PDA

View Full Version : Tσαφ τσουφ απ'το mikuni...



lamoun
13/01/2008, 02:58
Μετά απο ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51914) το thread και με αφορμή το ποστ του Stergios69


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τώρα ρε φιλαράκι, με τι θαρρος να βγω να ρωτήσω για ένα τσαφ-τσουφ που κάνει το mikuni;

Ξέρετε κάτι για αυτό;

Άν μάλιστα κοιτάς και το καρμπιρατέρ το βλέπεις να κουνιέται..
Κάτι είχα διαβάσει παλιότερα για ανάφλεξη μείγματος στο καρμπιρατέρ;;; :look:

Συγκεκριμένα εμένα παρουσιάστηκε όταν έβαλα φιλτροχοάνη, συνοδευόμενη βέβαια με κάποιο ζιγκλέρωμα..

Ποια η αιτία του; Είναι πρόβλημα (μάλλον ε; )
Λύση;; βίδα αέρα..; κάποια ζιγκλέρ...;; φλογέρα...;;;

Και για να μή λέω μπούρδες.. αυτό δεν είναι η φλογέρα;

lamoun
13/01/2008, 02:58
.

Stergios69
13/01/2008, 16:55
Αν μιλάς για σκασίματα, (γιατι εγω πλάκα έκανα) δες μήπως έχεις κανα συστημα εμπλουτισμού των καυσαερίων με καθαρό αέρα PAIR πχ, που είναι υπεύθυνο και αν το βγάλεις θα σταματήσουν.

lamoun
13/01/2008, 20:26
Αυτό που έκανα είναι ότι έβγαλα κάτι ανακυκλώσεις καυσαερίων;;; και είναι στο αέρα (πηγαίνανε στο φιλτροκούτι που έφυγε..) ... :look:

lamoun
14/01/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αν μιλάς για σκασίματα, (γιατι εγω πλάκα έκανα) δες μήπως έχεις κανα συστημα εμπλουτισμού των καυσαερίων με καθαρό αέρα PAIR πχ, που είναι υπεύθυνο και αν το βγάλεις θα σταματήσουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αυτό που έκανα είναι ότι έβγαλα κάτι ανακυκλώσεις καυσαερίων;;; και είναι στο αέρα (πηγαίνανε στο φιλτροκούτι που έφυγε..) ... :look:

Λοιπόν το τσέκαρα τώρα. Αυτό που έχω κάνει είναι πως έχω βγάλει το σωληνάκι απο την PAIR valve Που πήγαινε στο φιλτροκούτι και τώρα είναι στον αέρα.

Αλλά απ'οσο ξέρω με το PAIR αποφεύγονται τα σκασίματα στην εξάτμιση... Άν το βγάλω θα έχω κάποιο πλεονέκτημα;

lamoun
21/02/2008, 23:15
Ανέβασα και ένα βιντεάκι στο youtube Εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=VxLftQt934I).
Δυστυχώς η κινηση των carb δε φαίνεται καλά λόγω χαμηλού frame rate, και το "φτέρνισμα" δε ακούγεται όπως είναι.

lamoun
05/12/2008, 17:01
Τελικά το πρόβλημα προερχόταν απο το διάκενο στην βαλβίδα εισαγωγής του αριστερού κυλίνδρου. (μικρότερο απο το κατώτερο όριο)

Sakisvolos thanks :beer:

Υ.Γ. Το μηχανάκι έπρεπε στα 2 χρόνια της εγγύησης να έχει ανοιχτεί για έλεγχο 4 φορές (βάση manual).
Ποτέ δε το ανοίξανε...

sakisvolos
05/12/2008, 17:39
:beer: :beer: :beer: