PDA

View Full Version : Συμμετοχη παρακαλω!!



GIXXERAKIAS
02/01/2008, 02:38
Με αφορμη αυτα!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51467

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51376

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51452


Προτεινω λυση!Παρακαλειται ο κυριος που με κοπο ανεβασε το site πριν λιγες μερες να κατεβασει το μαγικο αυτο κουμπακι για λιγο καιρο να ηρεμησουν καποιοι και αν θελουν ας πανε να βρεθουν με μια μαχη τυπου trendy vs emo και να βγαλουν τα μαχαιρια-σφαχτουν,γενικα να κανουν οτι γουσταρουν αλλα οχι εδω μεσα!

Το οποιοδηποτε μοτο.gr δεν ειναι μερος για τετοιου τυπου προσωπικες επιθεσεις και διαμαχες.παρεπιπτοντως να διαγραφουν οι διαμαχες απο το moto.gr και οποιαδηποτε αντιπαραθεση να παιρνει την κατιουσα για να παψουν αυτα επιτελους!

Ολα αυτα τα λεω γιατι σεβομαι τους ανθρωπους που μπαινουν για ενα και μονο λογο,να περασουν λιγη απο την ελευθερη ωρα τους χαλαρονωντας με "φιλους" και να ξεστραβωνονται οταν θελουν να μαθουν κατι απο καποιον που ξερει καποια πραγματα ποερισσοτερα διαβαζοντας προτασεις και συγκρινοντας εμπειριες παρομοιες με τις δικες τους.Ολα τα αλλα δεν εχουν καθολου μα καθολου χωρο σε ενα τετοιο μοτοσυκλετιστικο site.

Ελπιζω να διαβαστει απο αλους και να μπορεσει καποιος επιτελους να βρει μια λυση και να παψουν οι katinies.gr!

ps:Καποιοι μπορει να αισθανονται οτι ειναι αδικημενοι και να τα γραφουν ολα αυτα,ποσος με απασχολει ας τα βρουν μονο με αυτους που τα εχουν,εγω και ολοι οι υπολοιποι δεν φταιμε σε τιποτα απολυτως!:wave2:

airamhag
02/01/2008, 02:52
δεν ξερω τι ακριβως εχει συμβει αλλα συμφωνω!

+1

nickmonstro
02/01/2008, 02:57
:(

+1

orizontas
02/01/2008, 03:10
den νομιζω οτι ειναι λυση αυτη ...

και οπως ειπα και πριν

δεν νομιζω οτι γινονται και στα σοβαρα καποια πραματα

αλλα εχεισ δικιο στο οτι ολοι οι αλλι δεν φταινε σε κατι

εγω προσοπηκα μπαινο πραγματικα για να μιλησω να γελασω να ταξιδεψω

και να μαθω καποια πραματα απο τις εμπειριες των αλλων

και οντος ειναι για μενα αξιοσημιοτο οτι απο δο απο τον υπολογιστι

γνωρισα καποιους ανθρωπους που θα μπορουσα να τους θεωρησω

φιλους με το οσο βαρος δινει αυτη η λεξη ...

αλλα μετα θα σου απαντησουν ...

ρε φιλε δεν σου αρεσει ??/

μην ταδιαβαζεισ

διαβασε αυτο που σε ενδιαφερει ...

οτι ειναι σχημο νε ειναι ασχημο

και εγω πραγματικα αν ειμουν μοντ κατι θα εκανα για αυτο ....

και δεν μιλαο να βγαλο να κοψο να κανω μπαν

αλλα τελικα εφοσον το μοτο .τσιαρ εχει διμιουργισει φιλιεσ ...

εχει γινει μεροσ της ζωης πολλω ανθρωπων ....

και ισως και τροπος ζωης .....

πρεπει ολοι να βαλουν ενα χερακι ....

να γινει ενα μοτο που θα μηλαει για τισ βολτεσ του

τα ναζια του ... την ενημεροση του και τα τσαμπουκαλεματα του ...

ολα τα αλλα πρεπει να λυνονται τετ α τετ...

γιαυτο λοιπον κυριοι ......καντε κατι ολοι μαζι ....

:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
02/01/2008, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Προτεινω λυση!Παρακαλειται ο κυριος που με κοπο ανεβασε το site πριν λιγες μερες να κατεβασει το μαγικο αυτο κουμπακι για λιγο καιρο να ηρεμησουν καποιοι και αν θελουν ας πανε να βρεθουν με μια μαχη τυπου trendy vs emo και να βγαλουν τα μαχαιρια-σφαχτουν,γενικα να κανουν οτι γουσταρουν αλλα οχι εδω μεσα!

Το οποιοδηποτε μοτο.gr δεν ειναι μερος για τετοιου τυπου προσωπικες επιθεσεις και διαμαχες.παρεπιπτοντως να διαγραφουν οι διαμαχες απο το moto.gr και οποιαδηποτε αντιπαραθεση να παιρνει την κατιουσα για να παψουν αυτα επιτελους!

Ολα αυτα τα λεω γιατι σεβομαι τους ανθρωπους που μπαινουν για ενα και μονο λογο,να περασουν λιγη απο την ελευθερη ωρα τους χαλαρονωντας με "φιλους" και να ξεστραβωνονται οταν θελουν να μαθουν κατι απο καποιον που ξερει καποια πραγματα ποερισσοτερα διαβαζοντας προτασεις και συγκρινοντας εμπειριες παρομοιες με τις δικες τους.Ολα τα αλλα δεν εχουν καθολου μα καθολου χωρο σε ενα τετοιο μοτοσυκλετιστικο site.

Ελπιζω να διαβαστει απο αλους και να μπορεσει καποιος επιτελους να βρει μια λυση και να παψουν οι katinies.gr!

ps:Καποιοι μπορει να αισθανονται οτι ειναι αδικημενοι και να τα γραφουν ολα αυτα,ποσος με απασχολει ας τα βρουν μονο με αυτους που τα εχουν,εγω και ολοι οι υπολοιποι δεν φταιμε σε τιποτα απολυτως!:wave2:


Ν' ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΖΙΞ!!! :mad:
Πες τα γιατι αρχιζω να νοιωθω σαν τον τρελο του χωριου!

Τζουλ, ποιος ειναι ο λογος να υπαρχει κατηγορια Διαμαχες στο φορουμ;;; Γιατι δεν εχω δει σε αλλα φορουμ αντιστοιχη κατηγορια;;

Γιατι, αλλο ειναι τα πειραγματα και οι "διαμαχες" και αλλο αυτο που συμβαινει πλεον εδω!! Τα πραγματα εχουν ξεφυγει τελειως... Προσωπικες επιθεσεις, απειλες για σωματικη βια με ...μπετοβεργες και γω δεν ξερω τι αλλο, κοροιδιες, ποταπες επιθεσεις χρησιμοποιωντας τον πονο που μοιραστηκε καποιο ατομοο εναντιον του (Ο Τ Ι ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ ΚΑΙ ΕΛΛΕΕΙΝΟ), κλπ κλπ

Και το αποτελεσμα; Πολλα ΚΑΛΑ παιδια εδω μεσα ειναι τοσο αηδιασμενοι με αυτο που εχει ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ το moto.gr που δεν θελουν ουτε να διαβαζουν πλεον τετοια πραγματα...

Και εδω ειναι που εχεις λαθος αδερφε Οριζοντα: δεν ειναι αστα να υπαρχουν και μην τα διαβαζετε, γιατι αυτα που εγιναν το τελευταιο καιρο ξεφυγαν απο ΚΑΘΕ λογικη, ξεφυγαν απο καθε υποννοια χαβαλε η πειραγματος και ενας ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ ΟΧΕΤΟΣ ξεχυθηκε στο moto.gr απο καποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ατομα -που ειλικρινα εγω προσωπικα δεν θελω να ξερω καν οτι υπαρχουν πια. :mad:

Ιουλιε, παλεψατε να φτιαξετε αυτο το φορουμ πριν χρονια και ξερω οτι το πονατε.... Διωχτε αυτες τις ρημαδες τις Διαμαχες να πανε στο δι@ολο και απο εδω και περα οποιοδηποτε μελος παραφερεται κατ αυτο τον τροπο τραβατε του μια ΔΙΑΓΡΑΦΗ να τελειωνουμε.

Το moto.gr αφορα ΜΗΧΑΝΕΣ, ΒΟΛΤΕΣ, ΦΙΛΙΑ, ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.... Και εχουμε καταληξει ξεκατινιασμα.gr, με 80 στα 100 ατομα ασχετα με το χωρο που απλα ειδανε φως και μπηκαν.... :sad:

Respect
02/01/2008, 10:51
:a4:

sniper
02/01/2008, 11:06
Εγώ προτείνω να το κλείσουν αυτό το ρημάδι το φόρουμ για κανένα 3μηνο να το ξεχάσουν ότι υπάρχει αρκετοί, να ηρεμήσουμε εμείς, να ηρεμήσετε εσείς και να ξαναγίνει αυτό που ήταν.....

Και το λέω εγώ αυτό που έχω αφιερώσει μέρες, μήνες και χρόνια απο την προσωπική μου ζωή γι αυτόν εδώ τον "χώρο"....

Λυπάμαι ΠΟΛΥ που το γράφω αλλά σπάνια ανοίγω καμμιά σελίδα να διαβάσω τι γράφεται εδώ μέσα... πάντως για μηχανές δεν γράφεται και τίποτα....

Τα μπαν δεν είναι λύση....

Το κλείσιμο του φόρουμ για κανένα 3μηνο (τουλάχιστον) είναι.... ή το κλείδωμα ΟΛΩΝ των section. Να βλέπουμε μόνο τι ΜΑΛΑΚΙΑ γράφουμε και ΠΟΣΟ μαλάκες είμαστε.

Julius
02/01/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS



Distixos den kanoume psixologiko test stous anthropous poy eggrafonte

otan parektreponte kapioi to mono poy mporoume na kanoume einai na toys mpanaroume kai na "metaferoume" ta posts sthn zoni


oso afora tis diamaxes den ftiaxtikan gia na mporoume na ektononomaste alla telika exeis katantisei na einai forum tis prosopikis antiparathesis, poly pithano syntoma na mhn yparxei pleon.


ksana leo oti to epipedo to ftiaxnoun ta melh KAI OXI oi 3 mod, as prospathisei o kathenas na sevastei prota ap'ola ton eayto toy kai ta ypoloipa tha erthoun sthn synexeia apo mona toys

makis206
02/01/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το κλείσιμο του φόρουμ για κανένα 3μηνο (τουλάχιστον) είναι.... ή το κλείδωμα ΟΛΩΝ των section. Να βλέπουμε μόνο τι ΜΑΛΑΚΙΑ γράφουμε και ΠΟΣΟ μαλάκες είμαστε.

Nίκο δεν διαφωνώ με αυτό σαν λύση όμως θεωρώ μαλακία μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά.

Στρατιωτικό καψόνι μου θυμίζει, έκανε την παράτα ο τάδε ; Θα την πληρώσουν όλοι οι τάδε.

Πολλοί έχουν όλη την καλή διάθεση να συμμετέχουν σ'αυτό ακριβώς που τους δίνει το φόρουμ και δεν μιλάω για μένα αυτή τη στιγμή αφού ξέρω πολύ καλά πόσο συμμετέχω σωστά και πόσο τον παίζω εδώ μέσα, πιστεύω καταλαβαίνεις όμως για ποιου τύπου μέλη μιλάω που είναι πραγματικά άδικο γι'αυτούς να "τιμωρηθούν" μ'αυτόν τον τρόπο.

Καλή χρονιά νά'χουμε και μακάρι να τελειώνει σύντομα αυτό :beer:

GIXXERAKIAS
02/01/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
...oso afora tis diamaxes den ftiaxtikan gia na mporoume na ektononomaste alla telika exeis katantisei na einai forum tis prosopikis antiparathesis, poly pithano syntoma na mhn yparxei pleon.


ksana leo oti to epipedo to ftiaxnoun ta melh KAI OXI oi 3 mod, as prospathisei o kathenas na sevastei prota ap'ola ton eayto toy kai ta ypoloipa tha erthoun sthn synexeia apo mona toys

Αυτο ηθελα να διαβασω!:winka:

Πιστευω (γιατι εχει ξαναζητηθει εδω μεσα) οτι αν διαγραφει η κατηγορια αυτη δεν θα δινει τροφη για τετοιους ειδους αντιπαραθεσεις.Ελπιζω δηλαδη να σεβαστουν και να καταλαβουν καποιοι οτι η διαγραφη αυτης της κατηγοριας θα γινει για το καλο του forum και οχι για να δωσεις και αλλη τροφη για αντιπαραθεση.:sad:

Φιλικα παντα!

:winka: :beer:

Dodok edessa
02/01/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

ksana leo oti to epipedo to ftiaxnoun ta melh KAI OXI oi 3 mod, as prospathisei o kathenas na sevastei prota ap'ola ton eayto toy kai ta ypoloipa tha erthoun sthn synexeia apo mona toys

Τζιξερ συμφωνώ απόλυτα .οπως και με τον julious,οπως και με ολους τους παραπάνω βασικα.
Ειναι θεμα παιδείας να αντέχεις την συναναστροφή με το σύνολο και να δέχεσαι την διαφορετικότητα χωρις να κανεις τον καομπου και τον γαμάω . !!:lol:
Δεν πειράζει μωρέ..
αλλωστε στην ζωη μας εχουν εισβάλει οι μπριζολε.οι μακακοι,οι φουστιδες ,οι ρουλες ,οι εθνικοι σταρ.
Καλή χρονιά !!:wave2:

crs-k
02/01/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
............................
oso afora tis diamaxes den ftiaxtikan gia na mporoume na ektononomaste alla telika exeis katantisei na einai forum tis prosopikis antiparathesis, poly pithano syntoma na mhn yparxei pleon.
.........................


Εγω θα πρότεινα κάτι άλλο... :rolleyes:

Να μείνουν οι "Διαμάχες", αλλά εκεί να μένουν μόνο ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ θρεντς, ωστε να φαινεται η (κακή) καταληξη μιας κουβέντας και οι υπαίτιοι, για να μπορεί ο καθένας να βγάζει τα συμπεράσματά του, και να μην "τσουβαλιάζονται" ΟΛΟΙ.

Με την διαγραφή ενός "κακού" θρεντ, στην πραγματικότητα "προστατεύεται" ο πιό "κακός". :sick:


Αλλα περισσοτερα σε μια πιθανη μοντερεϊτο-συναντηση... :smilea:

Julius
02/01/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ προτείνω να το κλείσουν αυτό το ρημάδι το φόρουμ για κανένα 3μηνο να το ξεχάσουν ότι υπάρχει αρκετοί, να ηρεμήσουμε εμείς, να ηρεμήσετε εσείς και να ξαναγίνει αυτό που ήταν.....

Και το λέω εγώ αυτό που έχω αφιερώσει μέρες, μήνες και χρόνια απο την προσωπική μου ζωή γι αυτόν εδώ τον "χώρο"....

Λυπάμαι ΠΟΛΥ που το γράφω αλλά σπάνια ανοίγω καμμιά σελίδα να διαβάσω τι γράφεται εδώ μέσα... πάντως για μηχανές δεν γράφεται και τίποτα....

Τα μπαν δεν είναι λύση....

Το κλείσιμο του φόρουμ για κανένα 3μηνο (τουλάχιστον) είναι.... ή το κλείδωμα ΟΛΩΝ των section. Να βλέπουμε μόνο τι ΜΑΛΑΚΙΑ γράφουμε και ΠΟΣΟ μαλάκες είμαστε.


Toylaxiston san proin mod tha eprepe na dikseis thn stixiodi eyaisthisia gia thn douleia pou exei pesei edo mesa apo olo ton kosmo, mods admins kai xristes kai na exeis kati poio sovaro kai eksipno na protineis


sevasth h apopsi soy alla epetrepse mou na sou po oti apogoitheutika apisteyta apo auto to post kai apo thn apantisi sou sto msn oti "egrapses mia malakia na perasei h ora"

Julius
02/01/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω θα πρότεινα κάτι άλλο... :rolleyes:

Να μείνουν οι "Διαμάχες", αλλά εκεί να μένουν μόνο ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ θρεντς, ωστε να φαινεται η (κακή) καταληξη μιας κουβέντας και οι υπαίτιοι, για να μπορεί ο καθένας να βγάζει τα συμπεράσματά του, και να μην "τσουβαλιάζονται" ΟΛΟΙ.

Με την διαγραφή ενός "κακού" θρεντ, στην πραγματικότητα "προστατεύεται" ο πιό "κακός". :sick:


Αλλα περισσοτερα σε μια πιθανη μοντερεϊτο-συναντηση... :smilea:

afenos gia na parei "kakh" tropopi mia syzitisi xriazonte toylaxiston DYO atoma opote to "o poio kakos" paei peripato kai einai kai astoxios os xaraktirismos

tora tha mou peis oti ean kapoios mpei kai se vrisei kai exei psixologika kai ksafnika toy erthei na sou epitethei prosopika ti kaneis.....

kaneis REPORT to post kai perimeneis apoton admin na epilifthei toy thematos KAI DEN MPENEIS sthn diadikasia na apantiseis


EPISEIS opos elege kai h giagia mou sto xorio ......"opoios mplekete me ta pitoyra ton trone oi kotes"


** proto prosopo einai endiktiko kai den anaferome se esena prosopika xristo**

crs-k
02/01/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
...........................
** proto prosopo einai endiktiko kai den anaferome se esena prosopika xristo**

Το καταλαβαινω, μην ανησυχεις... :smilea:

sniper
02/01/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Toylaxiston san proin mod tha eprepe na dikseis thn stixiodi eyaisthisia gia thn douleia pou exei pesei edo mesa apo olo ton kosmo, mods admins kai xristes kai na exeis kati poio sovaro kai eksipno na protineis


sevasth h apopsi soy alla epetrepse mou na sou po oti apogoitheutika apisteyta apo auto to post kai apo thn apantisi sou sto msn oti "egrapses mia malakia na perasei h ora"

Εγώ λυπάμαι που μεταφέρεις εδώ διαστρεβλωμένο αυτό που σου είπα...

Αν θέλετε το Moto.gr όπως είναι σήμερα, λυπάμαι ακόμα πιο πολύ....

Τουλάχιστον εγώ και κάποιοι άλλοι ενδιαφέρθηκαν για το moto.gr πολύ περισσότερο απο κάποιους που σήμερα το παίζουν υπεράνω και δεν ξέρω κι εγώ....

Αν θέλετε το φόρουμ τόπο που ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του τότε αλλάξτε τουλάχιστον το Moto Και βάλτε κάτι άλλο στην θέση του.

Αυτά κι αντίο απο τον Sniper.

Alki_Viades
02/01/2008, 11:59
Ειμαι απο αυτους που πια παρακολουθουν ολο και λγοτερο το μοτο.γρ για τους παραπανω λογους. Προσωπικα πιστευω πως το φορουμ εχει παρει φανερα την κατιουσα.

Στα ξενα φορουμ που ευημερουν δεν υπαρχουν διαμαχες, ενω υπαρχει ενας απλος κανονας:

No flaming

Οποιος τον παραβαινει αποβαλλεται, χωρις ατερμονες μπουρδολογικες συζητησεις.

Αυτα.

makis206
02/01/2008, 12:18
Το χαζό μυαλό μου πάντως έχει καταλήξει στο ότι όλοι έχουν μια άποψη κι ο καθένας όλο και κάπου βρίσκει δίκιο όμως σε κάποιο σημείο θα διασταυρωθεί με του άλλου την άποψη και πολλές φορές καταλήγει σε διαμάχη ενώ ουσιαστικά δεν θα έπρεπε.

Λίγο πιο χαλαροί μπορούμε να είμαστε ΌΛΟΙ και να καταλάβουμε επιτέλους πως για όλα αυτά τα δυσσάρεστα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ;

Ας πούμε την άποψή μας με χαλαρό τρόπο, δεν χρειάζεται ν'αρπαζόμαστε αμέσως όταν ο άλλος διαφωνεί κι ας καταλάβουμε επιτέλους πως δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα, δύσκολο είναι το ρημάδι ή παράλογο ;

Κι οι διαμάχες (η κατηγορία ντε) δεν έχουν πουθενά γραμμένο ότι πρέπει να φτάνουν σε κοκορομαχία.. ακόμα κι η διαμάχη μπορεί να γίνει πολιτισμένα..

Απλά, λίγο πιο χαλαρά.. εύκολο είναι. Ειδικά για εσάς που γνωρίζεστε κι από κοντά.

Είπα κι εγώ την άποψή μου πέστε να με φάτε τώρα :evil:

:lol: :rotflmao:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 12:37
Ουτε κλείσιμο χρειαζόμαστε, ούτε τίποτα...

Παρακολούθηση και λήψη ενδεδειγμένων μέτρων, όπως προβλέπουν οι κανόνες λειτουργίας του

Πχ σήμερα, μια χαρά είναι το φόρουμ... Σκεφτείτε γιατί :winka:

makis206
02/01/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
κοκορομαχία

Να προσθέσω και κάτι άλλο που σκέφτομαι κι ας μου επιτραπεί απ'τον Γιώργο και τον Λεωνίδα που ουσιαστικά ήταν τα δύο άκρα αυτής της αντιπαράθεσης μιας και πρόκειται γι'αυτούς συγκεκριμένα αυτή τη φορά.

Είμαι βέβαιος ότι και οι δυο σας στενοχωρηθήκατε περισσότερο που φτάσατε στο σημείο να πείτε τόσα άσχημα ο ένας για τον άλλο παρά για οτιδήποτε άλλο. Δέλεαρ ή Ενήλιον κάποια στιγμή θα βρεθεί η λύση κι όσο κι αν χαλαστήκατε με το θέμα κάποτε θα γίνει παρελθόν.

Παρελθόν όμως μπορεί να γίνει εύκολα και αυτό που συνέβει μεταξύ σας αυτές τις μέρες, δώστε στους εαυτούς σας όσο χρόνο χρειάζεστε και όταν νιώσετε έτοιμοι κάντε τη σωστή κίνηση αν πιστεύετε πως μπορεί να γίνει.

Πέρα απ'το φόρουμ, για την πάρτη σας και μόνο. Και προσωπικά εύχομαι να μας το γνωστοποιήσετε μαζί μετά.

crs-k
02/01/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να προσθέσω και κάτι άλλο που σκέφτομαι κι ας μου επιτραπεί απ'τον Γιώργο και τον Λεωνίδα που ουσιαστικά ήταν τα δύο άκρα αυτής της αντιπαράθεσης μιας και πρόκειται γι'αυτούς συγκεκριμένα αυτή τη φορά.

Είμαι βέβαιος ότι και οι δυο σας στενοχωρηθήκατε περισσότερο που φτάσατε στο σημείο να πείτε τόσα άσχημα ο ένας για τον άλλο παρά για οτιδήποτε άλλο.
........................


Ακομα και χωρις να παρω άμεσα θεση, ειναι σαφής φανταζομαι η "θέση" μου.

Μπορει να εχεις ολη την καλη διαθεση να εισαι "πυροσβεστικός" Μακη μου, αλλα μπαινεις στο ιδιο τρυπάκι, που έχω ξαναπει, "τσουβαλιάζοντας" κι εξομοιώνοντας... :sick:

Πιστευω τι αυτο ειναι άδικο, και πρεπει να "μοιράζουμε" (έστω και μέσα μας) τις ευθύνες με ποσοστά κι όχι εξ' ίσου.

Το εύκολο θα ήταν να ΜΗΝ ανακατευτώ καθόλου και να ΜΗΝ φανώ οτι παίρνω κάποια θέση...

Αλλα να...
Πως να το πω...
ΔΕΝ μπορω την αδικία ρε Μακη μου... :(

Πολλοί εδώ μέσα (φίλοι και των δύο πιθανόν) απόφυγαν να πάρουν συγκεκριμένη θέση, κι ίσως να έκαναν καλά... :rolleyes:

Αυτό όμως ΔΕΝ ταιριάζει με τον δικό μου χαρακτήρα, ακόμα κι αν χρειαστεί να εισπράξω τα επίχειρα των πράξεών μου.


Αυτά προς το παρόν κι ελπίζω να υπάρχει η κατάληξη που εύχεσαι. :wacko:

BILLY FILTH
02/01/2008, 13:02
καλή χρονιά σε όλους και από μένα.

δυστυχώς και εγώ έχω ξενερώσει με αυτά που γίνονται στις διαμάχες, αλλά τα διαβάζω μόνο και μόνο για να διαπιστώσω ακόμα περισσότερο πόσο εχει ξεφύγει αυτό το "φόρουμ".

όταν πρωτομπήκα πριν από 2 χρόνια, κάθε πρωί έβλεπα 6 νέες σελίδες με συζητήσεις από τις οποίες οι 5 ήταν για την μηχανή και μόλις η 1 για όλα τα άλλα.

τώρα υπάρχουν κάθε πρωί οι διπλάσιες και μόλις η 1 αφορά τη μηχανή.

έχω κάνει πολλούς φίλους από εδώ μέσα και λυπάμαι που δεν μπορώ να συζητήσω πλέον μαζί τους για θέματα που αφορούν τη μηχανή... και αυτό γιατί όλο και κάποιος που δεν έχει τι να κάνει θα μου κάνει το "πόστ" μπ@@ρδέλ@.

ο μόνος τρόπος πλέον να μιλήσω με κάποιον είναι οι βόλτες (που λόγω καιρού είναι μηδαμινές) ή η καθιερωμένη συνάντηση, που και σε αυτή λόγω του ότι θα είναι και κάποιοι που εγώ δεν γουστάρω, θα αποφύγω να πάω.

τέλος ζητάω συγνώμη σε όσους δεν απάντησα για τις ευχές τους, για την ονομαστική μου εορτή, και ακόμα περισσότερο λυπάμαι που δεν τους ευχήθηκα και εγώ με την σειρά μου.

Υ.Γ. καλό θα ήταν να κάνετε κάτι με την "κατάντια" αυτή, γιατί βλέπω καθημερινά, παιδιά με σκέψη και σεβασμό, να αποχωρούν από τα δρώμενα αυτού του "φόρουμ".

Cpt. Haddock
02/01/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
[....]Είμαι βέβαιος ότι και οι δυο σας στενοχωρηθήκατε [....]

Μην είσαι και τόσο βέβαιος... Καλή η πυρόσβεση αλλά καμια φορά η φωτιά πρέπει να τα κάψει όλα...

Ξέρω οτι έχεις καλή διάθεση, αλλά έχει δίκιο ο Χρήστος

:wave2:

makis206
02/01/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτά προς το παρόν κι ελπίζω να υπάρχει η κατάληξη που εύχεσαι. :wacko:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ξέρω οτι έχεις καλή διάθεση, αλλά έχει δίκιο ο Χρήστος

Μια ελπίδα που μας μένει ας την αφήσουμε να πεθάνει τελευταία ! :sun:

:beer: :beer:

byron
02/01/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πχ σήμερα, μια χαρά είναι το φόρουμ... Σκεφτείτε γιατί :winka:

Ρε Ηλία............


Προσπαθώ να σκεφτώ το γιατί, αλλά δεν μου έρχεται τίποτα.

Τι καλό βλέπεις στο φόρουμ σήμερα (ή τους τελευταίους μήνες), για να καταλάβω και εγώ ο μαλάκας.

Είτε το βλέπετε είτε όχι, η πορεία του είναι φθίνουσα. Προφανώς και έχει δίκιο ο Julius ότι δεν μπορεί να γίνει ψυχογράφημα των μελών αλλά ΔΕΝ πιστεύω πως το φόρουμ το φτιάχνουν τα μέλη του.

Γιατί αν τα μέλη έχουν ξαφνικά την διάθεση να μιλήσουν για μηχανότρατες, ή να λύσουν τις διαφορές τους με μπετόβεργες (και λοιπές μαλακίες που γράφτηκαν), κάποιος πρέπει να υπευνθυμίσει που βρίσκονται. Και μην κρυβόμαστε με τσιτάτα όποιος δεν θέλει να παρακολουθεί τέτοιες συζητήσεις ας μην το κάνει.

Κατά την γνώμη μου, υπάρχει έλλειψη σοβαρού moderation.
Χωρίς καμμιά μομφή προς τα παιδιά που κάνουν ότι μπορούν στον ελεύθερο χρόνο τους για να διατηρήσουν ένα επίπεδο, η έλλειψη του sniper έχει αφήσει σοβαρό κενό.

Λυπάμαι πολύ, αλλά μόνο θλίψη μου προκαλεί το φόρουμ τους τελευταίους μήνες. :sad:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Ηλία............
Προσπαθώ να σκεφτώ το γιατί, αλλά δεν μου έρχεται τίποτα.
Τι καλό βλέπεις στο φόρουμ σήμερα (ή τους τελευταίους μήνες),

Εννοούσα σήμερα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες :winka:

gdevelek
02/01/2008, 13:32
τα μέλη είναι αυτά που είναι, δεν αλλάζουν προσωπικότητα ούτε αν το θελήσουν

οι μόδιστοι πρέπει να τηρουν την τάξη όταν τα μέλη ξεφεύγουν

από όσο παρακολουθώ, επεμβάσεις υπάρχουν πολλές σε επίπεδο ποστ, αλλά όχι και σε επίπεδο μέλους, και εκεί βρίσκεται, κατ' εμέ, και η λύση

"αν είσαι καυγατζής/αλαζόνας/εριστικός, μαζέψου γιατί θα αποκλειστείς"

xampos
02/01/2008, 13:34
εγω νομιζω πως δεν πρεπει να υπαρχει καν το φορουμ ''διαμαχες'' ,

σε κανενα αλλο φορουμ δεν υπαρχει, δεν ειμαστε εδω για να μαλωνουμε απο το πληκτρολογιο :rolleyes:

απλα σε οποια θεματα καταληγουν σε διαμαχη απλα κλειδονονται και τελος

οχι να υπαρχουν θεματα που βριζονται εκει μεσα και ακομα και σε προσωπικο επιπεδο :nono:

byron
02/01/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
εγω νομιζω πως δεν πρεπει να υπαρχει καν το φορουμ ''διαμαχες'' ,

σε κανενα αλλο φορουμ δεν υπαρχει, δεν ειμαστε εδω για να μαλωνουμε απο το πληκτρολογιο :rolleyes:

απλα σε οποια θεματα καταληγουν σε διαμαχη απλα κλειδονονται και τελος

οχι να υπαρχουν θεματα που βριζονται εκει μεσα και ακομα και σε προσωπικο επιπεδο :nono:

Πολλές απ΄τις κουβέντες που κατέληξαν σε διαμάχες, διαχωρίστηκαν για να μείνει η αρχική κουβέντα «καθαρή». Στις διαμάχες δεν σημαίνει ότι έχεις το ελεύθερο να πλακωθείς.

Υπάρχει και sticky του sniper εκεί


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Παράκληση

Στις διαμάχες μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε να τσακώνεστε ελεύθερα....

Αλλά εάν η διαμάχη πάρει προσωπικό χαρακτήρα και τα κοσμητικά επίθετα αρχίζουν και γίνονται βαριά τότε τα ποστ θα παίρνουν την άγουσα.

Τις όποιες διαφορές σας με ΠΜ ή με όποιο άλλο τρόπο θέλετε....

Κίτρινες κάρτες δεν υπάρχουν.

Ευχαριστώ.

sapila racing
02/01/2008, 13:49
Εγω προσωπικά δεν μπαίνω εκεί.
Φαντάζομαι οτι το σκεπτικό δημιουργίας του σχετικού τμήματος ηταν να μείνει καθαρό το υπόλοιπο φόρου, αλλά τελικά ίσως και αν είνα μαγνήτης για όσους εχουν όρεξη μόνο για τσακωμούς.

Ισως αν καταργηθεί να είναι καλύτερα. :confused:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω προσωπικά δεν μπαίνω εκεί.
Φαντάζομαι οτι το σκεπτικό δημιουργίας του σχετικού τμήματος ηταν να μείνει καθαρό το υπόλοιπο φόρου, αλλά τελικά ίσως και αν είνα μαγνήτης για όσους εχουν όρεξη μόνο για τσακωμούς.
Ισως αν καταργηθεί να είναι καλύτερα. :confused:

Στεγνό και διαρκές μοντινγκ θέλει.... μόλις κατι παρεκτρέπεται, κλείδωμα

Και τα θρεντς "επι προσωπικού" άμεσο σφάξιμο

:D

gdevelek
02/01/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Και τα θρεντς "επι προσωπικού" άμεσο σφάξιμο

:D

...μέχρι τα ίδια μέλη να φτιάξουν ένα νέο, παρόμοιο θρεντ... :confused:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...μέχρι τα ίδια μέλη να φτιάξουν ένα νέο, παρόμοιο θρεντ... :confused:

γι' αυτό έγραψα οτι


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στεγνό και διαρκές μοντινγκ θέλει....

:wave2:

gdevelek
02/01/2008, 13:58
τους ρωτάς αν έχουν τη διάθεση να το κάνουν;;

θέλει χρόνο (και όχι μονο)

αν επέμβεις στην πηγή (--> απευθυνθείς στο ίδιο το μέλος) φέρνεις καλύτερο αποτέλεσμα

makis206
02/01/2008, 14:00
Μόντελινγκ διάβασα..:lol:

Συμφωνώ με αυτό Ηλία και κάτι πρέπει να γίνει άμεσα νομίζω, αν υπάρχει απ'όλους λίγη καλή θέληση αυτή η άσχημη εικόνα αλλάζει εύκολα μετά.

:beer:

devil's animal
02/01/2008, 15:22
αν δεν κανω λαθος το section "Διαμαχες" φτιαχτηκε για να μπορουν τα μελη να κανουν τις συγκρισεις τους για διαφορα μοντελα μηχανων. να μιλουν για τα υπερ και τα κατα της καθε μηχανης, να υποστηριζουν αυτην που γουσταρουν περισσοτερο με επιχειρηματα και να γινεται ετσι καποιου ειδους υγιους διαμαχης-αντιπαραθεσης. (αν κανω λαθος ενας γενικος να με διορθωσει)

το να μπαινουν θεματα οπως "ποιος θα παρει το πρωταθλημα", "ΑΕΚ vs ΠΑΟ vs ΟΣΦΠ", "μελομακαρονα vs κουραμπιεδες" δεν νομιζω οτι αφορουν κανεναν και αποτελουν πηγη καθαρου spam. και παρ'οτι εχω συμμετασχει αρκετες φορες σε καποια απο αυτα (κυριως για να κανω πλακα) τα καταδικαζω. Και θελω να καταληξω οτι αν δεν υπηρχαν δν θα εμπαινα. ουτε εγω ουτε ο καθενας.

Αυτα οσον αφορα τον αποπροσανοτιλσμο του χωρου απο την εννοια και τον τροπο ζωης "μοτοσυκλετα".


Δεν φταινε οι Διαμαχες για το κακο που εχει γινει εδω μεσα. Απο αλλου ξεκινησε. και αν δεν ηταν αυτο το "αλλο" λεγε με Δελεαρ θα υπηρχε καποια αλλη αφορμη (γιατι αφορμη ειναι ολα αυτα και οχι αιτια)


Το να σβηστουν οι Διαμαχες αν δεν γινει κατι ριζοσπαστικο δεν θα αλλαξει το κλιμα.

Εγω προσωπικα συμφωνω με τον καπ10 οτι χρειαζεται αυστηρο και διαρκες "νταντεμα" (δεν λεω moding γιατι δεν ειναι).

Προτεινω λοιπον, τα παλαιοτερα μελη και οι ιδρυτες του moto.gr να συνταξουν μια πολυμελη ομαδα απο εθελοντες οι οποιοι θα εχουν και τον απολυτο λογο εδω μεσα.
Εβρισες=3ημερο μπαν προειδοποιητικα και βλεπουμε.
Απειλησες=5μερο μπανακι και βλεπουμε.
Ανοιξες ασχετο thread=κοψιμο.
το ξαναεκανες=1 μερουλα δοκιμαστικα.
κ.λ.π.


το ξερω οτι ακουγεται πολυ φασιστικο αλλα νομιζω οτι μια τετοια ανατρεπτικη και ριζοσπαστικη λυση θα διαχωρισει λιγο τον αφρο απο την μπυρα!

Αυτα απο εμενα και ελπιζω να βρεθει μια λυση.

:wave2:

gdevelek
02/01/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

το ξερω οτι ακουγεται πολυ φασιστικο αλλα νομιζω οτι μια τετοια ανατρεπτικη και ριζοσπαστικη λυση θα διαχωρισει λιγο τον αφρο απο την μπυρα!



o αφρο έχει ήδη διαχωριστεί

:rotflmao:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
θα διαχωρισει λιγο τον αφρο απο την μπυρα!

βάζε κανένα τόνο να μη μπερδευόμαστε αδερφέ :lol: :wave2:

devil's animal
02/01/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
o αφρο έχει ήδη διαχωριστεί

:rotflmao:







Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
βάζε κανένα τόνο να μη μπερδευόμαστε αδερφέ

εχετε δικιο και οι 2!
:rotflmao:

κακο παραδειγμα.:lol:

παρεπιπτοντως τον Λεωνιδα τον συμπαθω, οπως και πολλους αλλους εδω μεσα.
απλα πιστευω οτι δεν ξερει να συμπεριφερθει καποιες φορες με αποτελεσμα αυτο να τον κανει "καπως" ιδιαιτερο και αντιπαθη. :ninja:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απλα πιστευω οτι δεν ξερει να συμπεριφερθει καποιες φορες με αποτελεσμα αυτο να τον κανει "καπως" ιδιαιτερο και αντιπαθη. :ninja:

αν έγραφα εγώ έτσι πάντως δε νομίζω να με έλεγες "καπως ιδιαίτερο" :winka:

devil's animal
02/01/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν έγραφα εγώ έτσι πάντως δε νομίζω να με έλεγες "καπως ιδιαίτερο" :winka:

Ηλια απο την στιγμη που σας ξερω και τους δυο απο συναντησεις ...ναι δεν θα σε ελεγα.
Επειδη οπως ειχε πει και ενα αξιολογο μελος εδω μεσα καποια στιγμη σ'ενα ποστ του: "το πληκτρολογιο παρεξηγει καποια πραγματα και δεν βγαζει πολλες φορες το υφος και το τονο του ομιλητη".
δεν παιζουν ευκολα τετοιες συζητησεις απο εδω μεσα.
δεν νομιζω οτι στο δελεαρ ειχε τσακωθει ποτε ο Λεωνιδας και ειχε παρεξηγηθει απο κανεναν.
εγω τουλαχιστον ξερω οτι αυτα που λεει κατα 99% ειναι πλακα. δεν ξερει να την σταματαει ομως και αυτο ειναι ασχημο. Επισης κανει το ιδιο πραγμα αδιακριτως σε ολους. Ενω δεν θα επρεπε εφ'οσον υπαρχουν διαφορετικες ανοχες και αντοχες στον καθενα μας.


Αν εγραφες λοιπον εσυ ετσι (για να τελειωσω ετσι οπως ξεκινησε) θα ηξερα οτι παιζει κατι κακο και δεν θα σε ελεγα ιδιαιτερο!
:winka:
:wave2:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 16:10
Δεκτά όλα, πλην όμως λέξεις όπως "¨μ**νοπανο" ειναι ίδιες τυπικά, ουσιαστικά, νομικά, εννοιολογικά είτε τις λέω εγώ είτε καποιος "ιδιαίτερος"



:winka:

devil's animal
02/01/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτά όλα, πλην όμως λέξεις όπως "¨μ**νοπανο" ειναι ίδιες τυπικά, ουσιαστικά, νομικά, εννοιολογικά είτε τις λέω εγώ είτε καποιος "ιδιαίτερος"



:winka:


εδω εχεις δικιο.:rolleyes:

Julius
02/01/2008, 16:21
Safestata to Vasiko provlima einai oti thelei steno moderation, poly steno


kai to keno poy afisan oThanos, o SF kai o Sniper den exei kalifthei distixos ano tha eprepe oxi apla na eixe kalifthei alla na eixame kai extra kosmo



to provlima (h mallon ena apo ta provlimata) einai oti den yparxei diathesimos kosmos gia ayth thn douleia h' tespa kapioi analamvanoun kai sthn poria variounte h allazoun ta dedomena toys kai den exoun eleythero xrono "gia xasimo" kai menoune forums ME moderators ston titlo xoris moderation pragmatiko


Episeis na po (giati eixa mia sxetiki kat'idian syzitisi me ton Crooky) oti to na eisai genikos moderator den einai diaskedasi kai "galonia" alla arketi douleia kai ores xamenes kai thelei poly prosoxi sthn epilogi ton mellon ton genikon mod oste na yparxei synafia ston tropo pou ginete olh h doulia....... kai saseftata ekrosopeis to forum kai ofileis na eisai sostos oso kai ean den to theleis merikes fores.


To na eisai mod se mia katigoria einai safestata douleia xoris galonia kai apla exei epilegei enas xristis poy einai diathesimos me oreksi na prosferei tis gnoseis toy kai thn ora toy gia to kalo ton ypoloipon, den mporo na katalavo pos px o afro poy eitane mod sta africa eksefraze thn apopsi olon ton mod kai admin otan egrafe kai oxi mono thn prosopiki toy :confused:

mou fenete apisteyta paralogos san silogismos



tespa



loipon opos exo ksanapei opoios theorei oti exei xrono kai apopsi kai diathesi na prosferei kati sto forum h' se kapoio subforum as stilei ena pm

hidefnick
02/01/2008, 16:32
Εγώ πάντως έμεινα με μία απορία, ειδικά χτές το βράδυ.

ΟΚ κάποιοι προκαλούν (με ηλίθιο τρόπο). Κάποιοι άλλοι όμως, τους οποίους δεν τους γνωρίζω προσωπικά, αλλά τους έχω εκτιμήσει από τα γραφόμενά τους ή και το χίουμορ τους, να κάθονται να απαντάνε σε πραγματικά παιδιάστικα και ανούσια posts και σε απειλές της φούτσας?

Αν απαντάγαμε στον κάθε γκιόζη στην ζωή μας θα είμασταν οι μισοί στο χώμα και οι άλλοι μισοί στη φυλακή.

gousgoun_69
02/01/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εγώ πάντως έμεινα με μία απορία, ειδικά χτές το βράδυ.

ΟΚ κάποιοι προκαλούν (με ηλίθιο τρόπο). Κάποιοι άλλοι όμως, τους οποίους δεν τους γνωρίζω προσωπικά, αλλά τους έχω εκτιμήσει από τα γραφόμενά τους ή και το χίουμορ τους, να κάθονται να απαντάνε σε πραγματικά παιδιάστικα και ανούσια posts και σε απειλές της φούτσας?

Αν απαντάγαμε στον κάθε γκιόζη στην ζωή μας θα είμασταν οι μισοί στο χώμα και οι άλλοι μισοί στη φυλακή.





+600 :wave2: :beer:

Ταξιδευτής
02/01/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Safestata to Vasiko provlima einai oti thelei steno moderation, poly steno


kai to keno poy afisan oThanos, o SF kai o Sniper den exei kalifthei distixos ano tha eprepe oxi apla na eixe kalifthei alla na eixame kai extra kosmo



to provlima (h mallon ena apo ta provlimata) einai oti den yparxei diathesimos kosmos gia ayth thn douleia h' tespa kapioi analamvanoun kai sthn poria variounte h allazoun ta dedomena toys kai den exoun eleythero xrono "gia xasimo" kai menoune forums ME moderators ston titlo xoris moderation pragmatiko


Episeis na po (giati eixa mia sxetiki kat'idian syzitisi me ton Crooky) oti to na eisai genikos moderator den einai diaskedasi kai "galonia" alla arketi douleia kai ores xamenes kai thelei poly prosoxi sthn epilogi ton mellon ton genikon mod oste na yparxei synafia ston tropo pou ginete olh h doulia....... kai saseftata ekrosopeis to forum kai ofileis na eisai sostos oso kai ean den to theleis merikes fores.


To na eisai mod se mia katigoria einai safestata douleia xoris galonia kai apla exei epilegei enas xristis poy einai diathesimos me oreksi na prosferei tis gnoseis toy kai thn ora toy gia to kalo ton ypoloipon, den mporo na katalavo pos px o afro poy eitane mod sta africa eksefraze thn apopsi olon ton mod kai admin otan egrafe kai oxi mono thn prosopiki toy :confused:

mou fenete apisteyta paralogos san silogismos



tespa



loipon opos exo ksanapei opoios theorei oti exei xrono kai apopsi kai diathesi na prosferei kati sto forum h' se kapoio subforum as stilei ena pm

Ιουλιε, τελικα καταληγουμε απο εκει που ξεκινησαμε: το προβλημα ειναι η ελλειψη σωστου modding/θελουμε mods/δεν εχουμε.

Επετρεψε μου ομως ενα σχολιο: ακομα και οσο υπηρχε σωστο mod απο τα παιδια που τωρα πλεον δεν θελουν να ασχοληθουν (και τους δινω δικιο μετα απο ολα αυτα), η αντιμετωπιση ηταν ΠΟΛΥ επιεικης.

Αναμεσα στα τοσα μελη που γραφανε μια χαρα θεματα, εμπαινε ο ΧΨ και τα εκανε ολα μπαχαλο, η εμπαινε ο ΨΔ που δεν ειχε καμια σχεση με το αντικειμενο αλλα ειπε να μπει να σπαμμαρει!

Για εμενα αυτα τα μελη θα επρεπε να ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ και δια παντος. Τι παει να πει ban; Τον καναμε ντα δηλαδη τον κακο και εστρωσε; Στειλτε τον στο σπιτι του τον π@στη κ αν δεν γουσταρει τους ΚΑΝΟΝΕΣ εδω, ας παει να φτιαξει ενα δικο του κλαμπ να κανει οτι θελει!

Δωσε σε καποιον ανθρωπο που εμπιστευεσαι το ελευθερο να κρινει και να αποφασιζει: μπηκες να σπαμμαρεις; Εφυγες. Μπηκες να κανεις φασαριες, αντιπαραθεσεις και να βριζεις; Εφυγες. Μπηκες και κανεις προσωπικες επιθεσεις σε οποιονδηποτε; Εφυγες.

Καντε ενα ξεκαθαρισμα επιτελους ρε παιδια! Κοψτε το ρημαδι το σπαμ, κοψτε τις διαμαχες, διωχτε οσους συμπεριφερονται αισχρα.

Greg61
02/01/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ιουλιε, ......
Αναμεσα στα τοσα μελη που γραφανε μια χαρα θεματα, εμπαινε ο ΧΨ και τα εκανε ολα μπαχαλο, η εμπαινε ο ΨΔ που δεν ειχε καμια σχεση με το αντικειμενο αλλα ειπε να μπει να σπαμμαρει!

Για εμενα αυτα τα μελη θα επρεπε να ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ και δια παντος. Τι παει να πει ban; Τον καναμε ντα δηλαδη τον κακο και εστρωσε; Στειλτε τον στο σπιτι του τον π@στη κ αν δεν γουσταρει τους ΚΑΝΟΝΕΣ εδω, ας παει να φτιαξει ενα δικο του κλαμπ να κανει οτι θελει!

Δωσε σε καποιον ανθρωπο που εμπιστευεσαι το ελευθερο να κρινει και να αποφασιζει: μπηκες να σπαμμαρεις; Εφυγες. Μπηκες να κανεις φασαριες, αντιπαραθεσεις και να βριζεις; Εφυγες. Μπηκες και κανεις προσωπικες επιθεσεις σε οποιονδηποτε; Εφυγες.

Καντε ενα ξεκαθαρισμα επιτελους ρε παιδια! Κοψτε το ρημαδι το σπαμ, κοψτε τις διαμαχες, διωχτε οσους συμπεριφερονται αισχρα.


Συμφωνώ απόλυτα, κι ακόμη θα προσθέσω τα εξής:

- Πολλά μέλη σήμερα, ενώ έχουν αποδεχθεί τους κανόνες λειτουργίας κατα την εγγραφή τους, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ και δέν ελέγχονται γι' αυτό... Αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε τελευταία: Ένα συνοθύλευμα ΑΣΧΕΤΩΝ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ τόπικς και πόστς, διεσπαρμένων ενίοτε μέσα σε σοβαρά μοτοσυκλετιστικά θέματα, και καθιστώντας πλέον τα θέματα αυτά ουσιαστικά ΑΧΡΗΣΤΑ, εφόσον βλέπουμε πχ ΕΝΑ πόστ στοιχειοθετημένης απάντησης, 10-15-20 πόστς του τύπου [εμότικον] ή [+1] ή [+1... = ότι βάλει ο νούς του καθενός], με αποτέλεσμα να καθίσταται εκ των πραγμάτων αδύνατη η παρακολούθηση του κάθε θέματος.

Πρίν αγανακτήσετε μαζί μου ορισμένοι, αναλογισθείτε αυτό:
ΠΟΣΑ ΕΚ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΜΜΑΡΟΥΝ; Πιστεύω πώς αυτό ελάχιστα συμβαίνει κατ' αρχήν, κατόπιν όμως το οποιοδήποτε -σοβαρό ή όχι- θέμα λοιδωρείται, χλευάζεται, προσβάλλεται ο συντάκτης του κλπ κλπ, σε βαθμό που πλέον ο οιοσδήποτε -συντάκτης θέματος ή/και αναγνώστης, απαξιεί -πιστεύω- ακόμη και να συνεχίσει ν' ασχολείται.

- Πόσα απο τα θέματα διαφόρων "χρηστών" (μοτοσυκλετιστών; ) που κυκλοφορούν εδώ μέσα, έχουν σχέση με μοτοσυκλέτα, και σε τί ποσοστό; Θα μου λύσει κανείς την (καλοπροαίρετη)απορία, Πόσα και ποιά εκ των θεμάτων του χρήστη "empyrium" π.χ. αναφέρονται σε μηχανές ή κάτι σχετικό μ' αυτές, και γιατί επιτρέπεται να υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα;

- Πόσοι εξ αυτών που γράφουν διάφορα εδώ, είναι πράγματι μοτοσυκλετιστές με την έννοια του μηχανόβιου της δικής μου -κι όχι μόνον- εποχής, κι όχι χασομέρηδες που βρήκαν ένα τζάμπα χώρο να περάσουν την ώρα τους; Πόσοι γράφουν εδώ πραγματικά για μηχανές και ΜΟΝΟΝ γι' αυτό, δεδομένου οτι για ψυχολογικές κλπ συμβουλές, γνώμες και απόψεις, υπάρχουν άλλες, καταλληλότερες απ' εδώ τοποθεσίες;


Ίσως κάποιοι θεωρήσουν πιθανόν οτι, λόγω του λίγου χρόνου που ευρίσκομαι στο φόρουμ, δέν έχω δικαίωμα να γράφω έτσι, θίγοντας καταστάσεις, κατα τη γνώμη μου κακώς κείμενες.
Ίσως κάποιοι ν' αντιδράσετε, ν' αγανακτήσετε σκεπτόμενοι "...ποιός είν' αυτός κι από πού μας ήρθε... και με ποιό δικαίωμα μιλάει έτσι..."

Ξεκαθαρίζω οτι, είμαι μοτοσυκλετιστής που μπήκα σε φόρουμ μοτοσυκλέτας να συζητήσω επι μοτοσυκλετιστικών θεμάτων, αλλά... δυστυχώς μόνο αυτά δέν συζητώνται εδώ...

THEOD
02/01/2008, 22:08
Παιδιά...
Ούτε το σκληρό moding (έτσι γράφεται ???), ούτε ο έλεγχος μελών και γραφομένων θα βοηθήσει τα πράγματα....Δυστυχώς είναι θέμα μαζικότητας....

Πριν αρκετά χρόνια γνώρισα το moto.gr ως μια μεγάλη παρέα μοτοσυκλετιστών που γούσταραν την παρέα, την εκδρομή και τα καλοπροαίρετα πειράγματα....Ήταν σχετικά λίγοι όμως και οι περισσότεροι γνωρίζονταν μεταξύ τους γι αυτό και τα πράγματα ήταν ελεγχόμενα...
Τώρα πια το φόρουμ (παρα)μεγάλωσε...Πίσω από την ανωνυμία και την ασφάλεια του πληκτολογίου ο καθένας σχετικός ή άσχετος με την μοτοσυκλέττα βρίσκει μια διέξοδο στην ζωή του είτε κάνοντας αχαλίνωτο χαβαλέ (και μόνο), είτε προκαλώντας διαμάχες προς τόνωση εγωισμού (και μόνο)... Και από ότι κατάλαβα όταν κάποιοι προσπαθούν μέσω μοντερέσιον να φρενάρουν τα πράγματα, τελικά καταλήγουν να βρίσκονται στην μέση δεχόμενοι επιθέσεις από όλες τις μεριές... Και φυσικά απογοητευμένοι τα παρατάνε...και δίκιο έχουν...η ψυχική ηρεμία είναι πολύτιμη στις μέρες μας για να σπαταλιέται έτσι...

Μία λύση (ανάγκης ???) που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει είναι να γίνει ένα πιο σκληρό moderation αλλά από ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ στα μέλη mods και οι οποίοι θα απολαμβάνουν την εμπιστοσύνη των γενικών διαχειριστών και θα ελέγχονται μόνο από αυτούς... Πιστεύω ότι η ανωνυμία θα τους προσφέρει μια στοιχειώδη κάλυψη ώστε να μπορούν να φέρουν ευκολότερα σε πέρας την δουλειά και θα τους απαλλάξει από προσωπικές επιθέσεις-αντιπαραθέσεις...

Πάντως η δική μου αίσθηση είναι οτι το moto.gr ολοκλήρωσε τον ωφέλιμο κύκλο του... Ελάχιστα πράγματα έχει να προσφέρει από εδώ και πέρα σε αυτούς που πραγματικά αγαπάνε την μοτοσυκλέττα και την αντιμετωπίζουν ως τρόπο ζωής - τουλάχιστον στην παρούσα μορφή του... Προσωπικά μπαίνω σχεδόν καθημερινά και ρίχνω καμμιά ματιά, αλλά ελάχιστες φορές νοιώθω πια την ανάγκη να γράψω κάτι... Και αυτό με στεναχωρεί...

crs-k
02/01/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Παιδιά...
Ούτε το σκληρό moding (έτσι γράφεται ???), ούτε ο έλεγχος μελών και γραφομένων θα βοηθήσει τα πράγματα....Δυστυχώς είναι θέμα μαζικότητας....

Πριν αρκετά χρόνια γνώρισα το moto.gr ως μια μεγάλη παρέα μοτοσυκλετιστών που γούσταραν την παρέα, την εκδρομή και τα καλοπροαίρετα πειράγματα....Ήταν σχετικά λίγοι όμως και οι περισσότεροι γνωρίζονταν μεταξύ τους γι αυτό και τα πράγματα ήταν ελεγχόμενα...
Τώρα πια το φόρουμ (παρα)μεγάλωσε...Πίσω από την ανωνυμία και την ασφάλεια του πληκτολογίου ο καθένας σχετικός ή άσχετος με την μοτοσυκλέττα βρίσκει μια διέξοδο στην ζωή του είτε κάνοντας αχαλίνωτο χαβαλέ (και μόνο), είτε προκαλώντας διαμάχες προς τόνωση εγωισμού (και μόνο)... Και από ότι κατάλαβα όταν κάποιοι προσπαθούν μέσω μοντερέσιον να φρενάρουν τα πράγματα, τελικά καταλήγουν να βρίσκονται στην μέση δεχόμενοι επιθέσεις από όλες τις μεριές... Και φυσικά απογοητευμένοι τα παρατάνε...και δίκιο έχουν...η ψυχική ηρεμία είναι πολύτιμη στις μέρες μας για να σπαταλιέται έτσι...

Σ' αυτο θα συμφωνησω.




Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μία λύση (ανάγκης ???) που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει είναι να γίνει ένα πιο σκληρό moderation αλλά από ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ στα μέλη mods και οι οποίοι θα απολαμβάνουν την εμπιστοσύνη των γενικών διαχειριστών και θα ελέγχονται μόνο από αυτούς... Πιστεύω ότι η ανωνυμία θα τους προσφέρει μια στοιχειώδη κάλυψη ώστε να μπορούν να φέρουν ευκολότερα σε πέρας την δουλειά και θα τους απαλλάξει από προσωπικές επιθέσεις-αντιπαραθέσεις...

Αυτο δεν παιζει ρε Θαναση... :sick:




Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάντως η δική μου αίσθηση είναι οτι το moto.gr ολοκλήρωσε τον ωφέλιμο κύκλο του... Ελάχιστα πράγματα έχει να προσφέρει από εδώ και πέρα σε αυτούς που πραγματικά αγαπάνε την μοτοσυκλέττα και την αντιμετωπίζουν ως τρόπο ζωής - τουλάχιστον στην παρούσα μορφή του... Προσωπικά μπαίνω σχεδόν καθημερινά και ρίχνω καμμιά ματιά, αλλά ελάχιστες φορές νοιώθω πια την ανάγκη να γράψω κάτι... Και αυτό με στεναχωρεί...

Αν ειχα κι εγω μια τετοια αισθηση, θα ειχα φυγει.
Ευτυχως, δεν την εχω, μιας και μπορω να διακρινω πισω απ' τα πολλαααα (ειν' αληθεια) θρεντς, τα μοτοσυκλετιστικά.

Δεν πιστευω οτι "τελειωσε" και για τον λογο του οτι ενα φορουμ ειναι ζωντανος οργανισμος.
Παντα θα υπαρχουν νεοτεροι, με αποριες κι ερωτησεις.
Παντα θα υπαρχουν νεοτεροι που θα χρειαζονται συμβουλες για την οδηγηση.
Παντα θα υπαρχουν νεοτεροι που θα θελουν να βγουν μια βολτα μαζι μας, για να εχουν την αισθηση της ασφαλειας στα πρωτα τους βηματα.

Το θεμα ειναι να μην βαριόμαστε οι παλιοτεροι και να βοηθαμε... :smilea:

Bil
02/01/2008, 22:23
Έτσι είναι. Ειναι αρκετοί αυτοί που μπαίνουμε, κοιτάμε να βρούμε κάτι μοτοσυκλετιστικό και είναι σαν να ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα. Έχει πολύ σαβούρα που πρέπει να κουράσεις τα μάτια σου και μόνο για να σκρολλάρεις να βρείς κάτι όμορφα και ΜΟΤΟΣΤΚΛΕΤΙΣΤΙΚΑ γραμμενο...

Και θα συμφβνήσω οτι οι απαντήσεις του τύπου "+ τα τέτοια μου" έχουν καταντήσει γελοίες. Σαν 20 παράλυτους μουγκούς γερους που κουνάνε το κεφάλι πάνω κάτω όλοι μαζί.... :mad:

crs-k
02/01/2008, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
..........................
οι απαντήσεις του τύπου "+ τα τέτοια μου" έχουν καταντήσει γελοίες. Σαν 20 παράλυτους μουγκούς γερους που κουνάνε το κεφάλι πάνω κάτω όλοι μαζί.... :mad:


+ τα τέτοια μου

:lol: :rotflmao: :lol:



Συμφωνώ μαζι σου, αλλά (δυστυχώς) αυτή είναι η αργκώ της ιντερνετικής γλώσσας και πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ' αυτήν... :sick:

Εδώ έχουμε συνηθίσει το "αυγό" σαν αβγό, το "τραίνο" σαν τρένο κ.ο.κ. :(

el_hymador
02/01/2008, 22:34
Ρε σεις διαβαζω εδω και ενα μηνα posts αγανακτησης, θλιψης, εξαθλιωσης, στεναχωριας κτλ-κτλ

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο...:confused:

Εγω ειμαι 2+ χρονια μελος στο moto.gr

Δεν ξερω αν το πετυχα στην καλυτερη του φαση (μπορει παλιοτερα να ηταν καλυτερο - χειροτερο...πραγματικα δεν ξερω...)

Οπως και να εχει δυο χρονια -και με αρκετη συμμετοχη απο πλευρας μου- ειναι ενα μεγαλο διαστημα για να διαμορφωσω αποψη.

Πιστευω οτι ειναι ενα απο τα πιο "ζωντανα" Forums ανεξαρτητως κατηγοριας και εξειδικευσης....

εχετε δει αλλα forums; ...5 μηνυματα την ημερα....

Τουλαχιστον οπως το καταλαβαινω εγω, το moto.gr ειναι ενα δικτυακο 24ωρο Δελεαρ, Ενηλιο, Προσηλιο, Ταβερνα τα 3 αδερφια (η οπου αλλου γουσταρετε επιτελους να ΠΑΤΕ!!!!)

Ειναι στεκι - δεν ειναι forum και ειμαστε παρεα δεν - ειμαστε μελη....

Και οπως ακριβως σε μια παρεα θα παιξουν σοβαρες συζητησεις, χαβαλες, παρεξηγησεις, πειραγματα κ.τ.λ. ετσι και εδω...

Ειμαστε καμια 150-200 μελη τα οποια σχεδον καθημερινα μπαινουμε εδω μεσα και μετεχουμε ενεργα...

Λογικο ειναι να μην ταιριαζουν ολοι με ολους...

Λογικο ομως ειναι να γνωρισεις -εστω και δικτυακα- καποιους ανθρωπους λιγο καλυτερα.

Τι περιμενετε;
Τι αποζητατε;

Να μπαινει ο αλλος και να γραφει για το νεο Transalp ας πουμε:

''Βγηκε το νεο Transalp 700 με μπλα-μπλα-μπλα'' και εμεις να απανταμε:

-Ωραιο

-Δεν ειναι ωραιο

-Καλο

-Μπραβο στην Honda

:confused:

αυτο θελετε;

αυτο -συγνωμη κιολας- αλλα ειναι η δικτυακη εκφανση της κατατονιας...

Φυσικα και γινεται spam...γινεται spam γιατι ορισμενοι ανθρωποι εχουν γνωριστει λιγο καλυτερα (και οχι μονο πισω απο ενα pc) και εχουν αναπτυξει ενα κοινο κωδικα επικοινωνιας, με λιγα λογια κανουν χιουμορ, γελανε και χαβαλεδιαζουν με πραγματα τα οποια δεν ειναι απολυτως κατανοητα και καταληπτα απο τους υπολοιπους....

και μην μου πειτε οτι αυτο δεν συμβαινει απο το ΣΥΝΟΛΟ των χρηστων!!! και μαλιστα απο μερικους οι οποιοι θεωρουντε παλιοι...

Τεχνικα υπαρχουν ενα σωρο και εχω την εντυπωση οτι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι εντελως καθαρα απο spam, αφου οι περισσοτεροι σεβονται και αντιλαμαβανονται τον εξιδικευμενο τους χαρακτηρα..

Συναντησεις βολτες...αλλη γκρινια απο εκει ...δηλαδη ρε παλικαρια θεωρειτε απαραιτητη προϋποθεση να μαζευτουν τουλαχιστον εικοσι νοματεοι για να κουνησετε τον κολο σας;

Αν θελετε να πατε καπου απλα πηγαινετε, βαζεις μια ανακοινωση και οσοι θελουν ερχονται...δεν μπορω να καταλαβω το:

''δεν παμε πια εκδρομες''....

μηπως μεγαλε μου βαριεσαι να πας εσυ και τα ριχνεις στους αλλους:confused:

Δεν ειναι λεσχη το Moto.gr, εγω τουλαχιστον συνδρομη δεν πληρωνω...

Εχω διαβασει ενα καρο Γ.Τ.Π. posts και εχω ανοιξει αλλα τοσα...αν βαρεθω απλα δεν τα διαβαζω...

Προσωπικα δεν μου λεει τιποτα το να καλημεριζω καθημερινα επι 365 μερες τον κοσμο, αλλα εγω ειμαι ενας και υπαρχουν καμια 50αρια που μπορει να γουσταρουν...και στην τελικη αυτοι οι 50 ειναι σιγουρο οτι θα ειναι ανεκτικοι με τις δικες μου μαλακιες...

Αυτο που ειναι η δυναμη του moto.gr εσεις το εκλαμβανεται ως μειονεκτημα του...ποικιλοτητα σε χαρακτηρες και συμπεριφορες εχει το Forum και αυτο ειναι αν μη τι αλλο υγιες!!!

Βασικος αξονας ειναι η μοτοσικλετα, απο εκει και επειτα διαπιστωσα και διαπιστωνω με χαρα οτι υπαρχουν ανθρωποι συγκροτημενοι και πολυδιαστατοι που μπορουν να πουν και κατι αλλο εκτος απο ζιγκλερ, τελικες, λαστιχα, λαδια κτλ(υπαρχουν επισης και μ@λ@κες οι οποιοι το ιδιο θα σκεφτονται και για μενα χωρις να εχει απαραιτητα καποιος δικιο η αδικο)

Εχω την εντυπωση οτι ολο το θεμα δεν εγινε γιατι το Forum στερειτε αμιγως μοτοσικλτιστικων θεματων...
ανα καρο υπαρχουν απο δαυτα, αμα ηταν να μιλαμε για ραπτομηχανες και τσαπαρι απο καϊκι να το κλειναμε το μαγαζι...

Εχω την εντυπωση οτι το θεμα εγινε γιατι το forum εκτος των μοτοσικλετιστικων θεματων ειναι γεματο και απο παραλληλες συζητησεις που δεν απτονται ντε και καλα της μοτοσικλετας...

Οκ, συμφωνω αλλα στην τελικη γιατι η σαχλα του στυλ:

''Κουραμπιεδες Vs Μελομακαρονα'' (καμια εμπαθεια με αυτον που το δημοσιευσε, εγω το βρηκα πολυ αστειο-γελοιο)

ειναι πιο μεμπτη απο ενα προβληματισμο του στυλ:

''Που παω και τι κανω στην ζωη μου;''

''Η μαχη της Αλαμανας και οι επιτωσεις αυτης στην νησσο Βορνεο''

''Κυνηγοι suck my dick'' (εγω θα το ανοιγα αυτο ευχαριστως..)

Ολα ασχετα με την μοτοσικλετα ειναι!!!

αν αυτο που θελετε ειναι ενα αποστειρωμενο κεντρο πληροφοριων, no problem ας το αποφασισουμε ΟΛΟΙ μαζι αλλα να το εφαρμοσουμε επισης και ΟΛΟΙ μαζι...

Αλλα επειδη καθε ανθρωπος ειναι και σοβαρος και γελοιος και μ@λ@κ@ς και θλιμενος και χαρουμενος τυγχανει να του βγαινει εδω μεσα....so what;;;

Και τελος ρε απαιδια ημαρτον!!! τι παπαριες τσαμπουνατε με απογοητευσε αυτος, με πληγωσε ο αλλος, θα φαραμακωθω για χαρη του τριτου κ.τ.λ.;;

εδω ανθρωποι που γνωριζουμε χρονια και κανουν
(η τους κανουμε μαλακιες) και εσεις στραβωνετε απο συμπεριφορες ανθρωπων που γνωριζετε 1 χρονο Χ 40 Καφεδες Χ 20 μπυρες Χ 5 Βολτες;

Δεν απαξιωνω τις οποιες γνωριμες εχουν προκυψει απο εδω μεσα, αλλα εγω αποκαλω φιλους οσους γνωριζω πολυυυυυυυ καιρο και εχουμε δοκιμαστει και στα δυσκολα!! (οχι στο να επιλεξουμε που θα πηγαινουμε για καφε παντως...:D )


Αυτα ειχα να πω και κλεινω με μια θερμη παρακληση...

Οτι θελετε ρε απιδια πειτε το με λιγοτερη μιρλα και πιο καλη διαθεση....

περναει η αρνητικιλα απο τα καλωδια, τρυπωνει στα pixels της οθονης και με χτυπαει καταμουτρα!!!

αντε και καλη χρονια :beer:

Bil
02/01/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Εδώ έχουμε συνηθίσει το "αυγό" σαν αβγό, το "τραίνο" σαν τρένο κ.ο.κ. :(


Υπάρχει λύση ... ;)

http://abnet.agrino.org/htmls/G/G008.html

crs-k
02/01/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..................
ρε απαιδια
................
ρε απιδια
................


Αποφάσισε τι είμαστε τέλος πάντων! :mad:

Παιδιά, απίδια, γκόρτσα? :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
02/01/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

Episeis na po (giati eixa mia sxetiki kat'idian syzitisi me ton Crooky) oti to na eisai genikos moderator den einai diaskedasi kai "galonia" alla arketi douleia kai ores xamenes kai thelei poly prosoxi sthn epilogi ton mellon ton genikon mod oste na yparxei synafia ston tropo pou ginete olh h doulia....... kai saseftata ekrosopeis to forum kai ofileis na eisai sostos oso kai ean den to theleis merikes fores.


To na eisai mod se mia katigoria einai safestata douleia xoris galonia kai apla exei epilegei enas xristis poy einai diathesimos me oreksi na prosferei tis gnoseis toy kai thn ora toy gia to kalo ton ypoloipon, den mporo na katalavo pos px o afro poy eitane mod sta africa eksefraze thn apopsi olon ton mod kai admin otan egrafe kai oxi mono thn prosopiki toy :confused:

mou fenete apisteyta paralogos san silogismos





Καταρχας τζουλ εχω ζησει το μοντερεισον για καποιο καιρο και ξερω πολυ καλα τι σημαινει να προσπαθεις αναλωνοντας προσωπικο χρονο και να σε λενε απο πανω και φασιστα η οτιδηποτε γιατι το εχω ζησει σε 2 κατηγοριες,οποτε φανταζομαι τον Γολγοθα ενος γενικου μοντ.

Σχετικα με τον παραλογο συλλογισμο που αναφερεις ως εξης εχει η αποψη μου και ελπιζω να με διαψευσεις αν τελικα κανω λαθος.

Αν εγω τσακωθω με τον αφρο η με τον οποιοδηποτε σαφως και για εμενα δεν εχει σημασια
αν ο αφρο ειναι μοντ η αντμιν η οτιδηποτε.Για μενα ειναι απλως καποιος ανθρωπος εδω περα που τον προκαλεσα η με προκαλεσε και αρχιζουμε τις ζεμπεκιες.
Επισης αν βγει καποιος μοντ και αρχισει να προσβαλλει χυδαια την πλειοψηφια και να απειλει την σωματικη ακεραιοτητα καποιου και παλι δεν θα με νοιαξει ιδιαιτερα ο "βαθμος" του διοτι θα τον ξερω πανω-κατω τι ειναι και θα τον αντιμετωπισω σαν καποιον που γνωριζω σαν χρηστη και σαν ανθρωπο.

Σε τετοιες ακραιες καταστασεις λοιπον, αυτη θα ειναι η δικη μου αντιμετωπιση και προφανως και καποιων αλλων μελων που βρισκονται καιρο εδω περα και γνωριζουν τι παιζει με τον καθ΄ενα.
Ελα ομως που εμεις τελικα ειμαστε μειοψηφια.
Διοτι τοσος κοσμος μπαινει καθημερινα στο μοτο να διαβασει και οταν μαθαινει οτι αυτος που τον απακαλεσε να μην πω πως ειναι και παραμενει μοντερειτορ και κανενας δεν του μιλαει αυτοματως βγαζει συμπερασματα οχι μονο για το ποιον το δικο σου αλλα και για το ποιον ολων.

Υποτιθεται οτι ανθρωπος που διαχειριζεται καποιες κατηγοριες ενος φορουμ εκφραζει και την πλειοψηφια καλως η κακως και διαμορφωνει καποια ηθη σε μια κοινοτητα δικτυακη.
Τωρα τα κινητρα και το ποιον του καθως και το που ειναι μοντ και που δεν ειναι, δεν μπορει να τα ξερει ο αλλος και στην τελικη δεν τον ενδιαφερει να κατσει να εμβαθυνει διοτι δεν του δινεται η ευκαιρια, και σαφως ξελογκαρει και οχι μονο αυτο αλλα τραβαει και μια μουτζα πισω του και βγαζει και την βρωμα οτι το ταδε φορουμ ειναι μπουρδελο.
Λογικο δεν ειναι;

Εγω ετσι το αντιλαμβανομαι και επειδη σε καποια φαση προσωπικα την ειδα οτι θα ηθελα να μπορω να εκφραζομαι εντελως αυθορμητα και πολλες φορες δυστυχως χυδαια και με απαραδεκτο τροπο αν εκρινα, αποφασισα οτι δεν θα ηθελα να συμπαρασυρω μαζι μου και ανθρωπους που δεν τους αξιζει και αυτος ηταν και ενας απο τους πολλους λογους που παραιτηθηκα απο μοντ και νομιζω το ειχα αναφερει στην ζωνη.

Δεν επικαλουμαι πρωην εντιμο βιο και τετοια,και ξερω οτι ειδικα υστερα απο τα χθεσινα
εχασα το δικαιωμα να μπορω να μιλαω για καποια πραγματα, αλλα ηταν συνειδητη επιλογη που την εκανα ως χρηστης που μπορει μεν να ηθελε εκτος απο προσωπικους λογους να μιλησει και εκ μερους της πλειοψηφιας (με τον οποιο τροπο εκρινα) ,μονο που προεβην σε κατι τετοιο σαν χρηστης και οχι σαν ανθρωπος που φαινεται στην πλειοψηφια οτι διαχειριζεται καταστασεις μεσα στο μοτο και αποφασιζει την εκβαση καποιας συζητησης ειτε σαν μοντ ειτε σαν οτιδηποτε αλλο.

Απο την αλλη μπορει καποιος και να με χαρακτηρισει και σαν διπροσωπο καθικι που ολα αυτα τα εγραψα γιατι κατα βαθος θα ηθελα κανω κακο στον αφρο και το δεχομαι οτι αυτη ειναι μια πτυχη της ψυχοσυνθεσης μου και οτι ολοι μας κανουμε καμια φορα σκοτεινες σκεψεις.Ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση μονο που απο την στιγμη που επιλεγει καποιος να την χρησιμοποιησει εναντιον μας απο την στιγμη που ναι μεν υπαρχει αλλα δεν αποτελει κατευθυντηρια δυναμη για τα κινητρα μας τοτε δυστυχως μας αναγκαζει να τον δικαιωσουμε...


Αυτες ειναι οι αποψεις μου ασχετα αν ειναι εντος η εκτος θεματος,και προσωπικα πιστευω οτι το μοτο σαν κοινοτητα "πηρε τον κατηφορο" συμφωνα με μερικους,για τον απλουστατο λογο οτι αρχισε ο ενας να αμφισβητει τα κινητρα του αλλου και πρωτος εγω επεσα σε αυτη την παγιδα.

el_hymador
02/01/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αποφάσισε τι είμαστε τέλος πάντων! :mad:

Παιδιά, απίδια, γκόρτσα? :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

εχω δακτυλικη δυσλεξια ....σπανια παθηση προκαλει μεπδρεμα (να ειδες! το ξαναπαθα!) στις εντολες που δινει ο εγκεφαλος ( ο ποιος; ) στα δακτυλα

:wave2:

marulis
02/01/2008, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μία λύση (ανάγκης ???) που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει είναι να γίνει ένα πιο σκληρό moderation αλλά από ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ στα μέλη mods και οι οποίοι θα απολαμβάνουν την εμπιστοσύνη των γενικών διαχειριστών και θα ελέγχονται μόνο από αυτούς... Πιστεύω ότι η ανωνυμία θα τους προσφέρει μια στοιχειώδη κάλυψη ώστε να μπορούν να φέρουν ευκολότερα σε πέρας την δουλειά και θα τους απαλλάξει από προσωπικές επιθέσεις-αντιπαραθέσεις...



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο δεν παιζει ρε Θαναση... :sick:
δεν ξέρω ρε Χρήστο, αυτό το σκεπτόμουν να το προτείνω παρ’ όλο που δεν ακούγετε ηθικά σωστό, αλλά σαν λύση ανάγκης που λέει και ο THEOD ίσως να βοηθούσε ίσως και όχι.
Το σίγουρο είναι πως αν δεν αρχίσουμε να σεβόμαστε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τους υπόλοιπους και τον χώρο που μας φιλοξενεί, δεν βλέπω βελτίωση .ότι και να γίνει από πλευράς διαχείρισης αν δεν στηριχθεί από όλους ……. :sick:

Για τα + δεν νομίζω πως είναι λάθος η χρήση τους . ισα ισα από το να λέμε τα ίδια και τα ίδια με ένα λακωνικό + προσθέτουμε βαρύτητα στα λεγόμενα κάποιου ώστε να φαίνεται η θέση του καθενός, η οποία μπορεί να βοηθήσει κάποιον να αποφασίσει μεταξύ 2 διαφορετικών μοτο ή οτιδήποτε άλλο.
Αν υπάρχουν δυο απόψεις και εκφραστούν από 2 άτομα χωρίς οι υπόλοιποι να έχουν να προσθέσουν κάτι άλλο, αυτός που έθεσε το ερώτημα δεν θα βγάλει άκρη

τα τέτοια μου δεν τα έχω χρησιμοποιήσει στο φόρουμ, τα έχω για καλύτερη αποστολή :D

Greg61
03/01/2008, 00:23
Παραθέτω ένα πόστ του SF διατυπωμένο την 06-05-2006, το οποίο νομίζω οτι συνεχίζει να παραμένει επίκαιρο:

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
[B]Τα ερωτήματα αυτά έχουν ξαναγίνει, κι έχουν απαντηθεί. Αλλά πάμε μια ακόμα...

Το φόρουμ φυσικά και ανήκει σε κάποιον ή κάποιους. Υπάρχει το domain που κάποιος πληρώνει, υπάρχει ο server που κάποιος πληρώνει και 'πληρώνει', και υπάρχει και ο χρόνος που κάποιοι αφιερώνουν ώστε εσύ κι εγώ να έχουμε φόρουμ 24/7. To μηχάνημα, το vBulletin, η βάση δεδομένων... δε λειτουργούν από μόνα τους! Και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν μαζί τον πληθυσμό του.

Κάποιος ή κάποιοι, μια ωραία μέρα αποφάσισαν να κάνουν αυτό το χώρο και αυτό το φόρουμ. Και μόνο το γεγονός ότι κυκλοφορείς ακόμα εδω και φτάνεις στο σημείο να εκφράσεις κάποιο παράπονο, μετά από 2 χρόνια εγγραφής, σημαίνει ότι σου αρέσει έστω και λίγο. Αυτοί λοιπόν που το έφτιαξαν και το διαμόρφωσαν έχουν μια ΑΛΦΑ άποψη για τα πράγματα. Είναι αδύνατο η άποψη αυτή να συμπίπτει με την άποψη των 13000 εγγεγραμμένων. Αν δε σου αρέσει, απλά μετακομίζεις στο παραδίπλα φόρουμ (υπάρχουν πάρα πολλά) και τελειώνει το θέμα. Νομοτελειακά κάθε τέτοιος χώρος θα χρωματίζεται από τη γενική άποψη αυτών που τον διαχειρίζονται, και σε βάθος χρόνου θα φανεί η χρησιμότητα και αξία του (ή όχι).

Το γεγονός ότι σου ψιλοαρέσει είναι αποτέλεσμα του *χρόνου* και *κόπου* διαφόρων διαχειριστών, κατί που δε μπορείς να δεις άμεσα. Για να είναι αυτό το φόρουμ κάτι περισσότερο από ένα ανόητο καφενείο με λαλάκες που γράφουν ό,τι τους καπνίσει, χρειάζονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάποιοι βασικοί κανόνες. Υπάρχει το άγραφο "netiquette", κάποιες ποσταρισμένες ανακοινώσεις, και τέλος η κοινή λογική.

Αναπόφευκτα οι 'γραμμένοι' κανόνες εκφράζουν ως ένα σημείο τους διαχειριστές. Αλλά όπως είπαμε και πριν, σε όποιον δεν αρέσουν ...απλά μετακομίζει. Βέβαια, για να μην υπάρχει παρεξήγηση, ως ελεύθερο φόρουμ τα πάντα (τα σχετικά) είναι ανοιχτά προς συζήτηση. Και αυτό κάνουμε αυτή τη στιγμή. Αλλά αν δε μπει κάποια στιγμή ένα όριο, τότε χάσαμε το νόημα.

Για να μπορεί λοιπόν κανείς να πει ότι αυτό το φόρουμ ΕΧΕΙ νόημα και λόγο ύπαρξης, χρειάζεται μέτρο και στοιχειώδη έλεγχο. Άν κάποιος θέλει να συζητήσει για εργόχειρο, overclocking, μαγειρική, ορειβασία, μακιγιάζ, κτηνοβασία, μπορεί να βρει κάποιο άλλο φόρουμ. Εδώ έχει μοτοσυκλέτες και μοτοσυκλετιστές.

Επίσης για να έχει κάποιος λόγο και κίνητρο να ΞΑΝΑΜΠΕΙ στο φορουμ, καλό θα είναι αυτό (το φόρουμ) να διατηρεί κάποια ουσία. Αν είναι φίσκα σε ερωταποκρίσεις τύπου chat, 100αδες posts με γελάκια και μαλακίες, και γενικώς ότι ασχετοσύνη κατεβαίνει στο κεφάλι καθενός... τότε το φόρουμ θα καταλήξει σε μια παρέα 20 ατόμων και θα πεθάνει γιατί κανείς άλλος δε θα βρίσκει νόημα στο να διαβάζει τις βλακείες των 20.

Αν δε βρίσκεις νόημα στην απαγόρευση περι warez κλπ, προφανώς δε βρίσκεις νόημα στη νομιμότητα γενικότερα, και κάτι μου λέει ότι ούτε πινακίδα έχεις! :D

...αλλά όπως και να'χει, όπως είπαμε εδώ δεν έχει δημοκρατία. Εφόσον η διαχειριση δε θέλει warez, και *έχει προειδοποιήσει*, τότε απλά θα κόβει μηνύματα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Καθένας είναι ελεύθερος να πάει να φτιάξει ένα forum για warez ή ό,τι άλλο θέλει. Αυτό είναι δημοκρατία, όχι το να κάνει ό,τι θέλει εδώ.

Επίσης μηνύματα που απλά ΖΑΛΙΖΟΥΝ τους άλλους γιατί είναι ουσιαστικά chat που θα μπορούσε να έχει γίνει με PM ή email, φυσικά και κοβονται. Βλ. παραπάνω περί ουσίας στο φόρουμ.

Δε γνωρίζω αν κάπου έχουν κοπεί μηνύματά σου, αλλά αν είναι έτσι σίγουρα κάποιος λόγος θα υπάρχει. Κόβονται καθημερινά ΠΟΛΛΑ ποστ, αλλά ως τώρα δεν υπήρξε κάποιο επίμονο παράπονο. Να θυμίσω ότι κάποιοι χρήστες moto.gr που κάποια στιγμή είδαν ότι αυτός ο χώρος τους *περιορίζει*, έφτιαξαν άλλο φόρουμ. Τι πιο απλό? Γιατί να αλλάξουν οι κανόνες για τους οποίους έχουν παράπονο 10-20 άτομα, ενώ οι υπόλοιπες 100άδες είναι ικανοποιημένοι?

Η διαχείριση αποτελείται από ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που έχουν κι άλλες δουλειές να κάνουν. Συνεπώς η διαχείριση έχει δικαίωμα ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ να κάνει. Μπορεί κάποιο να το παραδεχτεί και να επανορθώσει, μπορεί και όχι. Απλά και ανθρώπινα όλα.

Θάνος
03/01/2008, 10:54
Από THEOD

Μία λύση (ανάγκης ???) που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει είναι να γίνει ένα πιο σκληρό moderation αλλά από ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ στα μέλη mods και οι οποίοι θα απολαμβάνουν την εμπιστοσύνη των γενικών διαχειριστών και θα ελέγχονται μόνο από αυτούς... Πιστεύω ότι η ανωνυμία θα τους προσφέρει μια στοιχειώδη κάλυψη ώστε να μπορούν να φέρουν ευκολότερα σε πέρας την δουλειά και θα τους απαλλάξει από προσωπικές επιθέσεις-αντιπαραθέσεις...

Πάντως η δική μου αίσθηση είναι οτι το moto.gr ολοκλήρωσε τον ωφέλιμο κύκλο του... Ελάχιστα πράγματα έχει να προσφέρει από εδώ και πέρα σε αυτούς που πραγματικά αγαπάνε την μοτοσυκλέττα και την αντιμετωπίζουν ως τρόπο ζωής - τουλάχιστον στην παρούσα μορφή του... Προσωπικά μπαίνω σχεδόν καθημερινά και ρίχνω καμμιά ματιά, αλλά ελάχιστες φορές νοιώθω πια την ανάγκη να γράψω κάτι... Και αυτό με στεναχωρεί...

Από el_hymador

Τουλαχιστον οπως το καταλαβαινω εγω, το moto.gr ειναι ενα δικτυακο 24ωρο Δελεαρ, Ενηλιο, Προσηλιο, Ταβερνα τα 3 αδερφια (η οπου αλλου γουσταρετε επιτελους να ΠΑΤΕ!!!!)

Ειναι στεκι - δεν ειναι forum και ειμαστε παρεα δεν - ειμαστε μελη....

Και οπως ακριβως σε μια παρεα θα παιξουν σοβαρες συζητησεις, χαβαλες, παρεξηγησεις, πειραγματα κ.τ.λ. ετσι και εδω...

Από gcrook

Διοτι τοσος κοσμος μπαινει καθημερινα στο μοτο να διαβασει και οταν μαθαινει οτι αυτος που τον απακαλεσε να μην πω πως ειναι και παραμενει μοντερειτορ και κανενας δεν του μιλαει αυτοματως βγαζει συμπερασματα οχι μονο για το ποιον το δικο σου αλλα και για το ποιον ολων.

------------------------



Καταρχίν θέλω να πω σχετικά με την πρόταση του Θανάση για ανώνυμους mod ότι με βρίσκει σχετικά σύμφωνο, αλλά πιστεύω όπως και ο Χρήστος ότι δεν μπορεί να γίνει κυρίως για λόγους ηθικής.. Μου φέρνει κάτι σε απολυταρχικούς κουκκουλοφόρους που δείχνουν με το δάχτυλο! Ωστόσο πιστεύω ότι ένας mod δεν πρέπει να έχει πολλές προσωπικές σχέσεις με τα μέλη. Οι λόγοι είναι προφανείς.. Αντί λοιπόν να είναι ανώνυμος, αρκεί να είναι λίγο πολύ άγνωστος στους περισσότερους χρήστες!

Συμφωνώ 100% με τον gcrook. Ο mod εκφράζει μεν τις προσωπικές του απόψεις, αλλά αυτοί που τον κρατάνε στο moderation όταν επανειλημμένα παρεκτρέπεται, έχουν ευθύνη!

Από κει και πέρα.. επειδή το moto δεν είναι όπως κάποτε που ήμασταν λίγοι και ξέραμε τι μας γίνεται, τώρα είναι πια ανάγκη να καθίσουν κάποιοι άνθρωποι κάτω και να σκεφτούν τι θέλουν να είναι το moto. Θέλουν να είναι το καθημερινό στέκι όπως αρέσει στον el_hymador και σε τόσους άλλους ή να είναι το μοτοσυκλετιστικό φόρουμ με το ξεκάθαρο περιεχόμενο και χαρακτήρα; Σίγουρα δεν γίνεται να είναι και τα δύο και όσοι πιστεύουν ότι αυτό γίνεται και ότι παραμένει ενημερωτικό και ωφέλιμο μέσα στους τόνους σαβούρας κάνουν μεγάλο λάθος. Ακόμα κι εγώ που ξέρω τα κατατόπια, δεν ψάχνω ποτέ πια στο moto για οποιουδήποτε είδους πληροφορία. Υπάρχουν καλύτερα και πιο εύχρηστα site γι'αυτή τη δουλειά.

Το moto σήμερα είναι πράγματι το καθημερινό στέκι, αλλά είναι μόνο αυτό. Πιστεύω ότι η μεγαλύτερη μερίδα των ενεργών χρηστών του moto γουστάρουν το ευχάριστο κλίμα της παρέας και όχι την ενημέρωση ή την επαφή με τη μοτοσυκλέτα που προσφέρει το φόρουμ και αυτό με τον καιρό θα γίνεται όλο και πιο ξεκάθαρο. Σε λίγο καιρό, αν όχι ήδη, ο τίτλος moto θα είναι μόνο εθιμοτυπικός.

Εγώ προσωπικά ανήκω σε αυτούς που όπως και ο Θανάσης πιστεύουν ότι το φόρουμ έκλεισε τον ωφέλιμο κύκλο του και δεν μπαίνω πια ούτε από συνήθεια. Ακόμα και σ'αυτό το ποστ ο sniper με τράβηξε..

Ας σκεφτούν οι από πάνω σε ποιους θέλουν να απευθύνονται. Η αναχρονιστική ιδέα περί «ανοιχτού σε όλους φόρουμ» δεν μπορεί πια να είναι η μοναδική φιλοσοφία του moto. Τίποτα δεν λειτουργεί έτσι!

zephyr1
03/01/2008, 11:38
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τρελαινεστε τοσο πολυ(ημουν και απων 3 μερες εκανα χιλιομετρα:p ).

Ολοι εμεις μηχανακια καβαλαμε αυτη ειναι οι κοινη μας αγαπη ,απο κει και περα οποιος την εχει δει οτι το φορουμ εχει γινει κομματι και αναγκη της ζωης του ας προσεχε.:rolleyes:

Οσον αφορα τα μελη ,ποιος ειναι σωστος ποιος λαθος και παλιοτερα ειμαστε καλυτερα αυτα ειναι μαλακιες ,παντα και παντου υπαρχουν οι καλοι και οι σπασικλες.
Αν θελετε μονο ατομα που καλυπτουν καποιες ιδιαιτεροτητες εφυγα πρωτος( καλως ή κακως οσοι καβαλανε ανηκουν στην ιδια οικογενεια), τουλαχιστον θα μπορουσατε να κανετε οτι το bikenet καθε τελος χρονου ξεκαθαρισμα τον fake μελων με αποτελεσμα μετα απο τοσα χρονια να εχει 2000 γνωστα μελη.Απ'οτι φαινεται ειναι μια δουλεια που δεν θελετε να κανετε -δεν ξερω ποσο δυσκολοι ειναι αλλα μοιαζει οτι θελετε να φαινομαστε πολυ.

Για το Δελεαρ τωρα ,δεν ερχομουνα συχνα- βασικα δεν τρελαθηκα κιολας απ΄την ολη φαση , οπως και τοσα μελη που ειναι εκτος Αθηνας δεν συμμετεχουν σ'αυτη την φαση, καποιοι βρηκαν λογο να δημιουργηθει μια κατασταση αναστατωσης για το που θα μαζευομαστε , και μονο που πηρε τετοια τροπη με αηδιαζει τελειως:yuck: .
Τοσα θεματα που προταθηκαν εδω μεσα (βλ. οδηγικη αγωγη κ.α) ειχαν την πληρη απαθεια πολλων που σκιζοντε για το που θα περασει καλυτερα ο κωλος μας.

Για μενα το moto.gr θα ηταν σωστο (επηδει συνοστιζει κοσμο γυρω απο την μοτοσυκλετα) να αγωνιζεται για το καλο του αναβατη και της μηχανης απεναντι στο κρατος στην αστυνομια και στο συνολο.
Οποτε και αν εγινε καποια τετοια προσπαθεια πηγε απατη.Ετσι και εγω προσαρμοστηκα στο χαβαλε και στην μαλακια να περναει η ωρα.Ακομα και οι λιγες βολτες που πηγα πιο πολυ καφες και μπλα -μπλα ηταν παρα χλμ. γιάυτο παω μονος μου.

Το πολυ το κυρ ελεησον το βαριετε και ο Χριστοδουλος.
:wave2:

el_hymador
03/01/2008, 11:54
@Θανο

Φιλε μου δεν πηρα θεση στο αν γουσταρω η δεν γουσταρω την κατασταση αυτη.

Η κατασταση απλως υπαρχει και ο καθενας αποφασιζει αν του κανει η δεν του κανει.

Το πως διαμορφωθηκε αυτο το κλιμα σιγουρα εσυ το ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα.

Οπως πολυ σωστα λες ειναι ενας κυκλος ο οποιος εκλεισε (η ανοιξε;)...τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω η καθημερινη δικτυακη -και οχι μονο- τριβη μεταξυ των ανθρωπων αναποφευκτα τους εφερε πιο κοντα...τουλαχιστον πιο κοντα απο το να περιοριζονται απλως στην παραθεση αμιγως μοτοσικλετιστικων θεματων.

Φανταζομαι οτι οι δημιουργοι αυτου του forum ισως να μην ειχαν αυτες τις βλεψεις.

Αλλα πιστευω οτι το moto.gr (και το καθε forum) το διαμορφωνουν αποκλειστικα οι χρηστες του.

Οποτε πες μου ποια κρητηρια μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο εδω και περα για να αντιστραφει αυτο το κλιμα.

Να το αλλαξουμε;

Πολυ ευχαριστως, αλλα οπως ειπα και στο πρωτο post και επειδη πιστευω στην προσωπικη βουληση του καθενος, αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να γινει με την συνδρομη ολων μας.

Ποιος θα ειναι ο ανθρωπος (και η ομαδα ανθρωπων) που θα αναλαβει το moderating σε αυτο το εγχειρημα;

Τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω, θα πρεπει καθημερινα να ξυριζονται επι μερους σχεδον ολα τα θεματα που παιζουν...

Αν θελουμε να αλλαξει μορφη το forum, δεν εχει ημιμετρα και αποχρωσεις του γκρι....η ασπρο η μαυρο θα ειναι τα πραγματα.

Αμεσο ξυρισμα οποιασδηποτε ασχετης συζητησης, παρεμβασης, σχολιου...

Εδω προκυπτει αλλο ενα θεμα ομως....πως καθοριζεται το τι ειναι ασχετο και σχετικο σε μια συζητηση;

Δεν μιλαω για ξεμπο*ρδελιασμα ενος Post με βρισιες και ανελεητο spam, μιλαω για την συνηθη τροπη που εχει το 98% των Post εδω μεσα...παιζουν 10-15 σοβαρες απαντησεις και μετα καποιος πυροδοτει τον χαβαλε, τις διαμαχες, ασχετες συζητησεις κτλ.

Θάνος
03/01/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
@Θανο

Φιλε μου δεν πηρα θεση στο αν γουσταρω η δεν γουσταρω την κατασταση αυτη.

Η κατασταση απλως υπαρχει και ο καθενας αποφασιζει αν του κανει η δεν του κανει.

Το πως διαμορφωθηκε αυτο το κλιμα σιγουρα εσυ το ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα.

Οπως πολυ σωστα λες ειναι ενας κυκλος ο οποιος εκλεισε (η ανοιξε;)...τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω η καθημερινη δικτυακη -και οχι μονο- τριβη μεταξυ των ανθρωπων αναποφευκτα τους εφερε πιο κοντα...τουλαχιστον πιο κοντα απο το να περιοριζονται απλως στην παραθεση αμιγως μοτοσικλετιστικων θεματων.

Φανταζομαι οτι οι δημιουργοι αυτου του forum ισως να μην ειχαν αυτες τις βλεψεις.

Αλλα πιστευω οτι το moto.gr (και το καθε forum) το διαμορφωνουν αποκλειστικα οι χρηστες του.

Οποτε πες μου ποια κρητηρια μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο εδω και περα για να αντιστραφει αυτο το κλιμα.

Να το αλλαξουμε;

Πολυ ευχαριστως, αλλα οπως ειπα και στο πρωτο post και επειδη πιστευω στην προσωπικη βουληση του καθενος, αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να γινει με την συνδρομη ολων μας.

Ποιος θα ειναι ο ανθρωπος (και η ομαδα ανθρωπων) που θα αναλαβει το moderating σε αυτο το εγχειρημα;

Τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω, θα πρεπει καθημερινα να ξυριζονται επι μερους σχεδον ολα τα θεματα που παιζουν...

Αν θελουμε να αλλαξει μορφη το forum, δεν εχει ημιμετρα και αποχρωσεις του γκρι....η ασπρο η μαυρο θα ειναι τα πραγματα.

Αμεσο ξυρισμα οποιασδηποτε ασχετης συζητησης, παρεμβασης, σχολιου...

Εδω προκυπτει αλλο ενα θεμα ομως....πως καθοριζεται το τι ειναι ασχετο και σχετικο σε μια συζητηση;

Δεν μιλαω για ξεμπο*ρδελιασμα ενος Post με βρισιες και ανελεητο spam, μιλαω για την συνηθη τροπη που εχει το 98% των Post εδω μεσα...παιζουν 10-15 σοβαρες απαντησεις και μετα καποιος πυροδοτει τον χαβαλε, τις διαμαχες, ασχετες συζητησεις κτλ.

Καλά τώρα μπορεί και να κατάλαβα λάθος, μου φάνηκε όπως διάβασα την απάντηση σου ότι σου αρέσει το φόρουμ όπως είναι. Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γι'αυτό που συζητάμε, πες ότι δεν το είπα.

Τώρα σχετικά με το αν θ'αλλάξει το φόρουμ και με τι κριτήρια θα γίνει κάτι τέτοιο, δεν το αποφασίζω εγώ. Αν γινόταν μία κίνηση ανανέωσης, τον πρώτο λόγο θα είχαν οι δημιουργοί και ιδιοκτήτες του site και ο τρόπος θα μπορούσε να βρεθεί αν υπήρχαν ιδέες, όρεξη και φυσικά χρόνος.

Ωστόσο δεν είναι καν απαραίτητο ν'αλλάξει κάτι. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει έτσι όπως είναι. Αν ψηφίζαμε θα ήμουνα υπέρ της ριζικής ανανέωσης. Προς το παρόν και επειδή έχω καταλάβει ότι τίποτα δεν αλλάζει, απλά δεν μπαίνω. Αν το σκεφτείς λίγο θα δεις ότι δεν τρέχει και τίποτα...

Όπως είπα.. οι από πάνω αποφασίζουν σε ποιους θέλουν να απευθύνονται. Κάποιοι θα μένουν και κάποιοι θα φεύγουν.

crs-k
03/01/2008, 12:29
Θα διαφωνησω λιγο (και) με τον Θανο (τι πρωτοτυπια! :lol: ) στο θεμα του "τελους" του moto.gr...

Ας σκεφτουμε λιγο ΟΛΟΙ πως ειμαστε με τις (μοτοσυκλετιστικες) παρεες μας, σε μια βολτα, σε μια καφετερεια, σ' ενα σπιτι ή οπουδηποτε αλλου.

Σιγουρα ενα μεγαλο μερος της κουβεντας μας αφορα τις μηχανες, αλλα κουβεντιαζουμε και χιλια δύο αλλα πραγματα που μας απασχολουν.

Ετσι γνωρισα το moto.gr κι ετσι ειναι ακομα σ' ενα μεγαλο βαθμο.
Ενα μοτοσυκλετιστικο στεκι που πινοντας (virtual) το ποτακι μας "κουβεντιαζουμε".

Λεμε για το τι μηχανακια θελουμε να παρουμε.
Ρωταμε τους παλιοτερους πραγματα που μας ενδιαφερουν.
Λεμε για τις "καγκουριές" μας.
Συμφωνουμε στο οτι πρεπει να γινονται με μέτρο...
Μιλαμε για εξοπλισμο.
Αφηγουμαστε τις βόλτες μας.
Κανονιζουμε καινουργιες.
Σιγουρα ομως μεσα σ' αυτες τις κουβεντες θα υπαρχουν και ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ της ζωης, μιας κι ειμαστε πολυδιαστατα όντα (θελω να πιστευω) κι ΟΧΙ "κολλημενοι" μονο με το μηχανακι μας.

Ετσι "γνωριζομαστε" και συμπαθουμε ή αντιπαθουμε ο ενας τον αλλον.

Οταν κανονιζεται μια βολτα π.χ. εγω (κι ο καθενας μας νομιζω) θα ηθελα να ξερω 5 πραγματα για τα παιδια με τα οποια θα παω παρεα.
Αυτα τα πραγματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τα μαθεις μιλωντας ΜΟΝΟ για μηχανες! :nono:

Σκεφτητε το τι συζητατε οταν κατσετε για ξεκουραση και καφε σε καποια βολτα που υπαρχουν "άγνωστοι" στην μοτοπαρεα...
- Απο που εισαι φιλε?
- Τι δουλεια κανεις?
- Τι ενδιαφεροντα εχεις?
- Που μενεις?
- .......

Κι ενα σωρο "ασχετες" ερωτησεις, γιατι εχουμε ΑΝΑΓΚΗ να γνωρισουμε καλυτερα τον συνοδοιπορο μας!

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ γινεται κι εδω μεσα! :smilea:




Να δουμε λιγο και το (καταραμενο για πολλους) spam...

Επειδη εχω βασικη αρχη οτι ΔΕΝ υπαρχει μονο ασπρο ή μαυρο πουθενα στην ζωη, ετσι βλεπω και το spam!

Υπαρχουν περιπτωσεις που οντως γινεται ενας κατακλυσμος απο σπαμοποστς και καθισταται "αχρηστη" μια κουβεντα.

Υπαρχουν ομως και πολλες περιπτωσεις που μια "εξυπνη" ατάκα προσφερει εκεινο το γέλιο που τοσο μας λειπει στην καθημερινοτητα μας.

Υπαρχουν περιπτωσεις που ενα "ειρωνικο" σχόλιο ειναι μια ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ απαντηση σε καποιον, κι ΟΧΙ σπαμ!



Πανω σ' ολα τα παραπανω εχει "στηριχτει" μεχρι τωρα το moto (κατα την γνωμη μου παντα) κι εχει φτασει εδω που εχει φτασει.

Μεσα σ' αυτο το "ευχαριστο" κλιμα, θα συμφωνησω οτι εχουν μπει κι ανθρωποι που τους ενοιαζε ΜΟΝΟ η "παρεα" κι οχι οι μηχανες.

Αυτο ομως ειναι αναποφευκτο στην ζωη.
Σε καθε παρεα (με καποιο συγκεκριμενο ενδιαφερον) θα μπαινουν (και κατα κανονα γινονται αποδεκτοί) κι ανθρωποι που νοιαζονται ΜΟΝΟ για την παρεα.


Συμφωνω στο να "περιοριστουν" καπως τα εντελως ασχετα θεματα, αλλα οχι στο να απαγορευτουν δια ροπαλου.

ΔΕΝ μ' αρεσουν οι "εκκαθαριστικες" επιχειρησεις.

Μ' αρεσει να υπαρχει σεβασμος προς τον συνομιλητή σου.


Ειναι (πιστευω) απλά πραγματάκια που με την βοηθεια ΟΛΩΝ μπορουν να κανουν (οπως κανουν τοσα χρονια) την καθημερινότητά μας καπως καλυτερη! :cool:

Θάνος
03/01/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειναι (πιστευω) απλά πραγματάκια που με την βοηθεια ΟΛΩΝ μπορουν να κανουν (οπως κανουν τοσα χρονια) την καθημερινότητά μας καπως καλυτερη! :cool:

Αν όμως σε μία παρέα που πίνει το ποτό της έρθει ένας καινούργιος τότε δύο πράγματα θα συμβούν. Είτε θα γουστάρει που κάνετε πλάκα και θα μείνει γιατί κι αυτός είναι του χαβαλέ είτε θα τον τραβήξει μία κουβέντα που κάνετε και θα μείνει από ενδιαφέρον.

Αν και δεν μπορούμε να εξομοιώσουμε με τέτοια παραδείγματα το κλίμα του φόρουμ, νομίζω ότι με τόσο κόσμο η κατάσταση έχει πάει στα άκρα. Δεν σου κάνει εντύπωση που τόσα παλιά μέλη έχουν εξαφανιστεί εντελώς ή απλά παρακολουθούν σιωπηλοί;

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, απλά κάποτε που ήμασταν λιγότεροι γινόντουσταν με τη σωστή δόση.

Τέλος πάντων.. όλα τα πράγματα κάποια στιγμή θέλουν την ανανέωση τους. Για μένα η στιγμή αυτή έχει έρθει για το moto εδώ και πολύ καιρό.

gcrook
03/01/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Από THEOD



Το moto σήμερα είναι πράγματι το καθημερινό στέκι, αλλά είναι μόνο αυτό. Πιστεύω ότι η μεγαλύτερη μερίδα των ενεργών χρηστών του moto γουστάρουν το ευχάριστο κλίμα της παρέας και όχι την ενημέρωση ή την επαφή με τη μοτοσυκλέτα που προσφέρει το φόρουμ και αυτό με τον καιρό θα γίνεται όλο και πιο ξεκάθαρο. Σε λίγο καιρό, αν όχι ήδη, ο τίτλος moto θα είναι μόνο εθιμοτυπικός.

Εγώ προσωπικά ανήκω σε αυτούς που όπως και ο Θανάσης πιστεύουν ότι το φόρουμ έκλεισε τον ωφέλιμο κύκλο του και δεν μπαίνω πια ούτε από συνήθεια. Ακόμα και σ'αυτό το ποστ ο sniper με τράβηξε..



Πριν απο εναμιση χρονο που παραιτηθηκα απο μοντ ειχα γραψει "ολα τα φορα κανουν τον κυκλο τους,και ευχομαι ο συγκεκριμενος να αργησει πολυ να κλεισει" .
Δεν ξερω αν εχει κλεισει ακομα οπως λεει ο Θανος αλλα ξερω οτι αυτος ο χωρος πρευσβευει ακομα κατι θετικο και αυτο δεν μπορει να το παραβλεψει κανενας.
Επισης αφηνω τον καθ'ενα να κρινει το μεριδιο ευθυνης που του αναλογει και εγω πρωτος ξερω οτι εσφαλλα.

Οσο υπαρχουν ακομα βολτες,τρακντεις,μοντελα,νεα,τεχνικα,ταξιδιωτικα κτλ και οσο καποιοι θα καταβαλλουν προσπαθεια και θα αφιερωνουν προσωπικο χρονο για να ανακυκλωνουν την γνωση και να την συμπληρωνουν αρνουμαι προσωπικα να παραιτηθω.

Απλα οπως ειπε και εκλεκτος φιλος και συμφορουμιτης προσφατα "οι σκατουλες ξεκινησαν να επιπλεουν και τωρα μας παιρνει η μυρωδια" .

Με συγχωρειτε τωρα παω να ξαναβουλιαξω....:lol: :lol: :wave2:

el_hymador
03/01/2008, 20:26
Αν σβησει κανεις τα section

Γενικες

Ανεκδοτα - Humor

Στραβα και αναποδα

Ιστοριες του δρομου

Αναζητησεις - σκεψεις - προβληματισμοι

και αφησει ΕΝΑ μονο για γενικη κουβεντα, αλλα με πολυ τσαμπουκαλεμενο moderating...

VOILA!!

Εχετε ενα hard-core μοτοσικλετιστικο forum.

Πειτε τι θελετε να το δοκιμασουμε στην τελικη

:wave2:

zoropatra
04/01/2008, 18:35
διαβασα οσο μπορουσα το θρεντ,και εγω εχω σπαστει με οσα γινονται,και για παραδειγμα μπορει να εχω κανει και εγω καποιες παρατυπιες και να μην το εχω καταλαβει....απλα αν το εκανα δεν μου ειπε κανεις εκανες μαλακια παρε μια κιτρινη καρτα!

επισης δεν ειναι και ωραιο να κλειδωνουν τα ποστ που φτοιαχνουν οι (νεοι κυριως)μοδιστροι και τα ποστ που
φτοιαχνουν οι απλοι χρηστες να ειναι ανοιχτα......αυτο δεν μου αρεσει καθολου ομως.........

για κοιταξτε το παρακαλω...........:beer: :beer: :beer:

byron
04/01/2008, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
επισης δεν ειναι και ωραιο να κλειδωνουν τα ποστ που φτοιαχνουν οι (νεοι κυριως)μοδιστροι και τα ποστ που
φτοιαχνουν οι απλοι χρηστες να ειναι ανοιχτα......αυτο δεν μου αρεσει καθολου ομως.........

για κοιταξτε το παρακαλω...........:beer: :beer: :beer:

Εκτός από κάποια θέματα που κλειδώνονται μέχρι να τελειώσει ο mod τα ποστ (πχ. crs-k ταξιδιωτικά) που έχεις δεί κλειδωμένα θέματα. Δεν έχω δει κάτι. Εχεις κάποιο παράδειγμα?

Akatanomastos
04/01/2008, 20:18
meta apo mia poli omorfi <<epafi>> akoustiki kai optiki pou eixa ksimeromata me ena ninja girnontas apo el.vel. siniditopoiisa pos sto moto.gr sizitame perisotero ta themata pou mas <<xorizoun>> para ta koina, afta pou mas enonoun