PDA

View Full Version : ερωτηση για τον ozzzy



mustaine1990
11/01/2008, 13:51
ozzzzzy τι ktm εχεις? exc η duke? γιατι αν εχεις duke εχω καμια-δυο αποριες
:beer:

DUKASII
11/01/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
ozzzzzy τι ktm εχεις? exc η duke? γιατι αν εχεις duke εχω καμια-δυο αποριες
:beer: για πες καμια..

mustaine1990
11/01/2008, 14:10
βασικα αν δε κανω λαθος ο οζζυ ειναι 18 που σημαινει οτι αν εχει δουκα, το διπλωμα του δεν κανει. εδω ειναι η πρωτη ερωτηση: τι προστιμα-ποινες εχει να κυκλοφορεις με μηχανη 55 αλογα εχοντας διπλωμα Α1?

μετα, κατα ποσο μπορει ο δουκας, αν οδηγηθει συνετα και ωριμα να αποτελεσει πρωτη μηχανη?



βλεπεις, ηθελα aprilia rs125, αλλα θεωρω πολλα τα τεσσεραμιση χιλιαρικα για ενα 125, τη στιγμη που με 5-6000 παιρνω εναν καλο μεταχειρισμενο δουκα, ο οποιος ειναι συνολικα καλυτερος

DUKASII
11/01/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
βασικα αν δε κανω λαθος ο οζζυ ειναι 18 που σημαινει οτι αν εχει δουκα, το διπλωμα του δεν κανει. εδω ειναι η πρωτη ερωτηση: τι προστιμα-ποινες εχει να κυκλοφορεις με μηχανη 55 αλογα εχοντας διπλωμα Α1?

μετα, κατα ποσο μπορει ο δουκας, αν οδηγηθει συνετα και ωριμα να αποτελεσει πρωτη μηχανη?



βλεπεις, ηθελα aprilia rs125, αλλα θεωρω πολλα τα τεσσεραμιση χιλιαρικα για ενα 125, τη στιγμη που με 5-6000 παιρνω εναν καλο μεταχειρισμενο δουκα, ο οποιος ειναι συνολικα καλυτερος εγω πρώτη μοτο δουκα πηρα..και ειναι οτι πρεπει.

Nefos
11/01/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
τη στιγμη που με 5-6000 παιρνω εναν καλο μεταχειρισμενο δουκα, ο οποιος ειναι συνολικα καλυτερος

Τόσο πολύ πάει ο μεταχειρισμένος δούκας??..στην χρυσή ευκαιρία που έριξα μια ματιά τα μοντέλα του 04, σε καλή κατάσταση (όπως λένε), παίζουν στα 4 χιλιάρικα....

mustaine1990
11/01/2008, 14:23
σε τι ηλικια την πηρες?


και καμια συμβουλη για το τι να προσεξω σε μτχ δουκα? (κατι ακουσα για ραγισμενες κεφαλες σε περιπτωσεις κακης χρησης)


επισης τι γινεται αν με σταματησουν οι μπατσοι? ποσο παει το πακετο?

OzZzZzY
11/01/2008, 14:24
προτιμα και ποινες: σου κοβουν δικαστηριο το οποιο εκδικαζεται σε 1-2 χρονια..το καλο ειναι να χεις προλαβει να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα

το αρνητικο ειναι πως αν εμπλακεις σε ατυχημα δεν σε καλυπτει η ασφαλεια οποτε ειτε φταις ειτε οχι παλι πληρωνεις ή δεν πληρωνεσαι..

αν οδηγηθει συνετα και ωριμα ειναι μια ασφαλεστατη μηχανη, αν παλι οδηγηθει χωρις συνεση και ανωριμα ειναι και παλι ασφαλεστατη μηχανη καθως συγχωρει αρκετα λαθη.. εχει πολυ δυναμη απο χαμηλες στροφες και ειναι οτι πρεπει για παιχνιδακια..το χαμηλο βαρος της ομως και η ευκολια σε οδηγηση δεν πρεπει να σε παρασυρει και να υπερεκτιμησεις τις οδηγικες σου ικανοτητες..

αν θες κατι αλλο εδω ειμαστε :D

OzZzZzY
11/01/2008, 14:25
18 χρονω τον πηρα τον δουκα..οσο ειμαι κ τωρα δηλαδη

mustaine1990
11/01/2008, 14:35
ευχαριστω :beer:

λεω μετα τις πανελληνιες να χτυπησω κανα δουκα.

η πλακα ειναι οτι γαντια και μπουφαν χτυπησα απο τωρα και συνεχιζω να εξοπλιζομαι :rotflmao:



καμια φωτο απο τους δουκες σας και καμια συμβουλη για επιλογη μεταχ. παιζει?

οζζυ καινουριο η μεταχ. τον πηρες?

OzZzZzY
11/01/2008, 15:42
καινουργιο

OzZzZzY
11/01/2008, 15:42
1


116634

OzZzZzY
11/01/2008, 15:43
2


116635

OzZzZzY
11/01/2008, 15:45
αν ενδιαφερεσαι πουλαει ενας γνωστος εναν δουκα μονο με 400 χλμ 9000 ευρω..

EVI
11/01/2008, 15:49
ωραιο μηχανακι αντε και με σουπερντιουκ καποτε :beer:

OzZzZzY
11/01/2008, 16:10
ευχαριστω..... επισης :D :D

mustaine1990
11/01/2008, 16:12
σπεσιαλ ο δουκας σου :D



οζζυ ευχαριστω, αλλα δεν ενδιαφερομαι αμεσα (μετα τις εξετασεις)


αλλα για κατσε, σαν πολλα δεν ειναι 9 χιλιαρικα? ουτε καινουριο δεν κανει τοσο :dizzy:

EVI
11/01/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ευχαριστω..... επισης :D :D

sduke ειναι για χεραδες εγω ουτε καν το Ζ δε μπορω να το παω οπως πρεπει ακομα ειμαι κουλαδι και μαθαινω :blush: :D

lamoun
11/01/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
το αρνητικο ειναι πως αν εμπλακεις σε ατυχημα δεν σε καλυπτει η ασφαλεια οποτε ειτε φταις ειτε οχι παλι πληρωνεις ή δεν πληρωνεσαι..


Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο άλλος να σε τρέχει.

Σκέψου'το προσεχτικά.

cityfly
11/01/2008, 16:49
σόρι για το σπαμ αλλά τώρα είδα την υπογραφή της εύης

Πώς λεγεται ο emo που εχει και μαμα και μπαμπα emo?
...καθαροemo.

Γιατί δε χωρανε 5 emo σε ενα δωματιο?
...γιατι ο ενας δεν θα εχει γωνια για να κλαψει

Τι εκανε τον emo η κοπελα του και αυτος την παρατησε?
...ευτυχισμενο


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
11/01/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο άλλος να σε τρέχει.

Σκέψου'το προσεχτικά.

αυτό πάντως ισχύει για την περίπτωση που εσύ προκαλέσεις το ατύχημα αν ευθύνεται ο άλλος δεν έχει σημασία, πιθανότατα βέβαια με αφορμή το ατύχημα αν κλειθεί η τροχαία να σε γράψουν για το δίπλωμα, αλλά είναι άλλο θέμα, το έχουμε κουβεντιάσει, και διαφωνήσει, εκτενέστατα σε αυτό ας μην το κουβεντιάσουμε άλλο εδώ, κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση και θα βρεις πολλά για το θέμα

OzZzZzY
11/01/2008, 16:54
ειναι βελτιωμενος..το παιδι τον δινει γιατι θελει καθαρο πιστας..

lamoun
11/01/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό πάντως ισχύει για την περίπτωση που εσύ προκαλέσεις το ατύχημα αν ευθύνεται ο άλλος δεν έχει σημασία, πιθανότατα βέβαια με αφορμή το ατύχημα αν κλειθεί η τροχαία να σε γράψουν για το δίπλωμα, αλλά είναι άλλο θέμα, το έχουμε κουβεντιάσει, και διαφωνήσει, εκτενέστατα σε αυτό ας μην το κουβεντιάσουμε άλλο εδώ, κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση και θα βρεις πολλά για το θέμα

Μπορεί.. δεν είναι τα λεφτά, απο τα σίδερα, το πρόβλημα... θυμάσαι το thread "πάτησα παιδάκι" ή κάπως έτσι; :sick:

Είναι, να μη σου τύχει.

OzZzZzY
11/01/2008, 17:27
αν αντι για παιδακι ειναι mazdaκι πειραζει? :blush: :blush:

lamoun
11/01/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
αν αντι για παιδακι ειναι mazdaκι πειραζει? :blush: :blush:

:eek: :eek: :eek:

Έγινε τίποτα ρε;;;

Πάντως άμα δούν οτι δεν έχεις δίπλωμα θα προσπαθήσουν να τα ρίξουν όλα σε εσένα.. :sick:

OzZzZzY
11/01/2008, 17:51
εγινε κατι παλιοτερα :D

orangefactor
11/01/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό πάντως ισχύει για την περίπτωση που εσύ προκαλέσεις το ατύχημα αν ευθύνεται ο άλλος δεν έχει σημασία, πιθανότατα βέβαια με αφορμή το ατύχημα αν κλειθεί η τροχαία να σε γράψουν για το δίπλωμα, αλλά είναι άλλο θέμα, το έχουμε κουβεντιάσει, και διαφωνήσει, εκτενέστατα σε αυτό ας μην το κουβεντιάσουμε άλλο εδώ, κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση και θα βρεις πολλά για το θέμα

ontws etsi einai egw otan eixa trakarei k tote den eixa to megalo diplwma den egine tpt.vevaia eftaige o allos:D

ti na ton kaneis ton douka,gia na se pername apo panw:lol:
ozzzy xwris parexhghsh kiolas:rotflmao:

675
11/01/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ειναι και παλι ασφαλεστατη μηχανη καθως συγχωρει αρκετα λαθη..



αληθεια λεει ο οζυς φιλε μου πιστεψε με... :lol: :lol: :lol:

devil's animal
11/01/2008, 22:22
πολυ ομορφο και δυνατο sm.
αν και τα εχει τα χρονακια του....ειναι αρκετα μπροστα απο καποια καινουργια!

για δειτε και τον νεο δουκα που ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ! ! ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47261&perpage=15&highlight=duke&pagenumber=1)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

mustaine1990
12/01/2008, 12:54
ναι και θα κανει καμια 11 χιλιαρικα...



και τωρα μια αλλη απορια

αν μιλαμε για καινουριο (κοντα 9 χικιαρικα δηλαδη), ποιο ειναι προτιμοτερο, το 690 σμ ή ο δουκας ΙΙ? :confused:

δε λεω για εμφανιση, αλλωστε δε με ενοχλει ιδιαιτερα το ραμφος :alien:

devil's animal
12/01/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
ναι και θα κανει καμια 11 χιλιαρικα...



και τωρα μια αλλη απορια

αν μιλαμε για καινουριο (κοντα 9 χικιαρικα δηλαδη), ποιο ειναι προτιμοτερο, το 690 σμ ή ο δουκας ΙΙ? :confused:

δε λεω για εμφανιση, αλλωστε δε με ενοχλει ιδιαιτερα το ραμφος :alien:

ασε μας να εχουμε και καμια ελπιδα ρε αδερφε!
μην μας το γκρεμιζεις με τα 11χιλιαρικα!
:sad:


Παρεπιπτοντως:
τιμες αντιπροσωπειας
Duke II 7970€ 55ps 145kg
690 SM 8890€ 63ps 152kg


οι τιμες αφορουν τα "φτηνα" μοντελα δλδ οχι το Duke II last edition ή το 690 SM PRESTIGE.
απο κιντηρες παντως δεν εχουν καμια διαφορα με τις "φτηνες" εκδοσεις.
δεν ξερω τι παιζει απο περιφερειακα.
καποιος γνωστης ας μας διαφωτισει!
:ZZZ:

675
12/01/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
πολυ ομορφο και δυνατο sm.
αν και τα εχει τα χρονακια του....ειναι αρκετα μπροστα απο καποια καινουργια!

για δειτε και τον νεο δουκα που ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ ! ! ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47261&perpage=15&highlight=duke&pagenumber=1)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


:eyepop:

Respect
12/01/2008, 18:57
Επειδή όλα συμβαίνουν σε τούτη τη ζωή και για να ρωτάς για πρόστιμα και πατέντες πάει να πει πως κατά πάσα πιθανότητα ετοιμάζεσαι να κάνεις σοβαρότατο λάθος, οφείλω να σου πω -μόνο και μόνο για να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη μια και το διάβασα- να μη κυκλοφορήσεις μηχανάκι παράνομα όσο σπαστικό και αν σου φαίνεται!!!!

Όλα τα παραπάνω με φιλική διάθεση από ένα μεγαλύτερο σου, ο οποίος έχει δει πολλά, έχει ακούσει περισσότερα και για καλή του τύχη δε μετανιώνει για κάμποσα..!!

(πρόσφατα παραλίγο να σκοτωθώ και να σκοτώσω υπαιτιότητα δική μου, με πάρα πολύ απλό και γελοίο τρόπο παρότι οδηγώ από το 1984..)


:beer:

mustaine1990
12/01/2008, 21:46
συμφωνω με οτι μου λες, αλλα 2 κυριως ειναι οι λογοι που με ωθουν σε τετοια κινηση

1ον δεν ειμαι απο εκεινους που θελουν να αλλαζουν μηχανακια καθε 3 και λιγο, αλλα απο την αλλη το να κρατησω ενα 125, το οποιο ΔΕΝ ειναι παπι (για το rs125 μιλαω), και συνεπως δεν ειναι και χρηστικο ακομα και μετα τα 21 μου μοιαζει απιθανο

2ον τα 4600 που κοστιζει το rs ειναι πολλα, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι τα περισσοτερα θα τα εχει χασει σε 3 χρονια. ειναι ωραιο, ειναι γρηγορο, ειναι ποιοτικο, αλλα καλη αγορα ΔΕΝ ειναι


αντιθετα, ενα ktm supermoto ειναι πιο χρηστικο, με περισσοτερες δυνατοτητες και το κραταω για περισσοτερο καιρο. θεωρω τον εαυτο μου αρκετα συνειδητοποιημενο και εγκρατη, ωστε να μη παρασυρθω απο το γκαζι, και ειλικρινα, το μονο που με προβληματιζει ειναι το νομικο ζητημα αυτα τα 3 πρωτα χρονια(18-21)

διπλωμα ομως Α1 σκοπευω να βγαλω ουτως η αλλως


τεσπα, δεν εχω κατασταλαξει, αλλα μπορεις να μου πεις ακριβως τους λογους για τους οποιους δε θα επρεπε να κανω μια τετοια αγορα?



α ακομη

στοχευω σε στρατιωτικη σχολη (σμα), που σημαινει οτι αν περασω εκει, το μηχανακι θα χρησιμοποιειται μονο σαββατοκυριακα και στις διακοπες

OzZzZzY
13/01/2008, 10:12
το θεμα δεν ειναι να σαι εσυ προσεχτικος και συνετος..το θεμα ειναι πως δεν ειναι οι αλλοι :sad: :sad:

Respect
13/01/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
συμφωνω με οτι μου λες, αλλα 2 κυριως ειναι οι λογοι που με ωθουν σε τετοια κινηση

1ον δεν ειμαι απο εκεινους που θελουν να αλλαζουν μηχανακια καθε 3 και λιγο, αλλα απο την αλλη το να κρατησω ενα 125, το οποιο ΔΕΝ ειναι παπι (για το rs125 μιλαω), και συνεπως δεν ειναι και χρηστικο ακομα και μετα τα 21 μου μοιαζει απιθανο

2ον τα 4600 που κοστιζει το rs ειναι πολλα, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι τα περισσοτερα θα τα εχει χασει σε 3 χρονια. ειναι ωραιο, ειναι γρηγορο, ειναι ποιοτικο, αλλα καλη αγορα ΔΕΝ ειναι


αντιθετα, ενα ktm supermoto ειναι πιο χρηστικο, με περισσοτερες δυνατοτητες και το κραταω για περισσοτερο καιρο. θεωρω τον εαυτο μου αρκετα συνειδητοποιημενο και εγκρατη, ωστε να μη παρασυρθω απο το γκαζι, και ειλικρινα, το μονο που με προβληματιζει ειναι το νομικο ζητημα αυτα τα 3 πρωτα χρονια(18-21)

διπλωμα ομως Α1 σκοπευω να βγαλω ουτως η αλλως


τεσπα, δεν εχω κατασταλαξει, αλλα μπορεις να μου πεις ακριβως τους λογους για τους οποιους δε θα επρεπε να κανω μια τετοια αγορα?



α ακομη

στοχευω σε στρατιωτικη σχολη (σμα), που σημαινει οτι αν περασω εκει, το μηχανακι θα χρησιμοποιειται μονο σαββατοκυριακα και στις διακοπες Θα σου πω ένα ενδεχόμενο (θα μπορούσαμε να πούμε πολλά αλλά δε νομίζω να έχει αξία. Υπάρχει η ενότητα Στραβά κι Ανάποδα (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=13&daysprune=1000&sortorder=&sortfield=lastpost&perpage=25&pagenumber=1/) όπου αν ψάξεις θα μπορούσες να βρεις διάφορα παραδείγματα της καθημερινότητας ) το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα θεωρήσεις ακραίο, όμως σίγουρα δεν είναι απίθανο!
Έχεις κάνει την αγορά και κυκλοφορείς παράνομα 2 χρόνια και 11 μήνες. Θες ένα μήνα ίσως και λιγότερο για να περάσεις στη νομιμότητα. Αποφασίζεις να πας για καφέ και παίρνεις κοντά και κάποιον συνεπιβάτη. Συμβαίνει το απίστευτο στο δρόμο και ο συνεπιβάτης σκοτώνεται.
Τι θα πεις σε όσους σε κυνηγήσουν μέχρι τελικής πτώσεως; Πως ήσουν εγκρατής και συνειδητοποιημένος; Και; Κάτι τέτοιο θα σε απάλλαζε από τις ευθύνες σου;
Ως εγκρατής και συνειδητοποιημένος που λες πως είσαι και δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω, θεωρώ πως πρέπει να κάνεις υπομονή για παν ενδεχόμενο.
Εξάλλου το να αλλάξεις και 2 - 3 μηχανάκια δε είναι δα και τόσο τραγικό, έχει και αυτό τη χάρη του!


:beer:

Respect
13/01/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
το θεμα δεν ειναι να σαι εσυ προσεχτικος και συνετος..το θεμα ειναι πως δεν ειναι οι αλλοι :sad: :sad: Δε συμφωνώ!
Το θέμα είναι να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός και συνετός!! Την ημέρα που δε θα είσαι θα έχεις περάσει στο στρατόπεδο των άλλων!

sakisvolos
13/01/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Επειδή όλα συμβαίνουν σε τούτη τη ζωή και για να ρωτάς για πρόστιμα και πατέντες πάει να πει πως κατά πάσα πιθανότητα ετοιμάζεσαι να κάνεις σοβαρότατο λάθος, οφείλω να σου πω -μόνο και μόνο για να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη μια και το διάβασα- να μη κυκλοφορήσεις μηχανάκι παράνομα όσο σπαστικό και αν σου φαίνεται!!!!

Όλα τα παραπάνω με φιλική διάθεση από ένα μεγαλύτερο σου, ο οποίος έχει δει πολλά, έχει ακούσει περισσότερα και για καλή του τύχη δε μετανιώνει για κάμποσα..!!

(πρόσφατα παραλίγο να σκοτωθώ και να σκοτώσω υπαιτιότητα δική μου, με πάρα πολύ απλό και γελοίο τρόπο παρότι οδηγώ από το 1984..)


:beer:

+1:a18:

OzZzZzY
13/01/2008, 13:42
φιλε respect δεν με καταλαβες μαλλον!:) εννοουσα πως οτι και να κανεις ΕΣΥ αν δν ειναι ο αλλος προσεκτικος την π@υτσισες :winka:

OzZzZzY
13/01/2008, 13:44
κ βεβαια εσυ απο την πλευρα σου εισαι προσεκτικος και συνετος και ελπιζεις αντιστοιχα πραγματα απ τους αλλους :(

mustaine1990
13/01/2008, 14:41
respect καταλαβαινω τι εννοεις. οποτε για την ωρα το αφηνω και θα σκεφτω τι θα παρω οταν ερθει η ωρα του.

:beer:



υγ:δε κουβαλαω συνεπιβατη (τουλαχιστον ξεκρανωτο).



στην τελικη μπορει να μην παρω καθολου μηχανη μεχρι τα 21 :bigcry:

675
13/01/2008, 18:16
εγω θα πω κατι αλλο...

πολυ πιο απλο και πιθανο αν και συμφωνω απολυτα με τον respect ...



σκεψου το ενδεχομενο να μην παθεις ποτε τιποτε ουτε εσυ ουτε συνεπιβατης (που στο ευχομαι φυσικα ολοψυχα)
αν παρασυρεις-κτυπησεις-τραυματισεις οποιονδηποτε στο δρομο ενας θεος ξερει ποιος θα σε ξεμπλεξει...
αν παλι σε τρακαρει καποιος ακομα και επιτηδες ΕΣΥ τον πληρωνεις!!:uplate:

:wave2: