PDA

View Full Version : Αγορά 1ου κράνους



dennis_95
28/12/2007, 11:42
Καλημέρα σε όλους!!!
Μιας και αυτή είναι πρώτη μου επαφή με τους υπόλοιπους, σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι και χρόνια πολλά!!!

Θέλω να αγοράσω το 1ο κράνος και θα ήθελα μερικές συμβουλές ωστε να μην πέσω σε παγίδες και κάνω λάθος αγορα.

Τα λεφτά που θα διαθέσω είναι μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτήν την κατηγορία ποιες είναι οι μάρκες που πρέπει να προτιμήσω? συγκεκριμένα, γνωρίζετε τίποτα για Kbc και Agv? έχω δει και άλλες αλλά δεν έμαθα και τα καλύτερα.

Επιπλέον, μπορείτε να μου πείτε ποια μαγαζια προτιμάτε?

epp1640
28/12/2007, 12:23
Τα 200 ευρώπουλα είναι υπέραρκετά για πρώτο κράνος..θα βρεις αρκετά επώνυμα σε αυτά τα χρήματα. Παραθέτω μερικά που παίζουν σε αυτό το budjet, agv, nau, bye, shark.. δεν λέω για προδιαγραφές αφού προφανώς από εκεί που θα το πάρεις είναι προφανές.. θα πρέπει να εφαρμόζει ακριβώς, θα νιώσεις λίγη δυσφορεία αν είναι το πρώτο σου αλλά θα το συνηθίσεις..επίσης κατά προτίμηση να μην είναι μάυρο, ώστε να μην πεθαίνεις στην ζέστη το καλοκαίρι και να είσαι και πιο ευδιάκριτος στα κουτάκια..επίσης κράνος διαλέγεις και βάση της κατηγορίας που καβαλάς..από εκεί και πέρα είναι ότι σου αρέσει..Κράνη πουλάνε σε όλες τις αντιπροσωπείες, αν πας σε κάποιο αντιπρόσωπο της yamaha έχει σίγουρα nau και bye.. εγώ πάντως από ένα full face nau που έχω είμαι υπέρ ευχαριστημένος, και το πήρα και σε πολύ λογική τιμή.. (80) ..

Καλοφόρετο και ούτε για τσιγάρα χωρίς αυτό..

:beer:

mako
28/12/2007, 13:36
Καλως ορισες και χρονια σου πολλα!!!! Δεν ριχνεις μια ματια στις απαντησεις, που εχουν δωθει στην ιδια ερωτηση. Το ιδιο θεμα εχει ανοιχτει απο πολλους και ισως αυτα που εχουν γραφτει σε βοηθησουν!!!!:wave2:

McTalas
28/12/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dennis_95
Καλημέρα σε όλους!!!
Μιας και αυτή είναι πρώτη μου επαφή με τους υπόλοιπους, σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι και χρόνια πολλά!!!

Θέλω να αγοράσω το 1ο κράνος και θα ήθελα μερικές συμβουλές ωστε να μην πέσω σε παγίδες και κάνω λάθος αγορα.

Τα λεφτά που θα διαθέσω είναι μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτήν την κατηγορία ποιες είναι οι μάρκες που πρέπει να προτιμήσω? συγκεκριμένα, γνωρίζετε τίποτα για Kbc και Agv? έχω δει και άλλες αλλά δεν έμαθα και τα καλύτερα.

Επιπλέον, μπορείτε να μου πείτε ποια μαγαζια προτιμάτε?

απο προσωπικη μου εμπειρια σου λεω να μην παρεις agv δεν εχουν καλη ποιοτητα,παρες shark αλλα καλυτερα δες τις απαντησεις στο θεμα κρανος,θα βρεις παρα πολλες και θα σε βοηθησει να καταλιξεις !
χρονια πολλα και καλως ηρθες απο μενα !!

TROOPER
28/12/2007, 15:48
προτεινω σαρκ

:wave2:

gousgoun_69
28/12/2007, 16:27
Στα λεφτά που δίνεις εχεις πολλές και καλές επιλογές.Κοίτα σε NOLAN και SHARK :wave2:

jen
28/12/2007, 18:46
Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει :(
Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς :sick:
Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
Καλή αγορά!! :)

gousgoun_69
28/12/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει :(
Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς :sick:
Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
Καλή αγορά!! :)





Μα φίλε μου αυτή είναι η δουλειά του κράνους να κρατάει το κεφάλι μας στην θέση του και να το προφυλάσει από τα χτυπήματα.Αν σε πρόσκρουση σπάσει κάποιος αεραγωγός και γρατζουνιστεί η ζελατίνα δεν μας ενδιαφέρει γιατί η βασική του δουλεια εχει γίνει και έτσι κι αλλιώς πάει για αλλαγή δεν το ξαναφοράμε.


Το NOLAN που φορούσα στο τρακάρισμα που είχα εγινε σαν γαλικό οχτώ.Αρα τη δουλειά του την έκανε


:wave2: :wave2:

div400
28/12/2007, 19:03
Μετα απο 4 ετη χρησης κρανων (4 διαφορετικα εως τωρα) της shark στα συνηστω ανεπιφυλακτα!!!!

shark S500- S500AIR - S650--> εως 200?

πολυ καλα για την τιμή τους !!!

jen
28/12/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Μα φίλε μου αυτή είναι η δουλειά του κράνους να κρατάει το κεφάλι μας στην θέση του και να το προφυλάσει από τα χτυπήματα.Αν σε πρόσκρουση σπάσει κάποιος αεραγωγός και γρατζουνιστεί η ζελατίνα δεν μας ενδιαφέρει γιατί η βασική του δουλεια εχει γίνει και έτσι κι αλλιώς πάει για αλλαγή δεν το ξαναφοράμε.


Το NOLAN που φορούσα στο τρακάρισμα που είχα εγινε σαν γαλικό οχτώ.Αρα τη δουλειά του την έκανε
:wave2: :wave2:

Για αυτό το αναφέρω, ότι δηλ. είδα στην πράξη ότι δούλεψε! :beer:

gousgoun_69
28/12/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Για αυτό το αναφέρω, ότι δηλ. είδα στην πράξη ότι δούλεψε! :beer:



Συγγνώμη μάλλον παρανόησα :wave2: :beer:

jen
28/12/2007, 19:25
Δεν τρέχει τίποτα! :)
Περαστικά και αγύριστα σου εύχομαι!!

TROOPER
29/12/2007, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Μιας και είχα Shark (S800) αλλά και AGV (Arabesque) να σου πω οτι προτιμώ μακράν τα AGV σαν ποιότητα κατασκευής.
Τα Shark που εισάγονται στην ΕΕ - αν κάνω λάθος διορθώστε με - δεν έχουν Double Ring κούμπωμα αλλά μια άλλη βλακεία που εμένα στον 1μιση χρόνο είχε χαλάσει :(
Επιπλέον το AGV δοκιμάστηκε σε πρόσφατο τράκο - πρόσκρουση με το κεφάλι - έσπασε ο αεραγωγός και γρατζουνίστηκε η ζελατίνα αλλά το κεφάλι μου δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
Τα αρνητικά του... μπάζει αέρα από παντού ακομα και με όλους τους αεραγωγούς κλειστούς :sick:
Εχει γενικά στενή φόρμα θα σε δυσκολέψει αρκετά μέχρι να στρώσει στο κεφάλι σου.
Καλή αγορά!! :)

επετρεψε μου να σου πω οτι κανεις λαθος...no offence φυσικα :wave2:

μιλας για shark που εισαγονται στην εε...τα shark ειναι γαλλικης παραγωγης αρα προερχονται απο χωρα της εε, εκτος αν εννοουσες κατι αλλο που δεν καταλαβα.
οσον αφορα το κουμπωμα τα RSX και RSR 2 τα οποια ειναι τα ακριβα και κορυφαια μοντελα της εταιριας εχουν D-ring κουμπωμα ενω τα υπολοιπα μοντελα εχουνε το απλο.

κατα τα αλλα προσωπικα χρωσταω στη shark 2 τεραστια ευχαριστω αφου το RSF εσωσε 2 φορες τη ζωη μου μετα απο σφοδρες συγκρουσεις.

παρτε και ενα λιγκ για ενδελεχη μελετη-------->
http://www.shark-helmets.com/shark_gb_2007.htm

:wave2:

project.breeze
29/12/2007, 02:59
Eγώ επιμένω όπως έκανα και σε άλλα topics που είχανε σαν θέμα την αγορά κράνους στην συγκεκριμένη τιμή στα Uvex.Πιστεύω πως η ποιότητά τους είναι πολλαπλάσια της τιμής τους χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω τα υπόλοιπα κράνη της κατηγορίας.Πάντως μεταξύ Agv και Uvex θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη Uvex,δεν υπάρχει σύγκριση στην ποιότητα κατασκευής,προσοχή δεν λέω πως το Agv είναι λιγότερο ασφαλές,προς Θεού απλά τα περιφερειακά του Uvex (ζελατίνα,αεραγωγοί,αεροτομές) είναι πολύ καλύτερης κατασκευαστικά ποιότητας σε σχέση με τα Agv

jen
29/12/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
επετρεψε μου να σου πω οτι κανεις λαθος...no offence φυσικα :wave2:

μιλας για shark που εισαγονται στην εε...τα shark ειναι γαλλικης παραγωγης αρα προερχονται απο χωρα της εε, εκτος αν εννοουσες κατι αλλο που δεν καταλαβα.
οσον αφορα το κουμπωμα τα RSX και RSR 2 τα οποια ειναι τα ακριβα και κορυφαια μοντελα της εταιριας εχουν D-ring κουμπωμα ενω τα υπολοιπα μοντελα εχουνε το απλο.

κατα τα αλλα προσωπικα χρωσταω στη shark 2 τεραστια ευχαριστω αφου το RSF εσωσε 2 φορες τη ζωη μου μετα απο σφοδρες συγκρουσεις.

παρτε και ενα λιγκ για ενδελεχη μελετη-------->
http://www.shark-helmets.com/shark_gb_2007.htm

:wave2:

Μιλάω για τα shark που διακινούνται στην ΕΕ λοιπόν και δεν εισάγονται σε αυτήν - για να το διατυπώσω σωστά. Τα ίδια μοντέλα αν εισαχθούν Αμερική έχουν D-ring κούμπωμα ενώ εντός ΕΕ δεν έχουν. Το γράφει στα περισσότερα site που εμπορεύονται την συγκεκριμένη μάρκα.
Δεν αναφέρομαι στα κορυφαία μοντέλα αλλά σε μοντέλα που κυμαίνονται στα 200€ όπως ζήτησε το παιδί που άνοιξε το θέμα.
Για να μην παρεξηγηθώ αν και νομίζω ήμουν σαφής, δεν είπα ότι δεν είναι καλά, είπα ότι εγώ σε σύγκριση των δύο προτιμώ/προτείνω σαφώς τα AGV. :beer:

TROOPER
29/12/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Μιλάω για τα shark που διακινούνται στην ΕΕ λοιπόν και δεν εισάγονται σε αυτήν - για να το διατυπώσω σωστά. Τα ίδια μοντέλα αν εισαχθούν Αμερική έχουν D-ring κούμπωμα ενώ εντός ΕΕ δεν έχουν. Το γράφει στα περισσότερα site που εμπορεύονται την συγκεκριμένη μάρκα.
Δεν αναφέρομαι στα κορυφαία μοντέλα αλλά σε μοντέλα που κυμαίνονται στα 200€ όπως ζήτησε το παιδί που άνοιξε το θέμα.
Για να μην παρεξηγηθώ αν και νομίζω ήμουν σαφής, δεν είπα ότι δεν είναι καλά, είπα ότι εγώ σε σύγκριση των δύο προτιμώ/προτείνω σαφώς τα AGV. :beer:

οκ.
δεν γνωριζω τι συμβαινει στα κρανη της shark που εισαγονται στην αμερικανικη αγορα.
εγω παντως εβαλα και το λινκ της shark για ευρωπη.:wave2:

κατα τα αλλα καλη χρονια να χουμε και καλες αγορες στο παλικαρι !!!

:beer:

jen
29/12/2007, 12:08
Βλέπω τον φίλο που άνοιξε την κουβέντα να παίρνει τελικά shoei και εμείς να έχουμε αναλύσει όλη την γκάμα των δύο εταιρειών!! :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Καλή χρονιά και καλά χλμ.!!! :wave2:

TROOPER
29/12/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Βλέπω τον φίλο που άνοιξε την κουβέντα να παίρνει τελικά shoei και εμείς να έχουμε αναλύσει όλη την γκάμα των δύο εταιρειών!! :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Καλή χρονιά και καλά χλμ.!!! :wave2:

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

καλη χρονια και καλα χλμ και σε σενα jen !!!

:wave2:

H.A.Balafoutre
29/12/2007, 13:15
Εγώ θα πρότεινα ένα S800 με κλειστά μάτια.

2,5χρόνια συνέχεια το φορούσα, κάθε μέρα και επειδή το βαρέθηκα το έσπασα στα σκαλιά στην μαρμαρογωνία και δεν έκανε τσίκ το εξωτερικό κέλυφος, απλώς ένα βαθούλωμα. Πάλι S800 αγόρασα άλλο σχέδιο.

α) άψογη σχέση τιμής με του τι αγοράζεις

β) 5ετής εγγύηση

γ) πανεύκολο στην χρήση του, δηλαδή η ζελατίνα μπαίνει βγαίνει σε 1sec.

δ) 2007 μοντέλο, αγορά από Ελλάδα με 220ευρά και την φιμέ μέσα.

ε) έχει για τα πάντα ανταλλακτικά και φθηνά (σφουγγαράκια μέσα ~50ευρώ).

στ) με κούμπωμα κι όχι με κρίκους αλλά πάντα δούλευε άψογα για την πόλη που το ήθελα και με βόλεψε αλλά και όσες φορές βγήκα βόλτες έξω από αυτήν, άψογο με ικανοποιητικό επίπεδο θορύβου.

η) διαπίστωσα πως τα μαξιλαράκια από την κάτω πλευρά θέλουν συντήρηση με βαζελίνη για να μην ξεραθούν. Επίσης από την πολυχρησία θέλει σφίξιμο ο μηχανισμός για την ζελατίνα να είναι πιο σφιχτός στα ανοίγματα κλεισίματα μετά από 2 χρόνια συνεχούς χρήσης χαλάρωσε. Δηλαδή ψαρακωμένος στα 240+χ.α.ω. πίσω από το φέρινγκ κι από το κενό αέρος που δημιουργείται ψιλοανοιγει η ζελατίνα.

Ά, πρόσφατα πήρα κι ένα RSX για βόλτες έξω από την πόλη. Άψογο κι αυτό.

LeftLane
12/04/2008, 18:43
γεια σας παιδια, θελω και γω μια βοηθεια για κρανος σε αυτη την κατηγορια χρηματων.
λοιπον, τι ψαχνω:
1) flip-up (ανοιγομενη σιαγωνα)
2) σχετικα χαμηλος θορυβος σε ταχυτητες 120-140 km/h (οσο αθορυβο μπορει να ειναι ενα flip up κρανος)
3) αντιθαμβωτικη και υψηλης αντοχης ζελατινα
4) τιμη 150-200 ευρω

η χρηση θα ειναι κυριως εντος πολης αλλα σε κανα μικρο ταξιδακι να μην σου γινει το κεφαλι κουδουνι απο το θορυβο

εχω βρει μεχρι στιγμης:
1. NOLAN N100 GENESIS
2. AGV LONGWAY
3.AIROH MATHISSE
4. AIROH AR300

Θα ημουν ευγνωνων αν παραθετατε εμπειριες οσοι εχουν/είχαν καποιο απο τα παραπανω

Ευχαριστω και αναμενω γνωμες!!!:D

gkmaggas
12/04/2008, 18:47
Το πρωτο μου κρανος s800 Shark...........Τιμιο για τα λεφτα του....

Υστερα Shoei X spirit................:wave2:

SpineshankD
12/04/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LeftLane
γεια σας παιδια, θελω και γω μια βοηθεια για κρανος σε αυτη την κατηγορια χρηματων.
λοιπον, τι ψαχνω:
1) flip-up (ανοιγομενη σιαγωνα)
2) σχετικα χαμηλος θορυβος σε ταχυτητες 120-140 km/h (οσο αθορυβο μπορει να ειναι ενα flip up κρανος)
3) αντιθαμβωτικη και υψηλης αντοχης ζελατινα
4) τιμη 150-200 ευρω

η χρηση θα ειναι κυριως εντος πολης αλλα σε κανα μικρο ταξιδακι να μην σου γινει το κεφαλι κουδουνι απο το θορυβο

εχω βρει μεχρι στιγμης:
1. NOLAN N100 GENESIS
2. AGV LONGWAY
3.AIROH MATHISSE
4. AIROH AR300

Θα ημουν ευγνωνων αν παραθετατε εμπειριες οσοι εχουν/είχαν καποιο απο τα παραπανω

Ευχαριστω και αναμενω γνωμες!!!:D



εγω θα σου προτεινα να μην παρεις flip-up κρανος

πολυ βαρυ,πολυς ο θορυβος,επικινδυνο αν οδηγας ανοιχτο

εγω εχω το gunsliger της KBC και δεν ειμαι ευχαριστημενος(πηρα το s1 και ησυχασα)

αλλα θα σου προτεινα NOLAN η SHARK οπως τα παιδια παραπανω

:wave2:

LeftLane
13/04/2008, 22:43
ευχαριστω για την ανταποκριση :)
Μαλλον θα παω για flip up λογω των αφορητων θερμοκρασιων μεσα στην πολη το καλοκαιρι, μην ξεχνωντας αυτα που μου λετε για βαρος κτλ. Απλα θα πρεπει κανεις να το εχει παντα κλειστο εν κινηση και να το ανοιγει σε σταση ή στο φαναρι μονο για λογους ασφαλειας βεβαιως.
Θα ηθελα παντως να μου προτεινε καποιος ενα flip up με οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο σε ταχυτητες έως 140-150 χλμ/ω.
Περιμενω τις εντυπωσεις σας για οποια απο τα παραπανω μοντελα που εχω τσεκαρει ή οποιοδηποτε αλλο σε αυτες τις τιμες
thanx :wave2:

Sapadak
14/04/2008, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
,προς Θεού απλά τα περιφερειακά του Uvex (ζελατίνα,αεραγωγοί,αεροτομές) είναι πολύ καλύτερης κατασκευαστικά ποιότητας σε σχέση με τα Agv

Χωρις να ξερω τα agv και οντας κατοχος υvex (Wing rs 745)

Ειχαν απο το εργοστασιο ενα θεματακι με τις ζελατινες.

Η δικια μου (ημι-φυμε) αρχισε να ξεφλουδιζει.

Σε φιλου wing rs II καθρεπτη ζελατινα, πηγε να τη καθαρισει στο δρομο με νερακι και εφευγε ο καθρεπτης :eyepop:

Και στις 2 περιπτωσεις αντικατασταθηκαν χωρις καμια κουβεντα απο διαφορετικα μαγαζια σε διαφορετικες πολεις!

Οποτε συμφωνω οτι ειναι καλο κρανακι, ειχε ενα θεματακι με τις ζελατινες της αλλα απο εξυπηρετηση πελατων εξακριβωθηκε και ειναι ΟΚ

rockerman
24/04/2008, 12:09
θα ηθελα μια αποψη απο γνωστες του θεματος για τα κρανη caberg και ποιο συγκεκριμενα για το μοντελο v2 407 graphic φαινεται πολυ καλο για τα λεφτα του.

banditgr
24/04/2008, 20:01
opoio sou goustarei sto mati kai to dokimaseis kai sou kathete kala sto kefali na pareis.....
Pleon ola ta eponima kranoi einai poli kala,o kathenas tha sou pei gia to kranos pou exei klp....min to psaxneis toso poly,parto ayrio kiolas.

BICILINDRICO
07/05/2008, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockerman
θα ηθελα μια αποψη απο γνωστες του θεματος για τα κρανη caberg και ποιο συγκεκριμενα για το μοντελο v2 407 graphic φαινεται πολυ καλο για τα λεφτα του.

Value for money κράνη, πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις εδώ. Το εργοστάσιο της Caberg βρίσκεται στην ιταλία συγκεκριμένα στο Bergamo (εξ' ου και το όνομα Ca - berg όπου Ca είναι το caschi).