PDA

View Full Version : Πρόβλημα με μπαταρία



Stergios69
15/11/2004, 10:23
Λοιπόν,
Πρώι, πρωί συνέβη το εξής:
Πάω να βάλω μπρος και η μίζα γυρνούσε πολύ αργά και όχι αρκετα ώστε να πάρει μπρος η μηχανή ώσπου σταμάτησε να γυρνάει ( έκανε και ένα τσικ-τσικ)
Τα φώτα και το τριπ μαστερ έσβυσαν στιγμιαία και μετά ξαναναψαν.
Είμαι της άποψης ότι θέλω καινούργια μπαταρία, μια που αυτή είναι πάνω στο μηχανάκι κοντά 4,5 χρόνια
Αυτό που ρωτώ είναι αξίζει να πάρω άλλη ή να φορτίσω αυτήν που έχω;
Η μπαταρία είναι μαύρη Yaesu η κάτι τέτοιο και νομίζω δεν παίρνει υγρά.
Τι προτείνετε;

CyBeRseXX
15/11/2004, 10:49
.. se ena ilektrologo i ston mixaniko sou na sou metrisei tis taseis pou vgazei o anorthotis mias kai paizei na exei kaei-sixno sta afrika kai xx-

An den exei kaei, vale kainourgia mpataria.

An den ksereis ti einai anorthotis, kane search kai tha vreis sxetika topics sto forum.

KaTaNaS
15/11/2004, 11:59
h mpataria sou.

kai s3e emna ta idia ekane.

proswrina mporeis na pas ston mastora na sou th fortisei, na th metrhsei, na metrhsei thn tash pou dinei to dyna,o stis pshles strofes , ma twra pou xeimwniase gnwmh mou einai pws einai ligo ripsokindyno, den mporeis pleon na ths exeis empistosynh.

oi fthines taiwan kanoun sta 25 eyrw

pali omws jafnika tha m,eineis.

egw phra mia japan juhasa mallon legetai, akriboutsikh sta 58 eyrw , toulaxiston na exw to kefali hsyxo.

estw kai mias wras sprwjimo h 2 fores idrwta mesa sto dermatino apo agxos neyra kai argopwria exeis kanei hdh thn aposbesh sth diafora!!!

ciaozzzzz


panta orthioi

adam_tsouk
15/11/2004, 17:26
Αφού την έχεις 4,5 χρονάκια μια χαρά είσαι!
Μάλλον έχεις Yuasa (γιουάσα στα ελληνικά) η οποία έρχεται από Japan ή από Ευρώπη. Η Japan είναι λίγο πιο ακριβή αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει. Τώρα πάλι, όπως είπε και ο Katanas, παίζουν και άλλες μάρκες από 25 ευρώ. Είχα μια Bosch που την είχα πάρει 30 και είχε βγει γαμάτη.

Καλύτερα ψάξ' το να την αλλάξεις και άσε τα φορτίσματα γιατί αφού δεν παίρνει υγρά είναι "κλειστού τύπου" και όταν αρχίσει να τα παίζει..... πάπαλα!!!!!


Άσε που άμα πιάσει λίγο κρύο δεν θα πέρνει και σπρώχνοντας!!!!:lol:



:wave2:

voudarxos
15/11/2004, 22:08
Πριν κανεις οτιδηποτε ελεγξε αν οι επαφες στους πολους ειναι οκ.
Αν ειναι σωστες οι επαφες ελεγχεις με ενα βολτομετρο την ωρα που δουλευει ο κινητηρας αν φορτιζεται η μπαταρια.
Λογικα πρεπει να εχεις απο 13,5 εως 14.5 βολτ.
Αν ειναι ενταξει οι επαφες στους πολους και αν ενω δουλευει ο κινητηρας εχεις τις προαναφερομενες τασεις τοτε η μπαταρια σου ειναι πεθαμενη και πρεπει να την αλλαξεις
Ελπιζω να βοηθησα




VOUDARXOS;)

adam_tsouk
15/11/2004, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
Πριν κανεις οτιδηποτε ελεγξε αν οι επαφες στους πολους ειναι οκ.
Αν ειναι σωστες οι επαφες ελεγχεις με ενα βολτομετρο την ωρα που δουλευει ο κινητηρας αν φορτιζεται η μπαταρια.
Λογικα πρεπει να εχεις απο 13,5 εως 14.5 βολτ.
Αν ειναι ενταξει οι επαφες στους πολους και αν ενω δουλευει ο κινητηρας εχεις τις προαναφερομενες τασεις τοτε η μπαταρια σου ειναι πεθαμενη και πρεπει να την αλλαξεις
Ελπιζω να βοηθησα




VOUDARXOS;)



είσαι σωστός, το θεώρησα προφανές ότι δεν υπάρχει "διαρροή".

xifias
17/11/2004, 23:57
φιλε μου αλλαξε την μπαταρια ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ

Bαλε φθηνη, ακριβη, οτι αντεχει η τσεπη τελοσπαντων, αρκει να την αλλαξεις το συντομοτερο δυνατο

δεν παιζουν με τον ανορθωτη, ειδικα σε HONDA

afrotwin
18/11/2004, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Λοιπόν,
Πρώι, πρωί συνέβη το εξής:
Πάω να βάλω μπρος και η μίζα γυρνούσε πολύ αργά και όχι αρκετα ώστε να πάρει μπρος η μηχανή ώσπου σταμάτησε να γυρνάει ( έκανε και ένα τσικ-τσικ)
Τα φώτα και το τριπ μαστερ έσβυσαν στιγμιαία και μετά ξαναναψαν.
Είμαι της άποψης ότι θέλω καινούργια μπαταρία, μια που αυτή είναι πάνω στο μηχανάκι κοντά 4,5 χρόνια
Αυτό που ρωτώ είναι αξίζει να πάρω άλλη ή να φορτίσω αυτήν που έχω;
Η μπαταρία είναι μαύρη Yaesu η κάτι τέτοιο και νομίζω δεν παίρνει υγρά.
Τι προτείνετε;

den mas aresi to africa twin gia na para8esoume to provlima mas e? ke rotame tous perastikous :rotflmao: :rotflmao:

prota apo ola tsekaroume an ine sfigmeni i poli tis mpatarias
afou den iparxi provlima eki ine sigoura i mpataria gia petama an tin fortisis se sinergio 8a ksana exi to idio provlima meta apo ligo giati an itan se kali katastasi 8a tin fortize ke o dinamos tis mixanis opote tin petas ke vazis ali ke protimise ksirou stixiou tora ama den exis 25-40-50 euro pare ena katanalotiko danio
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stergios69
18/11/2004, 10:47
Ελαρε άφρο....
Σορυ αλλά είπα ότι εδώ θα το δουν πολλοί γιατί είναι πρόβλημα που μπορεί να βρεθεί και σε άλλα μηχανάκια...
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!!!!
Το πρόβλημα λύθηκε με μία καινούργια μπαταρί μαύρη yaesu όπως η παλιά.

afrotwin
18/11/2004, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ελαρε άφρο....
Σορυ αλλά είπα ότι εδώ θα το δουν πολλοί γιατί είναι πρόβλημα που μπορεί να βρεθεί και σε άλλα μηχανάκια...
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!!!!
Το πρόβλημα λύθηκε με μία καινούργια μπαταρί μαύρη yaesu όπως η παλιά.

ama to ksanakanis 8a sou vgaloume tis rodes ke 8a sou valoume apo mpompo zitaki
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stergios69
25/11/2004, 10:51
Τελικά μάλλον είναι ανορθωτής.
Η μπαταρία αν και καινούργια ξεφορτίστηκε μετά από 2-3 μέρες. Παίρνει με καλώδια από αυτοκίνητο, φορτίζει και κρατάει άλλες 2-3 μέρες
Πριν πούμε ότι η μπαταρία είναι ελατωματική, πόσα βολτ πρέπει να βγάζει στους πόλους όταν η μηχανή δουλεύει στο ρελαντί;
Την μέτρησα και είναι κάτι παραπάνω από 12-12.85 στο ρελαντί και στις 4000 σαλ γύρω στα 13,5 βολτ. Υπάρχει παρίπτωση τελικά να φταίει ο ανορθωτής;
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

melsaltas
25/11/2004, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τελικά μάλλον είναι ανορθωτής.
Η μπαταρία αν και καινούργια ξεφορτίστηκε μετά από 2-3 μέρες. Παίρνει με καλώδια από αυτοκίνητο, φορτίζει και κρατάει άλλες 2-3 μέρες
Πριν πούμε ότι η μπαταρία είναι ελατωματική, πόσα βολτ πρέπει να βγάζει στους πόλους όταν η μηχανή δουλεύει στο ρελαντί;
Την μέτρησα και είναι κάτι παραπάνω από 12-12.85 στο ρελαντί και στις 4000 σαλ γύρω στα 13,5 βολτ. Υπάρχει παρίπτωση τελικά να φταίει ο ανορθωτής;
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;


ΒΡΕ ΦΙΛΕ,ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ Ο ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ, Η ΤΑΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΗ (12,85 ΠΕΡΙΠΟΥ) ΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕΣ.......
ΒΕΒΑΙΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΔΕΝ, ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΟΣ.
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

CyBeRseXX
25/11/2004, 15:34
einai anorthotis kai pigaine sto mixaniko sou na ton allakseis giati tha sou kseligosei kai tin kainourgia mpataria kai tha einai gia petama.

i tasi sto relanti otan douleuei sosta o anorthotis prepei na einai giro sta 13.5 kai ftanei mexri 14.5max, meta exei kofti gia na min sou "skasei" tin mpataria.

Yparxoun mama, metaxeirismenoi kai imitation. ego exo kapsei kai apo ta 3 eidi opote vale oti antexei i tsepi sou...

Stergios69
25/11/2004, 15:54
Ναι, σχεδόν σίγουρα αυτό είναι.
Μέτρησα τάση με αναμένα φώτα και δείχνει κάτω από 12 βολτ στο ρελαντί.
Οπότε μαζί με τις δικές σας συμβουλές λέω αύριο να παραγγείλω ανορθωτή.
Αυτοί του SX electronics λένε; Είναι αξιόπιστοι; Μπορώ να τους τοποθετήσω μόνος μου;
Θανκς

CyBeRseXX
25/11/2004, 16:12
oi ellinikoi pou les einai ftinoteroi alla ta ftinoun grigora i grigorotera apo tous upoloipous. o teleutaios pou exo valei einai kainourgios imitation (mallon kinezikos) alla den ksero perissotera details.

free rider
26/11/2004, 16:58
Ρε παιδία

μήπως μπερδεύτηκα αλλά ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ
Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...

Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....
Τώρα δεν ξέρω αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην σας μπερδεύω..

CyBeRseXX
26/11/2004, 17:48
xoris na eimai texnikos alla apo empeiria sinexon allagon tou en logo @#%@#%@ pou legetai anorthotis:


ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές= sosto

και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ=sosto en meri. an evgaze 12V den tha fortize tin mpataria, giauto vgazei metaksi 13.5-14.5 to para poly.

Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...= stis africa pou forane ton idio me XX (carb) einai i psiktra apo tin mia meria kai apo tin alli olo to kikloma pou les. mono pou oi poniroi giaponezoi to kikloma to exoun kripsei mesa se ena iliko san kaoutsouk kai o monos tropos na deis i na epemveis sto kikloma einai na lioseis auti tin ousia xoris na liosei i plaketa. Uparxei ena ugro pou kanei auti ti douleia alla den ksero pos to lene kai pou to vriskeis.

Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....= an xalasei o anorthotis:

1)i vgazei ligoteri tasi fortisis ara to reuma feugei apo tin mpataria sta fota flash klp kai meneis,
2) vgazei megaliteri tasi fortisis kai sou magireuei tin mpataria. Ena proto simptoma se auti tin periptosi einai na kaei i lampa tou provolea i ton porias. tin allazeis kai ksanakaigetai mexri na sou kopsei na metriseis tin tasi tou anorthoti.

free rider
26/11/2004, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
xoris na eimai texnikos alla apo empeiria sinexon allagon tou en logo @#%@#%@ pou legetai anorthotis:


ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές= sosto

και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ=sosto en meri. an evgaze 12V den tha fortize tin mpataria, giauto vgazei metaksi 13.5-14.5 to para poly.

Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...= stis africa pou forane ton idio me XX (carb) einai i psiktra apo tin mia meria kai apo tin alli olo to kikloma pou les. mono pou oi poniroi giaponezoi to kikloma to exoun kripsei mesa se ena iliko san kaoutsouk kai o monos tropos na deis i na epemveis sto kikloma einai na lioseis auti tin ousia xoris na liosei i plaketa. Uparxei ena ugro pou kanei auti ti douleia alla den ksero pos to lene kai pou to vriskeis.

Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....= an xalasei o anorthotis:

1)i vgazei ligoteri tasi fortisis ara to reuma feugei apo tin mpataria sta fota flash klp kai meneis,
2) vgazei megaliteri tasi fortisis kai sou magireuei tin mpataria. Ena proto simptoma se auti tin periptosi einai na kaei i lampa tou provolea i ton porias. tin allazeis kai ksanakaigetai mexri na sou kopsei na metriseis tin tasi tou anorthoti.


Κάτσε ρε ceber αλλά σε χάνω λιγάκι..

Επιβεβαίωσε μου αν το σκέφτομαι σωστά…:
το πρώτο που μου λές συμβαίνει όταν έχει γίνει κάποια διακοπή στο κύκλωμα φόρτισης ή τελικά δεν φτάνει η απαιτούμενη τάση να ξαναφέρνει την μπαταρία στο κανονικό επίπεδο στα 12 βολτ, απλά δεν φορτίζεται η μπαταρία και τελικά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα φτάνουμε στην ευχάριστη κατάσταση της γυμναστικής βλέπε σπρώξιμο…

Το δεύτερο όμως που το έχω βρει μπροστά μου να μην ανορθώνει δηλ και να καίει λάμπες θυμάμαι έναν ηλεκτρολόγο που είχα γνωρίσει κάπου στο τέρμα Πατήσια, δεν μιλάω για τον Τοξότη, και εκεί που έκαιγε τις λάμπες μου πέρασε ένα καλώδιο γείωσης επιπρόσθετα στην μπαταρία….
παράλληλα δηλ με την γείωση της μπαταρίας πέρασε άλλο ένα καλώδιο. Τώρα προφανώς έτσι δημιούργησε καλύτερη γείωση στο ηλεκτρολογικό κύκλωμα της μηχανής αλλά είχε αποτέλεσμα και σταμάτησαν να καίγονται λάμπες…για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα τι έκανε αλλά είχε αποτέλεσμα…

By the way μήπως ξέρει κανείς τι έγινε ο Τοξότης?

CyBeRseXX
27/11/2004, 10:39
Des auto pou ta leei sinoptika.

http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm

free rider
27/11/2004, 12:06
thanks mannn

:beer: :beer: