PDA

View Full Version : Περιεργα σολινακια και ανηφορες



General_lee
12/01/2008, 04:07
Αφου ελυσα το προβλημα των εκκινησεων με το bros μου σειρα παιρνουν καποια αλλα θεματα που με απασχολουν.....
Ενα απο αυτα ειναι τα μπουκωματα που κανει ωρες ωρες στο ασχετο, ειδικα αν ανοιξω αποτομα το γκαζι, και αποτι εχω παρατηρησει κυριως σε ανηφορες!

Πχ στη ραμπα του γκαραζ μου παντα η μηχανη πασχιζει να ανεβει και παντα κατι παθαινει και μπουκωνει. Το ιδιο και σε μια μεγαλη ανηφορα κοντα στο σπιτι μου, οταν την ανεβαινω. Αντιθετως στο ισιωμα και σε κατηφορες μπουκωνει αρκετα σπανια και μονο αν ανοιξω πολυ αποτομα το γκαζι η πολυ ψηλά...

Αλλο περιεργο που εχω παρατηρησει, που μπορει βεβαια να μην ειναι καθολου περιεργο, αφου δεν γνωριζω απο μηχανες τιποτα σχεδον, ειναι ενα υποπτο σωλινακι που βγαινει κατω απο το ρεζερβουαρ και το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα!!Αρχικα μυρισα λιγο να δω τι παιζει και μυριζε εντονα βενζινη, και εβγαιναν ελαχιστες σταγονες(αντε μια δυο, μετα τερμα), μαλλον απο βενζινη. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το σωλινακι ειναι σχεδον ιδιο με αυτο που καταληγει στο μπουζι που φαινεται απο τον ενα κυλινδρο στο πλαι....

Δεν ξερω τελικα αν πρεπει αυτο το σωλινακι να βγαινει ετσι στο ασχετο και να μην καταληγει πουθενα (ειναι μαυρο, αρκετα κοντο, κατω απο το ρεζερβουαρ και σχετικα ελαστικο), αλλα δε θυμαμαι να το χω δει σε αλλη μηχανη. Ισως ειναι κατι φυσιολογικο.Αν καποιος ξερει ας μου πει. Μπορει να ειναι και κατι σχετικο με τις αναθυμιασεις πχ και να πρεπει να ναι ετσι.

Κατα τα αλλα στα μπουκωματα ακομα λυση δεν εχω βρει...Και με προβληματιζει και το οτι συμβαινει στις ανηφορες....(ειτε με γεματο ειτε με αδειο ρεζερβουαρ)

lamoun
12/01/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
ειναι ενα υποπτο σωλινακι που βγαινει κατω απο το ρεζερβουαρ και το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα!!.

Μόνο για αυτό γιατί για τα άλλα έχουμε ειδικούς...
Αναθυμιάσεις και υπερχείλιση νομίζω.. Τίποτα περίεργο παρα μόνο το μήκος του???

red_monster
12/01/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
Αφου ελυσα το προβλημα των εκκινησεων με το bros μου σειρα παιρνουν καποια αλλα θεματα που με απασχολουν.....
Ενα απο αυτα ειναι τα μπουκωματα που κανει ωρες ωρες στο ασχετο, ειδικα αν ανοιξω αποτομα το γκαζι, και αποτι εχω παρατηρησει κυριως σε ανηφορες!

Πχ στη ραμπα του γκαραζ μου παντα η μηχανη πασχιζει να ανεβει και παντα κατι παθαινει και μπουκωνει. Το ιδιο και σε μια μεγαλη ανηφορα κοντα στο σπιτι μου, οταν την ανεβαινω. Αντιθετως στο ισιωμα και σε κατηφορες μπουκωνει αρκετα σπανια και μονο αν ανοιξω πολυ αποτομα το γκαζι η πολυ ψηλά...

Αλλο περιεργο που εχω παρατηρησει, που μπορει βεβαια να μην ειναι καθολου περιεργο, αφου δεν γνωριζω απο μηχανες τιποτα σχεδον, ειναι ενα υποπτο σωλινακι που βγαινει κατω απο το ρεζερβουαρ και το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα!!Αρχικα μυρισα λιγο να δω τι παιζει και μυριζε εντονα βενζινη, και εβγαιναν ελαχιστες σταγονες(αντε μια δυο, μετα τερμα), μαλλον απο βενζινη. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το σωλινακι ειναι σχεδον ιδιο με αυτο που καταληγει στο μπουζι που φαινεται απο τον ενα κυλινδρο στο πλαι....

Δεν ξερω τελικα αν πρεπει αυτο το σωλινακι να βγαινει ετσι στο ασχετο και να μην καταληγει πουθενα (ειναι μαυρο, αρκετα κοντο, κατω απο το ρεζερβουαρ και σχετικα ελαστικο), αλλα δε θυμαμαι να το χω δει σε αλλη μηχανη. Ισως ειναι κατι φυσιολογικο.Αν καποιος ξερει ας μου πει. Μπορει να ειναι και κατι σχετικο με τις αναθυμιασεις πχ και να πρεπει να ναι ετσι.

Κατα τα αλλα στα μπουκωματα ακομα λυση δεν εχω βρει...Και με προβληματιζει και το οτι συμβαινει στις ανηφορες....(ειτε με γεματο ειτε με αδειο ρεζερβουαρ)



To σωλινάκι αυτό είναι της υπερχέίλισης και άρα είναι λογικό να μυρίζει βενζίνει.
Στο δικό μου bros βέβαια δεν στάζει καθόλου αλλα μυρ'ιζει έντονα βενζίνη.
Απλός φρόντισε να μην τσακίζει όπως βάζεις το τεπόζιτο

stefanos
12/01/2008, 13:44
Μάλλον κάτι παίζει με τα καρμπυρατέρ σου.

Akatanomastos
13/01/2008, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee


Αλλο περιεργο που εχω παρατηρησει, που μπορει βεβαια να μην ειναι καθολου περιεργο, αφου δεν γνωριζω απο μηχανες τιποτα σχεδον, ειναι ενα υποπτο σωλινακι που βγαινει κατω απο το ρεζερβουαρ και το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα!!Αρχικα μυρισα λιγο να δω τι παιζει και μυριζε εντονα βενζινη, και εβγαιναν ελαχιστες σταγονες(αντε μια δυο, μετα τερμα), μαλλον απο βενζινη. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το σωλινακι ειναι σχεδον ιδιο με αυτο που καταληγει στο μπουζι που φαινεται απο τον ενα κυλινδρο στο πλαι....
Δεν ξερω τελικα αν πρεπει αυτο το σωλινακι να βγαινει ετσι στο ασχετο και να μην καταληγει πουθενα (ειναι μαυρο, αρκετα κοντο, κατω απο το ρεζερβουαρ και σχετικα ελαστικο), αλλα δε θυμαμαι να το χω δει σε αλλη μηχανη. Ισως ειναι κατι φυσιολογικο.Αν καποιος ξερει ας μου πει. Μπορει να ειναι και κατι σχετικο με τις αναθυμιασεις πχ και να πρεπει να ναι ετσι.



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

apistefti perigrafi!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

General_lee
14/01/2008, 04:38
(κοροιδευε κοροιδευε, θα μαθω δε θα μαθω...:cry: :p )

Λοιπον εχω καποιες νεες διαπιστωσεις οσον αφορα τα κομπιασματα-μπουκωματα που κανει.
Δινοντας τη μηχανη σε φιλο που εχει μεγαλη εμπειρια, μου ειπε οτι δεν ειναι θεμα μπουκωματος και οτι απλα για καποιο λογο η μηχανη σε καποια σημεια αρνειται να ανεβασει στροφες. Κομπιαζει και θελει πολυ πολυ απαλο ανοιγμα του γκαζιου και παλι δεν ανεβαζει παντοτε.

Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι το θεμα ειναι ηλεκτρικο.Πριν λιγες μερες ειχα θεμα με μια φισα, αριστερα κατω απο τη σελα διπλα ακριβως στη μπαταρια, που εχει μεσα και μια ασφαλεια 30αρα.(εχει εναν κυλινδρακο προστατευμενο με καουτσουκ διπλα, ισως καποιο δυναμο?..)

Με τη βροχη λοιπον πριν καποιες μερες μου εκανε μερικα τρελλα η μηχανη και τελικα ειδα οτι εφταιγε αυτη η φισα που δεν εκανε σωστα επαφη. Ειχε και μια επιπλεον ασφαλεια 30αρα εκει, καθαρισα το σημειο, το φυσιξα, εριξα σπρει, του εβαλα μονωτικη, την νεα ασφαλεια, κλπ, και ενω εγω περιμενα απλα να λειτουργησουν τα ηλεκτρικα κανονικα και να μην κανουν παλαβα στη βροχη (να αναβοσβηνουν τα φωτα,να κανει τρελλα το κοντερ, η να νεκρωνει εντελως η μηχανη), διαπιστωνω εκπληκτος οτι η μηχανη πλεον ανοιγε κανονικα χωρις κανενα κομπιασμα σχεδον στο μοτερ. Με τις μερες δυστυχως το κομπιασμα επανηλθε σιγα σιγα, μεχρι που σημερα εγινε αρκετα εντονο οπως ηταν.

Η ερωτηση ειναι η εξης..Γινεται απο ηλεκτρικο προβλημα και λογω κακης επαφης να αρνειται σε καποια σημεια η μηχανη να ανεβασει, να κομπιαζει, και να μην ανταποκρινεται καλα στο ξαφνικο ανοιγμα του γκαζιου?? (χωρις εκεινη τη στιγμη να εχει αλλα συμπτωματα που να υποδηλωνουν ηλεκτρικα)

Akatanomastos
15/01/2008, 07:41
:lol: :lol: :lol:
den koroidevo alla exei plaka i perigrafi dioti einai san na xei enas ithagenis mia tileorasi mprosta tou kai na milaei me enan europeo kai na tou leei:

exo ena siderenio kouti mprosta mou, exei ena ipopto pragma pou piezete kai molis to patao to giali deixnei ipopta pragmata, kai kati tripes vgazoun fones!!!

kapos etsi:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
12/05/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
Η ερωτηση ειναι η εξης..Γινεται απο ηλεκτρικο προβλημα και λογω κακης επαφης να αρνειται σε καποια σημεια η μηχανη να ανεβασει, να κομπιαζει, και να μην ανταποκρινεται καλα στο ξαφνικο ανοιγμα του γκαζιου?? (χωρις εκεινη τη στιγμη να εχει αλλα συμπτωματα που να υποδηλωνουν ηλεκτρικα)
Τελικά τί έφταιγε;Ρωτάω γιατί κ'εμένα μου κάνει κάτι παλαβά
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79806

OldMan
13/05/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από General_lee
Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το σωλινακι ειναι σχεδον ιδιο με αυτο που καταληγει στο μπουζι που φαινεται απο τον ενα κυλινδρο στο πλαι....
Πρόσεξε, γιατί αν μπερδέψεις αυτά τα 2 σωληνάκια (άσχετα αν το ένα είναι καλώδιο) θα δίνεις βενζίνη στο μπουζί και ρεύμα στην βενζίνη...

(και ναι μεν το πρώτο μπορεί να μην ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά το δεύτερο γενικά δεν συνίσταται ..) :winka: