PDA

View Full Version : Φορτιστής μπαταριών....



dimitrism
03/01/2008, 08:24
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Λίγο η ακινησία, λίγο ο χειμώνας.... η μπαταρία αρνείται να κάνει την δουλειά της.

Θα ήθελα τα φώτα σας για το τι πρέπει να προσέξω στον φορτιστή που θα αγοράσω.
Ποιό είναι το "σωστό" ρεύμα φόρτισης κλπ κλπ



Ευχαριστώ εκ των προτέρων

pissaman
03/01/2008, 09:25
Καλό είναι να πάρεις ένα παλμικό φορτιστή που φορτίζει και τις gel
Ένας από τους καλύτερους που ξέρω είναι αυτός:
http://www.carpimoto.com/content/prod/l_EN/s_1_Home/pr_5070_TecMate_Optimate_III_SP_Battery_Charger.htm
H honda τον έχει νομίζω γύρω στα 55-60?

OldMan
03/01/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrism
Θα ήθελα τα φώτα σας για το τι πρέπει να προσέξω στον φορτιστή που θα αγοράσω.
Ποιό είναι το "σωστό" ρεύμα φόρτισης κλπ κλπ
Δεν υπάρχει "σωστό" ρεύμα φόρτισης ...

Οι μπαταρίες μολύβδου (ασχέτως τύπου) πρέπει να φορτίζονται (ιδανικά) με (1) σταθερό ρεύμα φόρτισης με ανερχόμενη τάση, (2) με ένα δεύτερο σταθερό ρεύμα φόρτισης με σταθερή τάση, (3) με ένα κατερχόμενο ρεύμα φόρτισης με σταθερή τάση και (4) με ένα σταθερό ρεύμα διατήρησης με σταθερή τάση ...
(οι τάσεις, όπως και τα ρεύματα είναι διαφορετικές στις διάφορες φάσεις φόρτισης...).

Επειδή όλα αυτά απαιτούν "περίεργες" κατασκευές με μικροπροσέσορες, συγκριτές και θερμοστοιχεία, η απλούστερη λύση είναι να βρεις ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό με τάση εξόδου από 12.8 έως 14.5 Volts και ρεύμα εξόδου το 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας της μπαταρίας σου ...!!!
Δεν θα την φορτίζει γρήγορα, αλλά δεν θα έχεις τον φόβο της υπερφόρτισης (και καταστροφής της..).
Θεωρητικά, με το ρεύμα αυτό η μπαταρία σου θα είναι πλήρως φορτισμένη σε 14 ώρες (αν ήταν εντελώς εκφορτισμένη...), αλλά μπορείς να την αφήσεις στον φορτιστή για όσο καιρό θέλεις...


Υ.Γ.
Τονίζω το "σταθεροποιημένο", γιατί τα απλά τροφοδοτικά (μετασχηματιστής με ανόρθωση ή switching) έχουν το κακό συνήθειο να ανεβάζουν την τάση τους όταν μειώνεται αρκετά το ρεύμα εξόδου ..!! :wave2:

618RR
03/01/2008, 14:25
:(

το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, καθώς η μπαταρία αρνείται πεισματικά να εκκινήσει τη μοτοσυκλέτα, μετά από ακινησία 7 ημερών. Η μοτοσυκλέτα (όπως και η μπαταρία) είναι 1,5 έτους... Δεν τη ζόρισα πολύ μήπως και με μια φόρτιση τα βγάλει πέρα για λίγο ακόμα...

...αλλά δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, να τη βγάλω και να την πάω σε ηλεκτρολόγο ή να αγοράσω φορτιστή... (η νέα μπαταρία...:( )

...εδώ στη φτωχομάνα που έψαξα κάπως δεν βρήκα παρά φορτιστές μπαταριών αυτοκινήτου... Τι κάνω σ΄αυτή την περίπτωση, με καλύπτει;;; :eek: (πολλές απορίες μαζί!!!)


:smokin: :smokin: :smokin:

road spirit
03/01/2008, 16:58
το παρακάτω μηχανημα ανέστησε τη μπαταρία του cbr μου, μια εργοσταστιακή yuasa, 1,5 έτους,
που ήταν σε ακινησία για περίπου 8 μήνες.

Τη μπαταρία την είχα ξεγραμμένη, την είχα πάει και σε ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων της γειτονιάς μου, όπου ο "εντιμος" μάστορας την συνέδεσε με το "φορτιστή" του
για 1 24ωρο μπας και δουλέψει... την επόμενη μέρα πήγα, την πήρα, μου είπε οτι δεν έκανε τπτ και να την πετάξω.

Τελευταία στιγμή, προέκυψε το παρακάτω γκατζετάκι
το οποίο και τελικά έκανε τη δουλειά! Έκτοτε, και μέχρι σήμερα, η μπαταρία δουλεύει κανονικά... παρόλο που το cbr το βάζω μπρος 1 φορα το μήνα

και ενα λινκ στο ebay:
http://cgi.ebay.co.uk/BRAND-NEW-Optimate-12V-battery-charger-optimizer-BNIB_W0QQitemZ290147720154QQihZ019QQcategoryZ25632QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem?_trksid=p163 8.m118


116033

pissaman
03/01/2008, 18:38
Γιάννη, ο συγκεκριμένος φορτιστής πουλιέται από το σαρακάκη, στα ίδια λεφτά περίπου.
Αύριο θα έχω και τον κωδικό του! ;)

road spirit
03/01/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Γιάννη, ο συγκεκριμένος φορτιστής πουλιέται από το σαρακάκη, στα ίδια λεφτά περίπου.
Αύριο θα έχω και τον κωδικό του! ;)

thanx! δεν άνοιξα το λινκ που εχεις βάλει παραπάνω


ΥΓ τωρα θυμήθηκα οτι σου χρωστάω ενα βιντεο εσενα ε? :look: ... θα το φροντίσω :wave2:

lazkal
03/01/2008, 21:21
Optimate III .

Εκπληκτικός φορτιστής , καταφέρνει να "αναστήσει" πεθαμένες μπαταρίες...

Μερικά στοιχεία :

Ρεύμα φόρτισης : 0,6 Α
Τάση συντήρησης 13,6 V - Όταν χρειάζεται ...

Τον χρησιμοποιώ ήδη 3 χρόνια ...

Συνίσταται ανεπιφύλακτα .

OldMan
04/01/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
Εκπληκτικός φορτιστής , καταφέρνει να "αναστήσει" πεθαμένες μπαταρίες...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
στο τέλος θα νομίσει κάποιος οτι έχω προσωπικά με τους φορτιστές του εμπορίου... :smokin:

Το οποιοδήποτε Desulfator ΔΕΝ είναι φορτιστής ...!!!

(μν επεκταθούμε, αλλά ο τρόπος λειτουργείας του είναι εντελώς διαφορετικός από αυτόν του φορτιστή - ουσιαστικά είναι μια γεννήτρια παλμών για την αποθειίκωση των πλακών...)

Οι μπαταρίες ΔΕΝ αχρηστεύονται ΜΟΝΟ από θειίκωση (και οι "κλειστού" τύπου ΔΕΝ παθαίνουν θείκωση...), οπότε ας μην λέμε ότι θέλουμε ...:wave2:

lazkal
04/01/2008, 21:37
http://www.accumate.co.uk/OM3CHARGING%20ALGORITHM.htm

Τί άλλο να πώ ;;;;

Να σκίσω το καλσόν μου και να το ρίξω στο Η2SO4 ;;;

:beer: :beer: :beer:

618RR
07/01/2008, 10:50
:mad:
Έβγαλα και πήγα για φόρτιση την μπαταρία σε ηλεκτρολογείο μοτοσυκλετών...

Δοκίμασα να εκκινήσω τη μοτοσυκλέτα συνδέοντας την μπαταρία μου με μπαταρία αυτοκινήτου (εδώ ίσως έχουμε ένα θέμα; μια και η μπαταρία του αυτοκινήτου είναι 70 Α ενώ της μοτοσυκλέτας 10 Α)...

Τοποθέτησα τις εφεδρικές ασφάλειες εκκίνησης (ή κάπως έτσι) και καυσίμου και ξαναδοκίμασα...

Το αποτέλεσμα: ΜΗΔΕΝ :sick:

Έχει νόημα να αγοράσω νέα μπαταρία και να δοκιμάσω ή να τη φορτώσω για το συνεργείο;

Τι σκ@τ@ μπορεί να συνέβη από τη στιγμή που την άφησα για τις διακοπές των Χριστουγέννων σε άψογη κατάσταση; :eyepop:

:wave2:

alexioannides
19/12/2009, 19:00
an parw egw enan apo ebay.co.uk
mhpws 8a exei diaforetiko bysma??? giati nomizw oti oi aggloi exoun diaforetikes mprizes apo emas!!:confused:

MikeG
19/12/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
an parw egw enan apo ebay.co.uk
mhpws 8a exei diaforetiko bysma??? giati nomizw oti oi aggloi exoun diaforetikes mprizes apo emas!!:confused:

Υπάρχει μετατροπέας που κουμπώνει και μπαίνει κανονικά στη συνέχεια στις πρίζες μας.

DrBig
19/12/2009, 19:13
Οι πεθαμενες μπαταριες ανασταινονται αν διαπεραστουν με ενα μεγαλο ρευμα για καποιο χρονικο διαστημα. Λεπτομεριες δε ξερω αλλα οποτε εχω προβλημα τις δινω στο πατερα μου που τις βαζει σε ενα variac που εχει φτιασει και μου τις επιστρεφει καινουργιες :eyepop:

THEOD
19/12/2009, 19:19
CTEK multi xs3600...

http://www.ctek.com/EN-GB/MULTI-XS-3600.aspx?p=features

Κορυφή...

Φορτίζω μηχανή, παπί, αυτοκίνητα, τα πάντα....Πάνω από 3 φορές έχει σώσει μπαταρίες που έδειχναν ότι ήταν για πέταμα, ενώ για απλή συντήρηση είτε με την μπαταρία στο όχημα είτε εκτός αυτού είναι παιχνιδάκι. Ειδικά αν έχεις πάνω από 1 όχημα θα βγάλει τα λεφτά του

Μόνο για μπαταρίες μοτοσυκλετών (έως 14Ah) εξίσου καλή δουλειά θα κάνεις με τον φθηνότερο XS800 :wave2:

anixneyths
13/09/2010, 09:32
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120000961&LastAdd=120000961&t=%D6%CF%D1%D4%C9%D3%D4H%D3%20%CC%D0%C1%D4%C1%D1I%C1%D3%20WLGN%2015%20%20%28BT%20-%20BC%2015%20%29

Για αυτόν τι λέτε;

Φορτιστής μπαταριών γενικής χρήσης για μπαταρίες 6,12,24 Volt, με διακόπτη ρύθμισης τάσης φόρτισης--->Einhell, WLGN 15 (BT - BC 15 )

anixneyths
13/09/2010, 09:56
http://cgi.ebay.co.uk/ACCUMATE-6V-12V-MOTORBIKE-CAR-JETSKI-BATTERY-CHARGER-/370361677399?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item563b46b657

βρήκα και τον παραπάνω...ACCUMATE 6V 12V MOTORBIKE CAR JETSKI BATTERY CHARGER

Yπόψιν, έχω μπαταρία 6volt (Honda, CBF600)...

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον φορτιστή; Ποιά η γνώμη σας;

Καλημέρα.

anixneyths
13/09/2010, 10:07
ξεχώρισα και αυτόν:

http://cgi.ebay.co.uk/Selmar-automatic-motorcycle-battery-charger-6V-12V-/250691281242?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item3a5e5d615a

Selmar automatic motorcycle battery charger 6V & 12V

anixneyths
13/09/2010, 10:20
http://www.amazon.co.uk/CTEK-800-Battery-Charger-Conditioner/dp/B000RHYB88/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=automotive&qid=1284365961&sr=8-1

CTEK XC 800 6V Battery Charger Conditioner

Χαμός από μοντέλα... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην αγορά μου;

Καλημέρα και πάλι.

anixneyths
14/09/2010, 17:04
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ... :D ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....:beer: :beer: :beer: :beer:

elpo
14/09/2010, 22:42
Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι να αγοράσεις το φορτιστη, αλλά τα lidl ανα εξάμηνο περίπου βγαζουν σε προσφορά τον TRONIC (~20 euro), του οποίου τα χαρακτηριστικά μπορείς να βρεις παρακάτω:

http://www.kompernass.com/pages/_pdfs/2d65416458600abac0338a69f9774531.pdf

Νομίζω τελευταία φορά που βγήκε σε προσφορά ήταν Φλεβάρης-Μάρτης, οπότε μπορεις να έχεις το νου σου...

Μοιαζει να έχει αντιγράψει χαρακτηριστικά του CTEK 3600.
Τον έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει, φορτίζει και διατηρεί, μια χαρά μεχρι τώρα...

OldMan
15/09/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ... :D
Ότι ακοκλείεται είναι σίγουρο, αλλά το θέμα είναι ΕΣΥ τι ξέρεις για την φόρτιση των μπαταριών...??? :winka:

Το να σου πω πάρε π.χ. τον C-TECK 869239 XJ επειδή κάνει και desulfation και παλμοτροφοτότηση με έλεγχο από μικροεπεξεργαστή ώστε η μέγιστη απολαβή του τελεστικού να μην υπερβαίνει το 1/10 του ονομαστικού ρεύματος (peak to peak) με CMMR στα 85 dB, αλλά το Line Regulation του δεν είναι και από τα καλύτερα, θα σε βοηθούσε..??? :confused:


Αν όχι, τότε καλύτερα πάρε αυτόν ταιριάζει χρωματικά με το μηχανάκι σου (αν φορτίζεις on-board) ή με το σαλόνι σου (αν φορτίζεις στο σπίτι). :wave2:

dmf
15/09/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι ακοκλείεται είναι σίγουρο, αλλά το θέμα είναι ΕΣΥ τι ξέρεις για την φόρτιση των μπαταριών...??? :winka:

Το να σου πω πάρε π.χ. τον C-TECK 869239 XJ επειδή κάνει και desulfation και παλμοτροφοτότηση με έλεγχο από μικροεπεξεργαστή ώστε η μέγιστη απολαβή του τελεστικού να μην υπερβαίνει το 1/10 του ονομαστικού ρεύματος (peak to peak) με CMMR στα 85 dB, αλλά το Line Regulation του δεν είναι και από τα καλύτερα, θα σε βοηθούσε..??? :confused:


Αν όχι, τότε καλύτερα πάρε αυτόν ταιριάζει χρωματικά με το μηχανάκι σου (αν φορτίζεις on-board) ή με το σαλόνι σου (αν φορτίζεις στο σπίτι). :wave2:


κακουλη :evil:

OldMan
15/09/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
κακουλη :evil:
Μα την Παναγία, προσπαθώ να μην είμαι ... :blush:


Αλλά, αυτά τα "για πεστε ρε σεις ποιο μπλιμπλίκι είναι καλύτερο?" ενέχουν και τέτοιου είδους απαντήσεις...
(εκτός από αυτές του στυλ : πάρε αυτό φιλαράκι γιατί είναι πολύ γαμάουα γιατί είχα μια ψόφια μπαταρία (που πιθανόν δεν ήταν ψόφια) και μΕ την έκανε καινούρια" ή "μακριά από αυτό φιλαράκι γιατί δεν κάνει τίποτε αφού πήγα να φορτίσω καινούρια μπαταρία (που πιθανόν ήταν αρχαία) και δεν την φόρτισε καθόλου...)

chr1s_86
15/09/2010, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths

Yπόψιν, έχω μπαταρία 6volt (Honda, CBF600)...




:confused: :confused: :confused:

Opisthogonia
16/09/2010, 08:29
kati pou den gnorizoyne osi den asxoloynte me hlektrika tilekatefthinomena einai aftoi edo i fortistes

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150427192371&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT

fortizoyn ta panta einai pliros riumizomeni xefortizooyn episis....kai exoyne k balance .....kai genika kanoyne papades .....

veveos toso kero ego aftoys tous fortistes toys plirona apo 80-100 +

tora vrika aftoys toys kinezikoys den xero poso kali tha einai piotiki alla sigoyra gia ta leftatoys tha einai super ...

anixneyths
07/10/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι ακοκλείεται είναι σίγουρο, αλλά το θέμα είναι ΕΣΥ τι ξέρεις για την φόρτιση των μπαταριών...??? :winka:

Το να σου πω πάρε π.χ. τον C-TECK 869239 XJ επειδή κάνει και desulfation και παλμοτροφοτότηση με έλεγχο από μικροεπεξεργαστή ώστε η μέγιστη απολαβή του τελεστικού να μην υπερβαίνει το 1/10 του ονομαστικού ρεύματος (peak to peak) με CMMR στα 85 dB, αλλά το Line Regulation του δεν είναι και από τα καλύτερα, θα σε βοηθούσε..??? :confused:


Αν όχι, τότε καλύτερα πάρε αυτόν ταιριάζει χρωματικά με το μηχανάκι σου (αν φορτίζεις on-board) ή με το σαλόνι σου (αν φορτίζεις στο σπίτι). :wave2:

XAXAXAXAXAXAXAX...Πως τα λες... Πως τα λες... Αν και σωστό σε βρίσκω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

anixneyths
07/10/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:confused: :confused: :confused:

12V. Λάθος λόγο ασχετοσίνης... :lol: :lol: :lol:

anixneyths
07/10/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
kati pou den gnorizoyne osi den asxoloynte me hlektrika tilekatefthinomena einai aftoi edo i fortistes

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150427192371&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT

fortizoyn ta panta einai pliros riumizomeni xefortizooyn episis....kai exoyne k balance .....kai genika kanoyne papades .....

veveos toso kero ego aftoys tous fortistes toys plirona apo 80-100 +

tora vrika aftoys toys kinezikoys den xero poso kali tha einai piotiki alla sigoyra gia ta leftatoys tha einai super ...

νομίζω μιλάμε για φορτιστέ μοτοσυκλέτας μήπως;:rotflmao: :rotflmao:

anixneyths
07/10/2010, 23:28
δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά παράγγειλα τον CTEK XS4003...

http://cgi.ebay.co.uk/CTEK-XS4003-12V-8-stage-Battery-charger-reconditioner-/180474317161?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a051b8969


Για πείτε.. Για πείτε...:confused: :confused: :bigcry: :confused: :confused: :confused: :confused:

Πάντως μου έκανε καλύτερη εντύπωση από τον optimiser 4 και τον χτύπησα...

Και το βασικότερο, ταιριάζει και με το μαλλί και κάνει και ωραία γάμπα (Old man ξέρω πως εγκρίνεις... Διαίσθηση..)...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spyro
01/12/2013, 16:47
........ η απλούστερη λύση είναι να βρεις ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό με τάση εξόδου από 12.8 έως 14.5 Volts και ρεύμα εξόδου το 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας της μπαταρίας σου ...!!!
Δεν θα την φορτίζει γρήγορα, αλλά δεν θα έχεις τον φόβο της υπερφόρτισης (και καταστροφής της..).
Θεωρητικά, με το ρεύμα αυτό η μπαταρία σου θα είναι πλήρως φορτισμένη σε 14 ώρες (αν ήταν εντελώς εκφορτισμένη...), αλλά μπορείς να την αφήσεις στον φορτιστή για όσο καιρό θέλεις...



μίλα ελληνικά παππού

εν ανάγκη βάλε και κανα λίνκ. μη φοβάσαι να μοιραστείς λίγη γνώση. :a26:


εγω πάντως με τον oxford 3800 που χα πάρει παλιότερα δε βγάζω άκρη. κάθε χρόνο τα ίδια. έχω την αίσθηση οτι απλά δε φορτίζει. το μόνο που κάνει είναι να σου δείχνει οτι φορτίζει για λίγο και με το που μπει στο maintenance mode τελικά η τάση θα επανέλθει εκεί που την είχε αρχικά μετρήσει. δηλαδή: πρώτη μέτρηση 12,7 V κύκλος φόρτισης για λίγα λεπτά μέχρι τα 13,1. maintenance mode και μετα απο κανα 12άρο,.. μέτρηση πάλι 12,7V (σβηστό).

OldMan
02/12/2013, 13:00
εγω πάντως με τον oxford 3800 που χα πάρει παλιότερα δε βγάζω άκρη. κάθε χρόνο τα ίδια. έχω την αίσθηση οτι απλά δε φορτίζει. το μόνο που κάνει είναι να σου δείχνει οτι φορτίζει για λίγο και με το που μπει στο maintenance mode τελικά η τάση θα επανέλθει εκεί που την είχε αρχικά μετρήσει. δηλαδή: πρώτη μέτρηση 12,7 V κύκλος φόρτισης για λίγα λεπτά μέχρι τα 13,1. maintenance mode και μετα απο κανα 12άρο,.. μέτρηση πάλι 12,7V (σβηστό).
2 λάθη..!!!

Πρώτον, αν η μπαταρία έχει όντως ταση 12,7 χρειάζεται αρκετή ώρα (ώρες) για να φτάσει τα 13,1...
(το πόση ώρα εξαρτάται από την χωρητικότητά της και το ρεύμα φόρτισης..)

Δεύτερον, η τάση (13,1) που περνάει από την φόρτιση στην συντήρηση είναι ΠΟΛΥ χαμηλή (πρέπει να ανέβει πάνω από τα 14 Volts για να γίνει σοβαρή φόρτιση) οπότε πολύ φυσιολογικά επανέρχεται στα 12,7 μετά από κάποια ώρα ηρεμίας..

Υ.Γ. Κοινώς, όπως πολύ σωστα λές, το μηχάνημα ΔΕΝ φορτίζει..

Pan (dvs)
02/12/2013, 14:06
Εγω αν τυχει και πεσει η μπαταρια τη βαζω κανα μισαωρο σε μετασχιματιστη.Μετα απο λιγο βαζω μπροστα τη μηχανη και την βολταρω.

Ειναι σωστο αυτο που κανω?Κανω ζημια στην μπαταρια?

OldMan
02/12/2013, 14:15
Εγω αν τυχει και πεσει η μπαταρια τη βαζω κανα μισαωρο σε μετασχιματιστη.Μετα απο λιγο βαζω μπροστα τη μηχανη και την βολταρω.
Ειναι σωστο αυτο που κανω?Κανω ζημια στην μπαταρια?
Έχεις ένα ελάχιστο χρονικό περιθώριο να διορθώσεις κάτι από τα ανωτέρω γεγραμμένα...

Pan (dvs)
02/12/2013, 14:20
Έχεις ένα ελάχιστο χρονικό περιθώριο να διορθώσεις κάτι από τα ανωτέρω γεγραμμένα...

Αυτο ακριβως κανω.Ποιο ειναι αυτο που χρειαζετε διορθωση δεν καταλαβαινω.

spyro
02/12/2013, 14:23
2 λάθη..!!!

Πρώτον, αν η μπαταρία έχει όντως ταση 12,7 χρειάζεται αρκετή ώρα (ώρες) για να φτάσει τα 13,1...
(το πόση ώρα εξαρτάται από την χωρητικότητά της και το ρεύμα φόρτισης..)

Δεύτερον, η τάση (13,1) που περνάει από την φόρτιση στην συντήρηση είναι ΠΟΛΥ χαμηλή (πρέπει να ανέβει πάνω από τα 14 Volts για να γίνει σοβαρή φόρτιση) οπότε πολύ φυσιολογικά επανέρχεται στα 12,7 μετά από κάποια ώρα ηρεμίας..

Υ.Γ. Κοινώς, όπως πολύ σωστα λές, το μηχάνημα ΔΕΝ φορτίζει..

σε ευχαριστώ παππού,

σε προγενέστερο email που τους είχα στείλει με τις παραπάνω ανησυχίες μου για το γεγονός οτι δε κάνει και πολλά μου είχαν πει οτι αφού μετράει πάνω απο 12,5 τότε το μεταφράζει ως "καλή' μπαταρία οπότε και δε κάνει τίποτα. bullocks λεω εγώ γιατί

απο εχτές που το ψαξα φαίνεται οτι μάλλον είναι γενικό το θέμα με τον συγκεκριμένο "φορτιστή":

http://www.youtube.com/watch?v=QsEGD8_NrhM

OldMan
02/12/2013, 14:40
αφού μετράει πάνω απο 12,5 τότε το μεταφράζει ως "καλή' μπαταρία
Για ρώτα τους τι ταση μπορεί να δείξει μια καραφορτισμένη μπαταρία με ένα στοιχείο της βραχυκυκλωμένο...;)

spyro
02/12/2013, 15:01
Για ρώτα τους τι ταση μπορεί να δείξει μια καραφορτισμένη μπαταρία με ένα στοιχείο της βραχυκυκλωμένο...;)

εγω θα τους ρωτήσω αλλά σιγά μην μου απαντήσουν

:D

η μπαταρία πάντως δεν έχει κλείσει χρόνο και έχει καλή χρήση. αυτό προσπαθώ να κάνω φέτος. να τη συντηρήσω σωστά για να μην την ακούσουμε του χρόνου.

OldMan
02/12/2013, 15:26
Αυτο ακριβως κανω.Ποιο ειναι αυτο που χρειαζετε διορθωση δεν καταλαβαινω.
Λοιπόν...

Ο μετασχηματιστής κάνει αυτό που κάνει αλλά για να το κάνει πρέπει το καμούμενο να είναι κουνιστό, πράγμα που δεν συμπαθεί η μπαταρία γιατί είναι old fashion straight γκόμενα..

Αν μετα τον μετασχηματιστή ακολουθεί ένα ίδρυμα επαναφοράς του κουνιστού στον ίσιο δρόμο (με το πολλά υποσχόμενο παρατσούκλι "ανόρθωση") η μπαταρία αρχίζει να την βλέπει την δουλειά με άλλο μάτι ..
(απέχουμε βέβαια πολύ από το να θεωρήσουμε ότι την έχουμε ρίξει..)

Άμα κοτσάρουμε και μια κοινωνική οργάνωση που θα πει στο καμούμενο ότι "εδω πρέπει να κάτσεις και πουθενά αλλού πλέον" η μπαταρία αρχίζει και τσιμπάει ..

Άμα εκεί που πρέπει να κάτσει το καμούμενο έρχεται ταμάμ με τα γούστα της μπαταρίας, μπαίνει το νερό στο αυλάκι...
(αλλά θα πρέπει να κανονίσουμε πόσο νερό θα μπει για να μην μας πάρουν και για λιγούρια..)

Bowleno
02/12/2013, 15:42
Λοιπόν...

Ο μετασχηματιστής κάνει αυτό που κάνει αλλά για να το κάνει πρέπει το καμούμενο να είναι κουνιστό, πράγμα που δεν συμπαθεί η μπαταρία γιατί είναι old fashion straight γκόμενα..

Αν μετα τον μετασχηματιστή ακολουθεί ένα ίδρυμα επαναφοράς του κουνιστού στον στον ίσιο δρόμο (με το πολλά υποσχόμενο παρατσούκλι "ανόρθωση") η μπαταρία αρχίζει να την βλέπει την δουλειά με άλλο μάτι ..
(απέχουμε βέβαια πολύ από το να θεωρήσουμε ότι την έχουμε ρίξει..)

Άμα κοτσάρουμε και μια κοινωνική οργάνωση που θα πει στο καμούμενο ότι "εδω πρέπει να κάτσεις και πουθενά αλλού πλέον" η μπαταρία αρχίζει και τσιμπάει ..

Άμα εκεί που πρέπει να κάτσει το καμούμενο έρχεται ταμάμ με τα γούστα της μπαταρίας, μπαίνει το νερό στο αυλάκι...
(αλλά θα πρέπει να κανονίσουμε πόσο νερό θα μπει για να μην μας πάρουν και για λιγούρια..)


Και ότι είχα αρχίσει να ανησυχώ έντονα! :D

Αντώνη πολλές :beer:

Pan (dvs)
02/12/2013, 20:26
Λοιπόν...

Ο μετασχηματιστής κάνει αυτό που κάνει αλλά για να το κάνει πρέπει το καμούμενο να είναι κουνιστό, πράγμα που δεν συμπαθεί η μπαταρία γιατί είναι old fashion straight γκόμενα..

Αν μετα τον μετασχηματιστή ακολουθεί ένα ίδρυμα επαναφοράς του κουνιστού στον ίσιο δρόμο (με το πολλά υποσχόμενο παρατσούκλι "ανόρθωση") η μπαταρία αρχίζει να την βλέπει την δουλειά με άλλο μάτι ..
(απέχουμε βέβαια πολύ από το να θεωρήσουμε ότι την έχουμε ρίξει..)

Άμα κοτσάρουμε και μια κοινωνική οργάνωση που θα πει στο καμούμενο ότι "εδω πρέπει να κάτσεις και πουθενά αλλού πλέον" η μπαταρία αρχίζει και τσιμπάει ..

Άμα εκεί που πρέπει να κάτσει το καμούμενο έρχεται ταμάμ με τα γούστα της μπαταρίας, μπαίνει το νερό στο αυλάκι...
(αλλά θα πρέπει να κανονίσουμε πόσο νερό θα μπει για να μην μας πάρουν και για λιγούρια..)

Λοιπον,μαζεψα ολη τη γειτονια και τους εδειξα το κειμενο.Σιγουροι ακομοι δεν ειμαστε για το περιεχομενο αλλα βγαλαμε καναδυο συμπερασματα.

Λογικα προσπαθεις να μου πεις οτι αλλο μετασχηματιστης αλλο τροφοδοτικο.Αλλα δεν τολμαω να σε βαλω στη διαδικασια να μου απαντησεις.:D

Για να το ξαναπαω απο την αρχη.

Εγω αν τυχει και πεσει η μπαταρια τη βαζω κανα μισαωρο σε τροφοδοτικο.Μετα απο λιγο βαζω μπροστα τη μηχανη και την βολταρω.

Ειναι σωστο αυτο που κανω?Κανω ζημια στην μπαταρια?

ΥΓ.Το τροφοδοτικο αυτο δεν ειναι τιποτε σπουδαιο.Το χρησιμοποιω σε ενα ψυγειακι αυτοκινητου το καλοκαιρι.

toyar
02/12/2013, 21:01
ποσα W ειναι το ψυγειακι (για να δουμε ποσα Α μπορει να δωσει το τροφοδοτικο) και μετα θα φανει αν η μπαταρια καταλαβαινει κατι στο μισαωρο
(υποθετοντας οτι η εξοδος ειναι 12V συνεχες)

virus
02/12/2013, 21:07
Λογικα προσπαθεις να μου πεις οτι αλλο μετασχηματιστης αλλο τροφοδοτικο.Αλλα δεν τολμαω να σε βαλω στη διαδικασια να μου απαντησεις.:D




νομιζω μετασχηματιστης και τροφοδοτικο ειναι το ιδιο.

μετασχηματιστης-τροφοδοτικο και φορτιστης ασχετα πραματα. :D

λες να απαντησει; :lol:

sonic22
02/12/2013, 22:47
Λοιπόν...
Ο μετασχηματιστής κάνει αυτό που κάνει αλλά για να το κάνει πρέπει το καμούμενο να είναι κουνιστό, πράγμα που δεν συμπαθεί η μπαταρία γιατί είναι old fashion straight γκόμενα..
translate Δουλεια του μετασχηματιστη ειναι να ρίξει (ή να ανεβασει) την προσφερομενη ταση εισοδου σε μια νεα στην εξοδο.
Αν του δωσεις συνεχες ρευμα θα παραμηνει συνεχες. Αν του δωσεις εναλασομενο θα παραμηνει εναλλασομενο.
Οι μπαταριες παντος θελουν συνεχες (DC)

Αν μετα τον μετασχηματιστή ακολουθεί ένα ίδρυμα επαναφοράς του κουνιστού στον ίσιο δρόμο (με το πολλά υποσχόμενο παρατσούκλι "ανόρθωση") η μπαταρία αρχίζει να την βλέπει την δουλειά με άλλο μάτι ..
(απέχουμε βέβαια πολύ από το να θεωρήσουμε ότι την έχουμε ρίξει..)
Translate Δουλεια του ανορθωτη ειναι να μετατρεψει οσο καλυτερα μπορει το εναλλασομενο ρευμα σε συνεχες.
Καποιοι ανορθωτες μετατρεπουν πληρος το προσφερομενο "ρευμα" ενω καποιοι αλλοι μονο το μισο.

Άμα κοτσάρουμε και μια κοινωνική οργάνωση που θα πει στο καμούμενο ότι "εδω πρέπει να κάτσεις και πουθενά αλλού πλέον" η μπαταρία αρχίζει και τσιμπάει ..
Translate Μετα τον μετασχηματιστη καλο ειναι να υπαρχει σταθεροποιητης ο οποιος με την βοηθεια πυκνωτων και αλλων διαταξεων μας εξασφαλιζει απολυτα σταθερο "ρευμα" χωρις παρασιτα και πτωσεις τασεις αν τραβηξουμε αποτομα μεγαλα φορτια.

Άμα εκεί που πρέπει να κάτσει το καμούμενο έρχεται ταμάμ με τα γούστα της μπαταρίας, μπαίνει το νερό στο αυλάκι...
(αλλά θα πρέπει να κανονίσουμε πόσο νερό θα μπει για να μην μας πάρουν και για λιγούρια..)
Translate Αμα ειμαστε μερακληδες βαζουμε και εναν ρυθμιστη ΕΝτασης που περιοριζει-ρυθμιζει την μεγιστη πσοτητα ρευματος (αμπερ) που μπορει να τραβηξει η μπαταρια. Σαν τους φορτιστες για Li-on μπαταριες ή και τις λαμπες φθορισμου

Η περιγραφη του παλιανθρωπα ειναι πολυ καλυτερη παντος.
Εγω να βοηθησω θελω οσους δεν εχουν παρει ακομα αρκετα μεγαλες ποσοτητες LSD και δεν εχουν δει τους δρακους να καθαριζουν μανταρινια ακομα και εχουν δυσκολια να "συντονιστουν" στα ενεργειακα κυματα του παλιανθρωπα.

Pan (dvs)
03/12/2013, 08:23
ποσα W ειναι το ψυγειακι (για να δουμε ποσα Α μπορει να δωσει το τροφοδοτικο) και μετα θα φανει αν η μπαταρια καταλαβαινει κατι στο μισαωρο
(υποθετοντας οτι η εξοδος ειναι 12V συνεχες)

Ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι κανα 5αρι Α,αν θυμαμαι καλα.


νομιζω μετασχηματιστης και τροφοδοτικο ειναι το ιδιο.

μετασχηματιστης-τροφοδοτικο και φορτιστης ασχετα πραματα. :D

λες να απαντησει; :lol:

Ο μετασχηματιστης ειναι μερος του τροφοδοτικου.Εγω λογω βιασυνης χρησιμοποιησα λαθος λεξη.


Η περιγραφη του παλιανθρωπα ειναι πολυ καλυτερη παντος.
Εγω να βοηθησω θελω οσους δεν εχουν παρει ακομα αρκετα μεγαλες ποσοτητες LSD και δεν εχουν δει τους δρακους να καθαριζουν μανταρινια ακομα και εχουν δυσκολια να "συντονιστουν" στα ενεργειακα κυματα του παλιανθρωπα.

Πολυτιμη η βοηθεια σου.Αλλα αν τον δεις πες του να το κοψει.Θα παθει τιποτε και θα τον τρεχουμε.:D

sonic22
03/12/2013, 08:43
Πολυτιμη η βοηθεια σου.Αλλα αν τον δεις πες του να το κοψει.Θα παθει τιποτε και θα τον τρεχουμε.:D
Εχει πεσει στην χυτρα αυτος μικρος... δεν περνει νεο καλιμπραρισμα...

spyro
03/12/2013, 13:27
Τη πρώτη φορά που είχα στείλει τις απορίες μου, είχαν κάνει 2 εβδομάδες να μου απαντήσουν. Σε εκείνο το mail μου το παιζαν και βαριά πεπόνια. Εχτές με τις επερωτήσεις του παππού με τη παράθεση των νέων προχθεσινών εμπειριών και με την επισύναψη του βίντεο από το youtube που περιγράφει παρόμοια θέματα … και κλείνοντας την επιστολή με την ακόλουθη φράση: “in a world full of universal moto forums, how could you possibly expect that sth like this, will stay only between you and the customer”

Μου απάντησαν με το που το διάβασαν

Είναι έτοιμοι για αλλαγή.

Αντε να ψάξω τώρα για την απόδειξη

byron
03/12/2013, 14:04
that sth

αυτό πρέπει να τους τρόμαξε γιατί ακούστηκε απειλητικά ακατανόητο :tooth:

spyro
03/12/2013, 14:24
αυτό πρέπει να τους τρόμαξε γιατί ακούστηκε απειλητικά ακατανόητο :tooth:


sth ρε τρισμέγυστε .... όπως λέμε something .....


όπως λεει και το λαικό άσμα

somebody, somebody put sth in my drink .............. και έτσι

:cool:

OldMan
03/12/2013, 16:09
Ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι κανα 5αρι Α,αν θυμαμαι καλα.
Ο μετασχηματιστης ειναι μερος του τροφοδοτικου.Εγω λογω βιασυνης χρησιμοποιησα λαθος λεξη.
Άμα ο μετασχηματιστής είναι κανένα 5αρι αμπέρια να κάτσουμε να υπολογίσουμε ότι στο 70% του φόρτου του (γιατί παραπάνω θα αρχίσει να βουϊζει, τρίζει, κλάνει και γενικότερα θα ακούγεται σαν το Personallity Crisis των N.Y. Dolls..) θα δίνει γύρω στα τριάμιση αμπέρια στο κύκλωμα ανόρθωσης, οπότε άντε να βγαίνουν όξω 3 καθαρά...
Επί μισάωρο συναπτό μας δίνει ενάμιση αμπερώριο και τούτου δοθέντος ξηγιέται στην μπαταρία κάπου το 10% της χωρητικότητάς της..
(όσο περίπου θα έχανε με 3-4 μιζιές..)

Κακό δεν κάνεις πάντως..

vaska
03/12/2013, 16:10
αυτό πρέπει να τους τρόμαξε γιατί ακούστηκε απειλητικά ακατανόητο :tooth:

:lol::lol::lol:

OldMan
03/12/2013, 16:21
ποσα W ειναι το ψυγειακι (για να δουμε ποσα Α μπορει να δωσει το τροφοδοτικο) και μετα θα φανει αν η μπαταρια καταλαβαινει κατι στο μισαωρο
(υποθετοντας οτι η εξοδος ειναι 12V συνεχες)
Εσύ άμα δεν με συγχίσεις δεν μπορείς , εεε..???:D

Να σΕ φέρω τροφοδοτικό με έξοδο 12VDC να φορτίσεις μπαταρία με πάνω από 12 Volt τάση ..??

toyar
03/12/2013, 17:03
ενα δικιο τοχεις:p
12V δεν φορτιζει 12V+

Pan (dvs)
03/12/2013, 17:17
Άμα ο μετασχηματιστής είναι κανένα 5αρι αμπέρια να κάτσουμε να υπολογίσουμε ότι στο 70% του φόρτου του (γιατί παραπάνω θα αρχίσει να βουϊζει, τρίζει, κλάνει και γενικότερα θα ακούγεται σαν το Personallity Crisis των N.Y. Dolls..) θα δίνει γύρω στα τριάμιση αμπέρια στο κύκλωμα ανόρθωσης, οπότε άντε να βγαίνουν όξω 3 καθαρά...
Επί μισάωρο συναπτό μας δίνει ενάμιση αμπερώριο και τούτου δοθέντος ξηγιέται στην μπαταρία κάπου το 10% της χωρητικότητάς της..
(όσο περίπου θα έχανε με 3-4 μιζιές..)

Κακό δεν κάνεις πάντως..

Δεν το εκανα ποτε σε εντελως ξελυγομενη μπαταρια.Συνηθως γυριζε λιγο η μιζα ,αλλα για να μην τη ζοριζω της εδινα μια βοηθεια.
Μπορουμε να πουμε οτι σε 10 μισαωρα (5 ωρες) εχουμε πληρη φορτιση?

OldMan
03/12/2013, 17:49
Μπορουμε να πουμε οτι σε 10 μισαωρα (5 ωρες) εχουμε πληρη φορτιση?
Βάλε και ένα 40% πάνω για λόγους που δεν είναι της παρούσης...
(θέλουν αρκετή ανάλυση και θα μπλέξουμε..)

fz6man
12/12/2016, 17:45
guys θελω την βοηθεια σας, εχθες τα έκλασε η μπαταρία μου απο το γκολφάκι απο το κρύο την εχω απο το 2010 αλλα νομιζω οτι με εναν καλό φορτιστή θα ξανανιώσει , επίσης εχω προβλήματα και με το ktm 990adv που αγκωμαχάει άλλα και με τα παπιά στο μαγαζί, θα ηθελα εναν καλό φορτιστή - συντηρητή ο οποίος να μπορεί να δίνει και σταθερό ρευμα 9v αν τυχει και αλλαξω μπαταρία στο αμάξι για να μην χαθουν οι ρυθμίσεις, εκτός και αν παίζει κανενα κολπάκι με κανενα 9v τροφοδοτικό οπότε να πάμε σε κανενα ποιο φθηνό μοντέλο προτείνετε κανενα καλό απο Ελλάδα τιμή ΑΠΟ 80 εως 150 για την δουλειπά που το θελω. Επίσης μου είπε ο μαστορας οτι παίζουν κατι κορκοδιλάκια - αναμονές για το μηχανάκι που βολεύουν άλλα και για το αμάξι αν παίζει τίποτα που να συνδεετε και να εχει τιποτα λαμπακια μεσα στο καπό για να τσεκάρω την μπαταρία. Ευχαριστώ

Το ματακι απο οτι λεει αν ειναι μαυρο ειναι οκ! Γνωρίζει κανεις αν η συγκεκριμενη ειναι κλειστου τύπου η με υγρά;

Acacius
12/12/2016, 21:04
guys θελω την βοηθεια σας, εχθες τα έκλασε η μπαταρία μου...

Το ματακι απο οτι λεει αν ειναι μαυρο ειναι οκ! Γνωρίζει κανεις αν η συγκεκριμενη ειναι κλειστου τύπου η με υγρά;


Οπτικά, η μπαταρία σου μου φαίνεται κλειστού τύπου. Υπ'όψιν ότι και οι κλειστού τύπου έχουν υγρά, αλλά δεν έχουν τάπες πλήρωσης. Το ότι η ένδειξη στο ματάκι είναι οκ δεν εγγυάται ότι η μπαταρία δεν πνέει τα λοίσθια. Μετά από 6 χρόνια μάλλον ήρθε η ώρα της, αλλά με ένα καλό φορτιστή ίσως της παρατείνεις τη ζωή. Για φορτιστή τόσο εγώ όσο και άλλοι εδώ διαφημίζουμε τον CTEK MXS 5.0. Δεν ξέρω αν κρατάει τις ρυθμίσεις όταν αλλάζεις μπαταρία.

fz6man
12/12/2016, 21:14
φιλε μου σκεφτομαι να αγοράσω τον 7000 ctek και να της δώσω μια τελευταία ευκαιρία πριν αγοράσω καινουργια.. Η μπαταρία δείχνει να εχει τάση αν κρίνω απο το καντράν (αναβουν τα λαμπακια) αλλα ακουγετε ενα τκτκτκτκτκτκτκτκτκτκτκ και δεν σκαει καθόλου.. μεχρι προχτες δουλευε κανονικοτατα μετά αφησα το αμαξι 2 μερες ακουνητο και μετά εκανε και 2-3 καλα κρύα και καπουτ!

daz
12/12/2016, 23:26
Ο CTEK MXS 5.0. δεν κρατάει τις ρυθμίσεις. Δεν δουλεύει χωρίς μπαταρία.

Acacius
13/12/2016, 02:20
φιλε μου σκεφτομαι να αγοράσω τον 7000 ctek και να της δώσω μια τελευταία ευκαιρία πριν αγοράσω καινουργια.. Η μπαταρία δείχνει να εχει τάση αν κρίνω απο το καντράν (αναβουν τα λαμπακια) αλλα ακουγετε ενα τκτκτκτκτκτκτκτκτκτκτκ και δεν σκαει καθόλου.. μεχρι προχτες δουλευε κανονικοτατα μετά αφησα το αμαξι 2 μερες ακουνητο και μετά εκανε και 2-3 καλα κρύα και καπουτ!

Τώρα με τα κρύα φαίνεται πιο εύκολα ποια μπαταρία είναι στα τελευταία της και η δική σου φαίνεται να μη μπορεί να προσφέρει πλέον το ρεύμα που χρειάζεται στα δύσκολα. Ένα recondition σίγουρα δε θα της κάνει κακό, αλλά δε σου εγγυώμαι ότι θα βγάλεις το χειμώνα (ούτε καν το Δεκέμβρη βασικά) χωρίς προβλήματα. Προσωπικά πάντως είχα και μπαταρίες που επανήλθαν σε επαρκώς λειτουργική κατάσταση για αρκετό καιρό.

fz6man
13/12/2016, 13:28
τελικα τελείως τυχαία βρηκα τον θεικό φορτιστή απο τα lidl χαχαχα.. και παρρήγειλα και μια μπαταρία βασικά.. Μήπως μπορεί να μου απαντησει καποιος ποιος ειναι ο σωστος τρόπος να αλλαξω την μπαταρία μου για να μην χάσει τις ρυθμισεις πχ με καλωδια με ενα αλλο αμαξι, μπορει να βοηθισει κανεις;

daz
13/12/2016, 15:35
Θα βάλεις τα κορκοδειλάκια απο τη δεύτερη μπαταρία επάνω στα καλώδια του αυτοκινήτου και μετα θα αποσυνδέσεις την δικη σου.

daz
13/12/2016, 15:41
Ακόμα και αν ή δεύτερη μπαταρία είναι αυτή που θέλεις να συνδέσεις μονιμα, δε θα έχεις πρόβλημα να το κάνεις γιατί οι μπαταρίες όσο θα είναι συνδεδεμένες μαζί θα είναι παράλληλα, όχι σε σειρά.

fz6man
13/12/2016, 22:42
Αυτο ηθελα να ρωτήσω στο ac σύμφωνα με τον νομο του κιρκοφ και αν δεν κανω λαθος σε σειρά θα ειχα την ιδια τάση , αλλα στο dc λογικά διπλασιάζετε η τάση , άρα αν συνδέσω την καινουργια μου μπαταρία επανω στους πόλους και πριν βγάλω τους πόλους απο την παλιά ώστε να μην χάσω τις μνήμες θα είναι σε σειρά άρα θα εχω 15 με 18 βολτ δεν υπάρχει περίπτωση να μου κάψει καμιά ασφάλεια;

toyar
14/12/2016, 05:00
αν την συνδεσεις πριν βγαλεις την παλια θα ειναι παραλληλα
δεν μπορουν να συνδεθουν σε σειρα χωρις να βγουν οι πολοι
+ με + και - με - και οσες και να βαλεις 12V θα εχεις