PDA

View Full Version : Λιγα ψιλα....



kalesin
09/01/2008, 00:33
Οπως εβαζα βενζινη, ειδα 2 σκιες να κινουνται πισω μου.
Βραδυ, σκοταδι, τα χρειαστηκα ειναι η αληθεια

Εχω φορτωσει το αυτοκινητο με τα τελευταια της μετακομισης κ πηγαινω προς το καινουργιο σπιτι. Επιτελους τελειωσε αυτο το βασανο, ξεκιναει το επομενο. Αυτο που λεει πως ενα σπιτι με μπογους ατακτως εριμενους σε καθε δωματιο θα πρεπει να μεταμορφωθει σε κατι κατοικισιμο

Δεν εχω βαλει βενζινη κ παιζω το γνωστο παιχνιδι για-να-δουμε-αν-θα-καταφερω-να-φτασω-σπιτι. Σκεφτηκα ομως οτι το αυτοκινητο ειναι αρκετα γεματο κ υπερβολικα βαρυ και εγω υπερβολικα κουρασμενος για να σπρωχνω και αποφασισα στην πρωτη εξοδο να αναζητησω βενζιναδικο

Ουτε που θυμαμαι σε ποια εξοδο βγηκα. Θυμαμαι ομως να βρισκω ενα βενζιναδικο σαν οαση μεσα σε μια θαλασσα σκοταδιου. Περασμενα μεσανυχτα

Ετσι οπως εβαζα βενζινη, ειδα 2 σκιες να κινουνται πισω μου. Σταματησα λιγακι την αντλια κ σκεφτηκα πως αν καποιος μου κανει κολπα, θα του αδειασω τα τελευταια 2 ευρω αμολυβδη στη μουρη

Κ τοτε τα ειδα

2 πιτσιρικια δεν θα ηταν πανω απο 16-17. Τουρτουριζαν απο το κρυο. Πιο διπλα ενα σαραβαλο μηχανακι, αλλα γυαλισμενο κ προσεγμενο. Ειχαν μεινει απο βενζινη κ προσπαθουσαν να βρουν καποιο φιλο να ερθει για βοηθεια.
Ο ενας μιλαγε στο τηλεφωνο... ''Ελα ρε σου λεω, τιποτα δεν θα πει η μανα σου, πες της οτι μειναμε κ θα δεν θα μιλησει. Ελα ρε μαλακα σου λεω κ το εχουμε δαγκωσει......''
Στο τσακ κρατηθηκα να μην διπλωθω απο τα γελια.

Ο ενας με πλησιασε
''Συγνωμη κυριε [κερια κ λιβανια μουρμουρισα], μηπως εχετε να μας χαλασετε 50αρικο; Η μηχανη δεν παιρνει 50αρικο κ δεν εχουμε ψιλα. Ειμαστε 1 ωρα εδω, δεν εχει ερθει αλλος''

Ηθελα να απαντησω αμεσως, αλλα δεν τα καταφερα. Ξαφνικα το μυαλο μου πλυμμηρισε απο εικονες, αναμνησεις, ιστοριες....
Πως γινεται μερικες φορες κ απ το πουθενα θυμομαστε με καθε λεπτομερεια πραγματα που νομιζαμε ειχαμε ξεχασει;

Βραδυα σε αδειους δρομους. Να σπρωχνουμε παπια για χιλιομετρα μεχρι να παμε σπιτι η να βρεθει κανενας καλος χριστιανος να μας παει πατακι με πατακι
Να ξυπναμε το βενζινα του χωριου να μας βαλει λιγη βενζινη δανεικη να παμε σπιτι μας γιατι θα μας εγδερνε η μανα μας. ''Κ αυριο πρωι πρωι θα σου τα φερω, σιγουρα, ναι 2-3 χιλιομετρα πιο κατω ειναι το χωριο μας''

- ε κυριε; [κερια ειπαμε] μηπως εχετε ψιλα;

ο ενας με ενα μαλλινο σκουφι κατεβασμενο μεχρι λιγο πανω απο τη μυτη. Ο αλλος με ενα κασκολ τυλιγμενο οσο δεν επαιρνε. Να πηδανε ποτε στο ενα ποδι ποτε στο αλλο για να ζεσταθουνε.

Δεν ειχα ψιλα.

Εβαλα αλλο ενα 20αρικο στο μηχανημα, τους εδωσα την μανικα να γεμισουν κ το υπολοιπο θα το εβαζα στο δικο μου

Ετρεμαν τοσο πολυ τα χερια του απο το κρυο, που ποτισε ολο το μηχανακι με βενζινη μεχρι να βρει την τρυπα. Γεμισε, πηρα κ εγω να βαλω την υπολοιπη σε μενα κ τους ακουγα να τσακωνονται πισω μου

''Που τα εχεις ρε εκεινα τα κερματα που μου εδειχνες πριν;''
''Ποσα ειναι τωρα αυτα; κωλοευρω, να δω ποτε θα τα μαθουμε''

Γυριζοντας να βαλω τη μανικα στην αντλια τους ειδα να μου κρατανε μια χουφτα με κερματα. Για να πληρωσουν τη βενζινη...

Πηρα ενα για γουρι.

Ο ενας φαινοταν πιο μαγκακος.
-Κρατα τα ρε συ. Δεν τα θελω. Κ μενα καποτε που ημουνα στην ιδια θεση καποιο αλλος με βοηθησε. Κρατα τα να βοηθησεις κ εσυ με τη σειρα σου καποιον αλλο.

Μα, μου, σου, δεν ειναι σωστο....

-Παμε ρε μαλακα κ εχω παγωσει, ο ανθρωπος δεν τα θελει, μας κερναει

Κοιτα να δεις που τελικα ο αλλος ο μουλωχτος ηταν ο μαγκακος

-Ευχαριστουμε κυριε

ε δεν αντεξα αλλο......

Κερια κ λιβανια ρε....





να ειστε καλα ρε πιτσιρικια

να ειστε καλα

gousgoun_69
09/01/2008, 00:37
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:



Μπράβο ρε.

Ολοι μας τα έχουμε ζήσει κάποτε...


:wave2:

airamhag
09/01/2008, 00:39
:smilea:

:beer:

:wave2:

DimChios
09/01/2008, 00:43
τι να πω τωρα...

:rolleyes:


Μα όλα σε σενα τυχαινουν ρε παιδι μου?

:lol: :lol: :lol:



:beer: :beer: :beer: :beer:

kalesin
09/01/2008, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
τι να πω τωρα...

:rolleyes:


Μα όλα σε σενα τυχαινουν ρε παιδι μου?

:lol: :lol: :lol:



:beer: :beer: :beer: :beer:


ειμαι τραβηχτικος τυπος ο κιαρατας....

:lol: :lol:

vangelis 64
09/01/2008, 01:40
Γειά σου ρε Ηλία ταξιδιάρη!!!:beer: :beer: :beer: :wave2:

Fireball400
09/01/2008, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Γειά σου ρε Ηλία ταξιδιάρη!!!:beer: :beer: :beer: :wave2:

Εννοείς...ΚΥΡΙΕ Ηλία; :winka:

Fireball400
09/01/2008, 02:19
Σωστός φίλε Kalesin:a013:

vangelis 64
09/01/2008, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Εννοείς...ΚΥΡΙΕ Ηλία; :winka:
Ω ναι μπαρδόν,κεριά και λιβάνια ήθελα να πω.:lol: :lol: :lol:

blackbusa
09/01/2008, 02:40
Κυριε Ηλια,το κυριο θεμα της ιστορια σας,ηταν κυριος συγκινητικο,και κυριο..λεκτικα επιβραβευσημο....να ειστε παντα καλα....:D

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

























































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arhs
09/01/2008, 03:38
που έγινε αυτό?

makis206
09/01/2008, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
που έγινε αυτό?

Κύπρο :winka:


Πόσες φορές είχα πάει σε βενζινάδικο πιτσιρικάς και μετά το γέμισμα έψαχνα τις τσέπες μου και δεν υπήρχε ίχνος δραχμής μέσα..:lol:

Το πόσες φορές άφησα την ταυτότητα σε βενζινάδες για να επιστρέψω να πληρώσω δεν λέγεται, πού'τανε τότε ο Καλεσίνος να ξελασπώσει ;:rotflmao:


Ωραία ιστοριούλα Λιάκο :beer:

crs-k
09/01/2008, 08:46
Σαν πολλοί να γίναμε οι "κύριοι" εδω μέσα, κι αυτό δένκαλο... :rolleyes:

Γιά τους "κυρίους"! :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:



Γειά σου ρε Λιάκο λεβεντιά!

:smokin: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
09/01/2008, 08:50
:a10:

Λεωνίδας
09/01/2008, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Πηρα ενα για γουρι. άσε ρε τσιφούτη πήρες 2?, έβαλε 3? το μηχανάκι και μας το παίζεις σωτήρας της δίκυκλης νεολαίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
09/01/2008, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
άσε ρε τσιφούτη πήρες 2?, έβαλε 3? το μηχανάκι και μας το παίζεις σωτήρας της δίκυκλης νεολαίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
09/01/2008, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
άσε ρε τσιφούτη πήρες 2?, έβαλε 3? το μηχανάκι και μας το παίζεις σωτήρας της δίκυκλης νεολαίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

βαλε κ αλλα 2-3 ευρωπουλα που του χυθηκαν οπως ετρεμε το χερι του....
Αφου περιμενα να ξεκινησουν πρωτα να δω μηπως γινουν παραναλλωμα...

ασε που δεν ειχε 2ευρα.. κατι σεντ ητανε




ασε που δεν το εβαλα για να μου πειτε μπραβο.. απλα θυμηθηκα τα δικα μου παλια





ΚΕΡΙΑ Κ ΛΙΒΑΝΙΑ ΡΕ.... :mad: :mad: :mad:







:lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
09/01/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ασε που δεν ειχε 2ευρα.. κατι σεντ ητανε συγγνώμη τότε κύριε Ηλία :a9:

Lupo
09/01/2008, 09:59
Έτσι μαζεύετε τα λεφτά για να πάρετε το CB , κύριε Ηλία?

tai
09/01/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σαν πολλοί να γίναμε οι "κύριοι" εδω μέσα, κι αυτό δένκαλο... :rolleyes:

Γιά τους "κυρίους"! :sick:


εσύ κυρ'χρήστο ο κυρ'ηλίας ο κυρ'αντώνης και ποίος άλλος? ,γιατι εγω ειμαι "θείος" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:













τι θύμησες τωρα ρε λιάκο?
τι χλμ έχουμε μαζέψει έτσι?
αραγε θεωρούνται μοτοσυκλετίστικα αυτα τα χλμ?
:rolleyes:
μάλλον ειναι τα ΠΟΙΟ μοτοσυκλετίστικα απο όλα:wacko:

Operater
09/01/2008, 16:55
Bρε θειε Χρήστο....όσοι ΔΕΝ τα έχουν κάνει αυτά...Δεν θεωρείται ότι κάνουν
μοτοσυκλετιστικά χιλιόμετρα? : :eyepop:

tai
09/01/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Bρε θειε Χρήστο....όσοι ΔΕΝ τα έχουν κάνει αυτά...Δεν θεωρείται ότι κάνουν
μοτοσυκλετιστικά χιλιόμετρα? : :eyepop:
οχι βρε:) αλλά κάτι τέτοιες εμπειρίες σε ξεχωρίζουν απο την χλιδάτη μετακίνηση.:wacko:

Operater
09/01/2008, 17:07
Εξαρτάται και το χλιδάτη θείο...Όταν δουλεύεις 16-18 ώρες την ημέρα για να αγοράσεις
εξοπλισμό και μηχανή, θυσιάζοντας πολλά από προσωπική ζωή, ε , δεν είναι χλίδα αυτό.... :wave2:

Παρ' όλα αυτά....είσαι ο θειούλης μας!!!! :lol: :lol:

tai
09/01/2008, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εξαρτάται και το χλιδάτη θείο...Όταν δουλεύεις 16-18 ώρες την ημέρα για να αγοράσεις
εξοπλισμό και μηχανή, θυσιάζοντας πολλά από προσωπική ζωή, ε , δεν είναι χλίδα αυτό.... :wave2:

Παρ' όλα αυτά....είσαι ο θειούλης μας!!!! :lol: :lol:
Σαν χλίδα ευνοώ την μετακίνηση ΜΟΝΟ με την τσέπη γεμάτη:smokin:

και μια και είμαι ο θειούλης φρόντισε να είσαι καλό παιδί για να σε παίξω στα γόνατά μου:winka:

kalesin
09/01/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

και μια και είμαι ο θειούλης φρόντισε να είσαι καλό παιδί για να σε παίξω στα γόνατά μου:winka:


μπσιτ...

να πατε σε κανενα dark room...

εδω ειναι σοβαρο forum

:smokin:

tai
09/01/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μπσιτ...

να πατε σε κανενα dark room...

εδω ειναι σοβαρο forum

:smokin:
oπ σορυ:blush:

EVI
09/01/2008, 19:32
:sick: και μενα μου εχει τυχει αυτο............να μου ζητησουν λεφτα για βενζινη
και τοτε ενας απο την παρεα ειπε <<μην του δωσεις παμε>> εφυγα σαν υπνωτισμενη και μετα ρωτησα γιατι και μου ειπε << μπορει να λεει ψεμματα και να το θελει για ζα η για κλεμμενο που εμεινε απο βενζινη >> τι να πω............και αν ελεγε αληθεια?πως σκατα να ξεχωρισεις ποια?????

:sad:

xampos
09/01/2008, 21:00
ωραιος :beer:

devil's animal
11/01/2008, 12:12
Ηλια..:a10:


εισαι σωστος και ψυχαρα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

Ακομα θυμαμαι το κερασμα βενζινη απο εναν καλογερο του Οσιου Δαϋιδ στην Βορεια Ευβοια στο Astrea Grand τοτε.


Κυριακη του Πασχα, εψηνε ο πατερας ..βαριομουν θανασιμα εγω να κατσω να βοηθησω...
καβαλα στο παπι για καταρρακτες Δρυμωνα.
βλεπω την βελονα να δειχνει ψιλοαδειο,ανοιγω ρεζερβουαρ...:eek: γεματο!
παραπλανηθηκα ο :a31: απο την αντανακλαση του καυσιμου στα τοιχωματα.
ανεβαινω κολλα επανω, παιρνω τον αερα μου...
παω να κατεβω...μπλουρμπ,μπλουρμπ..τσαφ...μανιβελια..μανιβελια (ειχε χαλασει και η μιζα)..
τιποτα...

κινητο εκει πανω...ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ...

αντε σπρωξιμο..κατηφορα λεω ενταξει θα παμε...ελα ομως που βρηκα μια ανηφορα και μου'φυγε η ψυχη..(εσπρωχνα και γρηγορα ο μαλαξ μην χασω την μασα) :rotflmao:

ευτυχως βρεθηκε αυτος ο αγιος ανθρωπος απο το μοναστηρι,φορτωσε το μηχανακι και εμενα μαζι στο καμπινατο και βουρ για το βενζιναδικο.

Χρυσο τον εκανα να του δωσω το χιλιαρικο για τις 500 δρχ που ειχε βαλει και τον "κοπο" του.
ουτε που το διανοηθηκε να το παρει.

οποτε ανεβαινω για κερακι πανω στο μοναστηρι,τον θυμαμαι και κανω και μια προσευχη για παρτη του!:D


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

MikeG
11/01/2008, 15:43
Σωστός & μπράβο! :winka: