PDA

View Full Version : βολαν tdm 850



orcinious
01/01/2008, 22:17
Άλλη μια γκαφα.
Τελικά έκλεισα το μοτέρ από tdm 850 με το στρόφαλο και τα αντίβαρα από super tenere.
Αυτό που ξέχασα να κάνω είναι να τσεκάρω το σημάδι στο βολάν για το μάτι της ηλεκτρονικής.
Έχω βάλει κόλα στη φλάντζα και την λυπάμαι.
Ξέρει κανείς αν είναι ιδία(τα βολάν)

:bigcry:

p@nos
01/01/2008, 23:40
Και τον στροφαλο αλλαξες τελικα???
:eek: :eek: :eek: :eek:

Τον κινητηρα τον εβαλες μπρος????


Για πες διαφορες...

orcinious
03/01/2008, 00:25
Το πράγμα έχει ως έξεις
Το μηχανάκι που έχω είναι tenere αγοραστικέ ως σάπιο με μοτέρ tdm.
Αφού έγινε βίδες ανακατασκευάστηκε και στο μοτέρ μπήκαν καινούργια ελατήρια- φλάντζες γιατί έκαιγε λαδιά.
Όλα ωραία μέχρι που πάω να το βάλω μπροστά και έγινε λαμπάδα η πλεξούδα (βλέπε από το κόψε ράψε, ο μάστοραw που είχε βάλει το μοτέρ είχε τραβήξει μαύρα καλώδια από το + και εγώ δεν τα έγραψα όταν τα έβγαλα).
Τελικά μετά από δυο μέρες με το κολητιρι το μηχανάκι πείρε μπροστά και ήταν σχετικά καλό (έκαιγε λίγο κλαδάκι αφού δεν είχε γίνει ρεκτιφιέ)
Η σχέση μας ήταν σε καλό δρόμο μέχρι που ζήτησα κάτι παραπάνω (από τη γριά)
Και έβαλα κιτ dynojet φιλτροχοανες K&N και εξάτμιση laser.
Όλα ήταν εντάξει μέχρι που μια μέρα κατεβαίνοντας την καβάλας δεν μπήκε ποτέ η Δευτέρα. Tο μοτέρ ανέβασε 10000+++ και όταν κατέβητε ο μπροστά τροχός ακουγόταν σαν τράτα.:bigcry:

Τώρα δεν έχω βάλει το μοτέρ επάνω, ο στρόφαλος είναι ακριβός ο ίδιος (γεωμετρία –βάρος) οπότε δεν υπάρχει κάποιο όφελος από εκεί, το κομπλερ της μίζας είναι λίγο μικρότερο. Απλά ξέχασα να αλλάξω τα βολάν και δεν ξέρω αν είναι το σημάδι στο ίδιο μέρος.
Όσο για να μπει επάνω θα αργήσει αφού θέλω να το βάψω και να γίνει motard.
:lol: