PDA

View Full Version : Να ανησυχώ κι εγώ?



Aggelos_SV
10/01/2008, 20:41
Τις προάλλες ήθελα να τσεκάρω πόσο μπορεί να αποφορτιστεί το πηρούνι ( για να μετρήσω κάτι αποστάσεις για κάτι παλιοσωληνάκια υψηλής).Οπότε με στριμμένο το τιμόνο τέρμα δεξιά και πατημένη τη μανέτα του φρένου έσπρωξα το μηχανάκι προς τα πίσω για να ''σηκωθούν'' τα ελατήρια του πηρουνιού.
Τότε άκουσα ένα τσικ σαν κάτι να κουμπώνει/κλειδώνει.Ωπ,λέω τι μαλακία έκανα?
Νόμιζα ότι κάτι έσπασα:confused: ( σιγά ρε Καρπόζηλε!!:lol: :lol: )

Από τότε το τιμόνι όποτε το στρίβω από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά κάνει αυτό το τσικ σε κάποια σημεία:sad:
Τι σκατά είναι?
Πέρασε απ'το μυαλό μου ότι κάτι δεν πάει καλά με τα/το ρουλεμάν του τιμονιού.Αλλά να πάθουν κάτι από ένα σπρώξιμο του τιμονιού???:confused:

Πήγα σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI και μου πε ότι μάλλον τα ρουλεμάν είναι ( 36 € το ένα).
Αν είναι τα ρουλεμάν δεν θα πρεπε αυτό το τσικ και γενικά ο θόρυβος να ακούγεται σε όλη την διαρκεια της περιστροφής του τιμονιού?Και τόσο εύκολα την ακούνε?Από ένα ζμπρώξιμο:confused: :confused:

Τα έχει αλλάξει κανείς και ξέρει συμπτώματα φθοράς τους?
Έχω 41 χιλ χλμ by the way.

Aggelos_SV
10/01/2008, 23:54
...να ανησυχώ , να ανησυχώ:sad:

EVI
10/01/2008, 23:57
an kai se asxeto mhxanaki (suzuki omos) eixa provlhma sta royleman kai pano kai kato kai h aisthhsh poy moy edine htan ena koskinisma toy timonioy san na mhn eixe piesh to lastixo den akoyga tpt alla poy na akoyseis me elefthero teliko :eyepop: ospoy mia mera kleidose to timoni en kinhsh (eftyxos me ligotera apo 20 xao ligo PRIN pathso frena se ena steno) kai epesa :sad:

royleman


koitakse to exoyn mia fhmh ta suzuki exo akoysei (toylaxiston oxi ola alla arketa montela)

:wave2: :beer:

el_hymador
11/01/2008, 00:01
να πω μια μ@λ@κι@;

δεν ξερω αν στεκει στην περιπτωση σου μιας και τσικ απο τσικ εχει μεγαλη διαφορα, αλλα φιλος με Varadero (μην κολας στο μηχανακι, αλλου θα καταληξω) ειχε παρομοιο προβλημα...

σε ελιγμους με τερμα το τιμονι δεξια η αριστερα ακουγε και αυτος τσικ....

το πηγε το μηχανακι σε μηχανικους, σε αεροναυπηγους, σε χαρτοριχτρες...τιποτα!

ολα δουλευαν στην ενετελεια αλλα τσικ συνεχιζε να κανει..

τελικα το τσικ προκαλουνταν απο την ελαφρα μετατοπιση των σωληνωσεων των φρενων στα κλιπ στερεωσης τους...

για ψαξτο μπας και απο το ζορι ακουγετοι κανα κλιπ...

:wave2:

Aggelos_SV
11/01/2008, 00:05
Το θέμα είναι ότι δεν έχει αλλάξει καθόλου η αίσθηση στο τιμόνι.

Απλά κάνει τσικ τσικ, όπως η καστάνια .Πότε το κάνει, πότε όχι.

Και από ένα ζμπρώξιμο να την ακούσουν ( ακούσει , μάλλον μόνο το πάνω είναι, βραδυάτικα έλυνα κοντέρια και μανέτες για να δω μπας και είναι από τπτ άλλο) τόσο εύκολα?????

Aggelos_SV
11/01/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
να πω μια μ@λ@κι@;

δεν ξερω αν στεκει στην περιπτωση σου μιας και τσικ απο τσικ εχει μεγαλη διαφορα, αλλα φιλος με Varadero (μην κολας στο μηχανακι, αλλου θα καταληξω) ειχε παρομοιο προβλημα...

σε ελιγμους με τερμα το τιμονι δεξια η αριστερα ακουγε και αυτος τσικ....

το πηγε το μηχανακι σε μηχανικους, σε αεροναυπηγους, σε χαρτοριχτρες...τιποτα!

ολα δουλευαν στην ενετελεια αλλα τσικ συνεχιζε να κανει..

τελικα το τσικ προκαλουνταν απο την ελαφρα μετατοπιση των σωληνωσεων των φρενων στα κλιπ στερεωσης τους...

για ψαξτο μπας και απο το ζορι ακουγετοι κανα κλιπ...

:wave2:

Το είχα σκεφτεί.Γι'αυτό και τα έλυσα όλα όπως λέω από πάνω:D

Σκατά , κάτω από την πάνω τιμονόπλακα ακούγεται.:sad:

dirtbird
11/01/2008, 00:09
41000 χλμ πάντως (τόσα δεν γράφεις - δεν το ξαναδιάβασα) ΔΕΝ είναι λίγα...:confused:

gousgoun_69
11/01/2008, 06:26
Μήπως αν γρασάρεις τα ρουλεμάν του τιμονιού (λογικά μπίλιες είναι) να σταματήσει ο θόρυβος ?



Τα χιλιόμετρα μάλλον λίγα είναι για να θέλει ρουλεμάν.Μπορεί να έχασε το γράσσο που έχει από τη μαμά ίσως λόγω πλυσιμάτων με πίεση.


Κοίταξε κι αυτή τη παράμετρο :wave2:


Τελικά ρε παιδί μου αυτά τα SUZUKI όλο περίεργα προβλήματα είναι σαν τα Windows ένα πράμα.:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


No offence :wave2:

EVI
11/01/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
41000 χλμ πάντως (τόσα δεν γράφεις - δεν το ξαναδιάβασα) ΔΕΝ είναι λίγα...:confused:

+750 στο παλιο μου μηχανακι (σουζουκι) στα 32χλδς το επαθα

Aggelos_SV
14/01/2008, 19:51
Όπως ήρθε ξαφνικά έφυγε και ξαφνικά το τσικ τσικ:confused: :uplate: :confused: :uplate:

Έστριβα και ξανάστριβα το τιμόνι σήμερα ...τίποτα δεν άκουσα...:confused:

ΔΕΝ πιστεύω να ξεπλύθηκε με την πρωινή βρόχα:lol: :lol: αλλά σταμάτησε.
Έχω το νου μου πάντως και τα ρουλεμάνια μάλλον θα αλλαχτούν εν καιρώ.

notakos600
14/01/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Όπως ήρθε ξαφνικά έφυγε και ξαφνικά το τσικ τσικ:confused: :uplate: :confused: :uplate:

Έστριβα και ξανάστριβα το τιμόνι σήμερα ...τίποτα δεν άκουσα...:confused:

ΔΕΝ πιστεύω να ξεπλύθηκε με την πρωινή βρόχα:lol: :lol: αλλά σταμάτησε.
Έχω το νου μου πάντως και τα ρουλεμάνια μάλλον θα αλλαχτούν εν καιρώ.


Για καλό και για κακό μη κάνεις πάγκο στο γυμναστήριο για καμιά δεκαπενταριά μέρες μη ξηλώσεις κανένα τιμόνι την επόμενη φορά :lol: :lol: :lol: :lol:

jpsplus
15/01/2008, 00:26
τι τακακια χρησιμοποιεις μπροστα? ειναι τα γνησια η ειναι φιρμας?
απο τοτε που εβαλα ferrodo μπροστα ακουω ενα τριξιμο , οποτε αλλαζει φορα περιστροφης ο τροχος φρεναρισμενος.
δηλαδη φρεναρω μπροστα τιποτα. κανω πισω φρεναρω τσικ. κανω μπροστα φρεναρω τσικ.
κανω προστα παλι φρεναρω τιποτα.
υπαρχει ενα λαμαρινακι αναμεσα στα τακακια και στο εμβολο στα μαμα που δεν υπαρχει στα "φιρμα". μαλλον πλεει το τακακι λιγο παραπανω απο το "κανονικο" μεσα στη θηκη της δαγκανας.
αυτο ειναι το ενα σεναριο. το αλλο ειναι να προερχεται απο τα "μποσικα" που εχουν οι δισκοι αναμεσα στο εξωτερικο μερος τους και στο μεσα μερος (πλευστοι δισκοι) στα σημεια που ενωνονται με τα βαρελακια.
τσεκαρε και μου λες. (πχ κανει τον θορυβο που περιγραφεις οταν ο μπροστινος τροχος ειναι στον αερα? )

gcrook
15/01/2008, 00:38
Αμα σε παρηγορει καθολου ρε Αγγελε εγω στα 77.000 χλμ αλλαξα ρουλεμαν πισω τροχου επειδη ηταν λιγουλακι "τσιμπημενο" .
Τι τα καβαλαμε αυτα τα μπουρδελα δεν εχω καταλαβει ακομα....:sad:






:rotflmao: :bigcry:

Aggelos_SV
15/01/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
τι τακακια χρησιμοποιεις μπροστα? ειναι τα γνησια η ειναι φιρμας?
απο τοτε που εβαλα ferrodo μπροστα ακουω ενα τριξιμο , οποτε αλλαζει φορα περιστροφης ο τροχος φρεναρισμενος.
δηλαδη φρεναρω μπροστα τιποτα. κανω πισω φρεναρω τσικ. κανω μπροστα φρεναρω τσικ.
κανω προστα παλι φρεναρω τιποτα.
υπαρχει ενα λαμαρινακι αναμεσα στα τακακια και στο εμβολο στα μαμα που δεν υπαρχει στα "φιρμα". μαλλον πλεει το τακακι λιγο παραπανω απο το "κανονικο" μεσα στη θηκη της δαγκανας.
αυτο ειναι το ενα σεναριο. το αλλο ειναι να προερχεται απο τα "μποσικα" που εχουν οι δισκοι αναμεσα στο εξωτερικο μερος τους και στο μεσα μερος (πλευστοι δισκοι) στα σημεια που ενωνονται με τα βαρελακια.
τσεκαρε και μου λες. (πχ κανει τον θορυβο που περιγραφεις οταν ο μπροστινος τροχος ειναι στον αερα? )


Tακάκια καινούρια φόρεσα τέλη Νοέμβρη (Carbone Lorainne A3)
To ''τσικ'' δεν εμφανίστηκε με το που μπήκαν τα C.L.

To δεύτερο σενάριο που λες μου το ανέφερε ως πιθανό και ο συνεργειατζής.Αλλά το τσικ ακούγεται από την περιοχή της τιμονόπλακας, όχι από χαμηλά(έστησα αυτί:D )
Δυστυχώς τον μπροστινό τροχό δεν μπορω να τον σηκώσω και να στίψω το τιμόνι ταυτόχρονα μόνος μου.:rolleyes:

Για πες πάντως περισσότερα για το΄2ο σενάριο , είναι αρκετά ενδιαφέρον.

@notakos600 :lol: :lol: :lol:
@gcrook μπουρδέλο είναι το δικό σου ρε αμα λάχει να 'ουμ :lol:

Tropeas
15/01/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Tακάκια καινούρια φόρεσα τέλη Νοέμβρη (Carbone Lorainne A3)

βρεεεε και δεν πήρες τα δικά μου???? χαχαχα...
έχω ένα σελάκι που κάθεται...και τα επόμενά σου τακάκια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bawl: :beer: :wave2:

gcrook
15/01/2008, 22:34
Αγγελε τα πισω σου σωληνακια δεν μου κανουν,και τα μπροστα ειναι 2-3 εκ πιο μεγαλα σε μηκος.
Προφανως ειναι για ψεκαστο φερινγκατο,η ειναι για αλλο μηχανακι δεν εχω καταλαβει ακομα....
Τα μπροστινα παντως ειπα στον μαστορα να τα βαλει αφου σιγουρευτει οτι στην συμπιεση του μπροστινου δεν θα δημιουργουν κανενα προβλημα και θα ξερουμε αυριο.
Τα πισω θα τα κρατησω και θα τα βαλω αγγελια τσαμπε εκτος και αν σου κανει εσενα.(εννοειται οτι θα σε πλερωκω κανονικα πορδουλινι μου) ....
Αντε παλι την σκαπουλαρες τσογλανε....:D

GIXXERAKIAS
15/01/2008, 23:20
Ρε Αγγελε να ρωτηξω κατι?Μπορει να πω και λαλακια βεβαια...:blush: :D

Επειδη και μενα ακουγεται αυτο που λες και το εψαξα στην GSXR μου μηπως εχεις και το SV απο την μανα του σκαμπιλιζατερ???:confused:

Εμενα παντως απο εκει ακουγεται το τσικ τσικ που λες.:smokin:

Aggelos_SV
16/01/2008, 16:07
@ Τropeas:Την είδα την αγγελία για τα τακάκια σου 5-6 μέρες αφού τα έβαλα :rolleyes: .Το καλυματάκι πολύ το γουστάρω ( εδώ και καιρό) αλλά έλα που βάζω κι άλλο κωλαράκι εκτός απ'το δικό μου στο SV..Κάποια στιγμή θα στο πάρω πάντως , αν βρεις να το πουλήσεις αλλού βέβαια δώστο , μην κολλάς:wave2:

@Gcrook:Λοιπόν κράτα τα μπροστινά και δώκε μου το πίσω να το βάλω εγώ(όταν ξαναπάρω σωληνάκια) που μου κάνει.2-3 εκατοστά που λες δεν πιστεύω να σου κάνει πρόβλημα,το θέμα είναι να μην σου είναι κοντά.Τα λεφτά τα βρίσκουμε..:wave2:


@GIXXERAKIAS:Όχι ,τα SV δεν έχουν σταμπιλιζατέρ ( και όχι σΚαμπιλιζατέρ:p :lol: ).Είναι low budget μηχανάκια:D .
Το τσικ εσένα στο κάνει συνεχόμενα ή σε κάποια σημεία ( ακανόνιστα κάθε φορά) καθώς στρίβεις το τιμόνι?Τι να σου πω , ούτε εγώ κατάλαβα τι σκατά ήταν...Το πολύ πολύ οδήγα μια φορά στη βροχή και μπορεί να σου φύγει και σένα:wacko: :D
Πάντως αν χρειαστείς ρουλεμάν στείλε ένα πμ στον gcrook να σου πει από που να πάρεις φτηνά :winka: