PDA

View Full Version : Σχετικά με λάμπες Η7



TokTok
31/12/2007, 16:22
Χρόνια πολλά σε όλους και ευτυχισμένο το νέο έτος..

Γνωρίζει κάποιος αν οι λάμπες Η7 που έχουν output 100 Watt τι input έχουν.
Οι λάμπες του R1 πόσα Watt output έχουν?

Αυτές που έχω βάλει με 100W θα μου τραβάνε πιο πολύ ρεύμα? Επίσης θα υπάρξει κανα πρόβλημα στον καθρέπτη του φαναριού.

McGyver
31/12/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Χρόνια πολλά σε όλους και ευτυχισμένο το νέο έτος..

Γνωρίζει κάποιος αν οι λάμπες Η7 που έχουν output 100 Watt τι input έχουν.
Οι λάμπες του R1 πόσα Watt output έχουν?

Αυτές που έχω βάλει με 100W θα μου τραβάνε πιο πολύ ρεύμα? Επίσης θα υπάρξει κανα πρόβλημα στον καθρέπτη του φαναριού.

Οι λάμπες δεν έχουν output ρεύμα, έχουν output φως...

Οι συμβατικές λάμπες τύπου H7 καταναλώνουν 55 Watts...

Αν έχεις βάλει λάμπες 100 Watts το πολύ πολύ να λιώσεις καμιά πλεξούδα και κανένα φανάρι...

Άντε και καλή χρονιά!

Αν κατάλαβες τα παραπάνω, ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!

:wave2:

CBF - HRC
31/12/2007, 19:29
Καλημέρα , χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.
Φίλε μου , γιατί δεν πασ να βάλεις μια Η7 ΧΕΝΟΝ που καταναλώνει 35W και βγάζει απίστευτα καλύτερο φώς σπό οποιαδήποτε κοινή , και κόστος 90 ευρώ η λάμπα (εννοώ το όλο σύστημα με την λάμπα για μαζί έχει και το μπάλαστ - κουτί ηλεκτρονικά που κάνουν την λάμαπα να δουλέψει)
Εγώ άλλαξα και τισ δύο στο CBF μου και έχω βρεί την υγειά μου.

TokTok
01/01/2008, 13:06
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!

Τις λάμπες που ανέφερα πριν, σκέφτομαι να τις βάλω σαν HIGH beam, δεν θα δουλεύουν συνέχεια.

Εχω παραγγείλει HID XENON KIT Η7 με 2 λάμπες 6000Κ και 2 μπαλάστ. Φαντάζομαι ότι η εγκατάσταση θα είναι εύκολη, έτσι?

CBF - HRC
02/01/2008, 09:53
Καλημέρα και καλή χρονιά.
Εμένα τα φώτα τα εβαλε ο μηχανοκός μου (Γεωργόπουλος) , και μπήκανε εύκολα απ' ότι είδα (στο CBF μου) , σε ένα GSX-R 1000 K7 μπήκανε σχετικά δύσκολα απ' ότι μα είπε ο μηχανικός , διότι δεν υπήρχε αρκετός χώρος κάτω από τα πλαστικά. Τώρα για το δικό σου μηχανάκι δεν ξέρω τι να σου πώ , έσυ θα τα βάλεις η μηχανικός?

R-1nas
02/01/2008, 11:12
Kalimera kai kali xronia.....



Ypomoni file ta xenon sto R1 einai dyskolo apo pleuras xorou...

TokTok
02/01/2008, 13:29
Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος, πιστέυω δεν θα συναντήσω πρόβλημα.

TokTok
04/01/2008, 22:10
Παιδιά έκανα την εγκατάσταση των XENON, άριστο αποτέλεσμα!!
Μου βγήκε η ψυχή να βρω χώρο. Άλλαξα 5 φορές τα ballast σε διαφορετικούς χώρους γιατί δεν εκλειναν τα fairing.

Τα τοποθέτησα πλάγια αλλά κοντά στο ψυγείο, λέτε να υπάρχει πρόβλημα? Στις οδηγίες ο κατασκευαστής λέει ότι το ballast κλείνει το κύκλωμα αν υπερβεί τους 105 κελσίου.

Δεν νομίζω να φτάσει σε τετοιες θερμοκρασίες ο χώρος.

McGyver
04/01/2008, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Τα τοποθέτησα πλάγια αλλά κοντά στο ψυγείο, λέτε να υπάρχει πρόβλημα? Στις οδηγίες ο κατασκευαστής λέει ότι το ballast κλείνει το κύκλωμα αν υπερβεί τους 105 κελσίου.

Τα ballasts καλό είναι να μην τοποθετούνται κοντά σε πηγές θερμότητας, όπως ψυγείο ή εξάτμιση...

Εφόσον τα δικά σου έχουν κύκλωμα προστασίας από υπερθέρμανση το πολύ πολύ να μείνεις ξαφνικά χωρίς φώτα κάποια στιγμή...

Ελπίζω μόνο να μην είναι κανένα βράδυ καλοκαιριού χωρίς φεγγάρι σε κανένα ορεινό στροφιλίκι...