PDA

View Full Version : Πώς ξαναβγαίνει στο δρόμο?



Τουλουμπας
04/01/2008, 03:14
Ενα ξαδερφακι εχει μια παμπαλαια Suzuki GS 750.
Απο αγανακτηση και αφραγκιες πηγε και κατεθεσε τις πινακιδες στο Υπουργειο.
Τωρα του την εχει δωσει να τη φτιαξει και να την ξαναβγαλει στο δρομο.
Τι πρεπει να κανει για να κυκλοφορει νομιμα?

GIXXERAKIAS
04/01/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Τουλουμπας
Ενα ξαδερφακι εχει μια παμπαλαια Suzuki GS 750.
Απο αγανακτηση και αφραγκιες πηγε και κατεθεσε τις πινακιδες στο Υπουργειο.
Τωρα του την εχει δωσει να τη φτιαξει και να την ξαναβγαλει στο δρομο.
Τι πρεπει να κανει για να κυκλοφορει νομιμα?

Αν το ξαδερφακι σου:rolleyes: εχει καταθεσει τις πινακιδες για φυλαξη και εχει το αποκομμα απο το υπουργειο-εφορια μπορει να παει να τις παραλαβει με καποιο αντιτιμο.Αν παλι εχει καταθεσει με τις πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας για καταστροφη τοτε παει,:πεταξε το πουλακι και παει η μηχανη για ανταλλακτικα η χρηση πιστας. :wave2:

PS:Aν ξερει καποιος κατι αλλο ευπροσδευκτο.,μκπορει να κανω και λαθος.:winka:

stefanos
04/01/2008, 13:43
Εγώ έδωσα ένα αυτοκίνητο που είχα αποχαρακτηρισμένο σε ξαδερφάκι που έβγαλε άλλη πινακίδα πλήρωσε τα τέλη όλων των ετών που καθόταν και το κυκλοφορεί κανονικά.

sapila racing
04/01/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ έδωσα ένα αυτοκίνητο που είχα αποχαρακτηρισμένο σε ξαδερφάκι που έβγαλε άλλη πινακίδα πλήρωσε τα τέλη όλων των ετών που καθόταν και το κυκλοφορεί κανονικά.

Είσαι σίγουρος πως πλήρωσε τέλη για τα ετη που καθόταν? :confused:

Το λέω γιατί ξέρω οτι οταν καταθέτεις πινακίδες δηλώνεις υποχρεωτικά και σε ποιό ιδιωτικό χώρο θα βρίσκεται το όχημα και υποτίθεται οτι αν τις ξαναπάρεις δεν πληρώνεις για το διάστημα που τις ειχες παραδώσει.
Σύντομα θα καταθέσω κι εγω πινακίδες και θα βάλω λέσχης, αλλά με ενδιαφέρει γενικότερα το θέμα.

tifoefs
04/01/2008, 15:25
Ανοιξανε τα μπαουλα απο το παταρι και βγηκαν αρχαια πολεμοφοδια !!

Ζωνιανα γιναμε !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marios8
04/01/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είσαι σίγουρος πως πλήρωσε τέλη για τα ετη που καθόταν? :confused:



Πληρώνεις τα 5 τελευταία έτη :wave2:

zoropatra
04/01/2008, 15:52
εγω ρε παιδια νομιζω οτι απο την στιγμη που θα παραδωσεις τις πινακιδες,οταν τις ξαναπαρεις
δεν πληρωνεις τα χρονια που ηταν αραγμενο.....τοτε για ποιο λογο πανε και παραδιδουν τις πινακιδες?

cityfly
04/01/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πληρώνεις τα 5 τελευταία έτη :wave2:


καλά τι μαλακία είναι αυτό

άμα δεν το κυκλοφορείς και πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας
δεν το μετονομάζουν σε τέλη-μου-λείπουν-λεφτά-και-τα-παίρνω-από-παντού-ας-τα-πω-κυκλοφορίας έτσι για να μην είναι αβάφτιστα

marios8
04/01/2008, 16:02
.

Τουλουμπας
04/01/2008, 17:16
Υποθετω αγαπητοι συμφορουμιτες δεν με κατανοησατε πληρως,τελειως και εντελως.
Δεν εδωσε τις πινακιδες για προσωρινη ακινησια. Τις εδωσε μια για παντα.
Ζειστην επαρχια,πηγε στη Διευθυνση Μεταφορων της νομαρχιας του τοπου κατοικιας του και τους ειπε :Καλημερα,εχω αυτη τη μηχανη,δεν τη θελω πια,παρτε την αδεια και τις πινακιδες...Δεν του ζητησαν χαρτι απο εργοστασιο ανακυκλωσης (αλλωστε δεν υπηρχαν τοτε) οτι την παρεδωσε για καταστροφη,δεν του ζητησαν να την παει να την παραδωσει στο ΟΔΙΣΥ και να φερει την αποδειξη,δεν του ζητησαν καμμια αποδειξη αποσυρσης,καταστροφης κλπ.Ετσι,ο ανθρωπος την κρατησε στην αποθηκη,μαζεψε τα ανταλλακτικα που χρειαζοταν,την σενιαρισε και τωρα θελει να την βγαλει στο δρομο.
Παρακαλω τα φωτα σας ...

GIXXERAKIAS
04/01/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αν το ξαδερφακι σου:rolleyes: εχει καταθεσει τις πινακιδες για φυλαξη και εχει το αποκομμα απο το υπουργειο-εφορια μπορει να παει να τις παραλαβει με καποιο αντιτιμο.Αν παλι εχει καταθεσει με τις πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας για καταστροφη τοτε παει,:πεταξε το πουλακι και παει η μηχανη για ανταλλακτικα η χρηση πιστας. :wave2:

PS:Aν ξερει καποιος κατι αλλο ευπροσδευκτο.,μκπορει να κανω και λαθος.:winka: :wave2: :wave2:

stefanos
04/01/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είσαι σίγουρος πως πλήρωσε τέλη για τα ετη που καθόταν? :confused:

Το λέω γιατί ξέρω οτι οταν καταθέτεις πινακίδες δηλώνεις υποχρεωτικά και σε ποιό ιδιωτικό χώρο θα βρίσκεται το όχημα και υποτίθεται οτι αν τις ξαναπάρεις δεν πληρώνεις για το διάστημα που τις ειχες παραδώσει.
Σύντομα θα καταθέσω κι εγω πινακίδες και θα βάλω λέσχης, αλλά με ενδιαφέρει γενικότερα το θέμα.

Δικό μου λάθος, πληρώνεις μόνο το σήμα που θα κυκλοφορήσεις.

Krokodilos001
04/01/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Τουλουμπας
Υποθετω αγαπητοι συμφορουμιτες δεν με κατανοησατε πληρως,τελειως και εντελως.
Δεν εδωσε τις πινακιδες για προσωρινη ακινησια. Τις εδωσε μια για παντα.
Ζειστην επαρχια,πηγε στη Διευθυνση Μεταφορων της νομαρχιας του τοπου κατοικιας του και τους ειπε :Καλημερα,εχω αυτη τη μηχανη,δεν τη θελω πια,παρτε την αδεια και τις πινακιδες...Δεν του ζητησαν χαρτι απο εργοστασιο ανακυκλωσης (αλλωστε δεν υπηρχαν τοτε) οτι την παρεδωσε για καταστροφη,δεν του ζητησαν να την παει να την παραδωσει στο ΟΔΙΣΥ και να φερει την αποδειξη,δεν του ζητησαν καμμια αποδειξη αποσυρσης,καταστροφης κλπ.Ετσι,ο ανθρωπος την κρατησε στην αποθηκη,μαζεψε τα ανταλλακτικα που χρειαζοταν,την σενιαρισε και τωρα θελει να την βγαλει στο δρομο.
Παρακαλω τα φωτα σας ...

ego nomizo oti to logiko einai na pas apla na zitisis eksosi pinakidas. kai ta analoga eksoda gia afto.

isos xreiastei kapio xarti apo to mixanologiko, gia arhtmo plaisiou kai kinitira.


leme tora, giati to logiko stin ellada einai anekdoto.

kali epitixia...kai krata mas enimerous.


ego ena mixanaki, pou prin 20 xronia, mou piran tis pinakides...prin to metabibaso sto onoma...dialimeno pleon...kai poli anaratiome an tis ksanazitousa piso...tha tis briskane:lol:


ke allo dialimeno pou kathete...10 xronia dialimeno....


gia rota na mas peis
:wave2:

tifoefs
06/01/2008, 17:58
Νομιζω αν ειναι πανω απο δεκαετια το μηχανακι δε παιρνει νεες πινακιδες !

Λεω τωρα μπορει ναμαι και λαθος...

:)