PDA

View Full Version : Aprilia Shiver



CHRISTOF
09/01/2008, 15:00
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το νέο κουκλάκι της Aprilia, το SHIVER.
Από πλευράς αισθητικής δεν το συζητάω, σκίζει ( προσωπική άποψη ).
Γνωρίζει κάποιος όμως για τα γονίδα του κινητήρα? ( μπαμπάς, μαμά, κληρονομικές ασθένειες κτλ)

Ευχαριστώ αυτούς που θα μου απαντήσουν, αλλά και αυτούς που απλά το διάβασαν.

Φιλιά και να προσέχετε
:wave2:

karamoto
09/01/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το νέο κουκλάκι της Aprilia, το SHIVER.
Από πλευράς αισθητικής δεν το συζητάω, σκίζει ( προσωπική άποψη ).
Γνωρίζει κάποιος όμως για τα γονίδα του κινητήρα? ( μπαμπάς, μαμά, κληρονομικές ασθένειες κτλ)

Ευχαριστώ αυτούς που θα μου απαντήσουν, αλλά και αυτούς που απλά το διάβασαν.

Φιλιά και να προσέχετε
:wave2:

Για την περίπτωση που δεν το έχεις, το τελευταίο ΜΟΤΟ είχε συγκριτικό των SHIVER, GSR, Street triple 675. Κατά αυτούς κέρδισε καθαρά το Triumph. Το Aprilia τους άρεσε και ήταν δεύτερο. Περί ορέξεως βεβαίως ουδείς λόγος.

powerphot
09/01/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το νέο κουκλάκι της Aprilia, το SHIVER.
Από πλευράς αισθητικής δεν το συζητάω, σκίζει ( προσωπική άποψη ).
Γνωρίζει κάποιος όμως για τα γονίδα του κινητήρα? ( μπαμπάς, μαμά, κληρονομικές ασθένειες κτλ)

Ευχαριστώ αυτούς που θα μου απαντήσουν, αλλά και αυτούς που απλά το διάβασαν.

Φιλιά και να προσέχετε
:wave2:
Για αρχή πάρε αυτά:

Το κείμενο είναι στα Αγγλικά :
http://www.raptorsandrockets.com/Reviews/2007_Aprilia_SL_750_Shiver.htm
Έχει και βίντεο :
http://www.youtube.com/watch?v=m3nMd0PsOvs

http://www.youtube.com/watch?v=lMwdDrrJqZw

Κι αν θες κατι παραπανω δες κι ΑΥΤΟ (http://www.apriliabikers.gr/cms/index.php?option=com_smf&Itemid=33&topic=4111.msg266480#msg266480) :wave2:

byron
09/01/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Γνωρίζει κάποιος όμως για τα γονίδα του κινητήρα? ( μπαμπάς, μαμά, κληρονομικές ασθένειες κτλ)


To μοτέρ του είναι ολοκαίνουργιο και δεν έχουν αναφερθεί τυχόν κληρονομικές ασθένειες. Και το μοτέρ και ο σκελετός θα αποτελέσουν την βάση πάνω στην οποία θα φτιαχτούν διάφορα μοντέλα στο μέλλον.

Αναρτήσεις και φρένα (νομίζω) είναι ίδια με του Tuono 06, χωρίς τις ρυθμίσεις. Θεωρώ ότι είναι υπέρ-αρκετά για τον χαρακτήρα και τα άλογα του Shiver.

To καλύτερο που έχεις να κάνεις, αν σ΄αρέσει το Shiver είναι να το κάνεις ένα test-drive. Δες το link (http://www.aprilia.com.gr/index.asp?pathID=1_2_286&art=659) και αποφάσισε μόνος σου. :winka:

CHRISTOF
09/01/2008, 17:40
Ευχαριστώ παίδες.

Το βλέπω σύντομα από κάτω μου :D

Με την πρώτη ευκαιρία, θα σας στείλω φωτό.

Το τεύχος του ΜΟΤΟ φυσικά και το έχω, αλλά ήλπιζα κάποιος να το έχει ''δουλέψει'', καθώς με ένα τεστ δεν καταλαβαίνεις και πολλά.
Άλλο να τα έχεις με κάποια :a07: και άλλο ο γάμος :a16:

:wave2:

byron
09/01/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Άλλο να τα έχεις με κάποια :a07: και άλλο ο γάμος :a16:

:wave2:

Πάρε ένα link (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=63) να διαβάσεις τι λένε οι παντρεμένοι. :wave2:

johnnyestia
09/01/2008, 19:21
Το οδήγησα εχθές το Shiver για 3 λεπτάκια :bigcry: ελλείψει πινακίδας.

Πολυ πιό ανάλαφρη αίσθηση σε σχέση με το Bros μου, ενώ με την μία ένιωσα σαν να το οδηγουσα καιρό. Βέβαια στα 2 στενάκια που γυρισα δεν έβγαλα οποιοδήποτε συμπέρασμα για κινητήρα, στρίψιμο και φρένα, οπότε επιφυλάσσομαι για ένα κανονικό test ride.

Πάντως από κοντά το μηχανάκι δείχνει πολυ πιο ωραίο απ'οτι στις φωτο. :a07:. Το μαυρο λογικά πρέπει να τα σπάει !!!

CHRISTOF
09/01/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε ένα link (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=63) να διαβάσεις τι λένε οι παντρεμένοι. :wave2:

Αααααυτο ήθελα :a013:

Ευχαριστώ byrOn

:beer:

johnnyestia
10/01/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε ένα link (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=63) να διαβάσεις τι λένε οι παντρεμένοι. :wave2:

Είδα μερικούς που αλλάξανε τα Tuono τους με το Shiver. Αυτό δεν μπορεί παρά κάτι να σημαίνει ;)

byron
10/01/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Είδα μερικούς που αλλάξανε τα Tuono τους με το Shiver. Αυτό δεν μπορεί παρά κάτι να σημαίνει ;)

Δεν νομίζω να σημαίνει τίποτα περισσότερο από την ανάγκη να έχουν ένα καινούργιο (και πιθανόν για κάποιους πιο όμορφο) μοντέλο.

Σαν μοτοσυκλέττες δεν συγκρίνονται καθώς είναι σε άλλη κατηγορία. :wave2:

johnnyestia
10/01/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω να σημαίνει τίποτα περισσότερο από την ανάγκη να έχουν ένα καινούργιο (και πιθανόν για κάποιους πιο όμορφο) μοντέλο.

Σαν μοτοσυκλέττες δεν συγκρίνονται καθώς είναι σε άλλη κατηγορία. :wave2:

Φυσικά δεν υπονόησα πως το Shiver είναι καλύτερο από το Tuono. Ίσως εκφράστηκα λάθος. :beer:

Αυτό που ήθελα να πώ ήταν ότι για να αποφασίσει κάποιος να αλλάξει μια φανταστική μοτοσυκλέτα σε όλα όπως το Tuono με μια άλλη, αυτό σημαίνει ότι αυτή η άλλη μοτοσυκλέτα είναι το λιγότερο πολύ καλή :cool:

mpaspire
12/03/2008, 22:49
Γεια χαρα παιδες,
ειμαι ενας υποψηφιος αγοραστης του shiver και μεχρι τωρα εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα με αυτο το μηχανακι. θα μπορουσε καποιος κατοχος του να μας πει δυο λογια? Δεν θελω να στηριχτω στα περιοδικα και να κανω μια τετοιου ειδους αγορα. Το συγκεκριμενο μου αρεσει πολυ αλλα εχω καποιους ενδιασμους σχετικα με τα τοσα προβληματα που ειχαν παλαιοτερα τα aprilia (κυριως ηλεκτρικα). Ποσα χρονια εχει εγγυηση το συγκεκριμενο? Απο ανταλλακτικα θα βρισκουμε?
καθε πληροφορια και λεπτομερια δεκτη και σεβαστη!!!!

byron
12/03/2008, 23:27
Κάτοχος του shiver δεν είμαι, αλλά δεν νομίζω ότι έχει αγοράσει Shiver κάποιος συμφορουμιτης. Κάποια παιδιά απ΄το apriliabikers το πήραν και απ΄όσο διάβασα τα σχόλια τους είναι πολύ θετικά.
Τα ηλεκτρικά προβλήματα που αναφέρεις αφορούσαν κυρίως τα παλαιότερα Pegaso & Caponord, και είχαν να κάνουν κυρίως με τον ανορθωτή και μία φύσσα και τον διακόπτη στον Πήγασο.
Τα νεότερα aprilia δεν έχουν πρόβλημα στα ηλεκτρικά τους, ή τουλάχιστον όχι συχνότερα π΄ότι οποιοδήποτε άλλο μοντέλο.
Ανταλλακτικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (εγώ μέχρι στιγμής κανένα), καθώς είχαν βελτιώσει την κάλυψη απ΄το 2007 αφενός, έφτιαξαν και αποθήκη ανταλλακτικών στη Μάνδρα αφετέρου.

Κάτι νέο σε ότι αφορά τον κινητήρα του Shiver είναι η αναβάθμιση των χαρτών ψεκασμού με νέο λογισμικό με αποτέλεσμα να διαθέτει πλέον 3 χάρτες (Rain, Tourist, Sport) διορθώνοντας την "περίεργη" συμπεριφορά του ride by wire των αρχικών μοντέλων.

Το Shiver έχει 2 χρόνια εγγύηση και road assistance. Η εγγύηση των 4 χρόνων αφορούσε μόνο τα μοντέλα RSV (Mille & Tuono).

:wave2:

DrIoannis
13/03/2008, 07:58
Το έχω οδηγήσει και είναι πολύ καλό.Έχει ωραία αίσθηση και είναι σχετικά ανάλαφρο.Τα φρένα είναι καλά και οι αναρτήσεις για την χρήση του καλές.Η αίσθηση στο γκάζι είναι όντως κάπως περίεργη(δεν ήταν με την αναβάθμιση)και δεν είχε το μηχανόφρενο που περίμενα για V2(αφήνει λίγο ανοιχτές τις πεταλούδες για να μην έχει έντονο μηχανόφρενο).Από εμφάνιση απλά σκίζει:beer:

makis206
13/03/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι νέο σε ότι αφορά τον κινητήρα του Shiver είναι η αναβάθμιση των χαρτών ψεκασμού με νέο λογισμικό με αποτέλεσμα να διαθέτει πλέον 3 χάρτες (Rain, Tourist, Sport) διορθώνοντας την "περίεργη" συμπεριφορά του ride by wire των αρχικών μοντέλων.

Φτουουου με πρόλαβες, διαβάζω απ'την αρχή το θρεντ και λέω "το σημαντικότερο τους ξέφυγε" αλλά τζίφος..:lol:

Πανέμορφο μηχανάκι, πήγα και το είδα από κοντά, μου άρεσε το design του αλλά δεν κατάφερα να το κάνω test ride για να έχω καλύτερη άποψη, παρόλα αυτά με χάλασε κατιτίς και θα το πω -αν και μπορεί να φταίει μόνο το ότι είμαι λίγο παραπάνω ψείρας απ'ότι χρειάζεται-, λίγο το φινίρισμα των πλαστικών στο ντεπόζιτο δεν μου άφησαν και την καλύτερη εικόνα.. παρόλα αυτά το όλο σύνολο είναι άξιο θαυμασμού !

:beer:

odt
13/03/2008, 11:04
Είχα διαβάσει ένα τεστ (το καλοκαίρι) από γνωστό ελληνικό περιοδικό "του χώρου" και δεν είχαν γράψει και τα καλύτερα...που σημαίνει ότι το μηχανάκι θα μαμάει και θα σπέρνει...:rolleyes:

Τώρα που η Piaggio ρίχνει χρήμα στην Aprilia με τις μάνικες, βλέπουμε πολύ ωραίγια πράματα...όπως το shiver...ίσως και κανα RSV4 για δρόμο...(γυμνό :a09: :a07: )

mpaspire
13/03/2008, 11:24
Ρε παιδια εννοειτε οτι μπορεις να διαλεξεις χαρτογραφηση? Ετσι βγηκε το shiver εξ'αρχης ή τωρα το κανανε σαν αναβθμιση?

byron
13/03/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Ρε παιδια εννοειτε οτι μπορεις να διαλεξεις χαρτογραφηση? Ετσι βγηκε το shiver εξ'αρχης ή τωρα το κανανε σαν αναβθμιση?

Aκριβώς. Απο το κουμπί της μίζας μπορείς να διαλέξεις 3 τρόπους λειτουργίας του κινητήρα. Τα αρχικά μηχανάκια δεν το είχαν, αλλα βγήκε νέος χάρτης πριν λίγο καιρό.
Η αναβάθμιση γίνεται και στα πρώτα μοντέλα που δεν το είχαν (δωρεάν). :wave2:

road spirit
13/03/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Ρε παιδια εννοειτε οτι μπορεις να διαλεξεις χαρτογραφηση? Ετσι βγηκε το shiver εξ'αρχης ή τωρα το κανανε σαν αναβθμιση? τωρα το εκαναν, για το μοντέλο '08 αλλά και δωρεάν αναβάθμιση στους κατόχους '07

mpaspire
13/03/2008, 13:58
και τα αλογα παρεμειναν ιδια? ή μηπως πλεον καθε χαρτογραφηση εχει και διαφορετικα? πχ η sport εχει περισσοτερα απο την rain?

byron
13/03/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
και τα αλογα παρεμειναν ιδια? ή μηπως πλεον καθε χαρτογραφηση εχει και διαφορετικα? πχ η sport εχει περισσοτερα απο την rain?

Νομίζω ότι η Rain κόβει και άλογα, αλλά το κυριώτερο απλώνει και καθυστερεί την απόκριση του γκαζιού. Η Touring το γεμίζει στις χαμηλο-μεσαίες προς όφελος της οικονομίας και η sport τα δίνει όλα στο max.

johnnyestia
13/03/2008, 19:32
Θεέ της Απρίλια, βγάλε το μηχανάκι αυτό με ένα ωραίο φέρινγκ να τελειώνει το παραμύθι :bigcry:

byron
28/03/2008, 13:33
Tο σκίσανε στη δυναμομέτρηση....:lol:
Η φωτό με τελικά Leo Vince αλλά ΜΕ τον καταλύτη. Απ΄ότι λένε οι τύποι στο AF1, το να κοκκινίζουν οι λαιμοί πριν τον καταλύτη είναι συνηθες, εφόσον δεν ψύχεται απ΄τον αέρα.... :uplate:


125329

byron
28/03/2008, 13:33
:hypnotize


125330

byron
28/03/2008, 13:35
:winka:


125331

byron
28/03/2008, 13:41
Αφορά ένα τελείως νορμάλ Shiver. Οι μετρήσεις αφορούν το τύμπανο του δυναμόμετρου και όχι την πίσω ρόδα, όπως μετράμε συνήθως. Αυτό (σύμφωνα με τους μηχανικούς του AF1) συνεπάγεται μικρότερη ένδειξη κατα 15-17%.

Οι τρεις γραμμές αφορούν τους τρείς χάρτες (S,T,R). Παρόλο που η S με την T είναι σχεδόν ταυτόσημες, η αίσθηση στον δρόμο είναι διαφορετική.


125332

byron
28/03/2008, 13:45
Shiver vs Ducati Hypermotard 1100.

To shiver (κόκκινο) φοράει τα τελικά της LeoVince, χωρίς καταλύτη και με σιγαστήρες, ενω το ΗΜ (μπλε) είναι τελείως νορμάλ.


125333

Julius
28/03/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Shiver vs Ducati Hypermotard 1100.

To shiver (κόκκινο) φοράει τα τελικά της LeoVince, χωρίς καταλύτη και με σιγαστήρες, ενω το ΗΜ (μπλε) είναι τελείως νορμάλ.



Oraio motori ALLA poune oi ropes toy V2 OEOOOOO???

(px to neo 696 monster exei 7 kila sti 7700 strofes!!!)



:wave2:

byron
28/03/2008, 13:59
Shiver vs Duc Monster 800. Το Shiver είναι με τα τελικά που είπαμε, ενώ το duc έχει τελικά termi, dp race ecu, ανοιχτό φιλτροκούτι και PCIII usb.


125334

byron
28/03/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Oraio motori ALLA poune oi ropes toy V2 OEOOOOO???

(px to neo 696 monster exei 7 kila sti 7700 strofes!!!)



:wave2:

Θα σε γελάσω man.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει στην μετατροπή των λιβρόποδων (ft/lbs) ας το κάνει... :wave2:

byron
28/03/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Oraio motori ALLA poune oi ropes toy V2 OEOOOOO???

(px to neo 696 monster exei 7 kila sti 7700 strofes!!!)



:wave2:

Σύμφωνα με έναν converter που έχω τα 61 lbf/ft που βγάζει το Hypermotard στο τύμπανο του δυναμόμετρου, είναι ίσα με 8,43 κιλά (kgf/m).

Αν είναι σωστό, τότε το 696 βγάζει 7 κιλά μπανάνες στις 7.700 :wave2:

Julius
28/03/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σύμφωνα με έναν converter που έχω τα 61 lbf/ft που βγάζει το Hypermotard στο τύμπανο του δυναμόμετρου, είναι ίσα με 8,43 κιλά (kgf/m).

Αν είναι σωστό, τότε το 696 βγάζει 7 κιλά μπανάνες στις 7.700 :wave2:

Apisteeeee


toso to dinei h mama Ducati http://www.ducati.com/en/bikes/my2008/Monster/M696-08/presentation/index.html

Julius
28/03/2008, 15:04
axa! epsaksa kai vrika sto site tis mama aprilia to anistoixo


Coppia max all'albero
8,25 kgm a 7.000 giri/minuto

http://www.aprilia.com/modelli/road/techinfo.asp?id=130&lin2=eng

ean den me apatane ta aptesta italika mou leei 8,25kgm stis 7000 rpm????? oeoeo :eyepop: :sick: :wacko:
tote ti skata dixnei sto diagrama ekei pou exeis se antoistoixia me to HP???

xmmmmmm to 8,43 toy HP xmmmmmmmmm 8,25 toy Shiver

:eyepop: :sick: :wacko: :eyepop: :sick: :wacko:


kapoios mas kanei plaka mallon lemeeeeeeeee


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
28/03/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Apisteeeee


Eykolópisteeeee....

Σύμφωνα με τα στοιχεία των εταιριών το shiver βγάζει 8.25 kg στις 7.000 (http://www.aprilia.com/modelli/road/techinfo.asp?id=131). Σύμφωνα με τα στοιχεία της της Ducati, το Hyper βγάζει 76 lb-ft ή 10.5 kgm. Tο δυναμόμετρο του τύπου μέτρησε 61 δηλ. 8,43 kg. για το Hyper.

Χοντρά χοντρά αυτό είναι ίσο με -25% απ΄τα spec των εταιριών....:wave2:

byron
28/03/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
axa! epsaksa kai vrika sto site tis mama aprilia to anistoixo

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

axa! Τα ίδια βρήκαμε. Μόνο που του Hyper είναι πραγματικά στο τύμπανο, ενώ του shiver στο τύμπανο του τυπογραφείου...:rotflmao:

Tigas
28/03/2008, 15:18
Shiver αγοράστηκε απο μαγαζί γνωστού, έκανε 25km μέχρι το σπίτι του ή ΄΄τυχερή΄΄ κάτοχος και ξαναγύρισε στο συνεργείο με οδική, αιτία τα καμμένα πηνία.

Αυτές τις βλακείες να μήν έκαναν οι Ιταλοί και με τα αμάξια και με τα μηχανάκια τους και θα ήταν τα καλύτερα.

byron
28/03/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Shiver αγοράστηκε απο μαγαζί γνωστού, έκανε 25km μέχρι το σπίτι του ή ΄΄τυχερή΄΄ κάτοχος και ξαναγύρισε στο συνεργείο με οδική, αιτία τα καμμένα πηνία.


Για την ακρίβεια δεν ήταν καμμένα τα πηνία. Δεν δούλεψαν τα πηνία καθόλου, από μαλακία στη συναρμολόγηση και το μηχανάκι δούλεψε όσο άντεξε η μπαταρία. Νταξ..... shit happens.

Την επόμενη μέρα το μηχανάκι ήταν στον δρόμο με την κάτοχο μες τη τρελλή χαρά (απ΄ότι λέει τουλάχιστον η ίδια) :lol:

sapila racing
28/03/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Shiver αγοράστηκε απο μαγαζί γνωστού, έκανε 25km μέχρι το σπίτι του ή ΄΄τυχερή΄΄ κάτοχος και ξαναγύρισε στο συνεργείο με οδική, αιτία τα καμμένα πηνία.

Αυτές τις βλακείες να μήν έκαναν οι Ιταλοί και με τα αμάξια και με τα μηχανάκια τους και θα ήταν τα καλύτερα.

ωχ ωχ, κακό αυτό.

Ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγούν χοντρα προβλήματα γιατί κατα τα άλλα φαίνεται μια καλή μοτο.
Πάντως είναι λίγο ψοφιo μου φαίνεται.
Το Monster 800 το έχω οδηγήσει και εχω καλή εικόνα, αλλά το δικαιολογείς αφού είναι V2 αερόψυκτο και πνιγμένο για τις τελευταιες προδιαγραφές.
Απο ενα υδρόψυκτο 750 όμως με χάρτες κλπ κλπ θα περίμενα κάτι παραπάνω.

byron
28/03/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Monster 800 το έχω οδηγήσει και εχω καλή εικόνα, αλλά το δικαιολογείς αφού είναι V2 αερόψυκτο και πνιγμένο για τις τελευταιες προδιαγραφές.
Απο ενα υδρόψυκτο 750 όμως με χάρτες κλπ κλπ θα περίμενα κάτι παραπάνω.

Κάτσε ρε φιλαράκι. Με 2 τελικά βγάζει 5 άλογα παραπάνω από φτιαγμένο monster 800. Δεν είναι βέβαια και το μηχανάκι που θα ξηλώσει την άσφαλτο, έτσι; Υπάρχουν πιο κατάλληλα V2 για αυτή τη δουλειά...:lol: :wave2:

ΥΓ: Για τα πηνία, έμαθα ότι ο υπέυθυνος εργάτης έχει γίνει transfer στη θυγατρική «Λατομεία Συρακουσών» :lol:

sapila racing
28/03/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτσε ρε φιλαράκι. Με 2 τελικά βγάζει 5 άλογα παραπάνω από φτιαγμένο monster 800. Δεν είναι βέβαια και το μηχανάκι που θα ξηλώσει την άσφαλτο, έτσι; Υπάρχουν πιο κατάλληλα V2 για αυτή τη δουλειά...:lol: :wave2:

ΥΓ: Για τα πηνία, έμαθα ότι ο υπέυθυνος εργάτης έχει γίνει transfer στη θυγατρική «Λατομεία Συρακουσών» :lol:

Oχι και πολύ φτιαγμένο το Monster.
Αν φτιαχτεί πραγματικά θα το πατάει ανετα το Shiver.
Και αν ηταν ετσι να βάζανε και τα 2 μηχανάκια μαμα, δεν καταλαβαίνω γιατί τα πειράξανε. Ετσι δεν υπάρχει καν ενα σωστό μέτρο σύγκρισης.
Το Kawasaki μου το παλιό το ZR7 αερόψυκτο διβάλβιδο με λίγο φτιάξιμο εχει 80 τροχό (στο Fuchs κιόλας) , και είναι μοτερ του 82...και η μέτρηση εγινε στις 50.000 χλμ.

Δεν είναι τα άλογα που μου φαίνονται λίγα αλλά η ροπή του και ο τρόπος που φαίνεται οτι δουλευει.

byron
28/03/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Kawasaki μου το παλιό το ZR7 αερόψυκτο διβάλβιδο με λίγο φτιάξιμο εχει 80 τροχό (στο Fuchs κιόλας) , και είναι μοτερ του 82...και η μέτρηση εγινε στις 50.000 χλμ.

Δεν είναι τα άλογα που μου φαίνονται λίγα αλλά η ροπή του και ο τρόπος που φαίνεται οτι δουλευει.

Ρε Αρη, και το GPZ το 1100 με λίγο φτιάξιμο και μια νιτρομπουκάλα φτάνει τα 160 τροχό.Μην κοιτάς μόνο το μοτέρ.
Εχουν σχέση οι αναρτήσεις, σκελετός και φρένα του ZR7 με του shiver;;; Αμα γουστάρεις το βάζεις και όπως είναι σε μια πίστα να κάνεις την πλάκα σου, ενω τα προ 15ετίας μηχανάκια έκανες 3 ευχέλαια για να σταματήσουν το κούνημα.

sapila racing
28/03/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Αρη, και το GPZ το 1100 με λίγο φτιάξιμο και μια νιτρομπουκάλα φτάνει τα 160 τροχό.Μην κοιτάς μόνο το μοτέρ.
Εχουν σχέση οι αναρτήσεις, σκελετός και φρένα του ZR7 με του shiver;;; Αμα γουστάρεις το βάζεις και όπως είναι σε μια πίστα να κάνεις την πλάκα σου, ενω τα προ 15ετίας μηχανάκια έκανες 3 ευχέλαια για να σταματήσουν το κούνημα.

Για το μοτέρ μιλάω και μόνο.

Και οταν ειπα φτιάξιμο στο ZR7 μην φανταστείς τίποτα τρελλα. Eκκεντροφόρο GPz και φίλτρο αερα, τελικό εξάτμισης και ζιγκλερ. Τετοια πράματα.

Απλά νομιζω οτι γενικά αγοράζει κάποιος V2 για να εχει την χαρακτηριστική ροπή στις χαμηλομεσαίες, και μου φαίνεται οτι αυτό δεν ειναι σαν τα αλλα V2.
Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.
Ενα διάγραμμα ποτέ δεν μεταφέρει την αίσθηση.
Καλυτερα να περιμένουμε να μας πούνε αυτοί που το εχουν καβαλήσει.

:wave2:

hidefnick
28/03/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
axa! epsaksa kai vrika sto site tis mama aprilia to anistoixo
Coppia max all'albero
8,25 kgm a 7.000 giri/minuto
http://www.aprilia.com/modelli/road/techinfo.asp?id=130&lin2=eng
ean den me apatane ta aptesta italika mou leei 8,25kgm stis 7000 rpm????? oeoeo :eyepop: :sick: :wacko:
tote ti skata dixnei sto diagrama ekei pou exeis se antoistoixia me to HP???
xmmmmmm to 8,43 toy HP xmmmmmmmmm 8,25 toy Shiver
:eyepop: :sick: :wacko: :eyepop: :sick: :wacko:
kapoios mas kanei plaka mallon lemeeeeeeeee
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχεις να κάνεις καμία ανακοίνωση??????????