PDA

View Full Version : λάδια-λάστιχα



kostsaous
09/01/2008, 16:23
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Η πρώτη μου απορία αφορά την λίπανση της μηχανής. Έχοντας συζητήσει με πολλούς φίλους και αναζητώντας πληροφορίες στο διαδίκτυο, συμπέρανα ότι μια από τις πιο αξιόπιστες λύσεις για λίπανση είναι τα λάδια αυτοκινήτου. Αν αυτό ισχύει, με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξω το λάδι που θα βάλω στη μηχανή μου;

Η δεύτερη αφορά τα ελαστικά. Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ελαστικών για οποιοδήποτε δίτροχο (έχω 2);

Nik0s
09/01/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostsaous
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Η πρώτη μου απορία αφορά την λίπανση της μηχανής. Έχοντας συζητήσει με πολλούς φίλους και αναζητώντας πληροφορίες στο διαδίκτυο, συμπέρανα ότι μια από τις πιο αξιόπιστες λύσεις για λίπανση είναι τα λάδια αυτοκινήτου. Αν αυτό ισχύει, με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξω το λάδι που θα βάλω στη μηχανή μου;

Καλησπέρα και σε σένα!

Πώς ακριβώς καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα ? :look:





Η δεύτερη αφορά τα ελαστικά. Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ελαστικών για οποιοδήποτε δίτροχο (έχω 2);

Αφ'ενός να ταιριάζουν στους τροχούς :p , αφ'εταίρου να είναι φρέσκα (κοιτάμε την ημερομηνία παραγωγής που αναγράφεται στο ελαστικό)

:wave2:

kostsaous
09/01/2008, 16:42
από διάφορες συζητήσεις με γνωστούς που ασχολούνται με μηχανάκια και από άρθρα στο δίκτυο, εκ των οποίων ένα στη σελίδα του moto.gr.

Nik0s
09/01/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostsaous
από διάφορες συζητήσεις με γνωστούς που ασχολούνται με μηχανάκια και από άρθρα στο δίκτυο, εκ των οποίων ένα στη σελίδα του moto.gr.

Τότε θα αφήσω αυτούς που το προτείνουν να σου απαντήσουν κιόλας ! Προσωπικά, χρησιμοποιώ λάδια και ελαστικά μοτοσυκλέτας - για την μοτοσυκλέτα μου :D

DrIoannis
09/01/2008, 16:58
Τα λάδια,όπως και τα λαστιχά μου είναι για moto.Έκαστος στο είδος του...

sakisvolos
09/01/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostsaous
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Η πρώτη μου απορία αφορά την λίπανση της μηχανής. Έχοντας συζητήσει με πολλούς φίλους και αναζητώντας πληροφορίες στο διαδίκτυο, συμπέρανα ότι μια από τις πιο αξιόπιστες λύσεις για λίπανση είναι τα λάδια αυτοκινήτου. Αν αυτό ισχύει, με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξω το λάδι που θα βάλω στη μηχανή μου;

Η δεύτερη αφορά τα ελαστικά. Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ελαστικών για οποιοδήποτε δίτροχο (έχω 2);

Καλησπέρα!

Για τα ελαστικά δεν θα σου απαντήσω γιατί η απάντηση του Nik0s θα πρέπει να σε καλύπτει!
Τώρα για τη μάρκα του ελαστικού περί ορέξεως που λέμε.......................ότι γουστάρεις εσύ!


Για τα λάδια που λες ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087) και μετά θα αποφασίσεις μόνος σου και με σιγουριά
(νομίζω) για το αν θα βάλεις λάδια αυτοκινήτου στη μοτοσυκλέτα σου ή όχι!
Διάβασε το όλο αξίζει πραγματικά τον κόπο!:wave2:

ARISPEED1
22/02/2008, 20:19
ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ.......ΠΟΤΕ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝ. ΣΕ ΜΟΤΟ !ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΕΣ Κ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΤΟΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΟΤΟ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ,ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΟΤΕΡΩΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ !ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΦΟΒΑ ΒΑΛΕ...