PDA

View Full Version : Προβληματισμός με GPS σε V-Strom



nakkip
06/01/2008, 11:37
Παιδιά γεια σας.:wave2:

Έχω δύο προβλήματα, στα οποία θα ήθελα να μου δώσετε λύσεις και να ανταλλαξουμε ιδέες.
:confused:
Κατ' αρχην λόγω του επαγγέλματός μου, μου είναι πλέον αναγκαίο το GPS, το οποίο και απόκτησα πρόσφατα (και όσοι δεν έχετε...δεν ξέρετε τι χάνετε, ειδικά στη μηχανή που είναι δύσκολο να κρατήσεις ανοιχτό χάρτη :mad: ) Anyway.

Ο 1ος προβληματισμός είναι, ότι οι μπαταρίες σε αυτές τις συσκευές δεν κρατάνε αρκετή ώρα (αν και μέχρι στιγμης δεν έμεινα ποτέ).
Είναι δύσκολο να τραβήξουμε μια πρίζα 12V κάτω από τη σέλα ???:look:
Και να την χρησιμοποιώ όταν μένω απο μπαταρία... ή θα αρχησω να έχω προβλήματα με το V-Stromακι μου, που μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.:sad: :sad:

Και τώρα ο 2ος προβληματισμός, είναι εάν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει βάσεις GPS για το τιμόνι της μηχανής :rolleyes: .
Είδα τις προάλλες ένα παλικάρι με ένα Transalp, αλλά δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω τι πατέντα είχε κάνει και είχε βάλει το GPS στο τιμόνι....
Και ρωτάω γιατί με πατέντα γίνεται....Απλά εάν υπάρχει η έτοιμη λύση, τότε ποιός ο λόγος.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά...

ΥΓ. όποιος έχει λύσει τους παραπάνω προβληματισμούς μου, ας ανεβάσει εάν μπορεί καμιά φωτό.

MikeG
06/01/2008, 11:39
Βάσεις σίγουρα πουλάει η MAKAN. (http://www.makan.gr/) Αν και μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου κάποια βάση:winka:
Αλήθεια ποιο GPS πήρες, επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ. :wave2:

nakkip
06/01/2008, 11:47
Πήρα το ASUS A 686 είναι PDA με το MLS Destinator (Talk & Drive).
Αγόρασα PDA γιατί με βοηθάει στο να μεταφερώ και αρχεία από το σπίτι στο γραφείο κλπ.
Βέβαια υπάρχουν εκατό διαφορετικά μηχανήματα τέτοια....απλά έχει να κάνει με το πόσα λεφτά θες να διαθέσεις.
Το μπέρδεμα είναι στους χάρτες, που ο καθένας σου λέει πάρε αυτό, έχει αυτό το χάρτη, που είναι καλύτερος από τον άλλον.
Το χειρότερο όμως είναι, ότι όταν πας να δεις τις συσκευές και δεν γνωρίζεις απο αυτά, οι συσκευές σε άλλα μαγαζιά είναι κλειστές και χωρίς ρεύμα :mad: σε άλλα ανοιχτές αλλά ποτέ δεν πιάνουν δορυφόρο (λόγω κλειστού χώρου), για να καταλάβεις πως λειτουργούν βρε αδερφε !!! :confused: :confused: :confused:

gousgoun_69
06/01/2008, 11:49
κοίτα εδώ

www.motoraid.eu


έχει και πριζάκι για ρευμα και βάσεις για το στρομ σε πολύ καλές τιμές.:wave2:

Sapadak
06/01/2008, 11:52
http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=202_151 (Για βασεις)

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=933 (μπριζα)

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=754 (μπριζα)



Η μπριζες λεει για 1200gs αλλα δεν πιστευω οτι εχουν κατι το ιδιαιτερο και ΔΕΝ μπορουν να μπουν σε αλλη μοτοσυκλετα (κανε μια ερωτηση ομως)

gousgoun_69
06/01/2008, 11:57
Αυτό είναι το πριζάκι.Universal κάνει για όλα.Το έχω στο CBF :wave2:


http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_74_75_135

liakaros
07/01/2008, 00:37
Λοιπον...

Οσο αφορα το προγραμμα πλοηγησης που εχεις ειναι το πληρεστερο και το καλυτερο απο πλευρας καλυψης του ελληνικου οδικου δυκτιου...

Για τις βασεις makan ή motoraid οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω...εγω προσωπικα χρησημοποιω την βαση με την βεντουζα και την κολλαω στο στροφομετρο,προβλημα να ξεκολλησει δεν ειχα ποτε...

Τελος για το πριζακι...ΜΗΝ παρεις της bmw διοτι ειναι μικροτερο απο τις διαστασεις του αναπτηρα αυτοκινητου που εχει το δικο σου φις και θα χρειαστεις ανταπτορακι για να κανεις δουλεια...
θα πας απο ενα καταστημα που πουλαει ειδη αλιειας και θα παρεις ενα πριζακι απο αυτα που βαζουν στα σκαφη, πληρως αδιαβροχο και με κοστος γυρω στα 5? μονο...

Επισης,για την συνδεση μπορεις να τραβηξεις κατ ευθειαν ρευμα απο την μπαταρια χωρις να ανησυχεις για τιποτα αρκει να βαλεις και μια ασφαλεια...

Ελπιζω να βοηθησα...:wave2:

nakkip
07/01/2008, 07:06
Βοήθεια το λές αυτό εσυ ?????

:a20: :a20:

:a18: :a18:

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

:D :D :D

xanoutas
07/01/2008, 16:21
Στο V-Strom μου έχω βάλει αυτή (http://multistore.gr/shop/product_info.php?cPath=59_331&products_id=3199) την βάση για το Mio C320 που έχω.Πιάνει μια χαρά στο κέντρο του τιμονιού,χωρίς πρόσθετη μπάρα τιμονιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά!

nakkip
07/01/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanoutas
Στο V-Strom μου έχω βάλει αυτή (http://multistore.gr/shop/product_info.php?cPath=59_331&products_id=3199) την βάση για το Mio C320 που έχω.Πιάνει μια χαρά στο κέντρο του τιμονιού,χωρίς πρόσθετη μπάρα τιμονιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά!

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου :a23: :a23: :a23: :a23:

EKEINOS
07/01/2008, 19:20
Αν το βαλεις χαμηλα θα σκοτωθεις προσεχοντας το η μονη
σωστη θεση ειναι ψηλα στην ζελατινα

kalamaria
27/01/2008, 00:20
μηπως βοηθηση αυτο!


118436

kalamaria
27/01/2008, 00:26
η αυτο


118437

Akatanomastos
27/01/2008, 00:35
giati den pas sto site tis etairias na pareis to diko tou?den prepei na nai poli akriva kana 15ari evro


poso to pires to mixanima?

blackroses
27/01/2008, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Παιδιά γεια σας.:wave2:

Έχω δύο προβλήματα, στα οποία θα ήθελα να μου δώσετε λύσεις και να ανταλλαξουμε ιδέες.
:confused:
Κατ' αρχην λόγω του επαγγέλματός μου, μου είναι πλέον αναγκαίο το GPS, το οποίο και απόκτησα πρόσφατα (και όσοι δεν έχετε...δεν ξέρετε τι χάνετε, ειδικά στη μηχανή που είναι δύσκολο να κρατήσεις ανοιχτό χάρτη :mad: ) Anyway.

Ο 1ος προβληματισμός είναι, ότι οι μπαταρίες σε αυτές τις συσκευές δεν κρατάνε αρκετή ώρα (αν και μέχρι στιγμης δεν έμεινα ποτέ).
Είναι δύσκολο να τραβήξουμε μια πρίζα 12V κάτω από τη σέλα ???:look:
Και να την χρησιμοποιώ όταν μένω απο μπαταρία... ή θα αρχησω να έχω προβλήματα με το V-Stromακι μου, που μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.:sad: :sad:

Και τώρα ο 2ος προβληματισμός, είναι εάν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει βάσεις GPS για το τιμόνι της μηχανής :rolleyes: .
Είδα τις προάλλες ένα παλικάρι με ένα Transalp, αλλά δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω τι πατέντα είχε κάνει και είχε βάλει το GPS στο τιμόνι....
Και ρωτάω γιατί με πατέντα γίνεται....Απλά εάν υπάρχει η έτοιμη λύση, τότε ποιός ο λόγος.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά...

ΥΓ. όποιος έχει λύσει τους παραπάνω προβληματισμούς μου, ας ανεβάσει εάν μπορεί καμιά φωτό.
Καλησπερα , εγω πρεπει να ημουν που ειχες δει με το transalp με το gps πανω .
Οι λυσεις ειναι πολυ απλες .
1ον ) Θα αγορασεις εναν αδιαβροχο ανταπτορα(το ιδιο που εχουν τα σκαφη ) απο μαγαζι που πουλαει ηδη αλυειας . Το μαγαζι που ειχα αγορασει τον ανταπτορα βρισκεται στη οδο αθηνας 30 , 2 ή 3 στενα πριν φτασεις στην οδο ερμου στο αριστερο σου χερι . Κοστος 5 ευρω αν θυμαμαι καλα . Η τοποθετηση καλο ειναι να γηνει απο ηλεκτρολογο ή απο το συνεργειο που του κανεις service .
2ο ) Θα αγορασεις μια μπαρα τιμονιου . Εγω ειχα αγορασει απο το www.e-moto.gr
κοστος 32,85Ευρω . Την τοποθετηση την κανεις μονος σου . Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα κλειδακι allen .
3o ) Βαση για το gps καλο ειναι να αγορασεις απο την ιδια του gps .
Ελπιζω να βοηθησα αρκετα . Αν εχεις και αλλες αποριες μπορεις να μου στηλεις mail η μηνυμα ..
:sun:

nakkip
27/01/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
giati den pas sto site tis etairias na pareis to diko tou?den prepei na nai poli akriva kana 15ari evro
poso to pires to mixanima?

Από όσο ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχει βάση για μοτοσυκλέτα.
Μόνο τη βεντούζα έχει, που μέχρι στιγμής όσες φορές την έβαλα επάνω στο ταχύμετρο δεν με απογοήτευσε....αλλά....
Το μηχάνημα το πήρα 420 ευρώ

nakkip
27/01/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
Καλησπερα , εγω πρεπει να ημουν που ειχες δει με το transalp με το gps πανω .
Οι λυσεις ειναι πολυ απλες .
1ον ) Θα αγορασεις εναν αδιαβροχο ανταπτορα(το ιδιο που εχουν τα σκαφη ) απο μαγαζι που πουλαει ηδη αλυειας . Το μαγαζι που ειχα αγορασει τον ανταπτορα βρισκεται στη οδο αθηνας , 2 ή 3 στενα πριν φτασεις στην οδο ερμου στο αριστερο σου χερι . Κοστος 5 ευρω αν θυμαμαι καλα . Η τοποθετηση καλο ειναι να γηνει απο ηλεκτρολογο ή απο το συνεργειο που του κανεις service .
2ο ) Θα αγορασεις μια μπαρα τιμονιου . Εγω ειχα αγορασει απο το www.e-moto.gr
κοστος 32,85Ευρω . Την τοποθετηση την κανεις μονος σου . Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα κλειδακι allen .
3o ) Βαση για το gps καλο ειναι να αγορασεις απο την ιδια του gps .
Ελπιζω να βοηθησα αρκετα . Αν εχεις και αλλες αποριες μπορεις να μου στηλεις mail η μηνυμα ..
:sun:

1- Κάτι τέτοιο μου έχουν πει όλοι, δεν μένει παρά να το κάνω ;)
2- Μπαίνει παντού αυτή μπάρα, εννοώ σε όλα τα τιμόνια ??? Γιατί κάποιος μου είπε ότι σε τιμόνια V-Strom δεν γίνεται αυτό και πρέπει να αλλάξω τιμόνι και να βάλω aftermarket με μπάρα :confused:
3- Θα πρέπει να αγοράσω άλλη μια μπανιέρα με τη βεντούζα :p

nakkip
27/01/2008, 12:16
Είδα τώρα στο site και η φωτογραφία που έχουν για το μπαράκι είναι από Vstrom :D :D :D

liakaros
27/01/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Είδα τώρα στο site και η φωτογραφία που έχουν για το μπαράκι είναι από Vstrom :D :D :D


Πανω που ετοιμαζομουν να σου στειλω το link...

Κοιτα και για βαση η οποια θα πιανει πανω στο μπαρακι...

Απο makan βεβαια θα σου πιασουν τον κωλο αλλα τουλαχιστον θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου... 420? ειναι αυτα,δεν λεει να τα βλεπεις να διαλυουν στον δρομο...

edit: τωρα ειδα οτι δεν κοιταζες της makan το site...παντως αν πας στη makan εχει με τα ιδια χρηματα το μπαρακι και μπορεις να δεις και για βαση..

Akatanomastos
27/01/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Από όσο ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχει βάση για μοτοσυκλέτα.
Μόνο τη βεντούζα έχει, που μέχρι στιγμής όσες φορές την έβαλα επάνω στο ταχύμετρο δεν με απογοήτευσε....αλλά....
Το μηχάνημα το πήρα 420 ευρώ


den koitaksa sto sigekrimeno site tis etairias, alla mou fenete diskolo na min vgazei.tespa an rotises mono sto magazi pou to pires mporei na min kseran oi anthropoi.

epimeno gia tin dikia tou vasi dioti tha einai ipologizmeni gia kradasmous, en antithesi me kati pou mporeis na vreis stin agora asxeto-xeiroteris poiotitas

edit: http://osc.off-road.gr/catalog/index.php?cPath=72 koitaksa edo pou leei kai o mike g kai exei toumpana vaseis.

420 fantazome me xarti.

nakkip
28/01/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
[420 fantazome me xarti. [/B]

420 είναι PDA της ASUS και έχει και τον χάρτη μέσα ;)

gian_nykt
28/01/2008, 12:40
για δες κι εδω

http://www.ram-mount-uk.com/handlebar-mounts.htm

nakkip
28/01/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
για δες κι εδω

www.ram-mount-uk.com/handlebar-mounts.htm

Σε ευχαριστώ θα το ψάξω :beer: :beer: :beer:

blackroses
29/01/2008, 16:05
Καληπερα , ελπιζω να βρηκες μπαρακι για το τιμονι σου .
Σημερα πηγα και πηρα ανταπτορα για το cbr μου . Το μαγαζι ειναι ατην οδος Αθηνας 30 . Κοστησε μολις 3 ευρω . Αν ψαχνεις ηλεκτρολογο για να στο τοποθετησει εγω ειχα παει τοτε για το transalp στην οδος Μιχαλακοπουλου&νυμφαιου 19 στα ιλισια (κοντα στο hilton). Θα παω αυριο κατα τις 16 για να τοποθετησω στο ΧΧ ανταπτορα . Αν θες ρηξε μια ματια εδω www.dsideriscarstereo.gr . Κοστος δεν θυμαμαι , παντως κανει καλη δουλεια ..
Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα:beer:
:sun:

nakkip
29/01/2008, 18:09
Βοήθησες αρκετά
Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα, να δώ πότε θα καταφέρω να κλέψω λίγο χρόνο και να ασχοληθώ με τη μηχανή για αυτό το θέμα.
Σ' ευχαριστώ πάντως.
Μόλις τελειώσω θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες.
Εάν έχεις τραβήξει καμία...ανέβασέ τη, να δούμε όλοι τη βάση

:D :D :D

blackroses
29/01/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Βοήθησες αρκετά
Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα, να δώ πότε θα καταφέρω να κλέψω λίγο χρόνο και να ασχοληθώ με τη μηχανή για αυτό το θέμα.
Σ' ευχαριστώ πάντως.
Μόλις τελειώσω θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες.
Εάν έχεις τραβήξει καμία...ανέβασέ τη, να δούμε όλοι τη βάση

:D :D :D
Εβγαλα μερικες φωτο απο την βαση και το gps .
Καταρχας η βαση (Αντάπτορας για βάση GPS BMW K 1200 GT) απο το makan ταιριαζει γαντι και στο cbr 1100xx
http://osc.off-road.gr/catalog/product_info.php?cPath=70_64&products_id=1031

blackroses
29/01/2008, 23:06
Η βαση τοποθετημενη


118829

blackroses
29/01/2008, 23:08
..


118833

blackroses
29/01/2008, 23:11
Η βαση που καθεται το gps mio εργοστασιακο


118831

blackroses
29/01/2008, 23:16
Να το και το gps


118834

blackroses
29/01/2008, 23:19
Και μακρινο πλανο


118835

nakkip
30/01/2008, 07:45
:a8: :a8: :a8: :a8:

:a08: :a08: :a08:

:a012: :a012: :a012:

:a013: :a013: :a013:

kalamaria
30/01/2008, 14:17
το σημειο που το εβαλες δεν ειναι καλο γιατι σου αποσπα την προσοχη! και ειδικα οταν τρεχεις με 170+
το καλυτερο σημειο κατα την γνωμη μου ειναι μπροστα πανω απο τα οργανα :wave2:

kalamaria
30/01/2008, 14:19
και αμα εχεις v-strom !!!


118880

nakkip
30/01/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
το σημειο που το εβαλες δεν ειναι καλο γιατι σου αποσπα την προσοχη! και ειδικα οταν τρεχεις με 170+
το καλυτερο σημειο κατα την γνωμη μου ειναι μπροστα πανω απο τα οργανα :wave2:

Θα συμφωνήσω αλλα...δεν είναι τόσο το πρόβλημα εκεί θα έλεγα...μια και τουλάχιστον εγώ το θέλω για χρήση μέσα στη πόλη.
Το θέμα είναι μην ξεκουμπώσει σε καμιά λακούβα και φύγει από εκεί, γιατί είναι στην "πηγή των κραδασμών".
Και χωρίς χρήση ελάστικου μπράτσου οι κραδασμοί είναι ξεροί !!!! :sad: :sad: :sad:

blackroses
30/01/2008, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
το σημειο που το εβαλες δεν ειναι καλο γιατι σου αποσπα την προσοχη! και ειδικα οταν τρεχεις με 170+
το καλυτερο σημειο κατα την γνωμη μου ειναι μπροστα πανω απο τα οργανα :wave2:
Πιστευω καλα ειναι εκει , ισα ισα να μη μου αποσπα και πολυ την προσοχη . Αλωστε οταν οδηγαμε με 170+ δεν νομιζω να ασχολουμαστε και τοσο με τα οργανα μας , γιατι λιγο να αποσπαστουμε υπαρχει κινδυνος τρακαρισματος . Αλωστε δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να πηγαινει σενα προορισμο με 170+ και θα ασχολειται με το gps . Οταν θα θελει να ρηξει μια ματια στο gps θα μειωνει αρκετα την ταχυτητα για να μην εχει απροοπτα..
Επισης πιστευω οτι τα οργανα μου ειναι πολυ ομορφα για να τα κρυψω με το gps..:beer:

blackroses
31/01/2008, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
και αμα εχεις v-strom !!!

1ον ) Θα αγορασεις εναν αδιαβροχο ανταπτορα(το ιδιο που εχουν τα σκαφη ) απο μαγαζι που πουλαει ηδη αλυειας . Το μαγαζι που ειχα αγορασει τον ανταπτορα βρισκεται στη οδο αθηνας 30 , 2 ή 3 στενα πριν φτασεις στην οδο ερμου στο αριστερο σου χερι . Κοστος 3 ευρω αν θυμαμαι καλα . Η τοποθετηση καλο ειναι να γηνει απο ηλεκτρολογο ή απο το συνεργειο που του κανεις service .
2ο ) Θα αγορασεις μια μπαρα τιμονιου . Εγω ειχα αγορασει απο το www.e-moto.gr
κοστος 32,85Ευρω . Την τοποθετηση την κανεις μονος σου . Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα κλειδακι allen .
3o ) Βαση για το gps καλο ειναι να αγορασεις απο την ιδια εταιρια του gps , αλλιως ρηξε μια ματια στο makan www.osc.off-road.gr . Κατα πασα πιθανοτητα εκει θα βρεις μια λυση για τη βαση που ψαχνεις..
Ελπιζω να βοηθησα αρκετα .
:beer: :sun:

kalamaria
31/01/2008, 16:57
με την βαση που σε εδειξα απο το v-strom δεν κρυβεις τα οργανα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα
αυτα που γραφω ειναι καθαρα απο προσωπικη μου εμπειρια επειδη εχω gps με μια βαση στο τιμονι
και θα θελω να την αλλαξω :wave2:

nakkip
31/01/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
με την βαση που σε εδειξα απο το v-strom δεν κρυβεις τα οργανα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα
αυτα που γραφω ειναι καθαρα απο προσωπικη μου εμπειρια επειδη εχω gps με μια βαση στο τιμονι
και θα θελω να την αλλαξω :wave2:

Ανέβασε καμιά φωτό να σε καμαρώσουμε !!!! :D :D :D :D

kalamaria
31/01/2008, 19:23
μια σαν αυτη περιπου εχω!!!


118993

Spigeo
07/02/2008, 11:00
Φίλε μου μην πετάς τα λεφτά σου τσάμπα.

Έχω το V-strom.
Έχω GPS το ΜΙΟ P550
Και έχω και κατάστημα στην Χαλκίδα με ήδη πληροφορικής και τυχαίνει να έχω και βάσεις για GPS.

Για εσένα όμως έχω την καλύτερη λύση την οποία έχω δει στην πράξη από το δικό μου εδώ και 1,5 χρόνο. Τιράπ. Χοντρό τιράπ. Με 2 τιράπ σφίγγεις την βάση στο τιμόνι και δεν πάει πουθενά. Έχει ελαστικότητα αν την χτυπήσεις κατά λάθος δεν σπάει και στις λακκούβες δεν περνάει ο κραδασμός στο GPS. Δεν το αλλάζω με καμία βάση.

Άσε που είναι τσάμπα. Δοκίμασε το και θα δεις (αλλιώς λούσου με ούλτρεξ)

nakkip
07/02/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spigeo
Φίλε μου μην πετάς τα λεφτά σου τσάμπα.

Έχω το V-strom.
Έχω GPS το ΜΙΟ P550
Και έχω και κατάστημα στην Χαλκίδα με ήδη πληροφορικής και τυχαίνει να έχω και βάσεις για GPS.

Για εσένα όμως έχω την καλύτερη λύση την οποία έχω δει στην πράξη από το δικό μου εδώ και 1,5 χρόνο. Τιράπ. Χοντρό τιράπ. Με 2 τιράπ σφίγγεις την βάση στο τιμόνι και δεν πάει πουθενά. Έχει ελαστικότητα αν την χτυπήσεις κατά λάθος δεν σπάει και στις λακκούβες δεν περνάει ο κραδασμός στο GPS. Δεν το αλλάζω με καμία βάση.

Άσε που είναι τσάμπα. Δοκίμασε το και θα δεις (αλλιώς λούσου με ούλτρεξ)

Λες ε ????? :confused: :confused: :confused:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Antono
09/02/2008, 23:43
μπορείς να δώσεις λίγες λεπτομέρειες για το πώς το τοποθέτησες και τον τρόπο καθώς και πού μπορούμε να προμηθευτούμε τα υλικά που χρειάζονται;
Προκειται να πάρω το mio p560 και με ενδιαφέρει πολύ η τοποθέτησή του στην μηχανή με σωστό τρόπο
Επίσης Bluetooth hands free μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ακούς το destinator πχ;; εμπειρία κάποιος φίλος έχει;;

Επίσης έχει κανείς χρησιμοποιήσει την παρακάτω βάση να μας πει εντυπώσεις και πως τοποθετείται σε ένα Vstrom;;

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=202_151&products_id=757

Ευχαριστώ

naxiotis
10/02/2008, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono


Επίσης έχει κανείς χρησιμοποιήσει την παρακάτω βάση να μας πει εντυπώσεις και πως τοποθετείται σε ένα Vstrom;;

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=202_151&products_id=757

Ευχαριστώ



αυτή ακριβώς την βάση έχω εδώ και ένα χρόνο στο άφρικα

για μένα είναι Η βάση γιατί εκτός ότι αποροφά τους κραδασμούς(έχοντας μαξιλαράκια από teflon) τοποθετώντας την στην μπάρα τιμονιού έρχεται σε σημείο που μπορείς να βλέπεις το gps χωρίς να αποσπάσαι από τον δρόμο

άσε που με την θήκη γλιτώνεις το μηχάνημά σου από νερό-σκόνη

και υπόψιν ότι η θήκη περιλαμβάνει και ένα stylys πλαστικό που μπαίνει πάνω της σε λουράκια και κάνεις με αυτό όλες τις κινήσεις στο gps χωρίς να χρειάζετε να το βγάλεις από την θήκη το μηχάνημα

άποψή μου είναι ότι όταν διαθέτεις 400-700 ευρώ για μηχάνημα πρέπει να διαθέσεις και 86 ευρώ για την βάση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχος

αν είσαι αθήνα πήγαινε στην ΜΑΚΚΑΝ (μαραθώνος ?) και πάρτην με κλειστά μάτια:wave2:

blackroses
11/02/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
αυτή ακριβώς την βάση έχω εδώ και ένα χρόνο στο άφρικα

για μένα είναι Η βάση γιατί εκτός ότι αποροφά τους κραδασμούς(έχοντας μαξιλαράκια από teflon) τοποθετώντας την στην μπάρα τιμονιού έρχεται σε σημείο που μπορείς να βλέπεις το gps χωρίς να αποσπάσαι από τον δρόμο

άσε που με την θήκη γλιτώνεις το μηχάνημά σου από νερό-σκόνη

και υπόψιν ότι η θήκη περιλαμβάνει και ένα stylys πλαστικό που μπαίνει πάνω της σε λουράκια και κάνεις με αυτό όλες τις κινήσεις στο gps χωρίς να χρειάζετε να το βγάλεις από την θήκη το μηχάνημα

άποψή μου είναι ότι όταν διαθέτεις 400-700 ευρώ για μηχάνημα πρέπει να διαθέσεις και 86 ευρώ για την βάση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχος

αν είσαι αθήνα πήγαινε στην ΜΑΚΚΑΝ (μαραθώνος ?) και πάρτην με κλειστά μάτια:wave2:
ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ??:confused:

Antono
11/02/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
αυτή ακριβώς την βάση έχω εδώ και ένα χρόνο στο άφρικα

για μένα είναι Η βάση γιατί εκτός ότι αποροφά τους κραδασμούς(έχοντας μαξιλαράκια από teflon) τοποθετώντας την στην μπάρα τιμονιού έρχεται σε σημείο που μπορείς να βλέπεις το gps χωρίς να αποσπάσαι από τον δρόμο

άσε που με την θήκη γλιτώνεις το μηχάνημά σου από νερό-σκόνη

και υπόψιν ότι η θήκη περιλαμβάνει και ένα stylys πλαστικό που μπαίνει πάνω της σε λουράκια και κάνεις με αυτό όλες τις κινήσεις στο gps χωρίς να χρειάζετε να το βγάλεις από την θήκη το μηχάνημα

άποψή μου είναι ότι όταν διαθέτεις 400-700 ευρώ για μηχάνημα πρέπει να διαθέσεις και 86 ευρώ για την βάση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχος

αν είσαι αθήνα πήγαινε στην ΜΑΚΚΑΝ (μαραθώνος ?) και πάρτην με κλειστά μάτια:wave2:

Σε ευχαριστώ πολύ naxiotis! Με έψησες ήδη.
Δεν ξέρω πως θα τοποθετηθεί σωστά στο τιμόνι του Vstrom και θα ήθελα να την δώ πρώτα απο κοντά- μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μπορέις να την βλέπεις καθώς οδηγείς γιατι το τιμόνι στο στρομάκι είναι χαμηλό...

Οδηγίες για τοποθέτησης; Εύκολη και στερεή ή θα κλαίς τα λεφτά σου ( δεν θα αντεχα στην ιδέα το καινούργιο μου PDA να γίνεται κομάτια στην Εθνική
Για αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει hands free αν βολεύει κτλ να μας γράψει την εμπειρία του

THANK YOU

naxiotis
12/02/2008, 13:29
πάρτε και δυο φωτογραφιες


120304

naxiotis
12/02/2008, 13:31
και άλλη μία που φαίνεται πως δένει με βιδες στο μπαράκι του τιμονιού


120305

naxiotis
12/02/2008, 13:35
πάρτε και δυο φωτογραφιες

naxiotis
12/02/2008, 13:37
η θήκη που μπαίνει το gps


120306

naxiotis
12/02/2008, 13:39
η πίσω πλευρά της

με το velcro γραπώνει στο μαύρο στρογγυλό της μεταλλικής βάσης και το μαύρο πλαστικό μπαινει και κουμπώνει γυρνώντας το με μηχανισμό στην πάνω τρύπα


120307

naxiotis
12/02/2008, 13:47
πιστεύω ότι εφόσον δίνουμε αρκετά ευρώ για το gps(HTC 3300 το δικό μου ) είναι βλακεία να τσιγκουνευτούμε 86 ευρώ για την βάση του

κρατάω την επιφύλαξή μου ως προς το αν είναι αδιάβροχη 100%


καλά ταξίδια νάχουμε:beer: :beer: :beer: :wave2:

nakkip
13/02/2008, 15:45
Φίλε "ΝΑΧΙΟΤΙS" βάλε και μια φωτό με το gps επάνω να το καμαρώσουμε !!!!


:a2: :a2: :a2: :a2: :a2:


:a46: :a46: :a46: :a46:

naxiotis
13/02/2008, 16:27
από αύριο πλήρης φωτό:wave2:

naxiotis
14/02/2008, 12:55
και μερικές φωτό με πλήρης το σύστημα


120513

naxiotis
14/02/2008, 12:57
:D :beer:


120515

naxiotis
14/02/2008, 12:58
:wave2: :wave2:


120517

nakkip
15/02/2008, 07:16
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

dimokritos
15/02/2008, 19:40
πάρα πολύ ωραία η βάση. και δείχνει αρκετά ασφαλές. για τους εκτός των τειχών (θεσσαλονίκη) ξέρουμε κανένα κατάστημα? αν είναι εύκολο πές μου ακριβώς το όνομα/μοντέλο μήπως βρούμε τπτ.

:wave2:

naxiotis
16/02/2008, 08:47
http://osc.off-road.gr/catalog/product_info.php?cPath=70_63_106&products_id=373


από εδώ την πήρα με αντικαταβολή γιατί μένω μόνιμα νάξο:wave2: :wave2:

dimokritos
16/02/2008, 10:20
α πολύ ωραία. σ' ευχαριστώ φίλε μου :beer: :beer:

:wave2:

ivyhae
26/02/2008, 19:44
Παιδια ψαχνομουν και εγω για βαση και τελικα κατεληξα οτι η βαση της touratech ειναι οτι καλυτερο.Απλως εγω εχω παρει και αυτο http://www.touratech.com/shops/001/product_info.php?products_id=4893&osCsid=ea2c5faa1d2d8abcc62326285c17a420
.Πιστευω οτι πανω απο τα οργανα ειναι το ιδανικοτερο σημειο γιατι πανω απο το τιμονι ειναι χαμηλα και θα αποσπασε πολυ απο το δρομο οταν βλεπεις το GPS.Teσπα θα δειξει οταν τα παραλαβω.

kalamaria
26/02/2008, 21:34
και αν βαλεις Tank bag και το εχεις φορτωμενο μπροστα πως θα βλεπεις ?

Bil
29/04/2008, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
μπορείς να δώσεις λίγες λεπτομέρειες για το πώς το τοποθέτησες και τον τρόπο καθώς και πού μπορούμε να προμηθευτούμε τα υλικά που χρειάζονται;
Προκειται να πάρω το mio p560 και με ενδιαφέρει πολύ η τοποθέτησή του στην μηχανή με σωστό τρόπο
Επίσης Bluetooth hands free μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ακούς το destinator πχ;; εμπειρία κάποιος φίλος έχει;;

Επίσης έχει κανείς χρησιμοποιήσει την παρακάτω βάση να μας πει εντυπώσεις και πως τοποθετείται σε ένα Vstrom;;

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=202_151&products_id=757

Ευχαριστώ

Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό με το bluetooth handsfree μέσα από το κράνος και το mio p560 ;

grdaemon
23/03/2009, 13:52
Έχω ήδη παραγγείλει ένα Otterbox 2600 που είναι μακράν ότι πιο ασφαλές έχω δει και σκέφτομαι απλά ακόμα με ποιά βαση θα το κουμπώσω (λογικά πάνω από τα όργανα και πίσω από τον ανεμοθώρακα) αλλά είδα χτες περνώντας από Μιχαλακοπούλου και ένα πανέμορφο τσαντάκι της GIVI στον Δημητρόπουλο που "δένει" πάνω στο τιμόνι και δεν χρειάζεται καμία βάση. (Το έχει και φτηνότερα από όπου αλλού το είδα). Θα το "χτυπήσω" κι αυτό απλά δεν ξέρω αν έρχεται σε αντιπαράθεση με το μπαράκι τιμονιού και τον αναπτήρα της Touratech που έχω ήδη.

http://images.secure2u.com/36584/Proc/Full/2511733.jpg

http://cmgonline.com/images/stories/news/daily/2008/081202/givi-s850.jpg

Παρεπιπτόντως εξαιρετικό μαγαζί του Δημητρόπουλου και πολύ ευγενική εξυπηρέτηση και το λέω εγώ που είμαι πολύ ψείρας και ξυνός αγοραστής.

kalamaria
23/03/2009, 13:59
http://images.secure2u.com/36584/Proc/Full/2511733.jpg

αυτο το πηρα για μενα πολυ καλο:wave2:

road spirit
23/03/2009, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
http://images.secure2u.com/36584/Proc/Full/2511733.jpg

αυτο το πηρα για μενα πολυ καλο:wave2: τιμή και απο πού?

grdaemon
23/03/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τιμή και απο πού?

Από Εbay αλλά δεν ξέρω αν θα το ξαναέπερνα δεδομένου του προιόντος της GIVI που είναι φτηνότερο και δεν χρειάζεται βάση.Any way τώρα θα έχω και τα δύο αλλά ακόμα ψάχνω για βάση που να το κάνει να σταθεί πίσω από τον ανεμοθώρακα. Κάπου είχα δει κάτι με πατέντα σε βάση της RAM αλλά δεν το βρίσκω πια με τίποτα.

kalamaria
23/03/2009, 20:36
απο εδω
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2584

kalamaria
23/03/2009, 20:39
μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο:beer:

nitso
09/03/2014, 10:38
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό κάνα χρόνο τώρα ,το πήρα από ebay περίπου 15 ευρώ. Εκεί τοποθετώ το κινητό και δουλεύω το GPS, αφού το προσάρμοσα λίγο .Ήταν φτιαγμένο για κάμερα.
Ορίστε και ο σύνδεσμος http://www.ebay.com/itm/Black-Adjustable-Motorcycle-Gas-Tank-Mount-Camera-Phone-GPS-Bracket-For-honda-/170818185354?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item27c58ea88a&vxp=mtr

311495

GsDakar
09/03/2014, 10:54
http://www.ebay.com/itm/310823084184?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 το πριζακι ερχεται και με πλεξουδα - ασφαλειοθηκη κομπλε

http://www.ebay.com/itm/S5M-Motorcycle-Bike-Bicycle-Waterproof-Case-Bag-Cover-Mount-For-3-5-4-3-Gar-GPS-/390681154051?pt=GPS_Holders_Mounts&hash=item5af6695203 θηκη

αυτα εχω παρει και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

makaros33
09/03/2014, 21:54
Παιδιά γεια σας.:wave2:

Έχω δύο προβλήματα, στα οποία θα ήθελα να μου δώσετε λύσεις και να ανταλλαξουμε ιδέες.
:confused:
Κατ' αρχην λόγω του επαγγέλματός μου, μου είναι πλέον αναγκαίο το GPS, το οποίο και απόκτησα πρόσφατα (και όσοι δεν έχετε...δεν ξέρετε τι χάνετε, ειδικά στη μηχανή που είναι δύσκολο να κρατήσεις ανοιχτό χάρτη :mad: ) Anyway.

Ο 1ος προβληματισμός είναι, ότι οι μπαταρίες σε αυτές τις συσκευές δεν κρατάνε αρκετή ώρα (αν και μέχρι στιγμης δεν έμεινα ποτέ).
Είναι δύσκολο να τραβήξουμε μια πρίζα 12V κάτω από τη σέλα ???:look:
Και να την χρησιμοποιώ όταν μένω απο μπαταρία... ή θα αρχησω να έχω προβλήματα με το V-Stromακι μου, που μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.:sad: :sad:

Και τώρα ο 2ος προβληματισμός, είναι εάν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει βάσεις GPS για το τιμόνι της μηχανής :rolleyes: .
Είδα τις προάλλες ένα παλικάρι με ένα Transalp, αλλά δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω τι πατέντα είχε κάνει και είχε βάλει το GPS στο τιμόνι....
Και ρωτάω γιατί με πατέντα γίνεται....Απλά εάν υπάρχει η έτοιμη λύση, τότε ποιός ο λόγος.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά...

ΥΓ. όποιος έχει λύσει τους παραπάνω προβληματισμούς μου, ας ανεβάσει εάν μπορεί καμιά φωτό.

φίλε μου καλησπέρα
δεν ξέρω εαν το δικο σου gps εχει έξοδο για ακουστικά και στο λεω αυτο γιατί εγώ έχω ένα μηχάνημα της MLS (pro43 ) και λόγω δουλειάς (κινούμε μεσα στην πολη) και εγω ειχα θεμα με την χρήση του πάνω στην μότο της εταιρίας μιας και δεν ειμουν διαθετημενος να δώσω χρήματα για κάτι που δεν είναι δικό μου (KLE 500) όποτε αγόρασα ακούστηκα και εχω το gps μεσα στο τσαντάκι μέσης,ακούω ολες της οδηγίες απο τα ακούστηκα απλα πρέπει να εξασκηθείς λιγο στο να καταλαβης τη σου λεει .
τωρα για το θεμα τροφοδοσίας δεν εχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το μηχάνημα εχει μια αυτονομία περίπου της 4 ωρες αλλα στο ενδιάμεσο οταν ειμαι στο γραφείο το βαζω στην φόρτιση (φορτιζη και απο pc)
:wave2:

bruno
09/03/2014, 23:16
Δεν ξερω αν εχει μπει αυτή η ερωτηση συγχωρεστε με,θελω να είμαι σιγουρος,αμα βαλω μπριζα πρεπει να βαλω και ρελε η' κατευθείαν στην μπαταρια;Μην τραγουδαω burn it down μολις βαλω κα να κινητο:p.Εννοείται θα βαλω ασφαλεια,μαλλον 10Α.

argy_kap
10/03/2014, 08:50
φίλε μου καλησπέρα
δεν ξέρω εαν το δικο σου gps εχει έξοδο για ακουστικά και στο λεω αυτο γιατί εγώ έχω ένα μηχάνημα της MLS (pro43 ) και λόγω δουλειάς (κινούμε μεσα στην πολη) και εγω ειχα θεμα με την χρήση του πάνω στην μότο της εταιρίας μιας και δεν ειμουν διαθετημενος να δώσω χρήματα για κάτι που δεν είναι δικό μου (KLE 500) όποτε αγόρασα ακούστηκα και εχω το gps μεσα στο τσαντάκι μέσης,ακούω ολες της οδηγίες απο τα ακούστηκα απλα πρέπει να εξασκηθείς λιγο στο να καταλαβης τη σου λεει .
τωρα για το θεμα τροφοδοσίας δεν εχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το μηχάνημα εχει μια αυτονομία περίπου της 4 ωρες αλλα στο ενδιάμεσο οταν ειμαι στο γραφείο το βαζω στην φόρτιση (φορτιζη και απο pc)
:wave2:

Έχουν περάσει 5 χρόνια απο τότε που έκανε την ερώτηση....:evil:

GFawkes
10/03/2014, 12:36
Πως περναει ρε συ ο καιρος....

σαν να μην περασε μια μερα.....ανεβασμενο και αυτο πριν 5 χρονια....

http://www.youtube.com/watch?v=IeksVPo7XiU