PDA

View Full Version : Gps



Akatanomastos
29/12/2007, 15:44
koitontas gia gps vrika kapoia pragmata sto e shop tis mio, me 150euros me ton xarti ellados.
ti prosexoume stis siskeves gps?
ti proteinete ?
otidipote sxolio dekton

CBF - HRC
29/12/2007, 16:05
Καλησπέρα φίλε μου. Προσωπικά εγώ θα σου πρότεινα να καταφύγεις στην λύση GPS της GARMIN που έχει μοντέλα ειδικά σχεδιασμένα για μοτό , αδιάβροχα , με χάρτες ευρώπης (το μόνο μείον είναι ότι δεν περιέχουν αναλυτικά όλη την ελλάδα , μόνο τις μεγάλες πόλεις και οδικά δίκτια)
εγώ έχω το GPSMAP-76C με 105 ΜΒ μνήμη (καλή σχετικά) , και του κουμπάρου μου του έφερα από αμερική το GPSMAP-276C με κάρτα μνήμης 512ΜΒ , με ακόμα μεγαλύτερη οθόνη από το δικό μου.
Τώρα έχω μπεί στη μπρίζα να πάρω το καινούργιο ZUMO 550 με όλη την ευρώπη εγκατεστημένη , με βάσεις και καλώδια για μοτό με τιμή 700 ευρώ (τσούζει λιγάκι αλλά το καλό πράμα το πληρώνεις)
αν θέλεις περισότερες λεπτομέρεις , η και να δείς το δικό μου πως δουλεύει , στείλε πμ με τηλέφωνο να σου τέλ.
:wave2:

Akatanomastos
30/12/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Καλησπέρα φίλε μου. Προσωπικά εγώ θα σου πρότεινα να καταφύγεις στην λύση GPS της GARMIN που έχει μοντέλα ειδικά σχεδιασμένα για μοτό , αδιάβροχα , με χάρτες ευρώπης (το μόνο μείον είναι ότι δεν περιέχουν αναλυτικά όλη την ελλάδα , μόνο τις μεγάλες πόλεις και οδικά δίκτια)
εγώ έχω το GPSMAP-76C με 105 ΜΒ μνήμη (καλή σχετικά) , και του κουμπάρου μου του έφερα από αμερική το GPSMAP-276C με κάρτα μνήμης 512ΜΒ , με ακόμα μεγαλύτερη οθόνη από το δικό μου.
Τώρα έχω μπεί στη μπρίζα να πάρω το καινούργιο ZUMO 550 με όλη την ευρώπη εγκατεστημένη , με βάσεις και καλώδια για μοτό με τιμή 700 ευρώ (τσούζει λιγάκι αλλά το καλό πράμα το πληρώνεις)
αν θέλεις περισότερες λεπτομέρεις , η και να δείς το δικό μου πως δουλεύει , στείλε πμ με τηλέφωνο να σου τέλ.
:wave2:

THANKS tha koitakso kai gia eidika gia moto pou les,

na rotiso kati osous kai an xrisimopoioun gps montela pou den einai adiavroxa
mou eipan oti i etairies vgazoun thiki adiavroxi gia ta montela tous, exei dokimasi kaneis? apotelesmatiko?

road spirit
30/12/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Καλησπέρα φίλε μου. Προσωπικά εγώ θα σου πρότεινα να καταφύγεις στην λύση GPS της GARMIN που έχει μοντέλα ειδικά σχεδιασμένα για μοτό , αδιάβροχα , με χάρτες ευρώπης (το μόνο μείον είναι ότι δεν περιέχουν αναλυτικά όλη την ελλάδα , μόνο τις μεγάλες πόλεις και ... ναι αλλά μπορείς να βάλεις άλλους χάρτες εσυ, έτσι δεν είναι? πχ ανάβαση, toponavigator κλπ....? γιατι αμα δε μπορείς τοτε τι? :sick:

MikeG
30/12/2007, 20:17
Θα το αναλύσουμε πιο διεξοδικά από κοντά γιατί τώρα έχω κάτι απάκια και με περιμένουν...:o :D

Akatanomastos
30/12/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα το αναλύσουμε πιο διεξοδικά από κοντά γιατί τώρα έχω κάτι απάκια και με περιμένουν...:o :D


xaxaxaxaxa, mi xaseis esi, me ta apakia,
ego pantos apopse tha asxolitho malon me (x)apakia :lol: :lol: :lol: :lol:

Akatanomastos
30/12/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ναι αλλά μπορείς να βάλεις άλλους χάρτες εσυ, έτσι δεν είναι? πχ ανάβαση, toponavigator κλπ....? γιατι αμα δε μπορείς τοτε τι? :sick:

nai, toulaxiston se kapoia <<emporika>> mondela (enoontas pou ta vriskeis kai sto plaisio) iparxoun updates me diafores zones kai xores, akriva vevea alla 1 fora ta agorazeis.

oi gnostes etairies siskevon gps exoun dikes tous xartografiseis, logika oi alles tha sinergazonte me aftes.

KiNG-R!
02/01/2008, 22:03
Εγώ έχω πάρει το μιο 350, όλα τα προγράμματα και χάρτες βρίσκονται εύκολα στο νετ, καθώς και speedcams, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Tigas
03/01/2008, 20:50
GPS και GPS-PDA υπάρχουν πολλές μάρκες το καθένα με κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες παραπάνω, bluetooth ποιο πολύ μνήμη η ποιο εξελιγμένο σύστημα gps.

Ξεκινάνε απο 150 ευρώ και πάνε πολύ ψηλά ανάλογα με το πορτοφόλι του καθενός.

Τώρα προγράμματα πλογήσεως υπάρχουν κάποια όπως το miomap, το destinator, το pathaway και κανα 2 άλλα που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή.

Το πιο δημοφiλή από όλα τα προγράμματα είναι το destinator ver 7.0 την παρούσα περίοδο.
Τώρα οσό αφορά τους χάρτες που μπορείς να βλέπεις μπορείς να βάλεις τους χάρτες που σε ενδιαφέρουν της Ελλάδας της Ιταλίας κτλ στην memory card (που καλό είναι να αγοράσεις μια τεράστια) και να τους αλλάζεις ανάλογα την χώρα που βρίσκεσαι.

Ο χάρτης της Ελλάδας είναι υπέρπλήρης και σου δείχνει και το εθνικό δίκτυο και τις οδούς στις γνωστές πόλεις αλλά και κωμοπόλεις με τα ονόματα τους, ενώ τα χωριά τα δείχνει ονομαστικά και θα σε οδηγήσει στο κέντρο τους.

Εκτός απο αυτά σε οδηγεί και στους περισσότερους χωματόδρομους που μπορείς να περάσεις, βέβαια εάν είσαι πολύ extreme και γουστάρεις πολύ μονοπάτι τότε επιλέγεις άλλο πρόγραμμα(pathaway).