PDA

View Full Version : TRIUMPH TIGER 955i



spypetros
03/01/2008, 09:09
Ήμουνα ευτυχισμένος κάτοχος ενός TRIUMPH TIGER 955i, μεχρι πριν ένα μήνα περίπου.
Το μηχανάκι το είχα αγοράσει γιατί μου άρεσε πολύ στην εμφάνιση, αφού παραπέμπει σε off καταστάσεις, άσχετα αν η λογική της παραγωγής του ήταν για On.
Δηλαδή το Tiger 955 είναι μία πολύ ωραία ψηλή και στριτάδικη μοτοσυκλέτα, εύκολη στην οδήγηση και διασκεδαστική στις στροφές.
Δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα ουσίας και μπορώ να πω ότι ήταν απ' τις πιο αξιόπιστες μοτοσικλέτες που είχα.
Πολύ δυνατός κινητήρας, πολύ καλά φρένα, άνεση για δύο άτομα και αποσκευές, τέλεια κρατήματα, δυνατότητα για πέρασμα από χώμα, πολύ καλή αυτονομία (πάνω από 320χλμ) και πολύ οικονομική στην κατανάλωση καυσίμου.
Τα φώτα της ήταν αδύναμα, αλλά με μία μικρή παρέμβαση γίνονται πολύ καλά.
Το βάρος και οι ζάντες, είναι μειονέκτημα για το χώμα, που θα περάσει μεν, με τη ψυχή στο στόμα για όσους θέλουν γρήγορα. Για μονοπάτια, είναι λίγο βαρίδι και το λυπόμουν να το βάλω.
Τέλος να πω, ότι έχει πολύ καλή ποιότητα βαφής.

Δυστυχώς το πούλησα γιατί ήθελα κάτι πιο στριτάδικο και έτσι έμεινα πιστός στην εταιρία που μου χάρισε χαμόγελα στα ορεινά στροφιλίκια, που τόσο συμπαθώ.
Έτσι σήμερα είμαι κάτοχος ενός Daytona 955i, που θα γράψω σε άλλο θρεντ για αυτό:)


Να και μία γεύση απ' το Tiger 955i, που τόσο λάτρεψα.....
http://www.bikepics.com/members/spypetr/06tiger/