PDA

View Full Version : δίχρονα vs τετράχρονα



Σελίδες : [1] 2

tati
02/01/2008, 09:00
μπορούμε να έχουμε ενα θρεντ ειδικά για αυτό το θέμα? Να αναφερθούν οι διαφορές, τα συν και τα πλην του καθένα, ο τρόπος οδήγησης που χρειάζεται, οι τυχόν δυσκολίες που θα συναντήσει κάποιος αναβάτης αν είναι της μιας σχολής και αποφασίσει να περάσει στην απένταντι όχθη...

και ότι άλλο θεωρείτε σχετικό



;) :beer: :beer:

nikos force
02/01/2008, 09:24
Γιουπι...πολυ φιλοσοφικη αναζητηση σηκωνει αυτο το ερωτημα...θα σου εστιασω στο ενα μεγαλο αρνητικο και στο ενα μεγαλο θετικο το οποιο βρισκω(εγω και) στα 2τ και απο κει και περα καταλαβαινεις τα υπολοιπα...θετικο...ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ...δεν σε τραβανε πουθενα...ι λειτουργεια απο το μοτερακι τους δεν την νιωθεις να σε ζοριζει...απο κει και περα το μεγαλο αρνητικο...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ και δυσκολευομαι πολυ...ειναι το φρενο του μοτερ...απλα δεν υπαρχει...αυτα...

dirtbird
02/01/2008, 09:31
ωχ......:rolleyes: :rolleyes:

nikos force
02/01/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ωχ......:rolleyes: :rolleyes: Ωχχχχχ??? Γιατι ωχχχχχ???εγω δεν ξαναμιλαω ....ειπα το my point of view…το δικο σου το ξερουμε αλλα δεν μας το εχεις δικαολογησει ποτε...:D

tati
02/01/2008, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ και δυσκολευομαι πολυ...ειναι το φρενο του μοτερ...απλα δεν υπαρχει...αυτα...

άρα αναγκαστικά μαθαίνει κανείς να χρησιμοποιεί φρένα σωστά:wacko: ???

dirtbird
02/01/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Ωχχχχχ??? Γιατι ωχχχχχ???εγω δεν ξαναμιλαω ....ειπα το my point of view…το δικο σου το ξερουμε αλλα δεν μας το εχεις δικαολογησει ποτε...:D

Το ωχ... πάει γενικώς....


Ξανά... ωχ...:( :(

tati
02/01/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Ωχχχχχ??? Γιατι ωχχχχχ???εγω δεν ξαναμιλαω ....ειπα το my point of view…το δικο σου το ξερουμε αλλα δεν μας το εχεις δικαολογησει ποτε...:D

(δε νομίζω πως πήγαινε γιά σένα το ωχ...)



και επίσης όσοι μιλάνε για δίχρονα απο προσωπική τους εμπειρία ελπίζω να αναφέρονται σε 2τ τελευταίων ετών και οχι προπολεμικά:alien: :lol:

alex14
02/01/2008, 09:46
Ωραιο θρεντ.

Για να ακουσουμε την γνωμη των εμπειρων.:smokin:

nikos force
02/01/2008, 09:48
Το σπαμ is allowed????????????




(oh goddd pleasseeeee)

tati
02/01/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Το σπαμ is allowed????????????




(oh goddd pleasseeeee)

OXI:evil: :evil:

:rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
02/01/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Το σπαμ is allowed????????????




(oh goddd pleasseeeee)

Γράψε ότι θέλεις και θα δούμε....:evil:

εννοείται ότι άμα δω πειργραφές του στυλ 'ο μπάρμπας από το χωριό πήρε ένα αλυσσοπρίονο χουξβάρνα που τουτ και τατ', θα σβηστεί εν τη γεννέσει.. :smilea:

tati
02/01/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γράψε ότι θέλεις και θα δούμε....:evil:



σπαμ ον

είσαι μοντ????(χωρίς ειρωνική διάθεση! εννοείται)

σπαμ οφ

nikos force
02/01/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
σπαμ ον

είσαι μοντ????(χωρίς ειρωνική διάθεση! εννοείται)

σπαμ οφ ohhh yes i think his is from now on

dirtbird
02/01/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
σπαμ ον

είσαι μοντ????(χωρίς ειρωνική διάθεση! εννοείται)

σπαμ οφ

Γιατί οι mods δεν σπαμάρουν?:confused:

ο άλλος στα Triumph έχει ταμπουρωθεί και περιμένει την D-Day.. :eek: :rotflmao: :rotflmao:

tati
02/01/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί οι mods δεν σπαμάρουν?:confused:

ο άλλος στα Triumph έχει ταμπουρωθεί και περιμένει την D-Day.. :eek: :rotflmao: :rotflmao:

οχι να ευχηθώ απλά καλή πορεία!!

και να πώ ωχχχ για (εμάς τους μη μοντς) :rotflmao:

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
02/01/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ο άλλος στα Triumph έχει ταμπουρωθεί και περιμένει την D-Day.. :eek: :rotflmao: :rotflmao:

O "αλλος στα triumph" έχει διχασμό προσωπικότητας καθώς ειναι μοντ και σε αγγλικα και σε γερμανικά μηχανάκια :lol: :lol: :lol: :uplate:

Ευτυχως που η triumph ιδρύθηκε απο Γερμανό κι έτσι ισορροπούν τα πράγματα κάπως :rotflmao:

STOYBI
02/01/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το ωχ... πάει γενικώς....


Ξανά... ωχ...:( :(

Κατι θυμομουν...... :winka:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=37864&highlight=%C4%C9%D7%D1%CF%CD%C1

:wave2:

zoropatra
02/01/2008, 11:51
ΚΥΡΙΕ ΚΥΡΙΕ!!!ΝΑ ΠΩ?

εγω απο την μικρη μου εμπηρια στα διχρονα και γενικα στο χωμα θα πω πως:

θετικα διχρονου

1)βαρος πολυ ποιο ελαφρυ απο ενα τετραχρονο
2)συντηρηση...πολυ ποιο ευκολη και πολυ ποιο οικονομικη.....

αρνητικα διχρονου
1)δεν εχει γκαζι χαμηλα....
2)καταναλωση....

θετικα τετραχρονου

1)σταθερο γκαζι......
2)φρενο μοτερ....


για εμενα με την μικρη εμπηρια μου αυτα ειναι τα κυριοτερα θετικα του ενως που ειναι αρνητικα για
το αλλο.......παρ ολα αυτα διχρονο για παντα!!!!

tati
02/01/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
παρ ολα αυτα διχρονο για παντα!!!!

παρόλα αυτά.........αυτο??:(

δεν υπάρχει κανείς να υποστηρίζει 4τ??

Julius
02/01/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κατι θυμομουν...... :winka:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=37864&highlight=%C4%C9%D7%D1%CF%CD%C1

:wave2:

Το ερώτημα 2Τ ή 4Τ είναι μέγιστο φιλοσοφικό ερώτημα που ανά τους αιώνες έχει απασχολήσει την επιστημονική κοινότητα

Το θέμα έχει και κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις και μόνο έτσι μπορούμε να το προσεγγίσουμε, καιιιι συνεχίζω….


Έάν έχεις φράγκα και χρόνο και δεν σε απασχολεί κόστος αγοράς, συντήρησης κλπ μπορείς εύκολα να πάς σε τετράχρονο που είναι φιλικότερο στην χρήση αλλά ποιο βαρύ στην αίσθηση και στο σήκωμα από το χαντάκι.

Εάν σε απασχολεί το κόστος αγοράς και συντήρησης, εάν είσαι σχετικά γυμνασμένος και έχεις τουλάχιστον μέτρια φυσική κατάσταση, αυτοκίνητο με κοτσαδόρο και τρειλερουμπα. Πας σε μεγάλο δίχρονο 250+ το οποίο δεν σπάει δεν χαλάει, θέλει μόνο ένα μπουζί την σαιζόν και μια αλλαγή λαδιών κιβωτίου. Όχι τόσο φιλικό στην πρώτη επαφή αλλά εάν το έχεις λίγο και δεν σου κρεμάνε τα χέρια στο δεκάλεπτο μπορεί να κάνεις θαύματα επάνω στην σέλα του (άσε που σηκώνετε με το ένα χέρι).

Περισσότερα σε λίγο γιατί το έχουνε κάνει American bar στα άλλα forums :evil:




:wave2:

zoropatra
02/01/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
παρόλα αυτά.........αυτο??:(

δεν υπάρχει κανείς να υποστηρίζει 4τ??

κοιτα να δεις......τα διχρονα ειναι ποιο πολυ για πιστα....δηλαδη μονοπατια κτλ δεν δουλευουν οπως
θα δουλευε ενα τετραχρονο....το μηχανακι το δικο μου (RM125)το δουλευω σε λαθος συνθηκες....ποιο πολυ παω εντουρο παρα πιστα.....και γιαυτο οταν παω εντουρο μου φευγει ο ποπος
λιγο παραπανω απο αυτους που εχουν τετραχρονο....αλλα και το αντιθετο γινεται στην πιστα....υπαρχουν φορες που μετανιωσα που το πηρα και αλλες που γουσταρω.....τι να σου πω....οδηγας και τα δυο και οποιο σου κατσει καλυτερα το περνεις.



υ.γ συγνωμη.....εχεις μηχανη ή ρωτας για να δεις τι θα παρεις?

tati
02/01/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra


υ.γ συγνωμη.....εχεις μηχανη ή ρωτας για να δεις τι θα παρεις?

δεν είναι θρεντ με σκοπό να βγάλω μια απόφαση. Φιλοσοφικά τα συν και τα πλην...

αλλά μεσου αυτού προσπαθώ να βγάλω και μια απόφαση:lol:

:beer:

dirtbird
02/01/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
κοιτα να δεις......τα διχρονα ειναι ποιο πολυ για πιστα....δηλαδη μονοπατια κτλ δεν δουλευουν οπως
θα δουλευε ενα τετραχρονο....το μηχανακι το δικο μου (RM125)το δουλευω σε λαθος συνθηκες....ποιο πολυ παω εντουρο παρα πιστα.....και γιαυτο οταν παω εντουρο μου φευγει ο ποπος
λιγο παραπανω απο αυτους που εχουν τετραχρονο....αλλα και το αντιθετο γινεται στην πιστα....υπαρχουν φορες που μετανιωσα που το πηρα και αλλες που γουσταρω.....τι να σου πω....οδηγας και τα δυο και οποιο σου κατσει καλυτερα το περνεις.



υ.γ συγνωμη.....εχεις μηχανη ή ρωτας για να δεις τι θα παρεις?

Με παράδειγμα τα παραπάνω *, καλό θα ήταν να γράφετε από δω και κάτω με τι μηχανάκια έχετε κάνει τις διαπιστώσεις σας.

* zoro, περιττό να σου πω ότι δεν είναι σωστό το συμπέρασμα σου (όχι αυτά που γράφεις για το μηχανάκι σου).

:wave2: :beer:

Julius
02/01/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra


αρνητικα διχρονου
1)δεν εχει γκαζι χαμηλα....
2)καταναλωση....

θετικα τετραχρονου

1)σταθερο γκαζι......
2)φρενο μοτερ....




Re man,

2t

1) ok to 125 den exei gazi xamila, alla ean pas ao 200ari enduro sosto rythmismeno kai epano to gazi xamila ftanei kai perisevei
2) se enduro mixanakia Den se apasxoli h parapano katanalosi (ektos ean trexeis rally) mia kai den ta xrisimopoieis kathe mera. diladi posos me endiaferei ean sthn volta poy ekana thn kyriaki ekapsa 6 h 9 litra

4t
1) ti stathero gazi? opos matheis einai re man, ego tora meta apo 1,5 xrono symviosis me to 2t den katalaveno ti grafeis
2) vlepe thn akrivos parapano apantisi + oti einai thema sinithias, mathe na ogideis 2t kai meta na deis oti auto to freno kinitira tha to egrafes sta meion



** prosthiki ****
proin idioktitis....
KTM 620
RMX250R
DRZ400E
KTM 300
kala to exei odigisei gia mia endurada h' gia volta safestata kai den metraei para mono h simviosi me motosykletes pou thn exeis dei se diafora edafoi kai se diaforetikes synthikes.

nikos force
02/01/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
παρόλα αυτά.........αυτο??:(

δεν υπάρχει κανείς να υποστηρίζει 4τ?? Κοιτα δεν ξερω κατα ποσο η λογικη μου εχει κοινη βαση...αλλα ειναι η εξης ...αν καταφερνα να ειμαι τελειως ξεκαθαρος με τον εαυτο μου τι θελω (πραγμα που ειναι δυσκολο σε αυτα τα χομπι) και κατεληγα οτι το 70-80% της χρησης θα ηταν φλαταδουρες με ανοιχτα κομματια τοτε χςρις σκεψη θα επαιρνα 4τ...απο κει και περα γενικα νιωθω πιο των 4τ λογω μοταρ ... δεδομενης ομως της μεικτης χρησης με σκοπο τη διασκεδαση που κανω στο χωμα(δηλαδη ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΤΣΕΙ) με εχει βολεψει αρκετα το 2τ ...τωρα εγω σαν νικος ...αν δεν καπνιζα,αν ημουν λιγο πιο τουμπανο σωματικα και ειχα και περισσοτερη υπομονη ισως και να επειθα των εαυτο μου οτι τα 4τ δεν εχουν τοσο αισθητη διαφορα αισθησης βαρους με τα 2τ... γενικα δεν τα γουσταρω ΚΑΘΟΛΟΥ τα 2τ...αλλα δεν ξερω...και εγω ειμαι ακομα μπερδεμενος ...

nikos force
02/01/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]Με παράδειγμα τα παραπάνω *, καλό θα ήταν να γράφετε από δω και κάτω με τι μηχανάκια έχετε κάνει τις διαπιστώσεις σας.

B] Kx 125
Exc 125
Drz 400
Sx4f50
Kxf450
Crf450
Δεν μου ερχονται αλλα που να εχς περασει καμποσο καμποσο στη σελα τους αλλα ...

tati
02/01/2008, 13:22
μια ερώτηση.....

το δίχρονο μήπως χρειάζεται εναν αναβάτη περισσότερο τεχνικό? να ξέρει ακριβώς τι κάνει?(δεν αναφέρομαι σε φυσική κατάσταση, ας τη θεωρήσουμε δεδομένη)

το δίχρονο "συγχωρεί" κάπως?

Julius
02/01/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
μια ερώτηση.....

το δίχρονο μήπως χρειάζεται εναν αναβάτη περισσότερο τεχνικό? να ξέρει ακριβώς τι κάνει?(δεν αναφέρομαι σε φυσική κατάσταση, ας τη θεωρήσουμε δεδομένη)

το δίχρονο "συγχωρεί" κάπως?


oso OOOLA ta ypoloipa kai isos logo meiomenou varous ligo perisotero

theoritika panta giati to "sygxorei" einai allo filosofiko erotima to opoio pera apo thn motosykleta exei na kanei kai me thn kolofardia toy anavati, to teren, thn antilipsi toy, thn fysiki toy katastasi, ta antanaklastika toy, thn eksikiosi toy me thn syggekrimeno motosykleta klp klp klp


diladi kai to mixanaki toy agiou georgiou (4T) na kykloforas ama eisai komenos apo thn kourasi kai exeis kapsei ta xeria sou, vlepeis to stouko na plisiazei kai den exeis kouragio poyte na to paratiseis na vrontiksei mono toy

geotriada
02/01/2008, 15:16
να πω και γω την ταπεινη μου αποψη. μιας και αυτο το διλημα με απασχολει αυτην την εποχη και μενα.
βασικα ενα ΣΥΧΡΟΝΟ 2τ με ενα 4τ εχουν ολο και λιγοτερες διαφορες.
οδηγοντας λοιπον το δικο μου (wrf450 o5) σε πιστα και μονοπατια, και αλαζοντας το
καπακι με του κολητου μου(ktm exc 250 05) διαπιστωνω οτι
1.το 4τ ειναι ποιο σταθερο
2.το 2τ ειναι ποιο ελαφρυ
3.το συγκεκριμενο 4τ εχει ποιο πολυ γκαζι(μαμμα τελειως)
4 το 2τ στριβει στα κλειστα ποιο καλα και το αντιθετο
και τελος εαν ασχολειστε με αγωνες 2τ ,εαν πατε μονο προπονησεις 4τ

OldMan
02/01/2008, 15:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και σταματήστε αυτό το βίτσιο με το φρένο του μοτέρ στα 4Τ .....
(εδώ και χρόνια προσπαθούν να το αποφύγουν γιατί ΔΕΝ βοηθάει στην οδήγηση !!!) :winka:

geotriada
02/01/2008, 15:34
επιτελους μια αληθεια''''''''

geotriada
02/01/2008, 15:37
γιαυτο ψηλωνουμε και το ρελαντι , για να μη φρεναρει

dirtbird
02/01/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και σταματήστε αυτό το βίτσιο με το φρένο του μοτέρ στα 4Τ .....
(εδώ και χρόνια προσπαθούν να το αποφύγουν γιατί ΔΕΝ βοηθάει στην οδήγηση !!!) :winka:

Αντών'μ, τα καλά .. είπαμε τα αφήνουμε για το τέλος... :winka:

OldMan
02/01/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντών'μ, τα καλά .. είπαμε τα αφήνουμε για το τέλος... :winka:
:blush: :blush: :blush:
συγγνώμη ... δεν υποψιάστηκα ...!!! :winka:

dirtbird
02/01/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
γιαυτο ψηλωνουμε και το ρελαντι , για να μη φρεναρει :nono:

geotriada
02/01/2008, 15:55
θελεις να συμπληρωσεις dirt και μπλοκαρει στα φρενα?

STOYBI
02/01/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
θελεις να συμπληρωσεις dirt και μπλοκαρει στα φρενα?

Θα εχεις προβλημα στα πολυ αργα κομματια με το σασμαν σου και η υπερθερμανση του μοτερ σου σε ακραιες καταστασεις θα ερχετε πολυ πιο ευκολα.... :rolleyes:

:wave2:

dirtbird
02/01/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
θελεις να συμπληρωσεις dirt και μπλοκαρει στα φρενα?
Μπορεί να σε βοηθάει και για αυτό που γράφεις αλλά σε κλειστά κομμάτια το να σηκώσεις το ρελαντι έχει και κάποια side effects, όπως το να σε 'ταξιδεύει' έξω από τη στροφή (και αυτό μπορεί να γίνεται και με μεγάλα δίχρονα, πχ. CR500).

Συνήθως ανέβαζαν το ρελαντί για βηξίματα-ρεψίματα που έσβηναν το μοτέρ (πχ. Husqy 610), δλδ. για να καλυφθούν ατέλειες του καρμπ.

geotriada
02/01/2008, 16:06
μιλαω κυριως για τις ειδικες οπου πας ταπα. το ειδα να το κανουν οι παγκοσμιοι στις
Σερρες

OldMan
02/01/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μιλαω κυριως για τις ειδικες οπου πας ταπα. το ειδα να το κανουν οι παγκοσμιοι στις
Σερρες
Εκεί δεν έχει να κάνει με το "φρενάρισμα" του τροχού, αλλά με το σβήσιμο του μοτέρ λόγω μπλοκαρίσματος του τροχού ...
(χώρια που αν αρχίσει και καβαλάει δόντια η αλυσίδα, δεν θα βγάλει τον αγώνα - με τους ρυθμούς που πάνε "αυτοί" ...) :winka:

STOYBI
02/01/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εκεί δεν έχει να κάνει με το "φρενάρισμα" του τροχού, αλλά με το σβήσιμο του μοτέρ λόγω μπλοκαρίσματος του τροχού ...
(χώρια που αν αρχίσει και καβαλάει δόντια η αλυσίδα, δεν θα βγάλει τον αγώνα - με τους ρυθμούς που πάνε "αυτοί" ...) :winka:

Αχ βρε tati που μας εφτασες κα εσυ με τις αποριες σου....... :uplate:

:lol: :lol: :lol:

dirtbird
02/01/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αχ βρε tati που μας εφτασες κα εσυ με τις αποριες σου....... :uplate:

:lol: :lol: :lol:

Για αυτό μία είναι η λύση...:winka: :winka:

πόση ώρα κρατιέμαι.... :rolleyes: :rolleyes:

OldMan
02/01/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
πόση ώρα κρατιέμαι.... :rolleyes: :rolleyes:
ξεσφίξου, μην πάθεις και τίποτε... :rolleyes: :rolleyes:

zoropatra
02/01/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Re man,

2t

1) ok to 125 den exei gazi xamila, alla ean pas ao 200ari enduro sosto rythmismeno kai epano to gazi xamila ftanei kai perisevei
2) se enduro mixanakia Den se apasxoli h parapano katanalosi (ektos ean trexeis rally) mia kai den ta xrisimopoieis kathe mera. diladi posos me endiaferei ean sthn volta poy ekana thn kyriaki ekapsa 6 h 9 litra

4t
1) ti stathero gazi? opos matheis einai re man, ego tora meta apo 1,5 xrono symviosis me to 2t den katalaveno ti grafeis
2) vlepe thn akrivos parapano apantisi + oti einai thema sinithias, mathe na ogideis 2t kai meta na deis oti auto to freno kinitira tha to egrafes sta meion



** prosthiki ****
proin idioktitis....
KTM 620
RMX250R
DRZ400E
KTM 300
kala to exei odigisei gia mia endurada h' gia volta safestata kai den metraei para mono h simviosi me motosykletes pou thn exeis dei se diafora edafoi kai se diaforetikes synthikes.


2)το θεμα με την καταναλωση ρε αδερφε δεν το λεω για οικονομικους λογους!!!!
απλα οταν παω βολτα θα πρεπει μαζι μου να κουβαλαω και βενζινη,γιατι εκει που παμε δεν εχει πρατηριο!!!!



3)οταν λεω σταθερο γκαζι,θελω να πω πως υπαρχουν καποια περασματα που δεν θες ο τροχος να γραφει!!!!για διαφορους λογους!!!!ε αυτο το διχρονο δεν το εχει!!!!

zoropatra
02/01/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Με παράδειγμα τα παραπάνω *, καλό θα ήταν να γράφετε από δω και κάτω με τι μηχανάκια έχετε κάνει τις διαπιστώσεις σας.

* zoro, περιττό να σου πω ότι δεν είναι σωστό το συμπέρασμα σου (όχι αυτά που γράφεις για το μηχανάκι σου).

:wave2: :beer:

μιας και οπως ειπα και στο πρωτο ποστ μου οτι ειμαι καινουριος στο χωμα....θα ηθελα αν δεν σου κανει
κοπος να μου πεις που ειμαι λαθος.

γιατι σιγουρα λογω μικρης εμπηριας βγαζω λαθος συμπερασμα.......απλα δεν το καταλαβαινω....

Vstrommer71
02/01/2008, 18:04
:a014:

dirtbird
02/01/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
μιας και οπως ειπα και στο πρωτο ποστ μου οτι ειμαι καινουριος στο χωμα....θα ηθελα αν δεν σου κανει
κοπος να μου πεις που ειμαι λαθος.

γιατι σιγουρα λογω μικρης εμπηριας βγαζω λαθος συμπερασμα.......απλα δεν το καταλαβαινω....

To λάθος στον συλλογισμό σου είναι ότι γενικεύεις χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα ένα μηχανάκι motocross σε χρήση enduro.

Eάν σώνει και καλά, με αυτό το μηχανάκι πρέπει να μείνεις για τα επόμενα 1-2 χρόνια, κοίτα εδώ (http://www.steahlyoffroad.com/weightsbak.php?s_description=&s_make=All+Makes&s_category=1) και μετά συζητάμε.:wave2:

Καιι Γιαννάκη κόψε τα :a014: γιατί μετά ούτε με Ηusqvarna 570 δεν θα ανεβαίνεις....:smokin:

kordix
02/01/2008, 19:48
Να πω και εγώ τη γνώμη μου. Τον τελευταίο χρόνο βολτάρω στο βουνό με ένα YZ 250 του 02΄ ενώ πριν είχα ένα CCM 404 Εντούρο.

Κάθε μηχανάκι έχει θετικά ή αρνητικά στοιχεία, κάπου τα καταφέρνει καλύτερα και κάπου όχι. Έτσι υπάρχουν τετράχρονα που δουλεύουν σα δίχρονα (δεν έχουν αρκετή ροπή χαμηλά, έχουν υπερβολική δύναμη ψηλά) και το αντίστροφο δηλαδή διχρονάκια ροπάτα και εύκολα σαν τα τετράχρονα. Απλά είναι θέμα τι μας ταιριάζει καλύτερα στον τρόπο που οδηγούμε αλλά και στο πορτοφόλι μας.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε (μια και η κουβέντα είναι φιλοσοφική) είναι να ξεζουμίζουμε με την καλή έννοια τα θετικά από το εκάστοτε μηχανάκι μας και να μην αφήνουμε δυο - τρεις αρνητικές λεπτομέρειες να μας χαλούν τη διάθεση. Αν έχεις διχρονάκι μπορεί σε κάποιο δύσκολο πέρασμα να θέλεις λίγο παραπάνω ροπή χαμηλά αλλά μην δίνεις σημασία, γιατί στα πιο πολλά μονοπάτια θα σε γεμίσει με χαρά με την αέρινη συμπεριφορά του.
Αντίθετα αν έχεις τετράχρονο στα πολύ κλειστά ίσως (ανάλογα το μοντέλο) σε κουράσει λίγο αλλά σε ανηφοριές και σε πιο ανοιχτά κομμάτια θα σε πορώσει.
Ρουφήξτε θετική ενέργεια από το μηχανάκι σας τετράχρονο ή δίχρονο και όταν το βαρεθείτε ή σας βαρεθεί πουλήστε το να το χαρεί κάποιος άλλος. Το προηγούμενο μηχανάκι το χάρηκα αρκετά, αυτό που έχω τώρα το χαίρομαι ακόμα περισσότερο.

Ναι διχρονάκι είναι αλλά έχει σεταριστεί και δουλεύει σαν τετράχρονο!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ - ΝΑ ΓΥΡΝΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ

iatrodikastis
02/01/2008, 19:52
Γράφω:



Το φρένο του κινητήρα,μετά από 1,5 χρόνια συμβίωσης με 2τ,στα 4τ αποτελεί γιά μένα μειωνέκτημα.


Τati,σκέψου πόσες φορές σε κατηφόρα πατάς συμπλέκτη γιά να απελευθερώσεις τον πίσω τροχό να πάει πιό γρήγορα.

Οταν πήρα το 200άρι,αντί του 400αριού,το έκανα λόγω βάρους.Το συνήθισα το δίχρονο εννοώ πρίν το στρώσω.


Βέβαια αυτά είναι προσωπική άποψη και ουδόλως να σε επιρρεάσει.

Vstrommer71
02/01/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Καιι Γιαννάκη κόψε τα :a014: γιατί μετά ούτε με Ηusqvarna 570 δεν θα ανεβαίνεις....:smokin:
Σε εντουρο,παιζεται.Στο 570SMR ανεβαινω σιγουρα!:lol: :lol:

Κι οχι τιποτα αλλα αλλα εχω χασει και καμμια 15αρια κιλα.Αμα πεσω κατω απο τριψηφιο σας κανω το τραπεζι! :beer:

jasondakar
02/01/2008, 19:57
προσωπικα τα τετραχρονα μου κολλανε καλυτερα στην οδηγηση μου δεν με νοιαζει για την παραπανω συντηρηση αλλα 2τ δεν μπορω να το παω οσο καλα οσο ενα 4τ.
πιστευω οτι ειναι περισσοτερο το τι σου κολλαει

DimChios
02/01/2008, 21:11
Προσωπικά, αν και δεν εχω ακομη τοσο μεγαλη εμπειρια...
ενα 4τ θα το απολάμβανα ίσως περισσότερο σε...λιγότερα όμως κομματια απο αυτα που παω ως τωρα με το 2τ!

ειπωθηκε και παραπανω...

βαλτε τα + και τα - και δειτε τι θελετε!

και τα 2 δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε!

την ευκολια ομως που μου δινει το 2τ στο κλειστο μονοπατι και πιστακι, δεν την αλλαζω επι του παρόντως!

....και ας βλαστημαω τα τσιγαρα μου στις αποτομες παρατεταμενες ανηφοριες που ακομα δεν εχω καταφερει να ανεβω με το 200αρακι! :(

πολυ σπρωξιμο ρε παιδι μου!

:sick:


α!!! και η ροπη του χαμηλα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιστευω!!!
:ninja:

dirtbird
02/01/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Σε εντουρο,παιζεται.Στο 570SMR ανεβαινω σιγουρα!:lol: :lol:

Κι οχι τιποτα αλλα αλλα εχω χασει και καμμια 15αρια κιλα.Αμα πεσω κατω απο τριψηφιο σας κανω το τραπεζι! :beer:

Μπράβο που δίνεις το καλό παράδειγμα :a012: :a013: :wave2:

marios8
02/01/2008, 21:40
Τάνια εγω ξέρεις ότι έκανα φιλότιμες προσπάθειες να συνηθίσω τα 2τ αλλα δεν.
Αυτά τα απότομα ξεσπάσματα δεν μου αρέσουν.
Προτιμώ ην γραμμηκότιτα των 4τ.
Πχ τότε στην Ανάβυσσο ευχαριστιόμουν περισσότερο το δικό σου από του σκίουρου.
Το μειονέκτημα των 4τ είναι το βάρος (πράγμα που το ξέρεις από πρώτο χέρι)
Αυτός είναι και ο λόγος που κατέληξα στο ελαφρύτερο 4τ


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

kordix
03/01/2008, 01:14
Συμφωνώ με το Μάριο ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα 4τ είναι το βάρος, και μάλιστα η αίσθηση του βάρους. Επειδή τα 2τ έχουν λιγότερες κινούμενες μάζες και πιο χαμηλά τοποθετημένες έχουν αυτή την ανάλαφρη αίσθηση. Ο τρόπος που αλλάζουν ακαριαία κατεύθυνση εξαρτάται από τον παραπάνω λόγο.Τα 110 κιλά ενός γεμάτου EXC250 2t είναι πολύ πιο ελαφρυά σε αίσθηση από τα ίδια σχεδόν κιλά ενός τετράχρονου 250.

Επίσης η έλλειψη φρένου από το μοτέρ ενός δίχρονου για μερικούς είναι πλεονέκτημα γιατί σου επιτρέπει να οδηγείς με ροή. Απλά χρειάζεται συνήθεια.

Κάποτε τα δίχρονα εντούρο απαιτούσαν πολύ συμπλεκτάρισμα από τον αναβατη, ενώ στα σύγχρονα δεν είναι απαραίτητο γιατί έχουν ομαλή και ροπάτη απόδοση.

OldMan
03/01/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ο τρόπος που αλλάζουν ακαριαία κατεύθυνση εξαρτάται από τον παραπάνω λόγο.
Και ο τρόπος που βγαίνουν ακαριαία από τον δρόμο σ'αυτό οφείλεται ... :winka:

Ο στρόφαλος των 4Τ και ο αντικραδασμικός άξονας - αν υπάρχει - "καθίζουν" το μηχανάκι στο έδαφος ...!!

(αυτό άλλοτε είναι ευπρόσδεκτο και άλλοτε είναι κατάρα ...) :lol:

STOYBI
03/01/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


(αυτό άλλοτε είναι ευπρόσδεκτο και άλλοτε είναι κατάρα ...) :lol: [/B]

+ 1000 :a013:

kordix
03/01/2008, 16:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Και ο τρόπος που βγαίνουν ακαριαία από τον δρόμο σ'αυτό οφείλεται ... :winka:


Αν οδηγάς όρθιος και παίζεις με τα πόδια στα μαρσπιέ πάνε εκεί που θες και μάλιστα με τη σκέψη...

Δρόμο; μήπως εννοείς μονοπάτι ή πάτημα; Για να βγει από το πάτημα πρέπει να κάνεις τρελή τσαχπινιά π.χ. να ανοίξεις άτσαλα το γκάζι. Αν οδηγάς με ροή δεν έχεις τέτοια προβλήματα ούτε με δίχρονο ούτε με τετράχρονο.

Τα 4τ σε βοηθάνε στο σταθερό γκάζι, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια γι΄αυτό πατάνε καλύτερα από τα δίχρονα γιατί όσο πιο πολύ ώρα ανοίγεις το γκάζι τόσο πιο πολύ ώρα φορτίζονται οι αναρτήσεις, άρα πατάνε καλά. Στα δίχρονα έχεις πολλές αλλαγές, μικρή διάρκεια οπότε συμπεριφέρονται διαφορετικά.

(κατάρα είναι τα 95+ κιλά μου που με έχουν "καθίσει" εδώ και καιρό και δεν πέφτουν με τίποτα)

nantin
03/01/2008, 21:27
ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε2 ΕΝΑ 426 ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ 250 ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟΥ 2001 ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ 07 .ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ .ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΜΗΧΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ .ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ Η ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ .ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ .ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΙΧΤΙΡΙΖΕΙΣ .ΕΠΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΣΟΥΖΕΣ ΚΑΙ ΝΤΡΙΦΤ .ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΕΡΑ ΟΧΘΗ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΕΛΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΕ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΟΓΩ ΜΕΙΒΩΜΕΝΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ .ΣΟΥΖΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ .ΤΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ Η ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΝΑΛΑΣΟΜΕΝΟ ΔΙΝΕΙ ΡΕΣΤΑ .ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΙΣΤΑΚΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΖΕΙΣ .ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ .ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΗ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ .ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ

STOYBI
03/01/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε2 ΕΝΑ 426 ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ 250 ΔΙΧΡΟΝΟ ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟΥ 2001 ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ 07 .ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ .ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΜΗΧΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ .ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ Η ΒΟΛΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ .ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ .ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΙΧΤΙΡΙΖΕΙΣ .ΕΠΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΣΟΥΖΕΣ ΚΑΙ ΝΤΡΙΦΤ .ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΕΡΑ ΟΧΘΗ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΕΛΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΕ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΟΓΩ ΜΕΙΒΩΜΕΝΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ .ΣΟΥΖΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ .ΤΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ Η ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΝΑΛΑΣΟΜΕΝΟ ΔΙΝΕΙ ΡΕΣΤΑ .ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΙΣΤΑΚΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΡΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΖΕΙΣ .ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ .ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΗ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ .ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ

Αδικη η συγκριση.... :winka:

Πολλα τα κατα.... Ειδικα του 426 ως προς τον υπολοιπο τετραχρονο ανταγωνισμο...:rolleyes:

:wave2:

nantin
03/01/2008, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αδικη η συγκριση.... :winka:

Πολλα τα κατα.... Ειδικα του 426 ως προς τον υπολοιπο τετραχρονο ανταγωνισμο...:rolleyes:

:wave2:

ΣΤΗ ΜΙΖΑ ΘΑ ΑΝΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑ ΜΑΖΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
03/01/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΣΤΗ ΜΙΖΑ ΘΑ ΑΝΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑ ΜΑΖΙ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και στην μιζα.... Και στις ανυπαρκτες χαμηλες του... Και στο μουλαρωμα του να παρει μπρος οταν πεφτει... και στις αναρτησεις του.........:winka:


:wave2:

nasos_wr426
03/01/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Και στην μιζα.... Και στις ανυπαρκτες χαμηλες του... Και στο μουλαρωμα του να παρει μπρος οταν πεφτει... και στις αναρτησεις του.........:winka:


:wave2:
ΚΟΙΤΑΞΕ,ΕΧΩ ΤΟ 426 7ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(ΣΑΝ ΕΝΤΟΥΡΟ ΚΑΙ ΣΑΝ SM).ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΧΤΗ ΟΥΤΕ ΒΙΔΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΚΤΟΣ ΜΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΤΙΖΑΣ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ,ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΣΑΝ ΔΙΧΡΟΝΟ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΜΗΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?
ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ WP
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ.

ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΟΧΟΣ 2Τ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΟΛΥ ΠΑΘΙΑΡΙΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΒΓΑΖΕ.
ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ 2Τ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ 4Τ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ.
ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ 4Τ

marios8
04/01/2008, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasos_wr426
...................ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΣΑΝ ΔΙΧΡΟΝΟ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ?...............

Φιλαράκο είσαι πολύ τυχερός. Ειδικά με αυτό το μοτόρι :wave2:

hararm123
04/01/2008, 22:55
Να σας πω και εγω την γνωμη μου σαν πρωην οδηγος 2τ (ΕΧC 200) mod 2000 αι νυν EXC 400 mod 2006 ...Τα μηχανακια ειναι τελειως διαφορετικα κατ εμε με μεγαλο πλεονεκτημα του 4τ .Αφ ενος τερειαζει πολυ περισοτερο στο μεγεθος μου 1.90 95κιλα αφ ετερου ειναι πολυ πιο ευκολο για τα δυσκολα κομματια της Κερκυρας (πολυ λασπη ρε παιδακι μου) Ειναι πολυ πιο σταθερο και πιο σιγουρο στους χειρισμους του.Μπορω να το πιλοταρω ορθιος ενω το 2τ δεν μπορω να εξηγησω γιατι δεν το ενοιωθα καλα κατω απο τα ποδια μου.Το 400 περναει τα παντα με μιση γκαζια ενω το 200αρι ετσι και εκανες κανα λαθος ξεμενες απο ροπη και κοιταζες να αποφυγεις την λασπη των αλλων.Να θεσω και εγω θεμα καταναλωσης(απαγορευτικη για μεγαλη βολτα) αλλα και μιζας......Οι αποψεις μου βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικες και αφορουν τα συγκεκριμενα μηχανακια..Αληθεια μπορει να μου πει κανεις την ιπποδυναμη του400 (φοραω ολοσωμη acrapovic)..

kordix
05/01/2008, 00:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
[B]Να σας πω και εγω την γνωμη μου σαν πρωην οδηγος 2τ (ΕΧC 200) mod 2000 αι νυν EXC 400 mod 2006 ...Τα μηχανακια ειναι τελειως διαφορετικα κατ εμε με μεγαλο πλεονεκτημα του 4τ


Και τα δύο μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ καλά αλλά το ένα έχει σχεδιαστεί το 2000 και το άλλο το 2006. Έξι χρόνια διαφορά είναι πολλά σε τέτοια μηχανάκια. Το 200 είχε άλλες αναρτήσεις, από τις πρώτες γενιές PDS, άλλη γεωμετρία σε σχέση με το 400 το οποίο πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή. Ίσως, και υποθετικά πάντα αν οδηγήσεις τώρα ένα πιο σύγχρονο 2τ EXC να σου κάθεται καλύτερα γιατί έχουν βελτιωθεί πολύ.

tati
05/01/2008, 08:10
να θέσω άλλη μια ερώτηση που έχει ξεκάθαρα να κάνει με "έλλειψη εμπειρίας" η διαφορά ενός δίχρονου με ένα ξερό, καθαρόαιμο τετράχονο ποιά είναι? μπορούν να συγκριθούν κατά κάποιο τρόπο?

ίδια κυβικά πχ ένα 250 2τ με ένα 250ξερό 4τ

και να αιτιολογήσω το σκεπτικό μου...εάν το καθαρόαιμο είναι νευρικό όπως ενα 2τ αλλά δε κάνει τα ξεσπάσματά του δε μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα περίπου μιας και απο θέμα κιλών είναι παρόμοια?

geotriada
05/01/2008, 10:23
τι ενοεις ξερο?

tati
05/01/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
τι ενοεις ξερο?
καθαρόαιμο, χωρίς πινακίδες, φωτα....πχ sxf250

geotriada
05/01/2008, 10:38
καλημερα tati .
τωρα παμε σε αλλο θεμα τα MXμηχανακια ,που εχουν αρκετες
διαφορες απο τα εντουρο.
αλλα επειδη φευγω για πιστακια θα επανελθω αργοτερα

tati
05/01/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
καλημερα tati .
τωρα παμε σε αλλο θεμα τα MXμηχανακια ,που εχουν αρκετες
διαφορες απο τα εντουρο.
αλλα επειδη φευγω για πιστακια θα επανελθω αργοτερα

ρώταγα τα ΜΧ από τα δίχρονα ποιες οι διαφορές ....

καλή προπόνηση ;)

(ΥΓ απο πληροφορίες το πιστάκι 1 ζεσταίνει:lol: )

grigorisK7
05/01/2008, 11:09
2χρονιλα μονο και μονο για τον @αυλα ηχο :D

hararm123
05/01/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
[B]Να σας πω και εγω την γνωμη μου σαν πρωην οδηγος 2τ (ΕΧC 200) mod 2000 αι νυν EXC 400 mod 2006 ...Τα μηχανακια ειναι τελειως διαφορετικα κατ εμε με μεγαλο πλεονεκτημα του 4τ


Και τα δύο μηχανάκια που αναφέρεις είναι πολύ καλά αλλά το ένα έχει σχεδιαστεί το 2000 και το άλλο το 2006. Έξι χρόνια διαφορά είναι πολλά σε τέτοια μηχανάκια. Το 200 είχε άλλες αναρτήσεις, από τις πρώτες γενιές PDS, άλλη γεωμετρία σε σχέση με το 400 το οποίο πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή. Ίσως, και υποθετικά πάντα αν οδηγήσεις τώρα ένα πιο σύγχρονο 2τ EXC να σου κάθεται καλύτερα γιατί έχουν βελτιωθεί πολύ.



Eχεις δικιο Σημερα που θα παμε βολτα θα δοκιμασω ενα Gas Gas 250 kai ενα Husqvarna 250 2τ και ταδυο που μολις αγοραστηκαν απο φιλους και θα επανελθω...

nantin
05/01/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Eχεις δικιο Σημερα που θα παμε βολτα θα δοκιμασω ενα Gas Gas 250 kai ενα Husqvarna 250 2τ και ταδυο που μολις αγοραστηκαν απο φιλους και θα επανελθω...

GAS GAS 250 RULEZZZZZZZZZZ


116148

dirtbird
05/01/2008, 17:44
Μου επιτρέπετε?:confused: :D

DimChios
05/01/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μου επιτρέπετε?:confused: :D


Να αρχισεις το ξυρισμα ή το κύρηγμα?

:confused: :lol:

hararm123
05/01/2008, 19:04
Τελικα ηρθε μονο ο φιλος με το gas gas και το πηρα μια βολτα σε πολυ δυσκολο καμματι με λασπονερα κλπ..Πιστευω οτι η ροπη του 4τ δεν αλλαζεται με τιποτα ειδικα σε κομματια που πρεπει να "ξελασπωσεις" με σχετικα μικρες ταχυτητες.Ειμαι λοιπον προθυμος να θυσιασω λιγο περισοτερο βαρος για ανεση.Στο κατω κατω οι διαφορες των δυο ειδων μοτο 2τ και 4τ εχουν και αμεση σχεση με το πως το απολαμβανει κανεις.Εγω παντως ψηφιζω 4τ δαγκωτο σεβομενος παντα τις αποψεις και την κ##λα των φιλων που ειναι αμετανοητοι 2χρονακηδες

kordix
05/01/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
.Εγω παντως ψηφιζω 4τ δαγκωτο σεβομενος παντα τις αποψεις και την κ##λα των φιλων που ειναι αμετανοητοι 2χρονακηδες

Σωστή αντιμετώπιση, το εντούρο πάνω από όλα πρέπει να το ευχαριστέσαι.
Στο δικό μου μηχανάκι (YZ 250) αυτό είναι που μου αρέσει πιο πολύ, είναι joy machine, μηχάνημα παραγωγής αδρεναλίνης.

Αυτό ισχύει και για τα MX δίχρονα ή τετράχρονα. Υπάρχουν γραμμικά ή νευρικά (δίχρονα και τετράχρονα), διαλέξεις και παίρνεις. Ο καθένας έχει το δικά του κριτήρια αγοράς.

nantin
05/01/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Σωστή αντιμετώπιση, το εντούρο πάνω από όλα πρέπει να το ευχαριστέσαι.

Στο δικό μου μηχανάκι (YZ 250) αυτό είναι που μου αρέσει πιο πολύ, είναι joy machine, μηχάνημα παραγωγής αδρεναλίνης.

ΦΙΛΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ? ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΑ Η ΒΟΛΤΕΣ .ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ?

ΕΙΧΑ ΥΖ125 ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΟΝΟΠΑΤΑΔΕΣ .ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ

kordix
05/01/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΦΙΛΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ? ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΑ Η ΒΟΛΤΕΣ .ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ?

ΕΙΧΑ ΥΖ125 ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΟΝΟΠΑΤΑΔΕΣ .ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ

Το έχω ένα χρόνο. Κάνω τα πάντα, από πιστάκια, πίστες MX, εντουράδες, μονοπάτες, κτλ. Με έχει βολέψει μια χαρά. Δεν του έχω κάνει ακόμα τίποτα απλά αλλάζω λάδια κάθε 10 βόλτες και κανα μπουζάκι.

kordix
07/01/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
να θέσω άλλη μια ερώτηση που έχει ξεκάθαρα να κάνει με "έλλειψη εμπειρίας" η διαφορά ενός δίχρονου με ένα ξερό, καθαρόαιμο τετράχονο ποιά είναι? μπορούν να συγκριθούν κατά κάποιο τρόπο?

ίδια κυβικά πχ ένα 250 2τ με ένα 250ξερό 4τ

και να αιτιολογήσω το σκεπτικό μου...εάν το καθαρόαιμο είναι νευρικό όπως ενα 2τ αλλά δε κάνει τα ξεσπάσματά του δε μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα περίπου μιας και απο θέμα κιλών είναι παρόμοια?


Επαναφέρω τη κουβέντα γιατί ξεφύγαμε λίγο.
Όσο νευρικό και να είναι ένα τετράχρονο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με τον υστερικό τρόπο που ανεβάζει στροφές ένα δίχρονο. Για παράδειγμα ένα KXF 250 είναι πολύ πολύ γραμμικό σε σχέση με ένα ΚΧ 250 που για δίχρονο αποδίδει σχετικά γραμμικά. Και τα δύο είναι ΜΧ αλλά με το τετράχρονο θα πας αμέσως γρήγορα (διαπιστωμένο) ενώ με το δίχρονο χρειάζεται προσαρμογή. Όλα αυτά ισχύουν σε πίστα.

Σε μονοπάτια και τα δύο παραπάνω μηχανάκια (τυχαία επιλογή) δεν είναι ότι καλύτερο. Το τετράχρονο δεν έχει ροπή χαμηλά (αφού στις πίστες ΜΧ δεν γυρνάς σιγά) ενώ το δίχρονο έχει υπερβολική δύναμη. Και τα δύο είναι ελαφριά σε αίσθηση, αλλά έίναι φτιαγμένα να κινούνται συνέχεια στο όριο και σε πίστα.

Σε ενδιαφέρει ΜΧ ή εντούρο;

STOYBI
07/01/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Επαναφέρω τη κουβέντα γιατί ξεφύγαμε λίγο.
Όσο νευρικό και να είναι ένα τετράχρονο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με τον υστερικό τρόπο που ανεβάζει στροφές ένα δίχρονο. Για παράδειγμα ένα KXF 250 είναι πολύ πολύ γραμμικό σε σχέση με ένα ΚΧ 250 που για δίχρονο αποδίδει σχετικά γραμμικά. Και τα δύο είναι ΜΧ αλλά με το τετράχρονο θα πας αμέσως γρήγορα (διαπιστωμένο) ενώ με το δίχρονο χρειάζεται προσαρμογή. Όλα αυτά ισχύουν σε πίστα.

Σε μονοπάτια και τα δύο παραπάνω μηχανάκια (τυχαία επιλογή) δεν είναι ότι καλύτερο. Το τετράχρονο δεν έχει ροπή χαμηλά (αφού στις πίστες ΜΧ δεν γυρνάς σιγά) ενώ το δίχρονο έχει υπερβολική δύναμη. Και τα δύο είναι ελαφριά σε αίσθηση, αλλά έίναι φτιαγμένα να κινούνται συνέχεια στο όριο και σε πίστα.

Σε ενδιαφέρει ΜΧ ή εντούρο;

Τα διχρονα 250 συγκρινονται με τετραχρονα 450..... :rolleyes:

Τυχαια μεν η επιλογη σου αλλα αδικη ως προς το τετραχρονο ( ειδικα οσο αφορα την ροπη.....:)smilea:


:wave2:

kordix
07/01/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τα διχρονα 250 συγκρινονται με τετραχρονα 450..... :rolleyes:

Τυχαια μεν η επιλογη σου αλλα αδικη ως προς το τετραχρονο ( ειδικα οσο αφορα την ροπη.....:)smilea:


:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
να θέσω άλλη μια ερώτηση που έχει ξεκάθαρα να κάνει με "έλλειψη εμπειρίας" η διαφορά ενός δίχρονου με ένα ξερό, καθαρόαιμο τετράχονο ποιά είναι? μπορούν να συγκριθούν κατά κάποιο τρόπο?

ίδια κυβικά πχ ένα 250 2τ με ένα 250ξερό 4τ

και να αιτιολογήσω το σκεπτικό μου...εάν το καθαρόαιμο είναι νευρικό όπως ενα 2τ αλλά δε κάνει τα ξεσπάσματά του δε μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα περίπου μιας και απο θέμα κιλών είναι παρόμοια?


Προσπαθώ να απαντήσω στην παραπάνω ερώτηση.

iatrodikastis
07/01/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τα διχρονα 250 συγκρινονται με τετραχρονα 450..... :rolleyes:

Τυχαια μεν η επιλογη σου αλλα αδικη ως προς το τετραχρονο ( ειδικα οσο αφορα την ροπη.....:)smilea:


:wave2:


Αδιάβαστο σε βρίσκω.:rotflmao:

Εβαλε την ερώτηση παράθεση ο kostas yz,πριν από μένα.

Σωστοί πάντως και οι δύο.

STOYBI
07/01/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Αδιάβαστο σε βρίσκω.:rotflmao:

Εβαλε την ερώτηση παράθεση ο kostas yz,πριν από μένα.

Σωστοί πάντως και οι δύο.

Δεν διαβασα καθολου την παραθεση.... :sick:

Σορρυ...... :blush:

:wave2:

tati
08/01/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Σε ενδιαφέρει ΜΧ ή εντούρο;

επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ μξ μηχανάκι (τετράχρονο) απλά αναρωτιόμουν τι διαφορά έχουν από ένα δίχρονο ίδια κυβικά ή και απο ένα τετράχρονο εντουρο ίδια κυβικά.

Άστοχο ερώτημα υπό την έννοια οτι συγκρίνουμε δυο διαφορετικά πράγματα αλλά όπως και να χει κάποια σύγκριση θα υπάρχει..
:sick:

φαντάζομαι..

tati
08/01/2008, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μου επιτρέπετε?:confused: :D

ας το πάρει το ποτάμι...:lol:

dirtbird
08/01/2008, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ μξ μηχανάκι (τετράχρονο) απλά αναρωτιόμουν

Α)τι διαφορά έχουν από ένα δίχρονο ίδια κυβικά

Β) απο ένα τετράχρονο εντουρο ίδια κυβικά.



Α)είναι διαφορετικά μηχανάκια, δεν συγκρίνονται έτσι απλά


Β)συνήθως έχουν άλλο χρονισμό εκκεντροφόρων, άλλο σύστημα εξαγωγής, φώτα και διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις. Οι διαφορές στον κινητήρα σκοπό έχουν να αυξήσουν τη ροπή στις χαμηλές στροφές και μειώσουν την αμεσότητα στο γκάζι (να μην σπινιάρει εύκολα) ενώ αυτές του συστήματος εξαγωγής να περιορίσουν το θόρυβο ώστε να περνάει τις προδιαγραφές θορύβου και να μπορεί να βγάλει αριθμό κυκλοφορίας. Και οι δύο αλλαγές (κυρίως της εξάτμισης)έχουν επίπτωση στην απόδοση στις υψηλές στροφές, τόσο σε απόλυτα νούμερα όσο και σε υπερστροφία.

Κανονικά αυτό έπρεπε να είχες ρωτήσει από την αρχή, διατυπώνετε απλά για να παίρνετε σωστ΄'ες απαντήσεις.
:wave2:

marios8
13/01/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati



Ρε παλιοδιχρονάδες λέγε λέγε φαίνεται ότι το ψήσατε το κορίτσι :( :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

kordix
13/01/2008, 18:28
Ναι αλλά τώρα μπερδεύτικα εγώ, μετά τη χθεσινή βόλτα!
:rolleyes:

iatrodikastis
13/01/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ναι αλλά τώρα μπερδεύτικα εγώ, μετά τη χθεσινή βόλτα!
:rolleyes:

Στην επόμενη θα σου δώκω το μωρό να μπερδευτείς εντελώς.:rotflmao:

Ακουσον άκουσον να παγαίνεις το xr σαν καθαρό εντούρο.:eyepop:


Δηλαδής με ένα 250άρι τετράχρονο σαν του μάριου τι θα κάνεις?:uplate:

Καλά δεν λέω τα δίχρονα άλλη αίσθηση,αντρική.:sun:

Ελπίζω να βοήθησα.:rotflmao:

675
13/01/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί οι mods δεν σπαμάρουν?:confused:

ο άλλος στα Triumph έχει ταμπουρωθεί και περιμένει την D-Day.. :eek: :rotflmao: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol:


σπαμ οφ:rotflmao:

iatrodikastis
13/01/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
[B]Στην επόμενη θα σου δώκω το μωρό να μπερδευτείς εντελώς.:rotflmao:

Να μου το δώκεις γιατί με τέτοιο με βλέπω τελικά...


Για σύνελθε,

με την τεχνική και τα χέρια που διαθέτεις και το DRZ όνειρο θα το θεωρήσεις. :wave2:

dirtbird
13/01/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Για σύνελθε,

με την τεχνική και τα χέρια που διαθέτεις και το DRZ όνειρο θα το θεωρήσεις. :wave2:

Δεν ξέρω για τον Κώστα, αλλά εγώ αυτό το σχόλιο θα το εξελάμβανα ως προσβλητικό...:rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol:

iatrodikastis
13/01/2008, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν ξέρω για τον Κώστα, αλλά εγώ αυτό το σχόλιο θα το εξελάμβανα ως προσβλητικό...:rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol:


να το ξέρω,ευχαριστώ δεν θα σε πω ποτέ χερά και τεχνίτη...και είσαι ρε γμτ.:rotflmao:

dirtbird
13/01/2008, 21:38
Τα περί DRZ εννοούσα........:o :o

:lol: :lol:

iatrodikastis
13/01/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα περί DRZ εννοούσα........:o :o

:lol: :lol:

A συγγνώμη δεν το κατάλαβα.:rotflmao:

Πάντως το δικό μου το drz έχει γίνει καταπληκτικό παπί,δεν το αλλάζω με τπτ.Του φοράω και ΜΤ21 γιά τα παρτέρια.:rotflmao:

iatrodikastis
13/01/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Ανυπομονώ για την επόμενη βόλτα. Με αυτή τη παρέα τα μηχανάκια περνάνε σε δεύτερη μοίρα...:wave2:


+1000:wave2:

squirrel
14/01/2008, 09:25
:wave2: :wave2: :wave2:

KaTaNaS
19/03/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συνήθως ανέβαζαν το ρελαντί για βηξίματα-ρεψίματα που έσβηναν το μοτέρ (πχ. Husqy 610), δλδ. για να καλυφθούν ατέλειες του καρμπ.

παρων! :lol: