PDA

View Full Version : transalp 650. meta....???



automototruck
07/01/2008, 11:33
kalimera sas. eimai katoxos enos transalp 650 edw k duo xronia. kanw kathimerina me to motori mou 35 xiliometra gia to pigaine ela spiti douleia-douleia spiti. eimai ikanopoihmenos alla... otan paw taksidaki.... pikra. gia na sas dwsw na katalavete eimai apo kalamata. menw ektos poleos gi'auto kai ta tosa xlm kathimerina. ta tour pou kanw einai pote korwnh pote pulo pote stoupa pote taugeto.gyrw gyrw dhladh. xtes gia paradeigma phga stemnitsa dhmhtsana.diadromes me strofilikia gia na to niwsw. ela nte omws poy den to euxaristiemai to taksidi... den strivei to mixanaki. nomizw pws o empros troxos tha fygei kai egw tha akolouthisw...ti na kanw? den kserw na odhgw? ta filarakia mou exoun bmw gs650 k mpainoun rouketa k synexws apogohteuomai... apo mena kai to mhxanako mou. lew na parw to versys. einai kali epilogh? den to exw odhghsh alla apo ta sygkritika fainetai to the best... tha ithela thn gnwmh sas kai tis apopseis sas euxaristw

crewdriver
07/01/2008, 11:43
η μηχανη σου δεν στριβει...λογω γεωμετριας,βαρους,κοψιματος γενικα...το βερσις που λες στριβει πολυ καλα για το στυλ του αλλα ξεχνας το χωμα/λασπη...

VANDA
07/01/2008, 11:48
Εμένα κάτι μου λέει ότι και versys να πάρεις... θα σου φαίνεται ότι δε στρίβει ούτε αυτό. Ολα τα δίτροχα στρίβουν αν ξέρεις να τα στρίψεις (εκτός από κάτι αμερικάνικους καναπέδες με ρόδες ίσως). Ψάξτο λίγο, πριν κάνεις κίνηση να αλλάξεις μηχανή.

Welcome by the way :D

devil's animal
07/01/2008, 11:55
καλως ηρθες.
:beer: :beer: :beer:


κοιτα εδω (http://www.youtube.com/watch?v=3nlq561aT08)
και μετα πες μου ποιος μπορει να στριψει και ποιος οχι.


ολα στριβουν,αρκει να ξερεις.
δεν προκειται φυσικα το ΤΑ να στριψει οπως ενα ss ουτε οπως κατι αλλο,ελαφρυτερο, πιο κοφτερο, νεοτερο κ.λ.π. αλλα ....:winka:


περνα και κανε και κανα μαθηματακι css,0-300 και μετα το αποφασιζεις για νεα μοτο (εφ'οσον σε καλυπτει αυτη που εχει σε ολα τα αλλα)
:wave2:

crewdriver
07/01/2008, 11:58
η προταση μου ηταν επειδη απο αυτα που γραφεις, θελεις να μπαινεις γρηγορα στις στροφες...με την υπαρχουσα μοτοσυκλετα κατι τετοιο δε μπορει να γινει...οτι στριβει στριβει(οπως καθε μοτοσυκλετα)...

automototruck
07/01/2008, 12:12
κάτι μου λέει ότι και versys να πάρεις... θα σου φαίνεται ότι δε στρίβει ούτε αυτό. Ολα τα δίτροχα στρίβουν αν ξέρεις να τα στρίψεις (εκτός από κάτι αμερικάνικους καναπέδες με ρόδες ίσως). Ψάξτο λίγο, πριν κάνεις κίνηση να αλλάξεις μηχανή.





to exw psaksei paidia. kavalaw ton allwn ta motoria (gs650) kai apo thn wra poy anevainw panw katalavainw thn diafora sto stisimo tous. kai volta pou ta piga mpainoun kalitera all a to bmw den mou aresei den to agorazw. den eimai k teleios arxarios panw sto thema ths moto sykletas.
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

gcrook
07/01/2008, 12:21
Παιδες αν εχετε την καλωσυνη Ελληνικα γιατι στραβωνομαστε, και κριμα ειναι για σας, γιατι πολλοι ανθρωποι που θα μπορουσαν να σας απαντησουν πολυ απλα δεν θα μπουν στον κοπο να διαβασουν αυτα που γραφετε:wave2:

Trans
14/01/2008, 13:42
κι εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που έκανα το CSS LEVEL 1..... Κάν'το κι αν δεν δεις διαφορά τότε συζητάς για να αλλάξεις....

Επειδή έχω την ίδια μοτο μπορώ να σου πω ότι πιο πολύ με ενοχλεί η χαμηλή ιπποδύναμη κι ότι τα 140 χλμ σε εθνική είναι το max για ένα ταξίδι (μιλάω πάντα να ποηγαίνεις ώρα με τόσα, φορτωμένος -τριβάλιτσος- και με δεύτερο άτομο) παρά το ότι δεν στρίβει.

Το ΤΑ στρίβει μια χαρά αν ξέρεις να το στρίβεις... φυσικά όχι όπως ένα ss ή κάτι άλλο αλλά στρίβει.....

vestromas
14/01/2008, 13:52
Τι να παρεις; Τι να παρεις;.................... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
14/01/2008, 14:01
To TA φιλε μου στριβει και παραστριβει...

Το καταλάβα οταν πηγα με ενα μοντελο του 90κατι διακοπες το καλοκαιρι...

Φυσικα δεν ειναι για σφαλιαρες και οδηγηση ''υαλοκαθαριστηρας'', αλλα πιστευω οτι με τα GS σε επιπεδο δυνατοτητων και μονο, ειναι στα ιδια...

τωρα απο εκει και επειτα τον μεγαλυερο ρολο τον παιζει ο οδηγος, οποτε -και το λεω εντελως φιλικα χωρις ιχνος ειρωνιας- μπορεις να παρεις το Versys, αλλα δεν σου εγγυατε κανεις οτι δεν μπορει να σε περασει απο εσωτερικη με +20 κανα XT 600....


:wave2:

automototruck
15/01/2008, 09:51
σε ολα τα παραπανω εχετε δικιο. ισως να μην ξερω κ γω να το πηγαινω το ΤΑ. αλλα... ισως λογω της ηλικιας μου(25) ψαχνω κατι στο μηχανακι πιο σπορτιφ ας πουμε... θελω να μπαινω με κατι παραπανω. τελικα ομως την βρηκα την λυση... καβαλησα το versys κ μου φανηκε ποδηλατο,ελαφρυ, πιο ξεκουραστη θεση οδηγησης κατεληξα σε αυτο... ελπιζω αν ολα πανε καλα τον φεβρουαριο θα το παρω...

crewdriver
15/01/2008, 09:53
καλημετα φιλε!περισσοτερες πληροφοριες για το βερσυς θα βρεις εδω :www.kawasaki-bikers.gr
!!

Trans
15/01/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από automototruck
αλλα... ισως λογω της ηλικιας μου(25) ψαχνω κατι στο μηχανακι πιο σπορτιφ ας πουμε... θελω να μπαινω με κατι παραπανω. τελικα ομως την βρηκα την λυση...

Τώρα μιλάς σωστά....

Προσωπική άποψη πάντα.... Ό,τι μοτο και να έχεις μάζεψε τα 280 ευρώ που χρειάζονται και πήγαινε να κάνεις ένα CSS (Level 1). Αν νομίζεις ότι τώρα στρίβεις με το versys μετά το τέλος του μαθήματος να είσαι σίγουρος θα έχεις αλλάξει γνώμη.....

automototruck
15/01/2008, 17:13
το μεσημερι πηγα να ρωτησω τιμεσ κτλ κτλ για το versys και ο μαστορας εκει μου εδειξε το multistrada 620 και επιασα τον εαυτο μου να το σκεφτεται καπως... πειτε καμια γνωμη ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

vestromas
15/01/2008, 18:32
Εισαι τρελλοοοοοοοοοοος!!! Δεν τον λυπασαι τον εαυτο σου; Απ το θηριο το τρανςαλπ θα πας στα χρεπια να πληρωνεις μια ζωη;:rotflmao: Παρε το παλατι το vstrom να τελειωνεις. Και το versys καλο ειναι. Ασε τις πατατιερες για τους κουλτουριαρεους:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Trans
16/01/2008, 12:31
να σου την δική μου γνώμη...

εγώ μετά το ΤΑ 650 με βλέπω να πηγαίνω για το ΤΑ 2008. Αυτό όμως θα εξαρτηθεί από πολλά.

1. Απόδοση κινητήρα. Επειδή καλοκαίρια ανεβοκατεβαίνω Δράμα και άνοιξη με φθινόπωρο πηγαινοέρχομαι Κύμη θέλω να πηγαινεί άνετα με 120-140. Όχι όπως τώρα που δικάβαλος, φορτωμένος πρέπει να είμαι στις +6.000 σαλ. Απ' ότι έχω δει θα βγάζει κάτι παραπάνω από το 650 αλλά πάλι όχι τίποτα το φοβερό.

2. Κατανάλωση. Από αυτά που διάβασα ίδια με του 650.

3. Θέση συνοδηγού:uplate: Γιατί μπορεί να είμαι τυχερός που η καλή μου γουστάρει τις μεγάλες βόλτες με το ΤΑ αλλά τον θρόνο τον αποχωρίζεται δύσκολα.

4. Δυνατότητα φορτώματος. Φαντάσου τι μπορεί να κουβαλάει μια γυναίκα για ένα ΣΚ!!!!

5. Αν μου κάθεται καλά στο μάτι αυτό το "χρυσό". Γουστάρω τα περίεργα χρώματα τι νακάνω;

6. Τιμή! Κοιτάω για την έκδοση ABS

Πάλι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα δω τι παίζει στην αγορά...

automototruck
17/01/2008, 11:09
καλη επιλογη δεν το συζηταω... και οπως φαινεται εισαι φανατικος honda γι αυτο και βλεπεις μονο στην επομενη γενια. εμενα δεν με συγκινει το καινουριο. γουστα ειναι αυτα βεβαια. εγω βλεπω στο αμεσο μελλον το την αγορα tou versys. ισως την αλλη εβδομαδα να το χω στα χερια μου πρωτα ο Θεος. και το ΤΑ θα το κρατησει ο πατερας μου για τις δικες του εξορμησεις. το css level 1 τι ειναι΄? το ανεφερες προχτες αν δεν κανω λαθος.

lanselot
17/01/2008, 16:02
Ειχα την ιδια μηχανη και την εδωσα πριν απο τρεις μηνες για τους ιδιους λογους που αναφερεις συν το οτι ειχα προβλημα με τον δυνατο αερα, . Πηρα ενα kawasaki er-f και σωθηκα, λαμβανοντας βεβαια υποψη οτι προσεχω περισσοτερο οταν οι δρομοι εχουν ανωμαλιες-λακουβες, ενω οταν ανεβαινω στα πεζοδρομια πλεον το κανω παντα απο τις ραμπες. Στριβω πολυ καλυτερα, εχω πολυ καλυτερη ροπη στα χαμηλα για μεσα στην πολη οταν κινουμαι, και κανω πολυ πιο ξεκουραστα ταξιδια μεχρι 100 χλμ.(παραπανω δεν το εχω δοκιμασει ακομη) διπλος παντα, γιατι για μονος δεν τιθεται συγκριση. Επιπλεον αν και χωρις ABS εχω καλυτερα κρατηματα, πολυ καλυτερους ελιγμους που μειωσαν τον χρονο αποστασης απο σπιτι για δουλεια. Μεσα απο την πολη εκανα 20 λ για 13 χλμ και τωρα κανω 15.Δεν πηρα το versys γιατι ουσιαστικα δεν εχει διαφορα με αυτο που εχεις εκτος τις ιπποδυναμης ενω εχω κερδισει και απο τα καυσιμα. Γνωμη μου ειναι οτι τα on of δεν ειναι δυστυχως ουτε on ουτε of. Για τα χιλιομετρα που κανεις και την χρηση που το θες ειναι καλυτερα να κινηθεις σε τυπο nugget μηχανης εκτος και εαν κανεις συχνα ταξιδια και σε απασχολουν οι μπαγαζιερες αλλα και αυτο λυνεται. βεβαια εγω το πουλησα πριν βγει το καινουριο μοντελο τρανσαλπ και ειχε πιασει και καλα λεφτα

TROOPER
17/01/2008, 18:15
κανε ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης και σαν συμβουλη...αν δεν μπορεις να πας γρηγορα, απλα μη πιεστεις γιατι ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ !!!!

:wave2:

geotriada
17/01/2008, 18:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από lanselot



Γνωμη μου ειναι οτι τα on of δεν ειναι δυστυχως ουτε on ουτε of.





+1000''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Tpap
17/01/2008, 19:26
καλως ηλθες κ απο μενα!

το μονο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ειναι πριν παρεις οτιδηποτε να το οδηγησεις/δοκιμασεις οπως θα το χρησιμοποιησεις κατοπιν..

το τι θα παρεις δεν νομιζω οτι μπορει να στο πει κανεις αλλος πλην απο εσενα, εσυ γνωριζεις τις αναγκες/απαιτησεις σου καλλιτερα απο οποιονδηποτε.

automototruck
18/01/2008, 09:07
εννοειτε αλλα η γνωμη εδω τον περισσοτερων εδω μετραει... τσεκαρισμενο απο παλια ασχετα αν ειμαι νεο μελος. καποιοι γνωριζουν το τι εστι μοτοσυκλετα και καποιοι το γνωριζουν παρα πολυ καλυτερα... ναι το versys το καβαλικεψα και οι διαφορες απο το ΤΑ ειναι τεραστιες στο θεμα οδηγησης. και μια διευκρηνηση... μπορει να εδωσα την εντυπωση σε καποιους με το τροπο που εγραψα τον προβληματισμο μου οτι δεν ξερω να οδηγω καθολου. ο ιδιος εγω αναρωτιθικα ομως τις προηγουμενες μερες{ μηπως δεν ξερω να οδηγαω?} λαθος μου ο τροπος που το διατυπωσα. το σωστο θα ηταν να πω΄΄΄ μηπως το ΤΑ που επελεξα πριν δυο χρονια δεν με ευχαριστει στον τροπο οδηγησης κ γιατι δεν ειναι του στυλ μου η οτιδηποτε αλλο και η νεα γενια των μοτοσυκλετων πχ versys καλη ωρα ειναι αυτο που μου ταιριαζει? θα μου πειτε ποσα χιλιομετρα εκανες ρε μαγκακι και εβγαλες αυτο το συμπερασμα? και σας λεω ουτε 500 μετρα. ηταν αρκετα ομως για να με κανουν να νιωσω τοσο ομορφα πανω σε αυτη που πιστεψα οτι αυτη η μοτοσικλετα ηταν κατασκευασμενη μονο για μενα κομμενη κ ραμμενη στα μετρα μου στο υψος μου στα κιλα μου σε ολα... ολα αυτα ηταν η αφορμη(και πολλα αλλα) να πω στον αντιπροσωπο το οκ και να την κανω δικη μου...

Trans
18/01/2008, 11:21
Τελικά η μηχανή είναι σαν την γκόμενα... Αν δεν την "καβαλήσεις" δεν θα μάθεις ποτέ αν σου κάνει.

Hondakias είμαι αλλά όχι και κανας "άρρωστος". Επειδή όμως είμαι ικανοποιημένος από το ΤΑ σκέφτομαι να του δώκω πρώτο μια ευκαιρία.

Όσο για το CSS δες => http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48116

automototruck
18/01/2008, 17:55
ειναι κατι παραπανω για μας απο γκομ
ενα η μοτοσυκλετα... δεν θες να σε πουλησει ποτε....

automototruck
18/01/2008, 17:56
οσο για το css παρα πολυ ενδιαφερον...

soteas
19/01/2008, 11:28
γεια σας λεμε!!!!!!!!!!!


ειναι καθαρα ψυχολογικο το προβλημα σου,

εγω ειχα παλιοτερα εναν africano δεν μπορουσα να το βαλω πουθενα λεμε, τιποτα, ολα μου φταιγαν, το επερνε ο αδελφος μου και το ελιονε... κουπα στις στροφες, αυτος ειχε τοτε το τραν,
το 650.


στην πορεια πειρα το 1150, γ@μ@τ@ λεμε, το κανω οτι θελω, μπενει οπου γουσταρω,
ψυχολογικο ειναι, ψαξου λιγο.:wave2:

automototruck
19/01/2008, 14:40
εαν απο τα 25 εχω προβλημα με τα ψυχολογικα μου τοτε στο μελλον θα εχω σοβαρο προβλημα....

zolotas
19/01/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από automototruck
εαν απο τα 25 εχω προβλημα με τα ψυχολογικα μου τοτε στο μελλον θα εχω σοβαρο προβλημα....

φανταζεσαι να πας σε γιατρο και να του πεις "γιατρε ,στο στροφιλικι δεν παω πανω απο 150 , τι να φταιει??":lol:

soteas
19/01/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
φανταζεσαι να πας σε γιατρο και να του πεις "γιατρε ,στο στροφιλικι δεν παω πανω απο 150 , τι να φταιει??":lol:



για πιο 150 λες τωρα?



αφου λεει οτι το πρι-πρι του εχει προβημα...


λοιπον ακου...

θα παρεις τον γιατρο που λεγαμε δυκαβαλο και θα προσπαθησεις
οχι με 150 που λεει αστον να σε τρομαξει θελει, ξεκινα απο 140 στις στροφες
κι αν νιοθεις παλι τιποτα κουνιματα, οτι κατι δεν παει καλα ρε αδερφε,
παει να πει οτι ο γιατρος φοβατε.....




καταλαβες?


ειναι απλο.



:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

:wave2:

automototruck
21/01/2008, 08:02
ειστε απιστευτοι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: