PDA

View Full Version : φιλτρα κτλ για kawa Z



idi
12/11/2004, 15:15
εβαλα προσφατα K&N Filter και το συστήνω απεπιφυλακτα

καλυτερη απόκριση, καλυτερος ηχος, γενικα αξιζε τα λεφτα του...

εχω την αίσθηση οτι το μαμα χαρτινο φιλτρο ηταν φιμωμένο...

αξίζει να σημειωθεί οτι η K&N εγγυάται “lifetime” χρηση του φιλτρου της (1,5 εκατομμύριο χλμ...), δηλαδή οσο εχεις το μηχανάκι... αρκει να το καθαριζεις σε τακτικα χρονικα δαστηματα με το ειδικο κιτ καθαρισμου (υγρο+ σπρει)

K&N
Part number: KA-1003
Element Kawazaki Z1000 2003

http://kandn.com/images/l/KA-1003.jpg


Product Information and Specifications for KA-1003

will fit
2003-2005 KAWASAKI Z1000 1000 - All
2004-2005 KAWASAKI Z750 750 - All
2005 KAWASAKI Z750S 750 - All


(κανει περίπου 60-70 ευρω αλλα εγω το πηρα 46... γιατι ειμαι ομορφος!) :wave2:


6079

idi
12/11/2004, 15:24
σε ολα μα ολα τα φορουμ στο εξωτερικο κανουν και την παρακατω πατεντα, και λενε οτι εχει αποτελεσμα...
(λενε οτι σουζαρει με το παραμικρο το μηχανακι...)
εγω ΔΕΝ το συστηνω...γιατι δε βλεπω πως μπορει μια μεγαλυτερη εισαγωγη στο φιλτροκουτι να κανει δουλεια... ασε που μπορει να μπει νερο μεσα (δικες μου σκεψεις αυτες ετσι...):wave2:


6080

darkwing
27/01/2005, 20:22
65 euro για Ζ 750 με τα μεταφορικα idi αλλα ειναι αψογο!!!Αξιζει!!!

DimST
28/01/2005, 08:18
Idi.... φυσικά και αλλαγές στο φιλτροκούτι μπορούν να επιφέρουν βελτίωση στην απόδοση μιας μοτοσυκλέτα με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό μιας πιο ελεύθερης εξάτμισης ή πιο ελεύθερου φίτρου όπως είναι το K&N.

Απλά πάντα στις αλλαγές και στους πειραματισμούς που αποφασίζουμε να προχωρίσουμε στην μοτοσυκλέτα μας πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής στην στόκ κατάσταση.

Δυστυχώς ή ευτυχώς στα ψεκαστά μηχανάκια δεν μπορείς απευθείας να κάνεις και τις ανάλογες αλλαγές στην τροφοδοσία που ίσως απαιτείται μετά απο μία αλλαγή όπως αυτή στον φιλτροκούτι.

Στην περίπτωση των μοτοσυκλετών με καρμπυρατέρ τα πράγματα είναι πιο απλά γιατι άμεσα μπορείς να παίξεις με βελόνες, αέριδες, ζιγκλέρ κλπ.
Aντίθετα με τον ψεκασμό που αν η δυνατότητα αυτοδιορθωσης που έχει μέσω των αισθητητων της μοτοσυκλέτας δεν μπορεί να καλύψει την αλλαγή που προχωρίσαμε πρέπει να πάμε στην λύση του δυναμόμετρου και της διόρθωσης με power commander.

Με απλά λόγια... δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις το παραπάνω! :cool:

idi
28/01/2005, 09:02
ευχαρηστω ρε παιδια... αλλα το εχω βαλει idi!

:D

το μονο που με απασχολει ειναι καποια αρθρα που διαβασα στο internet σχετικα με τη δυνατοτητα να συγκρατει μικροσκοπικα σωματιδια ...

απο αποδοση παντως ειναι μια χαρα

DimST
28/01/2005, 09:18
...φαντάζομαι οτι μιλάς για το k&N.
Δεν έχει ανάγκη, το λάδι που είναι 'λουσμένο' είναι ότι καλύτερο στο να συγκατεί σκόνη, το χώμα και ότι άλλο φτάσει και περάσει στο φιλτροκούτι. Αρκεί σε κάθε δεύτερη (το πολύ) αλλαγή λαδιών του μοτέρ να το πλένεις και να το περνάς ξανά με λάδι.

idi
28/01/2005, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
...φαντάζομαι οτι μιλάς για το k&N.
Δεν έχει ανάγκη, το λάδι που είναι 'λουσμένο' είναι ότι καλύτερο στο να συγκατεί σκόνη, το χώμα και ότι άλλο φτάσει και περάσει στο φιλτροκούτι. Αρκεί σε κάθε δεύτερη (το πολύ) αλλαγή λαδιών του μοτέρ να το πλένεις και να το περνάς ξανά με λάδι.

ετσι ετσι.... :beer:

idi
13/04/2005, 15:22
προς zbadboystoy


12422

idi
13/04/2005, 15:23
:smokin:


12423

BAD BOY
13/04/2005, 16:51
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ IDI.ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ.ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ:beer:

AFTER
13/04/2005, 19:16
Ρε παιδια δεν ξερω,αλλα στα μηχανακια με ψεκασμο φοβαμαι να πειραξω εισαγωγη-εξαγωγη μηπως και χαλασω εντελως το μειγμα(εφοσον δεν εχω βαλει power commander).

IDI για πες εντυπωσεις μετα την αλλαγη φιλτρου/εξατμισης!

Επισης σου εχω πει ποσο σε μισω που με μπριζωνεις να δωσω ολο το μηνιατικο σε αξεσουαρ??? :mad:

:lol: :lol:
:beer:

BAD BOY
13/04/2005, 21:11
ΛΟΙΠΟΝ.ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ.ΣΠΙΝΑΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΡΟΠΗ.ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΟΥΖΑ ΜΕ ΑΠΡΑΓΙΑΡΙΣΙΑ 2ΑΣ.ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΖΟΥΠΕΡ.ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ.ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.ΘΕΝΚΣ.ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΦΙΛΤΡΟΥ ΑΕΡΑ.:wave2: :beer:

AFTER
13/04/2005, 21:15
Δεν ξερω αν το εθεσα,το 750 εχω!

Ειναι το ιδιο το φιλτροκουτι?

Z-Newbie
13/04/2005, 21:18
(κανει περίπου 60-70 ευρω αλλα εγω το πηρα 46... γιατι ειμαι ομορφος!) :wave2:

Να σου πώ όμορφε! :cool:, Αθήνα που ακριβώς θα το βρώ και πόσο;

Επειδή βαριέμαι κ δεν είμαι σίγουρος οτι θα το βάλω σωστά μόνος μου κανάν καλό+φθηνό να το εγκαταστήσει;

idi
13/04/2005, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν ξερω αν το εθεσα,το 750 εχω!

Ειναι το ιδιο το φιλτροκουτι?

το ιδιο!

Για τις ακραπες+φιλτρο και PC
Δηλώνω με 100% σιγουριά ότι η απόδοση εχει εκτοξευθεί στις μεσαίες ειδικά στροφές!!! Περισσότερο γκαζι παντου και παντα. Επίσης είναι πιο «ομαλή» η δύναμη, σε σχεση με πριν που πεταγε ψηλα αλλα στις μεσαιες ειχε χαμηλοτερη, σχετικα, αποδοση.
Σηκώνεται μονο του το μηχανακι, τοσο που το σκέφτομαι πολύ τωρα να αλλαξω το μικρο γρανάζι της μετάδοσης με αλλο με ένα δόντι λιγοτερο, όπως ηταν στα σχεδια μου…
Σπινάρει παντου και παντα, και κανει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ηχο. Νομιζω ότι οδηγω άλλη μοτο!

Στον αντίποδα παρατήρησα υψηλότερη κατανάλωση, και πιο «τραχεία» λειτουργία με περισσότερους συντονισμούς.

Και μια τρυπα στη τσεπη μου…
:D

idi
13/04/2005, 21:35
Και θελω να τονίσω κατι

Σε ένα SS μηχανάκι αυτά που εκανα θα είχαν μια καλυτερη σίγουρα αποδοση

Στο Ζ όμως «απογειωσαν» τη λειτουργία του κινητήρα, γιατι και το φιλτρο και οι τεράστιες πάνβαρες (κοντα 13 κιλα τα 4 τελικά στο συνολο) «κλειστες» εξατμίσεις είναι ολα πολύ «φιμωμένα»

Η μηχανη ηταν πριν αθόρυβη σχετικα. Τωρα ξυπνα ολη η γειτονιά όταν περνάω, και αυτό δείχνει ποσο «απελευθερώθηκε»

Τα υπόλοιπα το Μαη που θα το δυναμομετρήσω.
:wave2:

BAD BOY
13/04/2005, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-Newbie
Να σου πώ όμορφε! :cool:, Αθήνα που ακριβώς θα το βρώ και πόσο;

Επειδή βαριέμαι κ δεν είμαι σίγουρος οτι θα το βάλω σωστά μόνος μου κανάν καλό+φθηνό να το εγκαταστήσει; Η ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ(ΙΔΙΟ 750-1000) Η ΒΑΛΕΙΣ ΦΙΛΤΡΟ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΚΛΕΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 10ΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΕΛΛΑ 12 ΓΙΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ 4 ΑΛΛΕΝ ΓΙΑ ΒΑΣΗ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ ΜΕΤΡΙΟ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ:wave2:

AFTER
13/04/2005, 22:54
Να ξερεις πως αν αλλαξεις το γραναζι μετα το ταχυμετρο θα γραφει οτι θελει!

Z-Newbie
13/04/2005, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
Η ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ(ΙΔΙΟ 750-1000) Η ΒΑΛΕΙΣ ΦΙΛΤΡΟ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΚΛΕΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 10ΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΕΛΛΑ 12 ΓΙΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ 4 ΑΛΛΕΝ ΓΙΑ ΒΑΣΗ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ ΜΕΤΡΙΟ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ:wave2:

Καλά, όταν βρώ το φίλτρο θα δοκιμάσω να το βάλω μόνος!!!

:winka:

arxiereas
14/04/2005, 15:17
Απο τη στιγμη που καποιοσ εχει δηατηρισει το μηχανακι του μαμα καλα θα κανει να του ξαναβαλει φυλτρακι μαμα αλλιωσ οπωσ ειπε παραπανω ο συναδελφοσ αλλαζουν τα δεδομενα για την εισαγωγη το προγραμμα παραμενει το ιδιο αρα τρεχα γυρευε τι μειγμα περναει στο θαλαμο καυσησ και τι επιπτωσεισ μπορει να εχει αυτο.τελειωνοντασ .. η βαζει καποιοσ Κ&Ν και power comanter kαι εξατμισεισ και δυναμομετρησεισ και και και και......... η καθεται οπωσ ειναι και πολυ απλα ακολουθει τισ συμβουλεσ τησ μαμασ εχοντασ ησιχο το κεφαλι του .ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.......:)

Z-Newbie
14/04/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
Απο τη στιγμη που καποιοσ εχει δηατηρισει το μηχανακι του μαμα καλα θα κανει να του ξαναβαλει φυλτρακι μαμα αλλιωσ οπωσ ειπε παραπανω ο συναδελφοσ αλλαζουν τα δεδομενα για την εισαγωγη το προγραμμα παραμενει το ιδιο αρα τρεχα γυρευε τι μειγμα περναει στο θαλαμο καυσησ και τι επιπτωσεισ μπορει να εχει αυτο.τελειωνοντασ .. η βαζει καποιοσ Κ&Ν και power comanter kαι εξατμισεισ και δυναμομετρησεισ και και και και......... η καθεται οπωσ ειναι και πολυ απλα ακολουθει τισ συμβουλεσ τησ μαμασ εχοντασ ησιχο το κεφαλι του .ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.......:)

Συμφωνώ απολύτως σε αυτά που λές όμως με μία απλή αλλαγή φίλτρου δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα...

adam_tsouk
14/04/2005, 21:12
No problemmmms... :smokin:




Κάποια στιγμή θα αλλαχτεί κ αυτό!!!!:D

GTZ750
14/04/2005, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
No problemmmms... :smokin:




Κάποια στιγμή θα αλλαχτεί κ αυτό!!!!:D
αντε ελα καντο τωρα που πηρες φορα!!!:beer: :beer:

darkwing
17/04/2005, 20:06
Καλα ολα αυτα που λετε αλλα εγω ειπα σε εναν μηχανικο ακριβως τα ιδια (honda cbr 600rr K&N - Akrapovic kai χωρις προγραμμα δεν δουλευε σωστα) και μου ειπε οτι το Ζ δεν εχει προβλημα ανευ προγραμματος.Αλλα τωρα αυτα ειναι τα λογια ΕΝΟΣ μηχανικου.... Θα ρωτησω και αλλου.

adam_tsouk
18/04/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
αντε ελα καντο τωρα που πηρες φορα!!!:beer: :beer:


Tι εννοάεις άνθρωπα;;;;;;


:D :D :D


Σιγά σιγά εξάλλου προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο. Ακόμα το μαθαίνω το μηχανάκι και δεν έχω φτάσει τα όριά του, γιατί να ανεβάσω κι άλλο;;;




:wave2:

idi
18/04/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
Καλα ολα αυτα που λετε αλλα εγω ειπα σε εναν μηχανικο ακριβως τα ιδια (honda cbr 600rr K&N - Akrapovic kai χωρις προγραμμα δεν δουλευε σωστα) και μου ειπε οτι το Ζ δεν εχει προβλημα ανευ προγραμματος.Αλλα τωρα αυτα ειναι τα λογια ΕΝΟΣ μηχανικου.... Θα ρωτησω και αλλου.

Κανενα πρόβλημα, απλα με PC εχεις περισσότερη δύναμη στις μεσαίες
:smokin:

geo-r-Z'
18/04/2005, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν ξερω αν το εθεσα,το 750 εχω!

Ειναι το ιδιο το φιλτροκουτι?

:nono: ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ
ΤΟΥ 1000 Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΠΟΖΙΤΟ
ΤΟΥ 750 ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΛΟΓΟ ΣΕΛΑ
ΑΡΑ ΚΟΒΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΑ:beer:

darkwing
18/04/2005, 23:39
Σημερα που τα ειπαμε με εναν μηχανικο ειπε οτι χωρις powercommander θα κανει τρυπα αλλα δεν εχει προβλημα αξιοπιστιας (βλαβες κινητηρα) επισης οτι σε ενα σεμιναριο ειπαν οτι τα powercommander που ερχονται απο εξωτερικο (αγορα internet) μπορει να μην ειναι συμβατα αλλα απο την αλλη μπορει να το ειπαν για να μην χασουν την πελατεια στην Ελλαδα.

giannisman
19/04/2005, 03:08
EΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ.Ο ΗΧΟΣ ΜΗΝ ΣΑΣ ΞΕΓΕΛΑΕΙ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ.ΜΟΝΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΤΣΙ

idi
19/04/2005, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
Σημερα που τα ειπαμε με εναν μηχανικο ειπε οτι χωρις powercommander θα κανει τρυπα αλλα δεν εχει προβλημα αξιοπιστιας (βλαβες κινητηρα) επισης οτι σε ενα σεμιναριο ειπαν οτι τα powercommander που ερχονται απο εξωτερικο (αγορα internet) μπορει να μην ειναι συμβατα αλλα απο την αλλη μπορει να το ειπαν για να μην χασουν την πελατεια στην Ελλαδα.

δεν εχουν προβλημα συμβατοτητας αρκει να βαλεις το καταληλο χαρτη

καλοι οι χαρτες απο το site της power commander αλλα...

"καταληλος" για το καθε μηχανακι μπορει να βγει μονο στο δυναμομετρο/αναλυτη καυσαεριων απο ειδικο... :smokin:

giannisman
21/04/2005, 18:22
ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΣΕ 750 ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΔΥΝΑΜΗ?:nono:

darkwing
21/04/2005, 22:13
Εκι που σηκωνα σουζα στις 6000 rpm τωρα σηκωνει κοντα στις 7000 rpm περιπου (δεν ειχα κοντερ για κανα διμηνο και ειναι στο συνεργειο τωρα βλεπε Yaris Vs Z750) και αισθανεσαι καλυτερα την (κλωτσια) στις 8000 rpm.Και κανει κι ενα σφυριγμα απο την εισαγωγη του αερα την οποια ακους μονο κατα την εκκινηση και σε χαμηλες στοφες.Κ&Ν παντα.:smilea: :smilea: :smilea: :smilea:
Παρε κι ενα custom!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


13223

paokpatra
16/07/2005, 19:55
εχω βαλει ΚΝ φιλτρο και σκεφτομαι να κοψω και το φιλτροκουτι

εχει κανει καποιος αυτη την αλαγη σε Ζ 750:confused:


ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ:confused: :confused: :confused:

PalLoukiLuke
03/08/2006, 14:12
ρε παίδια όδήγησα ένα ζ που είχε βάλει τελικό και φίλτρο και μετά τις 10.000 έκανε μια βουτια άλλο πράμα!!!
Και είναι λογικό...το μίγμα στα ψηλάπλέον έχει περισία αέρα και δεν γίνεται σωστή καύση. Αυτή είναι αλήθεια και ας φιαχνόμαστε απο τον ήχο που κάνει το φίλτρο και απο τη "βελτίωση" στα μεσάια. Αξίζει να το πειράξεις΄τελικά?
Ασε που και με το power commander , μπορεί να αλλάζει ,να φτιαχνει η αίσθηση (ναι γίνεται πιο άμεσο το γκάζι) αλλά πραγματική πραγματική ιπποδύναμη .
Ξερετε πόσο αξιοπιστη είναι μια δυναμομέτρηση?¨Οσο θέλει ο μηχανικός να τι κάνει και να πουλήσει...
Δε συζητώ καν τη κατανάλωση που θα αυξηθει...
Το μηχανακι θα βελτιωθεί αλλα όχι όσο νομίζουμε και μας παραμυθιάζουν ...
Ναι στο boostarisma αλλα όχι στο οτι μας ταιζουν και μετα απο ψαξιμο.
Παντα φιλικα
:beer:

skeyos
04/08/2006, 09:38
Exo ki ego K&N filtro. Exei nohma na kopso to filtrokouti? toylaxiston na einai eisagogh apo mprosta giati etsi pou einai einai ligo koufh.

webman
04/08/2006, 15:21
Αν θέλετε σταματήστε τα κοψίματα των φιλτροκουτιών και όλες αυτές τις βλακίες...

Ολόκληρη Kawasaki μελέτησε και έφτιαξε ένα μηχανάκι μοντέλο Ζ! Ηλίθιοι ήταν να μην τα βγάλουν με κομμένο το φιλτροκούτι σε εκείνο το σημείο;

Ποιός είναι πιο έξυπνος που ανακάλυψε κάτι τέτοιο;

Μετά το ένα φέρνει το άλλο, πάμε σε συνεργεία και λέμε γιατί έχει αλλάξει η κατανάλωση , γιατί το ένα και γιατί το άλλο;

Το κάθε πράμα, έχει μελετηθεί και έχει φτιαχτεί για ένα σκοπό με επιστημονικό τρόπο...

Όποιος είναι τόσο έξυπνος να πάει να δουλέψει στην kawasaki ή να της κάνει κανένα σεμηνάριο... :rotflmao:

idi
04/08/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Αν θέλετε σταματήστε τα κοψίματα των φιλτροκουτιών και όλες αυτές τις βλακίες...

Ολόκληρη Kawasaki μελέτησε και έφτιαξε ένα μηχανάκι μοντέλο Ζ! Ηλίθιοι ήταν να μην τα βγάλουν με κομμένο το φιλτροκούτι σε εκείνο το σημείο;

Ποιός είναι πιο έξυπνος που ανακάλυψε κάτι τέτοιο;

Μετά το ένα φέρνει το άλλο, πάμε σε συνεργεία και λέμε γιατί έχει αλλάξει η κατανάλωση , γιατί το ένα και γιατί το άλλο;

Το κάθε πράμα, έχει μελετηθεί και έχει φτιαχτεί για ένα σκοπό με επιστημονικό τρόπο...

Όποιος είναι τόσο έξυπνος να πάει να δουλέψει στην kawasaki ή να της κάνει κανένα σεμηνάριο... :rotflmao:

η οικονομία και η οικολογία καθώς και η αθόρυβη λειτουργία και η άνεση... ειναι έννοιες που δε με ενδιαφέρουν αρα εχω μερικους λογους να κανω μερικες ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ :smokin:

Zzz750
04/08/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η οικονομία και η οικολογία καθώς και η αθόρυβη λειτουργία και η άνεση... ειναι έννοιες που δε με ενδιαφέρουν αρα εχω μερικους λογους να κανω μερικες ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ :smokin:

Σωστοσττττττ!:look:

Ταξιδευτής
12/10/2006, 17:14
Λοιπον, αφου εβαλα εχθες το φιλτρο της K&N (και παρατηρησα πολυ καλυτερο αρπαγμα και ηχο), σημερα αποφασισα να κανω την περιφημη μετατροπη στο φιλτροκουτι.

Με τη διαφορα οτι προχωρησα ενα βημα παραπερα και εκανα την μετατροπη που κανουν στο αμερικανικο Riderforums.com

http://www.riderforums.com/showthread.php?t=26498&page=2&pp=15

Mε αλλα λογια εκοψα εντελως το καπακι του κουτιου και αφησα μονο το γυρω πλαστικο εν ειδη φλατζας που κραταει το φιλτρο στην θεση του.

Ηχο και εντυπωσεις δεν εχω να σας πω διοτι δεν πηγα ακομα βολτα, αλλα θα ξερω αργοτερα σημερα. :wave2:

sakisdani750
12/10/2006, 19:00
που εισαι ρε νικο ακομα να γυρισεις απο την βολτα???

Ταξιδευτής
12/10/2006, 22:57
Μολις γυρισα απο την βολτα! (αυτο τα λεει ολα μαλλον...) :D

Καταρχας: ο Η Χ Ο Σ ! ! ! ! ! ! !

Δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι ηχο μιλαμε! Απο το ρελαντι ακομα, ενα γρυλισμα σου θυμιζει οτι κατι "κακο" υπαρχει εκει μεσα.... Αληθινα αφου ειχε ζεσταθει η μηχανη μπορουσες να ακουσεις τις βαλβιδες να δουλευουν! - τοσο ελευθερη ειναι πλεον η εισαγωγη!

Παμε μια βολτα. Η αποκριση εχει βελτιωθει σημαντικα μετα την τοποθετηση του ΚΝ φιλτρου, και η απελευθερωση της εισαγωγης εχει δωσει ακομα λιγο νευρο -αν και δεν μιλαμε για κατι το συγκλονιστικο ΕΠΙΠΛΕΟΝ. Απλα συνολικα αποκρινεται πολυ πιο αμεσα απο πριν -ειδικα στις χαμηλες στροφες που πριν εμοιαζε να μπουκωνει, πριν ανεβασει και καθαρισει.

Ομως.... Αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν περναει απαρατηρητο ειναι ο ηχος!
Ανοιγοντας το γκαζι απο χαμηλα ο ηχος απο την εισαγωγη μοιαζει με ενα στριφνο, βραχνιασμενο μουγκρητο που ακουγεται ξεκαθαρα τριγυρω. Ομως, η ενταση ειναι που ξαφνιαζει. Ακομα και λιγο παραπανω να ανοιξεις το γκαζι, ο ηχος ειναι ΠΟΛΥ δυνατος.
Τιποτα ομως δεν σε προιδεαζει για την συνεχεια....

Ανεβαζοντας στροφες το μουγκρητο δυναμωνει παρανοικα σε ενταση, τοσο που ακομα και μεσα το κρανος μου τρυπαγε τα αυτια.
Στις ψηλες στροφες ο ηχος απο την εισαγωγη ειναι ενα αγριο ουρλιαχτο που χωρις ΚΑΜΙΑ υπερβολη πνιγει ΚΑΘΕ αλλο θορυβο της μηχανης -εξατμιση, θορυβο αερα, τα παντα!!

Παιδια, αληθινα σας το λεω δεν περιμενα να εχει τοσο δυνατο και αγριο ηχο. Τα αυτια μου ΑΚΟΜΑ βουιζουν, και για να ειμαι ειλικρινης αρχιζω να σκεφτομαι μηπως δεν ειναι τετοιες φασεις για εμενα.. Ο ηχος ειναι παααρα πολυ δυνατος! -Απιστευτα ταυλωτικος, αλλα και εξαιρετικα δυνατος. :alien:
Θα δω αν συνηθιζεται, αλλιως παμε για νεο καπακι φιλτρου....

Οπως και να εχει, αν καποιος θελει να κανει το Ζ του πολυ πιο νευρικο και παααρα πολυ πιο ...θορυβωδες, η μετατροπη αυτη πραγματικα αποδιδει τα μεγιστα!

Nikoskazer2000
13/10/2006, 01:21
Όπως τα λες Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ είναι Νίκο!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

PalLoukiLuke
18/10/2006, 19:43
Καλο το ακούω
Ψηλά πως πάει? Το ΄΄ανοιξες στα ψηλά μεχρι κόφτες?
Είμαι περίεργος...
Δεν γουστάρω ούτε εγώ το euro3 (ρύπους , ήχο κτλ) αλλα δουλεύει παντόύ το μηχανακι τώρα?

skeyos
19/10/2006, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Με τη διαφορα οτι προχωρησα ενα βημα παραπερα και εκανα την μετατροπη που κανουν στο αμερικανικο Riderforums.com

http://www.riderforums.com/showthread.php?t=26498&page=2&pp=15

Mε αλλα λογια εκοψα εντελως το καπακι του κουτιου και αφησα μονο το γυρω πλαστικο εν ειδη φλατζας που κραταει το φιλτρο στην θεση του.
To link de mou douleyei. Mporeis mhpos na baleis th foto na doume pos akrivos kovetai to filtrokouti? Psilokatalaba alla gia na sigoyreyto.

Ταξιδευτής
19/10/2006, 20:50
Λοιπον, η πιο μεγαλη διαφορα που ειδα περαν του ηχου ειναι οτι τωρα μετα τις 10000 ΣΑΛ τραβαει μια κλωτσια δυναμης αλλο πραμα! Ενω πριν ανεβαζε γραμμικα μεχρι κοφτη (13Κ+), τωρα ανεβαζει οπως πριν μεχρι τις 10,000 και εκει λυσσαει και φευγει πανω απο τις 11,000 για πλακα. 1η, 2α αν δεν εισαι γρηγορος χτυπανε στον κοφτη για πλακα!

Δεν ξερω αν αυτο συνεβει επειδη το μειγμα εχει γινει πιο φτωχο απο πριν, (μπορει πριν να ηταν υπερβολικα πλουσιο για "προστασια"), ομως η διαφορα ειναι πολυ αισθητη και μου αρεσει παρα πολυ! Σιγουρα η μηχανη αναπνεει πολυ καλυτερα τωρα και ο ηχος ειναι......... :evil: :wave2: :wave2: :wave2:

Παρακατω ειναι κ το κουτι -η οτι εχει απομεινει πλεον απο αυτο!!! :lol:


66000

skeyos
20/10/2006, 23:42
Apo katalanalosh ti leei? posa bgazeis me ena ntepozito?

KivraZ
11/03/2007, 21:44
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΕΧΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΚΝ 1Α ΕΒΑΛΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ.....
ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ.........ΒΑΖΩ ΦΙΛΤΡΟ ΚΝ ΚΑΙ ΞΙΠΝΗΣΕ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ :sad: ΟΠΟΤΕ ΛΕΟ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ XLR ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝTA