PDA

View Full Version : πλαινές βαλίτσες -σαμάρια



bartenderas
07/01/2008, 09:23
Καλημέρα σε όλους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με πολύ πολύ καλά χιλιόμετρα!!

Μια ερώτηση: Πήρα κάτι πολύ ωραία σαμαράκια (πλαινές βαλίτσες) της Kappa 28 lt η καθε μία, για το hornet μου. Ξέρει κάποιος να μου πει ακριβώς πως δένονται?

Τα σαμάρια έχουν 2 μεγάλους ιμάντες τύπου σκρατς, και 2 ελαστικά (σαν των χταποδιών).
Πώς είναι καλύτερα να τα δέσω? Μου έχουν πει διάφορα αλλά άκρη δεν έβγαλα....
Άλλος μου είπε να περάσω τον έναν ιμάντα κάτω από τη σέλα, άλλος να σκληρήνω το ελατήριο της πίσω ανάρτησης κλπ.

Please όποιες συμβουλές δεκτές...

Ευχαριστώ πολύ

Cpt. Haddock
07/01/2008, 09:39
Τα δοκίμασες πάνω στο χορνετ πριν τα αγοράσεις να υποθέσω :look:

bartenderas
07/01/2008, 09:59
Εννοείται....Και λίγο πρόχειρα που τα έβαλα φαίνονταν κομπλέ. Απλά μετά τα 70 km ψιλοκουνιόντουσαν και μου είπαν ότι θέλουν πολύ καλό δέσιμο. Για αυτό ρωτάω...

Sapadak
07/01/2008, 10:07
Αν εχει ιμαντες δεστους στα πατακια του συνεπιβατη απο τη μια και απο την αλλη πλευρα

και για πισω δεστα μεταξυ τους πισω απο το κωλο της μηχανης.

Αν βρω φωτο θα σου δειξω

mixalakis
07/01/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartenderas
Καλημέρα σε όλους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με πολύ πολύ καλά χιλιόμετρα!!

Μια ερώτηση: Πήρα κάτι πολύ ωραία σαμαράκια (πλαινές βαλίτσες) της Kappa 28 lt η καθε μία, για το hornet μου. Ξέρει κάποιος να μου πει ακριβώς πως δένονται?

Τα σαμάρια έχουν 2 μεγάλους ιμάντες τύπου σκρατς, και 2 ελαστικά (σαν των χταποδιών).
Πώς είναι καλύτερα να τα δέσω? Μου έχουν πει διάφορα αλλά άκρη δεν έβγαλα....
Άλλος μου είπε να περάσω τον έναν ιμάντα κάτω από τη σέλα, άλλος να σκληρήνω το ελατήριο της πίσω ανάρτησης κλπ.

Please όποιες συμβουλές δεκτές...

Ευχαριστώ πολύ

Οπωσδοίποτε πρέπει να περαστεί ο ένας ιμάντας κάτω από τη σέλα. Επίσης κοίταξε να καλύπτονται τα σκρατς όσο το δυνατό περισσότερο. Ακόμα για να μην κουνάνε πολύ πιάσε με χταπόδια τα σαμμάρια ή μεταξύ τους ή σε σταθερά σημεία πάνω στη μηχανή (μαρσπιέ, σχάρα).
Τέλος θα έλεγα ότι καλό είναι να είναι αρκετά γεμάτα τα σαμάρια, ώστε να είναι πιο compact.

AVATOS
07/01/2008, 10:47
προσωπικα βαζω κ τα 2 λουρια κατω απο την σελα για να μην ενοχλει τον συνεπιβατη.
τα σαμαρια μπαινουν κανονικα αφου πρωτα τοποθετησεις πλαινα σκαρακια (σιδερα)
για να στεκονται κ να δενονται σωστα.
κ στις 2 περιπτωσεις μπορει να γρατζουνισεις κ να θολωσεις το χρωμα τησ μηχανης.

Sapadak
07/01/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν εχει ιμαντες δεστους στα πατακια του συνεπιβατη απο τη μια και απο την αλλη πλευρα

και για πισω δεστα μεταξυ τους πισω απο το κωλο της μηχανης.

Αν βρω φωτο θα σου δειξω

Μια εικονα 1002 λεξεις :lol:


Τους ιμαντες με το βελκρο βαλτους κατω απο τη σελα


Επισης ΑΝ δεν θες να βαλεις καγκελακια για να "καθονται" πανω τα σαμαρια μπορεις να βαλεις ενα υφασμα το οποιο ειναι ΚΑΙ αντιολισθητικο ΚΑΙ αντιγδαρτικο
( http://www.scootercrazy.com/acatalog/OF165.jpg )


116307

bartenderas
07/01/2008, 14:56
τώρα κατάλαβα.....:sick:

Καμία σχέση με αυτά που είχα κάνει εγώ δηλαδή

Η φωτό είναι όντως πολύ πολύ κατατοπιστική.

Ευχαριστώ πολύ:wave2: