PDA

View Full Version : ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΑΚΙ!!ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!



GTZ750
27/12/2007, 18:59
ΣΚΕΥΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΜΑ!!!

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΣΥΧΝΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ !/!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΓΙΑ ΤΟ XR 400!!

ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 3000 ΜΕ 3500 ΕΥΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ!!

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΕΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ, ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ, ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΣΥΜΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΡΑΚΑΚΗ!

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ DRZ 400!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!

ps: ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ!!!


115642

akamarinos
27/12/2007, 19:06
αφου το θες και για καθημερινη χρηση τοτε dr

marios8
27/12/2007, 19:09
Αν μιλάμε για χώμα είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από το DRZ 400 S :beer: :wave2:

GTZ750
27/12/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
αφου το θες και για καθημερινη χρηση τοτε dr

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧR ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟ??

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΕΝΑ GSXR 750 Κ6!!!

Η ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

ΜΕΝΩ ΡΟΔΟ!!!

nantin
27/12/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧR ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟ??

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΕΝΑ GSXR 750 Κ6!!!

Η ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

ΜΕΝΩ ΡΟΔΟ!!!

ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΙΓΩΣ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΟΛΙΣΘΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ ΚΙ ΟΛΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ . Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ .ΚΑΝΤΟ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΛΕΝΞΕ ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ .ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ .ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΦΡΕΝΑ Κ.Τ.Λ

marios8
27/12/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΙΓΩΣ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΟΛΙΣΘΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ ΚΙ ΟΛΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ . Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ .ΚΑΝΤΟ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΛΕΝΞΕ ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ .ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ .ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΦΡΕΝΑ Κ.Τ.Λ

+1 Με το XR και πιτσαρία δουλεύεις αλλα το θέμα είναι ότι τα σωστά λάστιχα για χώμα είναι τελείως ακατάλληλα για την άσφαλτο. :beer: :beer: :wave2:

GTZ750
29/12/2007, 07:40
παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!!!

οτι αλλο εχετε ειμαι ολος αυτια!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

fantacid
29/12/2007, 11:57
τα σωματινα λαστιχα ειναι ακαταλληα για ασφαλτο κ εως επικυνδινα σε βρεγμενη ασφαλτο,
ειτε ειναι σε xr ειτε σε drz ειτε ειναι σε ktm!

το xrακι το εχω για βουνο, κ για παπι οπως ακριβως σκέφτεσαι να το χρησιμοποιησεις κ εσυ.

ανταλλακτικα ειναι ενα θεμα,
για το 650 εχει τα παντα, για το 250 εχει τα παντα, για το 400 δεν εχει σχεδον τπτ!
το θεμα ειναι οτι 250-400-650 ειναι σχεδον τα ιδια μηχανακια αρα λιγο πολυ βολευεσαι!
για ιμιτασιον μιλαμε παντα

τα γνησια υπαρχουν ολα κ αν δε υπαρχον σε 15 μερες ειναι εδω,
απο την αλλη υπαρχει κ το ebay που ειναι πιο οικονομικο κ πιο γρηγορο!!!

στη πολη αν δε το σκιζει χωρις λογο εχει αυτονομια που μπορει να φτασει τα 180χλμ το τεποζιτο -10 λιτρα- αλλα να περιμενεις μια αυτονομια περιπου 120χλμ.

αρα ειναι αρκετα τιμιο απο αυτη τη αποψη!

στο βουνο παλι αν δε θα πας για χρονους θα μπορει να προσφερει πεντε-δεκα βασικα πραματακια!

πρωπικα κ σε μονοπατακια μπαινω κ κανα αλματακι αν βρεθει στο διαβα μου κ γενικοτερα οτι γουσταρω, με ακουει!


να θυμασε οτι απο το 96 μεχρι το 2004 δεν εχει ΚΑΜΙΑ διφορα οπποτε οτι παραπανω σου ζητανε δεν εχει κ τοσο μεγαλη σημασια.....

αλλα αυτο ειναι στη κριση σου

Vstrommer71
29/12/2007, 13:26
Το XR οντως ειναι καλα αλλα ΔΕΝ εχει κατι σημαντικο:ΜΙΖΑ!Γι αυτο βεβαια ειναι και καποια κιλα ελαφρυτερο.
Παντως σε αυτα τα χρηματα και τα τρια μηχανακια(XR-DRZ-TTR) ειναι πολυ καλα σαν δευτερα μηχανακια βολτας-βουνου

GTZ750
29/12/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
.........


να θυμασε οτι απο το 96 μεχρι το 2004 δεν εχει ΚΑΜΙΑ διφορα οπποτε οτι παραπανω σου ζητανε δεν εχει κ τοσο μεγαλη σημασια.....

αλλα αυτο ειναι στη κριση σου

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΤΟΥ 96 ΜΕ ΤΟ 2002????

ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Tigas
30/12/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ΔΗΛΑΔΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Να μας αφήσεις τις ευχαριστίες και να πείς στον αλήτη που σε επισκέφτηκε αυτές τις ημέρες να πάρει την καθαριότητα που λέγαμε πές του, οι Άλπεις έχουν πολλούς χωματόδρομους :winka:



:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dimpapag
02/01/2008, 15:44
παιδια καλλη χρονια και τα δυο μηχανακια ειναι απο τα καλητερα αλλα συγουρα το dr ειναι ποιο αξιοπιστο..αρα καλλητερο για καθημερινη χρηση. εχω dr 11 χρονια....

fantacid
02/01/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimpapag
παιδια καλλη χρονια και τα δυο μηχανακια ειναι απο τα καλητερα αλλα συγουρα το dr ειναι ποιο αξιοπιστο..αρα καλλητερο για καθημερινη χρηση. εχω dr 11 χρονια....


ναι ναι μη παρεις XR



το εχω μονο 1.5 χρονο!!!!


115977

GTZ750
03/01/2008, 10:01
λοιπον εχουμε και λεμε!!!

μετα απο αρκετεσ μερεσ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα σε ενα ktm 520 toy 2002 !!!

περισσοτερο εκει γιατι το μηχανακι ειναι ενοσ φιλου και ξερω το μηχανακι(πολυ βασικο για μενα)

για πειτε γνωμεσ για αυτο το μηχανακι!!!!!!


116015

GTZ750
03/01/2008, 10:03
φυσικα θα πρεπει να φινουν και οι καταληλοι συμβιβασμοι γιατι ειναι κατι τελειως διαφορετικο σε σχεση με το xr και το drz !!!!!

Julius
03/01/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
λοιπον εχουμε και λεμε!!!

μετα απο αρκετεσ μερεσ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα σε ενα ktm 520 toy 2002 !!!

περισσοτερο εκει γιατι το μηχανακι ειναι ενοσ φιλου και ξερω το μηχανακι(πολυ βασικο για μενα)

για πειτε γνωμεσ για αυτο το μηχανακι!!!!!!


ASXETOOOOO

re man auto tha se kanei na stamamtiseis to enduro prin to arxiseis :rotflmao: :rotflmao:

tha xaneis olh thn magia prospathontas na kratitheis epano toy lemeeeee

episeis prosexe giati autos o kinitiras evgaze syxna provlimata kai eithele epimeli syntirisi

to ksero oti tha se apogoiiteyso alla to mixanaki einai entelos akatalilo gia thn fasi sou


tespa opos kai na exei to agorases opote koita na to eyxaristitheis oso ginete


gia arxi tha sou elega pigene poio "anoixtes" voltes eos to poly anoixta aneta monopatia gia na to synitheiseis ligo



a kai pouse, ksekina ligo treksimo na ftiakseis fysiki katastash giati tha kremas grigora me to thirio



:wave2: :wave2: :wave2:

GTZ750
03/01/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ASXETOOOOO

re man auto tha se kanei na stamamtiseis to enduro prin to arxiseis :rotflmao: :rotflmao:

tha xaneis olh thn magia prospathontas na kratitheis epano toy lemeeeee

episeis prosexe giati autos o kinitiras evgaze syxna provlimata kai eithele epimeli syntirisi

to ksero oti tha se apogoiiteyso alla to mixanaki einai entelos akatalilo gia thn fasi sou


tespa opos kai na exei to agorases opote koita na to eyxaristitheis oso ginete


gia arxi tha sou elega pigene poio "anoixtes" voltes eos to poly anoixta aneta monopatia gia na to synitheiseis ligo



a kai pouse, ksekina ligo treksimo na ftiakseis fysiki katastash giati tha kremas grigora me to thirio



:wave2: :wave2: :wave2:

δεν το εχω παρει ακομα!!!!

εμενα το μονο που με προβληματιζει ειναι αυτο με τα προβληματα που μου ειπες και την επιμελη συντηρηση!!!!!

δηλαδη οταν λεμε για συντηρηση ????

μπορεις να πεις συγκεκριμενα πραματα??

λαδια,ρυθμισμα βαλβιδες κτλ...!!