PDA

View Full Version : Xt 600 E, συντήρηση



Σελίδες : [1] 2 3 4

notakos600
27/12/2007, 21:48
(από βιβλίο κατασκευαστή)


Βαλβίδες (διάκενο) (mm) :
Εισαγωγής: 0,05-0,10 (0,07)
Εξαγωγής: 0,12-0,17 (0,15)

Διάστημα ρύθμισης βαλβίδων : στα 1.000 και κάθε 6.000 χλμ


Χωρητικότητα λαδιού και τύπος:
3,3 (2,7 σε αλλαγή, 2,8 με φίλτρο)
20W40, 10W30 τύπου SE
Διάστημα αλλαγής λαδιού: στα 1.000 και κάθε 6.000 χλμ

Τύπος και διάστημα αλλαγής φίλτρου λαδιού:
Χάρτινο και σίτα, με κάθε αλλαγή λαδιών αλλαγή το χάρτινο, καθαρισμός η σίτα.

Τύπος και διάστημα αλλαγής φίλτρου αέρα:
Xάρτινο, αλλαγή αν χρειάζεται.

Τύπος μπουζί, διάκενο (mm):
NGK DPR 8EA-9 ή DPR 9EA-9 0,8-0,9 mm

Χωρητικότητα λαδιού πηρουνιού:
538 cc έκαστη ή 155mm από πάνω.

Βίδα ρύθμισης αέρα (στροφές ξεβίδωμα από τέρμα) :2 1/2

Ρελαντί: 1.200-1.400 σαλ

Ρύθμιση καδένας εκκεντροφόρου: αυτόματη

p@nos
27/12/2007, 22:22
:a013: :a013: :a013:

Αυτα ειναι πραγματα που τα λεει το owner's manual (οχι ολα) και ισχυουν και για το XT500E.

Επεισης επειδη γενικα πολλοι εχουν την απορια για το πως μετραμε τα λαδια του κινητηρα,
ζεσταινουμε τον κινητηρα για 10 δευτερολεπτα,μετα περιμενουμε κανα-δυο λεπτα και ελεγχουμε...






Νοτακο μηπως εχεις service manual και part's catalog?

notakos600
28/12/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
:a013: :a013: :a013:

Αυτα ειναι πραγματα που τα λεει το owner's manual (οχι ολα) και ισχυουν και για το XT500E.

Επεισης επειδη γενικα πολλοι εχουν την απορια για το πως μετραμε τα λαδια του κινητηρα,
ζεσταινουμε τον κινητηρα για 10 δευτερολεπτα,μετα περιμενουμε κανα-δυο λεπτα και ελεγχουμε...






Νοτακο μηπως εχεις service manual και part's catalog?

manual βρήκα μόνο της clymans (αν το γράφω σωστά) και αφορά το 600 του 1987.
Parts catalog σε PDF , θα βρω το site και θα το βάλω.
Θα βάλω και αναλυτικά το service του 600 με φωτό.
Φυσικά ισχύουν και για το 500, νομίζω μόνο ο κυβισμός αλλάζει.

gousgoun_69
28/12/2007, 21:09
Βρήκα τα manual που θέλετε εδώ http://www.forumxt600.com.br/forum/viewtopic.php?t=1117





Ρε τι κάνω ο αργόσχολος σακάτης :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:






:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

notakos600
28/12/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Βρήκα τα manual που θέλετε εδώ http://www.forumxt600.com.br/forum/viewtopic.php?t=1117





Ρε τι κάνω ο αργόσχολος σακάτης :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:






:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

Να είσαι καλά και κουράγιο, όλα περαστικά είναι ;)

p@nos
28/12/2007, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να είσαι καλά και κουράγιο, όλα περαστικά είναι ;)


Αν μπορεις ψαξε μηπως εχεις το αγγλικο...

gousgoun_69
28/12/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Αν μπορεις ψαξε μηπως εχεις το αγγλικο...





Στα πορτογαλικά είναι αλλά δεν είναι δύσκολο να δούμε τα βασικά...μοιάζουν και οι λέξεις και έχουν και πολλές φωτογραφίες :wave2: :beer: :beer:

mourgakos
01/01/2008, 16:10
10 δευτερα ζεσταμα δεν ανεβαινουν τα λαδια.

μετα απο μια μικρη βολτα αν μπορεις καλα ειναι ,η κανα τριλεπτο,για να ζεσταθουν
και τα μεταλλα.το μπεστ ειναι........
οταν ο κυλινδρος ειναι στους 120-130 κελσιου και το ψυγειο,δηλαδη
το πλαισιο π.χ κοντα στην ενωσξ με τους λαιμουςειναι 50-60 κελσιου τοτε η σταθμη
πρεπει να ειναι ελαχιστα πιο κατω απο το μαξ.αυτο αν το μετρησεις με την μεθοδο
που περιγραφεις πιο πανω εμενα μου δειχνει τελειως αδειο!αυτες ειναι οι συνθηκες πραγματικης
λειτουργιας του κινητηρα σε καλες συνθηκες,ουτε παγωνια,ουτε ζεστη,χωρις τρελη κινηση.
εχει τυχει σε κινηση να φτασει ο κυλινδος
160 κελ και το υποπλ πανω απο 70.εκει τα ξερναει απο το φιλτρο αρεος αν εισαι τυχερος.
επισης παντα μετραμε ποσο λαδι βγαζει με την αλλαγη.

παντα να αλλαζετε σε καθε αλλαγη λαδιων και το φιλτρο λαδιου.
βοηθαει πολυ το μηχανημα.και σιγα το κοστος.

p@nos
01/01/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
10 δευτερα ζεσταμα δεν ανεβαινουν τα λαδια.



Ρε μουργακο ετσι λεει το manual ομως για το 03...
Και εμενα μου ψιλογανικε περιεργο ομως 10s ειναι αρκετος χρονος για να κυκλοφορισουν τα λαδια στον κινητηρα...

mourgakos
01/01/2008, 21:30
η τρομπα λεει οτι περναει 3 λιτρα το λεπτο στις 2500 σαλ.........

notakos600
03/01/2008, 00:18
Απλά να επισημάνω τη σημασία της εξαέρωσης από το βιδάκι στο χάρτινο φίλτρο λαδιού για όσους δεν το ξέρουν, νέους ιδιοκτήτες κλπ.
Η διαδικασία αυτή γίνεται, να θυμήσω, όταν στραγγίζουμε το λάδι από την βίδα που βρίσκεται στο πλάι κάτω από το εμπρός γρανάζι κίνησης.
Στην αλλαγή λαδιών βάζουμε 1 λίτρο από το καινούργιο λάδι, βάζουμε μπρος και ξεβιδώνουμε ελάχιστα τη βίδα εξαέρωσης μέχρι να βγάλει λάδι αντί για αέρα(μαζί με λάδι) , μετά σβήνουμε το μοτέρ και προσθέτουμε το υπόλοιπο λάδι και είμαστε οκ.

mourgakos
03/01/2008, 00:23
σαφως αυτο καθε φορα.......:beer:

ακομα και οταν δεν αλλαζουμε φιλτρο λαδιου........

μηπως και.......:lol:

sotpag
03/01/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
......οταν ο κυλινδρος ειναι στους 120-130 κελσιου και το ψυγειο,δηλαδη
το πλαισιο π.χ κοντα στην ενωσξ με τους λαιμουςειναι 50-60 κελσιου ......


και πως μετραμε την θερμοκρασια :confused:

p@nos
28/01/2008, 11:47
up

Ρε παιδια καντε το sticky

p@nos
22/07/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
up

Ρε παιδια καντε το sticky

:D



Αντε κυριοι μοντερατοροι καντε κατι...

BILLAH43F
26/07/2008, 13:14
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ SERVICE MANUALS TOY XT600E ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ http://www.xt600e.co.uk/
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΜΕΝΟ ENGLISH 148 MB

notakos600
26/07/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLAH43F
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ SERVICE MANUALS TOY XT600E ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ http://www.xt600e.co.uk/
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΜΕΝΟ ENGLISH 148 MB


Πολύ καλή σελίδα BILLAH43F :beer:

xenos
23/12/2008, 12:59
Κάποιες ερωτήσεις προς τους κατόχους ΧΤ600 (:blush: )

- Κάθε πότε αλλάζετε λάδια?

- Μου έχει σπάσει το ένα από τα δύο πλαστικά που είναι κολλητά στο ρεζερβουάρ. Το θέμα είναι ότι το δικό μου είναι μοντ.98 (μπλε - άσπρο), αλλά βρίσκω πλαστικό μόνο από μεταγενέστερα μοντέλα (2000+). Λογικά σαν κομμάτι πρέπει να κάνει, αλλά το μπλε του μοντ.98 είναι ίδιο με των μεταγενέστερων μοτέλων ή θα έχει διαφορά? :confused:

- Με τι καθαρίζονται οι λαιμοι από την οξείδωση? Αξίζει? (φαίνεται πολύ άσχημο αισθητικά)

- Μου έχουν τρυπήσει οι φυσούνες (έτσι μου τις είπε ο μάστορας) που προστατεύουν τα μπροστινά καλάμια. Πειράζει πέραν του αισθητικού? Έχω δει να βάζουν και επικαλαμίδες (!) που είναι πιο ωραίες. Κόστος περίπου?

- Η γέφυρα για τα μπροστινά καλάμια κάνει όντως δουλειά?

Αυτά τα ολίγα... :)

ftsmf
23/12/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Κάποιες ερωτήσεις προς τους κατόχους ΧΤ600 (:blush: )

- Κάθε πότε αλλάζετε λάδια?

- Μου έχει σπάσει το ένα από τα δύο πλαστικά που είναι κολλητά στο ρεζερβουάρ. Το θέμα είναι ότι το δικό μου είναι μοντ.98 (μπλε - άσπρο), αλλά βρίσκω πλαστικό μόνο από μεταγενέστερα μοντέλα (2000+). Λογικά σαν κομμάτι πρέπει να κάνει, αλλά το μπλε του μοντ.98 είναι ίδιο με των μεταγενέστερων μοτέλων ή θα έχει διαφορά? :confused:

- Με τι καθαρίζονται οι λαιμοι από την οξείδωση? Αξίζει? (φαίνεται πολύ άσχημο αισθητικά)

- Μου έχουν τρυπήσει οι φυσούνες (έτσι μου τις είπε ο μάστορας) που προστατεύουν τα μπροστινά καλάμια. Πειράζει πέραν του αισθητικού? Έχω δει να βάζουν και επικαλαμίδες (!) που είναι πιο ωραίες. Κόστος περίπου?

- Η γέφυρα για τα μπροστινά καλάμια κάνει όντως δουλειά?

Αυτά τα ολίγα... :)

ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 4000 ΜΕ 5000 ΧΛΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ... ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 70ΕΥΡΩ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΥΑΜΑΗΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΑΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ... ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΡΙΨΙΜΟ..ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΣ ΣΤΑ ΒΡΩΜΟΝΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.. ΟΙ ΦΥΣΟΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΠΟ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΑΡΝΤ.. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝ ΟΦ ΑΦΗΝΕΙΣ ΦΥΣΟΥΝΕΣ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΟΜΠΛΕ.. ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ Η ΓΕΦΥΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..

notakos600
23/12/2008, 13:29
+ 600 σε όλα τα παραπάνω.

Απλά να προσθέσω για τους οξειδωμένους λαιμούς, ένα καλό και υπομονετικό τρίψιμο με βουρτσάκι ή γυαλόχαρτο, λίγο δούλεμα της μηχανής για να ζεσταθούν και βάψιμο με σπρέ'ι' υψηλής (800 ή 1000 βαθμών) σε μαύρο ή ασημί χρώμα.

Για την προσθήκη γέφυρας στο μπροστινό, που είναι απαραίτητη, αν φοράς 17αρα ζάντα δεν θα χρειαστεί να βγάλεις ρόδα γιατί μπαίνει κι έτσι.

Όσο για τους αεραγωγούς η γιαμάχα αισχροκερδεί χωρίς λόγο, είναι πανάκριβοι.

xenos
23/12/2008, 14:43
Πρώτα απ'ολα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις. :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 4000 ΜΕ 5000 ΧΛΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ...

οκ, και εγώ κάθε 5000 έχω σκοπό να αλλάζω.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ

ναι


Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΛΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 70ΕΥΡΩ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΥΑΜΑΗΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΟΥ ΑΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ...

Το χρώμα θα ταιριάζει όμως?


Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΒΟΥΡΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΡΙΨΙΜΟ..ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΣ ΣΤΑ ΒΡΩΜΟΝΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ..

Σπρέυ καθαριστικό? (γιατί λέω να το κάνω μόνος αν μπορώ)
Όταν λες βουρτσάκι?
Μετά από πόσο καιρό θα ξαναγίνουν έτσι? (αν είναι για 1 μήνα το αφήνουμε το θέμα) :bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΟΙ ΦΥΣΟΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΠΟ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΑΡΝΤ.. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΝ ΟΦ ΑΦΗΝΕΙΣ ΦΥΣΟΥΝΕΣ.. ΟΙ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΚΟΜΠΛΕ..

Δεν είναι μοτάρντ. Απλά μου φαίνονται πιο όμορφες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ Η ΓΕΦΥΡΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..

Μάλλον εγώ δεν το είπα καλά. :blush: Εννοούσα αν βλέπεις διαφορά στην οδήγηση μετά την τοποθέτηση, όχι αν είναι δύσκολη η τοποθέτηση.

xenos
23/12/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Απλά να προσθέσω για τους οξειδωμένους λαιμούς, ένα καλό και υπομονετικό τρίψιμο με βουρτσάκι ή γυαλόχαρτο, λίγο δούλεμα της μηχανής για να ζεσταθούν και βάψιμο με σπρέ'ι' υψηλής (800 ή 1000 βαθμών) σε μαύρο ή ασημί χρώμα.


Ρωτάω και σένα, όταν λές βουρτσάκι? Γίνεται με το χέρι ή με κάνα black & Decker?


Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Για την προσθήκη γέφυρας στο μπροστινό, που είναι απαραίτητη, αν φοράς 17αρα ζάντα δεν θα χρειαστεί να βγάλεις ρόδα γιατί μπαίνει κι έτσι.


Απαραίτητη γιατι? (συλλέγω πληροφορίες :blush: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Όσο για τους αεραγωγούς η γιαμάχα αισχροκερδεί χωρίς λόγο, είναι πανάκριβοι.


Και τι να κάνουμε? Γίνεται διαφορετικά? Άντε κανα μτχ.

notakos600
23/12/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Ρωτάω και σένα, όταν λές βουρτσάκι? Γίνεται με το χέρι ή με κάνα black & Decker?



Απαραίτητη γιατι? (συλλέγω πληροφορίες :blush: )



Και τι να κάνουμε? Γίνεται διαφορετικά? Άντε κανα μτχ.


1) Δράπανο για λιγότερο κόπο.

2) Αποτρέπει τις στρεβλώσεις.

3) Μτχ θα είναι χειρότερα από αυτά που έχεις τώρα.

xenos
24/12/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
1) Δράπανο για λιγότερο κόπο.


Δράπανο έχω, αλλά τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω? :confused:

notakos600
24/12/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Δράπανο έχω, αλλά τι βουρτσάκι πρέπει να πάρω? :confused:


Κάτι σαν αυτό:


150982

p@nos
25/12/2008, 00:26
Φιλε μου αρκετα μου φαινοντε τα 5.000χλμ για αλλαγη.

Εγω τα αλλαζω καθε 3.000 μαξ αλλα ειναι ολα μεσα στην πολη οποτε και πιο ''απαιτητικα'', μαζι με φιλτρο βεβαια...

Οι φυσουνες στα καλαμια μπαινουν ,επειδη το ΧΤ ειναι χωματινο μηχανακι και πηγαινει θεωρητικα σε μερη με χωματα/σκονες/πετραδακια, για να προστατευσουν τις τσιμουχες των καλαμιων.
Το κακο ειναι οτι αν θες να τις αλλαξεις πρεπει να βγαζεις τα καλαμια.

Οι αεραγωγοι ειναι οντως πανακριβοι γιατι ειναι το πιο ευπαθες σημειο μιας και σε πτωση σπανε απευθειας.Δυστυχως το δικο μου το πηρα με μια ρογμη στον δεξι αεραγωγο απο πτωση μαλλον.Το ενοχλητικο ηταν οτι ετριζε, αλλα του εβαλα στοκο απο την εσωτερικη μερια και τωρα δε τριζει...

Τους λαιμους εγω τους καθαρισα με συρμα απ'αυτο που εχουμε για τα λυπη της κουζινας(:lol: ) και WD40

xenos
25/12/2008, 15:10
Να υποθέσω δλδ οτι οι λαιμοί δεν έχουν κάποια "επικάλυψη", ώστε να με πειράζει αν φύγει με το τρίψιμο?

notakos600
27/12/2008, 08:59
Μπαταρία ΧΤ 600 Ε :

YTX9-BS , CTX9-BS , GTX9-BC

Φόρτιση:

Κανονική .... 0,9Α για 6 έως 10 ώρες.

Γρήγορη .... 4Α για 1 ώρα.

p@nos
27/12/2008, 11:44
νοτακο δε πιστευω να σου εμεινε απο μπαταρια εεε?

:uplate: :cry: :p

notakos600
27/12/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
νοτακο δε πιστευω να σου εμεινε απο μπαταρια εεε?

:uplate: :cry: :p


Πάνο όχι ακόμη αλλά τώρα που την κυκλοφορώ λιγότερο λόγω καιρού θέλει συχνότερα φόρτιση και νομίζω πως την άνοιξη πάω για καινούργια.
Ψάχνοντας βέβαια έμαθα τους τύπους και τις φορτίσεις και τα παράθεσα για να βοηθήσω κάθε ενδιαφερόμενο.

xenos
30/12/2008, 22:01
Μήπως γνωρίζει κάνενας που μπορώ να βρω επικαλαμίδες και σε τι περίπου τιμή παίζουν? :confused:

ftsmf
31/12/2008, 16:36
SE OPOIODHPOTE MAGAZI ME ANTALLAKTIKA EXEI EPIKALAMIDES KATHWS MPOREI NA EXEI KAI STO SYNERGEIO SOU.. TIMH GYRV STA 40 EURO

xenos
02/02/2009, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Μήπως γνωρίζει κάνενας που μπορώ να βρω επικαλαμίδες και σε τι περίπου τιμή παίζουν? :confused:

Πριν κάνω την παραγγελία μια τελευταία ερώτηση. Πιστεύετε ότι προστατεύουν το ίδιο με τις φυσούνες ή είναι χειρότερα? :confused:

xenos
22/03/2009, 07:34
Ερώτηση sos! Τι λάδια βάζετε στην καλή σας? (ιξώδες και αν θέλετε μάρκα)
Τώρα που καλοκαιριάζει λίγο πιο χοντρά? :confused:

p@nos
22/03/2009, 13:50
Motul 5100, και ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

τωρα που καλοκαιριαζει βαλε 15w50, και θα εισαι μια χαρα

xenos
29/03/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Απλά να επισημάνω τη σημασία της εξαέρωσης από το βιδάκι στο χάρτινο φίλτρο λαδιού για όσους δεν το ξέρουν, νέους ιδιοκτήτες κλπ.
Η διαδικασία αυτή γίνεται, να θυμήσω, όταν στραγγίζουμε το λάδι από την βίδα που βρίσκεται στο πλάι κάτω από το εμπρός γρανάζι κίνησης.
Στην αλλαγή λαδιών βάζουμε 1 λίτρο από το καινούργιο λάδι, βάζουμε μπρος και ξεβιδώνουμε ελάχιστα τη βίδα εξαέρωσης μέχρι να βγάλει λάδι αντί για αέρα(μαζί με λάδι) , μετά σβήνουμε το μοτέρ και προσθέτουμε το υπόλοιπο λάδι και είμαστε οκ.

SOS! HELP!

Με έπιασε η προκοπή και είπα να αλλάξω λαδάκια μόνος. Μόλις έβαλα τα καινούρια, έκανα εξαέρωση από το βιδάκι, έβγαλε λάδι και το έσβησα. Πάω να βιδώσω τη βίδα (πολύ χαλαρά) και παρατήρησα δυστυχώς ότι ενώ πήγαινε καλά δεν έσφιγγε και έκανε γύρους τσάμπα σα να κλώτσησε η βίδα. :uplate:

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν την έσφιξα με δύναμη για να γίνει κάτι τέτοιο και αν το βάλω μπροστά, δακρύζει. :sick: Λέω να το πάω στον μηχανικό να φτιάξει άλλες στροφές ή να πάω να πάρω ένα καινούριο καπάκι? Γνωρίζει κανένας πόσο κοστίζει??? :sad:


υγ.Αν βγάλώ το καπάκι του φίλτρου λαδιού τώρα που είναι γεμάτο λάδια, θα βγάλει μεγάλη ποσότητα από εκεί?

p@nos
29/03/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
SOS! HELP!

Με έπιασε η προκοπή και είπα να αλλάξω λαδάκια μόνος. Μόλις έβαλα τα καινούρια, έκανα εξαέρωση από το βιδάκι, έβγαλε λάδι και το έσβησα. Πάω να βιδώσω τη βίδα (πολύ χαλαρά) και παρατήρησα δυστυχώς ότι ενώ πήγαινε καλά δεν έσφιγγε και έκανε γύρους τσάμπα σα να κλώτσησε η βίδα. :uplate:

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν την έσφιξα με δύναμη για να γίνει κάτι τέτοιο και αν το βάλω μπροστά, δακρύζει. :sick: Λέω να το πάω στον μηχανικό να φτιάξει άλλες στροφές ή να πάω να πάρω ένα καινούριο καπάκι? Γνωρίζει κανένας πόσο κοστίζει??? :sad:


υγ.Αν βγάλώ το καπάκι του φίλτρου λαδιού τώρα που είναι γεμάτο λάδια, θα βγάλει μεγάλη ποσότητα από εκεί?



χμμμ

αν δεν εβαλες πολυ δυναμη, μαλλον αυτος που εκανε πιο πριν την αλλαγη των λαδιων την εκανε τη μλκια...

μην αγχωνεσαι...

δε χρειαζεται απαραιτητα να πας σε μαστορα...

μπορεις να βρεις μια ιδιου μηκους, αλλα με ελαφρως μεγαλυτερη διατομη βιδα, και να τη βιδωσεις...

καθως θα την βιδωσεις θα ανοιχτουν καινουρια σπειρωματα...

προσεχε ομως οταν θα βιδωσεις την πιο μεγαλη βιδα να την εχεις εντελως καθετα στην τρυπα...

δεν παιρνω και ορκο, αλλα μαλλον αν πας να βγαλεις το καπακι του φιλτρου δε πρεπει να βγει καθολου λαδι...







don't worry, και προς ολους, οχι μονο προς εσενα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΒΙΔΕΣ!!!!!

οταν παμε να βιδωσουμε μια βιδα, παντα την βαζουμε στην οπη ΚΑΘΕΤΑ, και την γυρναμε αναποδα, μεχρι να πεσει στα σπειρωματα(ειναι σαν να πεφτει ξαφνικα η βιδα).Οταν γινει αυτο, απλα αρχιζουμε να βιδωνουμε...

George_M.
29/03/2009, 21:46
παρε κολαουζα κ περασε ξανα το σπειρωμα,μην βαλεις την παλια βιδα αλλα μια καινουργια.βαλε κ λιγο ασφαλιστικο σπειρωματων κ θα εισαι οκ

xenos
30/03/2009, 20:12
Πήγα σήμερα μετά από πολύ κούραση λόγω δουλειάς σε έναν μάστορα κοντά στο σπίτι μου, μιας και τρέχει λίγο λάδι όταν λειτουργεί το μοτέρ. Μου λέει πρέπει να βγει όλο το πλαινό καπάκι της μηχανής! :uplate: Του λέω μάστορα αυτό το μικρό βγαίνει μόνο του και μου είπε οκ τελικά, ΑΛΛΑ δεν είχε κολαούζο τέτοιο νούμερο. :sad:

Πάω σε έναν ψιλογνωστό που έχει συνεργείο αυτοκινήτων μπας και αλλά ούτε εκέι υπήρχε νούμερο. Εν τω μεταξύ κάθε λίγο σταματούσα και σκούπιζα το λάδι που έτρεχε. Γυρνώντας περνούσα από ένα άλλο συνεργείο και λέω δεν ρωτάω? Και μου λέει το τυπάκι εκεί "Κσι τι με περασες εδώ? Μηχανουργείο?". :sick: Είπα να τον στείλω στο διάολο τον μλκα, αλλά κρατήθηκα. Μήπως θα με ξαναδεί ο καραγκιόζης?

Τέλος το πάρκαρα από κάτω και βλέπω. Ευτυχώς που υπάρχει και ο πάπιος!

υγ.ξέρει κανένας κανά σοβαρό συνεργείο στον αγ.δημήτριο?

υγ2.υπάρχει τρόπος να σταματήσω κάπως τη διαρροή λαδιού για τη διαδρομή μέχρι τον δικό μου μάστορα?

ftsmf
30/03/2009, 20:26
KSERW EGW KAI SYNERGEIO STHN AG MARINA HLIOUPOLIS(EKEI POU PAW TO DIKO MOU) KAI MHXANOURGEIO STHN DAFNH... OTI THELEIS STEILE MOU PM GIA DIEFTHYNSEIS...

George_M.
30/03/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Πήγα σήμερα μετά από πολύ κούραση λόγω δουλειάς σε έναν μάστορα κοντά στο σπίτι μου, μιας και τρέχει λίγο λάδι όταν λειτουργεί το μοτέρ. Μου λέει πρέπει να βγει όλο το πλαινό καπάκι της μηχανής! :uplate: Του λέω μάστορα αυτό το μικρό βγαίνει μόνο του και μου είπε οκ τελικά, ΑΛΛΑ δεν είχε κολαούζο τέτοιο νούμερο. :sad:

Πάω σε έναν ψιλογνωστό που έχει συνεργείο αυτοκινήτων μπας και αλλά ούτε εκέι υπήρχε νούμερο. Εν τω μεταξύ κάθε λίγο σταματούσα και σκούπιζα το λάδι που έτρεχε. Γυρνώντας περνούσα από ένα άλλο συνεργείο και λέω δεν ρωτάω? Και μου λέει το τυπάκι εκεί "Κσι τι με περασες εδώ? Μηχανουργείο?". :sick: Είπα να τον στείλω στο διάολο τον μλκα, αλλά κρατήθηκα. Μήπως θα με ξαναδεί ο καραγκιόζης?

Τέλος το πάρκαρα από κάτω και βλέπω. Ευτυχώς που υπάρχει και ο πάπιος!

υγ.ξέρει κανένας κανά σοβαρό συνεργείο στον αγ.δημήτριο?

υγ2.υπάρχει τρόπος να σταματήσω κάπως τη διαρροή λαδιού για τη διαδρομή μέχρι τον δικό μου μάστορα?

καλα προφανως ουτε ειχαν κολαουζα ουτε κ ορεξη να στο φτιαξουν.αν θυμαμαι καλα η βιδα ειναι Μ8 οποτε εσυ θες 8αρι κολαουζο.δοκιμασε να βαλεις σιλικονη για την διαδρομη αλλα κ παλι ποσο χανει βρε παιδακι μου?αν ειναι μικρη η ποσοτητα τσεκαρε σωστα την σταθμη πριν φυγεις κ συμπληρωσε εαν χρειαζεται.ετσι θα εχεις αποθεμα μεχρι να φτασεις εκει.

xenos
30/03/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
KSERW EGW KAI SYNERGEIO STHN AG MARINA HLIOUPOLIS(EKEI POU PAW TO DIKO MOU) KAI MHXANOURGEIO STHN DAFNH... OTI THELEIS STEILE MOU PM GIA DIEFTHYNSEIS...

ok, αν δεν βρω άκρη αύριο. :winka:

xenos
30/03/2009, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
καλα προφανως ουτε ειχαν κολαουζα ουτε κ ορεξη να στο φτιαξουν.

Όρεξη δεν είχαν σίγουρα. Και περιμένουν να πιάσουν πελάτη έτσι. Τέσπα, θα πάρω αύριο τον δικό μου μάστορα τηλ. που αν μη τι άλλο θα προσπαθήσει να κάνει οτι μπορεί.



Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
αν θυμαμαι καλα η βιδα ειναι Μ8 οποτε εσυ θες 8αρι κολαουζο.δοκιμασε να βαλεις σιλικονη για την διαδρομη αλλα κ παλι ποσο χανει βρε παιδακι μου?αν ειναι μικρη η ποσοτητα τσεκαρε σωστα την σταθμη πριν φυγεις κ συμπληρωσε εαν χρειαζεται.ετσι θα εχεις αποθεμα μεχρι να φτασεις εκει.

δακρύζει αρχικά και μετά αυξάνει λίγο. Μπορώ να πάω αργ/λη στον δικό μου, αλλά είπα να μην κάνω τέτοια απόσταση. Σιλικόνη λες να κρατήσει τπτ? Λάδια μόλις έβαλα καινούρια!

George_M.
31/03/2009, 09:41
για την διαδρομη μεχρι τον μαστορα μπορεις να τυλιξεις το σπειρωμα της βιδας με τεφλον ωστε να εφαρμοσει καλυτερα κ να μην χανει για λιγη ωρα

xenos
31/03/2009, 20:14
Αύριο, αν προλάβω θα το πάω στον δικό μου που είναι αργ/λη να δούμε. Λέτε να θέλει άλλο καπάκι? Μην μας σφάξει καμμιά γιαμάχα! :eyepop:

xenos
03/04/2009, 20:06
Λοιπόν τελικά άλλαξα το καπάκι με καινούριο μιας και η τιμή του ήταν μικρή ==>14 ευρώ. :beer:

p@nos
18/04/2009, 17:55
XT 600 Parts catalogue (http://www.moto-andalucia.com/data/download/Yamaha_XT600E_Parts_Catalogue_English.pdf)

xenos
26/02/2010, 13:44
Χρειάζομαι ένα φίλτρο αέρα. Τι επιλογές υπάρχουν? (μαμά, αντικατάστασης, άφτερ?).
Γνωρίζουμε περίπου τιμές και απόδοση? Γιατί κάπου στο νετ βλέπω το μαμά (και όχι μέσα από yamaha) να κάνει 18ε! :eyepop:

mourgakos
26/02/2010, 14:00
18 to mama δεν κανει με τιποτα.

προσωπικα το μαμα χρησιμοποιω,λερωθηκε ,το πεταω,,,,,
αν μενεις αθηνα,και κοντα στην μεσογειων,οπως κατεβαινεις απο χολαργο,λιγο πριν φτασεις κατεχακη ειναι δεξια το κεντρικο.κανε μια σταση να ρωτησεις...

xenos
26/02/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
18 to mama δεν κανει με τιποτα.

προσωπικα το μαμα χρησιμοποιω,λερωθηκε ,το πεταω,,,,,
αν μενεις αθηνα,και κοντα στην μεσογειων,οπως κατεβαινεις απο χολαργο,λιγο πριν φτασεις κατεχακη ειναι δεξια το κεντρικο.κανε μια σταση να ρωτησεις...

Μίλησα με yamaha Νικολακόπουλο (αυτό το τηλ. μου έδωσαν) => 12.5ε κάνει μου είπαν. :)

salingaros
02/04/2010, 20:07
γεια χαρα XT-ακηδες και απο μενα....
μια ερωτηση θα ηθελα να κανω εαν ξερει καποιος να μου απαντηση..εχω ενα ΤΤR 600 του 98 και θελω να αλλαξω δισκους...μηπως ξερετε ποσο παει το μαλι?....ολο μαζι δισκοι και τοποθετηση?..
οι κηνητηρες ειναι ιδιοι πανω-κατω γιαυτο και σας ρωταω...
ευχαρηστω εκ των προτερων!

mourgakos
04/04/2010, 17:57
οι δισκοι συμπλεκτη δεν ειναι ακριβοι,περιπου 2-3 ευρω ο ενας και νομιζω θελει 6.
μαμα μιλω.πρεπει να βρω την αποδειξη ομως για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη.
εγω τα εκανα με τον κουνιαδο μου που ηξερε,και απλα τον βοηθησα λιγο.

salingaros
05/04/2010, 15:01
ευχαριστω πολυ!:beer:

black_eagle35
31/05/2010, 00:08
να χαιρετησω ολη την παρεα μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ. ειμαι κατοχος ενος χτ600ε του 02 και τυχαια βρηκα το φορουμ μιας και εψαχνα στο νετ για πληροφοριες για αλαγη δισκων συμπλεκτη μιας και εχω ψιλοπελαγωσει λιγο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
οι δισκοι συμπλεκτη δεν ειναι ακριβοι,περιπου 2-3 ευρω ο ενας και νομιζω θελει 6.
μαμα μιλω.πρεπει να βρω την αποδειξη ομως για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη.
εγω τα εκανα με τον κουνιαδο μου που ηξερε,και απλα τον βοηθησα λιγο.

φιλε mourgako τι εννοεις με το "για να σου πω τι ακομα ειναι για αλλαγη"? χρειαζεται και κατι αλλο εκτος απο τους δισκους και εννοειται τα λαδια δηλαδη? σε ρωταω γιατι ενας φιλος μηχανικος αυτοκινητων μου λεει να αγορασω τους δισκους και να με βοηθησει να τους περασουμε και οτι ειναι πανευκολο.
ας παρω ομως τα πραγματα απο την αρχη. αγορασα την μηχανη μεταχειρισμενη με 30.000 χλμ. τωρα εχω κοντα στα 45.000. πριν κανενα τριμηνο μου προτεινανε καποιον πολυ καλο υποτιθεται μαστορα και πηγα το χτ να μου αλλαξει αλυσιδογραναζα, λαδια, και κατι αλλα ψιλα να μου φτιαξει. οταν το τελειωσε μου ειχε σε χαρτι γραμμενα τι ανταλακτικα εβαλε και ποσο εργασια και ολα μαζι εβγαιναν στα 320 ευρω. τα εδωσα λιγο μουδιασμενος γιατι περιμενα λιγοτερα αλλα δεν ειναι το θεμα αυτο, φευγοντας ειδα οτι οι ταχυτητες ειχαν σκληρυνει αρκετα και χτυπαγαν στις αλλαγες ενω πρωτα εμπαιναν με χαιδεμα. ειδα πως ειχε ρεγουλαρει λιγο την ντιζα του συμπλεχτη την επανεφερα οπως ειχε και μαλακωσαν λιγο οι ταχυτητες αλλα οχι οπως πρωτα ενω συνεχιζαν να χτυπανε. το βραδυ στο σπιτι βγαζω το χαρτι του μαστορα απο την τσεπη και τι να δω ρε παιδια ελεος!!!! 4 κιλα λαδι εγραφε. κατεβαινω στην μηχανη και ενω ηταν κρυα ανοιγω την ταπα και το λαδι ηταν μεχρι επανω τερμα. να μην τα πολυλογω τα αδειασα ολα μετρησα 2.7 τα εβαλα μεσα και περισεψαν και 1.2 περιπου. πραγματικα ο ανθρωπος ειχε βαλει μεσα 4 κιλα λαδι. για να μην τα πολυλογω πηγα την αλλη μερα εκει περα και με το πιο φυσικο υφος μου ειπε οτι ξερει οτι παιρνει 2,8 αλλα επειδη δεν επιανε λαδι ο δειχτης εβαλε 4 . ειπα να μην τον ..... απο τοτε οι αλαγες τταχυτητων ηταν λιγο πιο σκληρες και με πιο πολυ θορυβο καθως επισης και ενας αλλος θορυβος ενα τακ που εκανε οταν ημουν σταματημενος και αφηνα το συμπλεκτη για να ξεκινησω δυναμωσε κιαυτος.
στο θεμα τωρα. πριν λιγες μερες επεσα σε μποτιλιαρισμα λογω πορειας και με διπλο ατομο πανω ξαφνικα ο συμπλεχτης σχεδον χαθηκε. σαν να ειχε λασκαρει η ντιζα. μολις το αφησα και κρυωσε επανηλθε παλι κανονικα οπως πριν. το ιδιο μου ξανακανε προχθες υστερα απο 30 χιλιομετρα περιπου ηρεμη οδηγηση μεσα στην αθηνα αλλα σε πιο λιγο βαθμο. γιαυτο η αλλαγη στους δισκους επιβαλεται τωρα πια.
παντως ενας μαστορας που ρωτησα μου ειπε οτι ισως χρειαστουν και οι μεταλικοι δισκοι αν ζεσταθηκαν. ισχυει αυτο γιατι μου φαινεται καπως μουφα. εχετε να προτεινετε κανεναν γνωστο μαστορα εδω στην αθηνα να εχει γνωση και να μην κοροιδευει?

notakos600
30/11/2010, 15:14
Θα ασχοληθούμε με τη διαδικασία ρύθμισης των βαλβίδων στο ΧΤ 600.

Εργαλεία που θα χρειαστούμε:

1) Κατσαβίδι με πλατιά μύτη.
2) Καρυδάκι ή σωληνωτό για την περιστροφή του στροφάλου.
3) Φίλερ για τη μέτρηση των διακένων.
4) Πιθανά, o’rings για τα καπάκια των βαλβίδων.
5) Ρεγουλατοροστροφέας για τους ρεγουλατόρους των βαλβίδων.
6) Πολύγωνο ή γερμανοπολύγωνο για το κόντρα παξιμάδι των βαλβίδων.


Αφαιρούμε τα καπάκια των βαλβίδων και με ένα πλατύ ίσιο κατσαβίδι ή ένα κέρμα με μια πένσα αφαιρούμε τη βίδα περιστροφής του στροφάλου.


218493

notakos600
30/11/2010, 15:15
Σφυρί και σφυροκατσάβιδο για την βίδα-τάπα χωρίς να αφήσουμε σημάδι.


218494

notakos600
30/11/2010, 15:15
Οι βαλβίδες ρυθμίζονται σε συγκεκριμένη θέση του στροφάλου, η οποία είναι σημαδεμένη πάνω στο βολάν με το σύμβολο Τ.
Περιστρέφοντας τον στρόφαλο με φορά αντίθετη από των δεικτών του ρολογιού με το κατάλληλο κλειδί, κοιτάμε από το αντίστοιχο ματάκι μέχρι να δούμε το σημείο Τ.
Σιγουρευόμαστε πιάνοντας τα κοκοράκια για να δούμε αν έχουν τζόγο, αν δεν έχουν γυρίζουμε τον στρόφαλο κατά μια περιστροφή και είμαστε έτοιμοι για να ρυθμίσουμε τις βαλβίδες μας.
Προσέχουμε καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας να μη φύγει ο στρόφαλος από το σημείο Τ.


218495

notakos600
30/11/2010, 15:16
Έχοντας βρει τη σωστή θέση του στροφάλου βάζουμε το φίλερ με το διάκενο που πρέπει να έχει η βαλβίδα, περιστρέφουμε απαλά δίχως δύναμη τον ρεγουλατόρο μέχρι να αρχίσει να σφίγγει το φίλερ που το κινούμε συνεχώς ανάμεσα στο στέλεχος της βαλβίδας και τον ρεγουλατόρο.
Κρατώντας τον ρεγουλατόρο σταθερό σφίγγουμε το κόντρα παξιμάδι(εδώ θα μας ήταν πολύ χρήσιμος ο ρεγουλατοροστροφέας).
Χοντρικά η αίσθηση που θα πρέπει να έχουμε στο φίλερ είναι η αίσθηση που έχουμε ανοιγοκλείνοντας απαλά ένα κουτί σπίρτα.
Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία και για τις υπόλοιπες βαλβίδες.
Στο τέλος ξαναμετράμε τα διάκενα για τυχόν λάθη, αλλάζουμε τα o’rings στα καπάκια των βαλβίδων και τελειώσαμε.


Εύχομαι καλή ενασχόληση.



Φωτό: περιοδικό ''Μοτό''.


218496

p@nos
30/11/2010, 15:25
ωραιος νοτακο


:beer: :beer: :beer:



θελω να κανω μια παρατηρηση μονο...οταν σφιξουμε το κοντρα παξιμαδι...το διακενο θα μεγαλωσει ελαφρως...οποτε το φιλερ που θα περασουμε, καλο θα ειναι να ειναι λιγο σφιχτο, ετσι ωστε μολις σφιξουμε το παξιμαδι να ερθει τα ισα του(τωρα βεβαια θα μου πειτε τι ειναι το ''λιγο'' σφιχτο και θα εχετε δικιο δε γινεται να το καταλαβετε μεσα απο το κειμενο)

απλα να υπαρχει αυτο στο μυαλο σας...


καλα κατσαβιδιασματα σε ολους

:beer:

notakos600
30/11/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
θελω να κανω μια παρατηρηση μονο...οταν σφιξουμε το κοντρα παξιμαδι...το διακενο θα μεγαλωσει ελαφρως...οποτε το φιλερ που θα περασουμε, καλο θα ειναι να ειναι λιγο σφιχτο, ετσι ωστε μολις σφιξουμε το παξιμαδι να ερθει τα ισα του(τωρα βεβαια θα μου πειτε τι ειναι το ''λιγο'' σφιχτο και θα εχετε δικιο δε γινεται να το καταλαβετε μεσα απο το κειμενο)

απλα να υπαρχει αυτο στο μυαλο σας...

καλα κατσαβιδιασματα σε ολους

:beer:


Σωστότατος. :beer: :beer: :beer:

lspiros
30/11/2010, 15:31
καταπληκτικο τευχος αυτο του μοτο,απο τα καλυτερα στη συλλογη μου:beer: :beer: :beer:

ares_tz
30/11/2010, 15:33
Να φοράμε και γάντια για την εργασία όπως δείχνουν οι οδηγίες?
:beer: :rotflmao: :rotflmao:


Να είστε καλά!

notakos600
30/11/2010, 15:38
Οι φωτογραφίες θα έπρεπε να ήταν καλύτερες αλλά βλέπεις τα περιοδικά γερνάνε γρηγορότερα από εμάς τα γερόντια. :a024: :beer:

XJR_Billy
30/11/2010, 15:41
Νοτάκο, :beer: :beer: :beer:

nikos_kriti
27/08/2011, 23:34
den doulevi to link pou exis vali..

allo?






Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69







Βρήκα τα manual που θέλετε εδώ http://www.forumxt600.com.br/forum/viewtopic.php?t=1117





Ρε τι κάνω ο αργόσχολος σακάτης :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:






:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

nikos_kriti
27/08/2011, 23:35
oute afto doulevi!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πολύ καλή σελίδα BILLAH43F :beer:

Pilgrimage
31/08/2011, 20:19
Χελλόου, μάλλον έχουμε θέμα με το xt και δεν ξέρω αν είναι θέμα αναλώσιμων λοιπόν μετά απο πεσά (και μετά απο 3 μήνες που μου έκανε να το παρατηρίσω σαν πρόβλημα) το xt στάζει.... =/ φωτογραφίες ΄λοιπόν


234776

Pilgrimage
31/08/2011, 20:20
...


234777

Pilgrimage
31/08/2011, 20:21
Απο ότι μου είπαν η λύση είναι τσιμούχες και φλάντζα. Τι λέτε γιατρέ να ανησυχώ?

ΥΓ σόρρυ για της μεγάλες εικόνες.


234778

mourgakos
28/09/2011, 13:01
ιδιο προβλημα,το οποιο αφου εφτασε στο απροχωρητο(να γεμιζει το πισω λαστιχο με λαδια) πηγα σε φιλο πρωην κατοχο συνεργειου.αλλαγη φλατζας,καπακια σε πλακα εφαρμογης γιατι ειχαν πετσικαρει,και τσιμουχα στα ποδωστηρια αλλαγης ταχυτητων.συνολο 80 ευρω.

nikos_kriti
29/09/2011, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_kriti
den doulevi to link pou exis vali..

allo?

to link doulevi alla pos 8a to diavasoume?

o_gavros
01/02/2012, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLAH43F
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ SERVICE MANUALS TOY XT600E ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ http://www.xt600e.co.uk/
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΜΕΝΟ ENGLISH 148 MB


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
XT 600 Parts catalogue (http://www.moto-andalucia.com/data/download/Yamaha_XT600E_Parts_Catalogue_English.pdf)


Τα συγκεκριμένα λινκ είναι ψόφια.Αν δεν είναι κόπος, και τα έχετε κρατήσει στον υπολογιστή σας, ανεβάστε κάπου να τα πάρουμε οι ενδιαφερόμενοι.

nikos_kriti
18/02/2012, 14:46
i8ela kai na iksera re paidia...

elliniko manual gia to xt to 500E tou 2002 den iparxei ?

notakos600
20/02/2012, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_kriti
i8ela kai na iksera re paidia...

elliniko manual gia to xt to 500E tou 2002 den iparxei ?

Υπάρχει της HAYNES αλλά είναι μόνο για τα 600 του 1986...:hypnotize

harris_x
23/09/2012, 10:24
για γρανάζια κλπ εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130957)

Konos
08/10/2012, 21:05
To manual μπορείτε να το βρείτε εδω (http://togs.biz/josip/manuali/yamaha/xt600e/).

notakos600
22/10/2013, 09:49
Να αναφέρουμε και ένα-δύο λεπτομέρειες για το σφίξιμο του μπροστινού άξονα όταν τοποθετούμε τον τροχό που είχαμε αφαιρέσει. Κατ' αρχήν σφίγγουμε τον άξονα και βιδώνουμε χωρίς να σφίξουμε τα τέσσερα παξιμαδάκια. Συμπιέζουμε τις μπουκάλες κρατώντας πατημένο το μπροστινό φρένο για να πάρει ο άξονας τα μπόσικά του και μετά σφίγγουμε τα βιδάκια (Α) χωρίς διάκενο και τα (B) όσο παίρνουν.

301961



Και για το σφίξιμο των τεσσάρων παξιμαδιών στο επάνω μέρος των καβαλέτων του τιμονιού. Σφίγγουμε τα εμπρός χωρίς διάκενο και τα πίσω όσο πάνε.

301962

apsogos
23/10/2013, 22:21
Να αναφέρουμε και ένα-δύο λεπτομέρειες για το σφίξιμο του μπροστινού άξονα όταν τοποθετούμε τον τροχό που είχαμε αφαιρέσει. Κατ' αρχήν σφίγγουμε τον άξονα και βιδώνουμε χωρίς να σφίξουμε τα τέσσερα παξιμαδάκια. Συμπιέζουμε τις μπουκάλες κρατώντας πατημένο το μπροστινό φρένο για να πάρει ο άξονας τα μπόσικά του και μετά σφίγγουμε τα βιδάκια (Α) χωρίς διάκενο και τα (B) όσο παίρνουν.

301961



Και για το σφίξιμο των τεσσάρων παξιμαδιών στο επάνω μέρος των καβαλέτων του τιμονιού. Σφίγγουμε τα εμπρός χωρίς διάκενο και τα πίσω όσο πάνε.

301962

ευχαριστουμε Νοτακο! κανονικα πρεπει να γραψεις και ποσο σφιξιμο οι βιδουλες με ροποκλειδο :)

zannisvel
24/10/2013, 00:52
Thank you Notakos, ολο το thread-ακι ειναι πολυ καλο και χρησιμο.
:beer:

notakos600
24/10/2013, 05:56
Thanks guys, θα το κοιτάξω για τη ροπή σύσφιξης άψογε, απλά τόσα χρόνια με τις βίδες το χέρι μου έχει γίνει ροπόκλειδο. :lol:

Pardalotzatziki
24/10/2013, 12:15
Καλημερα...

Manual εχω και κατεβασα και καποια που αναφερατε..

Αλλα ολα ειναι για ΧΤ δεκαετιας 90 που εχουν τον συμπλεκτη αριστερα...
Δεν εχει βρεθει κανενα για 2000 μοντελα?
Το μονο που εχω για 2000 ειναι Parts catalog(Αγγλικα και Ισπανικα)

Εχω και manual Bucheli Verlag στα Γερμανικα....οποιος το θελει στελνει π.μ. το mail του..

notakos600
24/10/2013, 12:22
Καλημερα...

Manual εχω και κατεβασα και καποια που αναφερατε..

Αλλα ολα ειναι για ΧΤ δεκαετιας 90 που εχουν τον συμπλεκτη αριστερα...
Δεν εχει βρεθει κανενα για 2000 μοντελα?
Το μονο που εχω για 2000 ειναι Parts catalog(Αγγλικα και Ισπανικα)

Εχω και manual Bucheli Verlag στα Γερμανικα....οποιος το θελει στελνει π.μ. το mail του..

Στείλε μου το e-mail σου να σου στείλω το manual XT 600 E 2002 στα αγγλικά.

Pardalotzatziki
24/10/2013, 12:27
Ευχαριστω...στελνω...

notakos600
24/10/2013, 12:35
Όποιος άλλος το θέλει email me:

panagiotishatzis@gmail.com

Α, και καλά μαστορέματα. :beer:

Pardalotzatziki
24/10/2013, 12:47
Καλημερα...

Manual εχω και κατεβασα και καποια που αναφερατε..

Αλλα ολα ειναι για ΧΤ δεκαετιας 90 που εχουν τον συμπλεκτη αριστερα...
Δεν εχει βρεθει κανενα για 2000 μοντελα?
Το μονο που εχω για 2000 ειναι Parts catalog(Αγγλικα και Ισπανικα)

Εχω και manual Bucheli Verlag στα Γερμανικα....οποιος το θελει στελνει π.μ. το mail του..

Να το αναλυσω λιγο. Ευχαριστω τον Παναγιωτη, αλλα ηθελα Τεχνικο αναλυτικο manual στα Αγγλικα οπως τα clymer π.χ.
Το ΥΑΜΑΗΑ το εχω...

notakos600
24/10/2013, 12:50
Να το αναλυσω λιγο. Ευχαριστω τον Παναγιωτη, αλλα ηθελα Τεχνικο αναλυτικο manual στα Αγγλικα οπως τα clymer π.χ.
Το ΥΑΜΑΗΑ το εχω...

Κι εγώ σε έντυπο έχω το clymer που αναφέρεις, ακριβώς το ίδιο μοτέρ είναι, εκτός τη μίζα και το δισκόφρενο πίσω. Ακριβό μανουάλι και φωτογραφίες ασπρόμαυρες... τσάμπα λεφτά έδωσα. Άλλο δεν πρέπει να υπάρχει, από όσο έψαξα τουλάχιστον.

apsogos
28/10/2013, 17:10
φιλε μου καλε και εγω το θελω! apsogos4

notakos600
28/10/2013, 18:50
φιλε μου καλε και εγω το θελω! apsogos4

Στείλε μου το μειλ σου να στο στείλω.

apsogos
13/11/2013, 15:33
Στείλε μου το μειλ σου να στο στείλω.

Καλησπερα εχω καψει βαλβιδες...χαχα apsogos4ever@hotmail.com

harris_x
13/11/2013, 15:34
Τα περί σκύλων, γατιών κλπ... εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138397)

notakos600
13/11/2013, 15:47
Καλησπερα εχω καψει βαλβιδες...χαχα apsogos4ever@hotmail.com

Καλησπέρα, στο μάστορα για βαλβίδες, στο mail σου για το manual.

Pardalotzatziki
13/11/2013, 15:48
Τα περί σκύλων, γατιών κλπ... εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138397)

Θυμηθηκα οτι υπαρχει ηδη θεμα σχετικο για να τα κολλησεις.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112279&highlight=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133303&highlight=%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82

harris_x
13/11/2013, 16:34
Θυμηθηκα οτι υπαρχει ηδη θεμα σχετικο για να τα κολλησεις.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112279&highlight=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133303&highlight=%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82
Thanks ;)

zannisvel
12/03/2014, 14:22
Το XT600 εχει κανενα θεμα το καλοκαιρι με τις ζεστες και τους καυσωνες να κυκλοφορει μεσα στη πολη? Θα ειναι το πρωτο καλοκαιρι που θα περασω μαζι του και το πρωτο καλοκαιρι που θα εχω μονοκυλινδρο "αεροψυκτο" στη κατοχη μου. Το βαζω εδω για να μην ανοιγω καινουριο thread και μηπως υπαρχει και καποια σχετικη συντηριση που θα χρειαστει.

sapila racing
12/03/2014, 14:32
Το XT600 εχει κανενα θεμα το καλοκαιρι με τις ζεστες και τους καυσωνες να κυκλοφορει μεσα στη πολη? Θα ειναι το πρωτο καλοκαιρι που θα περασω μαζι του και το πρωτο καλοκαιρι που θα εχω μονοκυλινδρο "αεροψυκτο" στη κατοχη μου. Το βαζω εδω για να μην ανοιγω καινουριο thread και μηπως υπαρχει και καποια σχετικη συντηριση που θα χρειαστει.

Στην πόλη δεν ζορίζεται.
Αν πας με καύσωνα ταξιδι ΕΟ τερμα γκάζι ζορίζεται όμως.

apsogos
12/03/2014, 14:51
Μεσα στη πολη δεν ζοριζεται καθολου με ενα καλο λαδακι..ταξιδι τερμα μην πας...αν εχεις δεικτη λαδιου ταξιδευε χωρις προβλημα με μαξ 120 βαθμους στο λαδι.

zannisvel
12/03/2014, 15:47
thank you guys!!!
Αρα λαδι με το που μπει το καλοκαιρι για να ειμαστε σιγουροι και προσεκτικοι στις εθνικες!! Στα 120 και 4,5Κ στροφες δηλαδη δεν θα εχω προβλημα.

apsogos
12/03/2014, 16:13
Οχι φιλε μου εχω ταξιδεψει πατρα απο αθηνα με 120 κατα βαση καποιες φορες και προσπερασεις εως 150 και η θερμοκρασια ηταν καλη.Κοιτα ομως το λαδι να ειναι σε 50.

zannisvel
12/03/2014, 16:40
Μεσα στη πολη δεν ζοριζεται καθολου με ενα καλο λαδακι..ταξιδι τερμα μην πας...αν εχεις δεικτη λαδιου ταξιδευε χωρις προβλημα με μαξ 120 βαθμους στο λαδι.

Εχεις βαλει μετρητη θερμοκρασιας στο XT αντικαθιστωντας την ταπα? Αν ναι απο που το πηρες?

Pardalotzatziki
12/03/2014, 16:44
Αν η πολη ειναι η Αθηνα και κολλησεις σε μποτιλιαρισμα...ναι, θα αναψεις και συ κι αυτο. Οποτε σε κολλημα το σβηνεις για λιγο.
Μου εχει τυχει μποτιλιαρισμα στην εθνικη(Τεμπη), αναψανε οι κορντουρες και γω μαζι!!! Το σβησα και κατεβηκα....
Το να κινεισαι διαρκως δεν δημιουργει προβλημα.

Για εθνικη δεν εχεις προβλημα, αεροψυκτο ειναι!!! Ενα καλο που εχει το ΧΤακι ειναι οτι δεν καιει λαδια, οπως π.χ. τα XR στα οποια(συμφωνα με αυτα που μου λεγανε ιδιοκτητες XR)
κανει κακο ο υπερβολικος αερας στις μεγαλες ταχυτητες(too much cooling).

Μη φοβασαι τιποτα.....ειναι αθανατο μοτορι....
Καλο λαδι να βαζεις γιατι απο τη δικια μου εμπειρια, το πρωτο που θα σε ζορισει σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες ειναι το κιβωτιο.
Οχι τιποτα ιδιαιτερο, δεν αλλαζουν ευκολα, θελει να το σβησεις για να κρυωσει. Μιλαω ομως για πολυ ζορι...

Μην ξεχνας τον συνεπιβατη, αν π.χ. μπλεχτεις με παραλιες και εισαι 1η-2α θα υποφερει απο την εξατμιση. Ειδικα αν εχεις τη μανισια.
Αν εχεις τιτανιο μια χαρα, μονο ο κυλινδρος θα πεταει φωτιες :lol: