PDA

View Full Version : Μοναδικο Video για αρχαιολάγνους



sapila racing
13/01/2008, 17:26
Δεν υπάρχει άλλο στο είδος του.

Ειναι αγώνας Board track στην Αμερική το 1920.

Οι πιστες ηταν φτιαγμένες με ξύλινες τάβλες (σανίδια) και μεγάλες κλίσεις.

Το video εχει πραγματικά τρομερή ποιότητα για την χρονολογία, η ιστορία του πως διασώθηκε και ποιός τραβηξε την ταινία πριέχεται στο video.
Oι μοτοσυκλέτες ειναι με μεγάλα μοτερ και δεν υπάρχουν φρένα, αναρτήσει κλπ πολυτέλειες
:eek:

Ειναι λίγο υπερ των Indian αφού ο τσέχος που το τράβηξε ηταν αντιπρόσωπος, αλλά το ίδιο μας κάνει εμάς.

Πιάνουν πάνω απο 200 χαω :dizzy:

http://www.jockeyjournal.com/?p=235

cityfly
13/01/2008, 17:32
τρομερό βίντεο

σαν ένα τεράστιο ποδηλατοδρόμιο είναι η πίστα

sapila racing
13/01/2008, 17:33
Φωτό από την κατασκευή τέτοιας πίστας.


116819

sotpag
13/01/2008, 17:47
πολυ καλο



αλλα αν πεσεις......... τσουζειΙΙΙΙΙΙ


εγω ακομα θυμαμαι την τουμπα στο ποδηλατοδρομιο και ηταν και με 5 χλμ

και για την ιστορια και το ποδηλατοδρομιο της Ροδου (ναι εχει και απο αυτο...)

ηταν πιστα για circuit μηχανων που ειχαν φτιαξει οι Γερμανοι στην κατοχη

:wave2: :wave2:

sapila racing
13/01/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
πολυ καλο



αλλα αν πεσεις......... τσουζειΙΙΙΙΙΙ


εγω ακομα θυμαμαι την τουμπα στο ποδηλατοδρομιο και ηταν και με 5 χλμ

και για την ιστορια και το ποδηλατοδρομιο της Ροδου (ναι εχει και απο αυτο...)

ηταν πιστα για circuit μηχανων που ειχαν φτιαξει οι Γερμανοι στην κατοχη

:wave2: :wave2:

Eιδικά αν πέσεις στο virage από πάνω μέχρι κάτω.
Δεν εχω προσωπική πείρα αλλά ο κολλητός μου που τρέχει ποδήλατο πίστας εχει φάει αρκετές.
Με την τελευταία στη Ρόδο εκατσε στο νοσοκομείο 2 μέρες.
Απ οτι μου εχει πει όμως είναι τσιμεντένια και οχι ξύλινη, και την εφτιαξαν οι Ιταλοί για δική τους χρήση. Ειναι ποδηλατική πίστα όμως, οχι για μοτοσυκλέτες!

Οι ξύλινες για μοτο και αυτοκίνητα, όπως και το Brooklands στην Αγγλία φτιάχνονταν πολύ πριν την κατοχή.
Το εχουμε συζητήσει πολλές φορές, για διάφορους λόγους.
πχ για προπόνηση οταν ηταν να τρέξει στην παραολυμπιάδα η μόνη διαθέσιμη πίστα ηταν της Ρόδου.
Αφού του Ολυμπιακού Σταδιου την φτιαξανε απο το καλύτερο ξύλο κλπ κλπ κλπ και φάγανα τα λεφτά και δεν φτιάξανε στέγη ποτέ.
Φυσικά εγινε μπ&^%$λο κι ετσι την ξαναφτιάξανε για την Ολυμπιάδα απο την αρχή και ξαναφάγανε άλλα τόσα.
Και τρώγανε τις τούμπες απο την σκόνη που ειχε η πίστα αφού ηταν στη μέση ενος τεράστιου εργοταξιου.
Ειχε σκεπή αλλά οχι και πλαινα, τα πλαινά τ αφτιάξανε μετα την Ολυμπιάδα :lol:

Σταματάω γιατί νευριάζω.... :evil:

sotpag
13/01/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eιδικά αν πέσεις στο virage από πάνω μέχρι κάτω.
Δεν εχω προσωπική πείρα αλλά ο κολλητός μου που τρέχει ποδήλατο πίστας εχει φάει αρκετές.
Με την τελευταία στη Ρόδο εκατσε στο νοσοκομείο 2 μέρες.
Απ οτι μου εχει πει όμως είναι τσιμεντένια και οχι ξύλινη, και την εφτιαξαν οι Ιταλοί για δική τους χρήση. Ειναι ποδηλατική πίστα όμως, οχι για μοτοσυκλέτες!

Οι ξύλινες για μοτο και αυτοκίνητα, όπως και το Brooklands στην Αγγλία φτιάχνονταν πολύ πριν την κατοχή.
Το εχουμε συζητήσει πολλές φορές, για διάφορους λόγους.
πχ για προπόνηση οταν ηταν να τρέξει στην παραολυμπιάδα η μόνη διαθέσιμη πίστα ηταν της Ρόδου.
Αφού του Ολυμπιακού Σταδιου την φτιαξανε απο το καλύτερο ξύλο κλπ κλπ κλπ και φάγανα τα λεφτά και δεν φτιάξανε στέγη ποτέ.
Φυσικά εγινε μπ&^%$λο κι ετσι την ξαναφτιάξανε για την Ολυμπιάδα απο την αρχή και ξαναφάγανε άλλα τόσα.
Και τρώγανε τις τούμπες απο την σκόνη που ειχε η πίστα αφού ηταν στη μέση ενος τεράστιου εργοταξιου.
Ειχε σκεπή αλλά οχι και πλαινα, τα πλαινά τ αφτιάξανε μετα την Ολυμπιάδα :lol:

Σταματάω γιατί νευριάζω.... :evil:


στο virage εχω πεσει οπως το λες .... και τσουζει


μπορει και απο τους Ιταλους αλλα η αρχικη χρηση ηταν για μηχανες , αυτο μου εχουν πει και Ροδιτες και ειναι τσιμεντενια

η κατασκευη της δεν εχει καμια σχεση με τις αγωνιστικες πιστες του τοτε

αλλα για την "πλακα" τους


με το Ο.Π. τα ξερω λιγο πολυ αν και ειναι πολυ καλο ηταν ανοιχτο και η ζημια δεν ειναι στο ξυλο , το προβλημα ηταν στην διαρκεια του αγωνα και απο τον αερα που αλλαζε τους χρονους......


τεσπα πανε αυτα τωρα, ζητημα να κανω 30χλμ (οχι τωρα με το ποδι... πριν):rotflmao:

mourgakos
13/01/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
στο virage εχω πεσει οπως το λες .... και τσουζει



τεσπα πανε αυτα τωρα, ζητημα να κανω 30χλμ (οχι τωρα με το ποδι... πριν):rotflmao:


τωρα γραφεις αγρια χιλιομετρα,,,,ακομα θυμαμαι εκεινο το ......................
κρατηθειτε!



ε,δεν μπορουσα να κανω κατι(οντως πολυ παγιδα)

byron
13/01/2008, 21:00
212 km το μετρησαν :eyepop: :uplate: :hypnotize

Το slipstreaming της αρκούδας έπεφτε μεταξύ τους. Τύφλα να ΄χουν τα σημερινά 125 στους αγώνες GP.

Αρη ωραίο video :beer: