PDA

View Full Version : Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)



Σελίδες : 1 2 3 [4]

Operater
07/10/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εχω καβαλησει στην εκθεση και ειπα πως ειναι σαν xlr250, με καινουρια οργανα.
Εδω το παλατι το vstrom πολλες φορες θα το ηθελα λιγο μεγαλυτερο.
Που να παω εγω με την παραγκα;:lol: :beer: :wave2:

κι εγώ καβάλησα στην έκθεση το hayabusa...μου φάνηκε λίγο γρήγορο ρε γμτ...

vestromas
07/10/2008, 19:11
Το χαγιαμπουσα ειναι αλλου παππα ευαγγελιο:lol: :beer: :wave2:

vestromas
07/10/2008, 19:16
Μηπως υπαινισεσε οτι αν καβαλαγα το τρανσαλπ στον δρομο, θα με επνιγε η αδρεναλινη;:lol:
Και οτι στατικα το τρανσαλπ κρυβει τις χαρες του;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sapadak
07/10/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μηπως υπαινισεσε οτι αν καβαλαγα το τρανσαλπ στον δρομο, θα με επνιγε η αδρεναλινη;:lol:

Και εκτος.................και εκτος

:D


144605

vestromas
07/10/2008, 19:29
Αφου σας αρεσει, γιατι δεν το περνετε και εχει βρωμισει ο τοπος απο τα vstrom;:lol: :beer: :wave2:

kastpan
07/10/2008, 23:29
γιατι αυτη που ξέρουν τι πρέπει να πάρουν ειναι πραγματικα λίγοι!!!!!:smilea: :smilea:

Bavarian
08/10/2008, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panisk
Δηλαδή ρε μεγάλε αν δε συμφωνήσουμε μαζί σου και δεν έχουμε ότι οδηγείς εσύ κάνουμε μαλακία??? Πήρες αυτό που γούσταρες γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ. Άσε και στους άλλους το δικαίωμα της επιλογής.

Επίσης σε παρακαλώ πρόσεχε τη γλώσσα που χρησιμοποιείς. Κάποιοι με πρώτο εμένα ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να διαβάζουμε μπινελίκια και να απαντάμε με τον ίδιο τρόπο. Μην κάνουμε WC το FORUM. Είμαστε όλοι εδώ γιατί κάνουμε κέφι τους 2 τροχούς και όχι για να βγάλουμε τα μάτια μας!!! ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΑΠΑΝΤΕΣ!!!



Εχει και φόρουμ με καλόγριες (μαύρες ζαρτιέρες κλπ) και μαθήτριες του κονερβατουάρ αμα θέλεις να μπείς :D εδώ είμαστε μοτοσυκλετιστές που κάνουν χαβαλέ αν δεν το έχεις καταλάβει !!


Εχει κι εδώ μπινελίκια αλλά δεν βλέπω να παρεξηγήθηκες :winka: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=67686&perpage=15&pagenumber=1


Α και προφανώς δεν σου αρέσει ο Τζιμάκος :lol:

tzarot
08/10/2008, 23:31
τί έγινε ρε παιδιά τι έχασα ???

vestromas
08/10/2008, 23:45
Τα λεφτα σου εχασες, καπου στην Honda θα τα ξεχασες.:lol: :beer: :wave2:

Ai8erovamon
09/10/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αιθεροβαμονα, να παραδεχτω πως ειμαστε λιγο γαιδουρια που δεν σου ευχηθηκαμε καλοριζικη και καλα χιλιομετρα.:beer:
Αλλα εισαι το φαι μας γι αυτη την κοντρα.:lol:
Επισης μονο σε αυτο το φορουμ, ειμαστε καμια τρακοσαρια vstromades, οποτε καταλαβαινεις σε τι γιαφκα επεσες.
Αντε με το καλο να ανοιξετε την σελιδα σας μολις γεμισετε ταξι, και να το γλεντησουμε με την ιδιαιτεροτητα σας.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Δεν μου κάνει εντύπωση ήμουν βέβαιος, λογικό είναι, όπου και να πας τα βλέπεις μπροστά σου, έχεις σιχαθεί να τα βλέπεις αυτά τα μηχανάκια, όσο για το κόστος συντήρησης, δεν κατάλαβα;; δεν έχει μεγάλο κόστος συντήρησης το strom??

Το έψαξα και αυτό πριν το αγοράσω το transalp, δεν έχει το μικρότερο κόστος συντήρησης το transalp αλλά σίγουρα λιγότερο απ'οτι το vstrom!


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Εχω καβαλησει στην εκθεση και ειπα πως ειναι σαν xlr250, με καινουρια οργανα.
Εδω το παλατι το vstrom πολλες φορες θα το ηθελα λιγο μεγαλυτερο.

Καλά παλικάρια, καβαλάτετα στην έκθεση,βγάζετε τα...λίαν αξιόπιστα συμπεράσματά σας και μετά να καταχτυπάτε την γλώσσα σας και τα πληκτρολόγιά σας για να το θάβετε
Να χαίρεστε τα vstrom σας καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιοι! (body builders):beer: :a13:

Ai8erovamon
09/10/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εντω μεταξυ εχω αρχισει να βαριεμε τα 180 190. Που να γυρισω στα σπασμενα 150;:lol:

150 σπασμένο έ; με τόσα πήγαινες μέσα στην έκθεση που το καβάλησες; :rotflmao:
Μέχρι και τα 160 τα χει χαλαρά αγαπητέ ξερόλα, απο 170 και μετά ΑΡΧΙΖΕΙ να ζορίζει :wave2:

makis206
09/10/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
150 σπασμένο έ; με τόσα πήγαινες μέσα στην έκθεση που το καβάλησες; :rotflmao:
Μέχρι και τα 160 τα χει χαλαρά αγαπητέ ξερόλα, απο 170 και μετά ΑΡΧΙΖΕΙ να ζορίζει :wave2:

Προφανώς μιλάει για το παλιότερο Τρανσάλπ που είχε :winka:

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι !:beer: :beer:

Anty12
09/10/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
αγαπητέ ξερόλα

Ξερόλας ο vestromas....:eyepop:

Ρε ψηλέ ...σου την πέφτουν τα νεφελίμ, και εσύ "ποιείς την νύσσαν"...???

Band(age)it
09/10/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ai8erovamon
Μέχρι και τα 160 τα χει χαλαρά Φευγουν προεραιτικα κομματια (φαιρινγκ,προβολεις,μαρσπιε)αγαπητέ ξερόλα, απο 170 και μετά ΑΡΧΙΖΕΙ να ζορίζει :wave2: Φευγουν ψυγεια,μπλοκ κινητηρα κλπ


:rotflmao:

Ai8erovamon
09/10/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
:rotflmao:

Μήπως σου φυγε και σένα τίποτα τέτοιο μέσα στην έκθεση;; :wave2:

tzarot
09/10/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τα λεφτα σου εχασες, καπου στην Honda θα τα ξεχασες.:lol: :beer: :wave2:

...τα λεφτά του κάθε κάτοχος honda τα παίρνει πίσω στο ακέραιο, όταν έρθει η ώρα να πουλήσει τη μηχανή του, καθώς αποδεδιγμένα έχουν από τι καλύτερες αξίες μεταπώλησης. Μου κάνει εντύπωση που δεν το γνωρίζεις αυτό...

τσ τσ τσ...

vestromas
09/10/2008, 12:07
Aμα ειναι τοσο καλο και ατιθασο το μηχανακι, δεν το βαριεσε και δεν θελεις να το πουλησεις.:lol:
Για να σκεφτεσε την μεταπωληση ακομα δεν το πηρες καλα καλα, την πηρες χαμπαρι την νταλακια και ψαχνεσε. Αντε βαλε αγγελια για να δω τι τιμη θα πιασεις με το κελεπουρι.:lol: :beer: :wave2:

EKEINOS
09/10/2008, 12:09
Σαν καταναλωτές θα πρέπει να κοιτάμε ποιό μοντέλο ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μας, με την καλύτερη δυνατή τιμή- ποιότητα κατασκευής – υποστήριξη και αφού δεν είμαστε μετοχοι σε κάποια εταιρεία καλό θα είναι να μην έχουμε τόσο μεγάλη αφοσίωση σε κάποια από αυτές. Προσφατα σε άλλο φόρουμ είχαμε ίδια διαμάχη σε ποιο κόσμιο ύφος αλλά βλέπω και εκεί και εδώ ότι υπάρχει ένας φανατισμός γύρω από την υποστήριξη του καθενός μας σε μια εταιρεία. Η Honta με μερικά μοντέλα κονομαει τρελά ποσά, πράγμα που είναι και το ζητούμενο για αυτην. Ξερει τι κανει, απευθυνόμενη σε ένα κοινό πού ξέρει ότι θα ακολουθήσει τις επιλογές της.
Για τους καταναλωτές τώρα, βάζοντας τον εαυτό μου μέσα, αυτό το μηχανάκι είναι απογοήτευση. Το καβαλησα για 40 χιλιόμετρα άσφαλτο και 10 χιλιόμετρα βατο χωματόδρομο, μια διαδρομή που κάνω την ίδια είναι αρκετά μηχανάκια που δοκίμασα, τα τελευταία δύο χρόνια. Το στρώμα μου αγοράστηκε καθαρά και μόνο για ταξίδια, για μέσα στην πόλη έχω ενα μικρό σκουτεράκι.Στο ΤΑ βρήκα παρά πολλά μειονεκτήματα και δυο πλεονέκτηματα, το κυριοτερο είναι τα φρένα. Πήρα το μοντέλο που έχει ABS-CBS και δευτερο ότι το μηχανάκι προορίζεται για χαμηλά αναστηματα.
Και μπαινωντας στα μειονεκτήματα τώρα θα αρχίσω από την άποψη ότι πάει χώμα.
Φυσικα όσοι είναι νοημονες μιλάνε για μια απλή διασχιση ενός βατου χωματόδρομου, αλλιώς για παραπάνω πας στην ΚΤΜ. Αλλα στο τι υπερτερεί έναντι του στρώματος ( που πράγματι γίνεται από τη θέση οδήγησης και των δύο εκατοστών παραπάνω διαδρομής που έχει σε ποσοστό όχι όμως πάνω από 10% σε σχέση με το στρώμα ) στηρίζεται που ? στις ακτινωτες ρόδες με τον 19 τροχο,100αρι λάστιχο ? στα 41μμ καλάμια χωρίς ρυθμίσεις που έχει ? η στα 240 κιλά που είναι γεμάτο ?
Τα άτομα με ύψος πάνω από 1.75 στο ταξίδι αν δεν αλλάξουνε δραματικά το ύψος της ζελατινας είναι ακάλυπτα. Μολις την αλλάξουν θα αλλάξει και η συμπεριφορά της μοτοσικλέτας και όταν μπουν χώμα θα το βλέπουν από μέσα.
Για την δύναμη να πούμε, αυτά τα παραπάνω άλογα που υπάρχουν στο στρώμα θα δώσουνε, καλύτερο ταξίδι και πιο ξεκουραστο σε συνδυασμό και με την καλύτερη κάλυψη και όταν είναι διπλά και φορτωμένα κρατωντας τις ίδιες ταχύτητες το στρώμα θα έχει μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη αυτονομία.
Για μέσα στην πόλη η αλήθεια είναι ότι η αίσθηση του ογκου στο στρώμα είναι σαφώς μεγαλύτερη από το ΤΑ αλλά σε πραγματικά μεγέθη οι διαφορές είναι ελάχιστες και το ΤΑ θα ανεβάσει θερμοκρασία γιατί από παντού είναι κλειστό.
Για το φινιρισμα δεν εντόπισα σοβαρές διαφορες.
Αλλα στραβά που δεν αναφέρατε είναι, η ακινητοποίηση από κάποιον που δεν ξέρει και δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία από ένα απλό φουιτ, τη δυσκολία που έχει η πίσω προφόρτιση του ελατηριου, πράγμα αναγκαίο όταν φορτώνεις το μηχανάκι, και η απουσία ρυθμίσεων από εμπρός. Συμπερασματικα λοιπόν σαν καταναλωτής πρέπει να θεωρηθει απαράδεκτη η κίνηση της Honta να βγάλει αυτή τη μοτοσικλέτα, η οποία δεν έχει καμία τεχνολογική πρόταση, σε αντίθεση με τα μοντέλα που έρχονται
DN-VFR τη στιγμή που στην αγορά υπάρχουν καλύτερα μοντέλα με καλύτερες τιμές.
Δεν αναφέρομαι μόνο στο στρώμα.

vestromas
09/10/2008, 12:20
Φιλε αιθεροβαμωνα φοβηθηκα να το παρω τεστ ντραιβ το τρανσ αλπ, γιατι δεν ειχα καλο εξοπλισμο μαζι μου και απ οτι μαθαινω το εργαλειο ειναι αγριογκαζο και θελει σεβασμο.:rotflmao:
Ελπιζω να ταξιδευεις λιγο γιατι θα πικραθεις στον ανοιχτο δρομο και θα θες να ξεχασεις τα λεφτα που εδωσες.
Βρες εναν παραμυθενιο λογο για να το δωσεις και βαλε αγγελια του τυπου (οικογενιακοι λογοι με κανουν να αποχωριστο το υπερτουμπανο) και παρε ενα vstrom.
Aν ντρεπεσε, αλαξε ονομα και αβαταρ, και θα βαδιζεις με ψηλα το κεφαλι στην κοινωνια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

tzarot
09/10/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aμα ειναι τοσο καλο και ατιθασο το μηχανακι, δεν το βαριεσε και δεν θελεις να το πουλησεις.:lol:
Για να σκεφτεσε την μεταπωληση ακομα δεν το πηρες καλα καλα, την πηρες χαμπαρι την νταλακια και ψαχνεσε. Αντε βαλε αγγελια για να δω τι τιμη θα πιασεις με το κελεπουρι.:lol: :beer: :wave2:

Άντιθέτως φίλε μου, τα strom είναι που έχουν γεμίσει τις αγγελίες πώλησης.
Εσύ θα έπρεπε να αναρωτηθείς γιατί τέτοιο κύμα πωλήσεων στα Strom....

Μην ξεχνάς ότι είχα Strom 2,5 χρόνια και το πούλησα για να πάρω τo CBF1000.

vestromas
09/10/2008, 12:26
Δηλαδη εσυ αντι να προχωρας μπροστα, κανεις πισωγυρισματα;
Στο Zετακι της honda σκοπευεις να καταληξεις καποια στιγμη;:lol: :beer: :lol:

zephyr1
09/10/2008, 12:29
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια.
Τον τελευταιο καιρο που βλεπω τα στρωματα στην κινηση , παρατηρω οτι οταν ειναι δικαβαλο τα πατακια του συνοδηγου εξεχουν απ'την μοτοσυκλετα γυρω στους 7-8 ποντους απ΄την καθε μερια.
Μονο σ'αυτο το μηχανακι το εχω παρατηρησει.

Οταν ειμαι απο πισω τους(σπανιο) βλεπω τα πατακια να περνανε 1-2 εκατοστα απο τα αμαξια που ειναι αριστερα-δεξια:eyepop: ,και ολο λεω τωρα θα βρουν καπου.
Το εχετε νιωσει σαν προβλημα?:confused:
Παντως μου κανει πολυ εντυπωση που ειναι τοσο εξω.

vestromas
09/10/2008, 12:37
Οσες φορες στριμωχτηκα, δεν μου παρουσιαστηκε προβλημα.
Στην πραξη, δεν εξεχουν πραγματικα τοσο πολυ.:beer: :wave2:

Ai8erovamon
09/10/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Φιλε αιθεροβαμωνα φοβηθηκα να το παρω τεστ ντραιβ το τρανσ αλπ, γιατι δεν ειχα καλο εξοπλισμο μαζι μου και απ οτι μαθαινω το εργαλειο ειναι αγριογκαζο και θελει σεβασμο.:rotflmao:
Ελπιζω να ταξιδευεις λιγο γιατι θα πικραθεις στον ανοιχτο δρομο και θα θες να ξεχασεις τα λεφτα που εδωσες.
Βρες εναν παραμυθενιο λογο για να το δωσεις και βαλε αγγελια του τυπου (οικογενιακοι λογοι με κανουν να αποχωριστο το υπερτουμπανο) και παρε ενα vstrom.
Aν ντρεπεσε, αλαξε ονομα και αβαταρ, και θα βαδιζεις με ψηλα το κεφαλι στην κοινωνια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Βεβαίως και ταξιδεύω πολύ και είμαι στην πόλη όποτε δεν θέλω ένα βόδι 200 vstremata να μου ζαλίζει τα @@και βγαίνω αμα λάχει να ούμε και εκτός δρόμου. Να το χεις να το χαίρεσαι εσύ και η θειά μου η μαρίκα που μέχρι και αυτή έχει στρομ

Η διαφορά μας: εγώ τα χω οδηγήσει τα vstremata και εντός και εκτός πόλης, είδα την γλύκα,
εσύ και οι λοιποί καθήστε να θάβετε μέσα στην άγνοιά σας και αφήστε εμάς να χαρούμε την επιλογή μας αφου δοκιμάσαμε και το αίσχος σας

:wave2:

vestromas
09/10/2008, 12:49
Φιλε εκεινος, καλα τα λες σε σχεση με την περιγραφη του θεματος για τα μηχανακια αλλα σε σχεση με την διαμαχη διαφωνω για τον απλουστατο λογο.
Η διαμαχη που παιζει εδω μεσα, ειναι καθαρα για χαβαλε και για διασκεδαση.
Με τα παιδια αν βρεθουμε εξω θα κανουμε τις βολτες μας θα πιουμε τους φραπεδες μας και θα περασουμε ωραια συζητωντας τις παπαριες που γραφουμε εδω μεσα.:lol:
Οι περισοτεροι εδω μεσα αγαπαμε ολα τα μηχανακια και γι αυτο γραφουμε εδω μεσα.
Αν αγαπαγαμε μονο τα δικα μας, θα γραφαμε σε φορουμ που αφορουν μονο το μοντελο της επιλογης μας και θα χαιδευομαστε μονιμως ευλογοντας τα γενια μας.:beer: :wave2:

vestromas
09/10/2008, 12:53
Αιθεροβαμων, παραδεξου πως η θεια σου η Μαρικα εχει γουστο και επειδη σου ριχνει και κατι χρονακια ξερει καλυτερα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Φανταζομε τι εργαλεια πριν το vstrom, θα πεσαν στα χερια της:rotflmao: :beer: :wave2:

kastpan
09/10/2008, 14:29
vestroma τα χριστουγεννα πλησιάζουν!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Daemon
09/10/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε παιδια λυστε μου μια απορια.
Τον τελευταιο καιρο που βλεπω τα στρωματα στην κινηση , παρατηρω οτι οταν ειναι δικαβαλο τα πατακια του συνοδηγου εξεχουν απ'την μοτοσυκλετα γυρω στους 7-8 ποντους απ΄την καθε μερια.
Μονο σ'αυτο το μηχανακι το εχω παρατηρησει.

Οταν ειμαι απο πισω τους(σπανιο) βλεπω τα πατακια να περνανε 1-2 εκατοστα απο τα αμαξια που ειναι αριστερα-δεξια:eyepop: ,και ολο λεω τωρα θα βρουν καπου.
Το εχετε νιωσει σαν προβλημα?:confused:
Παντως μου κανει πολυ εντυπωση που ειναι τοσο εξω.

Τωρα να πω την αληθεια αυτα τα πατακια που εξεχουν μου σωσανε (μαλλον) το ποδι οταν κολλησα στο αμαξι οπως ερχομουνα στο party σου.. :hypnotize

zephyr1
09/10/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Τωρα να πω την αληθεια αυτα τα πατακια που εξεχουν μου σωσανε (μαλλον) το ποδι οταν κολλησα στο αμαξι οπως ερχομουνα στο party σου.. :hypnotize


Και αυτο υπερ του(στρωματος) βγηκε γαμωτο.:a018:

:lol: :wave2:

Ανδρεα καθαρισες μ'αυτη την φαση?:(

Daemon
09/10/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Και αυτο υπερ του(στρωματος) βγηκε γαμωτο.:a018:

:lol: :wave2:

Ανδρεα καθαρισες μ'αυτη την φαση?:(

Παει.. ολα καλα, ολα ωραια..:winka: :wave2: Ποτε ειναι το επομενο παρτυ βρε'συ? :smokin:

kastpan
09/10/2008, 16:05
εγώ ένα ξέρω,οταν ανοίγεις μια εφημερίδα,βλέπεις το ένα suzuki κάτω απο το άλλο,ενώ από Honda βλέπεις ελάχιστα....

Daemon
09/10/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
εγώ ένα ξέρω,οταν ανοίγεις μια εφημερίδα,βλέπεις το ένα suzuki κάτω απο το άλλο,ενώ από Honda βλέπεις ελάχιστα....

Πουλανε να Suzuki να παρουνε Honda.. (η Yamaha) :smokin: :D

kastpan
09/10/2008, 16:13
το έχα γράψει και πιο παλιά,ο χειρότερος εχθρός της express servise είναι η HONDA...Τράβα σε συνεργεία και δες πόσα στρομ ειναι μέσα και τραβα δες για transalp και τα πιο παλιά μοντέλα,θα βρείς ελαχιστα....Δεν είναι τυχαίο που είναι πρώτη σε πωλήσεις...Δεν μπορεί να μην έχει βγάλει ΟΥΤΕ μια ζημιά η νέα transalp....Δεν μπορεί να είναι όλα τυχαία...και θα δείς τη έχει να παρουσιάσει μέσα στο 2009-2010 θα τρίβουν όλοι τα μάτια τους...

spirpat
16/10/2008, 07:46
Για να πούμε κι εμείς τη γνώμη μας χωρίς κόντρες πως και τι και οχι κι ετσι κι αλλιώς...
Τα τελευταια 3 χρονια εχω αλλαξει 10 μηχανες απο superspor μεχρι atv προσφατα. για να μη μαλωνετε το καθενα εχει τη δικη του χαρη. τωρα για τις κοντρες σας. απο ον οφ πηρα λοιπον vstrom 1000,650 οδηγησα βαραντερο 1000 και τους τελευταιαους μηνες πηρα το 700αρι... εντυπωσεις?? μιας κι αποφασισα να παρω καπως πιο συντηρητικο μηχανακι αλλα αξιοπιστο και καλο για τις δουλειες που προοριζεται και οχι για κοντρες ειναι μια χαρα.. και ταξιδακι θα παει ανετα και χαλαρα με καποιες βελτιωσεις (ανεμοθωρακα) και στο χωματακι θα μπει μπορω να πω καλυτερα απο βστρομ κλπ . και απο αξιοπιστια (αν κρινω απο προκατοχους) πιστευω ειναι λιγο καλυτερα. τωρα σε αλλες παπαριες ευκολια στο καθαρισμα συντηρηση σχεδιασμο παλι παει καλα. Γι αυτο μη σκοτωνεστε στην τσεπη του καθενα δεν κανουμε κουμαντο κι αν τελικα πεφτει εξω το κρινει ο ιδιος. καλα ρε εσεις οι παλιοτεροι ξεχνατε με τι χαρους ειχαμε να κανουμε παλιοτερα?? καλα θα μου πεις αν ειναι ετσι να βγουμε με τα καρααα.... να ησυχαζουμε αν κι εκει θα μαλωνουμε για τις καλυτερες ζαντες κλπ. χε χε χε . ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΦΡΑΓΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΓΑΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΑΦΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΔΙΤΡΟΧΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝΕ ΜΕ ΜΙΣΟ ΜΑΤΙ..

ΥΓ. για οσους χασατε το λογαριασμο.. τα 2 τελευταια αποκτηματα μου..


145479

spirpat
16/10/2008, 07:47
βεβαια το 2ο ειναι αυτο... και οχι το φοντο της 1ης χε χε χε


145480

kordix
24/10/2008, 16:38
Πήγα και γω σήμερα να οδηγήσω το 700ρι τρανσάλπ από περιέργια και επειδή διάβασα όλο το thread και πραγματικά δεν έβγαλα άκρη. Από θέμα χαβαλέ έχει ενδιαφέρον πάντως, γέλασα αρκετά.

Επειδή λοιπόν ψάχνω ένα τέτοιο μηχανάκι (έχω και ένα μεγάλο sport-touring) που να κινείται άνετα στην πόλη, να ταξιδεύει παντού (άσφαλτο-χώμα), να είναι γερό, οικονομικό και γενικά να μου κάνει όλα τα χατήρια. Φυσικά το απόλυτο μηχανάκι δεν υπάρχει (αλλιώς θα είχαν γεμίσει οι δρόμοι τέτοια) απλά ο καθένας ψάχνει να βρει αυτό που ζητάει σύμφωνα με τις καθημερινές ανάγκες του, τα όνειρά του, το παρελθόν του στο χώρο της μοτοσυκλέτας και φυσικά με την οικονομική του κατάσταση. τέρμα το μπλα μπλα και πάμε στην ουσία.



Το νέο transalp στην πόλη είναι πολύ καλό. Μαζεμένη κατασκευή που στους παλιοτερους θα θυμίσει την εποχή των πρώτων dominator, πράγματι σου δίνει την αίσθηση ότι καβαλάς μονοκύλινδρο. Το βάρος του δεν φαίνεται πουθενά, όταν ξεκινάς εξαφανίζεται. Ωραία η θέση οδήγησης με το τιμόνι να είναι πιο κοντά σε σχέση με το προηγούμενο, άνετη σέλα γενικά κουμπώνεις στο μηχανάκι. Τα πλαϊνα καπάκια σωστά σχεδιασμένα ώστε να πόδια "φωλιάζουν" στις εσοχές τους καλό αυτό για βροχή - αέρα. Για ταξίδι σίγουρα χρειάζεται πιο ψηλή ζελατίνα.

Το μοτέρ είναι γεμάτο παντού, τραβάει δυνατά από χαμηλά, στις μεσαίες έχει γκάζι για προσπεράσεις και μόνο ψηλά χάνει από τον ανταγωνισμό. Τα φρένα του (με το ABS οδήγησα) είναι πολύ καλά. Οι αναρτήσεις του είναι πιο σφιχτές από του 650, δεν κοπανάνε πουθενά και σε δυνατό φρενάρισμα δεν παρατήρησα υπερβολικό βύθισμα. Στη σχετικά μικρή βόλτα που έκανα δεν μπορώ να πώ κάτι άσχημο για τις αναρτήσεις.

Η εμφάνισή του μου αρέσει γιατί πρώτον δεν το μπερδεύεις με τίποτα και δεύτερον μου αρέσουν τα μηχανάκια με στρογγυλό προβολέα. Σαν σύνολο το design του είναι λίγο προχωρήμενο αλλά είναι ομοιογενές. Πιστεύω χρειάζεται χρόνος για να το αποδεχτεί το κοινό, αν και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα.

Επίσης οι φωτογραφίες το αδικούν, από κοντά είναι πιο όμορφο. Γούστα βέβαια είναι αυτά.

Δεν μου άρεσε
1. Το φτηνιάρικο ψαλίδι
2. Το φινίρισμα των πλαστικών και κάποιων μεταλλικών επιφανειών που δεν είναι πια ανώτερα του ανταγωνισμού (γενικό το κακό)
3. Η τιμή (ειδικά με το abs είναι πολύ ακριβό)
4. δεν υπάρχουν ρυθμίσεις στο πιρούνι και στο αμορτισέρ για την προφόρτιση θέλει γατζόκλειδο


αυτά.

vestromas
24/10/2008, 19:14
To απολυτο μηχανακι που λες οτι δεν υπαρχει γιατι θα ειχαν γεμισει οι δρομοι τετοια, ξανασκεψου το εαν βγεις μια βολτα στην γειτονια σου και οχι μονο.:lol: και αν δεν το δεις περνα απο εναν οφθαλμιατρο.
Τα αλλα ολα τα δεχομε γιατι ειναι θεμα γουστου η κακογουστιας, αναλογα με τον ανθρωπο και τον τροπο που βλεπει το ωραιο.
Παντα φιλικα και με αφθονες μπυρες.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:


spirpat, πιο ασχημο ελικοπτερο δεν θα μπορουσες να βαλεις φοντο για να φωτογραφισεις την μηχανη.
Συγχαρητηρια. Μπροστα του ειναι κουκλα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Road67
24/10/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
κι εγώ καβάλησα στην έκθεση το hayabusa...μου φάνηκε λίγο γρήγορο ρε γμτ... Οκ. Και πού κολλάει η haya; Ή απλά τη βάζεις στο ντουρβά γιατί είναι Suzuki; Σαν το Bavarian κι εγώ παράδοξο της φύσης αποτελώ : Είμαι Yamahάκιας και ετοιμάζομαι για Suzuki και συγκεκριμένα για το μοντέλο που προανέφερες και το οποίο απλά σου φανήκε γρήγορο. Είναι πολύ γρήγορο αλλά ταυτόχρονα και ό,τι άλλο θες, αργό για περατζάδα, γρήγορο για να διαλύσει πολλές δήθεν μηχανές, σκίζει οποιοδήποτε αέρα με όποια ταχύτητα κι αν το πας κι όταν στρίβει είναι πούπουλο και στρίβει όσο μπορείς να φανταστείς και άλλο τόσο και δεν είναι καν ss.
Οκ. Βγήκα εκτός θέματος αλλά συγχύστηκα :D
Vestroma είσαι best seller! Γράφεις μια πρόταση και στα καπάκια ακολουθούν 4-5 σελίδες :rotflmao: :rotflmao: ...
Bavarian αν είναι ο vestromas στη φωτό ήθελα να 'ξερα που στο καλό πήγατε; :lol: :lol:

Bavarian
24/10/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Σαν τον Bavarian κι εγώ παράδοξο της φύσης αποτελώ...Bavarian αν είναι ο vestromas στη φωτό ήθελα να 'ξερα που στο καλό πήγατε; :lol: :lol:



1.Εγώ είμαι μια κατηγορία μόνος μου μον αμί...η διαφορά μας είναι ότι εγώ γουστάρω τα BMW αλλά τα βρίζω και αγοράζω γιαπωνέζικα γιατί είναι πιο φτηνά :D

2.Δεν είναι ο vestromas στη φωτογραφία...εγώ με τον tzarot και τον Mariner είμαστε στην κοίτη του Μέγδοβα.


:beer:

kordix
24/10/2008, 20:39
Μάγκες δώστε ότι μηχανάκι έχετε και πάρτε Vstrom 650 (οχι 1000)

Πλησιάζει η ώρα της κρίσης, κάτι σαν δευτέρα παρουσία των μηχανών.



Θα σκοτεινιάσει ο ουρανός, θα σηκωθούνε κύματα πελώρια, τσουνάμια θα χτυπήσουνε εδώ και κει, τα κανάλια όλου του κόσμου θα δείχνουνε τον Μητσοτ@κη καβάλα σε transalp 700, θα ανοίξει η γη στα δυο και ξάφνου θα βγει από τα έγκατα της γης του Ολυμπιακού Σταδίου Αθηνών, ο εξω απο δω :a45: και θα πει σε άπταιστα Ελληνικά:

Ευχαριστούμε Suzuki, σ' ευχαριστούμε Vstrom


Από εκείνη τη στιγμή και μετά, κανένα άλλο γιαπωνέζικο ή ευρωπαϊκό μηχανάκι δεν θα ξαναδουλέψει (τα αμερικάνικα τα χει πάρει ήδη ο διάολος). Μόνο ένα θα έχει το χάρισμα...


Γι αυτό


Μετανοήτε για να σωθήτε - πάρτε Vstrom








Επίσης φιλικά και με πολλές μπύρες. Χαίρομαι να μιλάω με αναβάτες που γουστάρουν τόσο πολύ το μηχανάκι τους. :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Road67
24/10/2008, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
τον Μητσοτ@κη καβάλα σε transalp 700
:a19: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol:

Bavarian
24/10/2008, 20:55
:beer: :beer: :beer:

kordix
25/10/2008, 08:12
Και για να έχω μέτρο σύγκρισης, μέσα στην βδομάδα θα "βουτήξω" το vstrom 650 του γαμπρού μου για 2-3 μέρες, να δω τι ψάρια πιάνει.

Θα ήθελα να οδηγήσω και το καινούργιο tenere αλλά δεν ξέρω αν οι Yamahaίαοι το δίνουν για crash test ή testdrive.

(το πολύ-πολύ να ψήσω το γαμπρό μου να δώσει το vstrom και να πάρει tenere για να το κάνω καμμιά βόλτα :D :lol: :smokin: )

kastpan
15/11/2008, 00:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
[B]Μάγκες δώστε ότι μηχανάκι έχετε και πάρτε Vstrom 650 (οχι 1000)

Πλησιάζει η ώρα της κρίσης, κάτι σαν δευτέρα παρουσία των μηχανών.



Θα σκοτεινιάσει ο ουρανός, θα σηκωθούνε κύματα πελώρια, τσουνάμια θα χτυπήσουνε εδώ και....

και μετά ξύπνησες....Ρε και να μου το χάριζαν το V-strom δεν θα το έπερνα




ΡΕ VESTROMAAAAAAAAAAA που εισαι ρεεεε καιρούς και χρόνια....!!!!!

vestromas
15/11/2008, 00:40
Ηρθες χαμουρη να ξεθαψεις παλιες καλες κοντρες.:lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Bavarian
15/11/2008, 00:43
Ρε αει στο γεροδιάολα βραδιάτικα :lol: :rotflmao: και οι δυό σας :lol: :rotflmao:


και έχουμε και τζέρτζελο στα διόδια αύριο :D


:beer:

kastpan
15/11/2008, 00:48
είπα να ξεκουραστώ λίγο...:lol: :lol: :lol: Καλά είσαι?? Το ντενεκεδάκι σου τι κάνει???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Bavarian
15/11/2008, 00:52
Καλά είναι :lol: πήρα ένα παπί να το ξεκουράσω :lol: :rotflmao: γιατί έκανε ντριγκι ντρίγκι τώρα τελευταία :lol: :rotflmao:

vestromas
15/11/2008, 01:10
Στα διοδια ειναι τα βαφτισια ρε απατεωνα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Bavarian
15/11/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Στα διοδια ειναι τα βαφτισια ρε απατεωνα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τα βαφτίσια είναι στις 5 το απόγευμα ρε σαλούβαρδε...το πρωί έχουμε δρομοκρατική ενέργεια στο Ζευγολατιό :winka: :lol:

vestromas
15/11/2008, 01:17
Καλα ρε, θα καψετε τοσες βενζινες και θα επιβαρυνετε τον πλανητη με τα καυσαερια και την υχορυπανση σας για να πατε να μην πληρωσετε διοδια;:rotflmao:

Απλως οταν περνατε μην πληρωνετε.:lol: :beer: :wave2:

Bavarian
15/11/2008, 01:19
Σιγά τη βενζίνη που θα κάψω ρε...δεν καίνε τα Honda :D ...δε γ@μιέται κι ο πλανήτης...μαζί μου θα τον πάρω ? :lol: :rotflmao: :bigcry:

vestromas
15/11/2008, 01:22
Διαλεξε ενα ντοκυμαντερ που να σε βολευει, για να εχεις και επιχειρηματα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Απ ολα εχει ο μπαξες.:lol: :beer: :wave2:

Σπαμ τελος:wave2:

Tpap
16/05/2010, 17:54
1. epic fread...!

2. για να θυμούνται οι παλιοί κ να μαθαίνουν οι νεότεροι...

3. ο μαγκάιβερ δεν έβγαλε τσιμουδιά στο νηματάκι τούτο. Γιατί άραγε...???

4. όλοι μέσα λέμε...: βεστρομάς, μπαβαριαν και κυρίως ΚΑΣΤΠΑΝ...! τα πάντα όλα.


:beer: :beer: :beer: :beer:

Hiro
16/05/2010, 18:30
Είμαι ο ηθικός αυτουργός της ανάστασης και μόλις τελείωσα.


(....το διάβασμα)

Απίστευτο θρέντ. Το TA είναι το καλύτερο μηχανάκι στον κόσμο. Βγάζει απίστευτο γέλιο:rotflmao:






:lol: :lol: :lol:

kastpan
09/11/2013, 17:01
vestromaaa που είσαι ρεεεε????:D

kastpan
09/11/2013, 17:03
μπαβαριαν???