PDA

View Full Version : Βοηθεια για μηχανη....



plj667
11/01/2008, 00:16
Καλησπερα σε ολους... :wave2:

Ειναι κανα 6μηνο που εβγαλα διπλωμα 125 (που γινεται μετεπειτα ανεξαρτητων κυβικων)....
Η μονη εμπειρια που εχω απο οδηγηση ειναι πρακτικα οι ωρες των μαθηματων που ηταν και καμποσες....

Σκεφτομαι ν αγορασω κατι-στη αρχη ελεγα για παπι αλλα τωρα σκεφτομαι για κατι μεγαλυτερο που θα με καλυπτει το διπλωμα αλλα και που δεν θα με δυσκολεψει τραγικα σαν νεο οδηγο, γιατι η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ ψαρωμενος..

Μπορω να διαθεσω γυρω στα 2.000 (μεταχειρισμενο προφανως)....και μου χουν περασει απο το μυαλο το kawasaki kle 250, honda cbf 250 (δυσκολο να βρω με τοσα φανταζομαι) αλλα και 125αρια on off....(xr,xt,dr)...

Εδω λοιπον ζηταω την βοηθεια σας..η αληθεια ειναι οτι εχω αδυναμια στα on off:D


ακουω:rotflmao:
:)

xampos
11/01/2008, 00:22
250 ari na pareis :wave2:

lamoun
11/01/2008, 00:30
Συμφωνώ.
Και εφόσον σου αρέσουν τα on-off πας σε kle.
Άν τώρα γουστάρεις και λίγο χωματάκι, κοιτάς για κανα endurακι. :winka:

vestromas
11/01/2008, 00:45
SUZUKI dr125sm. new

SNORLAX2
11/01/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από plj667

Η μονη εμπειρια που εχω απο οδηγηση ειναι πρακτικα οι ωρες των μαθηματων που ηταν και καμποσες....


:rotflmao:
:)

orees symboyles gia arxario......pare ena 50ari na matheis k stadiaka aneba kybika...
kateythian se 250 kybika isodynamei me sigoyro atyxhma...

tifoefs
11/01/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
orees symboyles gia arxario......pare ena 50ari na matheis k stadiaka aneba kybika...
kateythian se 250 kybika isodynamei me sigoyro atyxhma...

Δεν υπαρχει πιθανοτητα οσο οδηγας διτροχο να μη πεσεις !!!
Στατιστικα οσο πιο πολλα χλμ κανεις τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες τουμπας !
Εχουμε εδω μερικους καπετανεους που πιο πολλες τουμπες μετρανε απο χιλιομετρα αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση που αποδεικνυει το κανονα !

:rotflmao:

alximistis
11/01/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Δεν υπαρχει πιθανοτητα οσο οδηγας διτροχο να μη πεσεις !!!
Στατιστικα οσο πιο πολλα χλμ κανεις τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες τουμπας !
Εχουμε εδω μερικους καπετανεους που πιο πολλες τουμπες μετρανε απο χιλιομετρα αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση που αποδεικνυει το κανονα !

:rotflmao:


Πως φαίνεται ο άνθρωπος που λέει πέφτω συνέχεια... :D

tifoefs
11/01/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που λέει πέφτω συνέχεια... :D

πσσσστ αν κανουμε μια ακτινογραφια ολοσωμη θα φανει !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
11/01/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
πσσσστ αν κανουμε μια ακτινογραφια ολοσωμη θα φανει !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τι θα φανεί; Γράφει και μέσα στον εγκέφαλό σου δεν ξέρω να οδηγώ πέφτω και είμαι κουλάδι;;;

Cpt. Haddock
11/01/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
κουλάδι;;;

:nono:

κ'λααααδ' :lol:

tifoefs
11/01/2008, 12:06
Ελεγα για τσι καπετανεους που αγοραζουν οικοπεδα και 2 ειπανε το παρων !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
11/01/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ελεγα για τσι καπετανεους που αγοραζουν οικοπεδα και 2 ειπανε το παρων !!!

:confused:

πότε αγόρασα οικόπεδο εγω; :confused:

alximistis
11/01/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono:

κ'λααααδ' :lol:


:D :D

tifoefs
11/01/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused:

πότε αγόρασα οικόπεδο εγω; :confused:

Αν δεν ειχες αγορασει θα ερχοσουνα στα μερη μας για να παιξουμε χιονομπαλλες !

:rotflmao: :rotflmao:

yannis24
11/01/2008, 12:18
και εγω ειμαι της αποψης να αρχισεις με ενα παπακι για να μαθεις να κινησαι οσο καλυτερα μπορεις στον δρομο !

αμα θες ντε και καλα μηχανη κατι απλο, ελαφρυ και ανετο....θα σου προτεθνα κανενα ΑΧ1 τα οποια ειναι πολυ καλο σχολειο !

plj667
11/01/2008, 12:36
οντως το ΑΧ 1 ξεχασα να το αναφερω.....το εχω σκεφτει και αυτο

η αληθεια ειναι οτι με απασχολει και μενα το μεγεθος και το πως θα το κοντρολαρω απλα αλλοι μ λενε οτι απλα συνηθιζεις και αλλοι σαν και σενα μου λενε να παρω παπι καλυτερα για να μην φαω τα μουτρα μου....

με τη καμια δεν το φερνω αμεσως αθηνα (ειμαι απο επαρχια-ηρακλειο) αλλα μετα απο το καλοκαιρι που θα το εχω 'νιωσει' λιγο για κανα 2μηνο σε πιο ευκολους δρομους...το καλο με το παπι ειναι οτι θα ναι πιο ευκολο για μενα στην αρχη και πως με τα λεφτα αυτα παιρνω καινουριο...γι αυτο και ανεφερα τον προβληματισμο μου και εδω

η αληθεια ειναι οτι δεν ξεμπερδευτηκα ιδιαιτερα ακομα αλλα οκ:)

sober
11/01/2008, 13:11
Το ΑΧ1 το ειχα ...πολυ ευκολο ..ελαφρυ 8α σε βολεψει μια χαρα...αλλα...βαρετο...
Απο 8εμα αξιοπιστιας συγκεκριμενα το δικο μου ειχε βγει μια χαρα αλλα γενικοτερα λεγανε πως τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι και τα πλεον αξιοπιστα..

Στα λεφτα που ζητας 8α σου προτεινα το Serow μπορεις να βρεις απειρα στα 1700-1800 ευρω ...8εωρουνται ποοοολυ αν8εκτικα και αξιοπιστα μηχανακια ..μπαινουν ανετοτατα στο χωμα (αν 8ες) και τα δινεις αργοτερα πιο ευκολα...
Επισης δεν ειναι και τοσο ψηλα οπως το ΧR οποτε 8α πατας καλυτερα κατω ειδικα τωρα που εισαι στη αρχη 8α νιω8εις λιγο πιο σιγουρος ...

Μη σε απασχολει το 8εμα του συμπλεκτη...Βαλε ενα φιλο σου να σου δειξει τα βασικα και ξεκινα σε ασφαλες μερος εξασκηση μονος σου...

σε μια βδομαδουλα 8α κυκλοφορεις και μεσα σε κινηση ανετα..αλλωστε στην αρχη εισαι ακομα οποτε σιγα σιγα 8α το συνη8ισεις...

αυτια....:lol:

Καλως ηρ8ες!!:wave2:

devil's animal
11/01/2008, 14:09
παρε κατι που να καλυπτει το διπλωμα σου για να μην γινει καμια στραβη και σε τρεχουν και απο εκει και περα οτι και να παρεις....


καλους δρομους!
:beer: :beer: :beer: :beer:

εγω προτεινω XR125.
:wave2:

plj667
11/01/2008, 14:16
το διπλωμα καλυπτει μεχρι 34 ιππους ή κανω λαθος???

crewdriver
11/01/2008, 16:26
αναλογα τα kw παει το διπλωμα και το βαρος(καπου εχει γραφτει εκτενως στο φορουμ αλλα δε το βρισκω τωρα).
αρχικα(επειδη βρισκομαι στη θεση σου εδω και κανα 4μηνο και ψαχνομαι,
με το παπι θα μαθεις την κινηση στο δρομο και θα ειναι πιο δυσκολο να πεσεις,θα εχεις λιγα εξοδα κλπ αλλα μηχανη δε θα εχεις.δεν ειναι μηχανη το παπι.ειναι απλα ενα μεσο μεταφορας που ενιοτε και για διαφορυς λογους αντικαθιστα το αισθημα μιας μηχανης αλλα οχι την αυθεντικοτητα της.
παρε ενα εντουρακι μεχρι 250 κυβικα(xr,klx,klr,kle,dr,tt) και θα μαθεις με τον καιρο...μην περιμενεις πολλα συντομα γιατι θα απογοητευτεις(εκτος αν εισαι φυσικο ταλεντο) αλλα σε κανα μηνα θα του χεις παρει τον αερα και θα τπ πηγαινεις πιο αυτοματα(στο χειρισμο εννοω).τωρα τη μηχανη δε τη μαθαινεις ποτε πληρως...
στριτακια κλπ για μενα δεν αξιζουν τα κυβικα αυτα...ενα τετραχρονο 250 εχει και δυναμη ωστε να μην το βαρεθεις πολυ γρηγορα αλλα δεν τρομαζει πολυ καποιον αρχαριο....
ενναλακτικα(αν ενδιαφερεσαι μονο για μεταφορα)παρε ενα σκουτερακι(οχι ιταλικο θα ελεγα ουτε κινεζικο...)...:wave2: