PDA

View Full Version : Eνας χωρος συζήτησης για το Hard Enduro !!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

STOYBI
20/05/2007, 21:56
Βιντεο---φωτο -- Αποριες --- κουβεντουλα--σπαμαρισμα....

Ετσι για να εχουμε να συζηταμε τωρα που επιασαν οι ζεστες..... :D

Αρχιζω με βιντεο απο τεστ των Yamaha WR 450 / WR 250 07

http://www.youtube.com/watch?v=PPHPr-Deu4Y&mode=related&search=

:beer: :beer:


:wave2:


89456

fantacid
20/05/2007, 22:06
απορία:

βρισκοντας ενα βουναλακι στο δρομο κ θελοντας να κανουμε ενα μικρο αλμα ή κ μεγαλο.

πως πρεπει να "σκαει" κατω το μηχανακι με την πισω ή με τις δυο ροδες?

σιγουρα οχι με τη μπροστα.......!!!

το κακο ειναι οτι πολλες φορες πεφτω με την μπροστα κ τη γλυτώνω παρατριχα να μη γινω ενα με το χωμα!

τι λαθος κανω?
μηπως κλεινω το γκαζι οταν παρναει η πισω ροδα?

πως ειναι το σωστο?

STOYBI
20/05/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
απορία:

βρισκοντας ενα βουναλακι στο δρομο κ θελοντας να κανουμε ενα μικρο αλμα ή κ μεγαλο.

πως πρεπει να "σκαει" κατω το μηχανακι με την πισω ή με τις δυο ροδες?

σιγουρα οχι με τη μπροστα.......!!!

το κακο ειναι οτι πολλες φορες πεφτω με την μπροστα κ τη γλυτώνω παρατριχα να μη γινω ενα με το χωμα!

τι λαθος κανω?
μηπως κλεινω το γκαζι οταν παρναει η πισω ροδα?

πως ειναι το σωστο?

Ακριβως !!! Σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να σκας με τον μπροστινο τροχο !!! Και σιγουρα το ιδανικο σκασιμο ειναι 60-40 υπερ του πισω τροχου.... :rolleyes:

Θελει γκαζι ακριβως στην εξοδο της κορυφης του αλματος... Το ποσο ομως εξαρταται απο το μηκος που θελουμε να ( η επιδιωκουμε) να διανυσουμε στον αερα....

Συνηθως μια ξερογκαζια στην εξοδο της κορυφης του αλματος για τα μικρα αλματα ειναι αρκετη ωστε να σε σκαει σχεδον ισοροπημενα με πρωτη επαφη στο εδαφος του πισω τροχου...

Απο εκει και περα για μεγαλυτερα αλματα.... Ζυγισμα με το ματι του αλματος και προσοχη σε καμμια περιπτωση υπερβολικο γκαζι γιατι ο κινδυνος να βρεθεις ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ με το μπροστινο φαναρι να βλεπει ουρανο ειναι σχεδον σιγουρη και τα πραγματα δυσκολευουν !!

:beer: :beer:

:wave2:

OldMan
21/05/2007, 12:58
:rolleyes: Ρε Κώστα.....:lol:

Έχεις δει το μηχανάκι του Fantacid ??? :rotflmao:

Stergios69
21/05/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ακριβως !!! Σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να σκας με τον μπροστινο τροχο !!! Και σιγουρα το ιδανικο σκασιμο ειναι 60-40 υπερ του πισω τροχου.... :rolleyes:

Θελει γκαζι ακριβως στην εξοδο της κορυφης του αλματος... Το ποσο ομως εξαρταται απο το μηκος που θελουμε να ( η επιδιωκουμε) να διανυσουμε στον αερα....

Συνηθως μια ξερογκαζια στην εξοδο της κορυφης του αλματος για τα μικρα αλματα ειναι αρκετη ωστε να σε σκαει σχεδον ισοροπημενα με πρωτη επαφη στο εδαφος του πισω τροχου...

Απο εκει και περα για μεγαλυτερα αλματα.... Ζυγισμα με το ματι του αλματος και προσοχη σε καμμια περιπτωση υπερβολικο γκαζι γιατι ο κινδυνος να βρεθεις ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ με το μπροστινο φαναρι να βλεπει ουρανο ειναι σχεδον σιγουρη και τα πραγματα δυσκολευουν !!

:beer: :beer:

:wave2:
Ισχύουν και για άλματα με άφρικα; :winka:

OldMan
21/05/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ισχύουν και για άλματα με άφρικα; :winka:
Γιατί ρε ..???

Το DRZ έκοψε ήδη πλαίσιο ??? :confused:

Stergios69
21/05/2007, 13:25
Mε το άφρικα έχει πιο πολύ γούστο...




...το βρόντηγμα! :D

DUKASII
21/05/2007, 13:29
κατι..




:rolleyes:


αν κανοντας αλματάκι..(οκ το χουμε) φευγει το μηχανακι δεξια....τι κανουμε λαθος??(λεμε τωρα..ε??δεν το κανω εγω..για ενα φιλο μου ρωτάω..που χει το προβλημα...:a13: :a13: )

Dodok edessa
21/05/2007, 13:55
τοκ τοκ !!!
οι χωματεροι εδω ειναι ?

οταν μεγαλωσω θα γινω εντουρας :lol: :wave2: :lol: :wave2:



http://www.youtube.com/watch?v=yAnEXNxVikg


89574

Dodok edessa
21/05/2007, 13:58
και μια απορια ?
μιλαμε για εντουρο το κανονικο η αυτο τοτ σειχ σου το γιαλαντζι ??:D


http://www.youtube.com/watch?v=4erWH4oz7vk

OldMan
21/05/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
φευγει το μηχανακι δεξια....
Εννοάς ότι στρίβει (αλλάζει κατεύθυνση) ή γέρνει (πλαγιάζει) ???

latris mixanis
21/05/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εννοάς ότι στρίβει (αλλάζει κατεύθυνση) ή γέρνει (πλαγιάζει) ???

το δεύτερο σίγουρα :lol: :rotflmao: :lol:

DUKASII
21/05/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εννοάς ότι στρίβει (αλλάζει κατεύθυνση) ή γέρνει (πλαγιάζει) ??? το δευτερο εννοάω ...

και φευγει και το ποδι απο το μαρσπιε λεμε..

OldMan
21/05/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το δευτερο εννοάω ...
και φευγει και το ποδι απο το μαρσπιε λεμε..
Και γιατί κάνεις άλματα πιωμένος ??? :confused:

DUKASII
21/05/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί κάνεις άλματα πιωμένος ??? :confused: αχ
αχ
αχ
αχ
αχχα

αχαχ
μαλκαα μου φυγε το κονιακ απο το στομα λεμε...

OldMan
21/05/2007, 14:23
Βρε παπάρα..

Για να πλαγιάσει το μηχανάκι στο άλμα πρέπει ή να το σηκώσεις στραβά ή να πατάς όποιο μασπιέ σου κατέβει εκείνη την ώρα ... :a21: :a31:

Anyway, το "πρόβλημα" διορθώνεται αν πατήσεις το εξωτερικό μασπιέ και αφήσεις να έρθει κάθετα ΠΡΩΤΑ το μηχανάκι και μετά ο Μπιμπίκος !!! :wave2:

DUKASII
21/05/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε παπάρα..

Για να πλαγιάσει το μηχανάκι στο άλμα πρέπει ή να το σηκώσεις στραβά ή να πατάς όποιο μασπιέ σου κατέβει εκείνη την ώρα ... :a21: :a31:

Anyway, το "πρόβλημα" διορθώνεται αν πατήσεις το εξωτερικό μασπιέ και αφήσεις να έρθει κάθετα ΠΡΩΤΑ το μηχανάκι και μετά ο Μπιμπίκος !!! :wave2: οκ μαστερ γιοντα.
το πως διορθωνεται το είχα ανακαλύψει..


να σε καλα παπου..
θα δεσω τα ποδια στα μπαρσπιε λεμε..

Zid
21/05/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε παπάρα..

Για να πλαγιάσει το μηχανάκι στο άλμα πρέπει ή να το σηκώσεις στραβά ή να πατάς όποιο μασπιέ σου κατέβει εκείνη την ώρα ... :a21: :a31:

Anyway, το "πρόβλημα" διορθώνεται αν πατήσεις το εξωτερικό μασπιέ και αφήσεις να έρθει κάθετα ΠΡΩΤΑ το μηχανάκι και μετά ο Μπιμπίκος !!! :wave2: Χμμ αυτά πρέπει να τα σκεφτείς κατα τη διάρκεια του άλματος???:look: :look: Γιατί με βλέπω καρφωμένο σε καμια ασφάκα με τη μπροστινή ρόδα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
21/05/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ αυτά πρέπει να τα σκεφτείς κατα τη διάρκεια του άλματος???:look: :look:
Άμα είναι μεγάλο το άλμα (π.χ. μεταξύ 2 ποδιών στην Χαλκιδική) προλαβαίνεις ...:wave2:

fantacid
21/05/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Ρε Κώστα.....:lol:

Έχεις δει το μηχανάκι του Fantacid ??? :rotflmao:


δεν εχει σημασια το μηχανακι......!!!




κ καλα ντριβερ!

:lol: :lol:

Zid
21/05/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα είναι μεγάλο το άλμα (π.χ. μεταξύ 2 ποδιών στην Χαλκιδική) προλαβαίνεις ...:wave2: Σ αυτή τη περίπτωση πρέπει να δηλώσω flight plan στην πολιτική αεροπορία xaxaxax:p και να καλέσουν τη πυροσβεστική για τη προσγείωση ..:lol: :lol:

fantacid
21/05/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
κατι..




:rolleyes:


αν κανοντας αλματάκι..(οκ το χουμε) φευγει το μηχανακι δεξια....τι κανουμε λαθος??(λεμε τωρα..ε??δεν το κανω εγω..για ενα φιλο μου ρωτάω..που χει το προβλημα...:a13: :a13: )


θες να μας πεις οτι κανεις whip αλλα ντρεπεσαι?

:lol: :lol: :lol:

DUKASII
21/05/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
θες να μας πεις οτι κανεις whip αλλα ντρεπεσαι?

:lol: :lol: :lol: ουτε τι ειναι δε ξερω αυτο που λες.
και δε ντρεπομαι καθολου εγω φελαράκι..

μια χαρα χαλια τα κανω ολα και μόνος μου..:sad:

sniper
21/05/2007, 14:57
Αυτό το hard enduro.... επειδή δεν ξέρουμε....

Υπάρχει και soft enduro; Είναι σαν αυτό που λέει ο παντατέτοιας βατός χωματόδρομος;

OldMan
21/05/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει και soft enduro; Είναι σαν αυτό που λέει ο παντατέτοιας βατός χωματόδρομος;
:nono: :nono: :nono: (μπερδεύεσαι)

Του "παντατέτοια" είναι βόλτες σε σκονισμένη άσφαλτο !!!!:wave2:

fantacid
21/05/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το hard enduro.... επειδή δεν ξέρουμε....


συντομα θα γινει τις π******ς το καγκελο απο το σπαμμινκγ.


εκει μαλλον αναφερεται το hard!!


:lol: :lol:

marios8
21/05/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Βιντεο---φωτο -- Αποριες --- κουβεντουλα--σπαμαρισμα....

Ετσι για να εχουμε να συζηταμε τωρα που επιασαν οι ζεστες..... :D

Αρχιζω με βιντεο απο τεστ των Yamaha WR 450 / WR 250 07

http://www.youtube.com/watch?v=PPHPr-Deu4Y&mode=related&search=

:beer: :beer:


:wave2:

+1 Προβλέπω ενδιαφέρουσα κουβεντούλα.

Και μιας και ανέφερες το WR.
Ποιό θα προτιμούσαν οι γκουρου του χώρου ανάμεσα στο WR 450 και το CRE 450?
Kαι φυσικά γιατί? :beer: :wave2:

dirtbird
21/05/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το hard enduro.... επειδή δεν ξέρουμε....



Μάλλον μιλάμε για το κανονικό enduro και κάποιες προεκτάσεις του όπως αγώνες του στυλ Romaniacs και LMS (Last Man Standing) - αν και τα special tests του Romaniacs είναι κάτι μεταξύ trial και τσίρκου (:a31: :a06:), ενώ το LMS την τελευταία φορά το τερμάτισε μόνο ένας (και αυτός λεγόταν David Knight).

Σας αφήνω να μαντέψετε τι μηχανή οδηγούσε... :winka: (και ναι ... παίζει ρόλο).

dirtbird
21/05/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
+1 Προβλέπω ενδιαφέρουσα κουβεντούλα.

Και μιας και ανέφερες το WR.
Ποιό θα προτιμούσαν οι γκουρου του χώρου ανάμεσα στο WR 450 και το CRE 450?
Kαι φυσικά γιατί? :beer: :wave2:

Κανένα

και δεν θέλω γιατί :lol: :lol:

DUKASII
21/05/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον μιλάμε για το κανονικό enduro και κάποιες προεκτάσεις του όπως αγώνες του στυλ Romaniacs και LMS (Last Man Standing) - αν και τα special tests του Romaniacs είναι κάτι μεταξύ trial και τσίρκου (:a31: :a06:), ενώ το LMS την τελευταία φορά το τερμάτισε μόνο ένας (και αυτός λεγόταν David Knight).

Σας αφήνω να μαντέψετε τι μηχανή οδηγούσε... :winka: (και ναι ... παίζει ρόλο). αυτοθ ο μαλακαθ δεν ειναι που καβαλα ενα 950 se??

fantacid
21/05/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Ποιό θα προτιμούσαν οι γκουρου του χώρου ανάμεσα στο WR 450 και το CRE 450?


CRE450!




τι δεν ειμαι guru?

φακ φακ φακ
:a11: :a11: :a11:

dirtbird
21/05/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αυτοθ ο μαλακαθ δεν ειναι που καβαλα ενα 950 se??

Που, στο LMS ή στο άσχετο?:confused:

fantacid
21/05/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον μιλάμε για το κανονικό enduro και κάποιες προεκτάσεις του όπως αγώνες του στυλ Romaniacs και LMS (Last Man Standing) - αν και τα special tests του Romaniacs είναι κάτι μεταξύ trial και τσίρκου (:a31: :a06:), ενώ το LMS την τελευταία φορά το τερμάτισε μόνο ένας (και αυτός λεγόταν David Knight).

Σας αφήνω να μαντέψετε τι μηχανή οδηγούσε... :winka: (και ναι ... παίζει ρόλο).

για πια χρονια λες?

ενα LMS που εχω δει τερματισε ο ναιτ πρωτος (ανετα) αλλα σκασαν μυτη μετα απο αυτον κ κανα δεκαρια ακομα!

dirtbird
21/05/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
για πια χρονια λες?

ενα LMS που εχω δει τερματισε ο ναιτ πρωτος (ανετα) αλλα σκασαν μυτη μετα απο αυτον κ κανα δεκαρια ακομα!

Δεν το'δες όλο

Φέτος μόνο άλλος ένας Άγγλος (ξεχνάω το όνομα του-με GASGAS) oλοκλήρωσε την διαδρομή...

fantacid
21/05/2007, 15:47
οχι δε λεω για το φετινο..δε το ειδα ακομα....

γιαυτο σε ρωτησα για πια χρονια λες!

STOYBI
21/05/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ αυτά πρέπει να τα σκεφτείς κατα τη διάρκεια του άλματος???:look: :look: Γιατί με βλέπω καρφωμένο σε καμια ασφάκα με τη μπροστινή ρόδα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aυτοι που προλαβαινουν να σκεφθουν ( και να διορθωσουν ) λαθη στο αερα , ειναι μοτοκροσαδες που εχουν φαει την ζωη τους σε ωρες πτησεις !!! Κατα τα αλλα στους περισσοτερους απο εμας αν παει κατι αρκετα ασχημα σε ενα ψηλο αλμα....Απλα....

Εγκαταληψη σκαφους !!! :cry:

:wave2:

Zid
21/05/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Aυτοι που προλαβαινουν να σκεφθουν ( και να διορθωσουν ) λαθη στο αερα , ειναι μοτοκροσαδες που εχουν φαει την ζωη τους σε ωρες πτησεις !!! Κατα τα αλλα στους περισσοτερους απο εμας αν παει κατι αρκετα ασχημα σε ενα ψηλο αλμα....Απλα....

Εγκαταληψη σκαφους !!! :cry:

:wave2: Βασικά αυτό που είπε και ο Dukas ... επειδή και εγώ δεν έχω εμπειρία σε χωμάτινο μηχανάκι (το 1ο μου είναι αυτό ) στα αλματάκια που μέχρι στιγμής έχω κάνει τα πόδια πάνε αλλόυ γι αλλού!!!!:lol: :lol: Δεν μένουν έυκολα στα μασπιέ και στο τελείωμα κυριαρχεί ένας πανικός....:sick: :sick:

STOYBI
21/05/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ουτε τι ειναι δε ξερω αυτο που λες.
και δε ντρεπομαι καθολου εγω φελαράκι..

μια χαρα χαλια τα κανω ολα και μόνος μου..:sad:

Κανε υπομονη ρε... :D

Θα ερθουμε σε συνενοηση με τον ακατονομαστο και θα κανουμε καινουργια αρχη !!!

Θα βρεθουν λυσεις !! :winka:

STOYBI
21/05/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Βασικά αυτό που είπε και ο Dukas ... επειδή και εγώ δεν έχω εμπειρία σε χωμάτινο μηχανάκι (το 1ο μου είναι αυτό ) στα αλματάκια που μέχρι στιγμής έχω κάνει τα πόδια πάνε αλλόυ γι αλλού!!!!:lol: :lol: Δεν μένουν έυκολα στα μασπιέ και στο τελείωμα κυριαρχεί ένας πανικός....:sick: :sick:

"Χαλαροτητα " θελει στον αερα.... Προσπαθησε στα μικρα , και βρες εναν εμπειροτερο να σου εξηγησει μερικα πραγματα στην πραξη για τα μεγαλυτερα....:winka:

Zid
21/05/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
"Χαλαροτητα " θελει στον αερα.... Προσπαθησε στα μικρα , και βρες εναν εμπειροτερο να σου εξηγησει μερικα πραγματα στην πραξη για τα μεγαλυτερα....:winka: Χαχα τα πρωινά που ανεβαίνω στη βαρυμπόμπη τις καθημερινές είμαι εγώ και ο βοσκός με το παπί του ...:lol: :lol:
Του λέω να μου δείξει κανα κόλπο αλλά μόνο άρμεγμα έχω μάθει χεχεχεχε:rotflmao: :rotflmao: :p :p

sonic22
21/05/2007, 16:33
gia pame mia erwtisi pou me vasanizei edw kai kairo...

ti kostos sidirisis exei kathe marka?

p.x. poso kostizei mia maneta (gnisia) apo honda, yamaha, ktm, kawasaki, husaberg, husky?
poso ena pistoni (kathe 50 wres allagi??) ?
poso mia biela?
poso ena fanari brwsta?
poso to plastika?

ktlp ktlp...

poio einai telika poio ftino?

STOYBI
21/05/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
+1 Προβλέπω ενδιαφέρουσα κουβεντούλα.

Και μιας και ανέφερες το WR.
Ποιό θα προτιμούσαν οι γκουρου του χώρου ανάμεσα στο WR 450 και το CRE 450?
Kαι φυσικά γιατί? :beer: :wave2:

cre 450 Δεν εχω καβαλησει ---Δεν απαντω... ( dirtbird ομολογησε ..) :rolleyes:

WR 450 του 05 ( 2 διαφορετικα ) που εχω καβαλησει ηταν απαραδεκτες οι χαμηλες τους....:rolleyes:
Παντως και το 07 απο οτι βλεπω τον τυπο στο βιντεο ( πανω στον κορμο ) εχει βελτιωθει αρκετα αλλα..... Εχει αποσταση ακομα απο τις χαμηλες του ΚΤΜ....:smilea:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
21/05/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
cre 450 Δεν εχω καβαλησει ---Δεν απαντω... ( dirtbird ομολογησε ..) :rolleyes:


:wave2:

Τελευταία φορά που καβάλησα 4Τ ήταν όταν κάναμε με τον Stou (και άλλους) την διαδρομή του τελευταίου αγώνα στην Μάνδρα.

Συγκεκριμένα οδήγησα αυτό το CRF-X (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39685) και το ΚΤΜ του stou στην 2η ειδική (κορδελάτη σε λιβάδι). Επίσης οδήγησα -στο καπάκι- και το δικό μου.

Αυτά που θυμάμαι:
- και τα 2 'μπαίνουν' στις κλειστές στροφές πιο δύσκολα από το 300 και νοιώθεις ΑΜΕΣΩΣ το παραπάνω βάρος που έχουν μπροστά (στο Honda λίγο περισσότερο) Για τον ίδιο λόγο όμως, είναι πιο σταθερά μέσα στην στροφή.
- Σε μέτριες καμπές και τα 2 υπερτερούν του 300 γιατί έχουν παραπάνω φρένο από τον κινητήρα. Του CRF όμως φρενάρει λιγότερο. Η κατάσταση αντιστρέφεται -υπέρ του δίχρονου- εάν δεν κολλώσεις και κρατήσεις το γκάζι σου.
- το CRF έχει σημαντικά περισσότερες χαμηλές και πιο άμεση απόκριση, γεγονός που σε εμποδίζει να ανοίξεις το γκάζι νωρίς στην έξοδο. Το 300 είναι καλύτερο και από τα 2 στην έξοδο. Το ΚΤΜ μάλλον είναι πιο δυνατο ψηλά (ή έστω πιο εύστροφο).


Εν τέλει, τα 4Τ είναι πιο ξεκούραστα όταν οδηγάς στα 8/10 (των δυνατοτήτων σου-ΟΧΙ της μοτό).

Το ξέρω άλλα ρώτησε....

:confused:
Ελπίζω να σας μπέρδεψα :lol: :lol:

Trickster
21/05/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
+1 Προβλέπω ενδιαφέρουσα κουβεντούλα.

Και μιας και ανέφερες το WR.
Ποιό θα προτιμούσαν οι γκουρου του χώρου ανάμεσα στο WR 450 και το CRE 450?
Kαι φυσικά γιατί? :beer: :wave2:


και γιατί παρακαλώ βάζεις τους γκουρού του χώρου να σου απαντήσουν για αυτά τα 2;;;
Έεεετσι για απλό ενδιαφέρον;;;
Η μήπως μας τέλειωσε το XRακι;; :smokin: :smokin:

marios8
21/05/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Aυτοι που προλαβαινουν να σκεφθουν ( και να διορθωσουν ) λαθη στο αερα , ειναι μοτοκροσαδες που εχουν φαει την ζωη τους σε ωρες πτησεις !!! Κατα τα αλλα στους περισσοτερους απο εμας αν παει κατι αρκετα ασχημα σε ενα ψηλο αλμα....Απλα....

Εγκαταληψη σκαφους !!! :cry:

:wave2:

Kάποτε μίλαγα με ένα μοτοκροσά και μου έλεγε πως μπορείς να διορθώσεις κάποια λάθη την στιγμή που είσαι στον αέρα.

Αυτός 'ελεγε πως αν έχεις την μούρη χαμηλά με κινδυνο να σκάσεις με το μπροστινό θα πρέπει να αρχίσεις τις ξερογκαζιές (στον αέρα) ώστε η δύναμη που παράγει ο πίσω τροχός να κατεβάσει τον κώλο της μηχανής. Ενω αντιθετα αν εχει σηκωθεί η μουρι το φέρνεις με πισω φρένο (στον αέρα όλα αυτά :look: ) .

Αυτά έλεγε ο κύριος μοτοκροσας. Τωρα κατα πόσο στέκουν δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν έχω κάνει τόσο μεγάλο αλμα ώστε να έχω χρόνο για αυτά. Παρόλα αυτά μπορούμε να το συζητήσουμε :beer: :beer: :wave2:

marios8
21/05/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster

Η μήπως μας τέλειωσε το XRακι;; :smokin: :smokin:

Το XR είναι σχολείο και επειδή εγώ είμαι ακόμα μαθητης θα μου χρειαστει για αρκετό καιρό ακόμα :beer: :beer: :wave2:

Zid
21/05/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kάποτε μίλαγα με ένα μοτοκροσά και μου έλεγε πως μπορείς να διορθώσεις κάποια λάθη την στιγμή που είσαι στον αέρα.

Αυτός 'ελεγε πως αν έχεις την μούρη χαμηλά με κινδυνο να σκάσεις με το μπροστινό θα πρέπει να αρχίσεις τις ξερογκαζιές (στον αέρα) ώστε η δύναμη που παράγει ο πίσω τροχός να κατεβάσει τον κώλο της μηχανής. Ενω αντιθετα αν εχει σηκωθεί η μουρι το φέρνεις με πισω φρένο (στον αέρα όλα αυτά :look: ) .

Αυτά έλεγε ο κύριος μοτοκροσας. Τωρα κατα πόσο στέκουν δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν έχω κάνει τόσο μεγάλο αλμα ώστε να έχω χρόνο για αυτά. Παρόλα αυτά μπορούμε να το συζητήσουμε :beer: :beer: :wave2: Χμμ λογικά ... καλά στα έλεγε ο φίλος σου , αλλά στη πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράματα:) είναι λίγος ο χρόνος .... στον αέρα για να σκεφτείς :)

marios8
21/05/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ λογικά ... καλά στα έλεγε ο φίλος σου , αλλά στη πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράματα:) είναι λίγος ο χρόνος .... στον αέρα για να σκεφτείς :)

Mην ξεχνάς οτι ο μοτοκροσάς που σεβεται τον εαυτό του τον περισσοτερο καιρό αγναντεύει την ζωη απο ψιλά :lol: :beer: :wave2:

sonic22
21/05/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
η δύναμη που παράγει ο πίσω τροχός να κατεβάσει τον κώλο της μηχανής. Ενω αντιθετα αν εχει σηκωθεί η μουρι το φέρνεις με πισω φρένο (στον αέρα όλα αυτά :look: ) . isxiei alla mono se poli elafria mixanakia (mx)
exei na kanei me tin analogia tis mazas tou piso troxou se sxesi me to ipolipo mixanima

einai ena giroskopiko fenomeno.

Zid
21/05/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Mην ξεχνάς οτι ο μοτοκροσάς που σεβεται τον εαυτό του τον περισσοτερο καιρό αγναντεύει την ζωη απο ψιλά :lol: :beer: :wave2: Χμμ everest μου φαίνονται τα άλματα που κάνουν οι μοτοκροσαδες , άσε που με πιάνει και ίλιγγος από πολύ ψηλά :p :wave2: χαχαχ

taxydromos
21/05/2007, 17:30
τα αλματα ειναι οπως το ποδηλατο..
μολις το μαθεις το οδηγεις κανοντας μηχανικες κινησεις...

Zid
21/05/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
τα αλματα ειναι οπως το ποδηλατο..
μολις το μαθεις το οδηγεις κανοντας μηχανικες κινησεις... Και πέφτεις μηχανικά :lol: :lol:

STOYBI
21/05/2007, 17:47
Ξεκολατε με τα αλματα.... :D

Ειναι μια παραμετρος οσο αφορα το εντουρο....

Αλλα σιγουρα λιγοτερο σημαντικη απο το..... Να ανεβεις την αποτομη ανηφορα --- να κατεβεις την αποτομη κατηφορα --- να σηκωσεις το μηχανακι οταν σου εχει πεσει στην πλαγια--- να ξεκολησεις τον γ@μημενο μπροστινο τροχο που εχει ερωτευτει την κολοπετρα και εχει γραψει στα παλια του τα παπουτσια τις προσπαθειες του πισω τροχου για να προχωρησει !!!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
21/05/2007, 17:50
LMS 2006 (Kώστα το δώρο σου για την γιορτή σου :lol: :lol: :beer: )

1


89612

dirtbird
21/05/2007, 17:50
2


89613

dirtbird
21/05/2007, 17:51
3


89614

dirtbird
21/05/2007, 17:51
4


89615

dirtbird
21/05/2007, 17:52
5


89616

dirtbird
21/05/2007, 17:53
Και 6

ΣΗΜ: τι είπαμε ότι καβαλάει ο Δαυίδ ο Ιππότης, τι? :evil: :winka: :lol:


89617

dirtbird
21/05/2007, 17:55
Περισσότερα

εδώ (http://www.redbulllastmanstanding.com/)

και

εδώ (http://www.redrivermotorcycletrails.com/RRMT%20Website/RedBull2006Album/index.html)

:beer: :beer:

STOYBI
21/05/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
LMS 2006 (Kώστα το δώρο σου για την γιορτή σου :lol: :lol: :beer: )

1

:a8:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

STOYBI
21/05/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kάποτε μίλαγα με ένα μοτοκροσά και μου έλεγε πως μπορείς να διορθώσεις κάποια λάθη την στιγμή που είσαι στον αέρα.

Αυτός 'ελεγε πως αν έχεις την μούρη χαμηλά με κινδυνο να σκάσεις με το μπροστινό θα πρέπει να αρχίσεις τις ξερογκαζιές (στον αέρα) ώστε η δύναμη που παράγει ο πίσω τροχός να κατεβάσει τον κώλο της μηχανής. Ενω αντιθετα αν εχει σηκωθεί η μουρι το φέρνεις με πισω φρένο (στον αέρα όλα αυτά :look: ) .

Αυτά έλεγε ο κύριος μοτοκροσας. Τωρα κατα πόσο στέκουν δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν έχω κάνει τόσο μεγάλο αλμα ώστε να έχω χρόνο για αυτά. Παρόλα αυτά μπορούμε να το συζητήσουμε :beer: :beer: :wave2:

Ισχυουν αλλα για πολυ ΜΕΓΑΛΑ αλματα που εισαι ΑΡΚΕΤΗ ωρα στον αερα......:D

Οι ποιο παρατηριτικοι και οσοι απο εσας εχουν παει σε καποιο σουπερ κροςς που γινονται καθε χρονο στα κλειστα γηπεδα ισως εχετε παρατηρησει οτι σε καποια αλματα στην κυριολεξια οι αναβατες επαιζαν τερμα το γκαζι στον αερα...... Αλλα για τετοιες ταχτικες μιλαμε για αυτα τα αλματα...:cry: :cry: :cry:

:wave2:

Zid
21/05/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ισχυουν αλλα για πολυ ΜΕΓΑΛΑ αλματα που εισαι ΑΡΚΕΤΗ ωρα στον αερα......:D

Οι ποιο παρατηριτικοι και οσοι απο εσας εχουν παει σε καποιο σουπερ κροςς που γινονται καθε χρονο στα κλειστα γηπεδα ισως εχετε παρατηρησει οτι σε καποια αλματα στην κυριολεξια οι αναβατες επαιζαν τερμα το γκαζι στον αερα...... Αλλα για τετοιες ταχτικες μιλαμε για αυτα τα αλματα...:cry: :cry: :cry:

:wave2: Sorry ???υπονοείς κάτι για τις οδηγικές μας ικανότητες??:rotflmao: :rotflmao:
:p

fantacid
21/05/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Βασικά αυτό που είπε και ο Dukas ... επειδή και εγώ δεν έχω εμπειρία σε χωμάτινο μηχανάκι (το 1ο μου είναι αυτό ) στα αλματάκια που μέχρι στιγμής έχω κάνει τα πόδια πάνε αλλόυ γι αλλού!!!!:lol: :lol: Δεν μένουν έυκολα στα μασπιέ και στο τελείωμα κυριαρχεί ένας πανικός....:sick: :sick:

στο αλμα δεν καθεσα, πατας γερα στα μαρσπιε σου.

χρειαζεσαι τα γονατα σου να λειτουργησουν σαν αποσβεση οταν σκαει η μηχανη κατω γιατι,
ότι δεν αποσβεσει η αναρτηση σου μεταφερετε αμεσα στη σπονδυλικη σου στηλη πραμα που δεν ειναι καθολου ευχαριστο!!



δε ξερω τι εννοειτε εσεις οταν λετε αλματα, αλλα πανω απο ενα μετρο δε νομιζω να εχω φτασει δλδ 2-3 σεκ με το ζορι!!!!! (κ πολλα λεω!!!!) οι εμεξαδες αυτα τα εχουν για ξεμουδιασμα!

Zid
21/05/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στο αλμα δεν καθεσα, πατας γερα στα μαρσπιε σου.

χρειαζεσαι τα γονατα σου να λειτουργησουν σαν αποσβεση οταν σκαει η μηχανη κατω γιατι,
ότι δεν αποσβεσει η αναρτηση σου μεταφερετε αμεσα στη σπονδυλικη σου στηλη πραμα που δεν ειναι καθολου ευχαριστο!!



δε ξερω τι εννοειτε εσεις οταν λετε αλματα, αλλα πανω απο ενα μετρο δε νομιζω να εχω φτασει δλδ 2-3 σεκ με το ζορι!!!!! (κ πολλα λεω!!!!) οι εμεξαδες αυτα τα εχουν για ξεμουδιασμα! 1 μέτρο καλά είναι και για εμένα...:) Δεν είμαι για παραπάνω ακόμα...

nikos force
21/05/2007, 19:09
ena teleiws katheto empodio(90 moirwn) ipsous 1,5 dyw metrwn pws re fousti moy to anebainoyme???????? prospathoyse o karetsos na to eksigisei se ena periodiko alla kouba...to ena kapaki meta to allo metraw

fantacid
21/05/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ena teleiws katheto empodio(90 moirwn) ipsous 1,5 dyw metrwn pws re fousti moy to anebainoyme???????? prospathoyse o karetsos na to eksigisei se ena periodiko alla kouba...to ena kapaki meta to allo metraw

me poli tixi!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zid
21/05/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ena teleiws katheto empodio(90 moirwn) ipsous 1,5 dyw metrwn pws re fousti moy to anebainoyme???????? prospathoyse o karetsos na to eksigisei se ena periodiko alla kouba...to ena kapaki meta to allo metraw Χμμ όντως είναι αρκετά δύσκολο αυτό , το θυμάμαι το άρθρο ωραία τα εξηγούσε ... αλλά στη πράξη χμμ πρέπει να είναι πολύ πακέτο :look: . ¨Ελεγε ότι πρέπει να βρεί η ποδιά κάτω και στη συνέχεια με τα ποδια να σπρώξεις και να γύρεις προς τα μπροστά το σώμα... αλλά το πιο πιθανό είναι καπάκι σίγουρα....:bigcry:

fantacid
21/05/2007, 19:55
πατα με (http://www.xracer.net/)

ωραιο site απο τους γειτονες με πολλα βιντεακια κ οχι μονο!!

fantacid
21/05/2007, 19:58
κ μαι (ακομα) ερωτηση!

θελω τελικο για το εξαρακι μου.

βρηκα κατι γλυκουλικα FMF (μη ρωτησετε που!) να προχωρησω ή εχετε να αντιπροτεινετε κατις αλλο?

Zid
21/05/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ μαι (ακομα) ερωτηση!

θελω τελικο για το εξαρακι μου.

βρηκα κατι γλυκουλικα FMF (μη ρωτησετε που!) να προχωρησω ή εχετε να αντιπροτεινετε κατις αλλο? Κατάλαβα που!!... πόσο όμως??:)

fantacid
21/05/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Κατάλαβα που!!... πόσο όμως??:)

μα καλα δφε μπορεις να κρατησεις ουτε ενα (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/New-FMF-Titanium-4-Exhaust-Honda-XR-400-CRF-450_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35596QQihZ013QQitemZ230131427902QQtcZphoto) μυστικο (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NEW-HONDA-XR-400-FMF-POWERCORE-4-MOTORCYCLE-EXHAUST_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35596QQihZ013QQitemZ230113489994QQtcZphoto)???


τα μεταφορικα εξισώνονται με την υπεροχη του ? εναντι του $ :winka:

nikos force
21/05/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ όντως είναι αρκετά δύσκολο αυτό , το θυμάμαι το άρθρο ωραία τα εξηγούσε ... αλλά στη πράξη χμμ πρέπει να είναι πολύ πακέτο :look: . ¨Ελεγε ότι πρέπει να βρεί η ποδιά κάτω και στη συνέχεια με τα ποδια να σπρώξεις και να γύρεις προς τα μπροστά το σώμα... αλλά το πιο πιθανό είναι καπάκι σίγουρα....:bigcry: den to eixa epidiwksei pote...gia thn akribeia den eixa skeftei kan oti einai efikto para mono sto trial...wspoy diabasa ayto to katarammeno arthtro...apo tote exw pesei me oloys toys pithanoys tropous...plagia ,orizontia kapakia...oti thes...kai mia erwthsh akoma...se monopati me KROKALES TRELES pws pame...kathomaste mprosta gai na exei baros o mprostinos h pisw pisw opws se apanwta kofta samarakia???? kai an einai anhfora????

marios8
21/05/2007, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
den to eixa epidiwksei pote...gia thn akribeia den eixa skeftei kan oti einai efikto para mono sto trial...wspoy diabasa ayto to katarammeno arthtro...apo tote exw pesei me oloys toys pithanoys tropous...plagia ,orizontia kapakia...oti thes...kai mia erwthsh akoma...se monopati me KROKALES TRELES pws pame...kathomaste mprosta gai na exei baros o mprostinos h pisw pisw opws se apanwta kofta samarakia???? kai an einai anhfora????

Γενικά προσπαθείς να αποφορτίσεις το μπροστινό.
Δεν βλέπω το λόγο να έχεις βάρος μπροστά ίσα ίσα το αντίθετο.
Για σκέψου να είσαι σε κροκάλα με 15-16 πίεση και να ρίχνεις και το βάρος σου μπροστά !!

Αυτά στα λέω απο δική μου εμπειρια και δεν προσπαθώ να κάνω το φωστήρα :beer: :wave2:

STOYBI
21/05/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ena teleiws katheto empodio(90 moirwn) ipsous 1,5 dyw metrwn pws re fousti moy to anebainoyme???????? prospathoyse o karetsos na to eksigisei se ena periodiko alla kouba...to ena kapaki meta to allo metraw

Τα 2μ ειναι υπερβολικα ενταξει......
Κατα τα αλλα ..... Tουλαχιστον εγω χρησιμοποιω 2 τροπους.....

α) Σηκωμα της μοτο με στοχο να καθισει στην κορυφη περιπου του εμποδιου με το καρτερ....:rolleyes:

Πατημα καλο οπου μπορουμε στο αναχωμα ...Κοντραρω με την περιοχη της λεκανης το τιμονι και σπρωχνω οσο μπορω το τιμονι κρατωντας συχρονος σταθερο το γκαζι σε οχι πολυ υψηλες στροφες....:rolleyes:

β) Αμα σου την δωσει και δεν ανεβαινει του τραβας μια αμπραγιαρισια σπρωχνοντας συνχρονος ,να σηκωθει να παει μονο του πανω , και ανεβαινεις και μαζευεις το μηχανακι με την ησυχια σου...:D Εδω προσεχουμε και τα καπακια......

γ) μαζι με το α) Λες του συντροφου σου που σε βλεπει γελωντας να πασχιζεις ,να παρατησει της μ@λ@κιες και να παει να πιασει τον μπροστινο τροχο να τραβηξει λιγο και αυτος να βοηθηση την κατασταση....:D


:wave2:

STOYBI
21/05/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
se monopati me KROKALES TRELES pws pame...kathomaste mprosta gai na exei baros o mprostinos h pisw pisw opws se apanwta kofta samarakia???? kai an einai anhfora????

Κανονικα στις κροκαλες παμε μονο ορθιοι η μισοορθιοι, φερνοντας το σωμα προς τα πισω στις ευθειες ωστε να ελαφρωνουμε λιγο το μπροστινο ωστε να περναει τα βαρβατα αγκωναρια που θελουν να στειλουν το μπροστινο μας δεξια --αριστερα με σκοπο την πτωση η την κοποση των χεριων απο τα συνεχη τερματισματα στην μπροστινη αναρτηση.......

Κατα τα αλλα οταν η φυσικη κατασταση ειναι για 10 καλαμακια οπως η δικια μου , Εγω προσωπικα φορτωνω το μπροστινο στις στροφες, η καθομαι περιπου στο μισο της σελας, με τις οποιες συνεπειες καθως αμα καθομαι πισω ελαφρωνει υπερβολικα το μπροστινο που συχρονος με το στυψιμο του γκαζιου πιανει μονο αερα δηλ με λιγα λογια λαθος τροπος....:sad:

:beer: :beer:

:wave2:

STOYBI
21/05/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γενικά προσπαθείς να αποφορτίσεις το μπροστινό.
Δεν βλέπω το λόγο να έχεις βάρος μπροστά ίσα ίσα το αντίθετο.
Για σκέψου να είσαι σε κροκάλα με 15-16 πίεση και να ρίχνεις και το βάρος σου μπροστά !!

Αυτά στα λέω απο δική μου εμπειρια και δεν προσπαθώ να κάνω το φωστήρα :beer: :wave2:

Μαριε κανεις δεν κανει τον φωστηρα...... Κουβεντουλα κανουμε και αποψεις ανταλασουμε.... !!!! :D

:beer: :beer:

:wave2:

nikos force
21/05/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τα 2μ ειναι υπερβολικα ενταξει......
Κατα τα αλλα ..... Tουλαχιστον εγω χρησιμοποιω 2 τροπους.....

α) Σηκωμα της μοτο με στοχο να καθισει στην κορυφη περιπου του εμποδιου με το καρτερ....:rolleyes:

Πατημα καλο οπου μπορουμε στο αναχωμα ...Κοντραρω με την περιοχη της λεκανης το τιμονι και σπρωχνω οσο μπορω το τιμονι κρατωντας συχρονος σταθερο το γκαζι σε οχι πολυ υψηλες στροφες....:rolleyes:

β) Αμα σου την δωσει και δεν ανεβαινει του τραβας μια αμπραγιαρισια σπρωχνοντας συνχρονος ,να σηκωθει να παει μονο του πανω , και ανεβαινεις και μαζευεις το μηχανακι με την ησυχια σου...:D Εδω προσεχουμε και τα καπακια......

γ) μαζι με το α) Λες του συντροφου σου που σε βλεπει γελωντας να πασχιζεις ,να παρατησει της μ@λ@κιες και να παει να πιασει τον μπροστινο τροχο να τραβηξει λιγο και αυτος να βοηθηση την κατασταση....:D


:wave2: egw thn olh empneysh gia ayto thn antlhsa apo artho toy karetsoy...poy to ypsos isws kai na htan toso yperboliko...sthn prwth periptwsh milas gia anaxwma poy shmainei oti kapoy exeis pathma. egw anaferomai se teleiws kathetes periptwseis...opoy xwris ton syntrofo poy gelaei de to pernaw me tipota(kai den mporw na perasw tipota oyte me bohtheia alla oyte kai monos kati to opoio einai panw apo to ipsos tou stithous mou.)emeis kanoyme to eksis.kollame th roda sto empodio. o enas panw sto toixo o allos katw. anoigeis gkazi o apo katw kai trabaei to timoni na shkwthei to mprostino. o apo panw tote pianei to timoni kai tote o enas sprwxnei kai o allos trabaei.kai etsi h mhxani sernamenh anebainei. pithanotites apotyxias ipsiles... gia ayto rwtaw an paizei kati pio eykolo...

crs-k
21/05/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
........................
Υπάρχει και soft enduro; Είναι σαν αυτό που λέει ο παντατέτοιας βατός χωματόδρομος;

ΔΕΝ ειπα ποτέ οτι κανω εντουρο! :nono:




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono: (μπερδεύεσαι)

Του "παντατέτοια" είναι βόλτες σε σκονισμένη άσφαλτο !!!!:wave2:


Τον κακο σου τον καιρο εσυ !!! :mad:





















:lol: :rotflmao: :lol:

STOYBI
21/05/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
egw thn olh empneysh gia ayto thn antlhsa apo artho toy karetsoy...poy to ypsos isws kai na htan toso yperboliko...sthn prwth periptwsh milas gia anaxwma poy shmainei oti kapoy exeis pathma. egw anaferomai se teleiws kathetes periptwseis...opoy xwris ton syntrofo poy gelaei de to pernaw me tipota(kai den mporw na perasw tipota oyte me bohtheia alla oyte kai monos kati to opoio einai panw apo to ipsos tou stithous mou.)emeis kanoyme to eksis.kollame th roda sto empodio. o enas panw sto toixo o allos katw. anoigeis gkazi o apo katw kai trabaei to timoni na shkwthei to mprostino. o apo panw tote pianei to timoni kai tote o enas sprwxnei kai o allos trabaei.kai etsi h mhxani sernamenh anebainei. pithanotites apotyxias ipsiles... gia ayto rwtaw an paizei kati pio eykolo...

Σε τοσο υψηλο αποτομο εμποδιο απο την ριζα του,δεν μπορω να φανταστω και εγω κατι διαφορετικο απο αυτο που λες και εσυ..... :rolleyes:

Εκτος...

Με φορα ισως αλλα με ραμποειδες γλυκο πατημα στην αρχη του εμποδιου οπως μου εχει τυχει, γινετε με υψηλη ταχυτητα και οταν στο τελειωμα του εμποδιου βγηκαμε με το μηχανακι εντελως καθετα στον αερα στην κορυφη του εμποδιου, ελαφρυ σπρωξιμο του τιμονιου προς τα εμπρος να ισιωσει το μηχανακι στην κορυφη......

Τις περισοοτερες φορες επιασε....:D

Υπηρχαν ομως και καποιες που εφυγα ευθεια παλι κατω σαν το συκο.....:look:


:wave2:

nikos force
21/05/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σε τοσο υψηλο αποτομο εμποδιο απο την ριζα του,δεν μπορω να φανταστω και εγω κατι διαφορετικο απο αυτο που λες και εσυ..... :rolleyes:

Εκτος...

Με φορα ισως αλλα με ραμποειδες γλυκο πατημα στην αρχη του εμποδιου οπως μου εχει τυχει, γινετε με υψηλη ταχυτητα και οταν στο τελειωμα του εμποδιου βγηκαμε με το μηχανακι εντελως καθετα στον αερα στην κορυφη του εμποδιου, ελαφρυ σπρωξιμο του τιμονιου προς τα εμπρος να ισιωσει το μηχανακι στην κορυφη......

Τις περισοοτερες φορες επιασε....:D

Υπηρχαν ομως και καποιες που εφυγα ευθεια παλι κατω σαν το συκο.....:look:


:wave2: me rampoyla katw to exw kanei kai egw...exw skasei sa syko OLES tis fores katw...i estw prolabe na pathsei o mprosta kai apla eskasa katw sa skat@ula

STOYBI
21/05/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
me rampoyla katw to exw kanei kai egw...exw skasei sa syko OLES tis fores katw...i estw prolabe na pathsei o mprosta kai apla eskasa katw sa skat@ula

Μην δινεις γκαζι στο τελειωμα του εμποδιου και αστο στο αερα με την φορα του....

Μετα σπρωξε μονο το τιμονι ελαφρως μπροστα να ερθει στα ισα του....

Μολις αισθανεσε οτι προσγειωνεσε εστω και περιπου ευθεια .... Τερμα γκαζι !!! :D

STOYBI
21/05/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τελευταία φορά που καβάλησα 4Τ ήταν όταν κάναμε με τον Stou (και άλλους) την διαδρομή του τελευταίου αγώνα στην Μάνδρα.

- το CRF έχει σημαντικά περισσότερες χαμηλές και πιο άμεση απόκριση, γεγονός που σε εμποδίζει να ανοίξεις το γκάζι νωρίς στην έξοδο. Το 300 είναι καλύτερο και από τα 2 στην έξοδο. Το ΚΤΜ μάλλον είναι πιο δυνατο ψηλά (ή έστω πιο εύστροφο).


Εν τέλει, τα 4Τ είναι πιο ξεκούραστα όταν οδηγάς στα 8/10 (των δυνατοτήτων σου-ΟΧΙ της μοτό).

Το ξέρω άλλα ρώτησε....

:confused:
Ελπίζω να σας μπέρδεψα :lol: :lol:

Κατσε τωρα βρε Σωτηρη για να καταλαβω κατι.....

Στην ειδικη που ημασταν στην μαντρα σαφως και ενα wrf θα ηταν καλλυτερο στις χαμηλες απο την αποψη οτι δεν εχει αυτο που λεμε "παει με μετρημενες πιστονιες" και οι χαμηλες του ειναι αρκετα γεματες ( γρηγορες) ...

Στο ξεκινημα ομως της γλιστερης αποτομης ανηφορας... Η της σαθρης πλαγιας εκει που μετρας στα ποσα δεκατα του χιλιοστου ανοιγεις το γκαζι για να μην δεις το μηχανακι σου να γκρεμιζετε χανοντας προσφυση ο πισω τροχος.... Το CRF θα ηταν καλλυτερο απο το κτμ??? :confused:

:wave2:

STOYBI
22/05/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
τοκ τοκ !!!
οι χωματεροι εδω ειναι ?

οταν μεγαλωσω θα γινω εντουρας :lol: :wave2: :lol: :wave2:



http://www.youtube.com/watch?v=yAnEXNxVikg

Dodok...... Ωραια βιντεακια....... :beer: :beer: :beer:

Λες να ψηθει καποια στιγμη κοινη συναντηση βορειων --νοτιων με αφορμη και γυρο του αγωνα εντουρο στην Λαμια καμμια δυο εβδομαδες μετα τον αγωνα με φρεσκια την σημανση ????

Λεω εγω τωρα..... :evil:

:beer: :beer: :beer:


:wave2:

dirtbird
22/05/2007, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κατσε τωρα βρε Σωτηρη για να καταλαβω κατι.....

Στην ειδικη που ημασταν στην μαντρα σαφως και ενα wrf θα ηταν καλλυτερο στις χαμηλες απο την αποψη οτι δεν εχει αυτο που λεμε "παει με μετρημενες πιστονιες" και οι χαμηλες του ειναι αρκετα γεματες ( γρηγορες) ...

Στο ξεκινημα ομως της γλιστερης αποτομης ανηφορας... Η της σαθρης πλαγιας εκει που μετρας στα ποσα δεκατα του χιλιοστου ανοιγεις το γκαζι για να μην δεις το μηχανακι σου να γκρεμιζετε χανοντας προσφυση ο πισω τροχος.... Το CRF θα ηταν καλλυτερο απο το κτμ??? :confused:

:wave2:

Μα... όχι, αυτό εννοώ και έχει φανεί και σε άλλες βόλτες που το 300 ανέβαινε ευκολότερα από τα 4Τ.
Δεν το ανέφερα καθαρά αλλά και το δικό σου αρπάζει περισσότερο από το 300 (έστω το δικό μου που ακόμα θέλει ψάξιμο στο jetting) απλώς δεν έχει τόσο 'γεμάτη' πιστονιά όπως το CRF , και είναι κάπου ανάμεσα. Εμένα και στην Μάνδρα (όπου ναι μεν χωράφι αλλά δεν είχε καμμιά τρελλή πρόσφυση) μου φάνηκε ότι τα 4Τ μειονεκτούσαν σε σχέση με το δικό μου. :sun:

Zid
22/05/2007, 08:54
Να ρωτήσω κάτι και εγώ , στο wrf έχει κάτω από τo πηρούνι και στο πίσω αμορτισέρ ένα soft και ένα hard , τα συγκεκριμένα τα έχω στο hard αλλά δεν είδα διαφορά από το soft που το είχε ο προκάτοχος μιας και το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο ... Μπορεί κανείς να δώσει καμιά εξήγηση περι αυτού ...:wave2:

Dodok edessa
22/05/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Dodok...... Ωραια βιντεακια....... :beer: :beer: :beer:

Λες να ψηθει καποια στιγμη κοινη συναντηση βορειων --νοτιων με αφορμη και γυρο του αγωνα εντουρο στην Λαμια καμμια δυο εβδομαδες μετα τον αγωνα με φρεσκια την σημανση ????

Λεω εγω τωρα..... :evil:

:beer: :beer: :beer:


:wave2:


Μεσα με τα χίλια ειμαι......:wave2:

τωρα που θα με χωρισει και η γυναικα (επιτελους) αφου απουσιαζω καθε σ/κ και αργία :lol: :rotflmao: :lol: ειμαι στην διαθεση σας ....!
:beer: :wave2:

marios8
22/05/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
απλώς δεν έχει τόσο 'γεμάτη' πιστονιά όπως το CRF

Τί ήθελες και το έλεγες?

Του γ@μισες την ψυχολογία του STOYBI :bigcry:

Απο χθές το βράδυ έχει να γράψει. :p

Ρε Κώστα μην τα παίρνεις και εσύ της μετρητής. Ενα αστείο έκανε ο dirtbird .:wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:
:beer: :beer: :wave2:

dirtbird
22/05/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τί ήθελες και το έλεγες?

Του γ@μισες την ψυχολογία του STOYBI :bigcry:

Απο χθές το βράδυ έχει να γράψει. :p
:wave2:


Mπααα, δεν είναι αυτό.

:rolleyes:

Απλώς έχει ξεχάσει το thread.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
22/05/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απλώς έχει ξεχάσει το thread....



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marios8
22/05/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Kαλός τον και ας αργησε.

Τελευταια όλο στους γείτονες σε πετυχαίνω :beer: :wave2:

KaTaNaS
22/05/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kαλός τον και ας αργησε.

Τελευταια όλο στους γείτονες σε πετυχαίνω :beer: :wave2:

μπα παρακολουθώ το αλφιστι φορουμ! 4 τροχοι! :a01:


φετος το καλοκαιρι εχει να πεσει πολυ γυμναστική λέμε!:a013:

STOYBI
22/05/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mπααα, δεν είναι αυτό.

:rolleyes:

Απλώς έχει ξεχάσει το thread.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Oxi ρε..... :nono:

Τι λεγαμε.... Α.....:D

Για τα σουτζουκάκια.....
1/2 κιλό κιμά
1/4 φλυτζάνι λάδι
1 αυγό
2 φέτες ψωμί μουσκεμένο
1 μεγάλο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
4 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένο
1 1/2 κουταλάκι κύμινο
αλάτι και πιπέρι
λάδι για τηγάνισμα

Για την σάλτσα
1/2 φλυτζάνι λάδι
1 μέτριο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1/2 φλυτζάνι κρασί
2 σκελίδες σκόρδο
1 κονσέρβα τοματάκι
1 κουταλιά πελτέ
αλάτι και πιπέρι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2:

marios8
22/05/2007, 16:03
dirtbird πάρε το λόγο σου πίσω θα γίνει μακελιό :lol:

marios8
22/05/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Oxi ρε..... :nono:

Τι λεγαμε.... Α.....:D

Για τα σουτζουκάκια.....
1/2 κιλό κιμά
1/4 φλυτζάνι λάδι
1 αυγό
2 φέτες ψωμί μουσκεμένο
1 μεγάλο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
4 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένο
1 1/2 κουταλάκι κύμινο
αλάτι και πιπέρι
λάδι για τηγάνισμα

Για την σάλτσα
1/2 φλυτζάνι λάδι
1 μέτριο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1/2 φλυτζάνι κρασί
2 σκελίδες σκόρδο
1 κονσέρβα τοματάκι
1 κουταλιά πελτέ
αλάτι και πιπέρι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2:

Σε περίπτωση που δεν έχετε ψωμί μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τριμμένη φρυγανια :wave2:

OldMan
22/05/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μετα σπρωξε μονο το τιμονι ελαφρως μπροστα να ερθει στα ισα του....
Μολις αισθανεσε οτι προσγειωνεσε εστω και περιπου ευθεια .... Τερμα γκαζι !!! :D
"Οδηγός για τέλεια και εξασφαλισμένα καπάκια" :lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
22/05/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Λες να ψηθει καποια στιγμη κοινη συναντηση βορειων --νοτιων με αφορμη και γυρο του αγωνα εντουρο στην Λαμια καμμια δυο εβδομαδες μετα τον αγωνα με φρεσκια την σημανση ????
:eyepop: More Info plz !!!

STOYBI
22/05/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eyepop: More Info plz !!!

Το ειχα στο μυαλο μου καιρο..... Απλα περιμενω πως θα μου ερθουν καποια πραγματα με την δουλεια γιατι βλεπω να ανεβαινουν ο βρωμοπουλος και ο τζουλ κλπ και εγω θα μεινω με την γλυκα ( για να μην πω τιποτα χειροτερο...:rolleyes: Παντως τελικα ,την ιδεα την ριχνω......

Παντως το θεωρο ενα μερος 50-50 για συναντηση και βολτα.....

Θα ερθει και η επισημη προταση εν καιρο.... :D


:beer: :beer:


:wave2:

STOYBI
22/05/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Οδηγός για τέλεια και εξασφαλισμένα καπάκια" :lol: :rotflmao: :lol:

Γιατι ρε.... :rolleyes:

Συναντας εμποδιο με γλυκια ραμπιτσα στην βαση του και τελειωμα εντελως καθετο (ΤΟΙΧΟ ) 2μ....

Αρα οταν θα βγεις στο τελειωμα του εμποδιου, θα βγεις εντελως καθετα στον αερα συγκριτικα με το επιπεδο του εδαφους.......

Σπροχνωντας το τιμονι ελαφρως μπροστα.... Το καπακι που το βλεπεις ???:confused:

Να μην προλαβει να πατησει ο πισω τροχος και να ξαναπεσεις παλι ευθεια κατω το καταλαβαινω και το εχω νιωσει, αλλα καπακι ??? :nono:

OldMan
22/05/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Γιατι ρε.... :rolleyes:
Συναντας εμποδιο με γλυκια ραμπιτσα στην βαση του και τελειωμα εντελως καθετο (ΤΟΙΧΟ ) 2μ....
Αρα οταν θα βγεις στο τελειωμα του εμποδιου, θα βγεις εντελως καθετα στον αερα συγκριτικα με το επιπεδο του εδαφους.......
Σπροχνωντας το τιμονι ελαφρως μπροστα.... Το καπακι που το βλεπεις ???:confused:
Να μην προλαβει να πατησει ο πισω τροχος και να ξαναπεσεις παλι ευθεια κατω το καταλαβαινω και το εχω νιωσει, αλλα καπακι ??? :nono:
Αφού ΔΕΝ κατάλαβες ΤΙ έκανα quote για το καπάκι ....:D