PDA

View Full Version : Ο Θεος κοιτουσε προς Κηφισο μερια αποψε...



K0K0$
09/01/2008, 20:03
Η ωρα περιπου 18:00, επιστρεφω απο Ν.Σμυρνη στο Χαιδαρι. Στον Κηφισο, αμεσως μετα την αριστερη στροφη της ζυθοποιιας, και ενω ειμαι στη δεξια στροφη λιγο πριν τη γεφυρα Π.Ραλλη, κινουμαι προς τη δεξια λωριδα για να βγω στην εξοδο Ιερας Οδου.

Μπροστα κινειται αμαξι, στα 20μ. Εγω ΚΑΚΩΣ, ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ, ειμαι με 140... Πανω στη στροφη, κατω απο το αμαξι, εμφανιζεται κοτρωνα μεγεθους λιγο μικροτερου απο μπαλα ποδοσφαιρου... στον κωλοκηφισο... Οκ, δεν περιμενα να ειναι ο Κηφισος το Σιλβερστοουν, αλλα οχι και κοτρωνα ρε παιδια...


Κανω υστατη προσπαθεια να την αποφυγω σηκωνοντας τη μηχανη αλλα δυστυχως ηταν πολυ αργα. Βρισκει το μπροστινο, ΜΠΑΜ, σουζαρω, σκαει κατω βιαια, αρχιζει να ταλαντωνεται, μου "κοβει" και χαλαρωνω τιμονι, συνεχιζει να ταλαντωνεται βιαια, αντιλαμβανομαι οτι μπροστα παταει αλουμινιο σε ασφαλτο, παταω το πισω, αναβω αλαρμ και τραβαω για δεξια.

Χαλαρος ο δικος σου λες και σταματησα για κατουρημα, κατεβαινω, τη βαζω στο διπλο, κλειδι στα φωτα παρκινγκ για τα αλαρμ, κοιταζω το μπροστινο και βλεπω τη ζαντα σε σχημα καρδιας, ανοιγμενη σαν μπανανοφλουδα. Παω πισω, ανοιγω βαλιτσα, βγαζω χαρτια, τηλεφωνο στο συνεργειο μου, αν ειναι ανοιχτος και προλαβαινω να την παω, καπακι τηλεφωνο στην οδικη, ελατε να με μαζεψετε -κορυφαια στιγμη η ερωτηση της τηλεφωνητριας αν εχω μαζι ρεζερβα... - , τηλεφωνο στον αδερφο να κανει ταριφοδουλεια...

...και αφου τα τακτοποιησα ολα κατερρευσα...


Παιδια, ειχα αγιο αυτη τη φορα... Το παιδι στο συνεργειο μου λεει "Τι σκατα εκανες, πεζοδρομιο ανεβηκες?". "Πετρα στον Κηφισο με 140..." Γουρλωνει ματια και μου λεει "ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕΣ?!?!?!Ψηλε, αστο οπως ειναι,και φυγε και αντε να παιξεις κανα τζοκερ..."


ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το ποσο τρομαξα εκεινη την ωρα δεν περιγραφεται! Οπως και το ποσο ευγνωμων ειμαι που δεν επεσα... Τι να πω... ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!



(Οταν μου ειπε την ταριφα (600+) για ζαντα και 2 λαστιχα του απαντησα "Χαλαλι, αφου μπορω να ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ μονος μου ως το ΑΤΜ και να στα φερω...")


Να ειμαστε ολοι καλα και παντα ορθιοι...

el_hymador
09/01/2008, 20:07
Υπερτυχερος μεσα στην ατυχια σου...

τι να πω;

πραγματικα ειχες οχι αγιο, αλλα την ομοουισια τριαδα, το δωδεκαθεο, τον Βουδα και τον Αλλαχ μαζι σου...

τελευταιο να ειναι φιλε και αφου οπως λες εισαι καλα, να πανε στα ρημαδια ολα τα αλλα

:wave2:

DrIoannis
09/01/2008, 20:09
Πιστεύω βρήκαμε τον νέο τυχερό του JOKER!

mako
09/01/2008, 20:18
Κανενα τηλεφωνο για καταγγελια στην αστυνομια, γιατι δεν εκανες;;;;:wave2:

TROOPER
09/01/2008, 22:45
ουτε του παπα !!!

:wave2:

arxaios
09/01/2008, 23:02
Για λέγε 6 νούμερα, γρήγορα όμως ...........:wave2: :wave2: :wave2:

dosko
09/01/2008, 23:05
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
εισαι πολυ τυχερος φίλε. Πάλι καλά.

Πάντα όρθιος !
:beer: :wave2:

gousgoun_69
09/01/2008, 23:05
Ελπίζω να έμαθες από το λάθος σου.


Εκεί που δεν τα περιμένουμε μας έρχεται.Νόμος του Μέρφυ.


Κατά τα άλλα :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
09/01/2008, 23:31
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

καθε μερα ανεβοκατεβαινω τον Κηφισο!

Εχω δει ΤΑ κουλα αλλα κοτρωνα ρε πστ μου??? :eek:

Φιλαρακι, εισαι ΠΟΛΥ τυχερος!

Ειναι ΚΑΘΑΡΑ θεμα τυχης να μη πεσεις με κατι τετοιο!

Απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να προλαβεις να σηκωσεις τη μοτο με τοσα χλμ σε τετοια αποσταση!

Μλκες, τωρα που το σκεφτομαι...

το μηχανακι τον βοηθησε και η διαδρομη των αναρτησεων, δεν εξηγειται αλλιως! νομιζω τουλαχιστον!

Αν ηταν με κανενα SS....γμ τα! :sick:


ΟΡΘΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΣΟΥ!!!

:wave2:

dodos 900
10/01/2008, 00:26
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Αν ηταν με κανενα SS....γμ τα! :sick:


Και εγώ κατευθείαν αυτό σκέφτηκα.
Σίγουρα όλοι έχουμε σταθεί πολύ τυχεροί πολλές φορές,ευτυχώς και αυτή την φορά έγινε έτσι.
:)

Respect
10/01/2008, 03:42
To joker το κέρδισες!
Από εδώ και πέρα εύχομαι να είσαι πιο τυχερός! :beer:

filipp0s
10/01/2008, 06:54
:hypnotize :dizzy: ευτυχώς ρε φίλε! :wave2:

makis206
10/01/2008, 07:19
Πάλι καλά...:beer:

Ταξιδευτής
10/01/2008, 08:23
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Tι ειπες τωρα.... :eyepop:
Κοτρωνα γμ το κερατο μου πια;;; :mad: Ουγκαντα ρε πστη μου!!! :mad:

Αμα ειχε SS δεν θα ειχε μεινει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ... :eyepop:

Αγιο ειχες φιλαρακι....

Cpt. Haddock
10/01/2008, 08:26
ουφ #2!

:uplate: :uplate: :uplate:

ktmakis
10/01/2008, 09:02
Πίστεψέ το είσαι τυχερός στην ατυχία σου και έβαλες άλλο ένα λιθαράκι στην εμπειρία σου και τον ορθότερο τρόπο οδήγησης στη ζούγλα που ζούμε. Σε λίγο θα κοιτάμε μην μας πεταχτεί και κανας δεινόσαυρος από κανα στενό !!

Κάποτε στην Λ.Αθηνών έφυγε τέτοια κοτρώνα από φορτηγό μπροστά μου και ευτυχώς πήγαινα σιγά και ήμουν στα 5 μέτρα και δεν έσκασε στο κεφάλι μου.

odt
10/01/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$



(Οταν μου ειπε την ταριφα (600+) για ζαντα και 2 λαστιχα του απαντησα "Χαλαλι, αφου μπορω να ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ μονος μου ως το ΑΤΜ και να στα φερω...")



Άνετα θα πλήρωνα 600+? ή 1000? ή όσα θέλεις για να γλίτωνα τα σπασίματα που είχα (και θα έχω για πάντα) όταν τράκαρα το προ-προηγούμενο καλοκαίρι....

Πάντα όρθιος :beer:

KaTaNaS
10/01/2008, 10:44
ορθιος παντα φιλε


συγχαρητηρα για την αμεση αντιδραση!



:wave2:

mats8282
10/01/2008, 10:47
Πω πω ρε φιλε.....

Τι ειπες τωρα.....

Πλακα πλακα λογω on-off μηπως ηταν καλυτερα που το περασες με 140 και οχι με 90?Βεβαια θα μπορουσες να πεσεις λογω ζαντας αλλα η ταχυτητα που περασες απο πανω απο την πετρα ισως 1/1000 να λειτουργησε υπερ σου.


:hypnotize

Trickster
10/01/2008, 14:25
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

απίστευτο, δευτέρα και τρίτη ανέβαινα και γω σπασμένος...

SPORAKIAS
10/01/2008, 15:06
φιλαρακι ακριβως το ιδιο επαθα στην στροφη απο ποσειδωνος που πιανεις την αρχη του κιφισσου....
εγω ημουνα με το παπι βεβαια αλλα καμια 80αρα την ειχα....
πως δεν επεσα ουτε εγω ξερω...:sick:
η πετρα οπως την περιγραφεις....η ζαντα οκταρι....η καρδια μου στην κουλουρη....

αφου ειμαστε καλα...:beer:

devil's animal
10/01/2008, 19:07
πω ρπμ τι ειπες τωρα?:eek: :eek:

αφου εισαι καλα,να πα'να $!^%$#%^^$ το μηχανακι και η ζαντα και τα λαστιχα και,και,και


αντεδρασες καλα και ησουν και πολυ τυχερος!
:beer: :beer: :beer: :beer:

ποτε ξανα!

nakedorange
10/01/2008, 19:12
μπραβο σου για την ψυχραιμια που εδειξες...και ποτε ξανα ευχομαι.!



:wave2:

K0K0$
10/01/2008, 19:57
Να ειστε καλα ολοι παιδια, και παντα ολοι μας ορθιοι.

Οπως πολλοι ειπατε το παθημα εγινε μαθημα, και ελπιζω οχι μονο για εμενα.

Το κοστος της επισκευης δε με αγγιζει...
δεν ειμαι αχαριστος...
μου φτανει που εφυγα απο εκει με την οδικη και οχι με το ΕΚΑΒ...
μου φτανει που γυρισα σπιτι μου και ανεβηκα τα σκαλια με τα ποδια μου...
μου φτανει που εγραψα το παραπανω μηνυμα με τα χερια μου...
μου φτανει που υπολογισα τα παντα με το μυαλο μου...
μου φτανει που ειμαι καλα!

Καταγγελια δεν εκανα γιατι δεν ειχα καποιον συγκεκριμενο να καταγγειλω, ειδοποιησα ομως για την πετρα...

(Τελικα την πηρα πισω σημερα. Εκτος απο αλλαγη μπροστινης ζαντας και 2 ελαστικων, εχει στραβωσει ελαχιστα και η πισω, και ακομη χειροτερα πρεπει να εχει στραβωσει και το τιμονι -τραβαει αριστερα. Αλλα δε βαριεσαι, καλυτερα να παλευεις με σιδερα της μηχανης παρα με "σιδερα" στο σωμα σου...)

orangefactor
10/01/2008, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Ελπίζω να έμαθες από το λάθος σου.


Εκεί που δεν τα περιμένουμε μας έρχεται.Νόμος του Μέρφυ.


Κατά τα άλλα :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ayth prepei na einai h prwth fora pou den apantas se kati mono me emotions:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

tespa filaraki eisai poly tyxeros,panta orthios.an k den pisteyw na sou katsei kati xeirotero apo ayto

geomanous
11/01/2008, 11:07
Τυχερος ησουν φιλε... Απορω πως συνεχισε να πηγαινει ευθεια το οχημα με τετοια κατραπακα...

Παντως εγω αρχισα να ερχομαι με λεωφορειο και τρενο στη δουλεια... Εχω ακουσει διαφορα τον τελευταιο καιρο και πιστευω οτι οσο μπορει κανεις να αποφυγει την κινηση στους δρομους της μπανανιας αλλα και τους πολιτες αυτης (οδηγους, σωφερινες, πεζους, κτλ...) τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να τον μαζευουν με τα κουταλακια...

(ασε που δεν βρισκω και τοσο ευκολα "νομιμο" parking στην 3η σεπτεμβριου)

Aggelos_SV
11/01/2008, 15:54
...

άφωνος

...


Απ'ότι φαίνεται οι επαγγελματίες οδηγοί είναι υπερβολικά υπεύθυνοι για το φορτίο τους:sad:

Την έχω γλιτώσει κι εγώ από κοτρώνα στην Μαραθώνος, πέρασα ξυστά της ενώ ήμουν με ...χ.α.ω και πλαγιασμένος.

Είσαι πολύ πολύ πολύ μα πολύ ....φαρδος:)

Ποτέ ξανά τέτοια στραβή και πάντα τέτοια κωλοφαρδία.:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
12/01/2008, 09:40
@ K0K0$ : Να είσαι πάντα καλά και πάντα όρθιος.

Παλαιότερα είχα την άποψη ότι οι καλύτερες μηχανές για την χώρα μας ήταν αυτές που μπορούσαν να κινηθούν τόσο στην άσφαλτο όσο και εκτός αυτής. Ήμουν αρκετά νέος και πήγαινα για ψαροντούφεκο ή τύχαινε με φίλους να ψάχνουμε για ωραίες καθαρές παραλίες εκεί που δεν πάει ο τουρισμός και τα σκουπίδια.

Με τα χρόνια είδα να βελτιώνονται οι δρόμοι και ο πολιτισμός "του τσιμέντου και της ασφάλτου" να εξαπλώνεται παντού. Σιγά σιγά από τους δρόμους εξαφανίζονταν τα βουνήσια και αυξάνονταν τα ασφάλτινα μηχανάκια ή τουλάχιστον αυτό έπεφτε στην αντίληψη μου στις περιοχές που σύχναζα. Άλλαξα σχετικά τελευταία άποψη, πιστεύοντας ότι πλέον στην Ελλάδα μία ασφάλτινη μηχανή μπορεί να σε πάει σχεδόν παντού, ακόμη και στις μαγικές παραλίες που θυμάμαι από παιδί.

Μετά όμως το τέλος των ΟΑ2004 και την υποβάθμιση του οδοστρώματος σε αρκετούς κεντρικούς δρόμους στο λεκανοπέδιο, άρχισαν ξανά να εμφανίζονται τάφροι και λακούβες. :sick: Θυμάμαι σε αρκετά νησιά που έχω πάει τα τελευταία χρόνια ότι υπάρχουν πολύ επικίνδυνα οδοστρώματα. Φαντάζομαι τα ίδια θα γίνονται και στην ηπειρωτική Ελλάδα. Τις προάλες πέρναγα ένα δρόμο στο λεκανοπέδιο που είχα να περάσω 1-2 μήνες και ευτυχώς πήγαινα με πολύ μικρή ταχύτητα. Υπήρχε μία τάφρος :eyepop: και την απέφυγα τελευταία στιγμή. :uplate:

Γι' αυτό επανήλθα στο παλιό μου δίλημα για την μελλοντική μηχανή που ενδεχομένως να πάρω: "on-off ή ασφάλτινο ; " Λόγω αυτών που βλέπουμε και ακούμε κάθε μέρα στην Ελλάδα, πιστεύω ότι αρκετοί θα έχουν το ίδιο δίλημα.

el_mojito
03/03/2008, 04:28
φιλαράκο πάλι καλά που δεν έπαθες τίποτα.Αυτό το σημείο το διασχίζω καθημερινά.
Το όριο των 80 χλμ΄/ώρα που έχει ο Κηφισσός (και που όλοι γράφουν στα παπάρια τους...στην προκειμένη περίπτωση και συ) ίσως σου έδινε περιθώρια να αντιδράσεις και να αποφύγεις την κολόπετρα...

:beer:

Draculas-GR
03/03/2008, 09:50
λάθος πιστεύω που δεν ειδοποίησες κάποιον για την κοτρώνα. (αν και μάλλον την μάζεψες μόνος σου..)

λάθος μου και εμένα που δεν ειδοποίησα κάποιον για την πατημένη αλεπού, που πέρασα απο πάνω της πριν την Ζαχάρω πηγαίνοντας για Πάτρα, πήγαινα μάλλον κοντά στα 100 όταν ακριβώς όπως και εσυ, κάτω απο το μπροστινό αυτοκίνητο βλέπω μια παχιά-παχια νεκρή αλεπού, φρέναρα όσο πρόλαβα, άφησα τα φρένα 2 μέτρα πριν την φτάσω, και νόμιζα οτι ανεβαίνω πεζοδρόμιο.
Απο τότε λοιπόν αποφάσισα οτι δεν εχει καμμία σημασία η διπλή διαχωριστική, αν μπορώ να περάσω τον μπροστινό, θα τον περάσω, μόνο και μόνο για να βλέπω τουλάχιστον 100 μέτρα μακριά και να ξέρω τι θα μου έρχεται..

αυτό που με πείραξε (μεταξύ άλλων), ήταν οτι ενω το αυτοκίνητο την είχε δει πολύ πριν απο εμένα, ούτε έκοψε ταχύτητα, ούτε μου άναψε αλάρμ, με έγραψε στα @@ του...

εύχομαι πάντα τέτοια (να πληρώνουμε 600?, αντί για τίποτα άλλα..)
:beer: :beer: :beer:

Tropeas
03/03/2008, 22:01
Μην σκεφτεσαι καθόλου την ατυχία σου!
ξέψου την τύχη σου, και εκτίμησε την αξία της ζωής σου...
...δεν στο λέω για να στο πω, ούτε επειδή "ακούγεται" όμορφο και ποιητικό...
στο λέω γιατί αν το συνηδειτοποιήσεις απο δω και στο εξής θα απολαμβάνεις περισσότερο τα απλά πραγματα της ζωής και θα έχεις τον νου σου περισσότερο...
Πάντα υγιής και όρθιος!:beer: :wave2:

DimChios
11/03/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Draculas-GR
....
αυτό που με πείραξε (μεταξύ άλλων), ήταν οτι ενω το αυτοκίνητο την είχε δει πολύ πριν απο εμένα, ούτε έκοψε ταχύτητα, ούτε μου άναψε αλάρμ, με έγραψε στα @@ του...



Κατι ειπες τωρα φιλαρακι!

Αυτα δεν γινονται ουτε στα ονειρα μας!

ΜΟΝΟ αν ήταν καποιος απο μας οδηγος στο αμαξι ΙΣΩΣ να εκανε κατι τετοιο!

Δε φτανει τοσο μακρυα η σκεψη τους οσων αφορα εμας!

Εδω δεν ξερεις αν σε ειχε παρει γραμμη οτι εισαι πίσω του!

:winka:

:wave2: