PDA

View Full Version : Tps Problima?



maragelis
14/11/2004, 19:53
To telefteo kairo exo praterisi ta exis sto dikomou fazer

otan anebazo to relanti sta 1300 meta apo mia volta exei xana pesi sta 1000 me 950.

H katanalosh exi auksithi poli giro sta 180-200 mexri ti rezerba pou palia ebgaze 240-260

Stis 8000rpm to mixanaki kani san na doulevi me 3 kilindrous (spartarai san psari) kai meta tis 9000 anigi kanonika pali.

Paidia euxaristw gia opiadipote apantisi

dsalpeas
15/11/2004, 13:28
File ,
i katanalosi sou einai ontos provlima. Ta 180-200 einai poli liga . Ta ligotera pou exo ftasei ego me to diko moy einai 225-230. Kai me poli kala anoigmata. Tora gia tiw doniseis stis 8000 emena mou fainetai oti exei ligo pio xamila (5-7). To relanti tora mou ksekina apo 1300 kai otan zestathei peftei sta 1050 kai kratietai ekei.
Distixos lisi sto provlima soy den exo apla sou edosa kapoia sigkritika dedomena mipos bgaleis kapoio simperasma

petridist
15/11/2004, 14:09
ρε παιδιά αν νομίζετε οτι αυτό είναι πρόλημα γιατί δεν κάνετε την ερώτηση πρώτα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο σας??? ή μήπως την έχετε κάνει ήδη? και τί σας είπαν??

THEOD
15/11/2004, 20:45
Περίπου στο 10-15% των FZ6 το TPS παρουσιάζει πρόβλημα.
Συνήθως αυτό ξεκινάει με ανέβασμα του ρελαντί, μικροκομπιάσματα στο ανέβασμα των στροφών, αυξημένη κατανάλωση και αρρυθμίες.
Δυστυχώς το πότε το παρουσιάζει είναι τελείως απρόβλεπτο.
Άλλα το κάνουν από καινούργια και άλλα το παρουσιάζουν οπουδήποτε από 5000-10000χλμ.
Στην αντιπροσωπία είναι πλέον γνωστό το πρόβλημα (και ας κάνουν τον ανήξερο), και το αντικαθιστούν γρήγορα μες την εγγύηση.
Κανονικά το ρελαντί όταν ζεσταθεί πρέπει να παίζει στα 970-1050 στροφές. Αν δεν σταθεροποιείται είναι η πρώτη ένδειξη ότι το TPS αρχίζει και τα χάνει.
Δεν χάνεις τίποτα να επισκεφτείς κανένα εξουσιοδοτημένο...

Neri
19/11/2004, 20:26
Στο δικό μου, που του έχω κάνει 750 χλμ, ξεκινώντας από λίγο περισσότερες στροφές όταν είναι κρύο, τελικά κρατάει σταθερά ρελαντί 1260-1320 όταν ζεσταθεί.
Αυτές οι στροφές είναι σωστές σύμφωνα με το manual.

THEOD γιατί λές ότι πρέπει να έχει 970-1050;

THEOD
19/11/2004, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Neri
Στο δικό μου, που του έχω κάνει 750 χλμ, ξεκινώντας από λίγο περισσότερες στροφές όταν είναι κρύο, τελικά κρατάει σταθερά ρελαντί 1260-1320 όταν ζεσταθεί.
Αυτές οι στροφές είναι σωστές σύμφωνα με το manual.

THEOD γιατί λές ότι πρέπει να έχει 970-1050;

Όντως το Manual αναφέρει πιο πολλές στροφές για το ρελαντί.
Όμως αν πας για σέρβις θα στο ρυθμίσουν στις 970-1050 στροφές (με τον κινητήρα ζεστό) .
Εκεί δουλεύει πολύ καλά και δεν υπάρχει λόγος για περισσότερες. Ίσως να υπάρχει και κάποιο λάθος στο manual - δεν ξέρω. Τα περισσότερα FZ6 που έχω δεί πάντως έχουν ρελαντί από 970-1050στρ.

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
20/11/2004, 17:33
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

ΕΧΩ ΤΟ FZ6 FAZER 7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ
ΔΕΥΤΕΡΟ TPS.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ STOCK ΣΤΗΝ YAMAHA ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ FAZER ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΜΕ. ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ Ο ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ TPS ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.

ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 8000 ΣΤΡΟΦΕΣ.
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΦΙΞΕΙ ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ 2 ΦΟΡΕΣ.

ΓΝΩΡΙΣΩ ΟΤΙ ΜΕ 7700 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ!!!

maragelis
21/11/2004, 10:55
File georgo kai ego mazi sou.
Ego alazo roleman sto timoni kai tps.

Gia 7700 (pou ego theoro den einai liga) perimena kati parapano stin piotita.

Mipos eine Made In Italy.

THEOD
21/11/2004, 12:27
Ρε παιδιά μήπως τα παραλέτε λίγο ?

Κάθε μηχανάκι ακόμα και αυτά που στοιχίζουν τα 2πλάσια από το Φειζερ, έχει και 1-2 αδύνατα σημεία.
Πόσο μάλλον όταν βρίσκεται στην 1η έκδοσή του. Συνήθως τέτοια πράγματα στην επόμενη ανανέωση διορθώνονται.

Και πάντα υπάρχει η εγγύηση για να καλύψει τούς πρώτους τυχερούς-άτυχους...

Προσωπικά, έχοντας καβαλήσει μηχανάκια που στοιχίζουν πολύ παραπάνω, δεν βρίσκω ότι το Φείζερ υστερεί σε ποιότητα.
Το αν το ΤPS παρουσιάζει πρόβλημα σε ένα ποσοστό ή αν τα ρουλεμάν του τιμονιού χαλάρωσαν δεν είναι ενδεικτικό χαμηλής ποιότητας κατασκευής.
Μήπως το παράκανες στο πρώτο σφίξιμο και το ρουλεμάν ζορίστηκε ?

Όσο για τον συντονισμό που κάνει σε κάποια περιοχή στροφών, όλα τα μοτέρ έχουν έναν ελαφρύ συντονισμό κάπου. Δεν είναι V4 για να δουλεύει μεταξένια σε ένα εύρος 14000 στροφών...

Neri
21/11/2004, 17:02
THEOD όσο αφορά το ζήτημα των στροφών για το ρελαντί κοίταξα και το service manual και παρατήρησα ότι λέει το ίδιο όπως και το manual του οδηγού.
Δηλαδή αναφέρει ότι οι σωστές στροφές που πρέπει να έχει ο κινητήρας στο ρελαντί, πρέπει να είναι 1250-1350 όταν είναι ζεστός.
Συνεπώς, λοιπόν, μάλλον δεν έχει γίνει τυπογραφικό λάθος.
Επίσης maragelis λές ότι μετά από μια βόλτα σου πέφτουν οι στροφές στο ρελαντί.
Δε ρίχνεις καμιά ματιά στην βίδα ρύθμισης του ρελαντί αν είναι σε καλή κατάσταση, ή αν χρειάζεται κανά γρασαρισματάκι; Μήπως και σου ξερυθμίζεται από εκεί, με τους κραδασμούς.

THEOD
21/11/2004, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Neri
THEOD όσο αφορά το ζήτημα των στροφών για το ρελαντί κοίταξα και το service manual και παρατήρησα ότι λέει το ίδιο όπως και το manual του οδηγού.
Δηλαδή αναφέρει ότι οι σωστές στροφές που πρέπει να έχει ο κινητήρας στο ρελαντί, πρέπει να είναι 1250-1350 όταν είναι ζεστός.


Επιμένω ότι το FZ6 πρέπει να έχει ρελαντί γύρω στις 1.000 στροφές (+/- 70). Δεν υπάρχει κανένας λόγος για παραπάνω.
Τα περισσότερα FZ6 έρχονται ρυθμισμένα ή ρυθμίζονται στο πρώτο σέρβις σε αυτές τις στροφές.
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί το μάνουαλ αναφέρει παραπάνω. Ισως είναι λόγοι προδιαγραφών εκπομπών καυσαερίων...
Συζήτησέ το με το συνεργείο σου...

tamis
29/11/2004, 19:22
re paidia to eftiaxa to fazer ola ok ta plirwnei ola telika i asfaleia kai einai ola ok... omws... PROBLHMA! edw kai kana 2.000 kai prin ginei to atiximataki egine to exeis: to mixanaki den travaei opws trabouse palia. allaksa mpouzia kai ladia pali ta idia. ekei stis 6.000 strofes kai panw spartaraei san psari re paidia!!! les kai odigaw kana monokilindro motocross 10etias!!! mou kaei apisteuta poli benzini 160 km to depozito peripou!!! enw prin ekaige ta misa!!! kai kati allo! to relanti trelathike!!! stamataw apo tin bolta kai allote einai stis 2.500 strofes stin NEKRA e kai allote 900 kai allote 1300!!! oti nanai!!! piga se mixaniko kai mou leei oti prepei na to kratisei kana 4 imero na dei egkefalo ktl ktl kai fovame min arxisei na to linei kai meta exw alla! pws mporw na xerw an einai to TPS telika? boithate aderfiaaa mou!!! :uplate: :bawl:

THEOD
29/11/2004, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
re paidia to eftiaxa to fazer ola ok ta plirwnei ola telika i asfaleia kai einai ola ok... omws... PROBLHMA! edw kai kana 2.000 kai prin ginei to atiximataki egine to exeis: to mixanaki den travaei opws trabouse palia. allaksa mpouzia kai ladia pali ta idia. ekei stis 6.000 strofes kai panw spartaraei san psari re paidia!!! les kai odigaw kana monokilindro motocross 10etias!!! mou kaei apisteuta poli benzini 160 km to depozito peripou!!! enw prin ekaige ta misa!!! kai kati allo! to relanti trelathike!!! stamataw apo tin bolta kai allote einai stis 2.500 strofes stin NEKRA e kai allote 900 kai allote 1300!!! oti nanai!!! piga se mixaniko kai mou leei oti prepei na to kratisei kana 4 imero na dei egkefalo ktl ktl kai fovame min arxisei na to linei kai meta exw alla! pws mporw na xerw an einai to TPS telika? boithate aderfiaaa mou!!! :uplate: :bawl:

Μισό να καταλάβω... Εδώ και 2.000χλμ το μηχανάκι κάνει όλα τα παραπάνω και εσύ ΤΩΡΑ ρωτάς τι μπορεί να είναι ???
Τέσπα...
ΠΡΟΦΑΝΩΣ υπάρχει πρόβλημα.
Πιθανον να είναι το TPS, μπορεί όμως και κάτι άλλο.
Η μηχανή χρήζει ελέγχου. Το αν θα τον κάνει ο συγκεκριμένος μηχανικός σε 4 ημέρες, ή άλλος αυθημερόν, αυτό μένει να το ψάξεις...

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
01/12/2004, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Επιμένω ότι το FZ6 πρέπει να έχει ρελαντί γύρω στις 1.000 στροφές (+/- 70). Δεν υπάρχει κανένας λόγος για παραπάνω.
Τα περισσότερα FZ6 έρχονται ρυθμισμένα ή ρυθμίζονται στο πρώτο σέρβις σε αυτές τις στροφές.
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί το μάνουαλ αναφέρει παραπάνω. Ισως είναι λόγοι προδιαγραφών εκπομπών καυσαερίων...
Συζήτησέ το με το συνεργείο σου...

1000 % ΠΡΟΒΛΗΜΑ TPS.
ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 2.
Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ 2-3 ΩΡΕΣ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ !!!

sotosfz6
01/12/2004, 13:19
πειτε λιγο συμπτωματα

tamis
01/12/2004, 16:18
ela re les e? na sou pw eipes diagnwsi se 2 lepta! pws? ti kanoun? to bazoun ston egkefalo opws mou eipan oti tha kanoun se mena? i kati allo? exei sxesi an einai maurismeni i exatmisei? pes mou ligo gia na xerw thanks file mou!!!

petridist
01/12/2004, 17:27
τί γινεται ρε παιδια?? πολύ ακούγεται αυτό το πρόβλημα!!! τελικά μάλλον δεν ειναι μεμονωμένο το φαινόμενο έτσι??

έχω αρχίσει να προβληματίζομαι...!

THEOD
01/12/2004, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
τί γινεται ρε παιδια?? πολύ ακούγεται αυτό το πρόβλημα!!! τελικά μάλλον δεν ειναι μεμονωμένο το φαινόμενο έτσι??

έχω αρχίσει να προβληματίζομαι...!

Μην τρελλένεσαι.
Δεν είναι μεμονωμένο πρόβλημα, αλλά δεν σημαίνει ότι ντέ και καλά θα στο παρουσιάσει.
Ακόμα και σ'αυτήν την περίπτωση είναι πλέον γνωστό, το αντικαθιστούν στην εγγύηση και καθάρισες.

Ακούγεται πολύ γιατί...ξέρεις τώρα. Ειδήσεις είναι μόνο οι κακές ειδήσεις...

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
02/12/2004, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
ela re les e? na sou pw eipes diagnwsi se 2 lepta! pws? ti kanoun? to bazoun ston egkefalo opws mou eipan oti tha kanoun se mena? i kati allo? exei sxesi an einai maurismeni i exatmisei? pes mou ligo gia na xerw thanks file mou!!!


ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΟΚΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.

tamis
02/12/2004, 12:58
na sas pw re paidia... ayto to diagnwstiko apo tote pou diavasa gia auto sto service manual exw balthei na mpw na dw ti paizei me auto! egw ektos tou tps pou lete oti tha dw einai ok i oxi mporw na kanw tipota allo sti mixani gia na pigainei kalitera? giati apoti katalava ekei rithmizoyne kai tin posotita kausimou pou psekazete sto moter... e?:confused: :lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
03/12/2004, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
na sas pw re paidia... ayto to diagnwstiko apo tote pou diavasa gia auto sto service manual exw balthei na mpw na dw ti paizei me auto! egw ektos tou tps pou lete oti tha dw einai ok i oxi mporw na kanw tipota allo sti mixani gia na pigainei kalitera? giati apoti katalava ekei rithmizoyne kai tin posotita kausimou pou psekazete sto moter... e?:confused: :lol:

Και την ποσοτητα καυσιμου, και αλλα πολλα.
ομως δεν ειναι ευκολο να μπεις, και να μην το προσπαθησεις καθολου.
θα πας σε ενα εξουσιοδοτημενο YAMAHA και θα το κανουν αυτοι.

tamis
11/12/2004, 14:01
den exw empisto sinergeio yamaha saloniki re paidia oli tis arpaxtis einai gamwti mou... pantos to neo rekor einai 65km me 10 eurw kai meta... rezerba... HAHHAHAHAH methaurio to paw se sinergio empistosinis kai na paei na.... i egguisi an to paroun prefa to peiran:evil:

THEOD
11/12/2004, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
pantos to neo rekor einai 65km me 10 eurw kai meta... rezerba... evil:

65χιλιόμετρα με 10 ευρώ -περίπου 12 λίτρα ????

Ρε μεγάλε μήπως έχεις αποκτήσει καμμιά τρύπα στο ντεπόζιτο ???

zalaros
11/12/2004, 20:09
Να το πας στον Θεοφυλάκτου στην Νεάπολη φίλε και μην ψάχνεσαι με συνεργείο που δεν είναι επίσημο Yamaha Service Center γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Άσε που αν είναι το tps μόνο σε επίσημο δεν πληρώνεις τίποτα. Όπου αλλού και να το πας θα το πληρώσεις.

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
12/12/2004, 17:43
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ.
ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ YAMAHA ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΟΥ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΨΟΥΝ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.
B]ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ[/B] ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ

bartman
13/12/2004, 13:09
...παιδες εχω κοντα στα 14500 χλμ...δεν εχω κανενα προβλημα με TPS...το μηχανακι δουλευει ρολοι μεχρι τα κοκκινα...και απο καταναλωση φτανω ανετα τα 300 στην ρεζερβα απο το γεμισμα....φτου...φτου...μην το ματιασω :p

smegol
05/11/2005, 10:23
τελικά η υπόθεση tps έχει λήξει γιατί έχω καιρό να δω νέα για το θέμα
θα το αλλάζουμε κάθε δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα ή η πρώτη αντικατάσταση διόρθωσε δια παντός το πρόβλημα.
'οχι ότι έχω φιλοσοφικές ανησυχ'ιες αλλά επειδή συνηθίζω να ταξιδεύω στο εξωτερικό και την προηγούμενη φορά τλαιπωρήθηκα λίγο στο Μπάρι θέλω να ξέρω αν θα πρέπει να κουβαλάω ένα εφεδρικό μαζί μου.:confused: :confused:

Daemon
05/11/2005, 23:21
H αντικατασταση το λυνει, σε οσα εχουνε αλλαχτει δεν ειχανε ξανα προβλημα :)

THEOD
06/11/2005, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
H αντικατασταση το λυνει, σε οσα εχουνε αλλαχτει δεν ειχανε ξανα προβλημα :)

Αμ δε....
Πάρα πολλά Φέιζερ έχουν αλλάξει ήδη 2 φορές και έχω υπ' όψιν μου 2 περιπτώσεις με τρία !!!!

Πάντως από ότι έχει γίνει γνωστό έχει ήδη παραληφθεί νέα παρτίδα με βελτιωμένα TPS που από ότι λένε δεν θα ξαναχαλάσουν...Ίδωμεν...

Daemon
06/11/2005, 01:07
Σε οσα εχουμε αλλαξει εμεις παντος κανενα δεν γυρισε πισω με το ιδιο προβλημα απο τοτε που βγηκε αυτο το θεμα. Και εχουμε αλλαξει αρκετα.. (Τωρα αν μου διαφευγει κανενα δεν ξερω αλλα λιγω απιθανο)

kokkios
06/11/2005, 23:48
to provlima me to TPS paratirithike kai sto montelo tou 2005 i sta proigoumena mono?