PDA

View Full Version : Ασφαλειες κ λεφτα?



pipis
10/01/2008, 08:47
Καλημέρα σε όλους!

Να κάνω μια ερώτηση?
Εχθες τράκαραν εναν φιλο μου με ενα 636 του '03 το μπλε. Το καλο ειναι οτι δεν επαθε τιποτα, κράνος γάντια κ μπουφάν, εκαναν την δουλειά τους! Στο θεμα τωρα.. Γδάρθηκαν όλα τα fairing, και η REMUS(ολόσωμη). Δεν γδάρθηκε ούτε το παραμικρο μεταλλικο κομματι εκτος απο μανετα. Η Αξια τους τωρα μπορει να ξεπερνανε τα 4500 με εργασια. Υπαρχει περιπτωση να μην την φτιαξουν και να του δωσουν αποζημιωση επειδη πλησιαζει την αντεικιμενικη αξια της μοτο η οχι? Πραγματικα αξιζει να την φτιαξει γιατι ολα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση εκτος απο τα πλαστικα. πολυ προσεγμένο μηχανακι... Για πειτε και εσεις που ξερετε κατι παραπανω...

Ευχαριστώ!

ΜΟΖΑΡΤ
10/01/2008, 09:03
πρωτη φορα ακουσα για γδαρμενο κουστουμι να κανει 4500 ευρω :rotflmao: :rotflmao:
το μηχανακι οπως τα λες με 500 ευρω ειναι ετοιμο:wave2:

nelson
10/01/2008, 09:52
καλή δύναμη ατο φιλαράκι σου και καλά ξεμπερδέματα,

απ'οτι θυμάμαι απο παλαιότερο περιστατικό δικαιούται βεβαίως την αντικατάσταση όλων των εξαρτημάτων που πλήγησαν, όμως χάνει ένα 5% για κάθε έτος παλαιότητας, οπότε σε αυτή την περίπτωση αν τα ανταλλακτικά κοστίζουν καινούρια 4500 ο φίλος σου δικαιούται κάπου στα 3500 αν δε κάνω λάθος...

pipis
10/01/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
πρωτη φορα ακουσα για γδαρμενο κουστουμι να κανει 4500 ευρω :rotflmao: :rotflmao:
το μηχανακι οπως τα λες με 500 ευρω ειναι ετοιμο:wave2:


Εσενα θα σου αρεσε να σου εβαφαν το κουστουμι ενω δεν ειχε παλια ουτε μια γρατζουνια? Κ ακομη Μην ξεχνας ειχε και εξάτμιση ολώσομη. Μηπως να την κοψουν και να της βαλουν μονο τελικο που εχει γδαρθει?

sergiosm
10/01/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
όμως χάνει ένα 5% για κάθε έτος παλαιότητας,


Η παλαιότητα είναι το γνωστό επιχείρημα - καραμέλα των ασφαλιστικών για να γλυτώσουν χρήματα. Αν τους πάει δικαστικά θα πάρει όχι μόνο όσα πλήρωσε, αλλά πολύ περισσότερα. Βέβαια θα αργίσει (μέχρι να τελειώσουν τα δικαστήρια) αλλά θα πάρει περισσότερα.

sergiosm
10/01/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εσενα θα σου αρεσε να σου εβαφαν το κουστουμι ενω δεν ειχε παλια ουτε μια γρατζουνια?

Αν η ζημιά αποκαθίσταται (με την έννοια ότι θα γίνει όπως ήταν όταν το αγόρασε) με βάψιμο, τότε μάλλον δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει καινούργια. Τέσπα, αυτό είναι θέμα ζημιάς...


Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Μην ξεχνας ειχε και εξάτμιση ολώσομη. Μηπως να την κοψουν και να της βαλουν μονο τελικο που εχει γδαρθει?

όχι βέβαια, θα πρέπει να πάρει ολόσωμη
:wave2:

mats8282
10/01/2008, 12:26
Γιατι προτρεχετε να βγαλετε συμπερασμα?Δεν υπαρχει στανταρ φορμουλα στις αποζημιωσεις.

Να παει να το δει στο συνεργειο ο πραγματογνωμονας και μετα ελα να μας πεις τι ειπε και αν συμφωνησανε με τον μηχανικο.Μπορει η διαφορα να ειναι 100Ε μπορει και να συμφωνησει σε αυτα που ζηταει.Χιλια μπορει υπαρχουν στην μεση.

Εαν πλησιαζει στην αξια της μοτο μπορει να παει ολικη.Μετα ειναι αλλες διαδικασιες.

4,500 χιλιαρικα τα πλαστικα πολυ χλωμο το κοβω.Κ7 που επεσε και εσπασε πλαστικα μπροστα και ολη την αριστερη μερια,κλιπ ον,ουρα κτλ και δεν του πηγε πανω απο 2500.

Καλη τυχη :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
10/01/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εσενα θα σου αρεσε να σου εβαφαν το κουστουμι ενω δεν ειχε παλια ουτε μια γρατζουνια? Κ ακομη Μην ξεχνας ειχε και εξάτμιση ολώσομη. Μηπως να την κοψουν και να της βαλουν μονο τελικο που εχει γδαρθει?
οχι αλλα αν περιμενεις με γρατσουνιες στα πλαστικα να παρεις 4500 για μοντελο 03 τοτε μαλλον ονειρευεσαι.
τωρα για την ολοσωμη δεν νομιζω οτι το τελικο ειναι ενα κοματι με τους λαιμους.

ολα οπως σου ειπα ειναι θεμα πραγματογνωμονα.αν παλι πας δικαστικα θα καθαρισεις σε 2 χρονια και αν βγει το ποσο που ζητας που παλι χλωμο το βλεπω.


η αντικειμενικη αξια της μηχανης σου παντως ειναι κατω απο 5000 οποτε φροντισε μαζι με τα πολλα μην χασεις και τα λιγα

DUKASII
10/01/2008, 12:54
πω πω..παιδια βαζω εδω ΜΕ τα παιδια απο τις ΖΗΜΙΕΣ και διαβαζουνε τι γραφετε...και εχουνε κλασει στα γελια.

ΤΕΣΠΑ.


η εξατμιση η ολοσωημη ποιος σου ειπε οτι ειναι πιο ακριβή απο την εργοστασιακή?
4500 χιλ ε για πλαστικα φιλε...δε πα να εχεις μπαρμπα στη κορωνη ..δε θα τα δεις ποτε.
λεφτα απο ασφαλιστικη και με το παραπάνω πως θα παρεις να δω..και απο δικαστηριο ..που σου λεει ο αλλος απο πάνω...
ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΛΕΦΤΑ..ΔΕΣ ΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΤΕ..

sergiosm
10/01/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
λεφτα απο ασφαλιστικη και με το παραπάνω πως θα παρεις να δω..και απο δικαστηριο ..που σου λεει ο αλλος απο πάνω...


Η αναφορά μου (επειδή ψιλιάζομαι ότι το σχόλιο ήταν για μένα) ήταν γενική και όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
Εξάλλου, αφού είσαι στις ζημιές ξέρεις πολύ καλά τις "πουστιές" τόσο των ασφαλιστικών όσο και των δικηγόρων όταν πάμε δικαστικά.
και επίσης ξέρεις πολύ καλά ότι ΟΤΑΝ τελικά (μετά απο όσα χρόνια χρειαστούν για να) λήξει η ιστορία ένα μεγάλο μέρος (και ενίοτε το μεγαλύτερο) από το ποσό της αποζημίωσης είναι τόκοι.

Το αν στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει δίκιο ή όχι είναι άλλο θέμα...
Άλλωστε και εμένα μου φαίνεται από χλωμό έως αδύνατο να παίρνει καινούργιο κουστούμι.
αν δεν δει όμως κανείς τη ζημιά δεν μπορεί να μιλά για αυτή

:wave2:

pipis
10/01/2008, 14:42
Παιδια, οντως τα πλαστικα απο Καβασακι θα πανε γυρω στα 1800 συν την εξατμιση που δεν ξερω ποσο θα κανει. τα 3000 πιστευω οτι θα τα φτασει παντως.. Βλεπωντας και κανοντας...

mats8282
10/01/2008, 15:00
Οταν παει ο πραγματογνωμονας να δει την μηχανη και να μιλησει με το μηχανικο πες μας τι ακρη βγαλανε.

Εαν δεν σου κανει κοπο.

mourgakos
10/01/2008, 15:07
καλα ,μηπως ξεχνατε οτι πρεπει να του αντικαταστησει και το ν εξοπλισμο?

.αν δεν συναντησεις το πραγ.μωνα δεν μπορεις να
ξερεις τιποτα ομως ,αυτος θα σε κψει και αναλογως θα κρινει ποσα θα κοψει.
2 χρονια ειναι +...........
αλλα θα βαλεις για τον εξοπολισμο ,εριπου την αξια των προηγουμενων και θα
υπολογισεις και την παλαιοτητα,και τα νεα τιμολογια ,προεδρο γυναικα επεσα εγω,
που δεν το εκανα ετσι πηρα τα παπαρια μου για κρανος κλπ.
μονο το κινητο εβαλε η κα ιολα που ηταν φρεσκο πριν το τρακαρισμα.

mats8282
10/01/2008, 15:15
Μιλησε για την μοτο ο φιλος οποτε δεν πιασαμε αυτο το κομματι.


Τιμολογια αγορας του εξοπλισμου/ρουχισμου και αποζημιωνεται.Ελπιζω να τα εβαλε στην δηλωση του μην μπλεξει με τυπικοτητες και καχυποπτους.

tai
10/01/2008, 16:19
σε πρόσφατο γεγονός
Στο τιμολόγιο έβαλα, μούτρο, πλαϊνό φέριγκ, αυτοκόλλητα, τελικό, καθρέφτη, ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, και μου τα πλήρωσαν ΟΛΑ, μαζί με το κράνος, το μπουφάν, τα γάντια, ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΌ
θα πρέπει να έχεις μαζί σου το κράνος το μπουφάν τα γάντια της μπότες και ότι άλλο έπαθε απο το τρακάρισμα, (οποιαδήποτε φθορά και αν έπαθαν) όταν θα έρθει ο εμπειρογνώμονας ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΉΣΕΙ.
θα τους πάς τα τιμολόγια (προστατευτικό εξοπλισμό, ανταλλακτικά, μάστορα, βαφέα.)
θα προσπαθήσουν να σου κόψουν με την δικαιολογία της παλαιότητας ακόμα και απο το κράνος.
πέξτο σκληρός του στιλ θα πάμε δικαστικά, και οτι τους πάρεις.
ΠΙΘΑΝΏΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΡΑΤΉΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΌ ΕΞΟΠΛΙΣΜΌ.
εμένα μου κράτησαν το μπουφάν.(ρετάλι ηταν)

:wave2:

Xrider
10/01/2008, 17:50
Ρε παιδες ποσο εχει το 636 μτχρσμν του -03?
Εχει πανω απο 4500€?
ειληκρινα δεν ξερω :rolleyes:
Αν ειναι καπου εκει στα λεφτα...δυσκολα θα παρει ο τυπος τοσα μονο για τα πλαστικα.
Φιλο κολλητο πριν 1/2 χρονια με CBR τον εμβολισε πανω σε στροφη Vespa και του εκανε σμπαραλια το CBR με την εννοια οτι του πηγε ολικη..πηρα καποια λεφτα αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα μπορουσε με αυτα τα λεφτα να παρει ενα αλλο.
Ετσι τσονταρε και πηρε ενα καινουργιο

pipis
01/02/2008, 11:54
Λοιπόν επειδή το ζητήσατε σας λέω!

Η ζημιά μαζί με εργασία έφτασε αισίως τα 3000. Ολα τα πλαστικά, μανετα, ζελατινα, ελεγχο τα μπροστινά (τελικά δεν είχαν τίποτα). Η δήλωση έγινε φιλική μεταξύ των 2 και έτσι θα πληρωθεί από την δική του ασφάλεια πρώτα και μετά θα τα πάρει η ασφάλεια του από την άλλη. (Τα βρίσκουν οι εταιρίες μεταξύ τους.
Τωρα, στην προκειμένη περίπτωση ο πραγματογνώμονας που πήγε για τον ελέγχο ήταν μονό από την εταιρία του φίλου μου, ο οποίος παρεμπιπτόντως τα πέρασε όλα σε αντικατάσταση χωρίς δυσκολίες. Μας είπε ο μάστορας ότι δεν έχει σχέση που ήταν της δικής μας εταιρίας, αλλά είναι στον άνθρωπο που θα πετύχεις. Σήμερα πήγε ο φιλος μου ολα τα τιμολογια απο το συνεργείο καθώς και μια βεβαιωση αγορας του κρανους στην δικη του ασφαλιστικη και του ειπαν οτι σε 8 ημερες (δεν διευκρινησαν εργασιμες ή οχι) θα των τηλ. για να παει να παρει την επιταγή. Δεν ειπαν κατι οτι θα του κοψουν κατι απο το ποσο. Αυτα μεχρι εδω. Μολις τα παρει τα λεφτα θα ξανα ενημερωσω για να ξερουμε ολοι!


Γεια σας!!

McTalas
01/02/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Καλημέρα σε όλους!

Να κάνω μια ερώτηση?
Εχθες τράκαραν εναν φιλο μου με ενα 636 του '03 το μπλε. Το καλο ειναι οτι δεν επαθε τιποτα, κράνος γάντια κ μπουφάν, εκαναν την δουλειά τους! Στο θεμα τωρα.. Γδάρθηκαν όλα τα fairing, και η REMUS(ολόσωμη). Δεν γδάρθηκε ούτε το παραμικρο μεταλλικο κομματι εκτος απο μανετα. Η Αξια τους τωρα μπορει να ξεπερνανε τα 4500 με εργασια. Υπαρχει περιπτωση να μην την φτιαξουν και να του δωσουν αποζημιωση επειδη πλησιαζει την αντεικιμενικη αξια της μοτο η οχι? Πραγματικα αξιζει να την φτιαξει γιατι ολα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση εκτος απο τα πλαστικα. πολυ προσεγμένο μηχανακι... Για πειτε και εσεις που ξερετε κατι παραπανω...

Ευχαριστώ!

Φιλέ μου καλημέρα!!

Επειδή μόλις τώρα ξεμπερδεύω με μια παρόμοια ιστορία θα σου πω δυο λόγια από προσωπική εμπειρία.
Καταρχάς έχει γίνει δήλωση στην ασφαλιστική? Έγινε φιλική δήλωση? Εφόσον δεν φταίει και αποδειχτεί η ασφαλιστική θα τον αποζημιώσει πλήρως μέχρι τα λεφτά που την έχει ασφαλίσει.
το δικό μου είχε:
1. δεξί φέρινγκ
2. δεξια καρίνα
3. δεξι αντίβαρο
4. μανετα φρενου
5. μουτρο
6. μανέτα συμπλέκτη
7. αριστερο αντιβαρο
8. ουρα
9. αριστερο μαρσπιε
10. ψυγειο
11. και αριστερο μανιταρι.
Οτιδήποτε πάνω στο μηχανάκι είχε έστω και μια γρατζουνιά αλλάχτηκε ! η καρίνα και η ουρά έχουν δυο μικρά σημαδάκια και παρόλα αυτά αλλαχτήκαν!!
Τώρα όσον αφόρα το θέμα παλαιότητας των ανταλλακτικών υπάρχει στην ασφάλεια ένας Όρος που λέγεται παλαιότητα ανταλλακτικών αν το εχει συμπεριλαβει ο φίλος σου είναι μια χαρα αν όχι δεν ξερω τι γινεται.
ολα αυτά μαζι με τα εργατικα πηγαν 3.192,90€ και μου τα εδωσαν ολα! φυσικά μετα απο 2,5 μηνες!!

SnakeMJK
06/11/2008, 14:39
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα τα γράφω εδώ.

Πρόσφατα με έριξε ένας (είχε και εγκατάλειψη ατυχήματος το θέμα, θα την αναλύσω άλλη φορά την ιστορία) και έχω κάποιες γρατζουνιές στο μηχανάκι. Η ερώτηση μου είναι αν αληθεύει ότι καλύπτονται στην ασφάλεια μπουφάν και κράνος...;

mats8282
06/11/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Πρόσφατα με έριξε ένας (είχε και εγκατάλειψη ατυχήματος το θέμα, θα την αναλύσω άλλη φορά την ιστορία) και έχω κάποιες γρατζουνιές στο μηχανάκι. Η ερώτηση μου είναι αν αληθεύει ότι καλύπτονται στην ασφάλεια μπουφάν και κράνος...;

Οτιδηποτε εχει παθει ζημια...Κρανος,μπουφαν,παντελονι,παπουτσια,γαντια,ρολο ι,κινητο,λαπτοπ στην βαλιτσα/bagster κτλ κτλ