PDA

View Full Version : Είναι παράνομη η χρήση "ξένου" λογότυπου?



Ζεύκας
14/01/2008, 09:01
Επειδής είχα ένα διαξιφισμό με μια καθηγητριά μου, ζητώ τη γνώμη σας.


Σε μία διαφήμιση επιτρέπεται να χρησημοποιήσεις λογότυπο άλλης εταιρείας με "επιθετικό" τρόπο?

Ας πούμε η Πέπσι αν χρησημοποιήσει το λογότυπο της Κόκα Κόλα, μπορεί η Κόκα Κόλα να της κάνει μύνηση?

Ξέρω ότι κάθε εταιρεία έχει κατοχυρωμένο λογότυπο.
Όπως επίσης και το όνομα κάθε εταιρείας είναι κατοχυρωμένο, σωστά?

Υπάρχουν όμως διαφημίσεις όπου μια εταιρεία χρησημοποιεί το όνομα κάποιας άλλης σε διαφήμισή της.

π.χ.


116877

Ζεύκας
14/01/2008, 09:01
παράδειγμα 2.


116878

byron
14/01/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ας πούμε η Πέπσι αν χρησημοποιήσει το λογότυπο της Κόκα Κόλα, μπορεί η Κόκα Κόλα να της κάνει μύνηση?


Στην Ευρώπη γενικότερα οι εταιρίες απέφευγαν την αμεση σύγκριση, ή επιθετική διαφήμιση. Αυτό ήταν κανόνας μέχρι πριν λίγα χρόνια. Τελευταία τέτοιου είδους καταχωρήσεις εμφανίζονται συχνά πλέον, κυρίως σε διαφημήσεις αυτοκινήτου.

Στο USA, αυτή η πρακτική ακολουθείται από τις εταιρίες τουλάχιστον απ΄τα τέλη των 80´s. Θυμάμαι τις διαφημιστικές καταχωρήσεις των LEXUS (που τότε άρχιζαν να κυκλοφορούν εκεί) με σχόλια κατά των ανταγωνιστών και ανάδειξη των σημείων υπεροχής εναντί του ανταγωνισμού. (Mercedes & BMW κυρίως).

Το ποιό χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι όμως και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, ήταν ένα σποτάκι στην τηλεόραση με τον MC Hammer. Τότε (1990) ήταν στα φόρτε του, και το σποτ τον δείχνει να χορεύει να χτυπιέται κλπ κατά την διάρκεια μιας συναυλίας του.
Όπως είναι ιδρωμένος κάποιος απ΄το κοινό του, του δίνει να πιεί μια Coca Cola και με το που την πίνει, αρχίζει να τραγουδάει το ¨Feelings, nothing more than feelings....¨ :lol:
Οι ξενερωμένοι fans σαλτάρουν μέχρι την στιγμή που κάποιος του δίνει μια Pepsi και ο MCH, ξαναβρίσκει το beat...

Τέτοιου είδους spotάκια ακολουθούσε και η Coca Cola κατά της Pepsi βέβαια.
:wave2:

kachius
14/01/2008, 09:18
Δε ξέρω να σου απαντήσω...:confused:

Πάντως στις διαφημίσεις που έβαλες καμμία από τις δύο εταιρίες δεν έχει χρησιμοποιήσει το λογότυπο της άλλης, γράφουν τη μάρκα με απλά κεφαλαία γράμματα :winka:

Ζεύκας
14/01/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στην Ευρώπη γενικότερα οι εταιρίες απέφευγαν την αμεση σύγκριση, ή επιθετική διαφήμιση. Αυτό ήταν κανόνας μέχρι πριν λίγα χρόνια. Τελευταία τέτοιου είδους καταχωρήσεις εμφανίζονται συχνά πλέον, κυρίως σε διαφημήσεις αυτοκινήτου.

Στο USA, αυτή η πρακτική ακολουθείται από τις εταιρίες τουλάχιστον απ΄τα τέλη των 80´s. Θυμάμαι τις διαφημιστικές καταχωρήσεις των LEXUS (που τότε άρχιζαν να κυκλοφορούν εκεί) με σχόλια κατά των ανταγωνιστών και ανάδειξη των σημείων υπεροχής εναντί του ανταγωνισμού. (Mercedes & BMW κυρίως).

Το ποιό χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι όμως και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, ήταν ένα σποτάκι στην τηλεόραση με τον MC Hammer. Τότε (1990) ήταν στα φόρτε του, και το σποτ τον δείχνει να χορεύει να χτυπιέται κλπ κατά την διάρκεια μιας συναυλίας του.
Όπως είναι ιδρωμένος κάποιος απ΄το κοινό του, του δίνει να πιεί μια Coca Cola και με το που την πίνει, αρχίζει να τραγουδάει το ¨Feelings, nothing more than feelings....¨ :lol:
Οι ξενερωμένοι fans σαλτάρουν μέχρι την στιγμή που κάποιος του δίνει μια Pepsi και ο MCH, ξαναβρίσκει το beat...

Τέτοιου είδους spotάκια ακολουθούσε και η Coca Cola κατά της Pepsi βέβαια.
:wave2:

Κ στις διαφημίσεις εμφανιζόταν η συσκευασία με το λογότυπο επάνω σωστά? :wacko:

Ζεύκας
14/01/2008, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Δε ξέρω να σου απαντήσω...:confused:

Πάντως στις διαφημίσεις που έβαλες καμμία από τις δύο εταιρίες δεν έχει χρησιμοποιήσει το λογότυπο της άλλης, γράφουν τη μάρκα με απλά κεφαλαία γράμματα :winka:

Το ξέρω, έχεις δίκιο.

Η λογική μου είναι η εξής:

-brandname και logo είναι trademarks,έχουν copyrights,σωστά?

-Στις προαπεικονίσασες διαφημίσεις η μία εταιρεία χρησημοποιεί το copyrighted trademark της άλλης σωστά?

-Αφού λοιπόν μπορεί η μία να χρησημοποιεί το όνομα της άλλης, δεν μπορεί να γίνει το ίδιο κ με το λογότυπό της?

byron
14/01/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κ στις διαφημίσεις εμφανιζόταν η συσκευασία με το λογότυπο επάνω σωστά? :wacko:

Το καρέ ήταν close up, πάνω στο χέρι που του έδινε το κουτί της Coca Cola.
Φυσικά και φαινόταν, αφού αυτός ήταν ο σκοπός. Την διαφήμιση την έβλεπα τέλη του 1990 στη Νέα Υόρκη. :wave2:

byron
14/01/2008, 09:42
Aν και δεν μπορώ να δώ youtube από εδώ που είμαι, απ΄την περιγραφή που έχει μάλλον αυτή είναι η διαφήμιση.

http://www.youtube.com/watch?v=NhmiR18iGVg

EDIT @

Pepsi Cola using MC Hammer's "U Can't Touch This"
MC Hammer is doing a concert and he accidently drinks a Coke then he starts to sing Feelings and then some kid shouts "Hey Hammer" and he throws him a Pepsi and just goes "Ah that's better!"

http://www.inthe90s.com/generated/commericalmusic.shtml

Ζεύκας
14/01/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Aν και δεν μπορώ να δώ youtube από εδώ που είμαι, απ΄την περιγραφή που έχει μάλλον αυτή είναι η διαφήμιση.

http://www.youtube.com/watch?v=NhmiR18iGVg

EDIT @

Pepsi Cola using MC Hammer's "U Can't Touch This"
MC Hammer is doing a concert and he accidently drinks a Coke then he starts to sing Feelings and then some kid shouts "Hey Hammer" and he throws him a Pepsi and just goes "Ah that's better!"

http://www.inthe90s.com/generated/commericalmusic.shtml

Βύρωνα σ'ευχαριστώ!

Ήσουν κατατοπιστικότατος!

Άλλη μια χάρη...



























...πότε θα με δώκεις το τουόνο για μια βολτίτσα? :lol:

byron
14/01/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
...πότε θα με δώκεις το τουόνο για μια βολτίτσα? :lol:

Tuono ?? Βολτίτσα ???


Θέλουμε και βολτίτσα με ιταλικό ??? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52078) :evil:

(Σε κάποια βολτίτσα, συνάντηση τα σκατζάρουμε. Και γώ θέλω να οδηγήσω 675) :beer:

Ζεύκας
14/01/2008, 10:40
Στο 4ο τεύχος (αν δε με γελά η μνήμη μου) του Τζόε Μπαρ, ένας θάβει το ducati 900 ss του δεύτερου για να τον τσαντίσει κ να τον αναγκάσει (τον δεύτερο) να του το δώσει για να αλλάξει ο πρώτος κ καλά γνώμη! :lol:

Ε κάτι τετοιο επιδιώκω κ εγώ! :lol:



Κ που λές χάλια το τουόνο...δε πάει βήμα... :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
(Σε κάποια βολτίτσα, συνάντηση τα σκατζάρουμε. Και γώ θέλω να οδηγήσω 675) :beer:

έκλεισε... :winka:

cityfly
14/01/2008, 11:39
υπάρχει και αυτή

http://www.youtube.com/watch?v=LM9rA4LbOMc


και την αναφέρει ως απαγορευμένη δεν ξέρω αν ισχύει
πάντως αν ισχύει ο λόγος είναι προφανής

dammed_kittin
17/01/2008, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Επειδής είχα ένα διαξιφισμό με μια καθηγητριά μου, ζητώ τη γνώμη σας.


Σε μία διαφήμιση επιτρέπεται να χρησημοποιήσεις λογότυπο άλλης εταιρείας με "επιθετικό" τρόπο?

Ας πούμε η Πέπσι αν χρησημοποιήσει το λογότυπο της Κόκα Κόλα, μπορεί η Κόκα Κόλα να της κάνει μύνηση?

Ξέρω ότι κάθε εταιρεία έχει κατοχυρωμένο λογότυπο.
Όπως επίσης και το όνομα κάθε εταιρείας είναι κατοχυρωμένο, σωστά?

Υπάρχουν όμως διαφημίσεις όπου μια εταιρεία χρησημοποιεί το όνομα κάποιας άλλης σε διαφήμισή της.

π.χ.

για να χρησιμοποιησεις το λογοτυπο καποιας εταιριας πρεπει να εχεις την αδεια της..

πριν καποια χρονια ειχε βγει μια διαφημιση
που ηταν ενα παιδακι σ αυτα τα μηχανηματα που ριχνεις ψιλα
κ σου δινουν αναψυκτικα
οπου το παιδακι βαζει κερμα χτυπαει μια κοκα κολα
την παιρνει την ακουμπαει κατω
βαζει δευτερο κερμα παιρνει δευτερη κοκα κολα την ακουμπαει κ αυτη κατω
κ τελικα παταει πανω στις δυο κοκα κολα
για να φτασει το κουμπακι της πεπσι....

εμενα μ αρεσε κ τη θεωρησα εξυπνη
μεχρι που μου ειπε η αδερφη μου τι προστιμο φαγαν
κ αναρωτιομουν αν αξιζει....

kalesin
17/01/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin

εμενα μ αρεσε κ τη θεωρησα εξυπνη
μεχρι που μου ειπε η αδερφη μου τι προστιμο φαγαν
κ αναρωτιομουν αν αξιζει....


για να τη θυμασαι ακομα τη διαφημιση, σημαινει οτι το προστιμο το αξιζει.
κ ποτε κανενα προστιμο δεν ειναι μεγαλυτερο απο τα κερδη μιας επιτυχημενης διαφημισης. Γιατι ακομα κ αυτο μπορει να το γυρισει σε οφελος της.

Δεν ειναι τυχαιο που τετοιες τακτικες ακολουθουν εταιρειες με τεραστια διαφημιστικα κονδυλια.
Αν κ συνηθως μοο στις ΗΠΑ βγαινουν τετοιες διαφημισεις [αρνητικες προς τον ανταγωνιστη] γιατι εκει επιτρεπεται. Στην ευρωπη απαγορευεται να προβληθουν

Lupo
17/01/2008, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
.............
μεχρι που μου ειπε η αδερφη μου τι προστιμο φαγαν
κ αναρωτιομουν αν αξιζει....
Σε εταιρείες τέτοιων μεγεθών, συνήθως αξίζει, αν υπολογίσεις την αύξηση πωλήσεων, την αναγνωρισιμότητα που προκύπτει στο target group, και κατ'επέκταση το κέρδος και την συνέχεια του προϊόντος σε βάθος χρόνου,
σε σχέση με το ύψος του προστίμου.

Τα μεγέθη δεν μεταβάλλονται ανάλογα όμως, άρα αν μιλάμε για έστω και λίγο μικρότερες εταιρείες, τότε αυτομάτως περνάμε στην κατηγορία "δεν αξίζει".

Στην περίπτωση του παραδείγματος, BMW με Audi, απ'όσο γνωρίζω, δεν υπήρξε κανένα πρόστιμο , σε καμμία πλευρά, αφού είναι στην ευχέρεια της θιγόμενης εταιρείας να ζητήσει αποζημίωση,
και κανένας δεν ζήτησε και απλά συνέχισε την διαφήμιση, έχοντας σαν αρχή την αρνητική διαφήμιση της αντίπαλης εταιρείας. Και με μεγάλη επιτυχία, όπως φαίνεται!

Lupo
17/01/2008, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
.............
κόφ'το ρε!:mad:
Μέχρι να γράψω εγώ, έγραψες τα ίδια ρε εξυπνάκια?:mad:



:lol: :lol:

el_hymador
17/01/2008, 23:16
Aν χρησιμοποιησεις το λογοτυπο, το σημα η κατι που απτεται στα πνευματικα δικαιωματα της εταιρειας και το αποτελεσμα δεν την ζημιωνει με οποιοδηποτε τροπο μπορει και να μην σε πηραξουν αν και κανονικα απαιτειτε αδεια για την χρηση.

Αν τωρα χρησιμοποιησεις το, το , η τα (αυτα που λεω παραπανω) και η εταιρεια θεωρησει οτι αποτελει δυσφημιση....την πο_τσισες!

Θυμαμε που πηγαμε να βαλουμε ενα ηρωα της Disney στο περιοδικο, και οι νομικοι (οι δικοι μας) μας ειπαν ουτε με σφαιρες, θα πρεπει να πληρωσουμε για μας χορηγησουν ειδικη αδεια χρησης και αν δεν συμβει αυτο θα μας κοψουν τον κο, ε Disney ειναι αυτη, δεν ειναι το τυρι Τρικαλινο, ειπαμε και εμεις να μην το κανουμε...

Akatanomastos
17/01/2008, 23:24
stis diafimiseis me ta amaksia pou xei valei stin arxi, den xrisimopoiite i alli eteria me asximo tropo.

kalesin
17/01/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
κόφ'το ρε!:mad:
Μέχρι να γράψω εγώ, έγραψες τα ίδια ρε εξυπνάκια?:mad:



:lol: :lol:


σε εχω... :smokin:

el_hymador
17/01/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
stis diafimiseis me ta amaksia pou xei valei stin arxi, den xrisimopoiite i alli eteria me asximo tropo.

ναι αλλα αυτο το λες εσυ...

αν πει το αντιθετο ενας δικηγορος που παιρνει 2.500ευρω την ωρα, πιστεψε με θα το διατυπωσει καλυτερα και θα σε πεισει κιολας...

Akatanomastos
17/01/2008, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι αλλα αυτο το λες εσυ...

αν πει το αντιθετο ενας δικηγορος που παιρνει 2.500ευρω την ωρα, πιστεψε με θα το διατυπωσει καλυτερα και θα σε πεισει κιολας...

nai more, to thema einai pos mporei iparxei kapoia diaxoristiki grammi.ama apagorevotan tha stamatouse amesos na paizei i diafimisi.




mias kai anaferate mc hammer koitaxte kai afti ti diafimisi korifaia:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=miYm0FM7UF8&feature=related

Lupo
17/01/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
nai more, to thema einai pos mporei iparxei kapoia diaxoristiki grammi.ama apagorevotan tha stamatouse amesos na paizei i diafimisi.
.......
Απόφαση και των δυο εταιρειών ήταν να χρησιμοποιήσουν αυτή την διαμάχη για διαφήμιση και όχι για να τσιμπήσουν μερικά γρήγορα φράγκα , ο ένας απ'τον άλλο.
Απόφαση τους ήταν, όχι διαχωριστική γραμμή.

Lupo
17/01/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σε εχω... :smokin: Θα σε πήγαινα ένα τετρακοσάρι, αλλά ο χυμαδώρ είπε να μην πάρω το cayenne, άρα... άσ'το!:D

dammed_kittin
17/01/2008, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
για να τη θυμασαι ακομα τη διαφημιση, σημαινει οτι το προστιμο το αξιζει.
κ ποτε κανενα προστιμο δεν ειναι μεγαλυτερο απο τα κερδη μιας επιτυχημενης διαφημισης. Γιατι ακομα κ αυτο μπορει να το γυρισει σε οφελος της.

Δεν ειναι τυχαιο που τετοιες τακτικες ακολουθουν εταιρειες με τεραστια διαφημιστικα κονδυλια.
Αν κ συνηθως μοο στις ΗΠΑ βγαινουν τετοιες διαφημισεις [αρνητικες προς τον ανταγωνιστη] γιατι εκει επιτρεπεται. Στην ευρωπη απαγορευεται να προβληθουν


βασικα απο οτι ειχα μαθει η pepsi επεισης τους ειχε κανει μηνυση
κ τους πηρε κ αυτη μπολικα
γιατι
























































οντως τα κουμπακια της coca cola
ηταν παντα κατω κατω κ τα φταναν κ τα παιδια
ενω της pepsi οχι :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
17/01/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Θα σε πήγαινα ένα τετρακοσάρι, αλλά ο χυμαδώρ είπε να μην πάρω το cayenne, άρα... άσ'το!:D

προλαβαινεις ρε!!

μεχρι το 2015 οτι πηρατε πηρατε....μετα θα κινουνται με σογιελαιο:lol:

GeorgeFZR
18/01/2008, 04:23
Sigritiki diafimisi onomazete kai epitrepete


..Kai sousouro na ginei..akoma kalitera..there is no bad publicity:P

lanselot
18/01/2008, 09:33
Το κανουν και εδω τελευταια. Θυμηθειτε την διαφημηση της TIM με τα πακετα(vodafone, cosmote,TIM) που τοποθετουσε στο πατωμα το ενα διπλα στο αλλο και συγκρινε ο τυπος αλλα και μια που παιζετε ακομη του 11821 που δειχνει το 11888 του ΟΤΕ και λεει οτι ακριβυνε την χρεωση και να προτιματε εμας που ειμαστε η φθινοτερη και μπλα μπλα....

CIRUS
18/01/2008, 09:47
μας τα έχουνε πρήξει με τα κολώλογοτυπά τους και τα κωλοπνευματικά τους δικαιώματα όλοι που βάζουν τους δικηγόρους να πέρνουν αποζημιώσεις για χρησιμοποίηση των κολωtrademarks τους και μας έχουνε φλομώσει στη διαφήμιση και μας έχουν αποβλακώσει με τις παπαριές τους, ξυπνάτε βρε.

ουφ δεν αντέχω άλλο τσαντίστηκα πάω να πιω μία μπύρα AMSTEL γιατί έτσι μου αρέσει!!!!:beer: :beer: :beer:

Fireball400
18/01/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
[BDisney ειναι αυτη, δεν ειναι το τυρι Τρικαλινο...[/B]

Ωπα!Δυσφήμιση;Τώρα θα τους στείλω το link και θα κάνουν μήνυση σε όλο το moto.gr!Θα πουλήσετε τις μηχανές σας για να ξεχρεώσετε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: