PDA

View Full Version : συμβουλές για αγορά γαντιών



g0ng
04/01/2008, 11:37
Καθώς τα παλιά μου γάντια έχουν φθαρεί και εδώ στη Θεσ/νικη χτυπάει τελευταία κάτι - °C θέλω να αγοράσω καινούργια. Είδα κάποια προηγούμενα Posts αλλά θα ήθελα συμβουλές ΤΙ να προσέξω όταν θα βλέπω διάφορες μάρκες (στενό/χαλαρό, δέρμα/ή κάτι άλλο, κτλ)


επίσης βλέπω πολύ συζήτηση για θερμενόμενα grip. Πόσο πάει το μαλί (περίπου). Σε ΤΑ 600 μπαίνει; Και αν ναι θέλει αλλαγή το τιμόνι; Ή μόνο τα grips;

Ευχαριστώ

Sapadak
04/01/2008, 11:46
Εφοσον κοιτας για ζεστα κοιτας προς cordura και οχι δερμα.

Μην παρεις πολυ χοντρα γιατι δεν θα εχεις αισθηση στα χερια σου.

Τα θερμαινομενα γκριπ ειναι φθηνα (40 ευρω γιαπονεζικο απο το louis.de) και μπαινουν στο ΤΑ, αλλα το θεμα ειναι οτι η παλαμη σου θα ειναι ζεστη ενω τα δακτυλα σου θα ειναι παλι κρυα

g0ng
04/01/2008, 11:53
α! ξέχασα να πώ ότι θα ήθελα να βρώ κάτι στα 50? περίπου...εκτός αν είναι πολύ λίγα για γάντια...

gousgoun_69
04/01/2008, 11:54
Tα θερμαινόμενα γκριπς μπαίνουν στο TA κανονικά και πολύ ευκολα.Σε συνδιασμό με χούφτες κάνουν καλή δουλειά.



:wave2:

g0ng
04/01/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Tα θερμαινόμενα γκριπς μπαίνουν στο TA κανονικά και πολύ ευκολα.Σε συνδιασμό με χούφτες κάνουν καλή δουλειά.

τι εννοείς εύκολα; Τα αγοράζω και τα περνάω μόνος μου; δε θέλει κάποιου είδους σύνδεση με τη μπαταρία;

ΥΓ: κανένα μαγαζί που να έχει τέτοια στη Θεσ/νίκη;

latris mixanis
04/01/2008, 22:51
Καλησπέρα,

καλό θα είναι τα γάντια που θα πάρεις να έχουν ένα μικρό κενό στα δάχτυλα και να μην είναι τσίμα τσίμα. Αυτό το κάνουμε για να μην παγώνουν με το κρύο. :)
Επίσης εφόσον τα θέλεις για κρύο σίγουρα δεν θα πάρεις δερμάτινα αλλά cordura gore tex κλπ, υπάρχουν αρκετά καλά και ζεστά. Να γνωρίζεις ότι όσο ποιό χοντρό γάντι παίρνεις τόσο λιγότερη αίσθηση έχεις.
Όταν βρεις κάτι που σου αρέσει πες στον πωλητή να σε αφήσει να το δοκιμάσεις πάνω στο γκριπ για να δεις αν σου μαζεύει κ αν δεν γίνεται αυτό, να το δοκιμάσεις σε κάποιο σωλήνα... Αν το γάντι έχει προστασίες να κοιτάξεις όταν κάνεις γροθιά το χέρι να πέφτουν πάνω στα κόκκαλα.

Καλή αγορά.

:wave2: