PDA

View Full Version : προτασεις-σκεψεις



geotriada
29/12/2007, 08:48
συγχαρητηρια για την χωματινη γωνια του φορουμ, ηταν κατι που ελειπε. Επειδη αυτες τις μερες ,με αφορμη το τραγικο γεγονος στην Καλαματα, εχουν αναψει οι συζητησεις γυρω απο το μελον των αγωνων ,ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντακι να ακουστουν και εδω προτασεις-σκεψεις για αυτο που ολοι οι χωματινοι αγαπαμε. τους αγωνες στο χωμα καθε μορφης. σαν πρωτη σκεψη που μου ηρθε μεταξυ αστειου και σοβαρου ειναι η αποχη απο καθε αγωνα μεχρι οι οργανωτες να μας παρουσιασουν ενα προγγραμα αγωνων σοβαρο και ενιαιο

dirtbird
29/12/2007, 11:03
Γιώργο επειδή είσαι παλιός στο χώρο θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ακριβής αλλά και πιο προσεκτικός -όσον αφορά τι προτείνεις, μην το πάρεις ως παρατήρηση- ακόμα και αν αφορούν φευγαλέες σκέψεις.

Το τραγικό γεγονός έγινε σε έναν αγώνα TRAIL RIDE.
Πιστεύω γνωρίζεις ότι είναι διαφορετική η μορφή ενός αγώνα Trail Ride/Rally Raid από αυτή ενός αγώνα Enduro, Scramble, Motocross και Τrial. Προσωπικά δεν θα ένοιωθα καθόλου βολικά οδηγώντας και έχοντας το νου μου στο road book (εδώ εν κινήσει δεν κοιτάω καν τους χρόνους εισόδου στο ΣΕΧ...).

Όσον αφορά την διάσπαση των αγώνων λόγω του κενού μεταξύ ΕΛΠΑ-ΑΜΟΤΟΕ (πόσο πιο ουδέτερα να το εκφράσω...:rolleyes: ), τουλάχιστον για το Enduro, σε παραπέμπω στα στατιστικά που έβγαλε άλλος αγωνιζόμενος και βρίσκονται σε thread στο off road.gr (http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8188.html).

Eκεί εύκολα θα δεις ότι ο πιο δημοφιλής θεσμός είναι αυτός του Attika Cup που παρόλο ότι φέτος διοργανώθηκε υπό την 'σκέπη' της ΑΜΟΤΟΕ, διατήρησε την ταυτότητα του (και δάνεισε και έναν αγώνα στο πρωτάθλημα της).

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεις να μην συμμετάσχουμε σε μελλοντικές εκδηλώσεις, όπως επίσης θα παρακαλούσα να μην ανοιχτεί εδώ νέα συζήτηση για τα συμβάντα του ΤR Καλαμάτας.
Υπάρχει συζήτηση σε άλλο -αξιόλογο- forum και μπορεί να συνεχιστεί εκεί.

:wave2:

geotriada
29/12/2007, 16:33
ουτε εγω φιλε dirt θελω να αναφερθω στα της καλαματας, εχω στεναχωρηθει πολυ, ομως ας μου απαντησει καποιος ποιος ειναι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟς πρωτ. εντουρο στην Ε1 Ε2 κλπ το 07, ποιος ειναι στο σκραμπλ ? αισθανομαι οτι μας εμπαιζουν και εμεις δεν αντιδρουμε παρολο που εχουμε δυναμη εαν ενωθουμε. αυτο που προτεινω πετυχε στους αυτοκινηταδες περυσι. τελος ναι το αττικα ειχαν τις περισσοτερες συμμετοχες φετος ,ομως ειναι σε φθηνουσα πορεια.

geotriada
29/12/2007, 16:53
ξεχασα να πω επισης οτι τα tr δεν ειναι ΑΓΩΝΕΣ ειναι παιχνιδια ,κυνηγι θησαυρου κλπ, εαν τα αττικα γινουν σαν την θηβα ολοι που τρεχουν tr θα το γυρισουν στο εντουρο .

STOYBI
29/12/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
συγχαρητηρια για την χωματινη γωνια του φορουμ, ηταν κατι που ελειπε. Επειδη αυτες τις μερες ,με αφορμη το τραγικο γεγονος στην Καλαματα, εχουν αναψει οι συζητησεις γυρω απο το μελον των αγωνων ,ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντακι να ακουστουν και εδω προτασεις-σκεψεις για αυτο που ολοι οι χωματινοι αγαπαμε. τους αγωνες στο χωμα καθε μορφης. σαν πρωτη σκεψη που μου ηρθε μεταξυ αστειου και σοβαρου ειναι η αποχη απο καθε αγωνα μεχρι οι οργανωτες να μας παρουσιασουν ενα προγγραμα αγωνων σοβαρο και ενιαιο

Kαλα ειναι να αφησουμε την μνημη του παλικαριου ησηχη απο τετοιου ειδους σκοπιμοτητες και συμφεροντα ( υπερ αγωνιζομενων-- οργανοτων η οποιον τελος παντων...) ....... :mad:

Εχεις geotriada καποιες περισσοτερες εξηγησεις που να αποδεικνηουν οτι για το ατυχημα αυτο εχουν καποια σχεση οι οργανωτες με το αν ο αγωνας τους ηταν επιπολαια στημενος , ωστε να σε αναγκαζει να βαλεις το ατυχημα " αφορμη" για την ενεργεια που προτεινης??? :confused:

Και αν ΟΧΙ ??? Γιατι πρεπει να ξεκινησει μια τετοια αποχη ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ενα ατυχες τραγικο ατυχημα που μπορει να συμβει στον οποιο αγωνα ???? :confused: Επιπολαιες διοργανωσεις εγιναν αρκετες και προτου το ατυχημα και αυτο μου φτανει για να μου δωσει δικαιολογια και να εχω αφορμη για το αν θα προχωρησω σε αποχη.......

Γιατι να μην ξεκινησει η αποχη με τον απλουστατο λογο που αναφερεις στο τελος ???

geotriada

ειναι η αποχη απο καθε αγωνα μεχρι οι οργανωτες να μας παρουσιασουν ενα προγγραμα αγωνων σοβαρο και ενιαιο

:smokin:

ΥΓ Δεν ειμαι ουτε αυτων των οργανοτων κολλητος ( για να σε προλαβω...):rolleyes:

ΥΓ 2 Περιμενω συγκεκριμενες απαντησεις στην συγκεκριμενες ερωτησεις μου.... :rolleyes:

STOYBI
29/12/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιώργο επειδή είσαι παλιός στο χώρο θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ακριβής αλλά και πιο προσεκτικός -όσον αφορά τι προτείνεις, μην το πάρεις ως παρατήρηση- ακόμα και αν αφορούν φευγαλέες σκέψεις.

Το τραγικό γεγονός έγινε σε έναν αγώνα TRAIL RIDE.
Πιστεύω γνωρίζεις ότι είναι διαφορετική η μορφή ενός αγώνα Trail Ride/Rally Raid από αυτή ενός αγώνα Enduro, Scramble, Motocross και Τrial. Προσωπικά δεν θα ένοιωθα καθόλου βολικά οδηγώντας και έχοντας το νου μου στο road book (εδώ εν κινήσει δεν κοιτάω καν τους χρόνους εισόδου στο ΣΕΧ...).

Όσον αφορά την διάσπαση των αγώνων λόγω του κενού μεταξύ ΕΛΠΑ-ΑΜΟΤΟΕ (πόσο πιο ουδέτερα να το εκφράσω...:rolleyes: ), τουλάχιστον για το Enduro, σε παραπέμπω στα στατιστικά που έβγαλε άλλος αγωνιζόμενος και βρίσκονται σε thread στο off road.gr (http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8188.html).

Eκεί εύκολα θα δεις ότι ο πιο δημοφιλής θεσμός είναι αυτός του Attika Cup που παρόλο ότι φέτος διοργανώθηκε υπό την 'σκέπη' της ΑΜΟΤΟΕ, διατήρησε την ταυτότητα του (και δάνεισε και έναν αγώνα στο πρωτάθλημα της).

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεις να μην συμμετάσχουμε σε μελλοντικές εκδηλώσεις, όπως επίσης θα παρακαλούσα να μην ανοιχτεί εδώ νέα συζήτηση για τα συμβάντα του ΤR Καλαμάτας.
Υπάρχει συζήτηση σε άλλο -αξιόλογο- forum και μπορεί να συνεχιστεί εκεί.

:wave2:


1) Το τραγικο ατυχημα εγινε σε αγωνα μηχανοκινητου αθλητισμου και ας μην βαζουμε ταμπελες για το ειδος τι αγωνα ητανε.........Το συγκεκριμενο ατυχημα μπορει να συμβει σε ολους που κινουνται σε τετοιου ειδους αγωνες ( σε δημοσιους δρομους...)

2) Σε περιπτωση που δεν πεισει η απαντηση του geotriada (σχετικα με την αναφορα του στην αφορμη ) θα πρεπει αυτο το θρεντ να παει απο κει που ηρθε ( και αν θελει ας ξαναδημιουργηθει χωρις τις "περιεργες αφορμες του....) :rolleyes:

zubitos
29/12/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ξεχασα να πω επισης οτι τα tr δεν ειναι ΑΓΩΝΕΣ ειναι παιχνιδια ,κυνηγι θησαυρου κλπ, εαν τα αττικα γινουν σαν την θηβα ολοι που τρεχουν tr θα το γυρισουν στο εντουρο .


σε αυτό +1 και απο μένα.

zubitos
29/12/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Το τραγικο ατυχημα εγινε σε αγωνα μηχανοκινητου αθλητισμου και ας μην βαζουμε ταμπελες για το ειδος τι αγωνα ητανε.........Το συγκεκριμενο ατυχημα μπορει να συμβει σε ολους που κινουνται σε τετοιου ειδους αγωνες ( σε δημοσιους δρομους...)

2) Σε περιπτωση που δεν πεισει η απαντηση του geotriada (σχετικα με την αναφορα του στο ατυχημα ) θα πρεπει αυτο το θρεντ να παει απο κει που ηρθε ( και αν θελει ας ξαναδημιουργηθει χωρις τις "περιεργες αφορμες του....) :rolleyes:


αλλά και σε αυτό

+1000

geotriada
29/12/2007, 17:38
stoubi ημαρτον ρε φιλε, εριξα εγω ευθυνη στον οργανωτη για το συμβαν? αυτο που λεω ειναι πως εχουμε 2-3 πρωταθληματα ,πολλους αγωνες με λιγες συμμετοχες στον καθενα ,και ετσι χανεται η μπαλα. παντως διακρινω μια εμπαθεια στο ατομο μου , και ειναι κριμα γιατι δεν με ξερεις καθολου

drmel
29/12/2007, 17:50
Το ατύχημα πάντως έγινε σε ένα σημείο που δεν χρειαζόταν να διαβάσει το RoadBook ο Αλέκος. Ασφαλτος και με καλή ορατότητα της στροφής.
Ηταν κιόλας ένας απο τους πιο έμπειρους αναβάτες στους αγώνες πλοήγησης.
Και παιδικός μου φίλος και σας ευχαριστώ που δεν τον χρησιμοποιείτε για χάριν ευκολίας όπως έγινε απο άλλους.
Μην ξεχνάτε ότι δεν εμπλέκεται άλλο όχημα στο ατύχημα της Καλαμάτας.
Ο λόγος ήταν ότι κλείδωσε το μυαλό του, το ξέρω καλά μετά απο 3 χρόνια μαζί του στο βουνό.

Θανατηφόρα ατυχήματα αλλά και σοβαροί τραυματισμοί υπάρχουν σε όλους τους αγώνες του μηχανοκίνητου ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο όπου οι διοργανώσεις δεν χωρούν αμφισβήτηση.
απλά είχαμε αρκετά χρόνια να δούμε (μάλλον απο το 97 άν δεν κάνω λάθος) εδώ στην Ελλάδα.
Είναι περισσότερο στο χέρι μας και λιγότερο στους οργανωτές να μην έχουμε ξανά κάτι τέτοιο.


Καλή χρονιά.

STOYBI
29/12/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
stoubi ημαρτον ρε φιλε, εριξα εγω ευθυνη στον οργανωτη για το συμβαν? αυτο που λεω ειναι πως εχουμε 2-3 πρωταθληματα ,πολλους αγωνες με λιγες συμμετοχες στον καθενα ,και ετσι χανεται η μπαλα. παντως διακρινω μια εμπαθεια στο ατομο μου , και ειναι κριμα γιατι δεν με ξερεις καθολου

Καμμια εμπαθεια για το ατομο σου μιλαω ειλικρινα....... :rolleyes:

Αλλα..... Ατυχες ( επειικος) το να χρησιμοποιησει ο καθενας ( οχι εσυ... οι οποιοδηποτε.. γενικα μιλαω...) ενα... Ατυχημα..... Στην προσπαθεια για να επιτυχουμε οτιδηποτε....... Δεν νομιζεις ???

Πολυ ευχαριστως να συμετεχω και εγω στην οποια συζητηση.....

Με σωστες αφορμες ομως ( μεγαλα παιδια ημαστε) και οχι αφορμες "κραχτες".......



:rolleyes:

geotriada
29/12/2007, 18:06
δεν δεινω συνεχεια στο θεμα του ατυχηματος ,το ειπα και ποιο πανω με στεναχωρει. ας κανουμε προτασεις-σκεψεις για το μελλον των αγωνων εντουρο αυτος και μονο ηταν ο σκοπος που ανοιξα το θρεντ και εκανα την προταση της αποχης ,ας πεσουν και αλλες στο τραπεζι μπας και αλαξει κατι

dirtbird
29/12/2007, 19:36
αυτο που λεω ειναι πως εχουμε 2-3 πρωταθληματα ,πολλους αγωνες με λιγες συμμετοχες στον καθενα


ας κανουμε προτασεις-σκεψεις για το μελλον των αγωνων εντουρο αυτος και μονο ηταν ο σκοπος που ανοιξα το θρεντ και εκανα την προταση της αποχης

Φίλε Γιώργο...

νομίζω ότι εδώ δεν είσαι ακριβής.
2 είναι τα πρωταθλήματα αλλά ο πιο επιτυχημένος θεσμός (από άποψη συμμετοχών έστω) ήταν ... ΚΥΠΕΛΛΟ.

Τα πράγματα είναι απλά... εάν οι αγωνιζόμενοι δεν νοιώθουν ικανοποιημένοι από την κατάσταση, απλά δεν συμμετέχουν. Αυτό -νομίζω- ότι το αντιλαμβάνονται αμφότεροι οι διοργανωτές των ΄πρωταθλημάτων' (τα εισαγωγικά ΕΙΝΑΙ ειρωνικά για τον θεσμό και όχι για τους αγωνιζόμενους).

Το γιατί πρέπει να προτείνεις σε ένα φόρουμ όπου ελάχιστοι από αυτούς που το επισκέπτονται εμπλέκονται αγωνιστικά και σχεδόν κανένας δεν συμμετέχει σε κάποιο από τα πρωταθλήματα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
:confused: :confused:

geotriada
29/12/2007, 20:11
ειπα να γραφω στο μοτο.γρ γιατι μου φανηκε το ποιο δημοκρατικο και ιδιως οι χωματινοι μια καλη παρεα με χιουμορ. δεν κρυβω κατι ουτε εχω σκοτεινους σκοπους οπως πιθανον να αναρωτιεσαι φιλε μου , δηλ στο off-road και στο trail ride που εχουν ανοιχτει αναλογα θεματα τρεχουν ολοι στο ππε? ποιος αποκλειει να τρεξουν καποιοι στο ππε ? και τελος ξερεις ποσοι μας διαβαζουν και δεν γραφουν εδω?

marios8
29/12/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ξεχασα να πω επισης οτι τα tr δεν ειναι ΑΓΩΝΕΣ ειναι παιχνιδια ,κυνηγι θησαυρου κλπ,



geotriada σε πόσους αγώνες TΡ έχεις συμμετάσχει?

marios8
29/12/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Το τραγικο ατυχημα εγινε σε αγωνα μηχανοκινητου αθλητισμου και ας μην βαζουμε ταμπελες για το ειδος τι αγωνα ητανε.........Το συγκεκριμενο ατυχημα μπορει να συμβει σε ολους που κινουνται σε τετοιου ειδους αγωνες ( σε δημοσιους δρομους...)



+1

geotriada
29/12/2007, 20:28
την πρωτη χρονια που υπηρξαν ,σε ολους ,ετρεξα και στην περσυνη καλαματα ,ομως ειδα οτι δεν μου ταιριαζουν και εκανα πισω

dirtbird
29/12/2007, 20:31
ειπα να γραφω στο μοτο.γρ γιατι μου φανηκε το ποιο δημοκρατικο και ιδιως οι χωματινοι μια καλη παρεα με χιουμορ. δεν κρυβω κατι ουτε εχω σκοτεινους σκοπους οπως πιθανον να αναρωτιεσαι φιλε μου ,

Πραγματικά, δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι έχεις κάποιους σκοτεινούς σκοπούς.
Μην ξεχνάς ότι δεν σε ξέρω αλλά ανά πάσα στιγμή μπορώ να μάθω για σένα :winka:
:lol: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
δηλ στο off-road και στο trail ride που εχουν ανοιχτει αναλογα θεματα τρεχουν ολοι στο ππε? ποιος αποκλειει να τρεξουν καποιοι στο ππε ? και τελος ξερεις ποσοι μας διαβαζουν και δεν γραφουν εδω?
Σωστά αυτά που γράφεις αν και θεωρώ ότι τον πρώτο λόγο έχουν αυτοί που τρέχουν.Όσοι διαβάζουν, εάν έχουν κάτι να πουν είναι ευπρόσδεκτοι.
Επί του θέματος που άνοιξες... απλώς διαφωνώ με την αποχή. Αντιθέτως τείνω θετικά προς κάποιες απόψεις που εκφράστηκαν σε άλλα φόρα σχετικά με την παρουσία του συνδέσμου των αγωνιζομένων.

marios8
29/12/2007, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
την πρωτη χρονια που υπηρξαν ,σε ολους ,ετρεξα και στην περσυνη καλαματα ,ομως ειδα οτι δεν μου ταιριαζουν και εκανα πισω


Δεν ξέρω αν παλιά ψάχνατε τον θησαυρό αλλα φέτος ήταν αγώνες .:wave2:

geotriada
29/12/2007, 20:47
οπως αυτος της κερατεας που επισης ετρξα?

marios8
29/12/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
οπως αυτος της κερατεας που επισης ετρξα?


Δεν βλέπω να κέρδισες εσύ την Κερατέα φέτος. Εκτός και αν δεν μπορούσες να βρείς τον θησαυρό :wave2:

geotriada
29/12/2007, 20:54
τι σχεση εχει ποιος κερδισε με το αν ηταν αγωνας αυτος? και ναι δεν τον βρηκα τον θησαυρο΄΄΄΄΄΄

marios8
29/12/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
τι σχεση εχει ποιος κερδισε με το αν ηταν αγωνας αυτος? και ναι δεν τον βρηκα τον θησαυρο΄΄΄΄΄΄


Μαλιστα . Αρα το να βρείς το θησαυρό δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα .

Το οτι δεν μας ταιριάζουν κάποια είδη ΑΓΩΝΩΝ δεν σημαίνει οτι πρέπει να τους υποτιμάμε.
Και μιας και αναφέρθηκες στο Αττικα.
Ξέρεις πόσοι αγωνιζόμενοι στο Αττικα τρέχουν και Trail ? Αυτοί τι είναι χαζοί?
Οσο για την δυσκολία που λές.
Αυτοί οι ίδιοι οδηγοί νομίζεις οτι πάνε καλύτερα στα Trail απο το Αττικα?
Αν ήταν όπως εσύ μας λές , θα ερχόντουσαν και θα μας έπαιρναν τα σώβρακα. Πράγμα που δεν συμβαίνει
Δεν νομίζω να έχεις δίκιο.

Ο κάθε αγώνας έχει τις δικές του δυσκολίες. :wave2:

dirtbird
30/12/2007, 08:35
Πάμε για ξύρισμα..... later today..... :smokin: :smokin:

crs-k
30/12/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάμε για ξύρισμα..... later today..... :smokin: :smokin:


Να διαφωνησω? :rolleyes:

Ας διαφωνησω... :smilea:

dirtbird
30/12/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάμε για ξύρισμα..... later today..... :smokin: :smokin:

Αναβάλλεται.

Παρακαλώ, να εκλείψουν οι -διαφαίνουσες- προσωπικές αντιπαραθέσεις του στυλ 'ποιός είσαι εσύ', πόσο γρήγορος είσαι' κ.τ.λ.

Δεν έχω την διάθεση να περιορίσω το λόγο κανενός αλλά σε περίπτωση decatination, θα το στείλω όπως είναι.

dirtbird
30/12/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μαλιστα . Αρα το να βρείς το θησαυρό δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα .

Το οτι δεν μας ταιριάζουν κάποια είδη ΑΓΩΝΩΝ δεν σημαίνει οτι πρέπει να τους υποτιμάμε.
Και μιας και αναφέρθηκες στο Αττικα.
Ξέρεις πόσοι αγωνιζόμενοι στο Αττικα τρέχουν και Trail ? Αυτοί τι είναι χαζοί?
Οσο για την δυσκολία που λές.
Αυτοί οι ίδιοι οδηγοί νομίζεις οτι πάνε καλύτερα στα Trail απο το Αττικα?
Αν ήταν όπως εσύ μας λές , θα ερχόντουσαν και θα μας έπαιρναν τα σώβρακα. Πράγμα που δεν συμβαίνει
Δεν νομίζω να έχεις δίκιο.

Ο κάθε αγώνας έχει τις δικές του δυσκολίες. :wave2:

Δεν είναι σχετικό με το θέμα ο μέσος όρος οδηγικής ικανότητας των αγωνιζόμενων σε ΤR με αυτών του Ατικα.

marios8
30/12/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν είναι σχετικό με το θέμα ο μέσος όρος οδηγικής ικανότητας των αγωνιζόμενων σε ΤR με αυτών του Ατικα.


Nαι συμφωνοι.
Αλλά γιατί το λές σε μένα?
Δεν το ξεκίνησα εγώ.
Ούτε μπορούσα να αφήσω αναπάντητο οτι κάποιος υποτιμάει τον κόπο και τον ιδρώτα κάποιων παιδιών.

:beer: :beer: :wave2: