PDA

View Full Version : Εντυπώσεις από το νέο Transalp 700 (το οδήγησα...)



Σελίδες : [1] 2 3 4

asmar
26/12/2007, 21:52
Χαίρε φόρουμ,

Καιρό έχω να γράψω και είπα να το κάνω τώρα μιας και πριν από λίγο άφησα έπειτα από ένα 340χλμ test ride το νέο Transalp 700. Λόγω του ότι έχω πρόσβαση σε αντιπροσωπεία κανόνισα το test ride εις την πατρίδα, Κρήτη.

Εντυπώσεις

Θετικά :
Έκανα 320χλμ με ένα ντεπόζιτο (δεν θυμάμαι πόσα λίτρα είναι) εκ των οποίων τα 240 σε επαρχιακό με 2-3-4η και όχι πάνω από 120χλμ/ώρα

Το μηχανάκι σου δίνει την αίσθηση σαν να οδηγείς κάτι γύρω στα 180 κιλά, φέρνει πολύ σε Dominator 650 στην αίσθηση του βάρους. Σε σχέση με το Africa Twin που έχω είναι η μέρα με τη νύχτα στο βάρος.

Ότι και να πω για τα φρένα θα είναι λίγο. Το μοντέλο που οδήγησα είναι αυτό με ABS. Με 120χλμ/ώρα φρέναρα τέρμα σε βρεγμένο με χαλίκι, λακκούβες και σταμάτησε χωρίς να κουνήσει τίποτα. Το ίδιο και σε στροφές. Τα φρένα είναι μακράν καλύτερα από τα παρακάτω μηχανάκια που έχω οδηγήσει με ABS: Varadero, VFR 800 VTEC, Vstrom.

Η σέλα είναι απλά κορυφαία. Δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο. Δεν πιάστηκα καθόλου, έχει μπόλικο χώρο για το συνεπιβάτη και είναι χαμηλότερο από ότι το προηγούμενο αν δεν κάνω λάθος.

Το στήσιμο γέρνει περισσότερο σε δρόμου και είναι απίστευτα τέλειο για επαρχιακές διαδρομές. Τόσο που μόνο αν το οδηγήσετε θα καταλάβετε. Έπαθα πλάκα.

Ο κινητήρας τραβάει χωρίς πρόβλημα με 4-5η και από τις 2500 στροφές χωρίς να σκορτσάρει.

Τα όργανα είναι ευανάγνωστα και όπως πρέπει με ένδειξη βενζίνης (επιτέλους...)

Το κόστος από ότι μου είπαν θα είναι στα 8600, λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.

Εμφάνιση (καμία σχέση με το προηγούμενο....)

Αρνητικά

To φέρινγκ είναι ανύπαρκτο. Χρειάζεται όμως μόνο στην εθνική και με πάνω από 120.


Στο χώμα δεν το δοκίμασα γιατί υποσχέθηκα ότι δεν θα πάω λόγω του ότι το μηχανάκι το φυλάζουν μέσα στο σπίτι! Παρά ταύτα σε νορμάλ χωματόδρομους θα είναι οκ, άλλωστε δεν είναι για eduro αλλά ούτε για 160 στην εθνική.

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αρνητικό.
Το μηχανάκι είναι σούπερ. Άμα βρω χρόνο θα ανεβάσω και καμία φώτο.

Καλές γιορτές.

kalant
26/12/2007, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Το κόστος από ότι μου είπαν θα είναι στα 8600, λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.



:eyepop: :eyepop: :eyepop:

λογικη ειναι?

δεν το εχω οδηγησει βεβαια αλλα πανω απο 7.500€ το θεωρω κοροιδια αφου απο το παλιο εχει ελαχιστες αλλαγες και για μενα ανουσιες κιολας...

αντε μονο η σελα να ειναι πιο ανετη οπως ειπες κι εσυ αλλα 8.600 δεν τα εδινα με τιποτα, οταν το 650 εχει 6.990 και ειναι ιδια...

επισης ας παει στα μοντελα και τελος χρονια πολλα :beer:

perastikos
26/12/2007, 22:49
Tnx για το αναλυτικό post :)
:beer:

Εγώ έχω ένα Transalp 650 του 2002 - Β' ... Η διαφορά με αυτό το 650 που κυκλοφορεί τώρα νομίζω είναι ότι
- το δικό μου έχει 3-4 άλογα παραπάνω (λόγο της αντιρρυπαντικής τεχνολογίας κλπ κλπ)
- δεν έχει ανάγλυφα γράμματα
- δεν έχει αλάρμ :p

Το 700 το είδα στο Βατίδη στην Πάτρα, δεν το πήρα βόλτα ώστε να ξέρω αν είναι άνετο ή αν τα φρένα του μαμούν αλλά, εκτός ότι δεν μου αρέσει και πολύ εμφανισιακά (σημαντικό), δεν μπορώ να βρω ένα σοβαρό λόγο ώστε να δώσω το 650 μου γύρω στα 4000Ε και να σκάσω και άλλα τόσα + (γιατί βάλε fering ψηλό όπως έχω τώρα, βάλε bagster, βάλε κάγκελα) ώστε να πάρω το 700 (680 κανονικά, με λίγα άλογα παραπάνω), δηλαδή πάνω κάτω ένα παρόμοιο μηχανάκι...

Όταν είχε ανακοινωθεί το 700 ψηνόμουν να κάνω την αλλαγή. Πλέον, αν είναι να αλλάξω το 650 θα πάω για κάτι καλύτερο (εκείνο το BMW 800GSme κοιτάει περίεργα.... :p )

Επίσης γιατί είναι 1000Ε πάνω από την τιμή που δίνει στο Honda.de? Είναι κλασικό φαινόμενο αυτό?

----

Γενικά είμαι από τους πιο άσχετους εδώ μέσα όσον αφορά τις μηχανές γι'αυτό θα ήθελα να ακούσω γνώμες
:wave2:

div400
26/12/2007, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Tnx για το αναλυτικό post :)
:beer:
.....



+10000
:beer: :beer: :beer: :beer:

Operater
26/12/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Tnx για το αναλυτικό post :)
......

Και το δικό σου ποστ αναλυτικό και βοηθάει κόσμο..(βλπ. Οperater :lol: )

Λίγο σπαμ.: (να με συμπαθάτε): Τι χρήση κάνεις στο μηχανάκι?

xampos
27/12/2007, 02:00
:yuck:

gousgoun_69
27/12/2007, 07:08
Thanx για την ανάλυση φίλε :beer:

makis206
27/12/2007, 08:00
Ωραίος !:beer: :beer: :beer:

requiem
27/12/2007, 09:48
TRANSALP 650CC...6.990e
TRANSALP 700CC...7.920e (ΑΠΛΗ ΕΚΔΟΣΗ)
TRANSALP 700CC...8.650e (ΕΚΔΟΣΗ ΜΕ ABS).
:beer: :beer: :beer:


115589

perastikos
27/12/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Τι χρήση κάνεις στο μηχανάκι?

Η καθημερινή διαδρομή είναι Ναύπακτος - Γέφυρα - Πάτρα :)
Όμως και ταξιδάκια έχω πάει γύρω γύρω όπως π.χ. στην ετήσια εκδρομή του moto.gr πέρυσι :D
Πάντως ο προηγούμενος κάτοχος που είναι συγγενής είχε πάει Αυστρία απροβλημάτιστα, αν σε ενδιαφέρουν μακρινοί προορισμοί ;)

Εκτός δρόμου δεν την έχω δοκιμάσει αν και σε μερικά σημεία οι Ελληνικοί δρόμοι μόνο δρόμοι δεν είναι :p

afrotwin
27/12/2007, 11:06
olo ke kapios 8a to agorasi...

ala gegonos ine oti edo elada den kani foveri entiposi afto to motosako..:lol:

nikonian
27/12/2007, 11:41
Αν το 650 κοστίζει 7000 ευρά, τότε ναι , είναι λογικό να δώσει κανείς 15% παραπάνω για το 700.

Όμως αν αναλογιστεί κανείς ότι το 650 πούλαγε για το μεγάλο μπροστινό του τροχό και για τις off road δυνατότητές του, το νέο 700αρι γιατί να πουλήσει; Τι παραπάνω έχει από το v-strom;

Μόνο το όνομα και την ποιότητα της Honda, που έτσι κι αλλιώς λίγοι μπορούν να την εκτιμήσουν και να δώσουν 1000 ευρά παραπάνω από το V-STROM (αναφέρομαι στις εκδόσεις με ABS)


YΓ: Προσωπικά, αν ήμουν σε φάση αγοράς, θα το σκεφτόμουν .
ΥΓ-2: Χρόνια πολλά :beer:

kalant
27/12/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Αν το 650 κοστίζει 7000 ευρά, τότε ναι , είναι λογικό να δώσει κανείς 15% παραπάνω για το 700.

Όμως αν αναλογιστεί κανείς ότι το 650 πούλαγε για το μεγάλο μπροστινό του τροχό και για τις off road δυνατότητές του, το νέο 700αρι γιατί να πουλήσει; Τι παραπάνω έχει από το v-strom;

Μόνο το όνομα και την ποιότητα της Honda, που έτσι κι αλλιώς λίγοι μπορούν να την εκτιμήσουν και να δώσουν 1000 ευρά παραπάνω από το V-STROM (αναφέρομαι στις εκδόσεις με ABS)


YΓ: Προσωπικά, αν ήμουν σε φάση αγοράς, θα το σκεφτόμουν .
ΥΓ-2: Χρόνια πολλά :beer:

οντως, κι εγω αν ημουν μεταξυ v-strom και transalp το πρωτο θα διαλεγα, απο το transalp 700 μονο τα ψηφιακα του οργανα μου αρεσουν, κατα τα αλλα το παλιο ισως κερδιζε περισσοτερους ποντους σε σχεση με το καινουριο για να το προτιμησει καποιος αντι για το v-strom...

asmar
24/01/2008, 23:42
Η ποιότητα κατασκευής του V-strom με το Transalp δεν συγκρίνονται. Η Honda είναι ανώτερη μακράν και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία.
Επειδή κάποιοι φίλοι ανέφεραν βαλίτσες-υψηλή ζελατίνα κτλ να αναφέρω ότι το Transalp δεν προορίζεται για 500+χλμ σε εθνική αλλά σε 500+ χλμ σε επαρχιακό.

Αν το οδηγήσετε σε διαδρομή με πολλές στροφές και στο καπάκι θα πάρετε το παλιό το 650 θα καταλάβετε ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο παλαιό με το νέο.
Αναφέρομαι στο όλο στύσιμο και κυρίως στο κέντρο βάρους.

Μην κολλάτε στο ότι δεν έχει +50 άλογα από το παλιό και τις σούπερ-ντούπερ αλλαγές. Η ουσία είναι ότι οι αλλαγές είναι λίγες και καλές και όποιος το οδηγήσει σε επαρχιακό θα το καταλάβει.

project.breeze
24/01/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Η ποιότητα κατασκευής του V-strom με το Transalp δεν συγκρίνονται. Η Honda είναι ανώτερη μακράν και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία.



Άντε σε ποιότητα να το δεχτώ,αλλά σε αξιοπιστία γιατί;Από όσο ξέρω και τα V-Strom είναι τόσα χρόνια στην αγορά και δεν έχει ακουστεί κάτι για την αξιοπιστία τους...

dirtbird
25/01/2008, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Άντε σε ποιότητα να το δεχτώ,αλλά σε αξιοπιστία γιατί;Από όσο ξέρω και τα V-Strom είναι τόσα χρόνια στην αγορά και δεν έχει ακουστεί κάτι για την αξιοπιστία τους...

:lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

zouzounos
25/01/2008, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar


Μην κολλάτε στο ότι δεν έχει +50 άλογα από το παλιό και τις σούπερ-ντούπερ αλλαγές. Η ουσία είναι ότι οι αλλαγές είναι λίγες και καλές και όποιος το οδηγήσει σε επαρχιακό θα το καταλάβει.
Να ρωτήσω κάτι ?
από ποιό χωριό είσαι φίλε?
πολύ επαρχιακός δρόμος έχει πέσει !!!! :rotflmao:

makis206
25/01/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouzounos
Να ρωτήσω κάτι ?
από ποιό χωριό είσαι φίλε?
πολύ επαρχιακός δρόμος έχει πέσει !!!! :rotflmao:

Ναι γιατί η Ελλάδα είναι γεμάτη εθνικές οδούς και οτοστράντες ικανές να φιλοξενούνε και το (υπέρδιπλο) Στρώμα !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
25/01/2008, 10:14
Το οτι θα ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο, λογικο και επομενο, αλλα........

Ρε γμτ, ενω απο το πλαι πραγματικα ειναι φανταστικο με τις καθαρες σφηνοειδεις γραμμες του, αυτο το ρημαδι το φαναρι στη μουρη μου τα χαλαει ολα! :yuck:

Thanks για το report. Αν το πετυχω καπου θα το κανω κ εγω ενα test ride, ετσι απο περιεργεια... (αν και δεν κανω συνηθως test rides)

asmar
25/01/2008, 10:16
Η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από zouzounos
Να ρωτήσω κάτι ?
από ποιό χωριό είσαι φίλε?
πολύ επαρχιακός δρόμος έχει πέσει !!!! :rotflmao:

project.breeze
25/01/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:



Γιατί γελά ρε παλλικάρι να 'ουμ; :rolleyes: :rotflmao: :rotflmao:

postman
25/01/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Η ποιότητα κατασκευής του V-strom με το Transalp δεν συγκρίνονται. Η Honda είναι ανώτερη μακράν και σε ποιότητα και σε αξιοπιστία.
Φιλε διαφωνω μαζι σου .Το V-STROM ειναι made in japan εξ' ολοκληρου, ενω το TRANSALP ειναι φτιαχμενο στην ισπανια ακομα και ο κινητηρας . Αν τα δεις ταυτοχρονα οπως τα ειδα εγω, το V-STROM σου δινει την εντυπωση οτι εχει καλυτερη ποιοτητα πλαστικων . Επιπλεον το STROM βρισκεις με 7200 ενω το TRANSALP ειναι στα 8600 με ABS !

panavour
26/01/2008, 01:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
[B]Φιλε διαφωνω μαζι σου .Το V-STROM ειναι made in japan εξ' ολοκληρου, ενω το TRANSALP ειναι φτιαχμενο στην ισπανια ακομα και ο κινητηρας .


τα εχουμε πει και εχουμε βαρεθει να τα ξαναλεμε.
την σημερον ημερα ελαχιστο ρολο παιζει που φτιαχνεται καθε τι ,αλλα τιπροδιαγραφες μπαινουν εξ αρχης στην παραγωγη του και σε τι κοστος θελει η καθε εταιρεια να βγαλει το προιον της.ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ εχει η ΗΟNDA Ισπανιας με την HONDA ΙΑΠΩΝΙΑΣ.
σε ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ παντα τα HONDA ηταν και ειναι ενα μικρο μεν αλλα ευδιακριτο δε σκαλοπατι καλυτερες σε ποιοτητα-φιλικοτητα-ομοιογενεια-απο τις αλλες γιαπωνεζικες μοτο.
ΒΕΒΑΙΑ ολες οι εταιρειες εχουν στο ενεργητικο τους και μεγαλες επιτυχιες,και μεγαλες πατατες.
Γι αυτο καλο θα ειναι παντα να περιμενει κανεις λιγο καιρο πριν αγορασει ενα καινουργιο μοντελλο :) :) :) :)

SeNNinhA
26/01/2008, 09:29
1) Η ποιότητα των Honda έχει εδώ και πολλά χρόνια πάρει την κάτω βόλτα. Τώρα εαν ακόμη παραμένει ενα 5% καλύτερη (εαν...) δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να γίνει κριτήριο.

2) Τελικά (όπως αναμένονταν) το νέο Transalp είναι καλύτερο σε ειδικά σημεία μόνο από το παλιότερο:
α) Στα φρένα: Λογικό μιας και ΟΛΑ τα νέα φρένα είναι καλύτερα από τα παλαιότερα (ειδικά τόσο παλιά όσο του παλιού Transalp)
β) Στην αίσθηση του μπροστινού στην άσφαλτο: Κι αυτό αναμένονταν αφού έχει μικρύνει η διάμετρος του μπροστινού τροχού και όπως ξέρουμε όσο μικρότερη διάμετρος τόσο πιο έυκολα στρίβει. Άλλωστε το μπροστινό του Transalp δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερα καλό και ήταν πολύ εύκολο να βελτιωθεί (προσωπικά δεν μου άρεζε καθόλου η αίσθησή του)
γ) Στην σέλα: Επουσιώδες και δύσκολη βελτίωση διότι η παλιά ήδη ήταν παρα πολύ καλή (ειδικά για την κατηγορία)

ΑΛΛΑ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω:

1) Η προστασία από τον αέρα είναι χειρότερη και όχι καλή για πάνω από 120. Γεγονός απαράδεκτο για την φυσιογνωμία της μηχανής που τα ταξιδάκια μικρά ή μεγάλα είναι πάντα στο πρόγραμμα πολλών από τους ιδιοκτήτες της. Εκτός και εαν είναι πια μηχανή για την πόλη αλλα εκεί υπάρχουν και πιο φθηνές και βολικές επιλογές.

2) Δεν είναι μηχανή για 160 στην εθνική μιας και ακόμη η ιπποδύναμή της δεν επαρκεί. Πιθανόν απλά να είναι εως 160 στην εθνική μιας και αυτά τα έπιανε και το προηγούμενο μοντέλο. Σίγουρα η ιπποδύναμή της δεν είναι αυτή που θα έπρεπε. Μια αύξηση των 5 ίππων θεωρείται αμελητέα σαν εξέλιξη ενός τόσο παλιού μοντέλου. Τα ίδια παίρνεις με εξάτμηση και φίλτρο (ας πούμε..). Θα περίμενα περισσότερα πράγματα ειδικά την στιγμή που ο ανταγωνισμός έχει φτάσει σχεδόν σε +50% της ιπποδύναμης του νέου Transalp. Και ΝΑΙ η δύναμη μετράει στο ταξίδι. Ειδικά εαν είσαι φορτωμένος. Εαν μάλιστα η κάλυψη από τον αέρα είναι καλή τότε πας με 180-200 χαλαρά σε όλη την εθνική πια εαν έχεις την δυνατότητα και πραγματικά το θέλεις όταν έχεις μια βαρετή ευθεία μπροστά σου. Εκεί τα Vstrom κλπ είναι πραγματικα απόλαυση.


Είναι απογοήτευση εως και εκνευριστικό αυτό που κάνει τελικά η HONDA. Με ελάχιστο δικό της κόστος παρουσιάζει μοντέλα που στέκονται οριακά στην αγορά (καλά εως εδώ) ΑΛΛΑ τα κοστολογεί περισσότερο από τα top μοντέλα της κατηγορίας που όντως έχουν να προσφέρουν τεχνολογία στον αγοραστή τους. Μπορεί να είναι καλά και να κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αλλα θα έπρεπε να τα δίνει και σε αντίστοιχο κόστος και όχι να προσπαθεί να παρει τα φράγκα μόνο με το όνομά της.

Με μια τιμή όσο το παλιό Transalp είναι αυτή που θα έπρεπε να πουλάει το νέο (και πολύ είναι).

Αλλιώς με τα χρήματα που δίνεις αλλάζεις όλο το μπροστινό μαζί και την πίσω ανάρτηση στο παλιό και έχεις καλύτερη μηχανή η οποία πάει και στο χώμα.

Μου την δίνει η νοοτροπία της HONDA και γι αυτό και δεν θα έπερνα ποτε μου.

iannis
26/01/2008, 22:43
πολυ δεδομενους τους εχει (οχι μας) τους πελατες της η χοντα και θα παρει τα π@π@ρι@ μου. το τρανσαλπ ειναι πολυ ακριβο για αυτο που ειναι .Δηλαδη γιατι να δωσεις το 650 + φραγκα για να παρεις το 700. ποσο καλυτερο ειναι δηλαδη ? και εκει που ειναι καλυτερο ποσο πρεπει να το πληρωσεις? Με τετοιο ανταγωνισμο περιμενα κατι καλυτερο απο την χοντα η τουλαχιστον πιο φτηνο

υσ πιστευω τωρα ειναι καλυτερη στιγμη που βγηκε το 700 να παρεις μεταχειρω το 650 πολυ καλο μηχανακι στα λεφτα που θα το βρεις

kastpan
08/08/2008, 14:41
φιλε postman μην το βλέπεις έτσι.Και στα αυτοκινητα πχ,ολα έχουν ABS αλλά κάπουν διαφέρουν...Εγώ αγόρασα την νέα Transalp από ΒΑΤΙΔΗ(παρα πολυ καλή εξυπηρέτηση)..Είχα την transalp 650 αλλά μολις οδηγησα την 700 την εκανα αμέσως ανταλλαγή.Πιστευω οτι ειναι η καλύτερη μηχανή αυτή την στιγμή και με διαφορά απο τις άλλες..Και επειδή κατασκευ. στην ισπανια παει να πει οτι δεν ειναι καλή....κανεις λάθος....

Road67
08/08/2008, 15:09
Ειναι κακασχημο :yuck: . Αν τα ον οφ εως 700 κυβικα ηταν οι τελευταιες μηχανες της γης θα επαιρνα το Στρωμα

sniper
08/08/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ειναι κακασχημο :yuck: . Αν τα ον οφ εως 700 κυβικα ηταν οι τελευταιες μηχανες της γης θα επαιρνα το Στρωμα


Ε καλά... εδώ έχεις VMAX και FZ6.... το ΤΑ σε χάλασε;

kastpan
08/08/2008, 15:23
Γουστα ειναι αυτά Road!!!έμενα παντως μου αρέσει τρελά....

Tpap
08/08/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Γουστα ειναι αυτά Road!!!έμενα παντως μου αρέσει τρελά....

Θα συμφωνήσω μαζί σου, μόνον αν προηγουμένως παραβλέψω, την ποιότητα πλαστικών, την συναρμογή τους, την ποιότητα βαφής, τις βίδες, τα γκριπ των 2 ευρώ, την ποιότητα των υποπόδιων, τα χύμα καλώδια/ντίζες.... και αρκετά άλλα που μου διαφεύγουν προς στιγμήν.

Και ΔΕΝ την οδήγησα. :wave2:

Road67
08/08/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε καλά... εδώ έχεις VMAX :eek: :eek: :rotflmao: :bawl: :lol:

makis206
08/08/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
:eek: :eek: :rotflmao: :bawl: :lol:

Ε μα κι αυτή η ρουφιάνα... Χ-Μax, T-Max, V-Max, Max Αυγούστου με δώρο τράπουλα...:lol: :rotflmao:

kastpan
08/08/2008, 20:32
δηλαδή φίλε trap,όλα αυτα τα έχει η Honda???μάλιστα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
08/08/2008, 21:06
Aς βαλει η χοντα κανενα αλουμινενιο πλαισιο ψαλιδι, που εχει μεινει στα ατσαλοσιδερα και μετα να ζηταη τοσα λευτα για να πουλαη το ενδοξο παρελθον της.
Αντε πια δεν ντρεπετε με την αηδια που πηγε και εβγαλε, μετα απο τοσα χρονια επιτυχιας με το προηγουμενο μοντελο.
Μακραν καλυτερο και ομορφοτερο το προηγουμενο.:beer: :wave2:

kastpan
08/08/2008, 21:48
πλαισιο ή ψαλίδι γιατι είναι 2 διαφορετικά ανταλακτικά,οσο για την λειτουργια του ψαλιδιού της Honda όλοι το αντέγραψαν μετά το cbr 600 του 2000...
Βλέπε πωλήσης αάμεσα στις 2 εταιρίες δηλαδή κανε σύγκριση ανάμεσα σε βιομηχανία και ψυλικατζικο 218 εργοστασια έχει η Honda η suzuki πόσα?
Στην Ιαπωνία για moto ασχολούνται με την Honda και την kawasaki. για πιάνα και drums thn Yamaha.Την suzuki για ποιο πράγμα??Τι έχει να επιδείξει τεχνολογικά??

vestromas
08/08/2008, 21:59
Η χοντα εχει πολλα εργοστασια, γιατι φιαχνει 5, 10 καλα μηχανακια και μετα με το ονομα φιαχνει και καμια 30αρια μετρια, απο μερικα ανταλακτικα και κινητηρες απ το παρελθον και τα πουλαη για καινουρια στα κοροιδα τους χοντακηδες.
Εχει καταφερει ακομα να πουλαη το ψοφιμι το ντομινειτορ σαν fmx και τωρα παει να κανει το ιδιο με το τρανσαλπ με τον κινητηρα του αποτυχημενου ντοβιλ, τα παλιοσιδερα και ενα στρογγυλοφαναρο απο κατι παλια τρενα που ειχε σε καμια αποθηκη.:lol: :beer: :wave2:

kastpan
08/08/2008, 22:06
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ! ! !βλέπε τύχη φλορέτας ή ζούνταπ
πες μας για το κατάνα της suzuki??ήταν τόσο καλό που έγινε και σκούτερ....αλλά και εκεί απέτυχε..

vestromas
08/08/2008, 22:09
Βρηκες κ εσυ μηχανακι να υπερσπισεις και να το κανεις και υπογραφη.
Ακομα και η Χοντα το εχει μετανιωσει που το εβγαλε.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

kastpan
08/08/2008, 22:13
Δεν απαντάς όμως σε αυτά που σε ρωτάω....και κάτι άλλο μπες στο sait να δεις οτι φτιάχνει μέχρι αεροπλάνα,τυχαίο είναι και αυτό???

Road67
08/08/2008, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan

Στην Ιαπωνία ασχολούνται για πιάνα και drums thn Yamaha Τι λες σοβαρα; Ανυπαρκτη η Yamaha, αποτυχημενη η Suzuki... τς τς τς. Καποιος μου φαινεται εχει αναγκη απο διακοπες :lol:

Δηλαδη δεν ειναι κοροιδια ενα μηχανακι με 80 κυβικα παραπανω, ανφας που θυμιζει bmw, φως που φερνει στο μυαλο διογκωμενο φαναρι απο cb, πλαισιαρα [απο τι υλικο ειπαμε οτι ειναι φτιαγμενο; :rotflmao: ] και ολα αυτα στην προνομιακη τιμη των 8600 ; Δεν ξερω αν ο κινητηρας ειναι απο το [dog]ville [:lol: ] αλλα αν ειναι με τις υγειες σας :wave2:

kastpan
08/08/2008, 22:30
Εγω έγραψα μερικά πράγματα και δεν έδωσε κανείς απάντηση...Και στο φινάλε εχω παει 2 φορές Ιαπωνία και ήταν αρκετά για να μάθω να ακούσω να δω και να κρίνω....

Zid
08/08/2008, 22:53
Το καινούργιο το transalp σαν συμπεριφορά στο δρόμο.... είναι η μέρα με τη νύχτα με το 650....

Και πιο άνετο ... (φοβερή σέλα) και φρένα καλύτερα...

Στ δρόμο είναι πιο ξεκούραστο και πιο ευέλικτο....

Γενικά είναι πάρα πολύ καλύτερο!!!


Βέβαια οσον αφορά αυτά που έγραψαν πριν τα παιδιά οσον αφορά τα πλαστικά τα grip τα ψαλίδια... κτλ... δεν διαφωνώ (είναι ολίγον τσίπικα....)

kastpan
08/08/2008, 23:00
Δεν θα πουμε τωρα για χερουλια,εξάλου όλοι τα αλλάζουν απο την πρώτη στιγμή....(ας μην μιλήσουμε για τα θερμενόμενα που τα έχει μόνο η Honda) φίλε....οσο για το ψαλίδι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει ψαλίδι....

Road67
08/08/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Δεν θα πουμε τωρα για χερουλια,εξάλου όλοι τα αλλάζουν απο την πρώτη στιγμή....

Φιλε μου εδω κανεις λαθος. Εγω δεν εχω βαλει τιποτα και δε μου αρεσει γενικα. Και φαντασου οτι οδηγω street που προδιαθετει και για αξεσουαρ και διαφορα καλουδια, φαντασου να αγοραζα μια μηχανη τυπου ον οφ που για μενα που δεν ειμαι χωματερος ειναι μια κυριλατη μηχανη.

Και υπαρχουν αρκετοι σαν κι εμενα που δεν τους αρεσει να κοβουν και να ραβουν.

Zid
08/08/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Δεν θα πουμε τωρα για χερουλια,εξάλου όλοι τα αλλάζουν απο την πρώτη στιγμή....(ας μην μιλήσουμε για τα θερμενόμενα που τα έχει μόνο η Honda) φίλε....οσο για το ψαλίδι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει ψαλίδι....

Δεν είπα οτι έχουν πρόβλημα... άπλά είναι φτηνιάρικα και ξεπερασμένα...

Και γενικά σε πολλά σημεία βλέπεις μια προχειρότητα....


:rolleyes:

kastpan
08/08/2008, 23:11
Που είναι η προχειρότητα???και γιατι ειναι φτνα επειδ δεν είναι αλουμνιο??Σε τελική ανάλυση η ποιότητα της Honda δεν αμφησβιτείται.Το να υπάρχουν κάποια σημεία όπως πχ όχι αλουμινένιο ψαλίδι έχετε σκεφτεί για ποιο λόγο το κάνει..Είναι ο μόνος τρόπος να προσφέρει την ποιότητα στον κόσμο κατι που οι άλλες εταιρίες πουλάνε με το πραγματικό τους ΄κοστος κατασκευής.

Zid
08/08/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Που είναι η προχειρότητα???και γιατι ειναι φτνα επειδ δεν είναι αλουμνιο??



Το έχεις δει το ψαλίδι? Τους ρεγουλατόρους?:smokin:

kastpan
08/08/2008, 23:19
Ναι τι έχουν??

kastpan
08/08/2008, 23:25
Και εκείνα τα νούμερα στα φέρινγκ γνωριζεται οτι ειναι συντεταγμένες???Μηπώς οταν η Honda ταξιδευε οι υπολοιποι πηγαιναν μόνο για καφέ??σε αυτό δεν έχει δωσει κανείς σε κανένα foroum σοβαρή απάντηση ...

Zid
08/08/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Ναι τι έχουν?? Δες του tenere πχ.. το ψαλίδι.... και συγκρινέ το ....


οκ...

:wave2:

kastpan
08/08/2008, 23:29
ας μην πούμε για το tenere...που ήταν και τι έκανε τόσα χρόνια???Ηταν ανταγωνιστης της africa αλλα και εκεί τα πήγε χάλια

Zid
08/08/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ας μην πούμε για το tenere...που ήταν και τι έκανε τόσα χρόνια???Ηταν ανταγωνιστης της africa αλλα και εκεί τα πήγε χάλια

Τι μηχανή είχες πριν το transalp??:confused:

kastpan
08/08/2008, 23:34
transalp 650

Cpt. Haddock
08/08/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
....(ας μην μιλήσουμε για τα θερμενόμενα που τα έχει μόνο η Honda) ....

τί έχει μονο η Honda? :look: :lol:

Μια ερώτηση: Μετα το Transalp που είχες, οδήγησες άλλο μηχανάκι (άλλης μάρκας ενννοώ :lol: ) ή μονο το καινούριο ΤΑ και είπες "τέρμα, αυτό είναι;"

:wave2:

Cpt. Haddock
08/08/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Και εκείνα τα νούμερα στα φέρινγκ γνωριζεται οτι ειναι συντεταγμένες???Μηπώς οταν η Honda ταξιδευε οι υπολοιποι πηγαιναν μόνο για καφέ??σε αυτό δεν έχει δωσει κανείς σε κανένα foroum σοβαρή απάντηση ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σόρυ ρε φίλε, αλλά...


:bigcry:

kastpan
08/08/2008, 23:41
ναι οδήγησα TDM,v-str,γενικά όλοι οδηγάμε μηχανές από φίλους.

Zid
08/08/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
transalp 650 Αυτό τα λέει ολα......:bigcry:

kastpan
08/08/2008, 23:44
ναι όλα τα λέει,εσυ τι έχεις οδηγησει που να αποδ. το αντιθετο???

Band(age)it
08/08/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Και εκείνα τα νούμερα στα φέρινγκ γνωριζεται οτι ειναι συντεταγμένες???Μηπώς οταν η Honda ταξιδευε οι υπολοιποι πηγαιναν μόνο για καφέ??σε αυτό δεν έχει δωσει κανείς σε κανένα foroum σοβαρή απάντηση ...

Αυτο τωρα ειναι σοβαρη ερωτηση ? Χουχου το μηχανακι μου εχει συντεταγμενες καποιος το ταξιδεψε στις Αλπεις...
Αν απο τις 2 φορες που εχεις παει Ιαπωνια ειδες ακουσες και εμαθες οσα χρειαζεσαι τοτε πρεπει η καθε επισκεψη σου να κρατησε τουλαχιστον 10 χρονια..εκτος και αν ασχοληθηκες μονο με τα Honda..εκει 1 μερα πλυσης εγκεφαλου αρκουν..

Η Honda λες οτι εχει 218 εργοστασια...Θες να σου θυμησω ποια εταιρεια εχει παρει τα σωβρακα απο ολες τις ιαπωνικες στον τομεα των SS ? Και ποσα εργοστασια εχει μηπως ξερεις?

Μηπως ξερεις ποιανης ΙΤΑΛΙΚΗΣ εταιρειας πατεντα αντιγραφει τωρα η Super εκπληκτικη ανεπαναληπτη πρωτοποριακη Honda οσον αφορα την κινηση των βαλβιδων στους αγωνιστικους κινητηρες της ?

Λες οτι φτιαχνει μεχρι και αεροπλανα...και η ΒΜW πριν τον Β' παγκοσμιο πολεμο αεροπλανα εφτιαχνε..αυτο τι παει να πει ? Οτι οι ΒΜW ειναι οι καλυτερες ?

Θερμενομενα χερουλια ποιος σου ειπε πως εχει μονο η Honda ? Που το ακουσες αυτο ?
Συγκρινε και μια την τιμουλα τους με οποιαδηποτε aftermarket χερουλια και δες ποσο τα πληρωνεις (Φυσικα εχουν ομως την ποιοτητα Honda και θα δουλευουν για 300 χρονια συνεχομενα ακομη και με τελειωμενη μπαταρια)

Τελος οσον αφορα τα υλικα κατασκευης εσυ εχεις κολλησει στην εποχη του σιδηρου και την υπερασπιζεσαι τυφλα...και απο τιτανιο να εβγαινε το Vstrom στην ιδια τιμη θα ελεγες οτι το κανουν απλα για λογους εντυπωσιασμου .




Get-a-life :smokin:

vestromas
08/08/2008, 23:45
Οπως εχω γραψει και καπου αλλου, την εποχη που η γιαμαχα ειχε τρελανει κοσμο με χτ και τενερε η χοντα σκαει με το τρανσαλπ και γελαγε και ο καθε πικραμενος με το δικυλινδρο μπασταρδο. Παρ ολα αυτα, εγινε ο ερωτας του καθε συντηριτικου δημοσιου υπαληλου, μια και τα αλλα ηταν πολυ βαρβατα .
Τοτε, μουρλαθηκε η γιαμαχα και αρχισε να στρητευει με το tdm, ακολουθησαν τα βαραντερο και τα vstromia και νασου το τρανσαλπ να περνιετε για το μονο που παει χωμα. Οι παλαιοτεροι δεν νομιζω να αμφισβητησουν αυτη την ιστορια.:beer: :wave2:

kastpan
08/08/2008, 23:49
ποια ειναι η ζάξ ή piaggio??γιατι αν πεις aprilia benelli motocuzzi και όλα τα σχετικά εισαι άσχετος...

Zid
08/08/2008, 23:51
:bigcry: :a41:

kastpan
08/08/2008, 23:52
εσυ με το χτ καλά τα λες για όνειρο το transalp εστω και στους δημόσιους..Εχουμε 2008 και το όνειρο παραμενει

Band(age)it
08/08/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ποια ειναι η ζάξ ή piaggio??γιατι αν πεις aprilia benelli motocuzzi και όλα τα σχετικά εισαι άσχετος...

Ασχετος εισαι και φαινεσαι . Ειναι η Ducati με το δεσμοδρομικο συστημα .

kastpan
08/08/2008, 23:56
και τι παρουσιάζει η ducati τώρα?Τα ΞΗΡΟΚΑΜΠΑΝΑ τα είχε η HONDA με τα NSR..πεσμου πόσες moto βγάζει η ducati το χρόνο?πουλιωνται όλες όσες βγάζει???γιατι όχι??δεν ειναι η τιμή παντως ..
sorry για το άσχετος...

vestromas
09/08/2008, 00:01
Ρε αδερφε, μην μας βαζεις να τα βαζουμε με τη χοντα, επειδη εκανε και αυτη μια πατατα.
Η χοντα ειναι χοντα. Το καινουριο τρανσαλπ ειναι μ@λακια.
:beer: :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:01
δεσμοδρομικο τι εννοείς το συστημα μεταβλητού χρονισμού??

kastpan
09/08/2008, 00:03
οδηγησετο και ειμαι σίγουρος οτι τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ θα κάνεις το πιο αξιόλογο δωρο στον εαυτό σου..

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:03
έχει πολύ ψωμί εδώ και δεν του φαινόταν :a014:

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
οδηγησετο και ειμαι σίγουρος οτι τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ θα κάνεις το πιο αξιόλογο δωρο στον εαυτό σου..

ρε συ ΕΛΕΟΣ! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

vestromas
09/08/2008, 00:05
Δεσμοδρομικο, λεγετε το συστημα που εχει αναπτυξει η ντουκατι, για να δεσμευει τους ιδιοκτητες με τους μαστορους, με ορκους αιωνιας αληλεξαρτησης.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:06
καντο και δεν πας ποτε σε αλλη εταιρία ...θυμισουτο αυτο που σου λέω,ίσως έχεις καταλάβει οτι δεν ειμαι άσχετος με την moto...

kastpan
09/08/2008, 00:07
τεχνικα τι έχει να αποδείξει η ducati οχι marketing system...

vestromas
09/08/2008, 00:09
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Hλια, αυτος ειναι χειροτερος και απο εμενα. Θελει να σε βαλει να πουλησεις τον τιγρη, να παρεις την τραγωδια το τρανσαλπ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:09
ΑΛΠΕΙΣ με ΑΛΠΕΙΣ έχουν διαφορά,αφου η ducati μάλλον εχει παει στις Ιταλικές..Οι συντεταγμένες αφορούν Βόριο Πόλο ...

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
καντο και δεν πας ποτε σε αλλη εταιρία ...θυμισουτο αυτο που σου λέω,ίσως έχεις καταλάβει οτι δεν ειμαι άσχετος με την moto...

οκ, θα το έχω υπόψη μου εκεί γύρω στο Δεκέμβριο...





Θα κοιτάξω να βρω τρόπο να δωσω 8500 χιλιάρικα και να χάσω 255 cc και 50 άλογα σε σύγκριση με τα τωρινά, αλλά θα αξίζει τον κόπο :wave2:




( :a4: :a5: )

Band(age)it
09/08/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
και τι παρουσιάζει η ducati τώρα?Τα ΞΗΡΟΚΑΜΠΑΝΑ τα είχε η HONDA με τα NSR..πεσμου πόσες moto βγάζει η ducati το χρόνο?πουλιωνται όλες όσες βγάζει???γιατι όχι??δεν ειναι η τιμή παντως ..
sorry για το άσχετος...



28,704 bikes were sold in the first six months compared to 22,873 in 2007, an increase of 25.5%.

Πηγη http://www.ducati.com/company/investor/press_releases.jhtml;jsessionid=ZAVHKBFKCODS2CRNCB3CFFIKFUIHSIV1

Η εδρα της Ducati στην Ιταλια απασχολει 1150 υπαλληλους .
Πες μου αλλη εταιρεια τοσο μικρη που απο τα ορια της χρεωκοπιας πριν 3 χρονια εχει φτασει στο σημερινο σημειο . Η Honda επαναπαυεται στις δαφνες των προηγουμενων μοντελων της υπο μια εννοια χωρις να τολμαει και αυτο της στοιχιζει .

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Hλια, αυτος ειναι χειροτερος και απο εμενα. Θελει να σε βαλει να πουλησεις τον τιγρη, να παρεις την τραγωδια το τρανσαλπ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

ρε νομιζα οτι δεν υπάρχει χειρότερος απο σένα :bigcry:

vestromas
09/08/2008, 00:15
φευγω διακοπες αυριο. Θα σας τον αφησω για να κρατηθουν οι ισοροπιες στο φορουμ.
Να μου τον προσεχετε. Μην τον προγγιξετε, εχει να δωσει πολλα στο Ιαπωνικο στρατοπεδο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:17
Σοβαρά τώρα, φίλε Kastpan.

Εσύ είχες το παλιο ΤΑ, δοκίμασες το καινούριο, σου άρεσε και το πήρες. Μεγειά σου και καλορίζικο και σου έυχομαι ειλικρινα να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς.

Αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθείς να μας πείσεις οτι είναι το τελειότερο μηχανάκι που κυκλοφορεί τώρα, γιατί απλά δεν είναι. Δεν ξέρω τι ήταν η Honda παλιά, αλλά τώρα έχει επαναπαυθεί στις δάφνες τις και σε λίγο θα βλεπει τις άλλες εταιρίες με το κυάλι :wave2:

Πάντα όρθιος :beer: :beer: :beer:

Band(age)it
09/08/2008, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
δεσμοδρομικο τι εννοείς το συστημα μεταβλητού χρονισμού??

Δεσμοδρομικο ειναι το συστημα κινησης των βαλβιδων χωρις ελατηρια (δηλαδη τα ελατηρια που υπαρχουν εξυπηρετουν διαφορετικο σκοπο απο οτι στις συμβατικες μοτοσυκλετες ) .
Ειναι ο λογος που η Ducati του Stoner μπορει να ανεβασει υψηλοτερες στροφες ακομη και απο τις πνευματικες βαλβιδες των Ιαπωνων και στις ευθειες κερναει τσαγακι .
Αυτο σε καθημερινη συμβιωση φυσικα σημαινει πολυ ακριβοτερα σερβις αλλα εδω μιλαμε για μια τεχνολογια 20ετιας ( !!! ) που εξελισσεται συνεχως .

kastpan
09/08/2008, 00:20
ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ αποτέλεσμα είναι αυτά που δεν μπορεις να καταλάβεις η δεν μπορείς να παραδεχθείς..Σοβαρή εταιρία δεν είναι αυτη που αφήνει υπαλλήλους απολυμένους,είναι αυτή που προσπαθεί να βγάλει μια moto στην αγορά για να χτυπήσει το νούμερο 1 στον κόσμο δηλαδή την HONDA.Επειδή δεν το καταφέρνει......ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ.....αυτά σκέψου τα....έχουν άμεση σχέση με ωριμότητα και με τεχνολογία...

kastpan
09/08/2008, 00:22
Εννοείς το μεταβλητό συστημα χρονισμού.Μιλαμε για την δική moy transalp και την δική σου ducati όμως....

vestromas
09/08/2008, 00:23
Eιπαμε. Ενα λαθος εκανε η Χοντα. Το καινουριο τρανσαλπ. Μη την αδικεις και το κανεις βιτρινα της. Ουτε αυτη δεν το θελει.:lol: :beer: :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:25
Cpt. Haddock......και εγώ ευχομαι να έχετε καλά ταξίδια και καλές διακοπές.....η HONDA είναι νούμερο 1 και όχι τυχαία..Είναι η μόνη εταιρία που την πολεμάνε όλοι και αυτή κανέναν..

kastpan
09/08/2008, 00:26
vestroma καλές διακοπές και του χρόνου με HONDA!!!!:lol: :lol: :lol:

kastpan
09/08/2008, 00:27
Απαντηση για τις συντεταγμένες θέλω.....ουτε οι εταιρίες δεν απαντούν...

kastpan
09/08/2008, 00:29
απο που ήσαστε???Εγω απο πάτρα...διακοπές που???

vestromas
09/08/2008, 00:29
Μην το κανεις τοσο συγκινητικο το θεμα ρε φιλε Kastpan. Την εκανες την χοντα να φαινετε σαν το κοριτσακι με τα σπιρτα.:lol: :beer: :wave2:
Εισαι ωραιος ομως ρε μπαγασα. Εμενα με κοροιδευουν και με λενε Σφακιανακη και σενα θα σε φωναζουν Σαρακκακη:lol: :beer: :wave2:

vestromas
09/08/2008, 00:32
Να σαι καλα ρε Kastpan, καλες διακοπες να εχεις.:beer: :beer: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Απαντηση για τις συντεταγμένες θέλω.....ουτε οι εταιρίες δεν απαντούν...

τι να τις κάνουμε ρε συ τις συντεταγμένες; Σημαίνουν κάτι; Μην είσαι τόσο αφελής...

Δλδ αν βγει μια άλλη εταιρία και βάλει συντεταγμένες στην Ανταρκτική θα πρέπει να τρέξουμε να αγοράσουμε το μηχανάκι γι' αυτό το λόγο;

Ξεκόλα. Καλο το ΤΑ, μεγειά αλλα μη θεωρείς οτι έπιασες και τον παπα απ' τα @@δια :lol:

:beer:

kastpan
09/08/2008, 00:33
γελάω με αυτά που έγραψες,παρε μια transalp να οδηγήσεις και του χρόνου παμε εκδρομη με transalp...:lol: :lol:

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
γελάω με αυτά που έγραψες,παρε μια transalp να οδηγήσεις και του χρόνου παμε εκδρομη με transalp...:lol: :lol:

εξήγησέ μου γιατί να πληρώσω 8500 ευρώ για να χάσω τη μισή ιπποδύναμη απ' αυτή πυο έχω τώρα :confused:

kastpan
09/08/2008, 00:37
ουτε εσυ με κάλυψες μ=για τις συντεταγμένες καμία εταιρία δεν βάζει μόστρα τέτοια νούμερα αν δεν είναι σίγουρη....δεν έχουν απάντηση τα εργοστάσια έχεις εσύ???Είχα transalp μην το ξεχνάς και είμαι πιτσιρικάς όχι δημόσιος υπάλληλος που χαμογελάει...(βλέπε προηγούμενα)
ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ...

vestromas
09/08/2008, 00:37
Για να εχεις γραφικα με συντεταγμενες να μην χασεις το δρομο ρε Ηλια.:lol: :beer: :wave2:

kastpan
09/08/2008, 00:41
Τα 5 άλογα τα κερδίζεις στην ποιότητα και ΔΕΝ θα παρεις ποτε οδική βοήθεια..Ο χειρότερος εχθρός της express service ειναι η HONDA,εαν έχεις καποιο φιλο εκεί ρώτα τον...

Band(age)it
09/08/2008, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ αποτέλεσμα είναι αυτά που δεν μπορεις να καταλάβεις η δεν μπορείς να παραδεχθείς..Σοβαρή εταιρία δεν είναι αυτη που αφήνει υπαλλήλους απολυμένους,είναι αυτή που προσπαθεί να βγάλει μια moto στην αγορά για να χτυπήσει το νούμερο 1 στον κόσμο δηλαδή την HONDA.Επειδή δεν το καταφέρνει......ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ.....αυτά σκέψου τα....έχουν άμεση σχέση με ωριμότητα και με τεχνολογία...

Λοιπον...νουμερο 1 στον κοσμο στις μηχανες
Supersport 600 - Δεν ειναι η Honda καθως στα διεθνη τεστ κορυφαιο βγαινει το R6 / Triumph .
Supersport 1000 - Το Honda θεωρειται οντως τελειο
Sporttouring - Δεν ειναι η Honda καθως το ΧΧ εχει σβηστει απ'τον χαρτη ελεω Hayabusha .
On-off 600 - Εαν κοιτας 50% ασφαλτο και 50% χωμα τοτε η απαντηση ειναι ΚΤΜ
Εαν κοιτας 80% ασφαλτο και 20% σκονισμενη ασφαλτο τοτε παιρνεις Vstrom
Εαν κοιτας 95% ασφαλτο και 5% σκονισμενη ασφαλτο τοτε παιρνεις Versys
Εαν κοιτας 100% ασφαλτο παρε Multistrada
On-off 1000 - Και παλι οτι πληρωνεις παιρνεις βλεπωντας τα μεγαλα ΚΤΜ Adventure τις Bmw Gs / Adventure .
Στα καθαρα ασφαλτινα On-off 1000 εχεις το Varadero , Tiger , Multistrada 1100 και το Vstrom / KLV 1000. Πες μου εσυ οτι το Varadero τα σβηνει απ'τον χαρτη .

Στα μηχανακια που κυκλοφορουν παααρα πολυ στην κατηγορια των γυμνων με μπικινι φερινγκ θα εχεις παρατηρησει πως το CBF πασχει σε πωλησεις εναντι του Fazer..γιατι?Ειναι ακριβοτερο ? Οχι...απλα ειχε μοτερ 12ετιας μεχρι περυσι και την ιδια εμφανιση ενω το Fazer ανανεωνονταν !
Στα γυμνα ? Βλεπεις τα Hornet οπου και αν κοιταξεις η το Ζ-750 ? Μηπως και το Hornet εμεινε ιδιο για χροοονια ?
Θα μου πεις ισως πως στη Honda γουσταρουν τη σταθερη αξια των μοντελων τους...
Εγω θα σου πω οτι ζω μονο μια φορα και δε θα αποδωσω φορο τιμης σε καμια Honda οσο αυτη δε σπαταλαει χρηματα για ερευνα και αναπτυξη...Καλως ή κακως η Honda εχει λυσσαξει να αλλαζει χρωματα και τιποτα αλλο στα μοντελα της για χρονια ολοκληρα..αυτο κραταει απλα υψηλη μεταπωλητικη αξια και δεν προσφερει τιποτα αλλο στο αθλημα του μοτοσυκλετισμου εκτος απο μια δοση ρομαντισμου .

Αν εσενα σου εχει κολλησει το καινουριο ΤΑ τοσο ασχημα εισαι τυχερος γιατι το ονειρο σου κοστιζει σκαρτα 9000 ευρα...εγω δυστυχως θελω ολες τις υπολοιπες...

Παντα ορθιος και καλα χιλιομετρα .

Αυτες ειναι οι δικες μου σκεψεις και προτιμησεις που πηγαζουν απο τον ελληνικο και διεθνη τυπο

kastpan
09/08/2008, 00:46
το χχ δεν βγαίνει πια η HONDA περιμένει τι θα βγάλουν οι άλλοι,όταν όμως οι άλλοι βγάλουν ,χτυπάει και ολοι έρχονται μετα πίσω...τα ίδια λέμε όλοι πόλεμο η HONDA τίποτα και ειναι το Νουμερο 1,και εσυ να έχεις καλα χιλιομετρα και τα ονειρα σου πραγματικότητα..

Cpt. Haddock
09/08/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
Τα 5 άλογα τα κερδίζεις στην ποιότητα και ΔΕΝ θα παρεις ποτε οδική βοήθεια..Ο χειρότερος εχθρός της express service ειναι η HONDA,εαν έχεις καποιο φιλο εκεί ρώτα τον...

Δε θα χάσω 5 αλλά 50 άλογα...

(ξεκόλα απο τις συντεταγμένες γιατι αμα γυρίσει ο κόσμος απο τις διακοπές και τα δει αυτά θα αρχίσει τις λεμονόκουπες :bigcry: )

kastpan
09/08/2008, 00:51
50 άλογα???που θα χάσεις???