PDA

View Full Version : Περί ζιγκλέρ και μπουκώματα ο λόγος...



chaly honda
10/01/2008, 19:20
Θυμάστε το πρόβλημα που έλεγα κάποτε ότι είχα με το sx και δεν ανέβαζε στροφές???
Αν όχι δεν πειράζει πάντως το έλυσα βγάζοντας ένα κόφτη απο την εξάτμα...
Τώρα έχω άλλο πρόβλημα...
Το ζιγκλέρ που φοράω απο 78 το άλλαξα σε 85... Δυο παιδιά που έχουν και αυτά το ίδιο μηχανάκι λένε ότι φοράνε 105.. Το θέμα είναι ότι το δικό μου μπουκώνει περισσότερο με το 85 παρα με το 78..
Το 105 το δίνει ή απρίλια σε κιτ αναβάθμισης και καλά... Αν εγώ βάλω 105 ζιγκλέρ που το θεωρώ πολύ μεγάλο υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το μπούκωμα?? Τώρα μου μπουκώνει όταν πατάω τέρμα το γκάζι.. Άμα πηγαίνω με μισό γκάζι δεν υπάρχει πρόβλημα...
Έχω κλείσει τέρμα το αέρα βιδώνοντας τέρμα την βίδα του και άμα τον ανοίξω λίγο μπουκώνει ακόμα και σε ρελαντί!!! Πρέπει να περιορίσω τον αέρα κάπως ή να αλλάξω ζιγκλέρ και να βάλω 105?? ή μήπως και τα δύο να κάνω??

dirtbird
10/01/2008, 22:32
Χριστός κι απόστολΟΙ:hypnotize :hypnotize

OldMan
11/01/2008, 11:58
Νίψον ανομήματα .... :sad:


(ζιγκλέρ, ρελαντί, αέρας, μπούκωμα, μίγμα .... ) :look:

Χωμάτινος
11/01/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Χριστός κι απόστολΟΙ:hypnotize :hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νίψον ανομήματα .... :sad:


(ζιγκλέρ, ρελαντί, αέρας, μπούκωμα, μίγμα .... ) :look:


Γιατί δεν απαντάτε του ανθρώπου ρε καθίκια;







:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Stergios69
11/01/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νίψον ανομήματα .... :sad:


(ζιγκλέρ, ρελαντί, αέρας, μπούκωμα, μίγμα .... ) :look:
Τώρα ρε φιλαράκι, με τι θαρρος να βγω να ρωτήσω για ένα τσαφ-τσουφ που κάνει το mikuni;
Ε; Όχι πες μου... :rotflmao:

stefanos
11/01/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Θυμάστε το πρόβλημα που έλεγα κάποτε ότι είχα με το sx και δεν ανέβαζε στροφές???
Αν όχι δεν πειράζει πάντως το έλυσα βγάζοντας ένα κόφτη απο την εξάτμα...
Τώρα έχω άλλο πρόβλημα...


Το ζιγκλέρ που φοράω απο 78 το άλλαξα σε 85... Δυο παιδιά που έχουν και αυτά το ίδιο μηχανάκι λένε ότι φοράνε 105.. Το θέμα είναι ότι το δικό μου μπουκώνει περισσότερο με το 85 παρα με το 78.
-Πολύ φυσικό

Το 105 το δίνει ή απρίλια σε κιτ αναβάθμισης και καλά... Αν εγώ βάλω 105 ζιγκλέρ που το θεωρώ πολύ μεγάλο υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το μπούκωμα??
-Ουτε μια στο δισεκατομμύριο

Τώρα μου μπουκώνει όταν πατάω τέρμα το γκάζι..
-Πολύ φυσικό

Άμα πηγαίνω με μισό γκάζι δεν υπάρχει πρόβλημα...
-Πολύ φυσικό, για να μπουκώσει και εκεί πρέπει να βάλεις άλλη βελόνα η να σηκώσεις την υπάρχουσα τέρμα πάνω

Έχω κλείσει τέρμα το αέρα βιδώνοντας τέρμα την βίδα του και άμα τον ανοίξω λίγο μπουκώνει ακόμα και σε ρελαντί!!! Πρέπει να περιορίσω τον αέρα κάπως ή να αλλάξω ζιγκλέρ και να βάλω 105?? ή μήπως και τα δύο να κάνω??

-Τίποτα απο τα παραπάνω
Και πέρα απο την πλάκα καλύτερα να πάρεις ολο το κιτ που δίνει η απριλια και να το βάλεις πάνω πρίν το χαλάσεις εντελώς το μηχανάκι.

chaly honda
11/01/2008, 18:05
μα το κιτ που δίνει η απρίλια περιλαμβάνει απλά ένα ζιγκλέρ και ένα μπουζί... Παίζει να φταίει το μπουζί?? Υπάρχει περίπτωση η αρίθμηση στα ζιγκλέρ της απρίλια να είναι διαφορετική απο ένα ζιγκλέρ ίδιο άλλης μάρκας αφτερμαρκετ?
Εγω πάντως να δώσω 70 ευρώ για γρανάζια ζιγκλέρ βελόνα και μπουζί που έχει το κίτ δεν τρελάθηκα... Παίζει να έιναι διαφορετική η βελόνα στο κιτ και έτσι να μην μπουκώνει φορόντας 105 ζιγκλέρ??