PDA

View Full Version : Πρώτη φορά στο E-bay...



jen
11/01/2008, 10:23
:) Καλημέρα σε όλους/ες!
Εδώ και λίγες μέρες ψάχνω καινούργιο κρανάκι και σήμερα είδα αυτό...
και το θέλω!
Μπορώ να επιλέξω "buy it now" και να το πάρω χωρίς την διαδικασία της δημοπρασίας?
Ο πωλητής έχει καλό προηγούμενο 99,8% (performancemotosports) και η τιμή είναι μακράν καλύτερη από ότι άλλο έχω δει...
Εχει αγοράσει κανείς από τον συγκεκριμένο?
Από internetομάγαζα ψωνίζω συχνά αλλά από e-bay θα είναι πρώτη φορά και ε μια δεύτερη γνώμη θα την ήθελα...
Δειτε και το κρανάκι


116616

Cpt. Haddock
11/01/2008, 10:26
για δες

εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027)

και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47353)

:wave2:

SPORAKIAS
11/01/2008, 10:31
και γιατι δεν πας με την δημοπρασια...?

πριν 15 μερες μου ηρθε απο αμερικη(ebay) to xr1000 με μεταφορικα 303?...απο δημοπρασια...

θα βαλω φωτο ..απλως εχω ενα προβλημα με το pc και δεν μπορω....

κατα τα αλλα ..ebay rulez....

αμα εχει και τοσο feedback που λες...μη φοβασαι....:winka:

jen
11/01/2008, 10:35
Φίλε μου τα έχω διαβάσει αλλά όλα αναφέρουν τεχνικές για να χτυπήσεις την σωστή δημοπρασία κλπ.
Εγώ λέω αν απλά πατήσω αγορά.. τελειώνει η ιστορία εκεί?
Και ρωτάω αν κάποιος ξέρει τον συγκεκριμένο τύπο...
Τεσπα ένα κουμπί είναι θα το πατήσω και θα δείξει... :a02:

jen
11/01/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
και γιατι δεν πας με την δημοπρασια...?

πριν 15 μερες μου ηρθε απο αμερικη(ebay) to xr1000 με μεταφορικα 303?...απο δημοπρασια...

θα βαλω φωτο ..απλως εχω ενα προβλημα με το pc και δεν μπορω....

κατα τα αλλα ..ebay rulez....

αμα εχει και τοσο feedback που λες...μη φοβασαι....:winka:

Βλέπω κατά καιρούς τα καλούδια που κυκλοφορούν - έτσι το αποφάσισα :D
Βαριέμαι να περιμένω....
Καλοφόρετο και αχρείαστο το δικό σου! :)

grigorisK7
11/01/2008, 10:40
αμα εχει BUY IT NOW


το πατας και το αγοραζεις κατευθειαν αμα δεν εχει BUY IT NOW αναγκαστικα περιμενεις να τελειωσει.. και αμα το κερδισεις το περνεις ...

και εφοσον εχει καλο feeback μη φοβασαι.. ;)

jen
11/01/2008, 10:41
Ευχαριστώ πολύ!! :beer:

arisk
14/01/2008, 07:25
Σαν το κράνος που ζητάς ο τύπος έχει άλλα 6.Χτύπα buy it now και καθάρισες. Εννοείται οτι θα του πεις να το στείλει σαν δώρο, χωρίς τιμολόγιο (ή με χαμηλό τιμολόγιο) και αφού θα έρθει με usps λογικά καθάρισες.Ενημέρωσε μας πάντως για την πορεία της αγοράς σου.

div400
14/01/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
:) Καλημέρα σε όλους/ες!
Εδώ και λίγες μέρες ψάχνω καινούργιο κρανάκι και σήμερα είδα αυτό...
και το θέλω!
Μπορώ να επιλέξω "buy it now" και να το πάρω χωρίς την διαδικασία της δημοπρασίας?
Ο πωλητής έχει καλό προηγούμενο 99,8% (performancemotosports) και η τιμή είναι μακράν καλύτερη από ότι άλλο έχω δει...
Εχει αγοράσει κανείς από τον συγκεκριμένο?
Από internetομάγαζα ψωνίζω συχνά αλλά από e-bay θα είναι πρώτη φορά και ε μια δεύτερη γνώμη θα την ήθελα...
Δειτε και το κρανάκι

καθυστερημένα μιάς και φαντ'αζομαι οτι το έχεις ηδη χτυπήσει το κρανακι.....

ΑΛΛΛΑ!!!!!!! υποθέτω οτι πηγες σε ''κανονικό'' μαγαζί να δείς το κράνος απο κοντά και να το φορέσεις. να βρείς το νουμερό σου και να δείς και την εφαρμογή του στο κεφάλι σου...:rolleyes:
ΠΡΙΝ το αγοράσεις βεβαια απο το ebay......:winka:

jen
16/01/2008, 00:27
Τελικά πήρα το εικονιζόμενο (το ποσό που διέθετα χαμήλωσε ξαφνικά :( ) 333USD μαζί με τα μεταφορικά.
Πληρώθηκε στις 15/12... Μόλις το λάβω θα ενημερωθείτε - εχει αρκετά πράγματα οπότε αν όλα πάνε καλά και με την αποστολή... αλλος ενας αξιοπιστος έμπορος στην λίστα!!
Δεν το δοκίμασα αλλά ξέρω (θέλω να πιστεύω :blush: ) το νούμερό μου.


117092

TROOPER
16/01/2008, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
Τελικά πήρα το εικονιζόμενο (το ποσό που διέθετα χαμήλωσε ξαφνικά :( ) 333USD μαζί με τα μεταφορικά.
Πληρώθηκε στις 15/12... Μόλις το λάβω θα ενημερωθείτε - εχει αρκετά πράγματα οπότε αν όλα πάνε καλά και με την αποστολή... αλλος ενας αξιοπιστος έμπορος στην λίστα!!
Δεν το δοκίμασα αλλά ξέρω (θέλω να πιστεύω :blush: ) το νούμερό μου.

το κρανακι πολυ ομορφο !!!

αχρειαστο jen

:wave2:

jen
21/01/2008, 00:11
:) Σε ευχαριστώ πολύ!!
Εστω και αργοπορημένη! :blush:

mouse
21/01/2008, 13:38
Όταν έρθει το κρανος σου ενημέρωσέ μας αν γίνεται. Βασικά θέλω να μάθω για το τελωνείο.


pls:)

Lazio
21/01/2008, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Όταν έρθει το κρανος σου ενημέρωσέ μας αν γίνεται. Βασικά θέλω να μάθω για το τελωνείο.


pls:)


Ως γνωστον για να αποφυγουμε τελωνειο επιλεγουμε πωλητη που στελνει με USPS (Προσοχη οχι UPS!)

USPS ειναι τα αμερικανικα ταχυδρομεια (Air Mail).

Αν το προιον σταλει με FEDEX η UPS την εκατσες! Θα μπλοκαριστει τελωνειο και θα τα σκασεις. Και εαν δε το παραλαβεις ο ιδιος απο Ελ. Βενιζελος τοτε το μαλλι θα κοστισει ακομη πιο ακριβα για παραδοση σπιτι. Παιδια δεν αξιζει σε καμμια περιπτωση μια τετοια ταλαιπωρια γιαυτο προσοχη

Ελπιζω να βοηθησα ... :wave2:

schumacher_
21/01/2008, 20:15
Σχετικά με το τελωνείο και τις ταχυμεταφορές πάντως, μία φορά πριν 2 εβδομάδες έκανα το λάθος και αγόρασα από αμερική, χωρίς να διευκρινίσω τον τρόπο αποστολής... ο τύπος έστειλε το δέμα με FedEx και μέσα σε 2 ημέρες ήταν Ελλάδα, ενώ 2 μέρες μετά ήταν σπίτι μου, χωρίς κανένα παραπάνω κόστος... δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι λέτε για τελωνεία και χρεώσεις... εκτός και αν ήμουν τρομερά τυχερός και σημείωσα 1/1 χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα...

Ως τώρα πάντα πρόσεχα να γίνεται η αποστολή με USPS και δε σκοπεύω να το διακινδυνεύσω για ταχυμεταφορά λόγω του γεγονότος, αλλά τι ισχύει στην πραγματικότητα... μήπως τελικά όλα τα δέματα περνούν τυχαία από εκτελωνισμό??

:D :D

ΜΟΖΑΡΤ
21/01/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Σχετικά με το τελωνείο και τις ταχυμεταφορές πάντως, μία φορά πριν 2 εβδομάδες έκανα το λάθος και αγόρασα από αμερική, χωρίς να διευκρινίσω τον τρόπο αποστολής... ο τύπος έστειλε το δέμα με FedEx και μέσα σε 2 ημέρες ήταν Ελλάδα, ενώ 2 μέρες μετά ήταν σπίτι μου, χωρίς κανένα παραπάνω κόστος... δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι λέτε για τελωνεία και χρεώσεις... εκτός και αν ήμουν τρομερά τυχερός και σημείωσα 1/1 χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα...

Ως τώρα πάντα πρόσεχα να γίνεται η αποστολή με USPS και δε σκοπεύω να το διακινδυνεύσω για ταχυμεταφορά λόγω του γεγονότος, αλλά τι ισχύει στην πραγματικότητα... μήπως τελικά όλα τα δέματα περνούν τυχαία από εκτελωνισμό??

:D :D
τι δεμα ηταν?
ωραιο κρανακι,απο τοτε πουλησα αλλα 7 τις συλλογης μου:bawl:

jen
21/01/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
Όταν έρθει το κρανος σου ενημέρωσέ μας αν γίνεται. Βασικά θέλω να μάθω για το τελωνείο.


pls:)

Θα ενημερώσω μόλις το λάβω! :)
Μολις πήρα το mail που λέει ότι το έστειλαν. Παράδοση λέει σε 7-16 μέρες...
Μέχρι στιγμής είναι εντάξυ στις προθεσμίες τους.
Δεν νομίζω να έχει τελωνείο αφού έρχεται με USPS (έχω ξανακάνει αγορά από Αμερική με USPS και όλα πήγαν καλά)
Θα δείξει σε λίγες μέρες! ;)

jen
01/02/2008, 08:17
:) Εχθές το μεσημέρι γύρω στις 14.00 πάνω που ετοιμαζόμουν να φύγω για την δουλειά :rolleyes: ....
χτυπάει το κουδούνι :confused: ....
κουτρουβαλάω τις σκάλες ...
και ναι :D ...
παρέλαβα το κρανάκι μου!!!
Ολα ΟΚ το δεμα δεν έγραφε κάπου δώρο - οπως είχε γίνει σε άλλη αγορά μου, όμως σε ένα κομμάτι χαρτί είδα αξία 0,00$
Σήμερα θα πάει και την πρώτη του βόλτα...

Η δ/νση: http://stores.ebay.ca/PERFORMANCE-MOTOSPORTS

contravener
01/02/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen
:) Εχθές το μεσημέρι γύρω στις 14.00 πάνω που ετοιμαζόμουν να φύγω για την δουλειά :rolleyes: ....
χτυπάει το κουδούνι :confused: ....
κουτρουβαλάω τις σκάλες ...
και ναι :D ...
παρέλαβα το κρανάκι μου!!!
Ολα ΟΚ το δεμα δεν έγραφε κάπου δώρο - οπως είχε γίνει σε άλλη αγορά μου, όμως σε ένα κομμάτι χαρτί είδα αξία 0,00$
Σήμερα θα πάει και την πρώτη του βόλτα...

Η δ/νση: http://stores.ebay.ca/PERFORMANCE-MOTOSPORTS [/B]

Kαλά ε, το μαγαζί είναι απίθανο! Τρελές τιμές. Με τα μεταφορικά τι έγινε δεν μας είπες; Πόσο σου τα χρέωσαν; Στη σελίδα δίνει προσφορά το tracking number μέχρι 28/2/2008...

Και ένα κουφό που παρατήρησα. Τα Arai RX-7 τα δίνει περίπου 50 ? πιο φθηνά από τα SHOEI X-Spirit!!! Άλλο και πάλι αυτό. Εγώ ήξερα τα Arai σαν ακριβότερα. Τεσπά :)

Από θέμα αεραγωγών πιο από τα δύο είναι καλύτερο; Γιατί η κεφάλα μου ιδρώνει με το παραμικρό και χρειάζομαι κράνος-aircondition :rotflmao:

Ζεύκας
01/02/2008, 20:52
Δέμα από Αμερική μέσω USPS.

Ερώτηση:
Από τη στιγμή που στο tracking βλέπετε ότι έφτασε το δέμα Ελλάδα,
πόσο χρειάζεται για να το φέρουν σπίτι?

Κ αν δεν είστε εκεί, σας αφήνουν σημείωμα κ έρχονται κάποια άλλη
στγμή να το δώσουν ή πηγαίνετε εσείς κάπου να το παραλάβετε?

chducos1
01/02/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Δέμα από Αμερική μέσω USPS.

Ερώτηση:
Από τη στιγμή που στο tracking βλέπετε ότι έφτασε το δέμα Ελλάδα,
πόσο χρειάζεται για να το φέρουν σπίτι?

Κ αν δεν είστε εκεί, σας αφήνουν σημείωμα κ έρχονται κάποια άλλη
στγμή να το δώσουν ή πηγαίνετε εσείς κάπου να το παραλάβετε?

εξαρταται ποσο γρηγορα θα φυγει απο το τελωνειο

συνηθως αμα δεν σε βρει ο courier σου αφηνει σημειωμα

jen
01/02/2008, 23:22
Απαντάω σε όσα γνωρίζω...
Η τελευταία κίνηση που είδα στο site της usps με το tracking number ήταν αυτή:
International Dispatch, January 24, 2008, 9:20 pm, O'HARE APT/CHICAGO
Δεν έγραφε κάπου πότε έφτασε Ελλάδα.

Αν δεν είναι εκεί ο παραλήπτης όταν φέρουν το δέμα αφήνουν χαρτί και παει στο ταχυδρομείο με ΑΔΤ και το παραλαμβάνει - αν δεν το αφήσουν σε κάποιον οικείο (γίνεται ενίοτε και αυτό)

Η χρέωση που είχα για τα μτφ ήταν 58,80$