PDA

View Full Version : Μανέτες και χούφτες ?



zoropatra
02/01/2008, 18:07
επειδη εχω τρελαθει να αλλαζω μανετες που σπανε στην πτωση.....(σημερα εσπασα στον κολωκοτρονη,του συμπλεχτη) υπαρχει καποιο μυστικο....ωστε να μενει λιγο να κανω την δουλεια μου?

μιλαω παντα για του συμπλεχτη γιατι του φρενου σπαει η μιση.......

el_hymador
02/01/2008, 18:17
Βαζεις bars

Βαζεις μανετες οι οποιες εχουν ''αδυνατισμενο'' υλικο στις ακρες ωστε να σπαει ενα τμημα του μονο (και να μενει ενα σεβαστο μηκος για να κανεις την δουλεια σου)

Το φτιαχνεις αυτοματο και με κοντρα πεταλια καταργωντας τις μανετες:wacko:

zoropatra
02/01/2008, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
λίγο πιο σοβαρά

αν πέφτοντας δεν χτυπάς, και από το μηχανάκι μόνο οι μανέτες την ακούνε, καλά είσαι... :beer:

οταν λεω οτι εχω τρελαθει ειναι λιγο χοντρο,μεσα σε 4 μηνες εχω αλλαξει 2 μανετες.....καλη στατιστικη πιστευω για εμενα που εχω εμπηρια 4 μηνων μονο.απλα οταν πας μια βολτα και στο πρωτο μονοπατι μενεις
απο μανετα συμπλεκτη ειναι λιγο ξενερωτο.....γιατι σημερα αναγκαστηκα να γυρισω πισω λογω
οτι αυτη που πηρα ηταν λαθος.......

zoropatra
02/01/2008, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βαζεις bars

Βαζεις μανετες οι οποιες εχουν ''αδυνατισμενο'' υλικο στις ακρες ωστε να σπαει ενα τμημα του μονο (και να μενει ενα σεβαστο μηκος για να κανεις την δουλεια σου)

Το φτιαχνεις αυτοματο και με κοντρα πεταλια καταργωντας τις μανετες:wacko:

αν bars λες τις χουφτες εχω βαλει.....


οσο για το αδυνατισμενο υλικο στις ακρες δεν παιζει γιατι σπαει εκει που περναει η βιδα.....

Vstrommer71
02/01/2008, 18:30
Γιατι δεν δοκιμαζεις τις ''σπαστες'' μανετες(πχZeta)?Ειναι πιο ακριβες αλλα ειναι αρθρωτες και σπανε δυσκολοτερα.Εχει ο Λατσας
Εναλλακτικα εχεις δοκιμασει το κολπακι να αφησεις λιγο λασκα ξεσφιχτες τις βασεις των μανετων στο τιμονι?Εγω τις εχω καπως ετσι και παρ'ολες τος τουμπες που εχω φαει,κυκλοφορω με μιση μανετα φρενου αλλα του συμπλεκτη ζει ακομα

zoropatra
02/01/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Γιατι δεν δοκιμαζεις τις ''σπαστες'' μανετες(πχZeta)?Ειναι πιο ακριβες αλλα ειναι αρθρωτες και σπανε δυσκολοτερα.Εχει ο Λατσας
Εναλλακτικα εχεις δοκιμασει το κολπακι να αφησεις λιγο λασκα ξεσφιχτες τις βασεις των μανετων στο τιμονι?Εγω τις εχω καπως ετσι και παρ'ολες τος τουμπες που εχω φαει,κυκλοφορω με μιση μανετα φρενου αλλα του συμπλεκτη ζει ακομα


ΖΕΤΑ για εμενα δεν εχει....την πηρα μηπως κανει αλλα δεν ταιριαζει....

αυτη που μου εσπασε σημερα την ειχα με μποσκο.......


ρε γιαννη λες ετσι να ανοιξα το θρεντ?τα εχω δοκιμασει ολα!!!!!

marios8
02/01/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
αν bars λες τις χουφτες εχω βαλει.....



Αν βάλεις καλύτερες χούφτες? :wave2:

Vstrommer71
02/01/2008, 18:45
Οποτε εσχατη λυση χουφτες (μεγαλες!) με ενισχυση μπαρας αλουμινιου απο μεσα
Οι Αcerbis (http://www.acerbis.it/moto/index.php?module=catalog&type=detail&id=169&image=698&cat=16)
ειναι οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο

Ενα 100αρικο περιπου παιζουν οι χουφτες.Αλλη λυση ειναι μανετα συμπλεκτη και 10αρακι κλειδι στο τσαντακι μεσης.Φτηνοτερο!

dirtbird
02/01/2008, 19:20
Εναλλακτικά.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909&perpage=20&pagenumber=19)

Επίσης υπάρχουν και περιστρεφόμενα καβαλέτα (βάσεις) μανέτας.

Τέλος, δεν εχω δει ποτέ σπασμένες μανέτες με άρθρωση (όπως οι ΖΕΤΑ). Ψάξε μήπως βγάζει η ASV για την μοτό σου...

:) :) :)

marios8
02/01/2008, 19:42
Όταν πήρα την μηχανή πήρα χούφτες με ενίσχυση μέταλλου.
Στην πορεία ανακάλυψα πως στο σημείο που πιάνει στο τιμόνι έπεφτε πάνω στα άκαμπτα σωληνάκια που φεύγουν από τα φρένα και τον συμπλέκτη.
Έτσι τις κατέβασα λίγο χαμηλότερα. Αυτό όμως είχε σαν αποτέλεσμα να μην καλύπτουν τα χέρια .
Τελικά πήρα άλλες ανοιχτές της Acerbis οι οποίες όμως είναι της πλάκας (πολύ μαλακές και στην ουσία μόνο για εφέ)
Σαν επιπρόσθετη προσταστασία φοράω γάντια με «κόκαλα» στο πάνω μέρος.
Έχετε να προτείνετε καμία λύση – πατέντα?

Υγ Αυτές που φοράς dirtbird είναι οι ανοιχτές της ΚΤΜ? Είναι ανθεκτικές ή σπάνε αμέσως? Πώς πιάνουν? (δεν ενοχλούν τα σωληνάκια?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

MikeG
02/01/2008, 19:44
Να κάνω & εγώ μια σχετική ερώτηση.
Τι είναι προτιμότερο? Ανοιχτές ή κλειστές χούφτες? Εξαρτάται από το "είδος"* enduro που κάνουμε?





* Στο είδος εννοώ MX, trail rides, enduro...:winka:

STOYBI
02/01/2008, 19:45
Αν δεν βρεις λυση απο τα παραπανω που σου ειπαν τα παιδια και συνεχιζεις να σπας τις μανετες σου σε ρυθμο πολυβολου τοτε σου προτεινω τουλαχιστον μια λυση για να μην χαλας την βολτα σου ( την αλλαγη μανετας δεν την γλυτωνεις..)

Βρισκεις τις πιο φθηνες μανετες της αγορας.....

Κανεις μια καθετη τομη με ενα λαμαρινοψαλιδο -- σιδεροπριονο , περιπου 2-3 cm απο την μπιλια και περιπου στο μισο του παχους της μανετας.......

Το συγκεκριμενο κολπο βοηθαει την μανετα να σπασει οπωσδηποτε στην τομη στο πρωτο μπαμ τις πτωσης, αφηνοντας σου περιθωριο να μην χαλασεις τουλαχιστον την βολτα σου μεχρι την επιστροφη σου πισω στο σπιτι....

:wave2:

iatrodikastis
02/01/2008, 19:57
@Mάριε,στην σημερινή βόλτα,ήταν και ο Γιώργος με το 125 ,08.


Κάναμε λίγο εξτρίμ καταστάσεις,σε ανηφορικό που λές τοιχάκι με βράχια,έπεσε και έσπασε την βάση της μανέτας του συμπλέχτη.


Φόραγε τις καινούργιες χούφτες,τις ανοιχτές της ktm.

marios8
02/01/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
@Mάριε,στην σημερινή βόλτα,ήταν και ο Γιώργος με το 125 ,08.


Κάναμε λίγο εξτρίμ καταστάσεις,σε ανηφορικό που λές τοιχάκι με βράχια,έπεσε και έσπασε την βάση της μανέτας του συμπλέχτη.


Φόραγε τις καινούργιες χούφτες,τις ανοιχτές της ktm.

Ρε Πετρο αφού ξέρεις από πρώτο χέρι ότι οι δικες σου (μας) δεν μπαίνουν εκτός και αν βρώ καλό τορναδόρο :D :wave2:

iatrodikastis
02/01/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ρε Πετρο αφού ξέρεις από πρώτο χέρι ότι οι δικες σου (μας) δεν μπαίνουν εκτός και αν βρώ καλό τορναδόρο :D :wave2:


OK,

αλλά υπάρχουν και οι κλειστές της ktm. ;)

nantin
02/01/2008, 20:12
ΜΑΡΙΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΧΟΥΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ .ΕΠΕΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΣΚΑΣΕ ΣΕ ΒΡΑΧΙΑ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΟΧΙ Η ΧΟΥΦΤΑ ΑΛΛΑ Η ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΥΡΘΗΚΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΠΟ ΑΣΧΗΜΗ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΑΛΜΑ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ .ΠΛΗΡΩΣΑ 15 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΒΑΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΘΕΚΤΙΚΕΣ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΥ

dirtbird
02/01/2008, 20:12
Δεν μου λέτε ρε μάγκες?

Τα ίδια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909&perpage=20&pagenumber=19) πράγματα 10 φορές την ημέρα θα λέμε? :smokin: :smokin: :smokin:



Πάρτε το σε linguaphone και κάντε το υπνοπαιδεία....

και για όσους δεν κατάλαβαν.. από εδώ και μπρος μανέτες-χούφτες=φούστα-μπλούζα..... :evil: :evil:

kordix
02/01/2008, 20:14
Μάριε προτίμησε κλειστές αλλά χωρίς μέταλλο. Λογικά θα υπάρχουν για το μηχανάκι σου. Πάρε ένα τηλ. τον Καρρέρ θα σε συμβουλεύσει καλύτερα τι να κάνεις.

Για να μην σπάνε τα χειριστήρια αφήνουμε ένα μικρό τζόγο (δεν σφίγγουμε τις βίδες τέρμα στο τιμόνι) ώστε όταν βρίσκουν κάτω να γυρίζουν και να μην σπάνε. Με αυτό το κόλπο, σε ενάμιση χρόνο, με ανοιχτές χούφτες έχω σπάσει μόνο μία μανέττα και πέφτω συχνά...

MikeG
02/01/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να κάνω & εγώ μια σχετική ερώτηση.
Τι είναι προτιμότερο? Ανοιχτές ή κλειστές χούφτες? Εξαρτάται από το "είδος"* enduro που κάνουμε?





* Στο είδος εννοώ MX, trail rides, enduro...:winka:


Με τι δική μου ερώτηση τι θα γίνει αφεντικό? :winka:

marios8
02/01/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


και για όσους δεν κατάλαβαν.. από εδώ και μπρος μανέτες-χούφτες=φούστα-μπλούζα..... :evil: :evil:


Μιας και ο Ζορό από την Πάτρα ξεκίνησε την κουβέντα για μανέτες δεν ήθελα να σπαμάρω την δική μου απορία για τις χούφτες. Αν έβγαινε και μου έλεγε πως του χαλάω το θρεντ επειδή εμένα μου κάπνισε να ρωτήσω για τις χούφτες νομίζω θα είχε δίκιο.

Έχεις καμία πληροφορία για τις ανοιχτές της ΚΤΜ ?


:beer: :wave2:

dirtbird
02/01/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με τι δική μου ερώτηση τι θα γίνει αφεντικό? :winka:

Εξαρτάται από το riding environment αλλά κυρίως από τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός, εμένα π.χ. ΔΕΝ μου αρέσουν οι κλειστού τύπου (bark busters εις την Ελληνικήν) για διάφορους λόγους.

Κοινώς δοκιμάζεις και αποφασίζεις, τα + και - later..

zoropatra
03/01/2008, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Όταν πήρα την μηχανή πήρα χούφτες με ενίσχυση μέταλλου.
Στην πορεία ανακάλυψα πως στο σημείο που πιάνει στο τιμόνι έπεφτε πάνω στα άκαμπτα σωληνάκια που φεύγουν από τα φρένα και τον συμπλέκτη.
Έτσι τις κατέβασα λίγο χαμηλότερα. Αυτό όμως είχε σαν αποτέλεσμα να μην καλύπτουν τα χέρια .
Τελικά πήρα άλλες ανοιχτές της Acerbis οι οποίες όμως είναι της πλάκας (πολύ μαλακές και στην ουσία μόνο για εφέ)
Σαν επιπρόσθετη προσταστασία φοράω γάντια με «κόκαλα» στο πάνω μέρος.
Έχετε να προτείνετε καμία λύση – πατέντα?

Υγ Αυτές που φοράς dirtbird είναι οι ανοιχτές της ΚΤΜ? Είναι ανθεκτικές ή σπάνε αμέσως? Πώς πιάνουν? (δεν ενοχλούν τα σωληνάκια?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

επειδη ειχα και εγω αυτο το προβλημα,εκοψα με ενα πριονακι λιγο την χουφτα......


115999

kosdros
03/01/2008, 10:37
Σε πρώτη φάση οι χούφτες είναι εξοπλισμός που προστατεύει τα χέρια!

Λόγω της θέσης τους προστατεύουν τις μανέτες. Δεν φτιάχτηκαν όμως για αυτό!

Οι κλειστές χούφτες σε προστατεύουν και από το να καρφωθείς πάνω στο τιμόνι ύστερα από πολύ άτσαλη πτώση

Julius
03/01/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να κάνω & εγώ μια σχετική ερώτηση.
Τι είναι προτιμότερο? Ανοιχτές ή κλειστές χούφτες? Εξαρτάται από το "είδος"* enduro που κάνουμε?





* Στο είδος εννοώ MX, trail rides, enduro...:winka:


Ean kaneis enduro xriazese oposdipote xouftes giati varane ta kladia ta xeria kai se tsakizoune kai sou frenaroune kai thn motosykleta...... to klistes h' anoixtes einai sxetiko kai thema kathara epilogis.

Oi kleistes einai poio statheres sta xtypimata mesa sthn diadromh alla meta apo toympes klp kounionte kai xalaronoune

Oi klistes me aloumino einai kalyteres alla otan stravosei mia dyo fores to alouminio meta thelei farnatzodouleia na erthei sta isa toy kai tha stravonei kai poly poio eykola.

Oi anoiktes einai gia mena oi kalyteres, prostateyoun sto monopati SXEDON teleia alla den exeis provlimata topothetisis-statherotites klp episeis sou deinoun kai ena extra elytherias kiniseon (isos na einai kai psilogiko auto)

ean kaneis mx den xriazese xouftes giati den exei kladia kai dentra mesa sthn pista



to teleio oso afora tis manetes einai na pareis spastes manetes px ZETA h SVC klp pou den spane kai ena zeygari mapa panta kavatza gia ton fovo ton ioudeon.

dirtbird
03/01/2008, 11:07
Αυτό που δεν βλέπω να έχει γραφτεί είναι ότι οι κλειστού τύπου, δύναται σε ενδεχόμενη πτώση να παγιδεύσουν το χέρι μεταξύ μανέτας-χούφτας-τιμονιού (διαλέξτε ζευγάρι - και με τα τρία μαζί δεν γίνεται) και να προκαλέσουν σοβαρό τραυματισμό και νομίζω για αυτό απαγορεύονται (ή απαγορευόντουσαν) στο WEC.

Εμένα προσωπικά με εμποδίζουν και κατά την οδήγηση, αλλά είπαμε, γούστα είναι αυτά.

marios8
03/01/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
επειδη ειχα και εγω αυτο το προβλημα,εκοψα με ενα πριονακι λιγο την χουφτα......

Θανάση σε κάτι τέτοιο βλέπω να καταλήγω .
Οι χουφτες όμως που πήρα είναι μεταλλικές και δεν γίνεται .
Με βλέπω να αγοράζω το 3ο ζευγάρι σε ένα μήνα :sick:

:beer: :wave2:

zoropatra
03/01/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θανάση σε κάτι τέτοιο βλέπω να καταλήγω .
Οι χουφτες όμως που πήρα είναι μεταλλικές και δεν γίνεται .
Με βλέπω να αγοράζω το 3ο ζευγάρι σε ένα μήνα :sick:

:beer: :wave2:


ο τυπος που τις πηρα ηξερε οτι δεν πανε μεταλλικες στο δικο μου.και μου εδωσε αυτες λεγοντας και
τι θα κανω.....ασε που ειναι και ποιο ακριβες οι μεταλ.

τωρα για τις αλλες βαλε αγγελια......

sotpag
06/01/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
ο τυπος που τις πηρα ηξερε οτι δεν πανε μεταλλικες στο δικο μου.και μου εδωσε αυτες λεγοντας και
τι θα κανω.....ασε που ειναι και ποιο ακριβες οι μεταλ.

τωρα για τις αλλες βαλε αγγελια......


μωρη λουλου οταν φτιαξουμε το μαγαζι θα κανω δωρο εγω ενα ζευγαρι αλουμινενιες (θα σου φτιαξω....) ;) ;) ;)