PDA

View Full Version : Καμερες, ναι ή οχι



VanDiemen
05/01/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Kαι το μονο που ξερουν οι παλιοαρχιδες του κρατους ειναι να βαζουν καμερες για να κοβουν κλησεις...


Αντι να βαλουν αστυνομευση εκει που χρειαζεται...


:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Κι όμως παίχτη... Ατυχής η επιλογή του συγκεκριμένου θέματος για να αναφέρεις την αντίθεσή σου στη χρήση καμερών! Αν υπήρχαν κάμερες στο συγκεκριμένο σημείο, τώρα αυτοί οι άνθρωποι, δε θα έψαχναν για το δολοφόνο μέσα στο internet. Αυτοί που βολεύονται είναι αυτοί που παρανομούν! Και ξέρεις κάτι; Στα @@ μου αν θα με δει και θα με κουτσομπολέψει κάποια κατίνα αστυνομικός για το χτένισμά μου, ή αν θα καρφώσει τον τάδε ή το δείνα στη γυναίκα του, πως τον είδε να την απατά με ξανθιά καλονή εξ ανατολάς! Μπροστά στο να πιάνουν δολοφόνους με τιμόνια στα χέρια, το θεωρώ αμελητέο, απειροελάχιστο σκουπιδάκι! Και αυτό είναι το βασικό επιχείρημα όλων αυτών που υποστηρίζουν τη μη χρήση των καμερών! Πως θα τους καρφώσουν στη γυναίκα τους, αλλά... ποιο είναι πιο σημαντικό; Να καθαρίσει επιτέλους ο τόπος από δολοφόνους της ασφάλτου με αυστηρότατες τιμωρίες ή να τη βγάζουν καθαρή οι κερατάδες; Απ' ότι φαίνεται μέχρι σήμερα, το δεύτερο! :(

p@nos
05/01/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Κι όμως παίχτη... Ατυχής η επιλογή του συγκεκριμένου θέματος για να αναφέρεις την αντίθεσή σου στη χρήση καμερών! Αν υπήρχαν κάμερες στο συγκεκριμένο σημείο, τώρα αυτοί οι άνθρωποι, δε θα έψαχναν για το δολοφόνο μέσα στο internet. Αυτοί που βολεύονται είναι αυτοί που παρανομούν! Και ξέρεις κάτι; Στα @@ μου αν θα με δει και θα με κουτσομπολέψει κάποια κατίνα αστυνομικός για το χτένισμά μου, ή αν θα καρφώσει τον τάδε ή το δείνα στη γυναίκα του, πως τον είδε να την απατά με ξανθιά καλονή εξ ανατολάς! Μπροστά στο να πιάνουν δολοφόνους με τιμόνια στα χέρια, το θεωρώ αμελητέο, απειροελάχιστο σκουπιδάκι! Και αυτό είναι το βασικό επιχείρημα όλων αυτών που υποστηρίζουν τη μη χρήση των καμερών! Πως θα τους καρφώσουν στη γυναίκα τους, αλλά... ποιο είναι πιο σημαντικό; Να καθαρίσει επιτέλους ο τόπος από δολοφόνους της ασφάλτου με αυστηρότατες τιμωρίες ή να τη βγάζουν καθαρή οι κερατάδες; Απ' ότι φαίνεται μέχρι σήμερα, το δεύτερο! :(


Διαφωνω μαζι σου οσο δεν παει αλλο...

Οι καμερες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τοποθετουνται για τα ελεγχο ταχυτητας...
Απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΕΡΦΟ ΠΑΝΩ ΑΠ"ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ...

Οταν σε κοροιδευουν και σου λενε οτι οι καμερες μπαινουν για την ασφαλεια σου και τι κανουν...

Στην Ποσειδωνος δηλαδη δεν εχει καμερες???
Δεν μπορουσαν αν ηθελαν να δουν ποιος χτυπησε το παλικαρι???

Αυτο που θελπυν απλως ειναι σιγα σιγα να εχουν την απολυτη εξουσια πανω μας
:(


Αφου λενε οτι οι καμερες ειναι για την ασφαλεια λεω 'γω με το ταπεινο μου μυαλο...
Γιατι αντι να τοποθετουν καμερες δεν βαζουν στα ιδια σημεια αστυνομικους οι οποιοι θα φροντιζουν την ταξη???

Πες μου ποιος απ'αυτους που ειχε ατυχημα εβγαλε ακρη απ'αυτα που κατεγραψαν οι καμερες...


Και μη μου πεις οτι δεν φτανουν...

VanDiemen
05/01/2008, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Διαφωνω μαζι σου οσο δεν παει αλλο...

Οι καμερες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τοποθετουνται για τα ελεγχο ταχυτητας...
Απλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΕΡΦΟ ΠΑΝΩ ΑΠ"ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ...

Οταν σε κοροιδευουν και σου λενε οτι οι καμερες μπαινουν για την ασφαλεια σου και τι κανουν...

Στην Ποσειδωνος δηλαδη δεν εχει καμερες???
Δεν μπορουσαν αν ηθελαν να δουν ποιος χτυπησε το παλικαρι???

Αυτο που θελπυν απλως ειναι σιγα σιγα να εχουν την απολυτη εξουσια πανω μας
:(


Αφου λενε οτι οι καμερες ειναι για την ασφαλεια λεω 'γω με το ταπεινο μου μυαλο...
Γιατι αντι να τοποθετουν καμερες δεν βαζουν στα ιδια σημεια αστυνομικους οι οποιοι θα φροντιζουν την ταξη???

Πες μου ποιος απ'αυτους που ειχε ατυχημα εβγαλε ακρη απ'αυτα που κατεγραψαν οι καμερες...


Και μη μου πεις οτι δεν φτανουν...

Εντάξει φίλε.. Να διαφωνείς και να διαρηγνύεις και τα ιμάτιά σου! Να επιτρέπεις όμως και στους άλλους να έχουν την άποψή τους, χωρίς να είσαι έτοιμος να τους δείρεις αν αυτή είναι διαφορετική από τη δική σου. Τα επιχειρήματά σου είναι αυτά που ακούμε καθημερινά από ένα κάρο αντιφρονούντες, αναρχικούς, αντί-, αντί-, αντί, κατά- κατά-, κατά-! Σκατά! Προς το παρόν επικρατεί η δική σου άποψη για τα πράγματα, αλλά όχι και να μπαίνεις και να κατηγορείς τους πάντες και τα πάντα, ειδικά σε μια δραματική κατάσταση, για την οποία είναι υπεύθυνη η έλλειψη καμερών!

crs-k
05/01/2008, 22:33
Για να μην σκιζουμε το αλλο θρεντ... :wacko:

p@nos
05/01/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εντάξει φίλε.. Να διαφωνείς και να διαρηγνύεις και τα ιμάτιά σου! Να επιτρέπεις όμως και στους άλλους να έχουν την άποψή τους, χωρίς να είσαι έτοιμος να τους δείρεις αν αυτή είναι διαφορετική από τη δική σου. Τα επιχειρήματά σου είναι αυτά που ακούμε καθημερινά από ένα κάρο αντιφρονούντες, αναρχικούς, αντί-, αντί-, αντί, κατά- κατά-, κατά-! Σκατά! Προς το παρόν επικρατεί η δική σου άποψη για τα πράγματα, αλλά όχι και να μπαίνεις και να κατηγορείς τους πάντες και τα πάντα, ειδικά σε μια δραματική κατάσταση, για την οποία είναι υπεύθυνη η έλλειψη καμερών!

Ρε φιλε ελεος...
Που ειπα οτι οποιος εχει αντιθετη αποψη απ'την δικη μου θα τον δειρω???

Πες μου εστω ενα σημειο που ημουν επιθετικος!!!!!
:eek:


Το οτι ειμαι αντιθετος με τις καμερες νομιζω οτι φαινεται...

p@nos
05/01/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για να μην σκιζουμε το αλλο θρεντ... :wacko:


Μηπως να πηγαινε καλυτερα στο ''Σκεψεις-Προβληματισμους''????


Κατα την γνωμη μου θα ηταν καλο ενα τετοιο θεμα να μην κατεληγε σε διαμαχη...

crs-k
05/01/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Μηπως να πηγαινε καλυτερα στο ''Σκεψεις-Προβληματισμους''????


Κατα την γνωμη μου θα ηταν καλο ενα τετοιο θεμα να μην κατεληγε σε διαμαχη...


Δεν ειναι υποχρεωτικο να καταληξει σε διαμαχη, αλλα ειχα δει πως οι τόνοι ανεβαιναν... :wacko:

Μεταφερθηκε στις "Γενικες" κι ελπιζω να μεινει εκει... :smilea:

marulis
05/01/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μεταφερθηκε ........... Πολλές μεταφορές , μήπως είσαι ο Μπάμπης με το τριαξονικό? :p

Στο θέμα μας θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα , είναι δύσκολο βέβαια ένα υπέρ ή κατά . σε γενικές γραμμές δεν με ενοχλούν αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί η χρήση τους να γίνει για το κοινό συμφέρον ή για έλεγχο μαζών που αντιδρούν σε ιδιοτελή συμφέροντα
:look: :look: :look: :look:

cityfly
06/01/2008, 00:44
το θέμα είναι ότι οι κάμερες αποδεδειγμένα πλέον δεν αποτρέπουν και αυτό που έχει σημασία δεν είναι να ποιάσουμε τον ένοχο αφού το κάνει είναι να φροντίσουμε να μη θελήσει να το κάνει
αν τα εκατομμύρια των καμερών της συντήρησης κας της αστυνόμευσης τους πάνε σε άλλους κοινωνικούς τομείς, παιδεία, υγεία κλπ μπορεί αργότερα να βελτιωθεί η κατάσταση αν πάνε στην καταστολή δεν πρόκειται να βελτιωθεί τίποτα
για να καταπολεμήσεις ένα πρόβλημα πρέπει να χτυπήσεις - αλλάξει την αιτία που το προκάλεσε όχι απλώς να το απαγορεύσεις

gousgoun_69
06/01/2008, 00:53
Ας βάλουν και κάμερες μέσα στη κρεββατοκάμαρά μου να με καμαρώνουν :lol: :rotflmao:


Καλά εντάξει όχι τώρα που είμαι σακάτης :D


Να χαρίζω τη σφρυγιλή κορμάρα μου σε όλο το κόσμο :winka:


Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.:wave2:

cityfly
06/01/2008, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Ας βάλουν και κάμερες μέσα στη κρεββατοκάμαρά μου να με καμαρώνουν :lol: :rotflmao:


Καλά εντάξει όχι τώρα που είμαι σακάτης :D


Να χαρίζω τη σφρυγιλή κορμάρα μου σε όλο το κόσμο :winka:


Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.:wave2:

επιδειξία

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Fireball400
06/01/2008, 01:07
Σιγά που θέλουν τις κάμερες για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας κτλ.Και αν ήθελαν τη μείωση των τροχαίων θα φρόντιζαν να είχαμε σωστή παιδεία και ενημέρωση,ίσως και κάποια αστυνόμευση,αλλά τους βολεύει να είμαστε ανεγκέφαλα ζώα:a9:

gousgoun_69
06/01/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το θέμα είναι ότι οι κάμερες αποδεδειγμένα πλέον δεν αποτρέπουν και αυτό που έχει σημασία δεν είναι να ποιάσουμε τον ένοχο αφού το κάνει είναι να φροντίσουμε να μη θελήσει να το κάνει
αν τα εκατομμύρια των καμερών της συντήρησης κας της αστυνόμευσης τους πάνε σε άλλους κοινωνικούς τομείς, παιδεία, υγεία κλπ μπορεί αργότερα να βελτιωθεί η κατάσταση αν πάνε στην καταστολή δεν πρόκειται να βελτιωθεί τίποτα
για να καταπολεμήσεις ένα πρόβλημα πρέπει να χτυπήσεις - αλλάξει την αιτία που το προκάλεσε όχι απλώς να το απαγορεύσεις






Σωστότατα.:beer:


Ετσι κι αλλιώς αν γίνει κάτι και σαν πολίτης ζητήσεις τα βίντεο από τις κάμερες σου λένε απαγορευεται λόγω προσωπικών δεδομένων και άλλες τέτοιες αηδίες :wacko:


Κανονικά με τόσες κάμερες και τόση παρακολούθηση θα έπρεπε το εγκλημα να χτυπιέται πριν καν γίνει :wacko:


Και τέλος καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όλα είναι φαύλος κύκλος.Αφού είναι τόσο καλά προστατευμένα τα προσωπικά μου δεδομένα γιατί καθε μέρα μου πρήζει τους δίδυμους γεννητικούς μου αδένες ο κάθε υπάλληλος της XΨΖ τράπεζας για να μου πουλήσει κάρτες και το κάθε telemarketing για να μου προοωθήσει το κάθε super duper προιόν ?

makis206
06/01/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
επιδειξία
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ας το κάνουν για μας τους ματάκηδες τουλάχιστον !:look:

:D :cool: :lol:

tifoefs
06/01/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Σωστότατα.:beer:


Ετσι κι αλλιώς αν γίνει κάτι και σαν πολίτης ζητήσεις τα βίντεο από τις κάμερες σου λένε απαγορευεται λόγω προσωπικών δεδομένων και άλλες τέτοιες αηδίες :wacko:


Κανονικά με τόσες κάμερες και τόση παρακολούθηση θα έπρεπε το εγκλημα να χτυπιέται πριν καν γίνει :wacko:


Και τέλος καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όλα είναι φαύλος κύκλος.Αφού είναι τόσο καλά προστατευμένα τα προσωπικά μου δεδομένα γιατί καθε μέρα μου πρήζει τους δίδυμους γεννητικούς μου αδένες ο κάθε υπάλληλος της XΨΖ τράπεζας για να μου πουλήσει κάρτες και το κάθε telemarketing για να μου προοωθήσει το κάθε super duper προιόν ?

Βαλε αυτοματο απαντητηρι να τους πριζεις εσυ το μπαλλο !

:rotflmao:

zoropatra
06/01/2008, 11:36
σορι αλλα δεν εκατσα να διαβασω ολες τις απαντησεις......

η γνωμη μου ειναι οτι οι καμερες δεν πρεπει να δουλευουν (γιατι το να μπουν δεν παιζει λογω οτι εχουν μπει) οπως ειπε και καποιος φιλος παραπανω αν σου τυχει κατι δεν προκειτε να σου δωσουν αποσπασμα απο καποιο ατυχημα,κ.τ.λ.....εξαλου απο οτι εχω δει και εχω ακουσει,οι καμερες στις μονες περιπτωσεις ''κουνιωνται'' σε καμια πορεια-διαδηλωση!!
και εκει ακομα να πιασουν τους αγνωστους!!!!

αρα για εμενα no camera!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

tsoukas77
06/01/2008, 12:04
Δυστυχως,οπως συντηρητικοποιειται η κοινωνια μας,σε λιγο καιρο,εννοιες οπως ατομικη ελευθερια και αυτοδιαθεση,θα εχουν παει περιπατο...