PDA

View Full Version : ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΓΚΡΙΠ



kordix
06/01/2008, 12:49
Τα γκριπ στα εντούρο ή ΜΧ όταν φθαρούν λίγο ή όταν οδηγούμε με βροχή έχουν τη τάση να γυρνάνε στο τιμόνι. Αυτό εκτός από ενοχλητικό και εκνευριστικό είναι και κουραστικό γιατί ο αναβάτης κρατά πιο δυνατά το τιμόνι για να αποφύγει τη περιστροφή των γκριπ, συνήθως του αριστερού γιατι το δεξί εφαρμόζει πιο καλά στη γκαζιέρα.

Λύση.
Βγάζουμε τα γκριπάκια εύκολα με αέρα σε πίεση. Παίρνουμε ένα σπρέυ μπογιάς (το χρώμα προαιρετικό! μπορούμε και με διάφανο βερνίκι) το κουνάμε καλά και ψεκάζουμε δηλαδή βάφουμε το εσωτερικό των γκριπ καλά καλά. Τα τοποθετούμε στο τιμόνι περιστρέφοντάς τα, ώστε να πάει παντού η μπογιά. Σε 10 λεπτά εξατμίζονται οι διαλύτες από τη μπογιά και.. τα γκριπάκια δεν κουνιούνται με τίποτα.

Επίσης στις ειδικές εσοχές που έχουν μπορούμε να βάλουμε και λίγο σύρμα για ακόμα περισσότερη σταθερότητα.

iatrodikastis
06/01/2008, 12:57
Συμπληρώνω.


Η μπογιά έξω έξω στο τιμόνι,γιατί αλλιώς όπως μπαίνει το γκριπ διώχνει πολλή ποσότητα μπογιάς η οποία λερώνει τα πάντα.


Δοκίμασα και με μανώ,δεν είχα μπογιά εύκαιρη.Αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο.


Ωπ λάθος,τώρα το είδα Κώστα.Αναφέρεις ότι ψεκάζεις μπογιά μέσα στο γκριπ,ενώ εγώ μέχρι τώρα έβαφα το τιμόνι.Σωστός ο δικός σου τρόπος,η μπογιά μπαίνει προς τα μέσα και δεν λερώνει,μόνο στην περίπτωση που φοράς κλειστές χούφτες και έχεις κόψει τις εξωτερικές άκρες των γκριπ.Οπότε έτσι καλή και η δική μου συμβουλή.

Zid
06/01/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
.


Δοκίμασα και με μανώ,δεν είχα μπογιά εύκαιρη.Αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο.


Σε κυνήγαγε η γυναίκα γιατί τέλειωσες το μανώ.... χεχε:lol: :lol: :p

Τέσπα πέρα από τη πλάκα με μανό δεν κρατάει πολύ και με τα πρώτα νερά... ξαναγλιστράνε τα grip

kordix
06/01/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Συμπληρώνω.

Ωπ λάθος,τώρα το είδα Κώστα.Αναφέρεις ότι ψεκάζεις μπογιά μέσα στο γκριπ,ενώ εγώ μέχρι τώρα έβαφα το τιμόνι.Σωστός ο δικός σου τρόπος,η μπογιά μπαίνει προς τα μέσα και δεν λερώνει,μόνο στην περίπτωση που φοράς κλειστές χούφτες και έχεις κόψει τις εξωτερικές άκρες των γκριπ.Οπότε έτσι καλή και η δική μου συμβουλή.


Έχεις δίκιο δεν σκέφτηκα το ενδεχόμενο με τις κλειστές χούφτες. Προσωπικά χρησιμοποιώ διάφανο ματ βερνίκι, και σε περίπτωση που λερώσω έχω ένα ισχυρό διαλυτικό νίτρου καθαρισμού μελανιών (για τυπογραφική μηχανή) και καθαρίζω.

Έίχα βρει στο e bay κάτι γκριπάκια από gel που σου έκαναν δώρο και ειδική κόλλα για το τιμόνι. Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχει κάτι ανάλογο ακόμα.

hararm123
07/01/2008, 20:20
Το συρμα ειναι καλη λυση.Το δοκιμασα προχτες και ειχα καλα αποτελεσματα γιατι με τις βροχες που εχουμε φαει εδω γκαζωνα στο γαμο του καραγκιοζη.......

kordix
07/01/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Το συρμα ειναι καλη λυση.Το δοκιμασα προχτες και ειχα καλα αποτελεσματα γιατι με τις βροχες που εχουμε φαει εδω γκαζωνα στο γαμο του καραγκιοζη.......


Σωστός...

haskosktm
08/01/2008, 12:25
Κάπου είχα διαβάσει οτι μπορείς να χρησημοποιήσεις και λακ για τα μαλλια μολις στεγνώση κολλαει το γκριπ, εγω ετσι τα εβαλα και μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα

matmat
08/01/2008, 17:16
Ουτε σύρματα ουτε χρώματα ...
Ται ραπ και καθάρισες


:wave2: :wave2:

OldMan
08/01/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ουτε σύρματα ουτε χρώματα ...
Ται ραπ και καθάρισες
:nono: :nono: :nono:
Για να αντέξουν στο σφίξιμο τα tie wraps πρέπει να είναι αρκετά χοντρά και η "πόρπη" τους θα προεξέχει αρκετά (σκίζοντας γάντια και ματώνοντας χέρια...).:winka:

matmat
08/01/2008, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:
Για να αντέξουν στο σφίξιμο τα tie wraps πρέπει να είναι αρκετά χοντρά και η "πόρπη" τους θα προεξέχει αρκετά (σκίζοντας γάντια και ματώνοντας χέρια...).:winka:

Γιατί τα σύρματα τι θα κάνουν ?
Ετσι κι αλλιώς στις άκρες μπαίνουν , εμένα δεν με ενόχλησαν καθόλου
τεσπα !


:beer: :wave2:

azal
09/01/2008, 00:20
μονο συρμα παιδια τιποτα αλλο!και υπαρχουν και grip που εχουν και τριτη θεση για να μπαινει συρμα !:beer:
μιλαω με δικη μου αποκλειστικα εμπειρια και δεν εχω δοκιμασει ποτε κατι αλλο γιατι δεν χρειαστηκε!:beer: :cool:

marios8
09/01/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Για να αντέξουν στο σφίξιμο τα tie wraps πρέπει να είναι αρκετά χοντρά και η "πόρπη" τους θα προεξέχει αρκετά (σκίζοντας γάντια και ματώνοντας χέρια...).:winka:


Σωστό. Την έπαθα και έμαθα :wave2:

kordix
11/01/2008, 23:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σωστό. Την έπαθα και έμαθα :wave2: [/QUOTE


Και εγώ τα ίδια. Έχω χαλάσει κανα δυο ζευγάρια γάντια.

Παθός και μαθός.

(ατάκα από την ταινία Η ΔΕ ΓΥΝΗ ΝΑ ΦΟΒΗΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ μετά το γάμο μέσα στο ταξί)

squirrel
14/01/2008, 11:12
υπάρχει ειδική κόλλα για grip με την οποία δεν ξεκολλάνε με τίποτε,απλά όταν θέλεις να αλλάξεις σκίζεις τα παλιά.εσένα Πέτρο το δεξί σου γύριζε πάντως...

iatrodikastis
14/01/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από squirrel
υπάρχει ειδική κόλλα για grip με την οποία δεν ξεκολλάνε με τίποτε,απλά όταν θέλεις να αλλάξεις σκίζεις τα παλιά.εσένα Πέτρο το δεξί σου γύριζε πάντως...


Αφού έχει φύγει το μανώ.:rotflmao:

marios8
15/01/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από squirrel
Πέτρο το δεξί σου γύριζε πάντως...

Από τις πολλές γκαζιές :wacko:

iatrodikastis
15/01/2008, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Από τις πολλές γκαζιές :wacko:


Το αριστερό θέλει να πει. :rotflmao:

:beer: