PDA

View Full Version : To Lisbon or not to lisbon...



thou-vou
08/01/2008, 22:27
Χαλο εβριμπαντι… (σε απταιστα ηνγκλισγκρικ)

Επειδή κωλοβαριέμαι τις γιορτές έκατσα και πάλευα με το viamichelin και ονειρευόμουνα την καλοκαιρινή άδεια... Βέβαια, θα πείτε, από τώρα? Ε ναι, από τώρα. Γιατί θα μάθω πολύ αργά πότε θα πάρω άδεια, γιατί δεν αντέχω τις γιορτές, γιατί θέλω να το σχεδιάσω από τώρα για να μπορώ μετά να κάνω οτιδήποτε άλλο εκτός από το προσχεδιασμένο και να νιώθω δικαιωμένος αφού θα έχω βαρεθεί τη διαδρομή (καλά, ντάξει,,,)

Έχω ήδη αποφασίσει ότι φέτο θα πάρω όλη την άδεια μαζεμένη (οπότε μέχρι τότε, αχχχχχχ).
Πιθανότατα μαζί με πολύ κοντινό μου φίλο (που πιθανότατα μπορεί να με αντέξει για τόσο καιρό) και γλυκοκοιτάζει το gs800, λέγαμε να πάμε Λισσαβώνα και να κάνουμε επι της ευκαιρίας τα παράλια της ιβηρικής γύρου γύρουουουουου...
Κοιτάζοντας τα χιλιόμετρα (από επαρχιακούς αυστηρά) και με βάση την μικρή μου εμπειρία από το φετεινο καλοκαίρι προέκυψαν οι εξής προβληματισμοί

1. Δεν θα μπορούμε (πέρα από τη Λισσαβώνα) να δούμε κανένα μέρος από αυτά που θα περάσουμε (νότια Γαλλία, Ισπανία, Ανδόρα) αφού με τόσες ώρες οδήγηση και τη διαδικασία του αντίσκηνου βράδυ θα φτάνουμε, μέρα θα φεύγουμε. Πολύ περισσότερο δε ότι δυτικά από το Μιλάνο δεν έχουμε πάει ποτέ!
2. Από san sebastian ξεκινώντας και καταλήγοντας βαρκελώνη ο γύρος της Χισπανίας είναι περίπου 3200!!! Βάλτε άλλα τόσα για μέχρι εκεί και βγάλτε συμπέρασμα.
3. Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάμε μέχρι βασκία-καταλωνία και να προσθέσουμε και λίγο από κεντρική Ευρώπη και να αφήσουμε την δυτική ακτή για του χρόνου αφού θα έχουμε εικόνα της περιοχής τουλάχιστον μέχρι εκεί? Που σημαίνει ότι δε θα ήταν καλύτερα να ξέρεις τους χρόνους για τέτοια απόσταση αλλά και να έχεις δει περίπου ότι θα ήθελες πάνω στη διαδρομή οπότε να μη σταματάς κάθε λιγο?
4. Η εναλλακτική είναι να πάμε (χοντρικά έτσι?) Issburg, Μοναχο, Βέρνη, Σαιντ Ετιεν, Τουλουζ, Μπιλπάο, Βαρκελώνη και επιστροφή από παραλία με ολίγον Φλωρεντία και πίσω...

Θα έχουμε στη διαθεσή μας περίπου 20-25 μέρες... Διάβασα αρκετά από όσους εκλεκτούς συμφορουμίτες έχουν πάει προς ή ΚΑΙ προς τα εκεί και μάλλον θα προτιμήσω την κουρτίνα δυο (το ενναλακτικό δηλαδής)...

Πεστε καμια γνώμη και εσείς για να ξέρω για που να ρωτήσω πληροφορίες...

ΥΓ 1. Πληροφορίες (κυρίως για το σίγουρο κομμάτι Νότια Γαλλία και Βασκία Καταλωνία) για camping που κάποιος έχει μείνει, για ιδιαιτερότητες, για must go διαδρομές-περιοχές-χωριά κλπ (για να τα αποφύγουμε) θα γίνουν δεκτές με αντάλαγμα αιώνια ευγνωμοσύνη... (σιγά μη ζήσουμε για πάντα)

ΥΓ 2. Το αν θα αντέξει το ντακαράκι ή όχι θα θεωρηθεί εντελώς εκτός θέματος... Αντε που καλομάθαμε και ακούμε 650 και ξυνίζουμε...
(Βέβαια θα έχω φτάσει τις 98000 μέχρι τότε αφού ήδη 90ρίζω...)

Ευχαριστούμε πολύ και αν είμαστε σε λάθος ενότητα θα υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας με σεμνότητα (Μήπως να πάει ταξιδιωτικά? Αλλά το ταξίδι δεν έγινε ακόμα... Μήπως πληροφορίες, έ? Το ρίχνω στις πληροφορίες και το κρίμα στο λαιμό μου...)

crs-k
08/01/2008, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
...........................
Ευχαριστούμε πολύ και αν είμαστε σε λάθος ενότητα θα υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας με σεμνότητα (Μήπως να πάει ταξιδιωτικά? Αλλά το ταξίδι δεν έγινε ακόμα... Μήπως πληροφορίες, έ? Το ρίχνω στις πληροφορίες και το κρίμα στο λαιμό μου...)


Μια χαρά το 'βαλες κι απ' την μιά μ' έβγαλες απ' τον κόπο να το μετακινήσω, απ' την άλλη μ' έβαλες στον κόπο να σ' απαντήσω... :sick: :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

thou-vou
08/01/2008, 22:44
με σπαμαρες με το βαμβακι...:D

prismagr
12/01/2008, 14:17
Geia soy file , eixa katevei mexri Lissavona ayto to kalokairi, an theleis tipota plirofories , epikoinwnise prismagr@hotmail.com

thou-vou
13/01/2008, 13:01
θα έχεις νεα μου σύντομα...
Gracias :sun:

nocarder
13/01/2008, 16:44
Μα ο σκοπός του τόπικ (και του φόρουμ γενικότερα) είναι να τα γράφουμε εδώ να τα διαβάζουν όλοι...

Αλλιώς είναι τηλεγνωριμίες....:confused:

Μήπως το βλέπω λάθος...:confused:

crs-k
13/01/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Μα ο σκοπός του τόπικ (και του φόρουμ γενικότερα) είναι να τα γράφουμε εδώ να τα διαβάζουν όλοι...

Αλλιώς είναι τηλεγνωριμίες....:confused:

Μήπως το βλέπω λάθος...:confused:


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ! :smilea:

Γι' αυτο και σε πολλες περιπτωσεις που εχω ερωτηθει με Π.Μ. απανταω "ανοικτα" στο Φορουμ. :winka:

thou-vou
14/01/2008, 01:07
Μη φοβάστε χάρο... Θα τα βγάλω όλα στη φόρα λέμεεεεεεεεε... :sun: :sun: :sun:

Akatanomastos
14/01/2008, 08:19
iparxoun skepseis kai apo do gia paromoio taksidi, gia fetos to kalokairi me paromoies mixanes..
opote thou-vou oti psaxneis apo tora tha voithisei.gia na doume:look:

prismagr
14/01/2008, 11:52
Γεια σας παιδιά
δηλαδή φιλαράκι εσύ θέλεις να γράψω εδώ ενα μήνα ταξίδι, ε? δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάθε μέρα είναι μισή σελίδα το λιγότερο, μου λες να καθίσω να γράψω 15 σελίδες , προσωπικά δεν μπορώ , πληροφορίες όμως αν θέλει κάποιος πολύ ευχαρίστως.

crs-k
14/01/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Γεια σας παιδιά
δηλαδή φιλαράκι εσύ θέλεις να γράψω εδώ ενα μήνα ταξίδι, ε? δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάθε μέρα είναι μισή σελίδα το λιγότερο, μου λες να καθίσω να γράψω 15 σελίδες , προσωπικά δεν μπορώ , πληροφορίες όμως αν θέλει κάποιος πολύ ευχαρίστως.


Δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι, αλλα δεν ειπε κανεις κατι τετοιο, αν δεν το θες.

Απλα τις πληροφοριες, που θα μπεις στον κοπο να γραψεις σε καποιο e-mail, γραψτες εδω, ωστε να τις δουν κι αλλοι(ες) που πιθανον ενδιαφερονται (αν θελεις παντα)! :smilea:

prismagr
14/01/2008, 12:04
Δίκιο έχεις αγαπητέ φίλε, αλλά μου στέλνεις μαιλ , και μιλάμε στο τηλέφωνο.

crs-k
14/01/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Δίκιο έχεις αγαπητέ φίλε, αλλά μου στέλνεις μαιλ , και μιλάμε στο τηλέφωνο.



Αλλαζει ο πράγμας... :lol:

road spirit
14/01/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
iparxoun skepseis kai apo do gia paromoio taksidi, gia fetos to kalokairi me paromoies mixanes..
opote thou-vou oti psaxneis apo tora tha voithisei.gia na doume:look:
ωραία!
και απο δω υπάρχουν σκέψεις για ταξίδι προς τα εκεί, τον ιούνιο. Δε θα φτάσουμε μέχρι πορτογαλία όμως... ο σκοπός (ή το έναυσμα αν προτιμάτε) είναι το motogp της ισπανίας που γίνεται τότε. ...

στα χαρτιά παραμένει προς το παρόν... βλέπουμε...

prismagr
14/01/2008, 21:45
Καλησπέρα
Βασίλη ελπίζω να ελαβες ότι σου έστειλα

nocarder
14/01/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από prismagr
Γεια σας παιδιά
δηλαδή φιλαράκι εσύ θέλεις να γράψω εδώ ενα μήνα ταξίδι, ε? δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάθε μέρα είναι μισή σελίδα το λιγότερο, μου λες να καθίσω να γράψω 15 σελίδες , προσωπικά δεν μπορώ , πληροφορίες όμως αν θέλει κάποιος πολύ ευχαρίστως.

Φίλε μου δεν σε έπιασα κι απ' το λαιμό...γράψε ότι θες, αν θες και όποτε θες...απλά με την ίδια λογική κανείς δεν θα έγραφε τπτ στα φόρα...

τσιαρς...

thou-vou
10/06/2008, 11:08
γεια σας και πάλι... Eπειδη πλησιάζει η ώρα θα ήθαλα να επαναφέρω την ερώτηση...

Aποφασίστηκε Aνκονα-Mπιλμπάο-Λισσαβώνα OXI από εθνικές με διόδια και βλέπουμε...

καμπινγκ, διαδρομές, διατροφή, απελπιστικά φτηνά χοτελ κλπ μας ενδιαφέρουν...

Όποιος-α γνωρίζει κατι τις βοήθειά του...

Cpt. Haddock
10/06/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Όποιος-α γνωρίζει κατι τις βοήθειά του...

Αν εξαιρέσεις τις βραδυνες εξόδους στα Dokas (περασα ενα τριήμερο σχεδον άυπνος), κατα τα άλλα βρήκα βαρετή τη Λισσαβώνα και αγενείς τους Πορτογάλους

Πιστεύω οτι μια καθ' οδόν περιήγηση στη βόρεια Ισπανια στα χωρια των Βασκων θα ειναι απειρως πιο ενδιαφέρουσα.

Απο την άλλη αξίζει να πας ως το δυτικότερο ακρωτήριο της Ευρώπης (λιγο πιο πανω απο τη Λισσαβώνα ειναι) και να το κάνεις Waypoint στο GPS έτσι για την υστεροφημία :lol:

Αυτά :wave2:

thou-vou
10/06/2008, 11:28
υχαριστώ καπετάνιο... έτσι κι αλλιώς δεν θα κάτσουμε λισσαβώνα πάνω από τρεις μέρες... θα κατέβουμε νότο μετά... λαγκος, ταριφα, κορδομπα... αλλά δε ρώτησα για εκεί γιατί θα πάμε λίγο τουρλουμπούκι από λισσαβώνα και μετά... Oτι κάτσει δηλαδής...

:wave2:

road spirit
10/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
1. Δεν θα μπορούμε (πέρα από τη Λισσαβώνα) να δούμε κανένα μέρος από αυτά που θα περάσουμε (νότια Γαλλία, Ισπανία, Ανδόρα) αφού με τόσες ώρες οδήγηση και τη διαδικασία του αντίσκηνου βράδυ θα φτάνουμε, μέρα θα φεύγουμε. Πολύ περισσότερο δε ότι δυτικά από το Μιλάνο δεν έχουμε πάει ποτέ!

...
...
...

Θα έχουμε στη διαθεσή μας περίπου 20-25 μέρες... Διάβασα αρκετά από όσους εκλεκτούς συμφορουμίτες έχουν πάει προς ή ΚΑΙ προς τα εκεί και μάλλον θα προτιμήσω την κουρτίνα δυο (το ενναλακτικό δηλαδής)...

Πεστε καμια γνώμη και εσείς για να ξέρω για που να ρωτήσω πληροφορίες...


χτες ενας φίλος έλεγε οτι σκέφτεται να πάει βαρκελώνη και ανέφερε την εξής εναλλακτική (που θα σε βολέψει αφου δεν είναι σκοπός σου να δείς Γαλλία, Ιταλία...θα τα περάσεις ντούκου ...)

απο ανκόνα διασχίζει οριζόντια ιταλία και πάει δυτική ακτή, είτε Λιβόρνο είτε CIVITAVECCHIA. Απο εκεί πλοίο για Βαρκελώνη...

εν πλω κάνει μια μέρα... άρα ψάξε τι γλυτώνεις σε χρόνο και χιλιόμετρα... :winka:

Cpt. Haddock
10/06/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
απο ανκόνα διασχίζει οριζόντια ιταλία και πάει δυτική ακτή, είτε Λιβόρνο είτε CIVITAVECCHIA. Απο εκεί πλοίο για Βαρκελώνη...
εν πλω κάνει μια μέρα... άρα ψάξε τι γλυτώνεις σε χρόνο και χιλιόμετρα... :winka:

:a013: :a013:

Δε θα ξαναπερναγα με τίποτα ειδικά καλοκαιρι Ιταλική/Γαλλική ριβιερα :sick:

Ομορφα μέρη αλλα ΠΟΛΥ κίνηση

kalesin
10/06/2008, 12:11
αν παντως ο δρομος σας φερει πιο πολυ στην Ισπανια, τοτε εχω γνωστο που διατηρει camping στην Ισπανια.. στο Alicante [αναμεσα Murcia & Valencia]

ειτε εσεις η οποιος αλλος θελει, πειτε μου να σας δωσω στοιχεια

:wave2:


-εντιτ-
μολις μιλησα με τον Jase [τον ιδιοκτητη του camping] k μου ειπε οτι αν μπορειτε αποφυγετε τις μετακινησεις στην ευρυτερη περιοχη γυρω στο 15αυγουστο, θα γλυτωσετε πολυ κινηση κ βαβουρα

:wave2:

filipp0s
10/06/2008, 12:40
Αν το πάτε όλο οδικώς τότε μπείτε οπωσδήποτε μέσα απο Προβηγκεία!


:beer:




περισσότερα από κοντα!

blackbusa
10/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
\ ταριφα



:D :D :D

:a25: :a25: :a25:

:a54: :a54: :a54:

:smokin:

thou-vou
10/06/2008, 15:18
Συντροφοι ευχαριστώ...

-Kalesin θα είμαστε στην περιοχή κατά τις 20/8, οπότε θα σε ενοχλήσω...
-Fillipa από προβηγκία το σκεφτόμαστε το πήγαινε... το έλα τώρα θα είναι κατά τις 23-25/8 οπότε ελπίζουμε να δούμε και την παραλιακή χωρίς να πεθαίνουμε κιόλας...
-Γιάννη το κόστος του πλοίου είναι μεγάλο ακόμα και αν κερδίζουμε σε χρόνο... παρ' όλα αυτά μάλλον δεν θέλουμε να γλιτώσουμε δρόμο...

:wave2:

filipp0s
10/06/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Συντροφοι ευχαριστώ...

-Kalesin θα είμαστε στην περιοχή κατά τις 20/8, οπότε θα σε ενοχλήσω...
-Fillipa από προβηγκία το σκεφτόμαστε το πήγαινε... το έλα τώρα θα είναι κατά τις 23-25/8 οπότε ελπίζουμε να δούμε και την παραλιακή χωρίς να πεθαίνουμε κιόλας...
-Γιάννη το κόστος του πλοίου είναι μεγάλο ακόμα και αν κερδίζουμε σε χρόνο... παρ' όλα αυτά μάλλον δεν θέλουμε να γλιτώσουμε δρόμο...

:wave2:


πες μου αν είναι, να σου βγάλω καμμια διαδρομή... :beer: :beer: :beer:

mpou
10/06/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
OXI από εθνικές με διόδια και βλέπουμε...


Περιλαμβανει το μενου και "ομαλους" χωματοδρομους, καταλληλους για ... πως το ειπες ... αντβεντσουρομπεμβεδοτυπακια? :D

blackbusa
10/06/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Περιλαμβανει το μενου και "ομαλους" χωματοδρομους, καταλληλους για ... πως το ειπες ... αντβεντσουρομπεμβεδοτυπακια? :D


τσου....:D

prismagr
10/06/2008, 19:05
Φιλε θου βου
εγω ειχα παει ως εξης , Μπαρι, Σικελια , Σαρδινια Κορσικη, καραβι απεναντι, Μασσαλια,
Βαρκελωνη, Βαλεντσια,, Αλμερια, Σεβιλλη, Χουελβα . Λισσαβωννα, Πορτο, Λα Κορουνια, Οβιεδο,
Σαν Σεμπαστιαν, Λεμαν, κοντα στο Παρισι, Λωζανη ( να δουμε και την Παναθα¨) ), Ανκονα , και πισω
το πακετακι ηταν περιπου 10000 χιλιομ, 33 μερες, και 8000 Ευρω, οτ πληροφοριες θελεις , πολυ ευχαριστως.
Καλη διαδρομη , και καλη διασκεδαση.

MikeG
13/07/2009, 17:04
:smokin:

blueangel
13/07/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
αν παντως ο δρομος σας φερει πιο πολυ στην Ισπανια, τοτε εχω γνωστο που διατηρει camping στην Ισπανια.. στο Alicante [αναμεσα Murcia & Valencia]

ειτε εσεις η οποιος αλλος θελει, πειτε μου να σας δωσω στοιχεια

:wave2:


-εντιτ-
μολις μιλησα με τον Jase [τον ιδιοκτητη του camping] k μου ειπε οτι αν μπορειτε αποφυγετε τις μετακινησεις στην ευρυτερη περιοχη γυρω στο 15αυγουστο, θα γλυτωσετε πολυ κινηση κ βαβουρα

:wave2:

+10000000 Το κομμάτι αυτό θυμίζει γαλλική ριβιέρα τον Αύγουστο ειδικά όπου γίνεται πανικός από ντόπιους και κεντροευρωπαιους κυρίως που νοικιάζουν αμάξια από Valencia με προορισμό Alicante,Alkoy και όλα τα γνωστά παραθεριστικά θέρετρα της περιοχής.Προτίμησε κυρίως αν θές την ακτογράμμή της Δονοστίας μέχρι Γαλικία (Galicia) για να περάσεις από κει Πορτογαλλία.Αν τελικά πάς μην αμελήσεις να επισκεφτείς την Sintra απο τα πιο γραφικά σημεία της Λισσαβώνας καμιά 20αρια χιλιόμετρα έξω από την Πρωτεύουσα:beer: :beer: :beer:

road spirit
13/07/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
...Αν τελικά πάς ...

τώωωωωωρααα?

:lol:

πάει αυτό


μικε: τι πας και ξεθαύεις ρε ? Λισαβόνα θα πας και δε το ξέρουμε? :smokin:

MikeG
13/07/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τώωωωωωρααα?

:lol:

πάει αυτό


μικε: τι πας και ξεθαύεις ρε ? Λισαβόνα θα πας και δε το ξέρουμε? :smokin:


Ψάχνω και διαβάζω... Όσο για το Λισσαβόνα, αρκεί ένας να πει το ναι :smokin:

blackbusa
13/07/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ψάχνω και διαβάζω... Όσο για το Λισσαβόνα, αρκεί ένας να πει το ναι :smokin:

εγω ξαναπαω μονο αν ερθει και ο ΘουΒου...τωρα ξερω....θα πλακωθουμε πολυ νωριτερα...κατα συνορα Ισπανιας Πορτογαλλιας μερια....

:smokin:

thou-vou
17/07/2009, 12:16
λοιπον τσιμπ#%$%$^κια...
σε δώδεκα μέρες πάμε ερχόμαστε και ξαναπ΄παμε... το μπουστη που θα βάλει τα λεφτά για τις βενζίνες ψάχνω... στην τελική μια ευθεία είναι...
βέβαια αν έρθει και ο κύριος πάνος μάλλον θα γίνει το ταξίδι πιο γρήγορο αλλά προς διαφορετικές κατευθύνσεις... :D

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

προτιμότερο να κάνουμε το παραλιακό κομμάτι του ατλαντικού μέχρι coruna... τι λεω τώρα και σε τι θρεντ ε... παει το χάσαμε...

road spirit
17/07/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
λοιπον τσιμπ#%$%$^κια...
σε δώδεκα μέρες πάμε ερχόμαστε και ξαναπ΄παμε... το μπουστη που θα βάλει τα λεφτά για τις βενζίνες ψάχνω... στην τελική μια ευθεία είναι...
βέβαια αν έρθει και ο κύριος πάνος μάλλον θα γίνει το ταξίδι πιο γρήγορο αλλά προς διαφορετικές κατευθύνσεις... :D

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

προτιμότερο να κάνουμε το παραλιακό κομμάτι του ατλαντικού μέχρι coruna... τι λεω τώρα και σε τι θρεντ ε... παει το χάσαμε... δε πεταγόμαστε και μέχρι casablanca λέω γω τώρα...

:alien: :alien:

blackbusa
17/07/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δε πεταγόμαστε και μέχρι casablanca λέω γω τώρα...

:alien: :alien:

κοπελι(α)...μπορεις να κανεις και στην Ελλαδα την αλλαγη φυλλου που θες....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: