και το προηγουμενο τρανσαλπ μου αρεσει πολυ...

εγω για παραδειγμα δε μπορω με τιποτα να χωνεψω τη μουτσουνα που εχει τοστρομα,οποτε το βλεπω με πιανει το στομαχι μου ενα πραγμα:lol:

αλλα απαραδεκτο απο μοτερ 700 κυβικα στο 2008 να βγαζει 50 αλογα...

και η τιμη του πολυ τσουχτερη,ειδικα για Montesa Honda...

Bavarian
29/09/2008, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
ωραία..μιας και εισαι και χοντάκιας...
άλλη ερώτηση.. με λιγότερα χρήματα και...ίδια εμφάνιση θα το έπαιρνες...??
2.. τα παλιά αν και πλεον κλασσικά δεν ειναι πού πιο ομορφα / σοβαρά..???.. λέω τώρα εγώ...:smokin:



Αν είχε εξίμιση χιλιάρικα με ABS ναι θα το έπερνα.Αλλά το Strom μου προσέφερε περισσότερα για τα λεφτά του:winka: .Ε όχι και κλασσικά τα παλιά !!!!! πέρσι σταμάτησε να παράγεται.Και είχα ένα 650 για κάνα τετράμηνο πέρσι.Τίμιο αλλά υπολοίπεται πολύ σε οδική συμπεριφορά από το στρομ.

:beer:

Smith
30/09/2008, 00:31
:wave2: O.K

kalant
30/09/2008, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι να σου πω,αισθητικα μου αρεσει πολυ,και μαλλον επειδη εχω αδυναμια στα στρογγυλα φαναρια...

μου αρεσει και απο το στρομα περισσοτερο επειδη ειναι αισθητικα πιο ελαφρυ,δεν εχει δλδ τοσο μπουγιο,μου αρεσει επεισης που εχει ακτινωτες ζαντες,και γενικα εμφανησιακα μου αρεσει,αλλα και το προηγουμενο τρανσαλπ μου αρεσει πολυ...

εγω για παραδειγμα δε μπορω με τιποτα να χωνεψω τη μουτσουνα που εχει τοστρομα,οποτε το βλεπω με πιανει το στομαχι μου ενα πραγμα:lol:

αλλα απαραδεκτο απο μοτερ 700 κυβικα στο 2008 να βγαζει 50 αλογα...

και η τιμη του πολυ τσουχτερη,ειδικα για Montesa Honda...

σιγουρα ειναι και θεμα γουστου αλλα καποια πραγματα δεν παλευονται με τιποτα απο την πλειοψηφια και το νεο τρανσαλπ πιστευω ειναι σε αυτη την κατηγορια, δεν λεω και το v-strom σε καποιους δεν αρεσει αλλα ειναι ελαχιστοι πιστευω, αν λαβουμε υποψιν μας και τις πωλησεις του, δεν μπορει να το αγοραζουν ολοι για τις επιδοσεις, την ανεση κλπ, σιγουρα παιζει ρολο και η εμφανιση...

απο επιδοσεις, τιμη κλπ του τρανσαλπ συμφωνουμε απολυτα...

Road67
30/09/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
σιγουρα ειναι και θεμα γουστου αλλα καποια πραγματα δεν παλευονται με τιποτα απο την πλειοψηφια και το νεο τρανσαλπ πιστευω ειναι σε αυτη την κατηγορια, δεν λεω και το v-strom σε καποιους δεν αρεσει αλλα ειναι ελαχιστοι πιστευω, αν λαβουμε υποψιν μας και τις πωλησεις του, δεν μπορει να το αγοραζουν ολοι για τις επιδοσεις, την ανεση κλπ, σιγουρα παιζει ρολο και η εμφανιση...

απο επιδοσεις, τιμη κλπ του τρανσαλπ συμφωνουμε απολυτα... Χωρίς ν' αναιρώ οτι είναι ένα καλό μηχανάκι το Στρόμα, υπάρχουν κι εκείνοι που τ' αγοράζουν σκεφτόμενοι μετά τις όποιες επιδόσεις όχι τόσο την εμφάνιση αλλά τη μεταπωλησιμότητα του.

p@nos
30/09/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Χωρίς ν' αναιρώ οτι είναι ένα καλό μηχανάκι το Στρόμα, υπάρχουν κι εκείνοι που τ' αγοράζουν σκεφτόμενοι μετά τις όποιες επιδόσεις όχι τόσο την εμφάνιση αλλά τη μεταπωλησιμότητα του.


ναι ειναι και η καραμελα της μεταπωλησης βεβαια...

ειναι βλακεια που πολλοι πιστευουν οτι αν παρουν μια μηχανη που τσουλαει θα το δωσουν για πλακα...


Δειτε ποσα στροματα,τρανσαλπ, ΧΤ δινοντε κοψοχρονιας επειδη απλα η προσφορα τους σε μεταχειρισμενα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Οσο κι αν σας φαινεται παραξενο, ενα λιγοτερο εμπορικο μοντελο,ευρωπαικο πχ, κραταει πολυ καλυτερα την τιμη του σε περιπτωση μεταπωλησης...

Ai8erovamon
02/10/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε φιλε Αιθεροβαμονα, 1.90 αντρας και εδωσες τοσα λεφτα για το τρανσαλπ;
Ενταξει γουστα ειναι αυτα, αλλα το vstrom το καβαλησες να δεις αν σε βολευει;
Εκτος αν δεν σου παει εμφανισιακα. Τοτε παο πασο.:beer: :wave2:

Βεβαίως και το καβάλησα, είναι ένα γκαζιάρικο 650ρι βαλμένο στο κύτος ενος χιλιαριού, όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω το μηχανάκι μου το θέλω μαζεμένο.
Οσο για την εμφάνιση...είναι too much γενικότερα το μηχανάκι.

Αναγνωρίζω ποιότητα κατασκευής, made in japan, τηλεπροφόρτιση παιχνιδάκι και όλα αυτά. Δυστυχώς όμως δεν με βολεύει...χωριά το κόστος συντήρησης/κατανάλωση που έχει τα ψηλότερα στην κατηγορία του.

Επίσης δεν του δίνω περισσότερο απο 1 χρόνο για να το αντικαταστίσει η mpuzuki

(ρε παιδιά....απο που βάζω avatar?!?!?!?!?)
@admins βάλτε και XL700V στην λίστα με τις μηχανές....!
Ουφ πια με αυτή τη μηχανή κανεις δεν την θέλει;;;;

Bavarian
02/10/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
χωριά το κόστος συντήρησης/κατανάλωση που έχει τα ψηλότερα στην κατηγορία του.





Τώρα μάλλον κάνεις πλάκα !!!!!!

Smith
02/10/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Τώρα μάλλον κάνεις πλάκα !!!!!!

μα εντελώς πλακα ...:rotflmao: :rotflmao:

kastpan
02/10/2008, 16:36
Ai8erovamon δεν βρίσκεις άκρη....έχεις φοβερή μηχανή και ασε τους άλλους να ονειρεύονται....και να λένε ότι θέλουν:lol: :lol: