PDA

View Full Version : GSXR 1000 η R1 2004



anco
12/11/2004, 19:56
Καλησπερα σε ολους !!!

Εχω 4000 ευρω για προκαταβολη τι να παρω ?

το R1 η το καινουργιο GSXR ?



:wave2:

955i
12/11/2004, 21:16
pare evropaiko:D

gmakris
12/11/2004, 22:37
Παρε GSXR για να παμε κοντρα.....

Ποιο GSXR λες? το 2005 μοντελο?

anco
13/11/2004, 14:33
Γιωργο σεμνα!!!!

Ναι λεω για το 1000 του 2005 αλλα σκεφτομαι οτι μαλον θα ειναι παντρεια σε θεμα αλλαγης αν χρειαστει.

Ενω το R1 ειναι πιο εμπορικο.

:wave2:

vassilis88
13/11/2004, 17:31
pare gsxr05

voudarxos
13/11/2004, 17:39
Εγω παντως ειμαι υπερ του R1 ..:)

Xlitos
13/11/2004, 19:36
:)


6094

Xlitos
13/11/2004, 19:41
:D


6095

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 09:58
η πρώτη ερώτηση είναι .... ποιές είναι οι διαστάσεις σου και ποιές οι ικανότητες σου;...

Και τα δύο είναι απόλυτα σε επιδόσεις και οδική συμπεριφορά....
το GSXR του 05 είναι απο τα καλύτερα μηχανάκια της αγοράς , ακόμα και αν δεν έχει την ίδια απήχηση με το R1 σαν εύρος πωλήσεων....

Δεν νομίζω οτι έχεις και πολλά να συγκρίνεις , ειδικά σε τέτοια μεγέθη....

Θα πρότεινα να πας, να καβαλήσεις και τα δύο...να δείς σε ποιό "κουμπώνεις" καλύτερα.... να συγκρίνεις τιμές ανταλλακτικών και αναλωσίμων....
και κυρίως λεπτομέρειες τεχνικές...π.χ. κατανάλωση, ρυθμίσεις αναρτήσεων κτλ....

Είναι δύσκολη σύγκριση , μιας και μιλάμε πλέν για μηχανές που ενας μέσος ή και προς το καλό αναβάτης , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να τα ξεζουμίσουν.... δεν έχουν τις ικανότητες... άρα οι λεπτομέρειες είναι εκείνες που θα καθορίσουν την αγορά σου...

Πάντως ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι πολλά και όρθια χιλιόμετρα.... εννοείται βέβαια οτι αυτά τα μηχανάκια θέλουν Δ Ρ Ο Μ Ο και χιλιόμετρα και οχι γυάλισμα και άραγμα σε καφετέρια....


Gandalf

sporky
16/11/2004, 14:44
what he said


αλλά πάρε το Blade
s..

afrotwin
16/11/2004, 14:55
emena i steni sinergasia tis suzuki me tin yoshumura ine enas poli simantikos paragontas pou 8a me o8ouse na paro to suzuki
ke to alo ine oti to R1 exi ena konter pou psevdete asistola
ke den ine ka8olou idies mixanes ke ine ke kseperasmeno pia to R1


suzuki me klista matia den singkrinete me tipota me to yamaha ine klasis anotero

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 15:29
φίλτατε afro δεν είπα οτι είναι όμοια...αλλοίμονο... απλά οτι είναι σε τέτοια κατηγορία που πρέπει να είσαι έμπειρος οδηγός αγώνων για να πείς οτι τα "έχεις" και μπορείς να τα εκμεταλευτείς κοντά στο 100%... ο μέσος αναβάτης , θα φτάσει κοντά στο 50-60% .... απο εκεί και πέρα...όπως είπες και εσύ , υπάρχουν λεπτομέρειες που μετράνε πολύ... αλλά η κυριότερη είναι το πως νιώθεις πάνω του..κουμπώνεις ή είσαι ξένο σώμα προς αυτό....;;;;;

Εκεί είναι το σημαντικότερο...

Gandalf

afrotwin
16/11/2004, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
φίλτατε afro δεν είπα οτι είναι όμοια...αλλοίμονο... απλά οτι είναι σε τέτοια κατηγορία που πρέπει να είσαι έμπειρος οδηγός αγώνων για να πείς οτι τα "έχεις" και μπορείς να τα εκμεταλευτείς κοντά στο 100%... ο μέσος αναβάτης , θα φτάσει κοντά στο 50-60% .... απο εκεί και πέρα...όπως είπες και εσύ , υπάρχουν λεπτομέρειες που μετράνε πολύ... αλλά η κυριότερη είναι το πως νιώθεις πάνω του..κουμπώνεις ή είσαι ξένο σώμα προς αυτό....;;;;;

Εκεί είναι το σημαντικότερο...

Gandalf

file mou to R1 ine pexnidi den exi kamia sxesi me afta pou anaferis akou odigos agonon.....
ekso R1 pernoun i pitsirikades gia na pigenoun sxolio
min ta vlepis ola me tin eliniki mi8omania.....
den ine kamia diskoli mixani stin odigisi ke enas megalosomos sigoura fenete gelios pano se R1 ine gia mikrosoma atoma eno to suzuki ine pio antriko ke kapios megalosomos koumponi opos les ke esi pio aksioprepestata

ALA TELOS PANTON

ine ke o paragontas kapsoura me tis mixanes
ke ta logia ine ftoxia

pantos to suzuki exi poles dinatotites na ekselix8i se polemiki mixani agonistikou tipou me ta kit tis yoshumura
me to R1 8es tou kosmou ta lefta sto power house gia anava8misi
tourmpo ke ta resta

sporky
16/11/2004, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou to R1 ine pexnidi den exi kamia sxesi me afta pou anaferis akou odigos agonon.....
ekso R1 pernoun i pitsirikades gia na pigenoun sxolio
min ta vlepis ola me tin eliniki mi8omania.....
den ine kamia diskoli mixani stin odigisi ke enas megalosomos sigoura fenete gelios pano se R1 ine gia mikrosoma atoma eno to suzuki ine pio antriko ke kapios megalosomos koumponi opos les ke esi pio aksioprepestata

ALA TELOS PANTON

ine ke o paragontas kapsoura me tis mixanes
ke ta logia ine ftoxia

pantos to suzuki exi poles dinatotites na ekselix8i se polemiki mixani agonistikou tipou me ta kit tis yoshumura
me to R1 8es tou kosmou ta lefta sto power house gia anava8misi
tourmpo ke ta resta

είπα να απέχω αλλά αδυνατώ!
παραιτούμαι

s..

DUKASII
16/11/2004, 16:03
pantos to suzuki exi poles dinatotites na ekselix8i se polemiki mixani agonistikou tipou me ta kit tis yoshumura
me to R1 8es tou kosmou ta lefta sto power house gia anava8misi
tourmpo ke ta resta [/B][/QUOTE]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ
ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΡΕ ΣΥ ΑΦΡΟ..ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
16/11/2004, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
pantos to suzuki exi poles dinatotites na ekselix8i se polemiki mixani agonistikou tipou me ta kit tis yoshumura
me to R1 8es tou kosmou ta lefta sto power house gia anava8misi
tourmpo ke ta resta

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ
ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΡΕ ΣΥ ΑΦΡΟ..ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B][/QUOTE]

m@l@k@ 8a sas kopso sindromi
den mpori na rixnete toso gelio tsampa
ekso 8a ixa xtisi vila leme

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ZazouKaravaki
18/11/2004, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


emena i steni sinergasia tis suzuki me tin yoshumura ine enas poli simantikos paragontas pou (by afrothin)

Nαι ετσι ειναι, η αγωνιστικη σου εμπειρια σιγουρα μετραει......

to R1 exi ena konter pou psevdete asistola (by afroslim)

Και εσυ το ιδιο....

ke den ine ka8olou idies mixanes ke ine ke kseperasmeno pia to R1 (by afrocream)

Ναι του χρονου θα βγει το νεο με τα 230 αλογα - ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ?
Εαν το R1 ειναι ξεπερασμενο τοτε βρε γλομπε να τα φουνταρουνε οσοι τα εχουν να παρουν απο 3 africa ο καθενας για να γεμισουν οι δρομοι απο τεχνολογικα "θαυματα"

Ασχετε μας εκανες να γελασουμε βραδυατικα...παω να πιω το τσαγακι μου τωρα.......


:wave2:

anco
19/11/2004, 15:45
Παιδια ξεφυγατε λιγο.....

Αν θελω το απολυτο γκαζι τοτε GSXR και δεν χρειαζεται να ειναι του 2005 , ενα του 2001 κανει νουμερακια στο R1 του 2004 για πλακα.

Αν θελω βελτιωση απο το 1000 μαλον χαραμιζομαι εδω στην Ελλαδα.

Το post ηταν πιο να διαλεξω ?.

Θεμα εμφανισης - εμπορικοτητας - επιδοσεων.



:)

ZazouKaravaki
19/11/2004, 16:05
το νεο R1 σε επιδοσεις ειναι το καλυτερο - εκτος τις χαμηλες που υστερει ενω εχει και "τρυπα" στις 7.500 - μετα τις 9K ομως το μηχανακι διακτινιζεται...... (εκει τα υπολοιπα 1000αρια υστερουν)

Εμπορικοτητα > 3 μηνες αναμονη για R1 (αντιπροσωπειας)
Εμφανιση > R1 με ανεση... (βλεπε δημοσκοπηση bikenet)

alex14
19/11/2004, 16:20
Εχουν ακουστει ορισμενα παραπονα για R1. Συγκεκριμενα για μεγαλη καταναλωση λαδιου. Δεν ξερω εαν ειναι αληθεια, εχετε ακουσει κατι?

alex14
19/11/2004, 17:40
Εγω θα επαιρνα ΑΥΤΟ


6215

alex14
19/11/2004, 17:42
ναι ΑΥΤΟ


6216

idi
19/11/2004, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εγω θα επαιρνα ΑΥΤΟ


ΚΑΚΟ!!!!

μια ακραπα καρμπον θελει...:beer:

free rider
19/11/2004, 20:39
ρε παλιόπαιδα σε λίγο οπως τα λέτε ...

ψήνωμαι κι εγω να σπρώξω την γριά μου :bawl: :bawl:
και να το πάρω το κορίτσι....

:D :D

Asotos
19/11/2004, 23:30
Εχουν ακουστει ορισμενα παραπονα για R1. Συγκεκριμενα για μεγαλη καταναλωση λαδιου. Δεν ξερω εαν ειναι αληθεια, εχετε ακουσει κατι?


Όχι..............

Polifer
20/11/2004, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Παιδια ξεφυγατε λιγο.....

Αν θελω το απολυτο γκαζι τοτε GSXR και δεν χρειαζεται να ειναι του 2005 , ενα του 2001 κανει νουμερακια στο R1 του 2004 για πλακα.

Αν θελω βελτιωση απο το 1000 μαλον χαραμιζομαι εδω στην Ελλαδα.

Το post ηταν πιο να διαλεξω ?.

Θεμα εμφανισης - εμπορικοτητας - επιδοσεων.



:)

Από θέμα R1 ο περισσότερος κόσμος λέει οτι στο κάθισμά της θα πιαστείς...

Άμα αυτό για σένα δε μετράει τότε σκέψου ότι από θέμα εμφάνισης στην GSX-R Stadar θα βάλεις Ακραποβιτς καρμπόν γιατί αυτό το χτικιό που πετάγεται στα πλάγια, σαν εξάτμηση από το τσέρνομπιλ είναι...(σε άλλους όμως αρέσει το μεταλαγμένο:alien: ).
Οπότε άμα το σκέφτεσαι να βάλεις ακραποβιτς πάρε R1 για να σου κλείσει το πηγάδι στις 7.500 (παρόλο που οι εξατμήσεις της R1 εχουν τέλεια εμφάνιση)
Επίσης το R1 θα πουληθεί ευκολότερα μόνο και μόνο από τη πλήση εγκεφάλου που έχει γίνει.. τα πιτσιρίκια περπατάνε στο δρόμο και βλέπουν το R1 και κολάνε.

Από επιδόσεις; Στα χαμηλά το GSX-R βγάζει ροπή οπότε θα είναι πιο άνετο για τη πόλη...στα υψηλά τα γνωστά....

Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου....

Εγώ θα έπαιρνα αυτό:


6220

BILL VUZAS
28/11/2004, 18:04
ΜΕΓΑΛΕ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ Κ 5 (GSX R1000 ΒΕΒΑΙΑ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΣ.ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2005.ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΚΟΥΔΙΣΙΑ ΡΟΠΗ ΤΟΥ GSX R1000 ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑ ΥΨΟΣ ΣΕΛΑ, ΑΡΙΣΤΗ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΣΕ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥΣ.(ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ R1).ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ,ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2005 ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ,ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ...
ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ.

Vivoula
29/11/2004, 12:38
To R1 ποιο ωραιο ειναι σιγουρα, αλλα το GSXR ειναι ποιο bad-ass!

εγω ψηφιζω GSXR δαγκωτο! (oπως παντα δηλαδη!)

BILL VUZAS
30/11/2004, 15:30
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΦΥΛΛΟ (ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΙΟ) ΓΙΑ ΤΟ GSX R1000 ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ.ΔΑΓΚΩΤΑ ΤΟ ΣΟΥΖΟΥΚΙ!!.

anco
01/12/2004, 17:17
Μετα απο αυτο που ειδα απο GSXR τιου 2001 να τα ριχνει σε R1 του 2004 σε ολη την Βουλιαγμενη ειμαι σε σκεψεις.

Απο θεμα εμφανισης ειναι πιο ωραιο το R1 πιο μινιμαλιστικο.

Μαλον με μια εξατμισουλά το GSXR να ειναι best.

Αλλα αν διπλα διπλα θα ειναι καλητερη συγκριση.


:)

free rider
02/12/2004, 04:43
Έλα μωρέ μια απόφαση είναι…

Πάντως να σου πω ..αποφεύγω να περάσω από μαγαζιά που πουλάνε και να μπω στο τριπάκι να το σκέφτομαι γιατί δεν θα κρατηθώ για πολύ

SUZUKA για πάντα….

Πως την έχω πατήσει και καβαλάω το Yamaha(τα λεφτά μου να χα)
:beer:

nimbus
03/12/2004, 13:29
ότι σου αρέσει:winka: τώρα ότι και να σου πούμε, θα είναι μόνο απόψεις ενός απρόσωπου κοινού. Το ενστικτό σου αρκεί για να αποφασίσεις:sun:

meritzo
21/12/2004, 21:40
suzuki pare mi ksexnas omws oti skotwnoun
esy re afrotwin ti moter kavalas k theoreis
oti to R1 einai gia na phgaineis sto sxoleio
gia prosgiosoy....

KaTaNaS
22/12/2004, 11:08
kai egw se suzuki kleinw,


kai epitelous aytos o mythos-marketing me ta r-1 prepei kapoia stigmh na ellatwthei, kai de milaw gia tis epidoseis, gia thn aisthitikh.

ola omorfa kai wraia, omws eidika stous psiloasxetous pou prospathoun na mpoun sto xwro kai genika sto eyry koino exei perasei h eikona ths ws h apolyth polemikh mhxanh, to top, to san ayth kammia, kai ayto afenos krataei sta ypsh thn metapwlhthkh ajia ths r-1 gia aytous pou thn exoun kai aytous po theloun na thn apokthsoun, afeterou omws, einai akribh akomh mia r-1 estw kai tou 98 (aggizei ta 8 xiliarika , mhxanaki eptaetias) gia kapoion poui thelei na thn patrei metaxeirismenh kai akomh perissotero rixnei kata poly thn metapwlhthkh ajia twn allwn moto ths idias kathgorias, pou proswpika pisteyw an ysteroun se epidoseis, para poly ligoi exoun thn ikanothta na to katalaboun!


thelw na kataleijw pws polles fores, radio-arbyla kai mythoplasies pou eynooun to marketingk enos proiontos, kanoun zhmia se 0lh thn agora gyrw apo ayth th kathgoria tou.sygkekrimenou proiontos .




allazw thema

xazeya to gsxr1000

to opoio proteimw egw, logw aisthitikhs kyriotera, ta xarakthristika den ta exw diabasei gia na mporw na krinw mhxanikws.

anrwtiemai, h ejatmish pou einai toso ogkwdhs, mhpws, mhpws legw krybei mesa ths ton katalyth, opws analogws h ejatmish tou r1 katw apo th sela?


otan kapoios thn afairesei kai afairesei kai ton katalyth( o opoios einai arketa barys) gia mia yoshim h akrap sto men r-1 tha elafrynei ton kwlo ths moto, sto gsxr anarwtiemai , mhpws xalasei to zygisma ths moto mias kai h ejatmish einai sta plaina kai oxi kentrarismenh ?

mou kanei entypwsh!


gnwrizei kaneis na apanthsei?

idi
22/12/2004, 11:29
Σταυρο για καθε αλλαγη που κανεις υπαρχει και το αναλογο ρυθμiσμα της αναρτησης

ποτε η μειωση του βαρους δεν ηταν αρνητικη σε μια μοτο

εξαλλου η μοτο εχει διαφορετικη κατανομη βαρους αναλογα με το βαρος και τη θεση οδηγησης του καθε αναβατη, γιαυτο ειναι οι ρυθμίσεις πολυ σημαντικές

KaTaNaS
22/12/2004, 11:47
nai giwrgo symfwnw. kalhmera kiolas!kala eisai?



gia ayto anarwtiemai, sthn r-1 ola diorthwnontai me tis anarthseis eykola dioth o katalyths, genika to afairoumeno baros brisketai sto kentro ths motosykletas katamhkos opws thn koitame.

enw sto suzuki einai sta plaina, otan lew zygisma, ennow to aristera -dejia zygisma.

kati poy de mporeis na mazepseis me tis rythmiseis.


bebaia me thn idia logikh tha eprepe na anarwththw, kai anrwtiemai.


oi moto pou bgainoun me 2 ejatmiseis, einai zygismenes wste kai ola ta mhxanika merh na einai isokatanemhmena ws pros to baros (na mhn exei perissotero baros aristera para dejia)

otan kaneis bgazei kai tis dyo kai bazei pali 2 alla elafryteres den allazei kati, an balei anti ten 2 mia mono elafryterh as kanoume dekth thn paradoxh tou oti h mia nea ejatmish einai tosoooo elafria wste na mhn ephreazei thn katanopmh barous aristera dejia.

se mia moto pou bgainei me 1 ejatmish, opws p.x. tou periklh,
mia ejatmish, alla xwris katalyth, (ara oxi toooso baria) kai thn allazei me mia akrapa (opws kai ekane) , pali mporoume na dextoume thn paradoxh pes h diafora barous einai toooso megalh wste na ephreas3ei thn katanomh tou baros aristra - dejia!


teleiwnw me thn parousa erwthsh otan bgainei mia moto me 1 ejatmish sta plagia me enswmatwneno katalyth (dhl polyyy baria)

exei ypologiseiu to ypoloipo mhxanaki na exei katanomh barous pros ta aristera wste me th baria ejatmish topothethmenh sta dejia ths na isoropei to baros aristera - dejia.

otan twra egw thelw na afairesw ton katalyth kai thn yparxousa ejatmish kai thelw na balw mia yioshimura pou einai kata poly elafryterh pws tha diathrhsw thn isoropia aristera- dejia?


sigoura kati exoun skeftei alla ti?

h den exoun mpei sto trypaki na skeftoun dioth ypotithetai pws o katalyths einai pleon ypoxrewtikos?




mou diafeygei kati?


topothethste me parakalw!

idi
22/12/2004, 12:07
δε νομιζω να ειναι και τοοοοσο βαρια η εξατμηση στο gsxr εστω και με καταλυτη, αφου ολοκληρη ειναι απο τιτανιο

εξαλλου ακομα και για τις απλες, μιλαμε για ενα-δυο κιλα, δε χαλασε ο κοσμος

αυτη ειναι η αποψη μου

:beer:

GST
22/12/2004, 12:19
τι λετε ρε παιδες ειναι δυνατον να το βγαλει χωρις να τα εχει σκεφτει ολα αυτα που σας προβληματιζουν :confused:

Θάνος
22/12/2004, 12:40
Και πώς θα ισοσταθμίσουν το βάρος από τη μεριά που δεν έχει εξάτμιση; Αφού δεν προεξέχει τίποτα από εκείνη την πλευρά.

Στη δικιά μου που έχει μία εξάτμιση... και δεν έχει και καταλύτη, το βάρος είναι λίιιγο προς τα δεξιά. Αν δηλαδή αφήσεις τα χέρια, η μηχανή τραβάει λίιιγο προς τα δεξιά και πρέπει να κάτσεις λίιιιγο πιο αριστερά στη σέλα για να πας ευθεία.

Αν την αλλάξω και βάλω ελαφριά after market εξάτμιση, το ζύγισμα θα στρώσει...

Δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα στην οδήγηση. Είναι αμελητέα και ανάξια λόγου η διαφορά.

gmakris
22/12/2004, 15:04
Οταν εβαλα μια aftermarket στο R6 πηρα στα χερια μου την stock (Aλουμινιο/ Τιτανιο με καταλυτη) και την full carbon aftermarket και η διαφορα ηταν σχετικα μικρη.

Με τα νεα συστηματα εξατμισεων στα SS το βαρος των stock ειναι αρκετα κοντα με εκεινα των aftermarket εφοσον χρησιμοποιουν κυριως τιτανιο.
Το μονο οφελος λοιπον αφου το κερδος σε βαρος μικρο ή αμεληταιο ειναι η απουσια διαφραγματων και φυσικα η εμφανιση.

Η Suzuki επειδη δεν ειχε το budjet να φταξει νεο μηχανακι με σημαντικες αλλαγες οπως εξατμιση κατω απο την ουρα (νεο ψαλιδι, υποπλαισιο, εξατμιση, διαφορετικο design) αναγκαστηκε να την αφησει στο πλαι μεχρι την επομενη ανανεωση το 2006 που θα ειναι σιγουρα undertail.

To παιχνιδι του marketing ομως το παιζει καλα δηλωνοντας οτι καλυτερα στο πλαι αφου ειναι ποιο ελαφρια και οικονομικοτερη, ελευθερος χωρος κατω απο το σελακι και αλλες τετοιες βλακειες και για να θολωσει ακομη περισσοτερο τους αγοραστες, εβαλε μια διαφορετικη - σε look- εξατμιση (κανενα οφελος στην αποδοση) για να σπασει την μονοτονια.

Το K5 δεν ειναι νεο μηχανακι αλλα το K3,K4 βελτιωμενο - οποιος γνωριζει θα προτιμησει CBR - R1 ακομη και ΖΧ τα οποια ειναι εντελως νεα μηχανακια.....

:wave2:

anco
22/12/2004, 17:01
Τελειωσε θα παρω SUZUKI !!!!! μαλλον ( Κ2 )


Με πεισατε.... :)

Katanas αν ειναι να παρεις 750 μην παρεις το SRAD , ειναι καλο αλλα το 750 εχει αλαξει εμφανιση απο το 2000 και τωρα παλι ειναι καινουργιο με του 2004.

Συν τις αλλης το 750 του 99 ειναι 117Hp 178Kg

Ενω του 2000+ ειναι 123Ηp 166Kg

και η διαφορα μονο 2000 - 2500 ευρω.

RapidShade
22/12/2004, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Τελειωσε θα παρω SUZUKI !!!!! μαλλον ( Κ2 )


Με πεισατε.... :)

Katanas αν ειναι να παρεις 750 μην παρεις το SRAD , ειναι καλο αλλα το 750 εχει αλαξει εμφανιση απο το 2000 και τωρα παλι ειναι καινουργιο με του 2004.

Συν τις αλλης το 750 του 99 ειναι 117Hp 178Kg

Ενω του 2000+ ειναι 123Ηp 166Kg

και η διαφορα μονο 2000 - 2500 ευρω.


Εγώ δεν απάντησα για 2 λόγους...

1ον Γιατί μπορεί να με θεωρούσαν προκατειλημμένο προς το R...
2ον Γιατί, άσχετα με το ποστ, ήμουν σίγουρος ότι θα κατέληγες εκεί που... κατέληξες :) - έστω κι αν το πίστευα λανθασμένα

και Bonus ...

3ον Κι εμένα μ αρέσει πολύ το G, αλλά αυτή η εξάτμιση ρε παιδί μου, είναι να μασάς κουκιά και να την φτύνεις...

Οπότενες...

ότι και να πάρεις μεγάλε, να προσέχεις και
να είσαι καλά...

Το Νου Σας Ρεμάλια!!!

:D

KaTaNaS
22/12/2004, 18:51
ok magkes, me peisate!!! ;)

thnx gia tis plhrofories, h alhtheia einai pws ejatmish me katalyth den exw zygisei me ta xeria mou, apla mou eixan pei pws einai poly baria.

paraplhroforhsh to loipon. kai pragmati isws einai amelhtea h allagh symperiforas an ayth ontws yfistatai


"Στη δικιά μου που έχει μία εξάτμιση... και δεν έχει και καταλύτη, το βάρος είναι λίιιγο προς τα δεξιά. Αν δηλαδή αφήσεις τα χέρια, η μηχανή τραβάει λίιιγο προς τα δεξιά και πρέπει να κάτσεις λίιιιγο πιο αριστερά στη σέλα για να πας ευθεία.

Αν την αλλάξω και βάλω ελαφριά after market εξάτμιση, το ζύγισμα θα στρώσει..."



andrea symfwnw me rapidshade, oti kai na pareis prosoxh , me myala tso kefali kai ston deji karpo kai panta orthios!!!

free rider
22/12/2004, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Τελειωσε θα παρω SUZUKI !!!!! μαλλον ( Κ2 )


Με πεισατε.... :)

Katanas αν ειναι να παρεις 750 μην παρεις το SRAD , ειναι καλο αλλα το 750 εχει αλαξει εμφανιση απο το 2000 και τωρα παλι ειναι καινουργιο με του 2004.

Συν τις αλλης το 750 του 99 ειναι 117Hp 178Kg

Ενω του 2000+ ειναι 123Ηp 166Kg

και η διαφορα μονο 2000 - 2500 ευρω.

Ρε Αντρέα βοήθα την κατάσταση …

Εγώ ψημένος είμαι αλλά κουράγιο να ψάξω δεν έχω αμα βρείς κομμάτι καλό gsxr k3 είμαι μέσα.

Μόνο να αφήσω το yzf trampa

t;vra poy to skeftomai den pername ap ton Biktora sto dikiklo mpas kai mas bolepsei ??

anco
22/12/2004, 23:22
Χρησταρα Κ3 αν θες ξερω καποιον που φερνει σε αριστη κατασταση μηχανες αλλα αν ειναι να χρεωθεις.....

Το Thundercat σε ανταλαγη δεν ξερω , αλλα θα στο παρουν λιγα.

rapid δεν ειμαι κατα τον R, τα γουσταρω τρελα...αλλα σουζαρουν με το παραμικρο + οτι η Yamaha το εχει παρακανει καθε 1 χρονο παμε για αλλα.


:wave2:

free rider
22/12/2004, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Χρησταρα Κ3 αν θες ξερω καποιον που φερνει σε αριστη κατασταση μηχανες αλλα αν ειναι να χρεωθεις.....

Το Thundercat σε ανταλαγη δεν ξερω , αλλα θα στο παρουν λιγα.

rapid δεν ειμαι κατα τον R, τα γουσταρω τρελα...αλλα σουζαρουν με το παραμικρο + οτι η Yamaha το εχει παρακανει καθε 1 χρονο παμε για αλλα.


:wave2:

re an den to paro tora poy sitepsa poso na perimeno...

pesane kai fragka..opote leo na kano tin trela
mia zoi tin exoyme an den tin glentisoyme pos tha katantisoyme...

alla bariemai tin fasaria den exo to koyragio na psaxno...

gia pes magazi..

anco
23/12/2004, 13:48
Χρηστο το Importet Bike στο Παγκρατι φερνει πολλα GSXR ακομα και το 750 του 2004.