PDA

View Full Version : Προς κλιμακιο Β. Ελλαδος: Σερρες - Θεσσαλονικη, 10-13 Ιαν.



Ταξιδευτής
08/01/2008, 17:51
Kαιρος για ενα ταξιδακι...

Καλες οι βολτιτσες στα περιξ, αλλα ειναι καιρος να κανω κατι που ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου απο παλια, και τωρα η εποχη ειναι η καταλληλοτερη, μιας που φτιαχνει ο καιρος, αλλα για εκει που παω ειναι σχετικα "νεκρη περιοδος".

Προορισμος; πιστα Σερρων.
Καλα, θα μου πειτε, πως σου ηρθε ετσι; Ε, εγω ετσι αποφασιζω! :D Παιρνω το κρανακι μου και δρομοοοο! :p

Αρχικο πλανο ηταν να μπω Δευτερα πιστα (γλυτωνοντας το ΣΚ οπου γενικα γινεται χαμος), αλλα το meteo δινει ασθενεις βροχες Δευτερα, οποτε παμε για Παρασκευη που θα εχει ηλιοφανεια! :sun:
Μιλησα ηδη με τα παιδια στην πιστα, και ολα ειναι κανονισμενα!

Ετσι, ανεβαινω Πεμπτη 10 Ιανουαριου στις Σερρες, Παρασκευη πιστα και ΣΚ Θεσσαλονικη.

Αν ενδιαφερει κανεναν φιλο απο αυτες τις περιοχες, θα χαρω πολυ να βρεθουμε για καφεδακι, μπυρα και κουβεντα! :wave2:

Τα υπολοιπα απο κοντα! ;)

lamoun
08/01/2008, 18:07
Έτσι έτσι, για να ανεβαίνετε σιγά σιγά.. :beer:

Νίκο αν θες παρέα στη πίστα, ψήνομαι να μπω αν δεν έχει κόσμο..

Uriah Heep
08/01/2008, 23:49
Νίκο αν θέλεις στείλε τον αριθμό του κινητού σου με πμ.
Το Σαββατοκύριακο θα με τρέχει ο γιός μου στα βουνά, για να του μάθω σκι και το πρόγραμμά μου είναι μπερδεμένο.

Παρ΄όλα αυτά, το ΔΣ στη Μυρσίνη, την Παρασκευή το απόγευμα, είναι αμετακίνητο...
...με τη ρακή να ρέει ποταμιδόν!

:beer: :beer: :beer:

xampos
09/01/2008, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Έτσι έτσι, για να ανεβαίνετε σιγά σιγά.. :beer:

Νίκο αν θες παρέα στη πίστα, ψήνομαι να μπω αν δεν έχει κόσμο..

αμα ειναι ετσι ψηνομαι και γω για παρεα ομως να γνωρισω και τον ταξηδευτη :beer: :beer:

hercul
09/01/2008, 00:30
Εγώ για Σέρρες δεν θα μπορέσω γιατί την Παρασκευή θα πάω Ξάνθη μάλλον με την μηχανή αλλά ΣΚ παίζει να γυρίσω Θεσσαλονίκη οπότε αν κανονίσετε καφέ πσήνομαι!!

Καλές βόλτες ταξιδευτή!!:beer: :beer:

zephyr1
09/01/2008, 00:31
Ρε η πιστα δεν ειναι κλειστη?:look:

road spirit
09/01/2008, 10:23
Nίκο, έχεις ξαναμπεί Σέρρες? ξέρεις πως είναι η πίστα ΑΥΤΟ το καιρό??

πληροφοριακά, η γύρω περιοχή έχει ένα ιδιαίτερο, δικό της "μικροκλίμα".... ΠΟΛΥ υγρασία, μα πάρα πολύ... και ομίχλη.... αν καταφέρεις να βρείς στεγνές γραμμές για κανα 3 ωρο/ημέρα (και αυτό ΑΝ βγάλει ήλιο) θα είσαι τυχερός μάλλον....

άσε που το κρύο τώρα δεν θα επιτρέψει στα λάστιχα να δουλέψουν.... (γλυστρίματα, ρίσκο)

ξανασκέψου το...

αλλα και αν ακόμα πας, τότε να είσαι λίγο παραπάνω προσεκτικός ρε φίλε...

με αλλα λόγια, δε θα το φθαριστηθείς ρε
οχι οχι, δεν τα λεω αυτα γιατι ζηλευω και θα ήθελα να μπω και εγω, οχι καθολου, που σκεφτηκες κάτι τετοιο :lol:




οχι, σοβαρά τώρα ...

Cpt. Haddock
09/01/2008, 10:33
Να μεταφέρω απλά πως όλη η περιοχή βορείως Κιλκίς και μέχρι το Στρυμώνα είναι χιονισμένη ακόμα και στα πεδινά :look:



(φωτό απο μεθοριακό σταθμό προμαχώνα στις 4/1/08)


116460

OldMan
09/01/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(φωτό απο μεθοριακό σταθμό προμαχώνα στις 4/1/08)
Και τι δουλειά είχαμε στον Προμαχώνα στις 04/01/08 ...??? :smokin:

Cpt. Haddock
09/01/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι δουλειά είχαμε στον Προμαχώνα στις 04/01/08 ...??? :smokin:


:D :D :D :D


Προσεχώς 40 βουλγάρες :wacko:

Ταξιδευτής
09/01/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Nίκο, έχεις ξαναμπεί Σέρρες? ξέρεις πως είναι η πίστα ΑΥΤΟ το καιρό??

πληροφοριακά, η γύρω περιοχή έχει ένα ιδιαίτερο, δικό της "μικροκλίμα".... ΠΟΛΥ υγρασία, μα πάρα πολύ... και ομίχλη.... αν καταφέρεις να βρείς στεγνές γραμμές για κανα 3 ωρο/ημέρα (και αυτό ΑΝ βγάλει ήλιο) θα είσαι τυχερός μάλλον....

άσε που το κρύο τώρα δεν θα επιτρέψει στα λάστιχα να δουλέψουν.... (γλυστρίματα, ρίσκο)

ξανασκέψου το...

αλλα και αν ακόμα πας, τότε να είσαι λίγο παραπάνω προσεκτικός ρε φίλε...

με αλλα λόγια, δε θα το φθαριστηθείς ρε
οχι οχι, δεν τα λεω αυτα γιατι ζηλευω και θα ήθελα να μπω και εγω, οχι καθολου, που σκεφτηκες κάτι τετοιο :lol:




οχι, σοβαρά τώρα ...


Γιανναρε, καταρχας μιλησα χθες με τα παιδια στην πιστα. Η πιστα ειναι ανοικτη...

(Για του λογου το αληθες: http://www.serrescircuit.gr/index.php?id=calendar

"Το Αυτοκινητοδρόμιο Σερρών λειτουργεί καθημερινά όλους τους μήνες του χρόνου από τις 09:00 έως την δύση του ηλίου.")

Oπως μου ειπαν εχει μεν συννεφια αυτες τις μερες (και ηλιοφανεια κατα διαστηματα) αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχουν καποιο προβλημα.
Ξερω την περιοχη και εχω ξαναπαει εκει. Υγρασια και ομιχλη οντως εχει, αλλα τις πρωινες ωρες.
Βασικα πονταρω στο οδοστρωμα της πιστας που θα αντισταθμισει τα χλιαρα λαστιχα και τυχον υγρασιες, καθως και στο γεγονος οτι θα παω αναγνωριστικα... ;)

Εν γενει παμε στο στυλ "βλεποντας και κανοντας". Αν δω οτι η πιστα ειναι οκ και μπαινουν και αλλοι τοτε βουρ. Αν βρω τα χιονια του καπτ... ε τοτε μαλλον εχω παρει λαθος δρομο και πρεπει να γυρισω πισω.

Χαμπο και Λαμουν θα χαρω να σας δω παιδια. Θα με βρειτε στην πιστα την Παρασκευη, απο τις 10 το πρωι μεχρι το απογευμα (3-4 μμ)! ;)

Cpt. Haddock
09/01/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Αν βρω τα χιονια του καπτ...

Πιθανόν όχι πλέον και μάλλον όχι στα νότια που θα είσαι, αλλά το ανέφερα Just in case

:wave2:

gkr
11/01/2008, 18:21
ταξιδευτη περιμενουμε...
πως ηταν η πιστα?
γραψε τιποτα.
οχι οτι σκαμε απο ζηλεια....
ΜΠΑΜ

Ταξιδευτής
15/01/2008, 14:25
Παιδια, η πιστα ηταν υπεροχη!
Εβγαλε και εναν ηλιο υπεροχο απο τις 12 το μεσημερι και μετα, οποτε και ζεστανε λιγο και την πιστα.

Απο μηχανες ειμασταν ουσιαστικα μονοι μας... Εγω και ενα φιλαρακι που μπηκε απλα για την πλακα του, ενω λιγο αργοτερα ηρθε και ενα παλικαρι απο Θεσσαλονικη για προπονηση με το track bike του. :beer:

Απο φωτο της πιστας εχω λιγα πραγματα που τραβηξε ενα φιλαρακι απο τις εξεδρες....


117045

Ταξιδευτής
15/01/2008, 14:27
:sun:


117046

gkr
15/01/2008, 14:52
ενταξυ μας ΠΕΘΑΝΕΣ.

το ταξιδι μεχρι Σερρες σε ποσες ωρες βγηκε?

βασικα το εχω σκεφτει πολλες φορες να ενεβω και κολλαω
απο αυτο. δηλαδη ή που θα πηγαινεις αερα και κινδυνευεις
να σου παρουν το διπλωμα ή θα τη βγαλεις με 120-140
και που θα γυρισεις θα χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια...

gousgoun_69
15/01/2008, 14:55
Μπράβο ρε Νικόλα :wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
15/01/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
ενταξυ μας ΠΕΘΑΝΕΣ.

το ταξιδι μεχρι Σερρες σε ποσες ωρες βγηκε?

βασικα το εχω σκεφτει πολλες φορες να ενεβω και κολλαω
απο αυτο. δηλαδη ή που θα πηγαινεις αερα και κινδυνευεις
να σου παρουν το διπλωμα ή θα τη βγαλεις με 120-140
και που θα γυρισεις θα χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια...

Εάν ξέρεις το δρόμο υπάρχουν σημεία που μπορείς να ανοίξεις και σημεία που προσέχεις...

Πχ στο νέο κομμάτι (παράκαμψη Αγ. Κωνσταντίνου) έχει μπλόκο μεταξύ των τουνελ κοντά στον πρώην Λεβέντη.

Μαλιακό το ξεχνάς να "πας αέρα", μετά ψιλοάνετα (στην Πελασγία και κοντά στον Αλμυρο έχει ρανταράκι), Τεμπη-Πλαταμώνας σέρνεσαι και μετά ανοίγεις.

Εγνατία, απ' οτι έχω ακούσει ελεύθερα :wave2:

Ταξιδευτής
15/01/2008, 18:38
:smilea:

Και ενα βιντεακι απο μερικους γυρους γνωριμιας μας με την πιστα... Το παιδι με το Monster ηταν η πρωτη φορα του στην πιστα, οποτε απλα μπηκε για την "πλακα"...

http://www.youtube.com/watch?v=Z0BsvEFZ_7U


117070