PDA

View Full Version : Μετανάστευση στο εξωτερικό



~kurucrοwn~
04/01/2008, 13:50
Χαίρετε,

Θα ήθελα τις γνώσεις και τις συμβουλές των παλικαριών που ζούνε στο εξωτερικό και έχουν μηχανή.

Τώρα είμαι ελλάδα και έχω ένα v-strom. Σε λίγο καιρό θα φύγω να εργαστώ στο εξωτερικό. Τι συμφέρει να κάνω? Να το πάρω οδικώς όταν βρω χρόνο-χρήμα για το ταξιδάκι ή να το πουλήσω και να αγοράσω κάτι αντίστοιχο εκεί που θα είμαι?

Θα είναι πιο ακριβή η ασφάλιση αν έχει ελληνικές πινακίδες ή ξέρω εγώ θα έχω προβλήματα με εφορία ή τέλη κυκλοφορίας στη ξένη χώρα?

Πιθανοί προορισμοί: Ολλανδία, Γερμανία, Λονδίνο

Για πέτε.. ;)

alx_gr
04/01/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~
Χαίρετε,

Θα ήθελα τις γνώσεις και τις συμβουλές των παλικαριών που ζούνε στο εξωτερικό και έχουν μηχανή.

Τώρα είμαι ελλάδα και έχω ένα v-strom. Σε λίγο καιρό θα φύγω να εργαστώ στο εξωτερικό. Τι συμφέρει να κάνω? Να το πάρω οδικώς όταν βρω χρόνο-χρήμα για το ταξιδάκι ή να το πουλήσω και να αγοράσω κάτι αντίστοιχο εκεί που θα είμαι?

Θα είναι πιο ακριβή η ασφάλιση αν έχει ελληνικές πινακίδες ή ξέρω εγώ θα έχω προβλήματα με εφορία ή τέλη κυκλοφορίας στη ξένη χώρα?

Πιθανοί προορισμοί: Ολλανδία, Γερμανία, Λονδίνο

Για πέτε.. ;)

Καλησπερα φιλε μου.
Σχετικα με την μηχανη, αυτο που ξερω σιγουρα ειναι μπορεις να κυκλοφορεις με ελληνικες πινακιδες το πολυ για ενα χρονο στο εξωτερικο. Οταν δηλωσεις μονιμος κατοικος εξωτερικου, αν δεν κανω λαθος, ειναι παρανομο να εχεις οχημα με ξενες πινακιδες, οπως και στην Ελλαδα εξαλου.
Τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια ειναι λιγο πιο ακριβα απο οτι στην Ελλαδα, αλλα οχι τεραστια διαφορα.
Αυτο που εκανα εγω ηταν να αγορασω εδω που ειμαι. Πολυ απλη διαδικασια.

tifoefs
04/01/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~
Χαίρετε,

Θα ήθελα τις γνώσεις και τις συμβουλές των παλικαριών που ζούνε στο εξωτερικό και έχουν μηχανή.

Τώρα είμαι ελλάδα και έχω ένα v-strom. Σε λίγο καιρό θα φύγω να εργαστώ στο εξωτερικό. Τι συμφέρει να κάνω? Να το πάρω οδικώς όταν βρω χρόνο-χρήμα για το ταξιδάκι ή να το πουλήσω και να αγοράσω κάτι αντίστοιχο εκεί που θα είμαι?

Θα είναι πιο ακριβή η ασφάλιση αν έχει ελληνικές πινακίδες ή ξέρω εγώ θα έχω προβλήματα με εφορία ή τέλη κυκλοφορίας στη ξένη χώρα?

Πιθανοί προορισμοί: Ολλανδία, Γερμανία, Λονδίνο

Για πέτε.. ;)

Καμ του σαδωθε να σε περιποιηθουμε !!!

φερε και διπλες που μερικοι δε φερανε !!!


:evil: :evil: :evil: :evil:

~kurucrοwn~
04/01/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καμ του σαδωθε να σε περιποιηθουμε !!!

φερε και διπλες που μερικοι δε φερανε !!!


:evil: :evil: :evil: :evil:

Πες μου βρε παιδί καμιά πληροφορία. Πόσο έχει εκεί ένα v-strom? Μπορώ να κυκλοφορώ με ελληνικές πινακίδες-άδεια?

Και θα σου φέρω εγώ ολόκληρη βασιλόπιτα! :wave2:

alx_gr
04/01/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καμ του σαδωθε να σε περιποιηθουμε !!!

φερε και διπλες που μερικοι δε φερανε !!!


:evil: :evil: :evil: :evil:

Α ετσι εισαι!!! :evil:
Λες και δεν σου εξηγησα. Αλλα εγω φταιω που εφερα και μελομακαρονα και βασιλοπιτα.
Επειδη ομως την ακουσα τωρα, εσυ δεν θα φας. Θα δωσω μονο του κροκοδειλακια.
Ετσι να μαθεις. :smokin:

alx_gr
04/01/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~
Πες μου βρε παιδί καμιά πληροφορία. Πόσο έχει εκεί ένα v-strom? Μπορώ να κυκλοφορώ με ελληνικές πινακίδες-άδεια?

Και θα σου φέρω εγώ ολόκληρη βασιλόπιτα! :wave2:

Αστον αυτον παιδι μου. Δεν κανει για πληροφοριες. :lol:

Να ξερεις οτι οι τιμες στις μηχανες σε Αγγλια και Γερμανια ειναι πολυ καλες και Ολλανδια ειναι περιπου στα επιπεδα της Ελλαδας.

Οπως σου ειπα και πριν μπορεις να κυκλοφορεις νομιμα για ενα χρονο με ελληνικες πινακιδες και αδεια. Απλα μετα τον χρονο και παλι κυκλοφορεις αλλα αμα σε τσακοσουν ακομα και αν εχεις ολα τα χαρτια, ασφαλειες κλπ. νομιζω υπαρχουν κυρωσεις.

Εγω σου προτεινω αγορα μηχανης στο εξωτερικο αμα σκοπευεις να μεινεις για καποια χρονια μιας και η μεταβιβαση ειναι απλουστατη και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για το οτιδηποτε μπορει να συμβει.

cityfly
04/01/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Αστον αυτον παιδι μου. Δεν κανει για πληροφοριες. :lol:



δε μου λες εσύ είσαι αγγλία;

alx_gr
04/01/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δε μου λες εσύ είσαι αγγλία;

Οχι τωρα ειμαι και εγω Ολλανδια, αλλα περυσι ημουν Αγγλια. Μπορω να βοηθησω καπου?

~kurucrοwn~
04/01/2008, 16:43
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες alx_gr! :beer:

cityfly
04/01/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Οχι τωρα ειμαι και εγω Ολλανδια, αλλα περυσι ημουν Αγγλια. Μπορω να βοηθησω καπου?

ναι σχετικά με το δίπλωμα
ισχύει το ελληνικό ή πρέπει να το αλλάξεις
και αν πρέπει να το αλλάξεις χρειάζεται κάτι ή είναι θέμα μιας απλής αίτησης;

FZMAN
04/01/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr


Οπως σου ειπα και πριν μπορεις να κυκλοφορεις νομιμα για ενα χρονο με ελληνικες πινακιδες και αδεια. Απλα μετα τον χρονο και παλι κυκλοφορεις αλλα αμα σε τσακοσουν ακομα και αν εχεις ολα τα χαρτια, ασφαλειες κλπ. νομιζω υπαρχουν κυρωσεις.

Και πως μπορεί να ξέρει κάποιος πόσο καιρό είναι η μηχανή εκεί με ελληνικές πινακίδες αφού δεν υπάρχει έλεγχος κάθε πότε έρχεται ή φεύγει απ΄την χώρα;

alx_gr
04/01/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ναι σχετικά με το δίπλωμα
ισχύει το ελληνικό ή πρέπει να το αλλάξεις
και αν πρέπει να το αλλάξεις χρειάζεται κάτι ή είναι θέμα μιας απλής αίτησης;

Οχι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα μιας και εχω νοικιασει αυτοκινητο με ελληνικο διπλωμα και ελληνες φιλοι μου εχουν αγορασει και εχουν ασφαλισει οχηματα με το ελληνικο διπλωμα. Το ελληνικο διπλωμα ισχυει σε ολες τις χωρες τις Ε.Ε

Lupo
04/01/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr


Οπως σου ειπα και πριν μπορεις να κυκλοφορεις νομιμα για ενα χρονο με ελληνικες πινακιδες και αδεια. 6 μηνες νομιμα σύν 3μήνες παράταση από την αρμόδια υπηρεσία συν άλλους 3μήνες παράταση.
Σε περίπτωση που θέλεις να είσαι 100% νόμιμος αλλά με ελληνικές πινακίδες πέραν των δύο εξαμήνων, αποχωρείς εσύ και η μοτοσυκλέτα σου από την χώρα για τον επόμενο ενάμιση χρόνο και επιστρέφεις και πάλι με το δικαίωμα 6+3+3 μηνών.

Εάν , αποφασίσεις να γράψεις την μοτοσυκλέτα με πχ. γερμανικά νούμερα, τότε το κάνεις λίγο πριν να λήξουν οι παρατάσεις και αν είσαι καλός στις δημόσιες σχέσεις, πέρνεις κι άλλες παρατασούλες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής.




Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr


Οπως σου ειπα και πριν μπορεις να κυκλοφορεις νομιμα για ενα χρονο με ελληνικες πινακιδες και αδεια.

Απλα μετα τον χρονο και παλι κυκλοφορεις αλλα αμα σε τσακοσουν ακομα και αν εχεις ολα τα χαρτια, ασφαλειες κλπ. νομιζω υπαρχουν κυρωσεις. [/B][/QUOTE]


κυρώσεις : Τσουχτερότατο οικονομικό πρόστιμο ή κατάσχεση της μοτοσυκλέτας ή και τα δύο:wave2:

Lupo
04/01/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Οχι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα μιας και εχω νοικιασει αυτοκινητο με ελληνικο διπλωμα και ελληνες φιλοι μου εχουν αγορασει και εχουν ασφαλισει οχηματα με το ελληνικο διπλωμα. Το ελληνικο διπλωμα ισχυει σε ολες τις χωρες τις Ε.Ε
Διορθωση... το Ευρωπαϊκό Ελληνικό δίπλωμα, ισχύει σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.

Μην εμφανιστεί κανένας με προπολεμικό δίπλωμα και κάνει τον γύρο της Ευρώπης

:D

:beer: :beer: :wave2:

Lupo
04/01/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Και πως μπορεί να ξέρει κάποιος πόσο καιρό είναι η μηχανή εκεί με ελληνικές πινακίδες αφού δεν υπάρχει έλεγχος κάθε πότε έρχεται ή φεύγει απ΄την χώρα; Ισχύει η επονομαζόμενη CRM ...

και δεν εννοώ το μηχανάκι!
:D
Είναι έγγραφο μεταφοράς, ή χρειάζεται αποδεικτικό από εσένα του πότε μπήκε η μοτοσυκλέτα, αν δεν γράφτηκε σε κάποιο τελωνείο.
Αν μπήκε η μοτοσυκλέτα χωρίς να εγγραφεί πουθενά, και κυκλοφορεί κανονικά, και κάποια στιγμή σε σταματήσουν για έλεγχο τότε μπλέκεις σε δικαστικούς αγώνες , μιας και το " Τώρα ήρθα ρε φιλαράκι να δω μια θειά μου και φεύγω" δεν το δέχοντε και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας μετά.
:beer: :wave2:

cityfly
04/01/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Διορθωση... το Ευρωπαϊκό Ελληνικό δίπλωμα, ισχύει σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.

Μην εμφανιστεί κανένας με προπολεμικό δίπλωμα και κάνει τον γύρο της Ευρώπης

:D

:beer: :beer: :wave2:

υποθέτω αυτό έχω
γράφει πάνω

υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινοτήτων

αλλά κάτι μου παν αγγλία ότι ισχύει για 6 μήνες και μετά πρέπει να κάνεις exchange γράφω το αγγλικό γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν

Sapadak
04/01/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αλλά κάτι μου παν αγγλία ότι ισχύει για 6 μήνες και μετά πρέπει να κάνεις exchange γράφω το αγγλικό γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν

Κατι σου παν λαθος.

Κυκλοφορεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και στην Αγγλια


Προσοχη μοναχα τα roundabouts :lol:

cityfly
04/01/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κατι σου παν λαθος.

Κυκλοφορεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και στην Αγγλια


Προσοχη μοναχα τα roundabouts :lol:

θα το μελετήσω;
γιατί ειδικά τα rounabouts;

Sapadak
04/01/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
θα το μελετήσω;
γιατί ειδικά τα rounabouts;

Γιατι καταρχας εδω δεν εχουμε τοσες κυκλικες πλατειες οσες εκει.

Και οσες εχουμε εδω τις δουλευουμε αναποδα απο οτι πρεπει

εχει πολλες εξοδους ενα roundabout και πρεπει να κινηθεις αναλογα σε ποια θες να πας.

Οδηγας και αναποδα με το δεξι σου χερι να μελανιαζει απο τα κοπανιματα στη πορτα οποτε :lol:

Γενικοτερα προσοχη και θα εισαι ΚΙΝΓΚ

cityfly
04/01/2008, 18:47
προφανώς το δίπλωμα ισχύει και για μηχανή και για αυτοκίνητο δεν αλλάζει κάτι έτσι;

Sapadak
04/01/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
προφανώς το δίπλωμα ισχύει και για μηχανή και για αυτοκίνητο δεν αλλάζει κάτι έτσι;

;)

cityfly
04/01/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
;)

ευχαριστώ

Lupo
04/01/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Γιατι καταρχας εδω δεν εχουμε τοσες κυκλικες πλατειες οσες εκει.

Και οσες εχουμε εδω τις δουλευουμε αναποδα απο οτι πρεπει

εχει πολλες εξοδους ενα roundabout και πρεπει να κινηθεις αναλογα σε ποια θες να πας.

Οδηγας και αναποδα με το δεξι σου χερι να μελανιαζει απο τα κοπανιματα στη πορτα οποτε :lol:

Γενικοτερα προσοχη και θα εισαι ΚΙΝΓΚ
+ ότι σε αντίθεση με την Ελλάδα, όπου έχει προτεραιότητα αυτός που εισέρχεται στον κυκλικό κόμβο, στην Αγγλία, έχει προτεραιότητα αυτός που είναι ήδη μέσα σ'αυτόν.
Θεωρητικά, μπορείς να κρατήσεις την εσωτερική λωρίδα του κυκλικού κόμβου μέχρι να τελειώσει η ξύστρα από το δεξί σου γόνατο ή η βενζίνη.:lol:
Θεωρητικά πάντα. Πρακτικά να μην το δοκιμάσεις.:wave2:

Akatanomastos
04/01/2008, 19:44
DILADI me elliniko pas se olo to europe kirile
afti i istoria tis elpa pou epektinei to diploma praktika xrisimevei gia ektos E.E?

Sapadak
04/01/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
DILADI me elliniko pas se olo to europe kirile
afti i istoria tis elpa pou epektinei to diploma praktika xrisimevei gia ektos E.E?

Δεν εχω ιδεα αν χρησιμευει καπου μιας και εχω παει τουρκια, βουλγαρια(προ Ε.Ε) και σερβια χωρις κανενα προβλημα με το διπλωμα

Krokodilos001
04/01/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
υποθέτω αυτό έχω
γράφει πάνω

υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινοτήτων

αλλά κάτι μου παν αγγλία ότι ισχύει για 6 μήνες και μετά πρέπει να κάνεις exchange γράφω το αγγλικό γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν

ean mineis monima sto eksoteriko, grafties se ena dimo, exeis katikoikia kai ta lipa.,

tote prepei i na paradosis to diploma sou kai na to antikastrisoun me to topiko, i kalitera apla na to dilosis kai na katagrapsoun ton arithmo diplomatos sto mitroo tous. Tha exei pleon tin idia isxei me ta dika tous, gia periptosi eksakribosis.
An to kaneis afto bebea, den mporeis na exeis stin katoxi sou elliniko mixanaki.

Opote, analogos gia poso kero tha minis ektos ellados, pratis.

An einai gia makroxronia egatastasti, poulas tin mixani sou kai me ta idia lefta perneis alli ekei pou tha eisai, kai diloneis to diploma sou sto kata topous dimarxeio.

An einai gia kanena xrono, to pezis touristas. Roz EU diploma, diabatirio, adeia kikloforias, kai prasini karta.

Xrider
05/01/2008, 12:31
1.Με το Ελληνικο διλπλωμα δεν εχεις κανενα προβλημα σε ΟΛΗ την Ευρωπη και ας ειναι στα ελληνικα γραμμενο.
2.Με ελληνικες πινακιδες μπορεις να κυκλοφορεις και 200 χρονια χωρις να γυρησεις ποτε στην Ελλαδα το μοτο/αυτο κανεις δεν θα σου πει τιποτα...αυτα ειναι παλιες ιστοριες.
3.Αν γινεις μονιμος κατοικος παλι δεν εισαι αναγκασμενος να "γυρησεις" το διπλομα.
4.Καλητερα να ΜΗΝ παρεις την μηχανη μαζι σου αλλα να την πουλησεις και να παρεις μια με τις πινακιδες της χωρας που εισαι γιατι αλλιως με ελληνικη ασφαλεια στο εξωτερικο εισαι σχεδον ξεβρακωτος.
5.Πρασινη καρτα τελος απο το 2006

Krokodilos001
05/01/2008, 12:42
den diafono..apla gia na einai pio ksekatharoi i oroi.

1. Fisika to elliniko diploma isxei. Gia na glitoneis mpelades me eksakribosis apla to diloneis ston dimo.

2. Fisika mporeis na eisai opou thes me ellinikes pinakides, ektos an eisai monimos katikos se alli xora. To problima exei na kanei me tou forous kikloforias. Epeidei theloune na pernoune tous forous apo ta oximata pou briskonte monima sous dromous tous. An iparksie diamaxi den ksero pios tha kerdisei sto telos. Allo otan eisai touristas.

3. Den eisai anagasmenos. Apla bolebei se diafores periptoseis.

4. epafksano.

5. I asfaleia eksakolouthi na exei prasino xroma (to xarti)! Anagrafei se pios xores isxiei.

Xrider
05/01/2008, 12:56
1-3. Το διπλομα εχει εναν κωδικο αριθμο επανω και μονο με αυτον τον αριθμο δεν εχουν προβλημα...εισαι ηδη φακελλωμενος

2.Πιστεψε με πως δεν εχεις κανενα απολυτος προβλημα να εισαι μονιμος κατοικος και να εχεις μοτο/αυτο με Ελληνικες πινακιδες.Τα τελη κυκλοφοριας ειναι τα ελληνικα που πρεπει να εχεις.

4.Ειναι γιατι απλα τους εχουν ξεμεινει τα πρασινα χαρτια...εγω θυμαμαι οτι στην ασφαλεια της μηχανης μου μεχρι πριν δυο χρονια η πρασινη καρτα που μου εδιναν ειχε ακομα τον παλιο τροπο κλησης τηλε στην Ελλαδα δλδ..αντι πχ 2106999999 ειχε 016999999
Γιαυτο τον λογω εχουμε πλεων Ευρωπαικες πινακιδες με την ενδειξη GR.


Παλια μεχρι πριν 2 χρονια μπορουσες να παρεις απειρες κλησεις και να μην πληρωσεις καμμια εχωντας τα παντα στα Ελληνικα....Τωρα με τα νεα συστηματα οταν πας να μπεις στο πλοιο στο λιμανι σου λενε κυριε εχετε μια κληση που αρπαξατε στην Σουηδια και την πληρωνεις επι τοπου η σου ερχεται κατευθειαν στο σπιτι στην Ελλαδα.

Εγω μενω στο εξωτερικο και πριν ενα χρονο αρπαξα κληση 160€,ευτυχως ειχα το ελληνικο διπλωμα και δεν μου το πηραν και ουτε points μου φωρτοσαν...ειναι και ο μονος λογος που αξιζει να το κρατησεις GR.Αν ειχα το Ιταλικο θα ηθελα ακομα εναν χρονο για να παρω πισω το διλπωμα.

Krokodilos001
05/01/2008, 13:15
logika ola afta. elpizo kapia stigmi na ta diastabroso.


pantos stin italia exei diodia, opote gia forous kikloforias isos einai pio xalaroi, edo stin ollandia den exei diodia..kai oi foroi einai o theos tou! oi kliseis gia treksimo einai me foto kai pane sistimena sto spiti. giafto theloune na se exoune kategrameno! telos panton prepei na to kitakso, alla pou? sta episima topika site den grafei tipota.


pantos den exoun akoma oles oi xores sinergasia gia apostoli kliseon.

ante kala xiliometra.

menos
05/01/2008, 14:48
MHN MHN MHN!!!! paris tin mixani mazi sou. Eimai foititis stin slovakia kai exw to cbr 1100 Blackbird. Min ksexnas 3 vasika pragmata!!!

1) Afti ti stigmi pou sou grafw exei -5 C!! Den kikloforei ditroxo oute gia deigma.. Psofokryo kai pagos!! Sygnwmi.. POLYS PAGOS!!! Oloi oi mixanovioi edw xrisimopoioun to lewforeio 8 mines to xrono!! Akomi kai an eisai kagouras kai katafereis se thermokrasies pou ftanoun kai tous -20 C (Germania) kai an sou aresei to patinaz isws na min sou aresoun oi mpatsoi..

2)Mpatsoi.. Molis doun pinakida apo allo kratos den exeis katalavei pote se stamatisan, se egrapsan kai min exeis tin paramikri entipwsi pws DEN 8a se grapsoun gia ta omorfa sou matia!!

3)Kleftronia.. 8a eisai tyxeros an sou afisoun tin eikona tis panagias pou eixes krimenni katw apo tin sela H kapou sto timoni!! Akomi kai otan er8eis, prepei na vreis idiwtiko parking me securitades kai etairia pou na sou parexoun asfaleia klopis!

Afta.. Fantasou pws exw afisei thn mixani mou ston kollito mou kai tin pairnw volta otan katevainw ellada. Toulaxiston exw paisei mono perpatwntas kai oxi panw stin "monakrivi mou". Den me egrapsan pote hahaha.. kai enoikiazw mono to dwmatio mou kai oxi kai to parking!!
Elpizw na voi8isa..

Lupo
05/01/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

2.Πιστεψε με πως δεν εχεις κανενα απολυτος προβλημα να εισαι μονιμος κατοικος και να εχεις μοτο/αυτο με Ελληνικες πινακιδες.Τα τελη κυκλοφοριας ειναι τα ελληνικα που πρεπει να εχεις.


Αυτό μπορείς να το κάνεις όταν είσαι φοιτητής.Δηλώνεις μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα, όταν σου ζητηθεί, και προσωρινή στο μέρος που μένεις.
Όταν δηλώνεις μόνιμη κατοικία στην χώρα που είσαι, αλλά κυρίως εργασία σ'αυτή τη χώρα, τα πράγματα αλλάζουν.
Δεν αντιλέγω ότι μπορείς να κυκλοφορήσεις,και αν σε σταματήσουν να αποφύγεις το οτιδήποτε, αλλά αυτό θα είναι γιατί θα έχουν άγνοια των νομικών δικλείδων που υπάρχουν για τέτοιες περιπτώσεις.
Αν κάποιος έχει γνώσεις, ή απλά το προχωρήσει και σου πει "Ας βρεις το δίκιο στο δικαστήριο", τότε μπλέκεις σε νομικό κυκεώνα , που πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ καλός γνώστης των "παραθύρων" από πρίν, και πάλι θα χάσεις όχι απλώς χρόνο και χρήμα, αλλά χρόνια και χρήματα μέχρι να λήξει η υπόθεση.
Και πάλι, αφού κερδίσεις, και πέσει η υπόθεση αρχικά, τότε περνάς στο δικό σου δικαστικό αγώνα κατά του κράτους, ώστε ν'αποζημειωθείς.
Απόφαση και δικαίωμα του καθενός είναι, ποιο δρόμο θ'ακολουθήσει.

Για μένα, που οδηγώ δίπλα του, αν έχει ασφάλεια και δίπλωμα, και με καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος, δεν με ενοχλεί, απλά θα καθυστερούσε περισσότερο και θα ήταν δυσκολότερο να καλύψει τις ζημιές, η ασφάλεια του οχήματος με ελληνικές πινακίδες.

Υ.Γ. Μέχρι 2 χρόνια πρίν, οι ασφαλιστικές εταιρείες της κάθε χώρας, είχαν δικαίωμα ν'ασφαλίσουν όχημα με ξένες πινακίδες. Πλέον το αποφεύγουν όσο τίποτ'άλλο, και λένε ότι απαγορεύτηκε.
Στο αν απαγορεύτηκε όντως ή έτσι το λένε, με πιάνετε αδιάβαστο.

tifoefs
05/01/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Και πως μπορεί να ξέρει κάποιος πόσο καιρό είναι η μηχανή εκεί με ελληνικές πινακίδες αφού δεν υπάρχει έλεγχος κάθε πότε έρχεται ή φεύγει απ΄την χώρα;

Εδω Ολλανδια απο ελεγχο κατοικιας (δηλωνεις υποχρεωτικα διευθυνση και που μενεις στο δημαρχειο. Μετα εισαι κατοικος της πολης που δηλωσες).

Αν μενεις εδω πανω απο μερικους μηνες και εχεις αυτοκινητο με ξενες πινακιδες πρεπει να τις αλλαξεις υποχρεωτικα !!!

:evil: :evil: :evil: :smokin:

Krokodilos001
05/01/2008, 18:22
kai na simpliroso,

gia na doulepseis edo, prepei amesos na dilosis monimi diefnissi katikias,
na exeis forogoliko mitroo pou sto dinoune otan exeis difnisis katikias,
kai asfalistiko forea, pou zitaei diefnisi katikias.


opote kseroune akribos pote irthes!

:winka: :evil:

tifoefs
05/01/2008, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
kai na simpliroso,

gia na doulepseis edo, prepei amesos na dilosis monimi diefnissi katikias,
na exeis forogoliko mitroo pou sto dinoune otan exeis difnisis katikias,
kai asfalistiko forea, pou zitaei diefnisi katikias.


opote kseroune akribos pote irthes!

:winka: :evil:

Και σε φορολογουνε αναλογα !

:a01: :a01: :a01:

Xrider
05/01/2008, 18:25
Ετυχε και με σταματησαν μια φορα -κυριως λογο μαυρου ανακλαστικου κρανους- carabinieri και ζητησαν στοιχεια.
Η μηχανη μου εχει Ιταλικες πινακιδες καθως και η ασφαλεια μου ειναι ιταλικη,γιατι απλα δεν μου χρειαζεται στην Ελλαδα αφου μενω Ιταλια.
Οταν αρχησαν να μου κανουν ναζια για το διπλομα οτι δεν καταλαβαινουν κλπ γιατι δεν ειναι στα λατινικα...τους εκανα την απλη ρητορικη ερωτηση και εκει με αφησαν να φυγω.
Τους ρωτησα οτι αν εγω γυρησω το διπλομα σε ιταλικο και παω στην ελλαδα για 3,4,5 μηνες και οδηγω εκει αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες,τι πρεπει να κανω,να αλλαξω παλι διπλομα?
Και οπως εσεις δεν ειστε υποχρεωμενοι να ξερετε ελληνικα ετσι δεν ειναι και ο ελληνας αστυνομικος να ξερει ιταλικα,γιαυτο γραφει στο εμπροσθοφυλλο διπλομα σε 8 γλωσσες!
Εκει δεν ηξεραν τι να απαντησουν και με αφησαν.
Οταν πηρα κληση απλα σημειωσαν τον κωδικο που εχει το διπλομα και το ονομ/επον απο την ταυτοτητα μου.
Σχετικα με την γραφειοκρατια εχουν αλλαξει πολλα τα τελευταια 2 χρονια αρκει να τυχη να το ψαξεις.
π.χ Αδεια παραμονης δεν ειναι υποχρεωτικη πλεον.

Τωρα,μπορει και να εχετε δικιο για Ολλανδια και Αγγλια..δεν ξερω εκει τι γινεται.

tifoefs
05/01/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ετυχε και με σταματησαν μια φορα -κυριως λογο μαυρου ανακλαστικου κρανους- carabinieri και ζητησαν στοιχεια.
Η μηχανη μου εχει Ιταλικες πινακιδες καθως και η ασφαλεια μου ειναι ιταλικη,γιατι απλα δεν μου χρειαζεται στην Ελλαδα αφου μενω Ιταλια.
Οταν αρχησαν να μου κανουν ναζια για το διπλομα οτι δεν καταλαβαινουν κλπ γιατι δεν ειναι στα λατινικα...τους εκανα την απλη ρητορικη ερωτηση και εκει με αφησαν να φυγω.
Τους ρωτησα οτι αν εγω γυρησω το διπλομα σε ιταλικο και παω στην ελλαδα για 3,4,5 μηνες και οδηγω εκει αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες,τι πρεπει να κανω,να αλλαξω παλι διπλομα?
Και οπως εσεις δεν ειστε υποχρεωμενοι να ξερετε ελληνικα ετσι δεν ειναι και ο ελληνας αστυνομικος να ξερει ιταλικα,γιαυτο γραφει στο εμπροσθοφυλλο διπλομα σε 8 γλωσσες!
Εκει δεν ηξεραν τι να απαντησουν και με αφησαν.
Οταν πηρα κληση απλα σημειωσαν τον κωδικο που εχει το διπλομα και το ονομ/επον απο την ταυτοτητα μου.
Σχετικα με την γραφειοκρατια εχουν αλλαξει πολλα τα τελευταια 2 χρονια αρκει να τυχη να το ψαξεις.
π.χ Αδεια παραμονης δεν ειναι υποχρεωτικη πλεον.

Τωρα,μπορει και να εχετε δικιο για Ολλανδια και Αγγλια..δεν ξερω εκει τι γινεται.

Αυτα που λες για το διπλωμα ειναι τωρα παντου το ιδιο.
Αν θες να το αλλαξεις το αλλαζεις (κοστιζει καπου 40 ευρω) αλλα καλυτερο ειναι ναχεις το διπλωμα σου και αν αλλαξεις διευθυνση κατοικιας σε χωρα του εξωτερικου απλα το δηλωνεις αν ειναι να μεινεις πανω απο χρονο για δουλεια.

:)

Xrider
05/01/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αυτα που λες για το διπλωμα ειναι τωρα παντου το ιδιο.
Αν θες να το αλλαξεις το αλλαζεις (κοστιζει καπου 40 ευρω) αλλα καλυτερο ειναι ναχεις το διπλωμα σου και αν αλλαξεις διευθυνση κατοικιας σε χωρα του εξωτερικου απλα το δηλωνεις αν ειναι να μεινεις πανω απο χρονο για δουλεια.

:)
μαλλον λεμε το ιδιο.
γιατι απο την στιγμη που αγοραζεις μηχανη στο εξωτερικο χρειαζεται να εχει μια μονιμη διευθυνση κατοικιας,οποτε και ολα τα λοιπα χαρτια που λες. :)

Lupo
05/01/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ετυχε και με σταματησαν μια φορα -κυριως λογο μαυρου ανακλαστικου κρανους- carabinieri και ζητησαν στοιχεια.
Η μηχανη μου εχει Ιταλικες πινακιδες καθως και η ασφαλεια μου ειναι ιταλικη,γιατι απλα δεν μου χρειαζεται στην Ελλαδα αφου μενω Ιταλια.
Οταν αρχησαν να μου κανουν ναζια για το διπλομα οτι δεν καταλαβαινουν κλπ γιατι δεν ειναι στα λατινικα...τους εκανα την απλη ρητορικη ερωτηση και εκει με αφησαν να φυγω.
Τους ρωτησα οτι αν εγω γυρησω το διπλομα σε ιταλικο και παω στην ελλαδα για 3,4,5 μηνες και οδηγω εκει αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες,τι πρεπει να κανω,να αλλαξω παλι διπλομα?
Και οπως εσεις δεν ειστε υποχρεωμενοι να ξερετε ελληνικα ετσι δεν ειναι και ο ελληνας αστυνομικος να ξερει ιταλικα,γιαυτο γραφει στο εμπροσθοφυλλο διπλομα σε 8 γλωσσες!
Εκει δεν ηξεραν τι να απαντησουν και με αφησαν.
............
Ακριβώς όπως το είπες.
Δεν ήξεραν!
Θα μπορούσαν να σου απαντήσουν "ΝΑΙ" ή "SI":lol: και να σε έγραφαν.
Άκρη δεν θα έβγαζες και θα πλήρωνες το πρόστιμο.
Σίγουρο αυτό που σου λέω.
Έχουν το δικαίωμα.
Απλά δεν το ξέρουν ή δεν ασχολούντε.

cityfly
05/01/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ακριβώς όπως το είπες.
Δεν ήξεραν!
Θα μπορούσαν να σου απαντήσουν "ΝΑΙ" ή "SI":lol: και να σε έγραφαν.
Άκρη δεν θα έβγαζες και θα πλήρωνες το πρόστιμο.
Σίγουρο αυτό που σου λέω.
Έχουν το δικαίωμα.
Απλά δεν το ξέρουν ή δεν ασχολούντε.


και επίσης έγινε στην ιταλία

στην αγγλία δε νομίζω να το πολυσχολιάζαν
ή αν δεν ξεραν και δεν ήθελαν να σε αδικήσουν θα σε είχαν εκεί να περιμένεις μέχρι να έρθει κάποιος που να ξέρει να τους διαφωτίσει

ή τουλάχιστον έτσι νομίζω

PanVas
06/01/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αυτα που λες για το διπλωμα ειναι τωρα παντου το ιδιο.
Αν θες να το αλλαξεις το αλλαζεις (κοστιζει καπου 40 ευρω) αλλα καλυτερο ειναι ναχεις το διπλωμα σου και αν αλλαξεις διευθυνση κατοικιας σε χωρα του εξωτερικου απλα το δηλωνεις αν ειναι να μεινεις πανω απο χρονο για δουλεια.

:)

Κάνω quote το μήνυμα του tifoefs όχι γιατί έχω να παρατηρήσω κάτι επάνω στα λεγόμενά του απλά γιατί θέλω να αναφερθώ στα διπλώματα και την οδήγηση στο εξωτερικό.

Η Ευρωπαική (και όχι μόνο) νομοθεσία έχει προβλέψει για το συγκεκριμένο θέμα και αν θέλουν οι τοπικοί άρχοντες κάθε κράτους μπορούν να σε τραβήξουν και να σε ταλαιπωρήσουν με το αμετάφραστο Ελληνικό δίπλωμα... Υπάρχει σύμβαση με φορέα σε κάθε χώρα του κόσμου όπου μεταφράζουν το δίπλωμά σου στα Αγγλικά (και κάποιες ακόμα γλώσσες). Στην χώρα μας, καλώς ή κακώς ο φορέας αυτός είναι η ΕΛΠΑ (http://elpa.gr/s2.asp).

Προσωπικά έχω βγάλει το διεθνές δίπλωμα, όπως αποκαλείται για την καθημερινή μου χρήση στην Βουλγαρία, που είναι μέλος κράτος της Ε.Ε. Το κόστος είναι 85 ευρά για 3 χρόνια. Με αυτό πετυχαίνεις την εύκολη αποφυγή κολλημάτων από τους τοπικούς τροχαίους, την μη κατάσχεση του ελληνικού σου διπλώματος σε περίπτωση μπλεξίματος. (Εκεί υπάρχει μία λεπτομέρεια που λέει ότι ο φέρων το διεθνές δίπλωμα πρέπει να έχει πάντα μαζί του και το πρωτότυπο, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά επάνω στο δίπλωμα, παρά μόνο στις διακρατικές συμβάσεις.)
Για άλλες περιοχές, όπως Αμερική και Καναδά, βγάζεις για ένα χρόνο με κόστος 45 ευρά, όπως επίσης έκανα για να μπορέσω να νοικιάσω και να οδηγήσω αυτοκίνητο σε πρόσφατη επίσκεψή μου στην NY. Υπάρχουν χώρες που δεν δέχονται καν το ροζ τρίπτυχό μας και άλλες που δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Με ένα τηλ στην ΕΛΠΑ θα λύσεις όλες σου τις απορίες, όπως έκανα και εγώ, ενώ η εξυπηρέτηση του υποκαταστήματος στον Πύργο των Αθηνών είναι πάντα υποδειγματική.


Για το θέμα να αγοράσεις εκεί μοτοσικλέτα, ή να ανέβεις με την δικιά σου, θα σου πρότεινα να αγοράσεις εκεί.
Πολλοί οι λόγοι και όλα αυτά στα λέω γιατί πολύ απλά έχω περάσει από την ίδια διαδικασία σκέψης...
Είμαι στην Σόφια και αυτή την στιγμή έξω από το σπίτι μου, που είναι σε κεντρικό προάστιο, έχει μισό μέτρο χιόνι. Η θερμοκρασία είναι -6 και προχτές ίδια ώρα είχαμε -19. Όπως καταλαβαίνεις η μηχανή εδώ δεν ενδείκνυται... Ελπίζω τον Μάιο να την ανεβάσω και να την χρησιμοποιώ μόνο τα ΣΚ, όπως άλλωστε κάνουν οι περισσότεροι Ευρωπαίοι... :(

1. Ρευστοποίησε το κεφάλαιό σου για ποιο άνετο ξεκίνημα στην νέα σου ζωή.
2. Αγοράζοντας την μοτό σου από τοπικό κατάστημα, ανοίγεις των κύκλο των επαφών σου.
3. Διαφορετική αντιμετώπιση στο συνεργείο.
4. Κάθε καινούριο στην ζωή μας είναι και πιο σέξι.
5. Οι τοπικοί άρχοντες δεν θα σε πρήζουν με συνεχόμενα μπλόκα και άσκοπες καθυστερήσεις.
6. Οι υπόλοιποι οδηγοί δεν θα σε διαχωρίζουν, σε περίπτωση οδηγικής σου μαλακίας. Κοίτα τι έκανε ο μαλάκας θα πούνε και όχι ο μαλάκας ο Έλληνας... Σαν τον ψηλό στο στρατό...
7. Θα κατεβαίνεις Ελλάδα και θα κάνεις το κομμάτι σου με τις ξένες πινακίδες, εκτός και αν μετακομίσεις Βουλγαρία όπου θα ντρέπεσαι....:lol:
8. Δεν μας παρατάς... Θες κι 'άλλο..?

Ότι και να κάνεις καλή αρχή και το moto.gr να ξέρεις θα είναι η καλύτερη συντροφιά στο ξεκίνημά σου....


*Για μόνιμες κατοικίες κτλ, δεν ξέρω τι παίζει, αλλά μιλάς από ότι κατάλαβα για Ε.Ε. και πάντα με έτοιμο εργοδότη. Αν ισχύουν αυτά τα δύο μην φοβάσαι τίποτα…

Krokodilos001
06/01/2008, 21:15
file panvas


sto thema tou diplmatos eisai en meri lathos.

to Roz EU diploma einai eidei metafrasmeno, gia kita to proto filo!
isxiei se oles tis ebropaikes xores kai einai to idio se oles tis EU xores.
I boulgaria bebea einai neo melos, kai isos den eixe enarmontei pliros, Edo einai kai to problima, an to exeis kero, prin tin boulgariki entaksi, en tora sigoura den einai grameno sta boulgarika oti einai diploma.

adam_tsouk
06/01/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ετυχε και με σταματησαν μια φορα -κυριως λογο μαυρου ανακλαστικου κρανους- carabinieri και ζητησαν στοιχεια.
Η μηχανη μου εχει Ιταλικες πινακιδες καθως και η ασφαλεια μου ειναι ιταλικη,γιατι απλα δεν μου χρειαζεται στην Ελλαδα αφου μενω Ιταλια.
Οταν αρχησαν να μου κανουν ναζια για το διπλομα οτι δεν καταλαβαινουν κλπ γιατι δεν ειναι στα λατινικα...τους εκανα την απλη ρητορικη ερωτηση και εκει με αφησαν να φυγω.
Τους ρωτησα οτι αν εγω γυρησω το διπλομα σε ιταλικο και παω στην ελλαδα για 3,4,5 μηνες και οδηγω εκει αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες,τι πρεπει να κανω,να αλλαξω παλι διπλομα?
Και οπως εσεις δεν ειστε υποχρεωμενοι να ξερετε ελληνικα ετσι δεν ειναι και ο ελληνας αστυνομικος να ξερει ιταλικα,γιαυτο γραφει στο εμπροσθοφυλλο διπλομα σε 8 γλωσσες!
Εκει δεν ηξεραν τι να απαντησουν και με αφησαν.
Οταν πηρα κληση απλα σημειωσαν τον κωδικο που εχει το διπλομα και το ονομ/επον απο την ταυτοτητα μου.
Σχετικα με την γραφειοκρατια εχουν αλλαξει πολλα τα τελευταια 2 χρονια αρκει να τυχη να το ψαξεις.
π.χ Αδεια παραμονης δεν ειναι υποχρεωτικη πλεον.

Τωρα,μπορει και να εχετε δικιο για Ολλανδια και Αγγλια..δεν ξερω εκει τι γινεται.

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ

φιλος που ζουσε χρονια Ιταλια ειχε _ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ_ μετεφρασμενο το διπλωμα του στα ιταλικα. Ολογοις ηταν επειδη ειχε αυτοκινητο με ιταλικες πινακιδες. εαν οδηγουσε εγω το δικο μου (με ελληνικες) δεν θα εχιε προβλημα( οπως δεν ειχα οταν ετυχε μια δυο φορες να με σταματησουν) :lol:

Krokodilos001
06/01/2008, 21:31
esi paraligo na eixes alla problimata


:rotflmao:

adam_tsouk
06/01/2008, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
esi paraligo na eixes alla problimata


:rotflmao:

περσι τη γλιτωσαμε ρε


φετος παλι.... :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Krokodilos001
06/01/2008, 21:41
gia na doume..

:evil:

GeorgeFZR
06/01/2008, 21:49
Λοιπον

Για Αγγλια

Οποιος λεει οτι η ασφαλεια ειναι φθηνη να του στειλω την δικια μου να μου την πληρωνει

Οταν θα κανεις ασφαλεια θα σε ρωτησουν 1002 πραγματα

Τα πιο βασικα ειναι

Ποσο καιρο οδηγεις
Αν εχεις Βρετανικη αδεια
Τι επαγγελμα κανεις
Ποσο χρονων εισαι
Που παρκαρεις την μηχανη
Αν η χρηση ειναι για διασκεδαση,δουλεια η και τα 2


Οσο για το διπλωμα

Αν φας κληση ειτε απο Καμερα ειτε απο Αστυνομικο το ελληνικο διπλωμα δεν κανει ουτε για χαρτι τουαλετας

και εξηγουμε

Με πιασε ρανταρ σε δρομο 30 μιλια και πηγαινα με 40 μιλια
Ερχετε λυπητερη σπιτι..60 λιρακια και υποχρεωτικη εκδοση Counterpart British Licence
Ο λογος? Μα για να σου περασουμε τα points
Αν δεν το κανεις μεσα σε ενα μηνα..πας δικαζομενος με προστιμο 1000 λιρες

PanVas
06/01/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
file panvas


sto thema tou diplmatos eisai en meri lathos.

to Roz EU diploma einai eidei metafrasmeno, gia kita to proto filo!
isxiei se oles tis ebropaikes xores kai einai to idio se oles tis EU xores.
I boulgaria bebea einai neo melos, kai isos den eixe enarmontei pliros, Edo einai kai to problima, an to exeis kero, prin tin boulgariki entaksi, en tora sigoura den einai grameno sta boulgarika oti einai diploma.

Η πρώτη σελίδα αναφέρει απλά "Άδεια Οδήγησης" σε κάποιες Γλώσσες. Αν εμπλακείς σε τροχαίο, χρειάζεσαι πλήρη μετάφραση. Εσωτερικά όλα τα στοιχεία (ημερομηνίες, αρχή έκδοσης κτλ) είναι στα Ελληνικά.
Έχει χρειαστεί να μεταφράσω σε επίσημη αρχή δύο φορές διπλώματα Ελλήνων συναδέλφων που έρχονται περιστασιακά από την Ελλάδα για δουλειά στην Βουλγάρικη Εταιρεία και έχουν εμπλακεί σε τροχαίο, ή παραβάσεις του ΚΟΚ.
Το ίδιο θα συμβαίνει και με τις ασφαλιστικές εταιρείες.
Με την ίδια λογική, ο τροχαίος μπορεί να σου πει ότι δεν καταλαβαίνει τις ημερομηνίες, τι είναι τι, και να σε πρήξει... Μου έχει τύχει και μου κόστισε 5 λέβα χαρτζιλίκι...
:wave2:


edit: το αν ισχύει είναι άλλο θέμα και το δέχομαι.

tifoefs
06/01/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
περσι τη γλιτωσαμε ρε


φετος παλι.... :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για πε για πε !!

Παλι φωναζες πατελα στον αυτοκινητοδρομο ;;;

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Xrider
07/01/2008, 11:01
Εχω παρει κληση εχωντας το Ελληνικο διπλομα και οπως ειπα πριν εχει εναν κωδικο επανω και μεταφρασμενο / αμεταφραστο δεν τους ενδιαφερει.
Δεν ειχα κανενα προβλημα,αντιθετα αν δεν ειχα κανει μια βλακεια θα μπορουσα να μην "φαω" την κληση.
Μου ειχε ρηξει μια τυπισα την μηχανη κατω με το αυτοκινητο της...αποτελεσμα η ασφαλεια της δεν μου δημιουργησε κανενα απολυτος προβλημα και τα λεφτα τα πηρα ΟΛΑ και πολυ πιο γρηγορα απ-οτι νομιζα και παλι δεν ειχα κανενα προβλημα με το διπλομα Ελληνικο και Ιταλικες πινακιδες.
Οσο αναφορα το οτι εδω ειναι Ιταλια....δεν σημαινει οτι παντου ειναι οπως στην Ναπολι η το Παλερμο.....εδω ειναι Βορρας...κοινος υπαρχουν 4 ειδων αστυνομιες και ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να σε σταματησει και να σου κατσει κληση που ειναι πολυ πιο τσουχτερη απο την Ελλαδα ακομα και για τον καθρευτη που δεν ειναι συμβατος με την νομοθεσια.
Θα πω μονο αυτο για να καταλαβει κανεις ποσο αυστηροι ειναι εδω.
Εχω καθρευτες Ducati performance carbon οπου στην συσκευασια λεει οτι ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΟ που σημαινει για πιστα και στην αυλη του σπιτιου μου οτι μπορω να οδηγησω,αν με τσιμπησουν και μονο για τους καθρευτες μπορουν να μου κατσουν κληση ανω των 100€ και ακομα να μου παρουν την αδεια κυκλοφοριας.
Το ιδιο ισχυει και για τις διαστασεις στα λαστιχα...και σε πολλα αλλα.
Οποιος εχει γνωστο στην Ιταλια μπορει να τσεκαρει οτι δεν ειναι υπερβολες αυτα που λεω.
Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ισχυει και τι οχι,οποτε αν πεσεις σε κανενα περιεργο οπως και να εχει θα εχεις τραβηγματα αλλα δεν πιστευω τοσο μεγαλα οπως ελεγε το μελος απο Ολλανδια.
Το διπλομα δεν μπορουν να στο παρουν σε καμια περιπτωση αν ειναι Ελληνικο γιατι ειναι εγγραφο του Ελληνικου κρατους...συμβουλη σε οποιον τυχει κατι αναλογο ειναι να αρνηθει να δωσει το διπλομα και να πει στο "οργανο" οτι θα μπλεξει με την Ελληνικη πρεσβεια..εκει σταματαει καθε περιπετεια.