PDA

View Full Version : eBAY !!! Ποια η γνώμη σας?



TokTok
02/01/2008, 19:34
Τα σχολία σας...

εγώ μετά από 14 αγορές που έχω κάνει είμαι 100% ευχαριστημένος.

TokTok
02/01/2008, 19:45
.


115975

SPORAKIAS
02/01/2008, 20:07
+636...

και εγω καπου τοσες εχω κανει...απο παπουτσια μεχρι και κρανος..

.ολα μια χαρα...:beer:

fantacid
02/01/2008, 20:09
ρωτα τον αφρο ......ξερει αυτος!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VIDAS
02/01/2008, 22:32
e bay και ξερό ψωμί λέμε !

George-3-
03/01/2008, 09:34
Εγω να πω προσεξτε λιγο με τα μεταφορικα. Μην σας ζητανε οτι θελουν. Οι Αμερικανοι συνηθως βρισκουν το φτηνοτερο οι Αγγλοι ομως ειναι @@δες και σου λενε τα δικα τους. Ο αλλος εχτες μου ζηταγε 50 λιρες για μεταφορικα και του ειπα να το στειλει με surface mail και μου ελεγε τα δικα του. Με τα πολλα ο τυπος ηθελε courier να το παρει απο το σπιτι του και να το παει στο ταχυδρομειο... χεχε. Α πριν απο λιγο μου εστειλε mail οτι τα μεταφορικα με surface mail ειναι 10,58 λιρες (χωρις tracking και ασφαλιση).

zzr2005
03/01/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Εγω να πω προσεξτε λιγο με τα μεταφορικα. Μην σας ζητανε οτι θελουν. Οι Αμερικανοι συνηθως βρισκουν το φτηνοτερο οι Αγγλοι ομως ειναι @@δες και σου λενε τα δικα τους. Ο αλλος εχτες μου ζηταγε 50 λιρες για μεταφορικα και του ειπα να το στειλει με surface mail και μου ελεγε τα δικα του. Με τα πολλα ο τυπος ηθελε courier να το παρει απο το σπιτι του και να το παει στο ταχυδρομειο... χεχε. Α πριν απο λιγο μου εστειλε mail οτι τα μεταφορικα με surface mail ειναι 10,58 λιρες (χωρις tracking και ασφαλιση).

η Αγγλία εχει τα πιο ακριβά μεταφορικά .....και η Γερμανία απο τα φθηνότερα αν δεν κανω λαθος.....οποτε τσεκάρετε και το Γερμανικό ebay....

οσο για τους Αμερικάνους??
ρωτάω εναν ποσο κανουν τα μεταφορικά για δύο δαγκάνες? 65 δολάρια μου λέει.....δεν ποντάρω,
η πλειοδοσία έληξε και τις έβαλε στον κώλο του γιατι δεν χτύπησε κανεις...

τις ξαναβάζει....τον ξαναρωτάω ....και μου λέει 50 δολάρια.....αν τον ξαραναρώταγα θα μου έλεγε 30....:lol:
αλλά δεν το ρίσκαρα γιατί φοβήθηκα μην τις πάρει άλλος.....
οι περισσότεροι βγάζουν λεφτά απο τα μεταφορικά αλλα ειναι θεμιτό αν σκεφτούμε ποσο φτηνά πέρνουμε τα πραγματα απο το ebay....ειδικα αν δεν υπάρξει πλειοδοσία ...και εισαι ο μοναδικος που χτυπάει.....

zzr2005
03/01/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Α πριν απο λιγο μου εστειλε mail οτι τα μεταφορικα με surface mail ειναι 10,58 λιρες (χωρις tracking και ασφαλιση).

χωρίς tracking???:confused:
γιατί εχω την εντύπωση οτι tracking number έχουν όλα τα ταχυδρομεία ??? (εκτος απο το ελληνικο φυσικα)

εγώ ας πουμε ειχα παρει με απλο ταχυδρομειο απο Καναδά και ειχε κανονικα tracking number του καναδικου ταχυδρομείου...

VIDAS
03/01/2008, 13:18
Εχω βρει και Αυτο (http://global.ebay.com/gbh/home) , σου δειχνει ολα τα αντικειμενα που ερχονται στη χωρα σου απο ολα τα eBay . Αν και 7/10 ολοι στα στελνουν αμα τους πεις και ας μη το αναφερουν στη καταχωριση .

iLia
03/01/2008, 14:13
Την πατησα προσφατα σε αγορα απο το ebay και το ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ Paypal δεν με καλυψε. Για αυτο και μονο μια συμβουλη δινω... αν ο πωλητης δεν εχει τουλαχιστον 100% θετικα σχολια καντε ενα googling στο ονομα του. Πολλες φορες ατομα που την πατανε απο πωλητες γραφουν reviews/guides για την εμπειρια τους.

zzr2005
03/01/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Την πατησα προσφατα σε αγορα απο το ebay και το ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ Paypal δεν με καλυψε. Για αυτο και μονο μια συμβουλη δινω... αν ο πωλητης δεν εχει τουλαχιστον 100% θετικα σχολια καντε ενα googling στο ονομα του. Πολλες φορες ατομα που την πατανε απο πωλητες γραφουν reviews/guides για την εμπειρια τους.

σιγουρα δεν εγινε γκελα στο ελληνικο ταχυδρομειο???

στο λέω γιατι φίλος μου επαγγελματιας ειχε φαει μεγάλο πακέτο οταν πελάτης του, τον κατήγγειλε στο ebay...αδικα μαλιστα....μετά ανακαλεσε την καταγγελία αλλα στον επαγγελματια ειχαν μπλοκαριστει ο λογαριασμος του στο ebay καθώς και ολοι οι λογαριασμοι paypal που ειχε χρησιμοποιήσει .....δηλαδή δεν μπορούσε να διακινήσει εμπορεύματα ούτε να πάρει τα λεφτά του απο το paypal.....

το ebay συνηθως ικανοποιεί τον αγοραστή και οχι το αίτημα του πωλητή....

VIDAS
03/01/2008, 14:52
Κατι αναλογο με γνωστο μου , ειχε "τσιμπισει" κατι για το μηχανακι του και το ειχανε ξεχασμενο σε κατι αποθηκες των ταχυδρομιων 4 μηνες... των Ελληνικων .

zzr2005
03/01/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Κατι αναλογο με γνωστο μου , ειχε "τσιμπισει" κατι για το μηχανακι του και το ειχανε ξεχασμενο σε κατι αποθηκες των ταχυδρομιων 4 μηνες... των Ελληνικων .

για αυτο πολλοί ακούνε Ελλάδα και σου λένε δεν στέλνω....
γιατι δεν εχει συμβεβλημένο σύστημα με τις αλλες χωρες της ΕΕ και τις ΗΠΑ....με λίγα λογια δεν υπαρχει μηχανογράφηση και tracking numbers για τα δέματα ωστε να μπορεις να δεις οποιαδήποτε στιγμή που βρίσκεται το πακέτο...

iLia
03/01/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
σιγουρα δεν εγινε γκελα στο ελληνικο ταχυδρομειο???

στο λέω γιατι φίλος μου επαγγελματιας ειχε φαει μεγάλο πακέτο οταν πελάτης του, τον κατήγγειλε στο ebay...αδικα μαλιστα....μετά ανακαλεσε την καταγγελία αλλα στον επαγγελματια ειχαν μπλοκαριστει ο λογαριασμος του στο ebay καθώς και ολοι οι λογαριασμοι paypal που ειχε χρησιμοποιήσει .....δηλαδή δεν μπορούσε να διακινήσει εμπορεύματα ούτε να πάρει τα λεφτά του απο το paypal.....

το ebay συνηθως ικανοποιεί τον αγοραστή και οχι το αίτημα του πωλητή....

Το πηρα αλλα επειδη δεν ηταν οτι ειχα αγορασει ( δεν ηταν καν αυθεντικο) το επεστρεψα. Επειδη ο πωλητης ειχε ιστορια με τις επιστροφες , το επεστρεψα ΑΛΛΑ ζητησα τα λεφτα μου πισω μεσω Paypal. Ο πωλητης το ελαβε μεν αλλα επειδη το Paypal δεν αναγνωριζει το Tracking Number που μου εδωσε το Ταχυδρομειο....παπαλα. Ο τυπος εχει και το προιον ΚΑΙ τα λεφτα μου (συν οτι εδωσα για να το επιστρεψω).

Ακουω/βλεπω Paypal και βγαζω κραυγες πονου λεμε :bigcry:

zzr2005
03/01/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Το πηρα αλλα επειδη δεν ηταν οτι ειχα αγορασει ( δεν ηταν καν αυθεντικο) το επεστρεψα. Επειδη ο πωλητης ειχε ιστορια με τις επιστροφες , το επεστρεψα ΑΛΛΑ ζητησα τα λεφτα μου πισω μεσω Paypal. Ο πωλητης το ελαβε μεν αλλα επειδη το Paypal δεν αναγνωριζει το Tracking Number που μου εδωσε το Ταχυδρομειο....παπαλα. Ο τυπος εχει και το προιον ΚΑΙ τα λεφτα μου (συν οτι εδωσα για να το επιστρεψω).

Ακουω/βλεπω Paypal και βγαζω κραυγες πονου λεμε :bigcry:

ετσι την πάτησε ο φιλος μου, που πουλούσε ομως....
το ειχε ταχυδρομήσει και δεν του αναγνώριζαν το tracking number...ο άλλος ισχυρίστηκε οτι δεν το πήρε και την πάτησε ο φίλος μου....
αλλα στην περίπτωσή του ο μπινές ηταν ο αγοραστής....

απλά είμαστε υπανάπτυκτοι σαν χώρα και το πληρώνουμε καθημερινά εμεις οι πολίτες....δεν νομίζω οτι φταίει το paypal...
αφου δεν επιβεβαιώνεται η επιστροφή σου στηρίζεσαι στην φερεγγυότητα του πωλητή.....

iLia
03/01/2008, 15:57
Ο πωλητης το ελαβε..μου το ειπε σε mail που μου εστειλε προσπαθωντας να με πεισει να το κλεισω το θεμα στο Paypal.


Anyways.....

banditgr
03/01/2008, 16:50
meta apo 100+ agores ebay exo na po oti oute mia fora den exo xasei oute cent.1-2 fores eixa mikroprovlima me ton politi alla apozimiothika kanonika.
To xrisimopoio kai gia poliseis me antistixi epitixia.

TokTok
03/01/2008, 18:42
Παιδιά σε μια αγορά που έκανα ο πωλητής μου έστειλε mail ότι δεν μπορεί να βρει το προιόν στην αποθήκη και η συναλλαγή μου στο PAYPAL πιστώθηκε(Refund)-όλο το ποσό-. Τα λεφτά πάνε στην κάρτα μου μόνα τους ή πρέπει να κάνω κάτι στο PAYPAL.

Εχω ψάξει στο HELP αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη. Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει τέτοια περίπτωση.

Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.


116037

zzr2005
03/01/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Παιδιά σε μια αγορά που έκανα ο πωλητής μου έστειλε mail ότι δεν μπορεί να βρει το προιόν στην αποθήκη και η συναλλαγή μου στο PAYPAL πιστώθηκε(Refund)-όλο το ποσό-. Τα λεφτά πάνε στην κάρτα μου μόνα τους ή πρέπει να κάνω κάτι στο PAYPAL.

Εχω ψάξει στο HELP αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη. Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει τέτοια περίπτωση.

Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

τα λεφτά επιστρέφουν στο λογαριασμό σου στο paypal....
όπως τα έβγαλες απο την κάρτα μπορείς να τα ξαναβάλεις πισω....
αν δεν κανεις τιποτα εχεις ενα πιστωμένο λογαριασμό στο paypal για μελλοντικες αγορες
αν το χρησιμοποιείς συχνά δεν εχεις λογο να τα βγαζεις και να τα ξαναβάζεις....
τα αφήνεις στο λογαριασμο σου στο paypal....

TokTok
03/01/2008, 18:58
Αυτό το υπόλοιπο που μπορώ να το δω, εχω ψάξει αλλα δεν βρίσκω τίποτα. Ρωτώ γιατί θέλω να κάνω άλλη μια αγορά σύντομα, να μη τρέχω να βάλω λεφτά στην κάρτα.

fantacid
04/01/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Παιδιά σε μια αγορά που έκανα ο πωλητής μου έστειλε mail ότι δεν μπορεί να βρει το προιόν στην αποθήκη και η συναλλαγή μου στο PAYPAL πιστώθηκε(Refund)-όλο το ποσό-. Τα λεφτά πάνε στην κάρτα μου μόνα τους ή πρέπει να κάνω κάτι στο PAYPAL.

Εχω ψάξει στο HELP αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη. Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει τέτοια περίπτωση.

Οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

check στο resolution center.

θα εχει καταγραφει το event κ σε 3-5 μερες θα δεις το ποσο στο account του paypal