PDA

View Full Version : Οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί της Ευρώπης



MikeG
07/01/2008, 20:15
Για διαβάστε.....

" Ίσως αξίζει να δώσετε παραπάνω προσοχή την επόμενη φορά που θα διασχίσετε ένα δρόμο ή θα βρεθείτε πίσω από το τιμόνι στη Λιθουανία, τη Λετονία και την Εσθονία. Παρά το ότι ο αριθμός των θυμάτων τροχαίων μειώνεται σε ολόκληρη την Ευρώπη, η αστικοποίηση των οικονομιών των χωρών αυτών οδήγησε σε περισσότερα αυτοκίνητα στους δρόμους, θέτοντας έτσι τους κατοίκους των περιοχών αυτών σε αυξανόμενο κίνδυνο θανάτου από τροχαία ατυχήματα.

Καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις στην πρώτη ταξινόμηση που επιχειρεί το Forbes.com με τους Πιο επικίνδυνους οδηγούς της Ευρώπης. Δημιουργήσαμε τον κατάλογο αυτό υπολογίζοντας τον αριθμό των θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων ανά ένα εκατομμύριο κατοίκους σε 28 Ευρωπαϊκές χώρες, χρησιμοποιώντας στοιχεία για το έτος 2006 από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τη Βάση Δεδομένων Διεθνούς Οδικής Κυκλοφορίας και Ατυχημάτων (International Road Traffic and Accident Database).

Η Βάση αυτή συλλέγει στοιχεία σχετικά με τα τροχαία και οδικά ατυχήματα για τις 28 από τις 30 χώρες-μέλη του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ), ενός κέντρου συμψηφισμού στατιστικών στοιχείων. Η Τουρκία και το Μεξικό δεν συμπεριλαμβάνονται.

Φωτοθήκη:Τα πιο επικίνδυνα μέρη για οδήγηση στην Ευρώπη (http://www.forbes.com/2007/12/10/drivers-europe-dangerous-forbeslife-cx_ll_1210driving_slide_2.html?partner=pathfinder)
Φωτοθήκη:Οι πιο επικίνδυνοι προορισμοί του κόσμου (http://www.forbes.com/travel/2007/01/31/most-dangerous-destinations-forbeslife-cx_ee_0201dangerousdestinations_slide.html?partner=pathfinder)
Φωτοθήκη:Τα 20 πιο επικίνδυνα οχήματα (http://www.forbes.com/2007/07/26/cars-dangerous-twenty-forbeslife-cx_bh_0726cars_slide_2.html?thisSpeed=15000)


Χρησιμοποιήσαμε προσωρινά αποτελέσματα για το 2006 για 12 χώρες που δεν έχουν υποβάλλει ακόμη τα τελικά στοιχεία: τη Λιθουανία, τη Λετονία, την Εσθονία, την Ελλάδα, την Κύπρο, την Ισλανδία, τη Σλοβακία, την Ιταλία, την Ιρλανδία, το Λουξεμβούργο, τη Φινλανδία και τη Μάλτα.

Η Ελλάδα κατέλαβε την 4η θέση, ενώ το γειτονικό νησί της Κύπρου βρέθηκε λίγες θέσεις πιο κάτω, στην 8η θέση. Οι χώρες της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης κυριάρχησαν στην πρώτη δεκάδα, με την Πολωνία, τη Σλοβενία, την Ουγγαρία και την Τσεχική Δημοκρατία να καταγράφουν περισσότερα από 100 θύματα τροχαίων ανά ένα εκατομμύριο κατοίκους. Ωστόσο, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση μεταξύ αυτών των χωρών και της Λιθουανίας, στην οποία αναφέρθηκαν περισσότερα από 200 θύματα ανά εκατομμύριο.

Δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι τα τρία κράτη της Βαλτικής έχουν τα χειρότερα ρεκόρ όσον αφορά στην οδική ασφάλεια στην Ευρώπη. Η ιλιγγιώδης οικονομική ανάπτυξη κατά τη διάρκεια των πέντε τελευταίων ετών οδήγησε σε αύξηση των καταναλωτικών δαπανών και του αριθμού των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στους δρόμους, αλλά χωρίς η αύξηση αυτή να συνοδευτεί από ανάλογες σημαντικές βελτιώσεις στις υποδομές ή αντίστοιχη αύξηση της επίγνωσης σχετικά με την επικίνδυνη οδήγηση.

«Πολλά μπορεί να πει κανείς σχετικά με την οδήγηση και το ποτό», αναφέρει η Agnia Baranauskaite, η οποία γεννήθηκε στη Λιθουανία και εργάζεται ως αναλύτρια για την εταιρεία ερευνών Eurasia Group, στο Λονδίνο. «Λόγω των σταθερών επιπέδων διαφθοράς και χρηματισμού, οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν ότι μπορούν να οδηγούν μεθυσμένοι, ακόμη και αν τους σταματήσει η αστυνομία.»

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που κυκλοφόρησαν εντός του έτους, βρέθηκε ότι το 23,5% των θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων στην Εσθονία κατά το 2006 προκλήθηκε από άτομα που οδηγούσαν με υπερβολική ταχύτητα. Για τη Λετονία, το αντίστοιχο ποσοστό ήταν 21,7% και για τη Λιθουανία 14,8%.

Όπως αναφέρει η Baranauskaite, παρόλο που οι κυβερνήσεις έχουν λάβει σκληρά μέτρα για την οδήγηση υπό την επήρεια μέθης στις μεγάλες πόλεις, η εφαρμογή του νόμου είναι πολύ πιο δύσκολο να πραγματοποιηθεί στις μικρότερες πόλεις και τις αγροτικές περιοχές. Ανάλογα με τη σοβαρότητα της παράβασης, τα άτομα που οδηγούν υπό την επήρεια ουσιών μπορεί να πληρώσουν υψηλά πρόστιμα και να τους αφαιρεθεί το δίπλωμα.

Η αύξηση του αριθμού των οδηγών υπό την επήρεια μέθης στους δρόμους μπορεί επίσης να είναι αποτέλεσμα της συνολικής αύξησης της κυκλοφορίας. Μετά την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης, έρρευσαν στην περιοχή ξένοι επενδυτές που ελκύστηκαν από το ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς, όπως αναφέρει ο Δρ. Friedrich Heinemann, οικονομολόγος του Κέντρου Ευρωπαϊκής Οικονομικής Έρευνας (Center for European Economic Research), ενός μη κερδοσκοπικού ινστιτούτου με έδρα το Μανχάιμ της Γερμανίας.

Ο σχεδιασμός ενός σιδηροδρομικού δικτύου που θα περιλάμβανε ολόκληρη τη χώρα θα μπορούσε να διευκολύνει την κατάσταση. Το έργο «Rail Baltica» αποσκοπεί στην αναβάθμιση των συνδέσεων μέσω του τρένου της Σοβιετικής περιόδου μεταξύ Πολωνίας, Λιθουανίας, Λετονίας, Εσθονίας και Φινλανδίας. Ωστόσο, το έργο αυτό δεν προβλέπεται να ολοκληρωθεί πριν, τουλάχιστον, το 2014.

Εν τω μεταξύ, τα κράτη της Βαλτικής μπορούν να μάθουν από τους Δυτικούς γείτονές τους. Αυτές οι ώριμες Ευρωπαϊκές οικονομίες διαθέτουν μεγαλύτερη εμπειρία στην οδική ασφάλεια, το συντονισμό της κυκλοφορίας και τη συντήρηση του οδικού δικτύου και έχουν καταφέρει να διατηρήσουν τον αριθμό των θανατηφόρων ατυχημάτων σε σχετικά χαμηλά επίπεδα.

Η Γαλλία, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο και τρεις Σκανδιναβικές χώρες βρίσκονται στις τελευταίες 10 θέσεις της κατάταξης, με λιγότερα από 75 θύματα τροχαίων ατυχημάτων ανά ένα εκατομμύριο κατοίκους.

Το γεγονός αυτό θα μπορούσε να έχει κάποια σχέση με το στόχο της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ελάττωση κατά 50% του ετήσιου αριθμού των θυμάτων από τροχαία ατυχήματα σε ολόκληρη την Ευρώπη, με στόχο ο αριθμός αυτός να φτάσει τις 25.000 έως το 2010.

Για το λόγο αυτό, η ΕΕ υποστηρίζει τα μέλη της με την κυκλοφορία και τη χρηματοδότηση της έρευνας των στοιχείων σχετικά την οδική ασφάλεια και τα ατυχήματα, με τη θέσπιση νομοθεσίας οχημάτων για τη ρύθμιση των προτύπων της ασφάλειας των οχημάτων και, πιο πρόσφατα, με τη συζήτηση Οδηγιών σχετικά με την ασφάλεια των υποδομών, όπως αναφέρει ο Fred Wegman, διευθύνων σύμβουλος του Ινστιτούτου Ερευνών για την Οδική Ασφάλεια (Institute for Road Safety Research) στην Ολλανδία.

Επίσης, η Ευρωπαϊκή Ένωση διοργάνωσε φέτος, στις 27 Απριλίου, την πρώτη «Ημέρα οδικής ασφάλειας» για να ευαισθητοποιήσει περισσότερο τον κόσμο σχετικά με το στόχο της. Παρόλο που τα θανατηφόρα τροχαία ελαττώνονται, με την ΕΕ να εκτιμά ότι πέρυσι βρήκαν το θάνατο στους δρόμους, λόγω τροχαίων ατυχημάτων, 38.600 άτομα (ο αριθμός αυτός ανερχόταν σε 50.437 το 2001), πρέπει να διανυθεί ακόμη πολύς δρόμος για την επίτευξη του στόχου των 25.000.

Έως τότε, προφυλαχθείτε από διαδρομές στους δύσκολους δρόμους της Ευρώπης.

zolotas
07/01/2008, 20:25
να ρωτησω και κατι ασχετο?? ποια χωρα στον κοσμο γλενταει και τρωει 24 ωρες??

el_hymador
07/01/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
να ρωτησω και κατι ασχετο?? ποια χωρα στον κοσμο γλενταει και τρωει 24 ωρες??


Παντως οχι η Ελλαδα....πλεον...

MikeG
07/01/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
να ρωτησω και κατι ασχετο?? ποια χωρα στον κοσμο γλενταει και τρωει 24 ωρες??

& να είναι η Ελλάδα, αυτό δε θα έπρεπε να έχει σχέση. Καταλαβαίνω που το πας, ότι πέφτει πολύ διασκέδαση, ποτό, απροσεξία & μετά στούκα. Αλλά δε θα πρέπει να το εξετάζουμε έτσι.
Αν παρατηρήσεις τον τρόπο οδήγησης των Ελλήνων, αλλά & το γιατί θέλουν να οδηγούν τζιπ και ακριβά αυτοκίνητα θα καταλάβεις. Γιατί ο δρόμος είναι για τους περισσότερους τρόπος επίδειξης & επιβολής. Έχω ακριβό αυτοκίνητο- μηχανή, είμαι γαμάω. Πάω γρήγορα, κάνω καγκουριές αφού τα έχω αυτά (& να μη τα έχω κάνω), άρα είμαι γαμάω.
Ο Έλληνας στις μέρες μας είναι ο πιο βλάχος & απολίτιστος λαός πίσω & από τους Αμερικάνους δυστυχώς. Η νοοτροπία & η συμπεριφορά έχει φτάσει τον απόλυτο πάτο. Το πάτο της χαβούζας. & δεν νομίζω να βελτιωθεί η κατάσταση. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάθε μέρα γινόμαστε όλο και χειρότεροι. Αυτό το γεγονός μπορεί να το καταλάβει κάποιος από το σύνολο της κοινωνικής μας ζωής. Από τη πολιτική, τις εξόδους, την οδήγηση, τα πάντα.....
:(

Akatanomastos
07/01/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

1)
Η ιλιγγιώδης οικονομική ανάπτυξη κατά τη διάρκεια των πέντε τελευταίων ετών οδήγησε σε αύξηση των καταναλωτικών δαπανών και του αριθμού των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στους δρόμους, αλλά χωρίς η αύξηση αυτή να συνοδευτεί από ανάλογες σημαντικές βελτιώσεις στις υποδομές ή αντίστοιχη αύξηση της επίγνωσης σχετικά με την επικίνδυνη οδήγηση.

«Πολλά μπορεί να πει κανείς σχετικά με την οδήγηση και το ποτό», «Λόγω των σταθερών επιπέδων διαφθοράς και χρηματισμού, οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν ότι μπορούν να οδηγούν μεθυσμένοι, ακόμη και αν τους σταματήσει η αστυνομία.»

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που κυκλοφόρησαν εντός του έτους, βρέθηκε ότι το 23,5% των θανατηφόρων τροχαίων με υπερβολική ταχύτητα. Για τη Λετονία, το αντίστοιχο ποσοστό ήταν 21,7% και για τη Λιθουανία 14,8%.

2)
Μετά την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης, έρρευσαν στην περιοχή ξένοι επενδυτές που ελκύστηκαν από το ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς,

3)
Ο σχεδιασμός ενός σιδηροδρομικού δικτύου που θα περιλάμβανε ολόκληρη τη χώρα θα μπορούσε να διευκολύνει την κατάσταση. Το έργο «Rail Baltica» αποσκοπεί στην αναβάθμιση των συνδέσεων μέσω του τρένου

4)
Η Γαλλία, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο και τρεις Σκανδιναβικές χώρες βρίσκονται στις τελευταίες 10 θέσεις της κατάταξης, με λιγότερα από 75 θύματα τροχαίων ατυχημάτων ανά ένα εκατομμύριο κατοίκους.


1 - 2) sas thimizei tipota oli afti i istoria mages?
mia zoi o kosmos peftei <<thima>> ton aperiskepton kiverniseon,
pesan fraga kai ekei piran oloi tis kourses kai ta toumpana amaksia, alla oi dromoi meinan idioi, i ekpedefsi tous to idio, kai i atimorisia logo ladomatos kala kratei..

3) na doume edo pote tha ftiaksoume kana sovaro sidirodromiko diktio pou i misi elada einai apo kso

4) afiste tous more tous galous kai tous germanous, einai skatofloroi den kseroun oti i zoi ksekina meta ta 200..
elate edo sto elada na kolimpate stin magia..

Fireball400
07/01/2008, 21:41
Ο πιό επικίνδυνος οδηγός της Ευρώπης είναι ο Ghost Rider:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fasma
07/01/2008, 22:10
gia elate mia volta apo edo (beograd) kai tha travate ta malia ths kefali sas!!! :eyepop:

zoropatra
07/01/2008, 22:57
τιιιιιιιιι χασαμε την πρωτη θεση?:mad:

cityfly
07/01/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
τιιιιιιιιι χασαμε την πρωτη θεση?:mad:


άσε

καλά μια φορά χιόνισε τόσο πολύ στη μεσογείων (ή στα πέριξ) αυτή τη φωτογραφία έβαλαν;

geotriada
08/01/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& να είναι η Ελλάδα, αυτό δε θα έπρεπε να έχει σχέση. Καταλαβαίνω που το πας, ότι πέφτει πολύ διασκέδαση, ποτό, απροσεξία & μετά στούκα. Αλλά δε θα πρέπει να το εξετάζουμε έτσι.
Αν παρατηρήσεις τον τρόπο οδήγησης των Ελλήνων, αλλά & το γιατί θέλουν να οδηγούν τζιπ και ακριβά αυτοκίνητα θα καταλάβεις. Γιατί ο δρόμος είναι για τους περισσότερους τρόπος επίδειξης & επιβολής. Έχω ακριβό αυτοκίνητο- μηχανή, είμαι γαμάω. Πάω γρήγορα, κάνω καγκουριές αφού τα έχω αυτά (& να μη τα έχω κάνω), άρα είμαι γαμάω.
Ο Έλληνας στις μέρες μας είναι ο πιο βλάχος & απολίτιστος λαός πίσω & από τους Αμερικάνους δυστυχώς. Η νοοτροπία & η συμπεριφορά έχει φτάσει τον απόλυτο πάτο. Το πάτο της χαβούζας. & δεν νομίζω να βελτιωθεί η κατάσταση. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάθε μέρα γινόμαστε όλο και χειρότεροι. Αυτό το γεγονός μπορεί να το καταλάβει κάποιος από το σύνολο της κοινωνικής μας ζωής. Από τη πολιτική, τις εξόδους, την οδήγηση, τα πάντα.....
:
(

αυτη ειναι η ΕΛΛΑΔΑ δυστυχως'''''''

Maira
08/01/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& να είναι η Ελλάδα, αυτό δε θα έπρεπε να έχει σχέση. Καταλαβαίνω που το πας, ότι πέφτει πολύ διασκέδαση, ποτό, απροσεξία & μετά στούκα. Αλλά δε θα πρέπει να το εξετάζουμε έτσι.
Αν παρατηρήσεις τον τρόπο οδήγησης των Ελλήνων, αλλά & το γιατί θέλουν να οδηγούν τζιπ και ακριβά αυτοκίνητα θα καταλάβεις. Γιατί ο δρόμος είναι για τους περισσότερους τρόπος επίδειξης & επιβολής. Έχω ακριβό αυτοκίνητο- μηχανή, είμαι γαμάω. Πάω γρήγορα, κάνω καγκουριές αφού τα έχω αυτά (& να μη τα έχω κάνω), άρα είμαι γαμάω.
Ο Έλληνας στις μέρες μας είναι ο πιο βλάχος & απολίτιστος λαός πίσω & από τους Αμερικάνους δυστυχώς. Η νοοτροπία & η συμπεριφορά έχει φτάσει τον απόλυτο πάτο. Το πάτο της χαβούζας. & δεν νομίζω να βελτιωθεί η κατάσταση. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κάθε μέρα γινόμαστε όλο και χειρότεροι. Αυτό το γεγονός μπορεί να το καταλάβει κάποιος από το σύνολο της κοινωνικής μας ζωής. Από τη πολιτική, τις εξόδους, την οδήγηση, τα πάντα.....
:(


Όλα στη ζωή είναι ένας φαύλος κύκλος! Ο Έλληνας οδηγεί τζιπ, γιατί αυτό του πασάρουν από τις διαφημίσεις, οδηγεί ακριβό αυτοκτο, γίατί όλα τα έργα γυρίζονται με ακριβά αυτοκίνητα! Το άπιαστο όνειρο! Να γίνουμε σπουδαίοι, να γίνουμε κάποιοι! Ο Έλληνας έχει κι άλλα κουσουρια! Έχει κι άλλα προβλήματα! έχει μια τρελή κίνηση στις περισσότερες μεγάλες πόλεις! Δεν έχει υποδομή!Ο Έλληνας δεν έχει παιδεία!!!!



Αλλά ο Έλληνας είναι εσύ, εγώ και όλοι μας!!!!

:wave2:

alximistis
08/01/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Όλα στη ζωή είναι ένας φαύλος κύκλος! Ο Έλληνας οδηγεί τζιπ, γιατί αυτό του πασάρουν από τις διαφημίσεις, οδηγεί ακριβό αυτοκτο, γίατί όλα τα έργα γυρίζονται με ακριβά αυτοκίνητα! Το άπιαστο όνειρο! Να γίνουμε σπουδαίοι, να γίνουμε κάποιοι! Ο Έλληνας έχει κι άλλα κουσουρια! Έχει κι άλλα προβλήματα! έχει μια τρελή κίνηση στις περισσότερες μεγάλες πόλεις! Δεν έχει υποδομή!Ο Έλληνας δεν έχει παιδεία!!!!



Αλλά ο Έλληνας είναι εσύ, εγώ και όλοι μας!!!!

:wave2:


Πολύ-πολύ σωστό. :)
Ξέχασαν να βάλουν πάντως στους πιο επικίνδυνους οδηγούς και μας εδωμέσα... :D

tifoefs
08/01/2008, 15:50
ΕΣΕΝΑ !!!

:p :p :p

alximistis
08/01/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ΕΣΕΝΑ !!!

:p :p :p


Εμένα γιατί είμαι πολύ γρήγορος ρε. :)
Εσένα γιατί πας σαν την κότα και μέχρι την Αμφίκλεια μου βγήκε η πίστη... ;) :D

orizontas
08/01/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εμένα γιατί είμαι πολύ γρήγορος ρε. :)
Εσένα γιατί πας σαν την κότα και μέχρι την Αμφίκλεια μου βγήκε η πίστη... ;) :D


εγω εσενα γιατι σε συμπαθησα και θα σε ακολουθω

συνεχεια .. απο πισο ....στο φορουμε .....

....:ninja: :ninja: :ninja:

alximistis
08/01/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
εγω εσενα γιατι σε συμπαθησα και θα σε ακολουθω

συνεχεια .. απο πισο ....στο φορουμε .....

....:ninja: :ninja: :ninja:


ΩΧ!!! Να τα να τα να τα...
και σε είχα συμπαθήσει... :D

EVI
08/01/2008, 16:18
οι πληροφοριες δηλωνουν μονο αυτοκινητα και οχι μοτοσυκλετες η ερευνα ηταν μονο για τουτου??
γιατι παντα θεωρουσα επικυνδηνους τους οδηγους και οχι τα οχηματα??λαθος μου?

Cpt. Haddock
08/01/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι παντα θεωρουσα επικυνδηνους τους οδηγους και οχι τα οχηματα??λαθος μου?

τα οχήματα απο μόνα τους δεν είναι ποτέ επικίνδυνα :wave2:

(ούτε και οι δρόμοι θα προσέθετα :rolleyes: )

alximistis
08/01/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τα οχήματα απο μόνα τους δεν είναι ποτέ επικίνδυνα :wave2:

(ούτε και οι δρόμοι θα προσέθετα :rolleyes: )


Σχεδόν σωστό.
Οι δρόμοι Ηλία έχουν κι αυτοί το μερίδιο τους. Φταίει και η κατάσταση του οδικού μας δικτύου όχι όμως τόσο πολύ όσο της αποδίδεται.

Maira
08/01/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τα οχήματα απο μόνα τους δεν είναι ποτέ επικίνδυνα :wave2:

(ούτε και οι δρόμοι θα προσέθετα :rolleyes: )



Καλά μην είσαι και απόλυτος!!!!

:look: :look: :look:

Cpt. Haddock
08/01/2008, 16:28
Να το ξαναπώ... :wacko:

Ενα όχημα γίνεται επικίνδυνο όταν ο οδηγός του ΔΕΝ το χρησιμοποιεί με βάση τις προδιαγραφές του....

Ενα παπί πχ που το έκανες τούμπανο και το πας με 140 ΔΕΝ θα σταματήσει αν παραστεί ανάγκη. Αυτό δε σημαίνει οτι μεσα στην πόλη με 20-30 είναι επικίνδυνο.

Αντίστοιχα και οι δρόμοι....

Αν οδηγείς σύμφωνα με την κατάστασή τους δεν είναι επικίνδυνοι.

Θα έχετε δει/ακούσει την έκφραση "στρίβει σαν τρένο". Το τρένο όμως στρίβει "σαν τρένο" δλδ μένει ακριβώς στην τροχιά του γιατί ο οδηγός πηγαίνει σύμφωνα με τα όρια (βραδυπορίες στη σιδηροδρομική ορολογία) που έχει θέσει ο διαχειριστής κυκλοφορίας. Αν πάει παραπάνω θα φύγει απο τη γραμμή....

:wave2: :wave2: :wave2:

alximistis
08/01/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να το ξαναπώ... :wacko:

Ενα όχημα γίνεται επικίνδυνο όταν ο οδηγός του ΔΕΝ το χρησιμοποιεί με βάση τις προδιαγραφές του....

Ενα παπί πχ που το έκανες τούμπανο και το πας με 140 ΔΕΝ θα σταματήσει αν παραστεί ανάγκη. Αυτό δε σημαίνει οτι μεσα στην πόλη με 20-30 είναι επικίνδυνο.

Αντίστοιχα και οι δρόμοι....

Αν οδηγείς σύμφωνα με την κατάστασή τους δεν είναι επικίνδυνοι.

Θα έχετε δει/ακούσει την έκφραση "στρίβει σαν τρένο". Το τρένο όμως στρίβει "σαν τρένο" δλδ μένει ακριβώς στην τροχιά του γιατί ο οδηγός πηγαίνει σύμφωνα με τα όρια (βραδυπορίες στη σιδηροδρομική ορολογία) που έχει θέσει ο διαχειριστής κυκλοφορίας. Αν πάει παραπάνω θα φύγει απο τη γραμμή....

:wave2: :wave2: :wave2:


Πάλι κάνεις το ίδιο πράγμα. Βλέπεις τη μία πλευρά.
Στην Ευρώπη ρε Ηλία γιατί οι δρόμοι είναι τέλειοι; Σχεδόν δηλαδή; Γιατί είναι φωτισμένοι; Γιατί έχουν πινακίδες σωστή σήμανση;;;
Και στην τελική τι θα πει ρε Ηλία αν οδηγείς σύμφωνα με την κατάστασή τους;
Ο Μανιάτης ή ο Λάκωνας ξέρει τους δρόμους της περιοχής του.
Όταν πάω εγώ όμως που δεν ξέρω τι γίνεται;
Και δεν πάω τούμπανο πάω με 50 θα σου πω. Ούτε με 40 σου λέω. Κι ακολουθούν δύο συνεχείς τυφλές στροφές. Χωρίς σήμανση.
Λίγο να γλιστράει έλα μετά να μου πεις τι έγινε.
Ο δρόμος δεν θα παίζει ρόλο;;;

EVI
08/01/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πάλι κάνεις το ίδιο πράγμα. Βλέπεις τη μία πλευρά.
Στην Ευρώπη ρε Ηλία γιατί οι δρόμοι είναι τέλειοι; Σχεδόν δηλαδή; Γιατί είναι φωτισμένοι; Γιατί έχουν πινακίδες σωστή σήμανση;;;
Και στην τελική τι θα πει ρε Ηλία αν οδηγείς σύμφωνα με την κατάστασή τους;
Ο Μανιάτης ή ο Λάκωνας ξέρει τους δρόμους της περιοχής του.
Όταν πάω εγώ όμως που δεν ξέρω τι γίνεται;
Και δεν πάω τούμπανο πάω με 50 θα σου πω. Ούτε με 40 σου λέω. Κι ακολουθούν δύο συνεχείς τυφλές στροφές. Χωρίς σήμανση.
Λίγο να γλιστράει έλα μετά να μου πεις τι έγινε.
Ο δρόμος δεν θα παίζει ρόλο;;;

αυτην την καραμελα με την ευρωπη ποτε θα την σταματησουμε? ευρωπη ειναι και οι πιο επικυνδινες χωρες για οδηγηση

επισεις στην ευρωπη που εννοεις εσυ και ολοι οι αλλοι αν πας με 51χαω σε οριο ταχυτητας 50 δεν ξαναοδηγεις εδω κανουμε οοοοοοοολοκληρες συζητησεις για το αν τα τρωνε οι μπατσοι απο τα προστιμα :rotflmao: για να σε δω εκει τι θα ελεγες-λεγατε αν ζουσατε

αν μπορειτε να προσαρμοσετ ολο σας το ειναι γενικα οχι μονο την οδηγηση στα προτυπα τα δικα τους τα ξαναλεμε :wave2:

alximistis
08/01/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτην την καραμελα με την ευρωπη ποτε θα την σταματησουμε? ευρωπη ειναι και οι πιο επικυνδινες χωρες για οδηγηση

επισεις στην ευρωπη που εννοεις εσυ και ολοι οι αλλοι αν πας με 51χαω σε οριο ταχυτητας 50 δεν ξαναοδηγεις εδω κανουμε οοοοοοοολοκληρες συζητησεις για το αν τα τρωνε οι μπατσοι απο τα προστιμα :rotflmao: για να σε δω εκει τι θα ελεγες-λεγατε αν ζουσατε

αν μπορειτε να προσαρμοσετ ολο σας το ειναι γενικα οχι μονο την οδηγηση στα προτυπα τα δικα τους τα ξαναλεμε :wave2:

Άλλο λέμε τώρα βρε. :)
Οι πιο επικίνδυνες χώρες για οδήγηση είναι στην ευρώπη αλλά για δες καλά και ξανά ποιες. Η Λετονία, η Λιθουανία, εμείς βεβαίως, η Κύπρος, η Σλοβενία αν θυμάμαι καλά.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Δεν είναι η Γαλλία, το Βέλγιο, η Βρετανία, η ιταλία ούτε καν η Ισπανία δεν είναι.
και το θέμα μας τώρα είναι οι δρόμοι σε αυτό διαφωνήσαμε τα υπόλοιπα είναι άλλο θέμα.

marios8
08/01/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να το ξαναπώ... :wacko:

Ενα όχημα γίνεται επικίνδυνο όταν ο οδηγός του ΔΕΝ το χρησιμοποιεί με βάση τις προδιαγραφές του....

Ενα παπί πχ που το έκανες τούμπανο και το πας με 140 ΔΕΝ θα σταματήσει αν παραστεί ανάγκη. Αυτό δε σημαίνει οτι μεσα στην πόλη με 20-30 είναι επικίνδυνο.

Αντίστοιχα και οι δρόμοι....

Αν οδηγείς σύμφωνα με την κατάστασή τους δεν είναι επικίνδυνοι.

Θα έχετε δει/ακούσει την έκφραση "στρίβει σαν τρένο". Το τρένο όμως στρίβει "σαν τρένο" δλδ μένει ακριβώς στην τροχιά του γιατί ο οδηγός πηγαίνει σύμφωνα με τα όρια (βραδυπορίες στη σιδηροδρομική ορολογία) που έχει θέσει ο διαχειριστής κυκλοφορίας. Αν πάει παραπάνω θα φύγει απο τη γραμμή....

:wave2: :wave2: :wave2:


Θα συμφωνήσω μαζί σου καπετάνιο :wave2: