PDA

View Full Version : βοηθεια για μπαταρια



johnkar
11/01/2008, 07:30
καλη χρονια σε ολους!
ειχα μεινει απο μπαταρια με το στρομ και λογο του χειμωνα
αποφασισα να την κλεισω!
περασε ενας μηνας και τωρα που την πηγα για φορτισμα εχει
αχρηστευθει!
ρωτησα για καινουρια και μου ειπε οτι η οριτζιναλ εχει 90 ευρο
και η ημιτασιον 50 αλλα δεν εχει εγγυηση και μπορει να μου βγαλει προβλημα
με το ιντζεκσιον!
αυτες ειναι οι τιμες που παιζουν στην αγορα?ειμαι απο επαρχια και μου ειναι δυσκολο
να συγκρινω τιμες?
οσο για την ημιτασιον τι λετε?
σας ευχαριστω

PARKER97
11/01/2008, 08:19
Δεν υπάρχει μόνο ένα μοντέλο στις after market μπαταρίες. Διάλεξε μία καλή μάρκα όπως BOSCH ή YUASA ή STARTER ανάλογα με το κόστος που θέλεις και αυτό που σου είπαν ότι θα έχεις πρόβλημα με το injection είναι ανοησίες.

PARKER97
11/01/2008, 08:21
Τιμές παίζουν από 35 - 50 οι after market

PARKER97
11/01/2008, 08:22
Όλες οι μπαταρίες έχουν το λιγότερο 1 χρόνο εγγύηση όσο μάπα και να είναι.

giorgosxristou
13/01/2008, 21:35
καλησπέρα φιλε,το μονο που σε ενδιαφέρει είναι η τάση τις μπαταρίας να είναι ίδια,όπου νομίζω η πλειοψηφία σε αυτό το μέγεθος είναι 12v,τα υπόλοιπα είναι περιττά ,άντε να είναι περισσότερες "αμπερορες" όπου αυτό δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία τις μηχανής!βλακείες,μου κάνει λίγο κουλό να επηρεάζει το injection άμα είναι "ιμιτασιοιν" η μπαταρία,σου λέω και πάλι μονο η τάση σε ενδιαφέρει να είναι ίδια,καλές αγορές!!

Vezouvios
14/01/2008, 07:49
επειδη απο το 2004 εχω αλλαξει 1,2,3, μπαταριες στο vstrom,σου συνιστω να κανεις το εξεις,
Εαν τον χειμωνα δεν την χρησιμοποιης την μοτο,βγαζεις τους πολους της μπαταριας και την φυλασεις καπου μεσα στο σπιτι,
Σε αυτην την περιπτωση παρε μια καλη μπαταρια,
Στην περιπτωση που δεν θελεις να ανακατευτεις με το βαλε βγαλε,παρε μια φτηνη ,περι τα 35 ευρω,και αστην πανω,το μονο συγουρο ειναι οτι θα τα φτυσει στην ακινισια,ειδικα εαν εχεις κανεναν συνεγερμο ο οποιος εχει λαμπακι που αναβοσβηνει.,
Να εισαι προσεκτικος μονο με το τα στοιχεια της μπαταριας,πανω στην μπαταρια γραφει τα αμπερορια και τον τυπο,ακριβως τα ιδια να γραφει και αυτην που θα παρεις,

MUSTILI
14/01/2008, 09:02
Οντως, δεν μπορει να υπαρχουν μονο δυο λυσεις.

www.batteries.gr-www.kanalis.gr-www.rousakis.com.gr-www.eshops.gr

Για ψαξε και στο δικτυο. Αλλα προσεχε και οσα εγραψαν οι φιλοι παραπανω!!!

johnkar
22/01/2008, 09:36
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
η μπαταρια που εχει η μηχανη τι μαρκα ειναι?
ρωταω γιατι την εχω πεταξει εδω και κανα μηνα και δε θυμαμαι!

K0K0$
22/01/2008, 10:33
YUASA YTX12-BS :wave2:

fountou
23/01/2008, 10:34
ΕΒΑΛΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ 43 Ε ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙΣ ΜΑΛ.......... ΓΙΑ ΙΜΜΙΤΑΣΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΑ.ΒΛΕΠΕ ΤΑΚΑΚΙΑ,ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ,ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΖΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗ ΦΩΡΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΩΡΕΣ.

nickmavros
23/01/2008, 11:31
Οι αμπεροώρες παίζουν σίγουρα ρόλο. Μην πάρεις κάποια που να έχει λίγες αμπεροώρες γιατί τότε είναι πιο έυκολο να αδειάσει κ να πρέπει να την πηγαίνεις ξανά για φόρτιση. Μου φαίνεται πως η μανίσια έχει 12 που σημαίνει ότι μπορεί να δίνει ρεύμα 1 Α για 12 ώρες.

Γενικά η μανίσια μπαταρία είναι αρκετά καλή. Μου έχει αδειάσει 2-3 φορές επειδή έβαλα τον διακόπτη στη θέση πάρκινγκ αλλά φόρτισε χωρίς πρόβλημα.

Πολύ φτηνή μην πάρεις. Από προσωπική εμπειρία οι πολύ φτηνές μπαταρίες δεν είναι και πολύ αξιόπιστες.

johnkar
04/03/2008, 16:43
τελικα εβαλα την μανισια!
μου την αφησε 75 ευρο και την πηρα!
ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας!